NEDjERI Stad m Omgeving. Enthousiast Fraaie amateursprestaties Opsporing verzocht De tentoonstelling der Alkmaarse schilders Burgerlijke Stand Marktberichten v Bergen. He3oo. Hoofdprijzen Staatsloterij Schoorl- Obdam Castncunil Veertig honden vergiftigd.) in teken- en schilderkunst Belgen hadden gelijk spel verd Holland-Belg ië ANTOINE DE SAINT-EXUPéRY. ,J> Wanneer de vijf zware delen van de Anthologie des Ecrivains morts la Guerre (1914-1918) hun tragische vervolg zullen hebben gevonden dooi de hecatombe van de tweede wereld oorlog dan zal daarin een erepairn worden toegekend aan den schrijver- Vlieger Antoine de Saint-Exupéry. Zijn terste boek Courier Sud bezorgde hem dadelijk een verdiende plaats tussen Michel Corday, Louise Faure Favier en andere schrijvers die de aviatiek tot onderwerp kozen, al ver toonde deze roman nog te veel con ventionele verwikkelingen om een meesterwerk te zijn. Maar Vol de Nuls met de prachtige beschrijving van de ondergang van den piloot Fa- bien, die welbewust zijn einde tege moet „vliegt" en het door Gide terecht geprezen portret van den directeur Riviére brengt. De Saint-Exupéry op de eerste plaats. Daarna La Terre des Hommes, philosophischer nog, een lit teraire illustratie van wat de Fransen zo juist „la géographie humain" moe- men en waarin de schrijver de volle •deldom van zijn geest onplooit. In het portret van Rivière uit „Vol de Nuit" had de schrijver getracht de theorie te verkondigen dat het ware geluk van den mens niet ligt in de vrijheid, maar in het simpel vol brengen van zijn plicht, theorie beze geld door De Saint-Exupéry zelf door zijn prestaties in de oorlog tot het fa tale moment van zijn verdwijning. Aanstaande Donderdag hoopt de af deling Alkmaar van het Genootschap NederlandFrankrijk dezen schrijver to eren en te herdenken door een le zing van den bekwamen spreker Mare Jospin. Mogen vele van hun belang stelling doen blijken. VOORSTELLINGEN GULDEN VLIES. <1 Rexis, de clown. Nadat Zondagavond het gezelschap van Willem Goossens nog eens een opvoering had gegeven van „En ver geef ons onze schulden", dat weer niet naliet indruk op de aanwezigen te maken, volgde Maandagavond een variétévoorstelling van Faveur, waar voor vrij grote belangstelling be stond. Het voornaamste nummer van het programma was het optreden van den reeds beroem den Ned. clown Rexis, die inderdaad in z\jn verschillende scènes toonde over bijzondere kwaliteiten -'te be schikken. Het genre van Rexis is zeer moeilijk, maar hij behaalde een groot succes, o.a. in zijn dansscène en zijn muzikaal nummer. Ook trad hij op in samenwerking met Roland Wagter en met het bekende danspaar de Retichini's, dat ook afzonderlijk diverse acrobatische dansnummers liet zien. Roland Wagter trad op als conferencier en verzorgde met ande ren enkele sketches. Een 2-tal acro- ten (De Rufils en de Sailors) bleken zeer goede krachten. Een achttal aangekondigde dans-girls was hier tot een zestal gereduceerd, doch het dansen kon zich niet boven het zeer middelmatige verheffen. Zonderen we het optreden van Rexis uit, dan was het gebodene over 't geheel niet zo verzorgd als verwacht mocht wor den. Wij hebben het wel beter gezien. Pianist en violist deden hun best. G. BOTSING OP HET GEVAARLIJKE KRUISPUNT Zaterdagmorgen vond op het gevaar lijke kruispunt Oudegracht—Zilverstraat weer eens een auto-botsing plaats. Om streeks 9 uur kwam een autobus van de NACO de Zilverstraat uit met de bedoe ling de Ridderstraat in te rijden. De be stuurder gaf signaal en reed met een matige snelheid. Terwijl hij de Oudegracht passeerde, werd de bus aan de rechterkant aan gereden door een vrachtauto, die uit de richting Oudegracht kwam. