OUWEHAND's POORTER's Meubileerinrightin6 Nieuwe telefoonverbinding met Leeuwarden Parfumerieën Toiletartikelen VRIEND en VIJAND Stad en Omgeving. Fa. N. Timmerman's Graan- en Meelhandei AGENDA Distributie-overtreders berecht. Graft Heiloo. Comité's voor uitwisseling van kinderen Stompetoren. Een Indische week. Hensbroek Bergen. Tentoonstelling Jonge Beeldende Kunstenaars. Stuivertje wisselen. Obdam Predikbeurten Oterleek. KLEINBR000 EN GROTEKADETTEN Bakkerij NI1ENT 4 - TEL. 2569 Sleit U prijs op: „PAULJEKA" Onze Advertentie prijzen: 5peciale Faasaanbieding! EETKAMER- EN SLAAPKAMER-AMEUBLEMENTEN 425.- Ruime sortering Zaaigranen en Zaai peulvruchten Waarom keerde Leopold na de bevrijdim niet naar Brussel terug onder één dak Veertig zweefvliegers in e Is Meer dan duizend gesprekken over één kabel mogelijk Een diepe geul in de straat, langs Heul en Geest, dwars over het Zevenhuizen, over de Bergerbrug en dan langs de Geestersingel de stad uit. Dommekrachten, planken, schoppen, zware haspelsEen lange rU werklieden, staande in het grondwater, een voorman, die bevelen schreeuwt: „Trek óp, gelijkja!" Dan schiet met rukken de kabel, die hier wordt gelegd een paar meter verder door de loopgraaf, tot er weer een haspel leeg is en de mannen even een sigaretje draaien, voor ze aan een volgende gaan beginnen. Hier groeit een nieuwe verbinding tussen Alkmaar en Leeu warden, een telefoonkabel, die met een vakterm wordt aangeduid met 12 x 4 x 1.8. Omdat dit leken als abacadabra in de oren klink, hebben wjj den heer Van der Jagt, tekenaar bij P.T.T., die ten nauwste bij het werk be trokken is, eens om wat meer bijzonderheden gevraagd. Een internationale schakel. De kabel, die hier wordt gelegd, is een schakel in een grote interna tionale verbinding met Engeland, via de zeekabel naar Zandvoort, Haarlem, Leimuiden, Amsterdam, Alkmaar, Winkel, Den Oever, Af sluitdijk naar Leeuwarden en ver der naar de Scandinavische landen. En niet alleen daarom is deze kabel zo belangrijk, maar ook omdat erdoor gewerkt zal worden met het draag- golf-systeem. Bij een gewone verbin ding is het aantal gesprekken, dat tegelijk over één kabel kan worden gevoerd, afhankelijk van het aantal dubbeldraden, dat de kabel bevat. Hier is het anders. Hier wordt, even als in de radiotechniek, gewerkt met verschillende frequenties. De tech niek laat 48 frequenties toe, bij de huidige stand van zaken. Meer dan duizend tegelijk. En toen kwam de aap uit de mouw. 12 x 4 x 1.3 wil zeggen een kabel met 12 groepen van vier dra den elk, met een dikte van 1.3. Om dat voor leder gesprek twee dra den nodig zijn, kunnen dus langs deze kabels 24 gesprekken tegelijk worden gevoerd op dezelfde fre quentie. Daar het aantal frequen ties automatisch wordt geregeld en men vooralsnog aan de limiet van 48 vasthoudt, betekent dit dus, dat het mogelijk is over deze nieuwe verbinding 48 x 24 gesprekken te gelijk te voeren, dit Is precies uit gerekend 1152 gesprekken. In de practjjk is het echter nog niet zover. Langs wegen der geleidelijk heid wil men daartoe komen. Trou wens, er zal nog heel wat grond ver zet moeten worden, eer de verbinding compleet is. Alleen al voor de kabel van Alkmaar tot Den Oever rekent men 120 arbeidsdagen nodig te heb ben. Op de Afsluitdijk is het werk gereed. Versterkers. Bovendien komen er langs de lijn op afstanden van pl.m. 30 kilometer versterkers, die ondergebracht wor den in speciaal daartoe op te richten gebouwtjes. Het grondwerk wordt weliswaar uitgevoerd door een parti- a culiere aannemersfirma, maar het monteren en lassen en uitbalanceren en al die andere technische werkjes doet de P.T.T. zelf. Toen