r itvoeringen RACES Weer koffie-surrogaat in de café s. EtEN Er wordt goud gebaggerd in de Waterweg dit blad Kolenproductie in het Ruhrgebied Guerilla-regering" in Griekenland? e Vooren naar Spanje DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Voortschrijdende versobering Marktberichten et Gulden Vlies. sk en Cabaret NNY WILLEMSE. AAN RN RIL. 2 UUR n.m. NNERS AAN DE JULIANA-BAAN nsb aanseizoen N.V. PAYGLOP Ukecêeticht Hors d'Oeuvre FRAUDE in interneringskampen Maatregelen tegen staken in V. S. Iwan Smirnoff 25 jaar bij de K. L. M. Commissaris-generaal F. de Boer gaat heem Het Brits-Albanese geschil De K.N.V.B. en de Zomersporten Bioscopen op 3 Mei gesloten. Nieuwe Scheerzeepbon 24 staven geborgen Hamer en sikkel dekten de lading Nieuwe Bonnen Van nabij en verre Leger-Dakota in V.S, neergestort De Gaulle spreekt Carmen Mory pleegt zelfmoord. v rakverenlglngsleiders in het Rm hebben de bezettings-autoritei*1 ïdeeld, de mijnwerkers te tot extra-arbeid, om de ach? ontstaan door de stakingen, eer de prestaties van de >eter waren geweest, aldus voordvoerder, zou het Duitse y sel ellende gespaard zijn gebl*! gelopen winter. in Athene berichten uitcoj sche kringen vernomen, w^ eerst melding wordt gemaakt y „Guerilla-regering" Jriekenland Guerilla-strijders rvoor een aanwijzing gegeven hs ?n zij gisteren in West-Macedot km van de Albanese grens, Geregelde Griekse strij hadden dit gebied onlangs i vernemen, dat Arie VooiJ srmaarde Beverwykse wielre die Zondag j.l. het seizJ allerbeste wijze begonnen het winnen van de Ronde vj op Zondag 12 Mei zal uitl in de Ronde van Spanje, waj werelds beste wegrenners i krachten zullen meten. j April start Vooren in de h| 's-Hertogenbosch en de Sondag in de M.P.M.-coul mburg, welke grote wedstr] tar door onzen kranigen ïr werd gewonnen. HEEPVAART IN MAART de de maand Maart kwamenj binnen 164 zeeschepen, waaijj bestemd voor Amsterdam istreek, 8 voor de hoogoven >r d'e papierfabriek In de bij van de hoogovens kwamen en om te laden of te lossen f :ee vertrokken 171 zeeschepef RLEM IN OORLOGSTIJD" chivaris ffer gemeente Ha: miseert in 't Frans Hals Mi n tentoonstelling onder rarlem in oorlogstijd". Zatejj ag 12 April zal zij officii worden. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.! J. Bfjlsma DONDERDAG 10 APRIL 1947. Voortzetting oan de 144e JAARGANG No. 266. ALKMAJUKCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woorc meer 5 ct„ "'uitsluitend contan Abonnementen? f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj, N. Adema. ai, 8 April. 31.5045; uien 8.9016; witti —12.20; breekpeen 3.907.40; 10—8. blik, 5 April. I; II 5.70; m 4.40; Peen H 7.4); 1; IV 7.40; Uien 16; Gele afw, driel. 75.60; Witlof I pelen 9.70; Spinazie 1.08—Ï-H 016; Bieten 1.902.30; Pre ikpeen 5.907.40; rapen 5.40-1 udreinetten 0.67; Winterjas! antal plaatsen er 2 personen 3680 en 4371, vang 7,30 uur. ibune f 1,50 extra, inclusief belasting). NBEVELEN! ard Ie mensen MT VANGEN: ecca ïaica Inn 3.90 S.50 0.95 0.95 0.95 ALKMAAR Beperkende bepalingen voor restaurants lA In verband met de voorgenomen versoberingsmaatregelen der regering heeft overleg plaats gehad tussen den wnd. directeur-generaal der voedsel voorziening en de Bedrijfsliorcca. Be kend is, dat de vooruitzichten van de binnenlandse oogst 1947 tamelijk on zeker zijn, terwijl voor de aankoop van aanvullende voorraden in het buitenland de deviezen in beperkte mate beschikbaar zullen zijn. KOFFIE. Het ligt in de bedoeling het verbruik van koffie (welke geheel in het buiten land moet worden gekocht) sterk te verminderen. Het