J VERWOESTE LANDEN BETALEN DUITSLAND'S HERSTEL" Spanje zal koninkrijk worden m lüeec&ecicht De onbekende Canadees Castricum irktberichten Leden van de tg voor den Geld- ti op oeden Vrijdag) ig 5 April 5LOTEN zijn. DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN LMEESTER EERUNG iagd A Spoorstraat 8 4EN E COURANT Resolutie van Nederlandse delegatie bij de V.N. Geweldige vuurzee te Haifa Maar Franco blijft Staatshoofd Een wonderstier! Bon voor nog een ei. U- En de juffrouw met 51 Perzische tapijten Dodecanesos aan Griekenland overgedragen. Van nabij en verre Automobieltentoonstelling in R. A. I.-gebouw. Engeland erkent „Repoeblik" de facto. Belgisch elftal op 7 April. Naar helder inzicht Beruchte oorlogsmisdadigers naar Nederland. over de subsidiëring v. meente in deze. Ook nas5 idige voorlichting w r ïwezigen aandachtig geiui i werden door verschillen' !en vragen gesteld, die ten :r stellers door beide inlei I beantwoord. Er kwam »1«" vast staan: le dat We„ in de woningbouwver. Goert aaldijk, 2e dat in 1948 0n- nging moet worden aange" de Koninklijke Goedkeu," n statutenwijziging kan vol* tbreiding van het bestUUr" olang een contactcommissie :md Uit de leden Zuid. die zolang van advies zulien dat de candidaat-huurders worden geplaatst en voor. voor een woning, dit meJ van den burgemeester luurprijs der woning wordt een gelijkwaardige wonir. van 1940. 's illende toelichtingen gaven sonen op als lid. De be. missie zal door middel van het ledenaantal trachten, ten. Zij waren zelf al 20 over dit resultaat, dat tij het ledenaantal tot 100 t) seren. De voorzitter vaj ïn" sprak zijn grote vol. over dit behaalde succes :t hoe noodzakelijk het woningvraagstuk ter han maande de comm. aan to; tzetting der werkzaamht, A Schuur dankte het le Goed Wonen" en den hej a voor hun medcwerki; les wees er op, dat zij te kort zijn geschoten, et kenen in de woningvooj. ak zijn grote voldoeninj t „Goed Wonen" aan sad verricht en deed tevens op het bestuur om ook nu I king te geven om de ach. j Zuid zo mogelijk in te ha.' rzitter antwoordde hierop, Ie medewerking van „Goed nen rekenen en steeds zeil lat te zijn de eis is. sie zegde toe met de mees- het werk te gaan en zo elijk de verdere gegevens :uur voor te leggen, zodat le dagen een ledenbijeen- laats hebben. Hierna volg- door den burgemeester, er Couwenhoven nogmaals :k zegde voor zijn deskun. iting. KRONINGEN OP TENTOONSTELLING. rnationale winner tentoon- te Amsterdam werden de mder, genaamd „Adel- e heer A. Scheen, en de genaamd „Roy van Setter- heer E. Hessel, bekroond ede prijs. ker. Groentencentrale. 51 Maart 1947. 12.200 kg 7,50; 158,800 kg gele kool kg Deense witte kool 11,70; i: II 8,70—7,50, III 7,50, IV g bieten: I 88,20, II 5,50, kg uien 14,10—16; 770 kg II 31,50. HUIZEN, 28 Maart 1917. 16; 15600 kg gele kool I BUREAU: VOORDAM 9. ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 39Ó2 GiTO 187294 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 1 APRIL 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 261. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. ..Waagjes" tot woorden 75 et., elk woorc meer 5 ctuitsluitend eontan Abonnementen: 1 1 10 per maand f S 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. TJ. N. Adema. 