wij zo in die diepe put stonden te kijken, hebben wij ons afgevraagd, hoe het in 's he melsnaam mogelijk is, al die grauwe slangen uit elkaar te houden. Maar onze zegsman hielp ons uit de brand. Iedere kabel heeft loden merkbanden, waar op staat, welke kabel men te pakken heeft. Alle draden hebben een eigen kleur, zodat verkeerd verbinden op de lassen uitgesloten is en boven dien komen er bij de lassen in de straat bordjes te staan, die aangeven: „Hier ligt die en die kabel". Het ei van Columbus, als je het maar weet! Bureau K. en V. Alweer zo'n geheimzinnige term. K. en V. betekent Kabels en Ver sterkers en dit bureau van P.T.T., te Utrecht gevestigd, leidt al der gelijke werkzaamheden. Momenteel zjjn er dertien werken onder han den. Men moet niet vergeten, dat in 1939 pl.m. 1700 kilometer kabel werd gelegd en dat de barre winter dus een achterstand van een 300 kilometer heeft veroorzaakt. Maar de P.T.T. zit niet stil. De op bouw, die na de bevrijding onmiddel lijk ter hand werd genomen, maakt rasse voortgang. De Alkmaarders kunnen de bewijzen zelf zien. Nau welijks ligt de kabel op zijn plaats of de geul wordt dichtgegooid en Ge- meenterwerken bestraat de wegen opnieuw. „In gesprek". Probeert U nu eens, op een spits uur Amsterdam te bellen. Vaak be- REDENAVOND: BIOSCOPEN: Harmonie, 8 uur: Altijd in mijn hart; 14 Jaar. Victoria, 8 uur: Vijf bakens op de weg naar Caïro; 14 Jaar. Cinma Americaln, 8 uur: Caesar en Cleo patra; 14 jaar. ABT, 8 uur: 2e deel Legioen van Zor- ro; 14 Jaar. VRIJDAGAVOND: Harmonie, 8 uur: Going my way; tot 14 jaar onder geleide. Victoria, 8 uur: De wildzang maakt car rière; tot 14 jaar onder geleide. Cinema Americaln, 8 uur: George wint op allen fronten; tot 14 Jaar onder geleide. ABT, 8 uur: 't Was in Mei; alle leef tijden. gint dan al na het draaien van het kengetal het ingespreksignaal te fluiten. Dan Is de kabel „vol". Met een draaggolf is de kans hierop veel kleiner en dit systeem wordt dan ook meer en meer toegepast. Phi lips is o.a. bezig met de verbinding AmsterdamRotterdam. Er wordt ook tevens van de gele genheid gebruik gemaakt, Noord- Scharwoude een tweede verbinding te geven, waaraan een grote behoefte bestaat en en passant wordt ook de schakel met Egmond aan de Hoef onder handen genomen, waartoe Geesterweg en Scharloo worden op gebroken. En de laatste verbetering, die uit dit werk voortvloeit, is het verkorten van de omweg, die een ge sprek maakt, b.v. van Alkmaar naar Groningen. De electrische trillingen gaan natuurlijk zo snel, dat dit niet te merken valt, maar eer de verbin ding tot stand gekomen is, komt er nog al wat kijken. Alkmaar, Amster dam, Utrecht, Zwolle Groningen. Over de Afsluitdijk is korter, ook voor de telefoon, déérom komt deze kabel er. INSPECTIE LAGER ONDERWIJS. In de Staatscourant worden camdi- daten opgeroepen voor de betrek king van inspecteur bij het L.O. in de inspectie Alkmaar. In verband daarmede hebben wij geïnformeerd of de heer G. C. Dun, die reeds vele jaren in deze inspectie werkzaam is en niet alleen in on derwijskringen door zijn bemoeiin gen op maatschappelijk en kerkelijk gebied een zeer geziene figuur is, de Rijksdienst gaat verlaten. Gelukkig blijkt dit nog niet dade lijk te zijn, maar de heer Dun zal deze zomer de 65-jarige leeftijd berei ken en daarna natuurlijk zijn functie neerleggen. De oproep in de Staatscourant luidt als volgt: Te vervullen is de betrekking van inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar. De daaraan verbonden jaarwedde bedraagt, inclusief alle toelagen 53546910, te bereiken in 7 jaren; een en ander berekend naar 'n stand plaats eerste