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Tegen den bestuurder van de autobus is proces-verbaal opgemaakt wegens het geen voorrang verlenen van verkeer, ko mende van rechts. DAT MAG NIET! Dezer dagen werd proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die door middel van een advertentie in lichtingen verschafte, welke konden leiden tot wetsovertreding. Deze per soon bood een hond te koop aan, die volgens de advertentie zeer geschikt zou zijn om wild te stropen. DOOR DE ETALAGE! Zaterdag had een bakker zijn mo torbakfiets neergezet bij de brug over het Luttik-Oudorp, nabij de Zijdam, zonder het voertuig op de rem te zet ten. Door de hellende weg begon de bakfiets te rijden en ging door de étalage van den rijwielhandelaar De Graaf. De schade wordt door den bakker vergoed. VIJFTIGJARIG JUBILEUM Op Zaterdag 12 April a.s. hoopt de heer C Elles, boekhouder bij de Gem. Licht- bedrijven te Alkmaar, de dag te herden ken, waarop hij vóór 50 jaren in dienst trad bij de gemeente EEN ZILVEREN FEEST Op 12 April a.s. hoopt de heer P. W. L Eeekman de dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij Ge meente-Werken als gemeente-opzichter. JEUGDIGE PERSONEN VERWIJDERD Gedurende de Paasdagen zijn er door de kinderpolitie weer talrijke jeugdige personen uit Dancings en bioscopen ver wijderd, die daar, gezien de gestelde leef tijdsgrens, geen toegang hadden. JUBILEUM. De heer G. P. Elles, bedrijfsknecht aan de gasfabriek, hopt op Donderdag 10 April a.s. de dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst bij de gemeente Alkmaar trad. In de nacht van Zaterdag op Zon dag constateerde de politie, dat on bevoegden zich toegang hadden ver schaft tot een pakhuis aan de Doelen straat. Een met den eigenaar inge steld onderzoek wees uit, dat een mo torrijwiel, merk Royal Enfield, H.Z. 85009 ontvreemd was. Motor- en chassisnummer 18778, 1 cylinder, 350 cm3, z.g.a.n. bnden. Op het voorspatbord bevindt zich een plaatje, waarop aangegeven: A. Moeijes, motorhandel, Stationsweg, Alkmaar. Van deze tentoonstelling, die in het Gemeente Museum gehouden wordt is thans een keurige catalogus verschenen, v/aarin de waarnemend-burgemeester, de heer G. van Slingerland, de expositie' een gelukkig initiatief der beide te Alkmaar werkzame schildersverenigingen heeft genoemd en waarin hij zijn vreugde uit spreekt over het feit, dat deze Paasten- toonstelling onder zulke gunstige auspi ciën kan worden gehouden en de ver wachting uit, dat het bezoek niets te wen sen zal overlaten. Zaterdagmiddag om drie uur heeft de gemeente-archivaris, de heer Th. Wortel, de expositie met een kort woord geopend Hij wees er daarbij op, dat onze stad in de kunsthistorie niet een plaats zonder betekenis geweest is, omdat verscheidene Alkmaarse schilders in vroeger eeuwen op de voorgrond zijn getreden, waarbij hij de namen van enige stadgenoten uit de zestiende-, zeventiende- en achttiende eeuw noemde, die een bekende klank heb ben gekregen. Ook nu staat onze ge meente weer in het teken der beeldende kunsten fen door de goede samenwerking der plaatselijke verenigingen is hier een collectie doeken bijeengebracht die de toets der critiek in alle opzichten door staan kan en waarover spreker zijn bijzon dere voldoening uitte. Nadat hij dank gebracht had aan het gemeente-bestuur de wethouders Van Singerland en Coers waren aanwezig en aan allen, die aan de voorbereiding van deze tentoonstelling hadden medegewerkt, verklaarde hij deze voor geopend. Na deze woorden sprak de voorzitter van het comité, de heer Wim Koster, nog