burgerrantsoen zal belangrijk omlaaggebracht worden en daarbij zal het café-verbruik onvermij- delijk moeten volgen. Men overweegt thans om, wanneer tot beperking van de koffieverstrekking wordt overgegaan de bestaande toewijzingen te doen ver- I vangen door gelijke hoeveelheden kof- fiesurrogaat. Dit laatste zou wellicht I reeds kunnen gebeuren voor het publiek minder koffie krijgt. Voor de invoering van deze maatregel is enige aanlooptijd nodig, zodat nog niet bekend is, wgn- r.eer de koffie in het café vervangen wordt door surrogaat, dat, naar men ons verzekerde, van uitstekende kwali teit zal zijn. Daar een verlaging van de melk- en suikertoewijzingen, vooralsnog niet in de bedoeling ligt, zal het publiek I lijn smakelijke kopje koffie niet behoe ven te missen. THEE. Met de thee staat het er wat gun stiger voor. Te zijner tijd zal worden bepaald in welke verhouding de thee toewijzingen tot die van koffiesurro- gaat zullen worden gebracht.. Aan het maken van theesurrogaat wordt niet gedacht. VLEES EN VET. Tot verlaging van het vleesrantsoen tn de restaurants zal niet aanstonds worden overgegaan, doch men moet er rekening mede houden dat in de loop noodgedwongen iets verminderd moet van de zomer de bestaande toewijzin gen van 50 gram per warme maaltijd worden. Omtrent de vetvoorziening aan de restaurants is nog geen beslissing genomen. Voorlopig blijft de toestand dus ongewijzigd. VLEESLOZE DAGEN. In verband met de vleespositie overweegt de regering, de bepaling, dat voor alle eetgelegenheden, dus ook de broodjeszaken e.d. twee dagen zullen worden aangewezen, waarop geen vlees of vleeswaren noch wild of gevolgelte mogen worden ver strekt. Deze inrichtingen zjjn dan aangewezen op vis of visconserven. Over deze bepalingen zijn de bespre kingen nog gaande. Van de zijde der bedrijfsgroep is er op gewezen, dat deze maatregel niet leidt tot beperking van het vleesver bruik, hoogstens tot een betere verde ling van het verbruik. Het nuttig ef fect is evenwel, dat het publiek ziet, dat ook het restaurant aan beperking on derhevig is. 4 Welke dagen vleesloos zullen worden is nog niet bekend, maar de regering blijkt bereid om de regeling hiervan aan de bedrijfsgroep over te laten. Dit opent de mogelijkheid om plaatselijke belangen te doen prevaleren. Niet iede re ondernemer kan het op eigen houtje bepalen, maar de zaak dient plaatselijk te worden geregeld. Op de restaurants en het daar aan wezige publiek zal t.z.t. streng worden toegezien dat dit voorschrift wordt na geleefd. WARMER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Na een kouden ochtend, snelle stijging van temperatuur. Zonnig weer. Weinig wind. SPEELGOED UIT DUITSLAND Ergens ln Europa zetelt het Ge allieerde Agentschap voor Her stelbetalingen en deelt onder de zegevierende bondgenoten Duitse fabrieksinstallaties uit, als een soort Sinterklaas, die van meca- no-dozen surprises maakt. Dat is erg prettig, ook voor ons, en van verwachting klopt ons hart. Behalve mecano-dozen zou den wij een paar spoortreintjes kunnen gebruiken; een paar dozen met bouwstenen ook. Scheepjes zijn eveneens welkom, wij hebben een mooie vijver in de buurt. En vliegtuigen zijn altijd leuk. Cho colade- en banket-letters mogen wij natuurlijk niet verwachten, maar er is genoeg dat ons hartje begeert. Wij hopen maar dat de goede Sint ons verlanglijstje aan dachtig raadplegen zal. Hij heeft ons voorlopig verblijd met niets minder dan een pakje uit Friedrichshafen; de Zeppelin- fabriek Nu kan Nederland, dat zo rijk aan hoogvliegers is, Zep pelins bouwen tot