Koning van Griekenland overleden Vier inzittenden der Dakota gevonden in verkoo van het ZIEKENFONDS «STREKEN" :ht tuin? dit blad. Massagraf bij Arnhem ontdekt - Sportliefhebbers, opgelet- DB NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Prins Paul op de Griekse froon Prinses Frederika Louise Koningin tijd aan een beroerte over leden. 5 nu weef de ank. het mld- it genoeglijk |e D. E.-thee van geurige I KONING PAUL BEëDIGD Koning Paul de eerste van Grieken land is gisteren ten paleize door den hlogsten geestelijken gezagsdrager van de orthodoxe kerk beëedigd. Al le leden van het kabinet waren aan wezig evenals vele parlementsleden. De eerste minister, Maximos, bood den nieuwen koning het ontslag van lors d'Ouevre Het Griekse Koningspaar Nieuwe Bonnen Goede Vrijdag geen krant!! Opsporingen duren voort Van nabij en verre Zij aten hondenvlees .J Wekelijkse prijsvraag EEN GRATIS K.L.M.-VLUCHT of EEN EXCURSIE PER AUTO-CAR Weedeticht .ak contra RAUxER icht van den procureur j t bijzonder gerechtshof tè e is door de Haagse PR^ g genomen de zaak er, tijdens de Duitse beZf! rederland generaal der ty Höhere SS und p0tj2' hoofd van de recherche y PRA verzoekt diegenen bij wie tijdens de bezetti/ werd weggehaald, omdat niet hadden ingeleverd, zit in verbinding te willen st£ jn bureau, Lange Voorlo, 31. 1 BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 glto 187294 Dir.: J. Blilsma WOENSDAG 2 APRIL 1947. Voortzetting uan de 144e JAARGANG No. 262. ALKMAARSCHE COURANT TARffiVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot li woorden 75 ct., elk woorc oneer 6 ct., uitsluitend contan Abonnementen: t 110 per maand f 325 per kwartaa .astentoonstelling TE SCHAGEN. iprijs van de Schager paJI viel in de verkochte ]0;c jkantoor Zut. Naar wij ve.i lit de 2e keer dat de hoofj ie verkochte loten door i toor is gevallen. Koning George i de door hen vervaardig} ATÏÏEN E- :it men ons van bevoegj van Griekenland IS gister- n bepaalde eisen van kwal „.jddaff om 14.30 plaatselijke «so.* 4a vawa» Naar meldt, broeder koning, prijs niet te boven moj, nsduur gewaarborgd is, fe een al te grote uniform);, een kleurdraad aan de zichtbaar wordt. Reuter uit Athene is kroonprins Paul, van den overleden gistermiddag tot ko ning van Griekenland uitge- wiegedeken, 75x100 cm n van de overige 40 •oductie moeten volgens hema worden berekend, en reeds door de mot canten werd toegepast eni roepen. :ven?heDezendUprijzenV"'i Prins Paul werd in 1901 geboren en huwde in 1938 oger dan die van de uit;: prjnge? Frederika Louise, dochter van den hertog van -Bronswijk. het kabinet aan en ontving opdracht een nieuweregering te vormen. Over wijlen koning George zeide de nieuwe koning: „Mijn geliefde broeder is met een gerust geweten gestorven. Voor zijn land was geen offer hem te groot". Donderdag zal het lichaam van ko ning George naar de Metropolitaanse kerk worden overgebracht, waar het zal worden opgebaard. De begrafenis zal Zondag plaats vinden te Tatoi. De eedsformule. Door koning Paul is de volgende eed afgelegd: „In naam van de allerhei ligste Drie-eenheid zweer ik de gods dienst te beschermen, de grondwet te eerbiedigen en de vrijheid en integri teit van Griekenland te verdedigen' De eed werd afgenomen door aarts bisschop Damaskinos. Op een kabinetsvergadering is be sloten, dat morgen voor geheel Grie kenland een rouwdag zai zijn. Voor het Hof geldt drie maanden zware en drie maanden halve rouw. Radiorede In zijn eerste radioboodschap deed koning Paul een beroep op het volk zich te verenigen. Ons eeuwig land, zo aan ons Zïeken- rONDS verbonden, is vrijwillig verze en. Jisopname vanaf de per ziektegeval, ar wanneer na 100 5 op herstel bestaat, toriumbijdrage tot eperkte duur. per week voor vol aderen vrij. 1 betaalt men de gaan de rechten thans zijn opgeno- chttijd 13 weken, ins een all-round kosten. CENFONDS OMSTREKEN" lonstellings Gladiolen, >dborstjes, 15 Dubb. Oranje Bloesem', 15 1 Konings Lelie, 5 P°" leze schitterende coll. Pt. rem. 25 ct. meer. kl. f 5,— 9486 van Twentsche merstr. 