zijn voldoening uit over de goede samenwer Icing, de hulp van het gemeente-bestuur en de medewerking welke in het bijzon der van den heer Wortel was ondervon den en wees hij er nog eens op, dat alle geëxposeerde werken door een commis sie van deskundigen gekeurd zijn, zodat men van een goede en geselecteerde col lectie zeker zal kunnen zijn. De vele aanwezigen bezichtigden daar na het werk van onze stadgenoten en bleken in het algemeen daarover ten zeerste voldan. Wij herinneren er aan, dat deze expo sitie tot en met Zondag 27 April in het Gemeente Museum in de Breedstraat elke dag van 2—5 en des Zondags van 10—5 uur te bezichtigen zal zijn. Geboren: Lidia, d. v. Meindert Poes- te en G. Paarlberg. Gesina A. M. J, d v. Hermanus A. van Westerop en M, C. van de Weijer. Pieter J., z. v. Ja cob Bus en M. J. Evers. Elisabeth B., d. v. Jan van den Brink en E. M. Jor- ritsma. Willem, z. v. Eilert D. Harms en A.. M. Kleimeer. Jansien, z. v. Geertruida C. M., d. v. Johannes G. Adrianus J. van Wanrooij en J. Bakker Impink en E. Korver. Oebele, z. v. Herman Jensma en N. E. Vis. Ondertrouwd: Hendrik C. Lau- ritsen en Grietje Hop. Hendrik J Groot en Trijntje Ploeger. Josephus A. de Vries en Maria A. Spijker. Herman van Tongeren en Barendina A. Lissenberg. Johannes A. H. Broek- huijs en Aagje Oudes. Cornelis J. T. Pinster ai Rmmerentia. M. S. Blom- maert. Klaas W. Wit en Maria T. B. van den Heuvel. Johannes T. Schut en Cornelia A. M. Kemna. Gve rieden: Jacob Broek, oud f4 jr., weduwnr. v. S. van Zanen. Gehuwd: Johannes B. F. van Hoek en Erna Velte. LATE VROEGE AARDAPPELEN 't Bewerken van de tuinbouwgronden na de vorst kan zelfs nu nog niet, of dan heel bezwaarlijk, plaats vinden. De grond is nog steeds zeer vochtig, zakt maar heel langzaam door, alhoe wel over 't algemeen 't waterpeil toch redelijk laag gehouden wordt. Hierdoor is ploegen in de meeste gevallen thans nog uitgesloten. Wel proberen sommi ge te spitten, wat onder de huidige omstandigheden echter een heel zwaar werk is. De ldbnploegers staat een overstel pend drukke tijd te wachten, daar, zo dra maar enigszins mogelijk alle klan ten tegelijk geholpen willen worden. We vernamen dan ook dat het bij vele loonploegers in 't voornemen ligt om eerst die velden te bewerken, die voor vroege cultures gebruikt moeten wor den en naderhand 't restant. Vanzelfsprekend is deze werkwijze heel oneconomisch, evenwel, men ziet geen andere uitweg. Zo zullen dan ook, verzekerde men ons van deskundige zijde, vele tuin bouwers per Mei nog geen aardappel gepoot hebben, wat buitengewoon laat is. Toch, 't vroege aardappel zetten be tekent niet altijd voordeel. Hiervoor hebben we maar te verwijzen naar vo rig jaar, toen 19 Mei in onze hele om geving de aardappelen grondig afvro ren, zó, dat van een ramp gesproken kon worden. MET XVIJF PAARDEKRACHTEN Der traditie getrouw hoewel het se dert 1939 niet meer gebeurd is —is de stalhouderij van de firma Hoed Tweede Paasdag weer met het vijfspan uitgereden De vijf zwarte paarden, mooi getuigd en gespannen voor een Duitse jachtbrlk, trokken natuurlijk weer overgrote belang stelling. HEDENAVOND) Gulden Vlies, 8 uurZangklassen Joh. Kuiper „De Rattenvanger van Hameln" WOENSDAG) Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond VVV. Harmonie, 8 uur: „Nederland—Kastelen- land" (Nutslezing). Wapen van Heemskerk, 7,30 uur: Feest avond Tafeltennisclub D S S. BIOSCOPEN: Harmonie, 8 uur: Going my Way; 14 jaar Woensdag 2,30 uur matinée. Victoria, 8 uur: De Wildzang maakt car rière; tot 14 jaar onder gelelde. Woensdag 2,30 uur matinc Cinema Americaln, 8 uur: C.eorge wint op alle Fronten; tot 14 jaar onder ge leide. Woensdag 2,30 uur matiné. A B T, 8 uur: Op een avond in Mei; alle leeftijden. Woensdag 3 uur matinée. LangedUker Groentencentrale. Noord- Scharwoude, 8 April. 