de hemel er van schittert en blinkt. Welis waar heeft de Zeppelin nooit het succes gehad, dat de lucht-graaf ervan heeft gedroomd en heeft zijn systeem het tegen de vlieg machine afgelegd, maar het zal toch aardig zijn wanneer de eer ste Nederlandse Zeppelin van de kop van de Utrechtse Dom-toren afvaart en aan de spits van de Amsterdamse Westertoren voor anker gaat. Weldra zeilt men binnen tien minuten van Den Helder naar Den Haag of van Hoorn naar de Achterhoek. Als onze rivieren ooit weer bevroren zijn en het spoorwegverkeer vast loopt in de sneeuw, strooit de Zeppelin de productie onzer mij nen uit over dorp en stad. Urk en de Wadden-archipel zijn voor immer gevrijwaard tegen isole ment. Heel Nederland juicht en zingt: Dank u. Sinterklaasje! En als 't gejuich is verstomd, raadpleegt het de doorslag van zijn verlanglijst en het wacht in spanning af wat de volgende sur prise opleveren zal. Duitsland is altijd productief in speelgoed ge weest. Misschien krijgen wij toch ook nog Iets dat wij nodig heb ben als brood. Maar wij mogen niet ongeduldig worden, wij moeten zoete kinde ren zijn. Denk erom, achter de deur staat Zwart© Piet. KREEFT. In kampen voor politieke delinquen ten in de mijnstreek is een niet gering geval van fraude ontdekt. Reeds ge ruime tijd deden geruchten over ern stige onregelmatigheden in de mijn streek de ronde. Na een langdurig onderzoek fs de politie er thans achter gekomen, dat de geruchten omtrent verduistering van voor de kampen bestemde goede ren en levensmiddelen niet van iedere grond ontbloot waren. Aanzienlijke hoeveelheden goederen zijn uit de kampmagazijnen achter gehouden Door fictieve opgaven, waardoor meer goederen konden worden verkregen, dan voor het werkelijke aantal gevangenen nodig was, alsmede door niet of niet vol ledige uitreiking der voor distributie be schikbaar gestelde kwanta heeft men flinke hoeveelheid goederen kunnen ver duisteren. Een achttal personen, waar onder het hoofd van de kampen-distri butie in de mijnstreek, den chef-inkoper dezer kampen, een tweetal adjunct-kamp commandanten, den beheerder van het centrale kampmagazijn, personeel van de staf der kampen en een kruidenier, wer den gearresteerd. Het onderzoek duurt nog voort. Verdere arrestaties kunnen worden ver wacht. Het onderzoek in deze zaak zal, naar men aanneemt, nog meer ongeregeldhe den in de'kampen aan het licht brengen, Een wetsvoorstel, krachtens hetwelk telefonisten, die staken, In hechteftis genomen of beboet kunnen worden, is door beide wetgevende kamers van de staat Nw. Jersey gister behandeld en goedgekeurd. Later op de dag zal het door gouverneur Alfred Driscoll werd getekend. Volgens deze wet kun nen stakers maximaal tot 30 dagen hechtenis of boeten van ten hoogste 500 dollar voor iedere dag, dat zij weg blijven, veroordeeld worden. Arbitrage bij geschillen wordt verplicht gesteld. In de lange lijst van Jubilea bij de K. L. M. is op 28 Mei a.s. de beurt aan Iwan W. Smirnoff, die op die datum 25 jaar als piloot in dienst is bij onze na tionale luchtvaartmaatschappij. In 1923 maakte Smirnof zijn keurige noodlanding op de „Goodwin Sanis", terwijl hij in 1929 dg eerste K. L. M. retour-postvlucht naar Indië vloog. Tn 1933 was Smirnoff gezagvoerder van de „Pelikaan", die de bijzondere „Kerstvlucht" maakte. Voor deze pres tatie werd Smirnoff benoemd tot Rid der in de orde van Oranje-Nassau. Gedurende de oorlog vloog Smirnoff in Indië en Australië en kreeg voor zijn optreden het Vliegerkruis. De jubilaris, die thans 52 jaar oud is, heeft 27.000 vlieguren op zijn naam