28A, Hillegom- Gjfceraa! Melas, adjudant des ko nings! trof den koning stervende in zijn slaapvcrtiek. Een ijlings ontboden arts kon slechts de dood door hartverlam ming constateren. De koning was lei dende nan angina-pectoris Het kabinet heeft besloten het li chaam van den koning te balsemen en op te baren. De'koning is, toen hij na een bespre king met den minister van Onderwijs in het paleis was teruggekeerd, onwel geworden. Hij ging naar zijn slaapka mer, waar hij om een glas water en een handdoek vroeg. Door een duize ling bevangen, ging-hij op bed liggen. Slechts een paar hoffunctionarissen waren aanwezig. Toen de adjudant des konings de slaapkamer binnenkwam, was de koning reeds stervende. Eerst IV» uur na het overlijden werd de doodstijding door middel van bulle tins aan de bureaux der dagbladen aan I de bevolking bekend gemaakt. Onmid- I dellijk verzamelde een grote menigte zich bij het paleis, dat voortdurend door officiële personen werd bezocht. Attlee betuigt deelneming De Britse Minister-President, Attlee, heeft aan den Grieksen premier, Ma- ximos. de deelneming van het Britse kabinet betuigd met „het ernstige ver lies, dat Griekenland bij het overlij den van Z. M. Koning George II heeft geleden". Amerikaanse reacties De leidende democratische senator, Tom Conally, verklaarde, dat de dood van Koning George de verwarring en cruist rilland in Griekenland zal ver groten Hij zeide te hopen, dat het Grieks? volk een stabiele regering zal vormen, welke op de meerderheid van het [yolk steunt. 'N een beeld van de tijd „Gunst, meneer, hoe kom ik ferin!?" De spreekster was een vrij ge- f zette juffrouw met een karbies. Wij waren in Amsterdam en ston den op de vluchtheuvel tegenover [de Bijenkort en op het spitsuur, dat die dag inderdaad spitser Was dan ooit. „Och, dat gaat vanzelf", zei 1 ik. u blijft maar staan tegenover het trambalcon, en als de tram stopt zult U wel zien". Wij zagen het niet, maar wij voelden het. Als een bende rug- by-spelers klonterde de massa f tegen ons aan, drukte en drong en perste ons voort. Wij voelden "j ons opgetild, lichter dan de lucht, wij zweefden, zalig, als in een droom, zonder enig eigen initiatief. „Past u op dat u niet onder de voet raakt!", schreeuwde ik- „O, ik kan niet vallen, al zou ik het willen", kreunde de juf frouw, terwijl zij omhoog getild werd en met mij. als de boontjes m een koffiemolen, ergens op het achterbalcon weggewerveld werd Wij reden tot het Muntplein Toen kwam er weer beweging *r de karbies, en in de juffrouw ook. Zij begon te wurmen en te urmen. „Sta toch stil, schepsel" mop perden de mensen voor en ach ter mij. „Gunst, meneer, hoe kon ik eruit!" kre t het dikke mens. „Pas op de beentjes!" brulde de conducteur, en belde af. „Tja, nu moet U niet opeens Mies verlangen", antwoordde ik. KREEFT. Koningin Frederika Koning Paul voor het tijdvak van 6 tot en met 19 April 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van de navermtlde arti kelen: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 4). 67—6 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram cho colade of suikerwerk. 677 algemeen 1 ei. 678 algemeen 2 liter petroleum. 67-E, 67-L res. 100 gram gedroogde zuidvruchten. Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 4) 68—3, 684 en 685 algemeen 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerw. 686 algemeen 1 ei. 68—7 algemeen 2 liter petroleum. 68T reserve 100 gram gedroogde zuidvruchten. Bonkaarten MA, MD 704 (bijz. arbeid, a.s. moeders), (strook no. 4): 674 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel, enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of sui kerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 704: 671 tabak: 3 rantsoenen tabaksart. 672, 673 tabak 2 rantsoenen tabaks artikelen. 671 versnaperingen 200 gram choco lade en/of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., of 400 gram jam, stroop enz. 673 versnaperingen 100 gram choco lade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 3 April worden gebruikt De eieren op de bonnen 677 en 686 zullen in de loop van het tijdvak van 3 tot en met 19 April worden af geleverd, Men kan niet rekenen op af levering gedurende de eerste dagen van de geldigheidsduur. De bonnen 678 en 687 algemeen voor 2 liter petroleum zijn geldig tot en met 17 Mei a.s. In verband met de Goede Vrij dag zal onze krant die dag niet verschijnen. Wij verzoeken onze adverteer ders de advertenties, bestemd voor het nummer van Zaterdag, uiterlijk Donderdagmiddag op ons kantoor te bezorgen. DIRECTIE. Zesdaagse van Gent De stand van de Zesdaagse, Dinsdag avond tien uur na de sprints, luidde: 1 Kaers—Van den Meerschaut 130 punten; 2 Bruijland—Engelen 113 pun ten; 3 Thijssende Pauw 112 punten; 4 Naeijevan Steenbergen 109 punten; 5 AndriaensensSpelte 79 punten; 6 La- pebie—Arnold 70 punten; 7 Schulte— Boeijen 49 punten. De andere koppels waren 1 tot en met 12 ronden achter. PellenaarsPie- ters stonden op de 11e plaats met 108 punten en tien ronden achterstand. De Franse autoriteiten hopen dat de 50.000 ton metende „Europa", thans .Liberte" geheten, welke in Dec. j.l. half is gezonken in de haven van Le Havre, met Pasen weer vlot zal zijn. Het Canadese Rode Kruis heeft bij stemming besloten 1.500.000 dollar voor aanvullende hulp aan Engeland ter beschikking te stellen. Dit is be stemd voor de slachtoffers der over stromingen, Ghazi Mohammed, hoofd der autonome regering van Koerdistan", die door een militair ge rechtshof na de onderdrukking van de democratische Koerdische beweging in Azerbeidsjan ter dood was veroor deeld, is met zijn ministers terechtge steld. Uitgevers van negentien landen, onder wie „De internationale pers" te Amsterdam, hebben een over eenkomst getekend voor distributie in dertig landen van een internationaal magazine in vele talen. In de landen der ondertekenaars verschijnt het in de taal dier landen zelf. Oost- Syrië wordt door zwermen sprinkha nen geteisterd. Ook enkele gebieden van Irak hebben ervan te lijden. De paus moet op advies van zijn ge neesheer weger- het ongunstige weder van zijn verblijf te Castel Gandolfo tijdens de Paasweek afzien. Een Frans militair kamp op Madagascar, 50 km ten Oosten van Tanarive, is door een bende van verscheidene honder den mannen, met grote junglemessen en speren gewapend, aangevallen. Er zijn reeds 20 doden, van wie 8 Euro peanen, gevallen. Te Upsete bij Bergen (Noorwegen) zijn 8 skiërs door een lawine bedolven. Vier van hen heeft men kunnen redden. Vol gens »=n voorlopige raming hebben de overstromingen i Polen aan 55 perso nen het leven gekost en voor 5 mil liard zloty's schade aangericht. Doordat een po-' te Duisburg door de sterke stroom van de Rijn tegen de landingssteiger werd geslagen, is een tiental mensen om het leven gekomen. Tot de eigendommen, die ten ge volge van de liquidatie van de Prui sische staat door de gealliëerden zijn ge confisqueerd, behoort het vroegere kei- zerlijkqtfpaleis, dat