99 3 VEILINGSVERENI" OMSTREKEN roept lei a s. vacante betrek- ngewacht tot en met GROOT te Warm'en- lering van het Natio- dat de directie en ior te 's-Gravenhage zeer normaal onder de bereikbaar zijn: LOCAAL GGG leegd be is bij Alk- over zijn. VEND ACTUEEL J HEKPALEN in alle ENSTAKEN. BRAND- \AKHOUT f 1,50 per alles franco huis, C 135, Schoorl, Tel. Bij afwezigheid van Mr. E. N. van Klef fens heeft dr. A. H. Philipse namens de Nederlandse delegatie de volgende resolutie ingediend bij de Economi sche en Sociale raad der Verenigde Naties: De Economische en Sociale raad erkent, dat de financiële moeilijk heden, welke het herstel van de verwoeste landen welke leden zijn van de Verenigde Volken, belemmeren, niet ten volle kunnen wor den begrepen, tenzij rekening wordt gehouden met de volgende feiten: a Momenteel moet door de ver woeste landen, die lid zijn van de Ver enigde Volken voor een aanzienlijk deel der goederen, welke zij invoeren, ter bevrediging van hun meest din gende behoeften, worden betaald in yj-jj inwisselbare buitenlandse valuta, b. het beperkte bedrag aan vrij in- wisselbare buitenlandse valuta, dat i deze landen ter beschikking staat, wordt nog verder beperkt door het feit, dat de verwoeste landen van Europa voor hun invoer uit Duitsland in vrij in wisselbare buitenlandse valuta moeten 1 betalen; c. de ontvangsten aan buitenlands valuta door deze landen voor geleverde goederen en bewezen diensten zijn slechts voor een klein gedeelte inwis selbaar in vrije buitenlandse valuta. Deze punten in overweging geno men, wordt aan het secretariaat ver zocht om aan de economische en so eiale raad zo spoedig mogelijk een verslag nlt te brengen, waarin 1) de financiële behoeften der verwoeste landen, die lid zijn van de vier vol ken, voor de naaste toekomst, meer speciaal wat hetreft hun behoeften aan vrij inwisselbare buitenlandse valuta, worden vastgesteld en 2) waarin wordt vastgesteld, wat de ge. raamde ontvangsten zijn aan vrij in wisselbare buitenlandse valuta der verwoeste landen, die lid van de Ver. Volken zijn, eveneens voor de naaste toekomst". De resolutie werd Vrijdag door de raad aangenomen. Ter gelegenheid van het indienen van deze resolutie hield Dr. Philipse een rede, waarin hij o.m. zeide, dat Europa niet zelf kan voorzien in alle producten, die het nodig heeft, en dat er daardoor behoefte bestaat aan vrij inwisselbare valuta, i.e. dollars. Daar Duitsland echter voor een ge deelte van zijn vitale bevoorrading thans geheel afhankelijk is van de invoer uit het Westelijke halfrond, waardoor in dollars wordt betaald op kosten van den Amerikaansen en Brit sen belastingbetaler, eisen de gealli eerde bezettingsautoriteiten, misschien wel enigszins willekeurig, betaling In Amerikaanse dollars voor alle goede ren, welke uit Duitsland worden ge ëxporteerd naar de traditionele afne mers in Europa. Bovendien achtten zij het noodzakelijk om de Duitse traditi onele invoeren aan goederen en dien sten te verminderen tot het allernood zakelijkste. Dit komt vrijwel hierop neer. dat de Europese nabuurlanden van Duitsland, welke eerst door dit land zijn verwoest, thans verplicht wor den een niet onaanzienlijk deel bij te dragen in de Amerikaanse dollars, nodig voor het Duitse herstel, terwijl hun mogelijkheden voor export naar Duitsland tot een minimum worden beperkt. Him gebrek aan dollars neemt hierdoor nog meer toe. Wij moeten trachten de omvang van dit vraagstuk vast te stellen voordat het tot rampen leidt. Ik zie inderdaad weinig gebieden, waarop het secreta riaat zich verdienstelijker zou kunnen maken dan wel op dit gebied. Ik stel daarom voor, dat deze raad het secre tariaat zal uitnodigen onr zijn onder zoekingen volgens de richtlijnen, welke ik getracht heb aan te duiden, voort te zetten en ik heb de eer aan de raad ter goedkeuring een desbetreffende ontwerpresolutie voor te leggen. Stad schudt op haar grondvèsten Verzetslieden hebben in de buurt van installaties van de Shell Company in de Baai van Haifa een olieleiding opgeblazen, waardoor de hevigste brand