staan, d. w. z. ongeveer 6 millioen ki lometer, maar, zei Smirnoff: „Ik vind het vak veel te lollig om er mee op te houden". Bjj Koninklijk Besluit van 8 April 1947 is aan den heer F. de Boer op zijn verzoek, gerekend van 21 Maart 1947, eervol ontslag verleend als commissaris-generaal voor Neder- lands-Indië onder dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten Albanië heeft gister in de Veilig heidsraad verklaard, dat het weigert zlin geschil met Groot-Brittannië over het leggen van mUnen in de Straal van Korfoe aan het Internationaal Gerechtshof voor te leggen, omdat hel van mening Is, dat Engeland's klacht ongegrond is. Met 8 stemmen voor en twee ont houdingen besloot de Baad de Britse klacht tegen Albanië aan het Inter nationaal Gerechtshof voor te leggen. China, de V. S., Australië, België, Bra zillë, Columbia, Frankrijk en Syrië stem den voor. Polen en de Sowjet-Unie ont hielden zich van stemming, doch de laat ste maakte geen gebruik van het veto. De vergadering werd hierop verdaagd. Volgens Juridische deskundigen der VN heeft Engeland, doordat deze kwestie thans naar het Internationaal Gerechts hof is verwezen, zich er van verzekerd, dat Albanië de behandeling der aangele genheid zal bijwonen en verplicht zal zijn de uitspraak van het Gerechtshof te aanvaarden. Onder auspiciën van het N.O.C. vond gisteren een bespreking plaats tussen vertegenwoordigers van de betrokken bonden inzake het besluit van de K.N.V.B. tot het afspelen van de competitie. Deze bespreking verliep in een sfeer van wederzijds begrip, waarbij verschillende onjuiste opvattingen konden worden opgehelderd. Hierdoor werd de basis gelegd voor een rege ling, welke voor een zeer groot ge deelte tegemoet kan komen aan de bezwaren van de zomersporten. De voorzitter van de K.N.V.B. zal deze voorstellen aan zijn bestuur voor leggen. Evenals het vorig jaar zullen de Nederlandse bioscopen op verzoek van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond, in verband met de her denkingsplechtigheden, op Zaterdag avond 3 Mei a.s. van 6 uur af gesloten zijn. Bon „Tabak 2 reserve" der tabaks- kaart is aangewezen voor het kopen van 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheer- crême. Mannelijke personen van 18 jaar en ouder, die niet in het bezit van een tabakskaart zijn moeten zich onder overlegging van hun tweede distributiestamkaart tot de plaatselij ke distributiedienst wenden, welke hun een rantsoenbon voor scheerzeep zal uitreiken. Men moet deze bonnen bij een detaillist in scheerzeep inle veren. Na een pauze van maanden is er bij het baggeren in de Nieuwe Water weg opnieuw een staaf goud naar boven gebracht, afkomstig van de loodsboot, die in bet begin van de oorlogsdagen een kostbare lading Nederlands goud naar Engeland in veiligheid wilde brengen, doch door de Duitsers1 tot zinken werd gebracht. De schipper van de zandzuiger „Slie- drecht 9", die de baar goud heeft opge haald, heeft deze bij de politie te Rot terdam gedeponeerd. Eerst bij het los sen Van de bagger in de Merwehaven werd de staaf gevonden. Het gewicht van de staaf is 12'/: kg. Ze zal aan de Nederlandse bank wordenovergedra gen. Naar wij vernemen is de door de zand zuiger „Sliedrecht 9" in de Nieuwe Waterweg opgebaggerde staaf goud reeds de 24e, welke na de bevrijding werd gevonden en aan de Nederlandse bank kon worden teruggeven. Iedere staaf weegt 12'/i kg, hetgeen hierop neerkomt, dat „ter minste" 300 Eg goud het is nl. nog in het geheel niet zeker, dat al het goud reeds ge borgen werd voor de Duitsers voor het grijpen heeft gelegen, zonder