klasse. Tot de Koningin gerichte, op ge zegeld papier geschreven sollicitaties dienen vóór 17 April 1947 te worden ingezonden. Geen bezoek dan na op roeping. BURGERLIJKE STAND Geboren: philomena J A, dochter van F Brinkhof en P E Bernaert. Hans G, zoon van J C Porreij en M G van den Berg. Hendrika M D, dochter van D Vennlk en D M van Baal. Patrick, zoon van D de Waard en A Popken. Agatha C M, dochter van Chr H Dekker en J M Bilars. Getrouwd: Gillis P le Feber en Arina de Jong. Jacobus Verver en Pe- tronella C Keijsper. AdrJanus Hees been en Geertje Bakker. VARIéTé FAVEUR IN 'T GULDEN VLIES De 2e Paasdag, des avonds 8 uur, zal in 't Gulden Vlies het oudste variété in Nederland, Faveur, een bont va riété-programma brengen w.o. het eerste optreden in Alkmaar van de Hollandse Crock „Rexis", de beroem de clown met wereldreputatie. In dit programma treden verder op „The 8 Spectacle Girls" met kleurrijke dan sen, de komische parodisten „The Rettichini's", De comedians „The Rn fils", acrobatennummer „De 2 Sailors", conférencier Roland Wagter, Josje v. Maeren met schetsen en een orkest O.I.V. Bram van Brakel. MEDEDELING De Burgemeester van Alkmaar brengt op verzoek van den Inspecteur der Belastingen te Alkmaar ter alge mene kennis, dat voor de inspectie der belastingen te Alkmaar, le afde ling een spreekuur is ingesteld op Vrijdagen van 9—11 uur en van 14— 16,30 uur. Hoevelen ook nu nog tegen de be staande distributieregelingen zondi gen, bleek gistermiddag weer eens op de zitting van den Economischen po litierechter. Niet minder dan dertig overtreders kwamen op het raatje, waaronder verschillende Alkmaarders Cornells R. had flrie varkens gehou den zonder de daarvoor benodigde vergunning. R. werd veroordeeld tot ƒ60,of 24 dagen. Antonius S., tabakshandelaar, had van zijn grossier tabak ontvangen, zonder dat hij daarvoor tegelijk de benodigde rantsoenbonnen inleverde. Het betrof hier de zogenaamde voor schotten, die sommige grossiers aan hun afnemers plegen te leveren. De Officier van Justitie noemde het geen halsmisdaad en S. werd veroordeeld tot ƒ20.of 8 dagen. Maria T. uit Bergen had asm haar vethandelaar tabaksbonnen gegeven en ontving daarvoor in de plaats bo ter. Ze had dit gedaan voor haar zie ken man, die extra rantsoenen nodig had en deze niet van de distributie- dienst kon krijgen. De uitspraak luidde 20.of 8 dagen. Vier Alkmaarders, Pieter R., Klaas V., Pieter S. en Johannes V. hadden in koffie gedasm. De jeugdige Pieter S. had van den beruchten zwarthan- delaar K. een partijtje koffie over genomen en weer verkocht aan de 3 heren, die waarschijnlijk van plan waren om de koffie aan de grens te verhandelen. S. leed een verlies van ƒ200, doordat hij zijn afnemers cre- diet verleende en kwam er dus slecht af. Bovendien werd hij door den poli tierechter veroordeeld tot ƒ100.of 40 dagen. R., die geen onbekende is op de Alk maarse zwarte markt, kreeg ƒ100. of 40 dagen en twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar om zijn streken af te leren. Klaas V., die voor twee zaken was gedagvaard, werd veroordeeld tot ƒ100.of 60 dagen voor het kopen van koffie op de kaasmarkt en ƒ100.of 30 dagen en verbeurdver klaring van de in beslag genomen koffie, voor de transactie met S., bo vendien 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Johannes V. werd veroordeeld tot ƒ100.of 30 dagen, eveneens met 'n voorwaardelijke straf van 1 maand met een proeftijd van een jaar. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik, zoon van H, Booij en S A Hop. Anna C, dochter van C J Smit en G A Nooij. Guurtje, doch ter van Jb Wit en C Wezel. Ondertrouwd: ThN Hoogeboom (won. te Koedijk) en Guurtruida Roe lof sen. Overleden: Joh Konijn, 65 jr., echt genoot van M. Stroet. Jansje Houwer- tjes, 78 jaar, weduwe van K Nat. HERDENKING BEVRIJDING. Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Bevrijdingscomité, behoudens goedkeuring van de algemene vergade ring, besloten dit jaar op 5 Mei, op be scheiden wijze feest te vieren. Op Za terdagmiddag 3 Mei zullen bij het mo nument alle slachtoffers van de oorlog en het verzet op plechtige stille wijze worden herdacht. Het comité zal namens de burgerij een krans leggen, terwijl ook vereni gingen, corporaties en burgers de gele genheid wordt gegeven bloemen te leggen. Op 5 Mei zullen uitsluitend kinder feesten worden gehouden en indien dit in verband met het korte tijdsbestek nog mogelijk is, zal des 's avonds een uitvoering in de Nis worden gegeven. Dit zal dan geschieden door de plaat selijke verenigingen, ring in de Nis wordt gegeven. Dit zal dan geschiedde door de plaatselijke ver enigingen. Binnen zeer korte tijd zullen de bur gerij intekenlijsten worden aangebo den. Daar het in hoofdzaak een feest voor de kinderen is, hoopt het bestuur dat evenals verleden jaar, de burgerij spontaan haar financiële medewerking zal verlenen. Eén voor het binnen- en één voor het buitenland Op uitnodiging van den burgemeester waren gistermiddag in het gemeentehuis een dertigtal ingezetenen bijeen gekomen om de mogelijkheid te bespreken ook die Jaar weer tot uitwisseling van kinderen to kunnen overgaan. De waarnemend-burgemeester, wethou der Van Slingerland, presideerde deze bij eenkomst, zijn leedwezen daarbij uitspre kend, dat de burgemeester door onge steldheid verhinderd was aanwezig te zijn Hij zette het doel dezer samenkomst uiteen, namelijk het vormen van een of meer comité's voor de uitwisseling van Aikmaarse kinderen met die uit het bui tenland en ook uit het binnenland, daar contact was verkregen met Amersfoort en Leiden, waar men gaarne leerlingen uit Alkmaar zal ontvangen en eigen jeugdige stadgenoten in de Kaasstad wil laten logeren. De heer GAM Snijders zette uiteen, dat een comité voor het buitenland tot dusver vaak overbelast was en dat men door de WFA zoals ook deze dagen was gebeurd soms voor verrassingen gesteld wordt, welke alleen een niet te groot, maar actief comité zal kunnen op lossen. Er komen hier dezer dagen kin deren uit Ealing, waar ook Aikmaarse kinderen reeds op bezoek zijn geweest, maar het ligt ln het voornemen dezen zomer weer uitwisseling met Bath te doen plaats vinden. Uitvoerig werden daarna diverse vra gen besproken, b.v. of men al dan niet ln schoolverband tot uitwisseling zou overgaan, of het niet beter was kinderen wier ouders geen vrij kostbare reizen kunnen betalen en over het algemeen kinderen, die zich met de vreemde talen met of nog niet kunnen redden, aller eerst voor uitwisseling met het binnen land te bestemmen. Bovendien werd de mogelijkheid van he maken van diverse trips bekeken, waarbij b.v. de Spoorwe gen, de Reisverenlging of V V V's zich verdienstelijk kunnen maken. Ten slotte werd het verstandig feacht de binnen- en buitenlandse uitwisseling te schelden in zoverre, dat er twee co mité's worden opgericht, die dus elk een eigen en geheel afgescheiden taak zul- len krijgen. Voor de uitwisseling met Amersfoort en Leiden zal men zich nader met de autoriteiten ter plaatse ln ver binding stellen. In het buitenland-comité werden be noemd de heer GAM Snijders, mevr. M P Scheffel—Thomas, de heer A Siets- ma, de heer P L J Joosten, mevr. G A A Hoismüller—Teengs en mej. E de Vries. In het binnenland-comité werden be noemd de heer C J