4000 kg rode kool 18,50, 45,800 kg gele kool 16.50; 37,800 kg witte kool (Deense) 12,20; 13.000 kg uien 7,40—16; 600 kg peen II 7,40, III 5,60—7,50 en IV 5,60; 7500 kg bieten I 8, II 5,70 nn III 4,40. Noorder-Marktbond. Noord-Scharwoude 8 April. 70.000 kg rode kool 18,50; 16 000 kg gele kool 16,50; 58.000 witte kool (Deen se) 12,20; 6000 kg uien 16, idem grove 16 en idem drieling 12,90—13,60; 2500 kg peen III. PENSIONHOUDERS BIJEEN. Pensionhouders, aangesloten bij de ondervakgroep Vacantiepensions „Ho reca", district Noordhollands Noor derkwartier, vergaderden dezer da gen in „De Rustende Jager" onder voorzitterschap van den heer J. M. de Lange. De voorzitter lichtte de aanwezigen uitvoerig in over de stappen, die het bestuur had gedaan om voor de va cantiepensions toewijzingen voor le vensmiddelen te krijgen. Van gasten, die langere tijd blijven, zijn bonnen in te nemen, maar van gasten, die slechts enkele dagen hier zijn, is dit niet doenlijk. Zonder toewijzingen zouden de pensionhouders èf moeten sluiten öf hun toevlucht zoeken op de zwarte markt. Spr. had alle hoop ge had, dat alles in het reine zou komen, maar gezien de precaire toestand van onze levensmdidelenvoorziening is af wachten de boodschap. De voorzitter verwachtte een nieuwe prijzenbe- schikking voor 1947. Het ontzettend grote aantal ingezonden klachten zal hieraan niet vreemd zijn. In dit ver band wees spr. er op, dat zijns in ziens de pensionhouder, die een zeer riskant beroep uitoefent, niet wat levensgevaar, maar wat bestaans- gevaar betreft, wei eens een goede tijd mag hebben, om het hoofd te kunnen bieden aan moeilijke tijden. Bij de rondvraag kwam onder meer ter sprake de vraag hoe het staat met de bepaling, dat in een pension het ver blijf niet korter mag duren dan vijf dagen. De voorzitter gaf het gerust stellende antwoord, dat seizoenbe- drjjven vrijstelling kunnen krijgen. Er kwamen nog heel wat zaken ter sprake, die eiken pensionhouder interesseren. Jammer, dat collega's uit andere tot dit rayon behorende plaatsen verstek lieten gaan. BEKENDMAKINGEN. B. en W. brengen ter algemene ken nis, dat met ingang van heden de gem. secretarie ook des Zaterdags wederom geopend is voor het publiek. Tevens maken B. en W. bekend, dat voor aan gelegenheden betreffende sociale za ken men zich voorlopig slechts ter gem. secretarie kan vervoegen op alle werkdagen van des vóórmiddags 10II uur. DE BOND VOOR STAATSPENSIONNERING. De bovengenoemde bond, afd. Heiloo. hield onder voorzitterschap van den heer A. Greeuw een film- en propa- ganda-avond in de Rustende Jager. Spreker wees bij de opening op de totstandkoming van de noodvoorzie ning Ouden van Dagen en dat deze noodvoorziening over drie jaar een wettelijke regeling zal worden. Staats pensioen is een recht, aldus spr., en geen aalmoes. Daarna werd een jour naal gedraaid over een bezoek aan ons land van Churchill, Eisenhower en Montgomery. Daarna werd een prach tige bloemenfilm vertoond. Hierna volgde nog een film over Zwitserland met zijn heerlijke wintersporten. Daarna kwam een traxtatie met tot slot een film van de Victoriafabrieken (biscuits en bonbons). Het was een prachtige en succesvolle avond, waar op de bond voor Staatspensionnering met trots kan terugzien. AANBESTEDING RIOLERINGSWERKEN. B. en W. hebben op 1 April j.l. in het gemeentehuis openbaar aanbesteed het maken van riolë'ringswerkzaamhe- den in deze gemeente. Hiervoor werd als- volgt