thans aan de stad Berlijn in beheer is gegeven. zeide hij, roept ons op voor de strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid. De Griekse regering heeft het Griek se volk officiëel van de dood van ko ning George verwittigd door de vol gende boodschap: „Zijn grote liefde voor Griekenland weerspiegelde zich in al zijn daden. Toen de gemotoriseerde barbaren aan Griekenland's grenzen verschenen, gaf hij hun hetzelfde antwoord van Leo- nidas in de slag bij Thermopylae. Van toen af aan voerde hij het Griekse volk aan en werd het symbool van het totale verzet van het Griekse volk". Aan het eind van de boodschap wordt de hoop uitgesproken, dat „het bewind van koning Paul met Grieken land's welvaart en roem gepaard zal gaan". De nieuwe Koning Paul van Grieken land heeft uit zijn huwelijk met Prin ses Frederika Louise 3 kinderen. In Velp bij Arnhem is in October, November en December 1944 een aan tal gevangenen van de S. D. gefusil leerd; tenminste dertien. Tot voor en kele dagen heeft men de graven niet kunnen vinden. De S. D.-er Huhn heeft nu bijna twee jaren lang volgehouden, dat hij niets wist van deze gruweldaden. Thans heeft hij echter, naar Het Vrije Volk meldt, medegedeeld, dat hij geweigerd had deze mensen te fusilleren en dat de Wehrmacht de opdracht toen heeft volvoerd. Meegenomen naar de plaats waar de slachtoffers vermoedelijk zijn afge maakt, heeft Huhn na een geweldige innerlijke strijd toegegeven, dat hij de plaats der graven kende. Toen men op de aangeduide plek begon te graven, stootte men inderdaad op de overblijf selen der slachtoffers. Dinsdagmiddag is de Bergings- en Identificatiedienst uit Amersfoort be gonnen met het blootleggen van het eerste massagraf in de bossen om Velp. Zes lijken zijn gevonden en twee daar van zijn geborgen. De identificatie is nog niet begonnen. De dienst gaat zeer langzaam en zorgvuldig te werk. Men vermoedt dat dit het graf is van acht jonge mensen, die op last van Rauter, als représaille voor het schieter!" op posten der Fallschirmjager in December 1944 te Velp zijn gefusil leerd. Allen mannen, door de Duitsers gevangen genomen, bij hun pogingen om naar de Engelsen over te steken. Drie S. D.-lieden die bij de executies in Velp betrokken zijn geweest, zijn bij de opgravingen aanwezig om aanwij zingen te geven, die moeten leiden tot de opsporing van nieuwe graven, waarvan de aanwezigheid in dezelfde bossen vaststaat. GEORGE READER LEIDT DE MATCH TE GLASGOW. George Reader uit Southampton, die tal van internationale wedstrij den op het continent geleid heeft, is als scheidsrechter aangewezen voor de match Groot BrittanniëRest van Europa op 10 Mei. Volgens een bericht uit Darwin zijn de vier inzittenden van het veronge lukte Nederlandse Dakotatoestel, die langs de rivier Katherine van de plaats van de noodlanding vertrok ken waren, gisteren op ongeveer 12 km van de plaats Katherine door een sergeant van politie gevonden. Het betreft hiei den piloot-navigator van iTifterik, den telegrafist van Roon en de twee passagiers Houniet en Bar- naart. Zij hadden met een vlot een vrij grote afstand op de rivier afge legd met als enig voedsel enkele sinaasappelen en wat blikjes melk. Zü hadden twee honden op hun tocht meegenomen, waarvan er één moest worden geslacht en opgegeten. On derweg zagen zü vele krokodillen. Toen zij de tocht te voet voortzetten, hoorden de mannen het geluid van een auto, gingen daar op af en kwamen uit op een door struikgewas omzoom de weg met autosporen. Zij bleven daar wachten, totdat de wagen van den politie-sergeant terugkeerde van de proviandering van een ploeg inheem sen, die bij de nasporingen assisteer den. De mannen