Mol, mej. M W de Groot, mej. J J van Don, de heren A Kleijmeer, A Greuter, C Knaap en J A van Oeffeit, benevens een nader aan te wijzen leraar van de Ambachtsschool. De comité's gingen na afloop der ver gadering, welke door den heer Van Slin gerland met dank voor aller medewerking gesloten werd, dadelijk tot onderlinge be sprekingen over. In het buitenland-comité werd de heer Snijders tot voorzitter benoemd. De keuze van een secretaris en desnoods ad junct-secretaris werd nog uitgesteld. In het binnenland-comité werd de heer C J Mol tot voorzitter gekozen en mej U W de Groot tot secretaris. „INSIDÉ-NIEUWS" Wil tennissen weer. Men verzocht ons plaatsing: Eindelijk is het dan zo ver, dat onze clubleden van harte welkom kunnen heten op de banen. Vanaf Zaterdagmiddag a.s 5 April zult U weer naar hartelust kun nen spelen! De speeltijden voor de verschillende af delingen zullen op de baan bekend ge maakt worden. Voorts deelt het bestuur nog mede, dat de vier competitie-teams resp. in de overgangsklasse, tweede, derde en vierde klasse zullen uitkomen, hetgeen voor het eerste team dus een promotie betekent Het bestuur wenst V allen een prettig speelseizoen en de competitiespelers(sters) veel succes! W ARMENHUIZEN, 2 April. Uien: driel. 12.70—14.60; rode kool 18, gele kool 16, D. witte kool 11.90 bieten 5.70—8.50, peen 7.70. 1550 kg, uien, 36.775 kg. rode kool, 10.660 kg. gele kool, 2150 kg. D. witte kool, 10.000 kg. bleten, 150 kg. peen. De Schermer Gemeenschap organiseert in de zaal van den heer A. Kamsteeg tn de week van Pasen een „Indische Week" teneinde meerdere bekendheid te geven aan land en volkeren van de Archip€l. Het Indisch Instituut te Amsterdam (het voormalig Koloniaal Museum), heeft mooi materiaal voor een expositie ter beschik king gesteld, die op 9 en 10 April overdag door schoolkinderen wordt bezichtigd en des avonds door volwassenen. Op 9 April is de tentoonstelling 's avonds om 7 uur geopend en zal er om 8 uur een lezing met lichtbeelden gehouden worden over ,Fen reis door Java". Op 10 April is de tentoonstelling eveneens om 7 uur ge opend en vindt om 8 uur een filmvoor stelling plaats: „Flitsen uit het Indische volksleven", lezingen en rondleiding zijn in deskundige handen, n.l. van ir. G de Mol, oud-inspecteur van het landbouw onderwijs in Indië. Nadere informaties verkrijgt men in de café's Kamsteeg, Noordervaart eii Van Saasen, Zuidervaart. KORTSLUITING. In de boerderij, bewoond door den heer C. Klaver fe Hensbroek, ont dekten de bewoners Dinsdagnacht kortsluiting, waarop de plaatselijke vertegenwoordiger der P.E.N. uit z'n bed geklopt werd. Veiligheidshalve heeft men de ge hele nacht gewaakt. Ongetwijfeld is door deze tijdige ontdekking een grote brand voorko men. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bernardina E., d. v. F. Dekker en C. Groot Aldericus J. J., z. v. N. van Schagen en C. M. Stam Geertrudes A. M., d. v. P. van der Gragt en A. A. Bruin Frits J., z. v. J de Boer en G. Woerdeman Johan nes A., z. v. A. Vlaar en G. van der Lee. Ondertrouwd: P. Burger en H. Pieters N. Smit en A. J. Beers. Overleden: Cornells Koning, echtgen. van C. H. Vethaak, oud 44 ir. Op initiatief van de schilderes Char ley Toorop werd enige tijd geleden een tentoonstelling georganiseerd in het stedelijk museum te Alkmaar van jonge beeldende kunstenaars, die te eniger tijd in Bergen hebben gewerkt. Uit de geëxposeerde werken heeft kunsthandel M. L. de Boer in Amster dam een keuze gemaakt, die van 29 Maart tot 26 April in een der zalen van deze kunsthandel te bezichtigen is. De schilder Jelle Troelstra heeft de ze expositie geopend met een korte