ingeschreven: P. Buijs, Oudorp, f 243.900; H. v. d. Berg, Maar- sen, f 242.000; G. Kuijer, Blaricum, f 239.700; Joh. Dienaar, Santpoort, f 201.400; J. H. de Vilder, Beverwijk, f 198.353; A. de Zaler en Smallegange, Oegstgeest, f 189.941; N. V. Bazalt Mij ta Zaandam f 187.800. De voorzitter zag de toekomst niet erg rooskleurig in. Er schijnen aller lei voorschriften op komst te zjjn, die het „De Laatste Eer" moeilijk zullen maken om op de Ingeslagen weg voort te gaan. Om krachtiger te staan worden stappen gedaan om te komen tot een bond over heel Neder land. Aan het jaarverslag ontlenen wjj, dat er in het afgelopen jaar 19 be grafenissen door de vereniging zijn verzorgd. De heer De Rover werd aangesteld tot voorloper en de heer W. Wognum vervangen door den heer A. Duinmeijer. Het ledental be droeg 960. De rekening van den penning meester sloot in ontvangsten en uit gaven met 2368.94. Het saldo, dat op 1 Jan. 1946 nog 1197.27 bedroeg/ was geslonken tot 518.88, wat een achteruitgang betekent van ƒ678.39. Nadat de financiële commissie bij monde van den heer W. Wognum rapport had uitgebracht van haar be vindingen, werd de penningmeester gedéchargeerd. Bij de mededelingen wees de voor zitter er op, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat contribu tieverhoging wel eens nodig kan zijn. Verschillende leden zouden dit be treuren. De vergadering machtigde 't bestuur om dit jaar zo nodig nog een gulden extra te innen per gezin. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren R. Wognum en Fr. Mosk herkozen. In de vacature C. Delver werd voorzien door de verkiezing van den heer A. Selhorst. Bij de rondvraag werden nog ver schillende interne zaken besproken. 's-GRAVENHAGE, 8 April. 5000: 5895. 2000: 8969. 1000: 7082, 8689, 14611. 400: 1732, 8158, 9497, 10325. 200: 1241, 5245, 12810. 100: 1971, 5555, 7624, 8354, 10653 14658, 17738. men zich gezamenlijk na de bevrij, ding al spoedig in verbinding mei Ged. Staten en 't polderbestuur vajj, Obdam, om tot herbouw te geraken. Van de diverse besprekingen en on.l derhandelingen tussen deze drie par.| tijen, willen we alieen releveren omdat de beperkte plaatsruimte oni zulks gebiedt dat Ged. Staten des. tijds zelfs met het plan zijn gekomen om de brug aan 't verkeer te onttrek, ken. Tegen dit plan zijn toen verschil, lende bezwaren binnengekomen, waarop opnieuw het potlood ter hand werd genomen. We hopen, dat deze brugbouwj spoedig z'n beslag zal kunnen krijgen,; omdat er al zo lang op is gewacht. ,,,v „DE LAATSTE EER". v In memoriam O. Delver. De begrafenisvereniging „De Laat ste Eer" hield in „De Rustende Ja ger" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer R. Wognum. In zijn openingswoord wijdde de voorzitter gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van den heer C. Delver. De vereniging zal dit be stuurslid, dat groot was in het klei ne, missen. De heer IJ. Minkema, die wegens ziekte helaas had moeten be danken als voorloper, werd een spoe dig en algeheel herstel toegewenst. ARIS WIT-BRUG WORDT HERBOUWD. x We hebben goed nieuws; Ged. Sta ten zullen 24 April a.s. het bouwen van een vaste betonnen brug aanbe steden, de z.g. Aris Wit-brug, die de verbinding over de ringvaart vormt tussen Heer-Hugowaard en Obdam. Over deze brug is al heel wat te doen geweest. Dit zou niet het geval zijn, als de Duitsers de brug even als de Schippersbrug te Obdam niet uit miltaire. noodzaak hadden opgeblazen. Daar het gemis van de Aris Wit- brug voor velen een groot ongemak betekent, voor de Schippersbrug in de plaats was men reeds in 't begin van de oorlog begonnen een nieuwe brug te