werden vervolgens in de auto meegenomen. Zij verkeren in goede gezondheid. Het bericht, dat het Nederlandse hoofdkwartier te Brisbane van den piloot Aernout ontving en waarin ge zegd werd, dat zeven personen op de plek van de noodlanding gezien waren, moet een vergissing zijn geweest. De correspondent van Aneta te Ka therine seint, dat vliegtuigen de moei zaam vorderende reddingsploegen, die zich een weg banen naar de Dakota, de richting wijzen. De tocht wordt be lemmerd door zware regens. =3 Nu de winter achter de rug is en de competitie weer normaal voort gaat, vervolgen wfj onze Ter oriëntatie van onze talloze nieuwe abonnè's laten wij hieronder nog eens de bepalingen volgen: Iedere week loven wij als prijzen uit Bovendien stellen wij wekelijks vijf boeken als troostprijzen beschik baar. Oplossingen moeten op een briefkaart geschreven, uiterlijk Zaterdag a.s., des middags om twaalf uur op ons bureau aanwezig zijn. Oplossingen, welke na dat tijdstip binnen komen, of niet per briefkaart zijn ingezonden, worden onherroepelijk terzijde gelegd. Over deze serie prijsvragen kan niet worden gecorrespondeerd. In de linkerbovenhoek schrijven: Sportprijsvraag. Opnieuw aan de slag, om mede te dingen naar de vliegtocht, de reis per auto-car of de boeken, die wij elke week uitloven! Hier volgt de tweede opgave; Op Maandag 7 April a.s. wordt in het Olympisch Stadion te Amster dam een interlandwedstrijd NederlandBelgië gespeeld. Hoe luidt de juiste uitslag van deze wedstrijd? Onder de goede oplossers worden de prijzen verloot. De uitslag van deze wedstrijd maken wij bekend in ons nummer van a.s. Woensdag 9 April, tegelijk met de derde opgave. Amerikaan springt uit trein De 35-jarige importeur Joseph Stern uit New York, die voor een zakenreis in Nederland vertoeft, was op het station D. P. te Rotterdam op een rijdende trein gespron gen, welke in de richting Dord recht ging. Tijdens de sprong verloor hij echter zijn valies, dat op het per ron terecht kwam. Dit voorval noopte hem ter hoogte van de Molenwaterweg uit de trein te springen. Deze had op dat moment reeds een aanzienlijke vaart. De man waagde het er echter op, doch kwam met zo'n kracht met 't hoofd tegen een seinpaal, dat hij bewus teloos neerviel. Per auto van de GGD werd S. naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar hij gisteravond nog niet bij bewustzijn was gekomen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met opklaringen, vooral aanvankelijk nog enige re gen en plaatselijk nevel of mist. Vrij koude nacht, overdag iets zachter. Weinig wind. Dure winter voor Engeland In het verslag van de nationale boe renbond in Engeland' worden de sneeuwstormen van de winter en de overstromingen „de grootste productie tragedie, welke 't land ooit gekend heeft" genoemd. Meer dan 100.000 acres wintertarwe, 30-000 stuks vee en 1.370.000 schapen en lammeren zijn verloren gegaan De afgelopen winter kostte den boer min stens 20 millioen H. K. H. Prinses Juliana wordt bü haar aankomst op het vliegveld Cha- teauneuf door Prins Bernhard begroet Rechts prinses Margriet. Hollandse nieuwe. Van bevoegde zijde vernemende is als datum, dat de vissersvloot ter ha ringvisserij zal uitvaren, bepaald op 13 Mei as De vloot zal dan zee mogen kiezen me| een onbeperkt aantal net ten aan boord, zulks in tegenstelling met de bepalingen der laatst» jaren Stakingsdreiging in het Ruhrgebied Vandaag zullen te Bochum afgevaar digden van vakverenigingen van mijn werkers bijeen komen, die de moge lijkheid van een mijnwerkersstaking in het g-'oele Ruhrgebied, als protest tegen de voedselschaarste, zullen be spreken.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1