toespraak, waarin hij met vreugde vreugde constateerde, dat de jeugd de kunst niet in de steek laat, maar an derzijds, dat allen zich op het gebied van de schilderkunst nog bewegen langs de lijnen die „vader Cezanne" heeft uitgestippeld in de vier hoofd richtingen van expressionisme, cubis- me, surrealisme en de z.g.n. art libre en sterk de invloed van Picasso heb ben ondergaan. De ongeveer 40 tentoongestelde nummers bevatten werken van Jaap de Carpentier, Hans Engelman, Friso ten Holt, David Kouwenaar, Jacob Kuyper, Jaap Min, Constant Nieuwen- huis, Hans Wiesman, Jeanne Kouwe naar—Bijlo, Hanni en Noeki Raedec- ker, Willem Reyers en Henk Zweerus. y Een interpellatie. Dinsdag werd van gemeentewege de inboedel van perceel Breelaan 66 overgebracht naar Eikenlaan 14a, ter wijl 14a verhuisde naar Eikenlaan 14 en Eikenlaan 14 naar Breelaan 66. De verhuizingen hadden klaarblijkelijk niet de instemming van de bewoners dier percelen. De heer J. Broersma, lid van de Raad, heeft in verband hiermede den Raad verzocht om in de eerstvolgende openbare zitting aan B, en W. de volgende vragen te mogen stellen. 1. Kunnen B. en W. de Raad mede delen, of er met deze gedwongen ver huizing woonruimte is vrijgekomen in die zin, dat er méér gezinnen onder dak kunnen worden gebracht, dan voorheen het geval was? 2. Indien dit niet het geval is, kun nen B. en W. dan mededelen, welk ander belang met het nogal gefor ceerd optreden in deze werd gediend? 3. Zo het gemeente- of algemeen be lang, dat hier wordt gediend, van problematische aard is, kunnen B. en W. de Raad dan toezeggen, dat in den vervolge in soortgelijke gevallen meer rekening met de belangen der betrok ken bewoners, al dan niet eigenaren, zal worden gehouden dan hier het ge val is geweset? WEINIG BELANGSTELLING VOOR COöP. AFZET. Bü de veilingsvereniging „De Tuin bouw" heeft zich slechts één lid ge meld voor de coöp. afzetvereniging van tuinbouwproducten. Goede Vrijdag. ALKMAAR, Bapt. gem. in de Nw. Doelen, half 8, de heer Dammuller. Rem. Geref. gem., half 8, (H. Avondm.) ds. Rappold. KOEDIJK, geen dienst. HEILOO, evangelisatie Kerklaan, 7 uur, de heer G. C. Dun, van Alkmaar. voor Zondag 6 April). (Eerste Paasdag). AKERSLOOT. 10 uur, ds. Van San ten (Paascollecte). BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. Bierman (extra collecte; koorzang). Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Telkamp. Maranatha, half elf, ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10, prof. Van Niftrik, van Amsterdam; half 4 ds. Langman, van Amsterdam (H. Doop). Telkens collect# voor de Synode. Geref. kerk (art. 31) 9.45 en 2.45 uur, ds. Knoop, van Rotterdam. DE RIJP, geen dienst. EGMOND AAN ZEE, herv. kerk, 10 uur, ds. Roobol. Oud. kath. kerk, half 8, vroegdienst; 10 uur laatdienst; 19 uur vesper. EGMOND-BINNEN, half 3, ds. Dik- boom, van Alkmaar. GRAFT. 10 uur, ds. Kastein. GROOT-SCHERMER, 10 uur, de heer Albertz. HEILOO, herv. kerk, half elf, ds. Bloemhoff. Evang. Kerklaan, 10.15 uur, de heer Brugman, van A'dam. KOEDIJK, 2 uur, ds. Den Oudsten, van Alkmaar (extra collecte). LIMMEN, 2 uur, ds. Van Wijk, van Alkmaar. OTERLEEK, av. 7.30 uur, ds. de Jong OUDORP, 9 uur, ds. Bloemhoff, va; Heiloo. STOMPETOREN, 10 uur, ds. de Jong, I ZWARTE KERKJE, 2 uur, ds. de I Jong, (H. Avondmaal). URSEM, half 3 (H. Doop), ds. vd. Kreeke. Maandag 7 April (Tweede Paasdag) BERGEN, Ruïnekerk, geen dienst. Maranatha, half elf, ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10, dr. Volger, van A'dam (collecte voor de Synode). Geref. kerk (art. 31), 9.45 uur, ds. Knoop, van Rotterdam. DRIEHUIZEN, 10 uur, de heer Albertz EGMOND AAN ZEE, oud-kath. kerk, 8, 10 en 19 uur dienst. HEILOO, herv. kerk, geen dienst. Evang. Kerklaan. 