REVOLUTIE in de Woningbouw 5 hoogspanning C CHEFAROX JhizzÉeaédek Europa mc of Terug naar Jeruzalem Uw huis in drie dagen kant en klaar Enorme deviezenbesparing Wij luisteren morgen naar EEN WELDOENSTER 1 VOOR DE VROUW Over Tennisrokjes en toekomstdromen De voetbal van morgen Haarlem's leider schap in gevaar Even kijken Gewoon maagzout of Chefarox? Beschermt uw maag Proces Buchenwald y begonnen Feuilleton maanden door Tjeerd Adema Het Avondlan de brug tussen Rui en Amerika (Van onzen Haagsen redacteur).' Met klimmende spanning luisterden wö naar de woorden van ir. A. Pol dervaart, die ons in zijn fiat-woning aan de Laan van Meerdervoort cp rustige wijze uiteenzette, hoe Ne derland in korte tijd verlost zou kunnen worden van de pijnigende woningnood. Het leek zo wonder lijkVrijwel onafhankelijk van invoer zouden massaal honderden, ja duizenden huizen kunnen worden gezet binnen een jaar tijds! Was het wilde fantasie? De man, die voor ons zat, legde ons een vakblad op bouwkundig gebied voor „Locale Techniek", uit Indië, waar wij af beeldingen in aantroffen (foto's) van keurige landhuizen. „In Bandoeng heb ik vele honder den van deze woningen gezet", aldus lichtte onze gastheer toe, „ze staan er al meer dan vijftien jaren en voldoen nog steeds uitstekend". Ir. Poldervaart zocht naar een sub stantie, welke even sterk is als. be ton, en even onbrandbaar, maar ver der alle eigenschappen heeft van hout, dus te spijkeren en te zagen is en bovendien zeer isolerend. Was het een onverwezenlijkbare opgave? Ir. Poldervaart zocht en zocht en.vond! In Indië heeft men een residuproduct van de suikerfabricage, de ampas. Hiermee was de substantie voor het goedkope huis gevonden! De ampas werd nu in platen gestampt, voor In dië 8 cm. dik, voorzien van luchtka mers en groot 0,4 vierk. meter, we gende 25 kg, met aan de uiteinden massieve gedeelten, die hol zijn, waar door een ijzeren staaf gestoken kon worden, die de boven elkaar geplaat ste platen aan elkaar verbinden. Met dit materiaal werden niet alleen hui zen gebouwd, maar zelfs een kerk en een hospitaal voor de K. P. M.! Het voldeed schitterend. Verbluffend lage prijzen. Ir. Poldervaart kwam na de Japan se capitulatie naar ons land en zocht hier een materiaal, dat de ampas kon vervangen. Hij vond datin een bepaalde veensoort! In grote hoeveel heden wordt het hier gevonden, voor namelijk in Brabant, maar die tot dusver niet bruikbaar bleek. Deze veensoort kan, daar de verrottingbe- standdelen er bereids door de natuur uitgehaald zijn, dadelijk volgens zijn gepatenteerd systeem versteend wor den. De heer Poldervaart heeft al een fahstek op het oog, waar hij de no dige proeven kan nemen. Een grote aannemingsfirma staat gereed, het werk te beginnen! Geen wonder, want met genoemd materiaal is het mogelijk voor verbluffend-lage prij-, zen en bijkans zonder deviezen uit te geven op enorme schaal huizen te bouwen. Alleen zal hier de dikte van de platen groter moeten wor den vanwege het klimaat en door dat In verdiepingen gebouwd zal moeten worden. Maar de arbeidskrachten, vroegen wij, kan ons land die wel in voldoen de mate opleveren voor die massa- bouw? „Dat is het juist!" antwoordde ir. Poldervaart tot onze schrik, die echter in