bouwen, die nu pl.m. een jaar geleden voltooid is geworden stelde Hoewel de grond nog te nat is kan de boer niet langer wachten. Hij is te lang zonder werk geweest. Het eerste koolzaad wordt uitgezaaid. WERK GEGUND Als uitvloeisel van een onlangs gel houden inschrijving voor rekening del Gemeente Amsterdam betreffende ril oolwerk en bestratingen, is het werf opgedragen aan de laagste inschrijvel Fa. Borst en de Jong, alhier vo: f 22^)00.Met de werkzaamheden bereids een aanvang gemaakt. MEDEDELING VAN PRIJZENCOMMISSIE De plaatselijke Prijzen Commis: verzocht ons mede te delen, dat beho dens een enkele uitzondering, alle i tikelen in étalages en op toonbank 1 verkoop aanwezige artikelen moetei geprijsd zijn, en dat voor controle va: de prijzen voor de consument een han- dig boekje in de handel is gebracht i f 0,20, waarin een ieder kan contröierei of er niet te veel wordt gevraagd. Di commissie raadt 'n ieder aan, zich vat het handige boekje te voorzien. NED. CHR. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL De plaatselijke afdeling van de Ne: Christ. Bond van Overheidspersonee houdt op Vrijdag 11 April een leden vergadering in de zaal van lunchroc Kuilman. Spr. is de heer C. de Bruii Bondsbestuurder, dip zal spreken ovt het onderwerp; „De Christelijke Vak beweging en het Overheidspersoneel VERZILVERING VACANTIE- BONNEN De Algem. Nederl. Bouwvakarbi ders Bond houdt zitting op Vrijdag III" April a.s., Zeeweg 15, voor het verif veren van vacantiebonnen. Op de westelijke Veluwezoom is t de afgelopen weken grote beroerit: onder de landelijke bevolking gewet door vergiftiging op grote schaal va waak- en hofhonden. Aan de hand va ingekomen klachten kan worden vasl gesteld, dat in een tijdsverloop van e paar maanden minstens 40 honden c| vergiftigingsdood gestorven zijn. De gedupeerde landbouwers wijzei algemeen denzelfden persoon aan al| de dader, maar tot dusver zijn concrete bewijzen aangevoerd. Uit alles blijkt, dat hier door een oi verantwoordelijk persoon geweri wordt met een geconcentreerd vergil vermoedelijk strychnine. Een uiterst gf ringe hoeveelheid is voor mens en die reeds dodelijk. Het vergif wordt woonlijk verborgen in een stuk wors| brood of iets dergelijks; het gevaal dat spelende kinderen zoiets opraptl en later b.v. hun vingers naar de moi| brengen, is lang niet denkbeeldig op de Tentoonstelling „TINTORETTO" te Heiloo We hebben 2e Paasdag eens een wandelingetje gemaakt door Heiloo, waar we geen spjjt van gehad heb ben. Ten eerste hebben we natuurlijk weer genoten van de mooie omge ving van het dorpje, maar wat ons bijzonder getroffen heeft, dat was het feit, dat we in aanraking zijn gekomen met een uiting van het cul turele leven in Heiloo, dat voor ons geheel nieuw was. In de U.L.O.-school was n.l. een tentoonstelling georganiseerd door de teken- en schildervereniging „Tin toretto". Ons vermoeden, dat dit geheel nieuw was voor Heiloo, bleek wel juist ge weest te zijn, want het bestuur deel de ons mede, dat de vereniging pas haar eerste verjaardag had gevierd. 7 Maart 1946 was de vereniging op gericht door enkele enthousiastelin gen en zij was in korte tijd uitge groeid tot een club van ongeveer 20 leden, waaronder 3 dames. Het wordt zo langzamerhand wat afgezaagd, maar toch willen we even de bekende woorden uit het dicht werk van Gorter aanhalen: „Een nieuwe lente, een nieuw geluid". Het karakter van deze vereniging is n.l. afwijkend van de vele reeds in andere gemeenten bestaande vereni gingen op dit gebied. Dit bleek ons duidelijk bjj een rondgang door de drie schoollokalen, die allen met werk van de leden waren gevuld. Met