10.15 uur, ds. Boers- ma, van Amsterdam. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur, ds. Dik- boom, van Alkmaar (Paascollecte). VEE)NH(UIZEN, 10 uur, ds. Roeders, van Winkel. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Sjoerd, z. v. P. Hem- hout en T. de Wit. Bruin Geert, z. v. A. Planting en D. Jongsma. Johan, z. v. H. Vierstra en M. Vol der. Ondertrouwd: A. A. Ganze- man en M. Heringa. Alkmaarsche Exportveiling. Alkmaar, April. Rabarber 8693; winterpeen 2,20 —5,30; schorseneren 12; spruitkool 12—59; rede kool 18; gele kool 15,50; prei 42—53; uien 3,60—12,30; bieten 10,00; witlof 31,50 I —45,00. LANGEDIJKER GROENTENCENTR. 34000 kg. rode kool 18; 33000 kg gele kool 16; 34000 kg Deense witte koo! 11,90; 10600 kg. uien 13,60—16; 9800 V bieten I 8, II 5,70, III 4,40; trauO js, peen II 7 40—8,20, III 5,60—7,50; 1711 kg. witlof le srt. 45, 2e srt. 31,50. N.-SCHARWOUDE, 3 April. - 30.000 kg. rode kool 18, afw. 12.6 70.000 kg. gele kool 16, afw. 11.20; I 70.000 kg. D. witte kool 11.90; 16000 kg. uien: gewone 16, grove 16, driel. 13—13.40, nep 10.90—11, 15000 kg. peen II 7.40—7.90, IH 5.60—7.30, IV I 5.606, 5000 kg. bieten I 8, H 5.70, III 4.40. Mevr. SCHENKEVELD, Oudegracht 227, vraagt een FLINK MEISJE voor dag of dag en nacht. Gevraagd NET MEISJE voor dag en nacht. Goed loon en goede verzorging. Tevens net meisje voor de morgenuren, hoofdzakelijk voor de kinderen. Mevr. LANGEDIJK, Ken- nemerstraatweg 97. VRIJCANK, Alkmaar, Slachthuis. Goede Vrjjdag 4 April v.m. 9 uur. Alle lopende nummers geldig. Daarna verkoop zonder nummer. K. KOSTELIJK, Zuid- Scharwoude, Tel. 518 K 2260. heeft te koop: BESTE, ZWARE WERKPAARDEN van 4 tot 7 jaar en ook 4 mooie landbouwtuigpaar- den van 4, 5, 5 en 7 jaar, waarvan 2 Oldenb., 1 Gel ders en 1 van Fries ras. Alle onder garantie, des gewenst op proef. Te koop: VOERRIETEN fFr. Rij km.) J. v. BAAR, Zuidervaart, Schermer. Nog steeds iets fjjns. Modern vrijstaand huis, kamer en suite. 3 slaapka mers, voor event, kl. huis centr. dorp. H OUDHOFF, Straatweg 515 A, Heiloo. TE KOOP: Singer trapnaaimachine in luxe eiken salonkast, als nieuw, Zaadmarkt 70. Alkmaar. AANGEBODEN; EEN LICHT DROOG HUIS in de Stuartstraat voor klein gezin, huurprijs f 5; in ruil voor een zonnig huis op goede stand van pl.m. f 8.huurwaarde per week. Br. onder No. 0 Boekh. ZWAAN Zn., Alkmaar. Ter ruiling aangeboden 400 kg. hooi tegen voerbieten. K. WAGENAAR, Schermerweg. 'n Beschaafd milieu Rustige bediening Vakkundige behan deling Vernuftige appara ten Geschoold personeel Matige prijzen Ga dan de eerstvol gende keer naar: SALON Schoutenstraat 20, ALKMAAR. Oewone advertentie# en f«- mtlleberlchten 14 cent per millimeter. Kleine advertentie#, „Waag les" tot 15 woorden 78 ct elk woord meer 5 ct. In deze rubriek worden geer handelsadvertentlea en geen personeelsadvertenties ge plaatst en zq la uitslui tend bij vooruitbetaling. Wij brengen V thans een uitgebreide sortering welke wij U door bijzondere omstandigheden tegen speciale prijzen kunnen aanbieden, EETKAMER-AMEUBLEMENT, Old-Finish, bestaande uit: 4 stoelen, 2 fauteuils, 1 tafel, 1 dressoir Prima afwerking 791% Gestoffeerd met moquette fiwi" EETKAMER-AMEUBLEMENT, gebeitst eiken, bestaande uit: 4 stoelen. 2 fauteuils, 1 tafel, 1 dressoir, Extra zwaar. Gestoffeerd met moquette SLAAPKAMER-AMEUBLEMENT, Old-Finish compleet 585, Blank compleet 690.— Crème gelakt compleet 225.- MIENT 6—8, TELEFOON 3452, ALKMAAR en PARFUMERIE UIT VOORRAAD LEVERBAAR; olie soorten Aanbevelend, Alkmaar, Schermerweg 116, Tel. 3173 en 3938 (Van den U.P.