dat ze er zich van bewust waren. En aan de andere kant kan gezegd worden, dat de Ned. regering 300 kg van haar goudvooraad gered zag, hetgeen zeker niet van geringe betekenis is. Nog 23 staven naar boven gebracht. De staaf goud, welke de zand zuiger „Sliedrecht 9" zoals gemeld naar boven bracht, Is eerst nog door 13 en een paar uur later door nog tien gevolgd. De Franse politie heeft een smokke laarsbende ontmaskerd, die grote hoe veelheden banden, koffie, suiker en sigaretten uit België naar Frankrijk vervoerde. De leden der bende deden zich voor als Russische militairen. De politie heeft twee der arrestanten ge ïdentificeerd als vroegere employe's van de Russiche herstelbetalingscom missie te Brussel. Zij zijn van Russi sche afkomst. Een derde is een voor malig Frans inspecteur van politie, die na de bevrijding is ontslagen. Zij be dienden zich van gefingeerde militaire vervoerbewijzen, die uit het kantoor van de herstelbetalingscommissie af komstig zouden zijn. De smokkelaars hadden een grote rode ster op hun vrachtauto, die verzegeld werd met behulp van een lakstempel, waarop een hamer en een stikkel voorkwa men. De politie weet nog niet, hoeveel vrachten in totaal zijn vervoerd, doch de „zwarte" waarde van elke lading wordt op drie milliard francs geschat. Er liggen thans nog verscheidene bakken met opgezogen riviergrond in de Merwehaven en iedereen wacht nu gespannen af, wat de lossing van de daarin geborgen grond opnieuw voor verrassingen zal opleveren. Er waren destyds, zoals men weet, met de gezonken loodsboot 111 sta ven naar de kelder gegaan en het ziet er nu naar uit, dat thans einde lijk de plaats bereikt is, waar het hoofddeel van de schat is terecht ge komen. VOOR HET TIJDVAK VAN 13 t/m 26 APRIL 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van de navolgende ar tikelen: Bonkaarten KA, KB, KC 705 (serie A): A—01 Brood 800 gr. Brood. A—02 Brood 400 gr. Brood. A—01, A—02 Boter 250 gr. Margarine of 200 gr. Vet. A01 Melk, 4 liter Melk. A—03, A—05 Melk 7 liter Melk. A—01 Vlees 100 gr. Vlees. A02 Vlees 300 gr. Vlees. A01 Algemeen 200 gr. Kaas. A03 Reserve 1600 gr. Brood. A04 Reserve 200 gr. Kaas. A06 Reserve 800 gr. Brood. Bonkaarten KD, KE 705 (serie A): A—11 Brood 800 gr. Brood. A11 Boter 250 gr. Boter. A12 Boter 125 gr. Margarine of 100 gr. Vet. A13, A15 Melk 12 liter Melk. A—11, A—12 Vlees 100 gr. Vlees. A11 Algemeen 100 gr. Kaas. A.13 Reserve 800 gr. Brood. A14 Reserve 90 gr. Deense toiletzeep (voorinlevering) A16 Reserve 500 gr. Rijst of Kinder meel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 705 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie A): A21 Brood 800 gr. Brood. A21 Boter 250 gr. Boter. A22 Boter 250 gr. Margarine of 200 gr. Vet. A21 Melk 5 liter Melk. A22 Vlees 100 gr. Vlees. A21 Vlees 300 gr. Vlees. A—21 Kaas 200 gr. Kaas. A21 Eieren 5 Eieren. Op 17 April zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperin gen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 April a.s. worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst met in gang van Maandag 14 April a.s. mag worden gekocht. Bon A14 Reserve voor Deense toi letzeep moet uiterlijk op 19 April a.s. bij een detaillist in zeep worden inge leverd. Aflevering der zeep zal zo spoe dig mogelijk plaats vinden. De niet-aangewezen bonnen van de oonkaarten 703 kunnen worden vernietigd. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Pa rijs verneemt Reuter, dat Engeland aan Frankrijk een nota heelt gezonden, waar in wordt gevraagd om de medewerking der Franse regering om het clandestiene scheep gaan van Joden, die Palestina van punten aan de Franse kust uit trachten te bereiken, te verhinderen. Ook in Sliedrecht liggen talrijke zandzuigers en baggermolens gereed, om dezer dagen naar Engeland te worden overgebracht, waar zij zullen medewerken bij het verwijderen van het water, dat grote gedeelten van het Engelse eiland heeft overstroomd. Grote plannen voor de viering op 21 April van de 21ste verjaardag van de Engelse kroonprinses, Elizabeth, zijn, aldus een woordvoerder der Britse regering, opgegeven in verband met de brandstoffennood in Groot-Brit tannië. x De uitspraak in de zaak tegen den voormaligen Duitsen onderminster van luchtvaart, maar schalk Erhard Milch,''die van oorlogs misdaden wordt beschuldigd, is tót 14 April uitgesteld. x Te Dar-Es- Salam (Tanganyika) zijn in verband met een onderzoek, naar moorden ge pleegd door „leeuwenmannen" (medi cijnmannen) in het district Singida, 61 Inheemsen, mannen en vrouwen, ge- aresteerd. 35 gevallen van moord zijn aan de politie medegedeeld. x Door een staking van de beambten van het hoofdpostkantoor te Rome ligt daar het post- en telegraafver- keer stil. x Naar wij vernemen is bij de meelfabriek „De Sleutel" te Leiden een wilde staking uitgebroken, die bij voortduring de broodvoorzie ning van een deel van Z.-Holland in gevaar zóu kunnen brengen. x Bij een brand, die Dinsdagavond te Ooltgensplaat uitbrak, zijn 81andbouw- schuren, 2 woonhuizen, een grote hoe heelheid landbouwwerktuigen, 2 koei en, 2 paarden en een partij hooi en stroo verloren gegaan. x Hjalmar Schacht, Hitler's, financiële „tovenaar", die verleden jaar door het internatio nale gerechtshof voor oorlogsmisda den te Neurenberg werd vrijgesproken is te Untertiirkheim, een voorstad van Stuttgart, voor een zuiverings rechtbank verschenen. Nadat Schacht een korte beschrijving had gegeven van zijn openbaar leven, las de eer ste aanklager, Helmut Ballerin, een 53 pagina's omvattende aanklacht voor. Hij eiste, dat Schacht als behorende tot de schoofdschuldigen zou worden aangemerkt. x De laatste troe pen van de Amerikaanse bezettings macht op IJsland hebben dit' eiland verlaten. x Toen de kleinzoon van de 79-jarige wed. K. in de School straat te Venray van zijn werk thuis kwam, ontdekte hij tot zijn grote ont steltenis, dat de kleren van de oude vrouw vlam hadden gevat bij het aan maken van een petroleumkacheltje, waardoor zij levend is verbrand. Een Amerikaanse Leger-Dakota C-47 is kort na het opstijgen van het vliegveld Kelly te San Antonio (Texas) aan de buitenkant van deze stad neergestort. Er bevonden zich 20 passagiers aan boord Volgens de eerste berichten zijn 2 perso nen gedood en 18 gewond. In Frankrijk maakt men zich van dag tot dag bezorgd over de politieks activiteit van generaal De Gaulle, naar de opvatting van velen de popu lairste man van het land. En popula riteit kan bij een ondernemend man, vooral bij een generaal, tot gevaarlij ke consequenties leiden, tenminste in Frankrijk. Napoleon is, vóór hij zich tot Keizer kronen liet, een generaal geweest, en populair, en de machina ties van generaal Boulanger zijn te Parijs nog niet in hét vergeetboek ge raakt. De Gaulle heeft de Franse legers buiten Frankrijk aangevoerd toen de Republiek onder de mokerslagen van de Duitse oorlogsmachine ineengestort was. Hij verpersoonlijkte Frankrijks strijdbaarheid, toen Frankrijk zelf, weerloos aan den vijand overgeleverd,** geen verzet meer bood. Hij streed met zijn kleine groep getrouwen aan de zijde der bondgenoten en zolang hij het Franse vaandel wapperen liel kon