uitzondering van het werk van den heer J. C. R. Heeck, de bekende schilder en tekenaar uit Castricum, die leiding geeft op de clubavonden, hebben we hier te doen met amateur prestaties. De mensen, die hun werk tentoon gesteld hadden, bleken in het dage lijks leven de meest uiteenlopende be roepen uit te oefenen, zoals huisschil der, glas in loodschilder, ambtenaar, tuinman, bankbediende, boer, koop man, timmerman, ja zelfs een huis moeder bleek zoveel liefde voor de kunst te gevoelen, dat ze iedere week een avondje vrij maakte „om haar hart eens op te halen". Ook uit het werk bleek de grote verscheidenheid en dat is nu juist het nieuwe van deze vereniging, dat ieder zich geheel kan geven in zijn eigen richting. Uit ieders werk straalt dan ook de liefde van de ma ker voor het onderwerp. De leiding houdt hier zoveel mogelijk rekening mede. De heer Heeck stuwt een ieder zo veel mogelijk in de richting, welke het meest bij de individualiteit van ieder lid past. De gehele tentoonstel ling was dan ook een afspiegeling van dit streven. De heer Oudejans liet zich kennen als de beminnaar van het landleven, zijn kracht is de aquareltechniak, wat hij ons toonde in zijn boerderijtjes en bollenveldjes. Ook de heer de Jonge gaf blijk in' deze richting iets te kunnen. Van hem Zagen we een paar met veel liefde op gezette aquarellen van ons mooie duinlandschap. Hij bleek echter nog meer pijlen op z(jn boog te hebben. Verbazend aardig vonden we van hem tenminste zijn poppenstilleven in de laatste zaal, uitgevoerd in olie verf. Ook de heer Nieuwpoort voelt veel voor de aquarel. Zijn onderwerpen kiest hg echter met voorliefde in de buurt van het water. Binnenhaven- tjes, stadsgrachten, met veel kleur en bedrijvigheid, trekken hem bijzon der aan. In den heer Dekker zien we weer de echte liefhebber van het lande lijke, een sneeuwlandschap en avond stemming bü een boerderij, dat ligt hem. Vooral de bomen en de luchten oefenen steeds weer hun aantrek kingskracht op hem uit en hij heeft in de uitbeelding hiervan reeds een behoorlijke hoogte bereikt. Het werk van de damesleden blijkt vooral op het stilleven gericht te zijn. Mej. Kruiten geeft zich in bijzonder fijne tekeningen geheel in deze rich ting en ook mevrouw Bonne voelt zich aangetrokken tot de rust welke er van een met smaak opgezet stil leven uitgaat. De heer J. Pater laat zich zien als portrettekenaar in een paar spreken de koppen en hij wordt in deze rich ting vergezeld door den heer Rees, van wien we vooral zijn zelfportret bewonderden. De heer Troostheide laat zich zien als een bewonderaar van het land schap en hij blijkt al meer van de wereld gezien te hebben dan Heiloo. We merkten van hem tenminste een paar tekeningen op van het nooit ge noeg te prijzen Limburgse landschap. We hebben het werk van enige leden hier besproken om te demon streren, dat er in allerlei technieken en in allerlei richting wordt gewerki Laten we het werk van de over:,; leden nog even de revue passers: dan blijkt de heer Bakker zich getrokken te voelen tot de tekening We zagen van hem een portret, boerderij en een boerenvrouwtje. heren Postma en Bood zijn weer 1 wonderaars van het stilleven in pf lood en pasteltechniek, terwijl de ren Hemelrijk en Hoebe zich voorj melijk in olieverf uitten. De heer 1 vensteln liet ons een bijzonder dig kindertekeningetje zien. We ren trouwens niet de enige, die ontdekt hadden, want, naar men c vertelde, was het het eerste wetf] dat verkocht werd Ook van entó| andere leden werd werk verkocht Tot slot willen we ons nog evEl bezig houden met het werk van dtl heer v. Til. Hier doet zich de ecf.'J man