-correspondent Henry Tosü Russell). De vraag of Koning Leopold oo zal terugkeren naar zjjn geboorb land en zjjn plaats op de troon zi hernemen, houdt de Belgen va allerlei politieke richting sinds bevrijding bezig en heeft het vol ondanks allo tegenspraak, volgei onpartijdige waarnemers, in twi kampen verdeeld. Op het ogenb; kan men gerust zeggen, dat e< deel van het Belgische volk heft gekant is tegen een terugkeer vt den Koning, terwijl het andere de er even heftig vóór is. Een van de voornaamste obstake op da weg naar een oplossing is, d langzamerhand de Koningskwest een politiek vraagstuk is geworde hoewel het, volgens Leopold's aa hangers, een zuivere constitution, kwestie en niet méér is. De Chris! lijk-Sociale Partij (de politieke org nisatie der Katholieken) heeft v; meet af aan volgehouden, dat Koning regeert brj gratie van grondwet en dat iedere poging c zijn terugkeer naar België tegen I houden ongrondwettig is. De oppo: tie tegen het herstel van Leopc komt in hoofdzaak uit het link kamp en is gebaseerd op de reden ring, dat ht| een foutieve keuze hee gedaan, toen hij als opperbevelhebb van zjjn legers zich aan de Duitse overgaf in plaats van zijn recerli naar Engeland te volgen. Ofschoi ook vele tegenstanders van zijn teru keer iedere beschuldiging van ve raad onjuist achten, beweren zij toe dat Leopold tenminste een verkeer beslissing heeft genomen. Van katholieke zjjde wordt da: op geantwoord, dat dit alles sleci een voorwendsel is om den Konl te beletten zjjn constitutionele re< ten te hernemen en dat deze ac' een poging moet camoufleren de monarchie geheel af te schaffc hetgeen echter weer door de link< ijjde wordt ontkend. Enige ttjd geleden vroeg uw ct respondent den socialistischen ex-pi mier Kamiel Huysmans op den m af, wat hiervan waar was. Zijn ai woord ging in de richting van de 1 tholieke beweringen, daar hij in vo zichtige bewoordingen liet blijken, Prins Boudewijn, opgevoed in 1 buitenland, evenmin als zijn va< aanvaard zou kunnen worden België's koning. Aan de andere k: echter wees zijn verklaring, dat In de Drunense duinen (N.B.) kw io de herfst van 1944 een gealliëi zweefvliegtuig terecht en terwijl Duitsers overal de grootste activi' aan de dag legden, moesten vee: geallieerde soldaten, die uit het vli Wg stapten, voor de Duitsers wori Verborgen gehouden. Na enige moi gelukte dit. De Duitsers vonden spoedig het zweefvliegtuig, maar n< hebben z(j de inzittenden kunnen sporen., terwijl ze onder één en 1 Zelfde dak met hen huisden. Het St. Norbertusklooster te Elsb verleende ogenblikkelijk huisvest aan de veertig zweefvliegers, die zc Vuldig en heimelijk verstopt moei worden, want in hetzelfde klooi Waren de Duitsers heer en mees Broeder-overste heeft voor beide i «(jen de grootste zorg gekoesterd, zoverre dat hij z'n best deed b( groepen van elkaar verwijderd te h oen, waarin hij wonderwel geslaagd Broeder-kok heeft steeds de maaltij Verzorgd. Ruim vier weken verble °e geallieerden in het St. Norberi gesticht. Hoe gevaarlijk die toest eigenlijk wel was, begrijpt men en *ins als men weet, dat in de eet; her broeders de Duitsers woonden, wijl vlak boven hun hoofd op de ee: Verdieping 40 Amerikanen moe: eten, slapen en werken. Broeder- zelfs zo brutaal geweest D Proviand voor de Amerikanen te ruiken en de Duitsers zij het etend werkzaamheden te 1: rrichten voor de geallieerden. e„ tZer ^agen hebben broeder-ove hroeder-kok te Elshout van gi ww nhower een Prachtig ui nr».;ie ,00rkonde ontvangen nan volt e? Truman en het Amerika: dienst gro*e dank voor bewi

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2