men nog hoop hebben op bevrijding van de Duitse druk. Hij is de held geweest van Frankrijks verzet entoen de regering van Vichy gevallen was, trok hij zegevierend met zijn troepen door Parijs. Hij was de man die stand hield toen alles verloren scheen en 't is begrijpelijk dat hij door tallozen bo venmatig wordt vereerd en dat men omtrent de politieke rol, welke hij na de bevrijding spelen zou, grote, ook wel bange, verwachtingen gekoesterd heeft Frankrijk echter is een zeer demo cratisch land, waar het systeem der politieke partijen langzamerhand in geburgerd is en dat door de politieke partijen wordt geregeerd. De Gaulle echter is wel leger-leider, maar geen leider van een politieke partij. Hij heeft over de politieke verwikkelin gen, welke spoedig na de bevrijding aan de dag traden en over de vernieu wing van Frankrijks staatsbestel on omwonden zijn mening gezegd, doch zich niet in de strijd gemengd en zich, diep teleurgesteld, teruggetrokken in zijn isolement. Tot voor kort. Sinds enige tijd evenwel spreekt hij zijn me ning uit en hij doet dit op-.een voor vele politici verontrustende manier. Hij is een conservatief generaal, die geen vrede hebben kan met de wissel valligheid welke de partij-politiek eigen is; hij is een voorstander van een stabiel rijks-bestuur en stabiliteit is niet bepaald een kenmerk van Frankrijks binnenlandse politiek. Sinds enige tijd dus beklimt hij het podium en spreekt hij de volksmenig te toe en de politieke partijleiders maken zich ongerust. Want men zou den generaal misschien in de verlei ding kunnen brengen een staatsgreep te doen en het bewind tot zich te trek ken ten einde op deze wijze aan Frankrijk de politieke stabiliteit te verzekeren welke beantwoordt aan zijn, De Gaulle's, ideaal. De verzetsbe weging is in Frankrijk nog invloedrijk en De Gaulle is de held van het ver zet. De generaal heeft zich niet slechts tegen de Duitsers verzet, maar ook tegen de nieuwe constitutie waarop de tegenwoordige regering steunt. Toen zijn waarschuwing tegen die constitutie niet had gebaat trok hij zich in verbitterd zwijgen terug. Maar één der laatste dagen van Maart heeft hij te Bruneval, aan de Normandische kust, een herdenkingsrede gehouden en de tweede Paasdag heeft hij te Straatsburg gesproken, ter herdenking van de bevrijding der stad door den Amerikaansen bondgenoot en hij heeft daarmee het kamp der links-georiën teerde partijen, die van Thorez en Blum, in niet geringe mate ln beroe ring gebracht. Want te Straatsburg heeft hij onomwonden zijn gehoor op gewekt te breken met het partijen systeem en zich te voegen in één be weging welke het staatsbestuur met vaste hand de leiding zou kunnen ge ven welke het behoeft. Bijval en geestdrift zijn zeer groot geweest. Maar of De Gaulle's actie ook gevaar oplevert is nog onzeker. Zeker is slechts dat hij reden tot on gerustheid gegeven heeft. En het ge vaar is niet denkbeeldig dat zijn op treden ook aanleiding geeft tot de stichting van nóg een nieuwe partij. Frankrijk is in politiek opzicht reeds verdeeld genoeg. U. Carmen Mory, de „zwarte engel van Ravensbrück", die door het gerechts hof voor oorlogsmisdaden te Hamburg, wegens wreedheden bedreven in het concentratiekamp Ravensbrück ter dood veroordeeld werd, heeft in een gevangenis te Hamburg zelfmoord ge pleegd, zo luidt een bekendmaking van het hoofdkwartier van het Britse Rijnleger. Zij heeft haar polsen open gesneden en is doodgebloed. Ook de kamparts van Ravensbrück, dr. Teite^ heeft zelfmoord gepleegd door vergif.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1