van kleur en fantasie kennen 6 hier zien we duidelijk het karaf teristieke van deze vereniging, ieder gaat door in de richting, hem het meeste ligt. De heer van 1 is tuinman en zijn gehele werk g] tuigt dan ook van liefde voor kleur en de vorm van bloemen, p'^ ten en bomen. Er rest ons nog te vermelden, als gasten aanwezig waren de btf M. Pater met glas in loodwerk de heer de Rover van de Kunstwef rij „De Egel" met mooi hand«« werk. Met de aanwezige kunstuiting'' van de leden vormde dit een harnj nisch geheel en we herhalen dan wat we bij het begin gezegd heM>! we hebben geen spijt gehad van bezoek. Het is dan ook janim'j dat we hier geen aanbevelWsJ meer kunnen geven om tentoonstelling te gaan bezichtigJ want op het ogenblik, dat deze onder uw ogen komen, is de tent- stelling al weer gesloten. In geval raden we U aan bij de volg gelegenheid eens met het werk '"j deze Heilooërs kennis te nemen. bergman „de beste" Het Nederlandse elft: B (Van onzer Toen het scoringbord, waarbovi nationale driekleur wapperden scheidsrecht: de mond br van het Ora het gefluit dit fluitconc reden voor een gelijk s] eerste helft meer dan h derlandse pl legde, gaf c man in de 1 de maal en Voor de negende maal in succes de Belgen verslagen en al is de van dit negental, de Oranje-he de ontelbarer. in de huiskamers „Het was waoterverf', aldus de een rasechte Amsterdammer ditionele wedstrijd tegen de Ook al was dit dan wat al te k gedrukt, zo erg ver ernaast w; hoofdstedeling niet. Technisch st: spelpeil zo laag, dat men nau van een interland-wedstrijd koi ken. Weliswaar maakte de storm wind klasse-voetbal schier onm toch had men van deze intern: mogen verwachten, dat zij ziel aan de weersomstandigheden aangepast. Aan Nederlandse zijd de verkiezing van Lakenberg o vergissing hebben berust, althar de Nijmegenaar gistermiddag ve: den peil. De grootste teleurstelt zorgde Wilkes evenwel het publ Xerxes-speler demonstreerde zo zijn grote talenten, dat hier zei een off-day gesproken kan wor: nieuwe spil Möhring herstelde de tweede helft en schakelde in riode Decleyn uit. De Nederlandse achterhoede, rr Linden en Kraak aan het hoofd de een goede wedstrijd. Aan Belgische zijde was het gevaar te duchten van de beid gelspelers Lemberechts en Thir: In Amsterdam heerste reeds voormiddag een ouderwetse Hc België-sfeer. Treinen uit alle ric spuwden een stroom van 30.001 gers over het Centraal Station files formeerden zich voor de die af en aan reden om het „ie gelukkigen" naar het Olympisch te brengen, café's en restaurants propvol, Belgische touringcars sonen-auto's sierden het straatb duidden op de aanwezigheid i aanzienlijk aantal Belgische sup Langs de Amstelveense weg en straten begaf zich een onafg stroom in de richting van het dat zich allengs vulde met een siaste menigte in gespannen afw van hetgeen de wedstrijd tegc Zuiderburen zou brengen. De prijzen voor toegangst stegen met de minuut en alom men fluisterstemmen: „Wie h nog een kaart over?" De vraag echter verre het aanbod. De harde wind maakte het ve het Stadion niet bepaald tot eer gen en deze felle bries mag te1 een belangrijke factor gereker den bij de beoordeling van 1 toonde spel. Wapperden de vla; de muren in de richting van d: thon-tribune, de corner-vlaggen van doel tot doel, terwijl het cerps der Mijnwerkers met e telijk applaus begroet onge blij geweest zal zijn, als zij de 1 waren en de wind weer in de i gen. Om 14,38 uur werd het wacl: tienduizenden beloond en w aanvoerder Decleyn ran het hc zijn Rode Duivels het veld op, door het Nederlands elftal. Beid

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2