in de geschiedenis der stad ontstaan is. Drie geweldige explosies, die de stad in haar grondvesten deed beven, veroorzaakten een enorme, torenhoge, steekvlam, die mijlen ver in de omtrek te zien was. De brandende olie uit de verwoeste leiding heeft, aldus wordt gemeld, olietanks in de omgeving aangetast, die daarna explodeerden. Alle beschikbare brandweercorpsen zijn uitgerukt om de geweldige vuurzee te bestrijden. Volgens latere berichten verduiste ren dikke rookwolken de hemel. Voor de Joodse wijk Hadar Hakar- mel is een uitgaansverbod uitgevaar digd, waardoor de Joodse bewoners der stad geheel geïsoleerd zijn. Zes tanks met vele honderdduizenden gal lons petroleum (een gallon is ongeveer 4,5 liter) staan nog steeds in brand. Gebouwen In de onmiddellijke nabüi- heid der tanks werden door de intense hitte verwoest en de schade is volgens de berichten reeds „zeer aanzienlijk". De eerste twee explosies hebben de olieleiding naar de fabriek der Shell Company verbroken. Er zijn nog geen ongevallen gemeld. Volgens een officiële schatting be draagt de veroorzaakte schade vier mil- Hoen pond sterling. De Britse troepen moesten gebruik maken van traangas en rookbommen. Om de ongeveer 900 Joodse illegale immigranten op de Molodeth, welke naar de haven van Haifa was opge bracht, tot overgave te dwingen. Generaal Franco heeft Maandagavond aangekondigd, dat aan het parle ment een wetsontwerp zal worden voorgelegd, volgens hetwelk Spanje een Katholieke en Sociale Staat zal worden, ingericht als een Koninkrijk, met hemzelf (Franco) als Staatshoofd. In het wetsontwerp wordt tot uitdrukking gebracht, dat generaal Franco zich ten allen tijde het recht voorbehoud een persoon aan te wijzen, die hem zal opvolgen. Het ontwerp voorziet in de instelling van een „Raad van het Koninkrijk" omvattende een twaalftal leden, en van een „Regentschapsraad", bestaande uit drie leden van de „Raad van het Koninkrijk' Opvolging. In geval van overlijden of onge schiktheid van het hoofd van de Staat zal een persoon van koninklijke bloede, gekozen door de Raad van 't Koninkrijk, hem als hoofd opvolgen. Deze persoon moet aan de gesteiae eisen voldoen en zijn verkiezing moet met een meerderheid van tweederde in het parlement goedgekeurd worden De rede van Generaal Franco hield in het algemeen een verdeui- ging van zijn economische en socia le politiek in. Slechts aan het eind van zjjn rede vermeldde hij kor— weg, dat het nieuwe grondwetsont werp aan het parlement was voor gelegd en onmiddellijk behandeld zou worden. Franco besloot: „Nu wij een van de moeilijkste tijden in de wereldge schiedenis achter de rug, een heldere horizon voor ons en ons stelsel stevig verankerd hebben, dien ik een wets ontwerp in, waarbij de opvolging ge regeld wordt. Dit ontwerp betekent geen wijziging van onze politiek." Reuters correspondent, Henry Buckley, geeft nog het volgende commentaar: Wat bij dit wetsont werp het meest in het oog springt is, dat het de toekomst van Spanje geheel in handen van Generaal Franco stelt. Er wordt niet in vermeld, of Franco, als hoofd van de Staat, oon hoofd van de regering zal blijven. Franco behoudt volgens het wets ontwerp de titel van Caudillo. Men kan er niet uit lezen, dat hij de titel van koning zal aannemen. De identi teit van den koninklijken opvolger wordt niet aangeduid, ofschoon de tekst luidt; „De opvolger zal iemand van koninklijke bloede zijn, die de meeste rechten kan laten gelden". Het wetsontwerp bepaalt tevens, dat de koninklijke opvolger de fundamen tele wetten van de huidige Staat moet eerbiedigen. Het is niet erg waarschijnlijk, dat Don Juan, derde zoon van ex-koning Alfonso van Spanje, die door de Spaanse monarchisten als troon opvolger wordt erkend, zich hier mede accoord zal verklaren. Ook wordt niet vermeld, of het wets ontwerp, nadat het door het parle ment zal zijn goedgekeurd, door een referendum zal worden be krachtigd. WISSELEND BEWOLKT. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselend bewolkt met later nog enige kans op wat regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Weinig verandering van temperatuur. Het beroemde Engelse mailschip „Queen Mary" ondergaat in het enorme „Koning George V"-dok te Southampton een grondige restauratie. Een nieuwe voorsteven wordt aangebracht in plaats van de nood-voorsteven, welke gedurende de oorlog was bevestigd, toen het mailschip beschadigd werd tijdens een aanvaring met een kruiser. Werklieden bezig met het schilderen ven de geweldige ankerkettingen. Op de achtergrond de Queen Mary". Tijdens de stierenkeuring te Binnenwijzend kreeg de drie jarige stier Dina Lindberg's Adema van Gebroeder Ruiter te Blokker het hoogste aantal pun ten, dat volgens insiders ooit werd toegekend, namelijk 889. Het beest schijnt in zijn klasse de beste stier ter wereld te zijn. Behalve de reeds aangewezen bon voor twee eieren, zal deze week ln de bonnenlbst nog een bon voor een el worden bekend gemaakt De aflevering van dit derde „paasei" zal echter enige tijd vergen. De aanvoer van eieren is namelijk niet zo, dat aflevering van drie eieren voor alle leeftijdsgroepen nog deze week mag worden verwacht. In het algemeen is de kans, dat op de tweede nog aan te wijzen bon voor Pasen geleverd wordt, niet groot. Voedselrelletjes in Dusseldorf. Een menigte van naar schatting 80.000 a 100.000 personen demonstreerde te Dusseldorf tegen voedseltekort en het repui&ren van Duitse huizen ten behoeve van Britse en gealliëerde fami lies. Een „Volkswagen", in dienst der Engelse militaire instanties, werd door de demonstranten omvergeworpen. De Duitse chauffeur omringd door de opgewonden menigte, klimt uit de auto. Het is langzamerhand een soor gebruik geworden: Wanneer de poti tie bij iemand dingen ontdekt, die er niet hoorden te zijn, dan zijn die voorwerpen afkomstig van een on bekenden Canadees, die ze als ge schenk voor de ondervonden gast vrijheid achterliet Evenwel, de recherche „loopt daar nie in. Zoo werd het uitermate verdacht ge vonden, dat een Haagse juffrouw in een advertentie zo maar tien Perzische ta pijten te koop aanhood. Het was niet bepaald een dame, die ervan kon worden verdacht, dat ze geld genoeg had of eens gehad had om zich de luxe van zoveel dure Perzen te veroorloven. Maar ja, 2ij wist meteen te vertellen, dat dankbare Canadeezen met de kleden waren komen aandragen en wat moest zij doen? Zij kon die soldaten toch niet voor het hoofd stoten door „neen'' te zeggen! Het was een sprookje. De tapijten ble ken te zijn gestolen bij een aantal inwo ners van Den Haag. De daders waren twee beruchte inbrekers, die in Rotter dam werden opgespoord. Zij waren dub bel welkom op het politiebureau, want ze hadden bovendien een brandkast „kraak" op hun geweten Een caféhouder »n Den Haag had de tapijten van de die- Namens de Britse autoriteiten is gisteren het bestuur over de eilan den der Dodecanesos aan den Griek- sen vertegenwoordiger, schout-bij nacht Joannides, c vergedragen. Het volk voor het huis van den Britsen gouverneur juichte, toen de Griekse vlag werd gehesen. Volgens de voorwaarden van het vre desverdrag met Italië wordt de Dode canesos. welke eilanden gemilitariseerd moeten worden, permanent aan Grie kenland afgestaan. De Dodecanesos bestaat uit ongeveer 50 eilanden en eilandjes voor de Z.W.- kust van Turkije, werd in 1912 door Italië bezet en in 1924 officieel bij het verdrag van Lausanne door Turkije aan Italië afgestaan. De bevolking is hoofdzakelijk Grieks. ven gekocht, maar hij zat er eigenlijk mee in zijn maag en hij had ze voor een schijntje van de hand gedaan aan de juffrouw van de advertentie. Deze dame kon haar Canada-verhaal niet volhouden, maar toen was vastgesteld, dat ze een maal had gelogen, werd ze ook niet ge loofd, toen ze vertelde, nooit te hebben geweten, dat de kleden door diefstal waren verkregen. De eigenlijke dieven die tenslotte nog de hulp van een derden man bleken te hebben gehad, bekenden na een lang verhoor, dat ze 28 inbraken hadden gepleegd. Maar een klein deel van de buit was bij de adverterende juffrouw terecht gekomen, want de poli tie spoorde liefst 51 Perzische tapijten op Admiraal Jean Delaborde, de 69- jarige voormalige bevelhebber van de Franse vloot te Toulon, is o.a. wegens het vernietigen van Fran:? schepen ter dood veroordeeld. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot tijdelijke continuering van opcenten op de tabaksaccijns goedge keurd. Nederland heeft 180.000 bushels Amerikaanse mais gekoch*. Het restant van de Mei-toewijzing voor Nederland bedraagt thans nog 540.000 bushels. Naar uit Bombay wordt gemeld, hebben bij de laatste onlusten 40 per sonen de dood gevonden, terwijl er 137 zijn gewond. Het bezoek van Nederlandse mi nisters aan België, dat onlangs is uit gesteld wegens de crisis in de Belgi sche regering, is thans vastgesteld op 15 en 16 April. Naar wij vernemen is gistermiddag in de bestuurs- en ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging Rij wiel- en Auto-industrie te Amsterdam besloten, in Februari of Maart 1948 weer een automobieltentoonstelilng in het RAI-gebouw te organiseren Dit zal de eerste automobieltentoonstelling na de oorlog in Nederland zijn In het Lagerhuis heeft de Britse eerste Minister, Attlee, verklaard, dat de Britse regering de regering van de Indonesische Republiek de facto heeft erkenl, aldus hej Agence France Pres- se Attlee voegde hieraan toe, dat deze erkenning analoog is met de erkenning door Ned' 'ind Het Belgisch elftal, dat 7 April as te Amsterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld' DoelDaenen (Tilleur) achter Aernaudts (Berchem Sport) en Pan- saye (Tilleur) midden Puttaert (Uni on St Gillise), Vermeulen (Mechelen) en Debuck (Eendracht Aalst) voor Lemberechts (Mechelen), Coppens (Me. chelen), Decleyn (Mechelen) Chaves (Gent) en Thirifayt (Charleroy) Reserves zijn Meert (Anderlecht), Van der Driesche (Mechelen), Vercam- men (Lyra) en Anoul (Luik) Mussolini en Hitier hadden één eigenschap gemeen. Zij waren zeer welbespraakt en zij gebruikten dit talent om hun denkbeelden aan hun landgenoten kenbaar te maken. Zij wa ren dem?">gen, volksmenners in de zuiverste bdtekenis van het woord. De maatregelen, welke zij voor het volk nodig achtten, deelden zij met grote openhartigheid en op indringende wijze aan het volk mee. Zij stelden daarbij hun eisen en zij deden dit met grote overredingskracht, met een klemmende overtuiging, die hun toehoorders in den regel ook heeft overtuigd. Had den zij het volk daarbij niet misleid, hadden zij zichzelf niet misleid en waren zij niet in vele opzichten voor de belangen van de wereld en van de mensheid in het algemeen blind ge weest, Europa zou misschien bij hun optreden baat hebben gehad. Maar in ieder geval hebben deze volksmenners gedurende geruime tijd bereikt wat zij wensten, zij hebben de volken, wier Jeiders zij waren, inder daad gemend, geleid, bestuurd, naar hun hand gezet en door mededeel zaamheid doordrongen van hetgeen hun overtuiging was. Men zou soms wel wensen, dat ook onze regering haar taak in deze geest begreep, dat zij ons volk dieper tracht te te doordringen van de noden en eisen van dit ogenblik. Het woord „volksmenner" heeft een ongunstige betekenis; het woord „regering" niet., Maar ook van de regering kan worden verwacht, dat zij ment, leidt, bestuurt; dat zij op de openbare mening invloed oefent en dat zij dit niet slechts bin nenskamers doet; dat zij de organen daartoe schept, wanneer zij ze zelf niet bezit. De „praatjes op de brug" waren goed bedoeld, maar zelden Indrukwek kend genoeg. Alleen reeds de term praatje" was een ongelukkige keus. Praatjes vullen geen gaatjes; en he laas, aan gaatjes ontbreekt het niet in het weefsel van ons staatsbestel. Wij hebben vernomen dat het vlees rantsoen zal worden beperkt en aan merkelijk; er zijn verontrustende be richten over verminderde distributie van koffie en thee; boter en kaas zijn in ons aan zuivel rijke land zeldzaam geworden; het gehalte van het brood ondergaat een wijziging in ongunstige zin en na twee jaar vrede kan van uitzicht op verbetering nog geen spra ke zijn. Dit wekt ontevredenheid en ontevredenheid leidt gemakkelijk tot opstandigheid en verzet, 't Is zaak dat helder inzicht komt in de werkelijke toestand waarin ons volk verkeert; dat zuiver begrip daaromtrent aan dit ge voel van onredelijke opstandigheid een einde maakt en dat door krasse overheidsmaatregelen eveneens een einde .wordt gemaakt aan toestanden waardoor dit gevoel een schijn van be staansrecht verkrijgt. „Het Nederlandse volk weet niet hoe arm het is", schreef de Nat.R.Crt. ver leden week in een artikel over onze deviezen-positie. Het is zaak dat het Nederlandse volk dit wél weet en be grijpt en niet langer door een schijn van weelde wordt verblind. Maar aan deze verblinding kan geen einde wor den gemaakt wanneer de regering daartoe geen straffe maatregelen treft. „Het zou voor den arbeider en den ambtenaar eerder mogelijk zijn al dus genoemd blad „de armoede te dragen als hij niet hoorde van cock- tailparties en officiële maaltijden, van geslaagde privé-aankopen in het bui tenland". Inderdaad. Onze deviezen-positie is slecht en het uitzicht op het verkrijgen van le ningen klaarblijkelijk gering. Minister Lieftincks „geleide economie" is, naar men zegt, in Amerika niet populair Desondanks wemelt het in ons land van de nieuwste automobielen, hoort men alom van pleizier-reisjes naar het buitenland, woekert de zwarte handel voort, wordt ons kostelijk vee over de grens gesmokkeld, blijft het aantal ambtenaren ontstellend groot en wordt het volk wel tot sparen aangemaand maar wordt door de overheid geen be zuiniging betracht. Het is dringend no dig dat de regering wat deze bezuini ging betreft, het voorbeeld geeft en dat zij de grote massa van ons volk door dit voorbeeld en door de kracht van het levende woord van de harde noodzaak der bezuiniging en der ont bering overtuigt. u. Uit het hoofdkwartier van het Brit se Rijnleger weet de „Netherlands War Crimes Commission" het volgende te melden: Er zijn weer 'n aantal beruchte oor logsmisdadigers in Duitsland opge spoord en naar Nederland overge bracht De voornaamste is wel Sturm- bannführer Schreieder, die een belang rijke rol gespeeld heeft in de maatre gelen, die genomen werden tegen de verzetsbeweging in Nederland en mede verantwoordelijk is voor het doodschie ten van vele onschuldige Nederlanders. Vier, bij het doodschieten van 29 gij zelaars op de Apollolaan te Amster dam in October 1944 betrokken Du't- sers bevonden zich eveneens bij dit transport.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1