vreugde overging, toen hij vervolgde: „In Indië namen wij voor de montage eenvoudig koelies, die bin nen een half uur volledig te instrueren waren, want de huizen worden op de fabriek kant en klaar gemaakt en be hoeven slechts als een mecano-mecha- niek in elkaar te worden gezet: de eerste dag het fundament, de tweede dag de muren en de derde dag het dak. Wordt het een verdiepingenhuis, dan duurt de bouw natuurlijk iets langer. De deuren worden van hout en de ramen van staal. De vloer bestaat uit beton, met daarop een patentvloer. Het ideaal van een arbeiderswoning. Als arbeiderswoning had de heer Poldervaart zich gedacht een huis met een grote woonkamer, een keuken, douchechel, een slaapkamer voor de meisjes en een voor de jongens, dan nog een voor een „kostganger" en vanzelfsprekend een voor de ouders. Verder kunstmatige ventilatie en als en-bloc gebouwd wordt centraal ver warmd, met alles wat maar mogelijk ii ingebouwd (bedden) en faciliteiten voor de huisvrouw, zodat bv. een ver binding tussen keuken en huiskamer het doorgeven van eten zeer verge makkelijkt. Ir. Poldervaart meent te recht, dat Nederland thans te arm is ori? noodwoningen te bouwen, die zo gauw mogelijk dienen te verdwijnen, dat verspilt vele millioenen. Duizend woningen per maand is z.i. zeer goed mogelijk. Waar blijft de overheid? Daarna kwam onze vraag: Waar wacht u eigenlijk nog op? ,Ik heb geen geld, alles is in Indië ge blokkeerd!" zo sprak ir. Poldervaart, uitleggend, dat de aannemingsfirma HILVERSUM I. Nieuws om 8, 1, 7,31 en 10 uur. NCRV: 8,30 Morgenwijding 10,00 KRO: Hoogmis. 11,30 Trio. 12,15 In 't Boeckhuys. 1,15 Lunchcon cert. 2,05 Relais uit het Amsterdamse muziek-lyceum. 2,30 Concert door twee pianisten. 4,00 Uit onze muziekkalen der, 5,00 IKOR: Jeugddienst 6,3 NCRV: Gewijde muziek. 7,48 KRO. Sportreportages. 8,15 De Zilvervloot. 9.15 Met een kwartje de wereld rond. 10,35 Vaders dagboek. 10,40 Kareol- Beptet. HILVERSUM II. Nieuws om 8, 1, 8 en U uur. 8,30 VARA: Voor het platteland 8,45 Zondagmorgen-melodieën. 9,3 Men vraagt en wij draaien. 10,00 VPRO: Zondagshalluur. 10,30 IKOR: Kerk dienst. 11.45 VPRO: Tot het hart van het volk. 12,30 AVRO: De Zondagclub. 1,15 Het Renova-Septet. 2,05 Boe kenhalfuur. 2,30 Het Kamerorkest. 2,45 Pierre Palla. 4,30 Wat vrouwen op het hart hebben. 5,30 VARA. De avontu ren van Ome Keesje. 7,00 Radio-lympus 7,30 Wim Ibo's Cabaret. 8,15 AVRO: „The Romancers". 8,45 Paul Vlaanderen contra den Markies. 9,20 Don Pasquale. 10,10 De speeldoos. 10,30 Romantisch Cabaret. 11,15 Op de Franse Parnassus MAANDAG 14 APRIL HILVERSUM I. Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur, 8,45 AVRO: Zang door Charles Panzèra. 9,30 Aibeidsvitaminen 11,00 Op de Uitkijk. 12,00 Pierre Palla speelt. 1,50 Orgelconcert. 3,00 Bonbonnière. 4,30 Grepen uit de opera. 5,30 Hoort, zegt het voort 6,15 Ychudl Menuhin. 7,30 In leiding tot muziekbegin. 8,08 Radio bioscoop-journaal. 8,20 Vrolijke wijsjes van vrolijke meisjes. 8,55 „Zoek het maar uit". 9,10 „De Zevende Sluier' hoorspel. 10,45 Wat leeft er onder onze studenten. HILVERSUM II. Nieuws om 7, 8, 1, 7, g en 10 uur. 8,15 NCRV: Zang door Engelse kerkkoren. 8,20 Morgenconcert 9,15 Voor Jonge zieken. 10,30 Mor gendienst. 11,00 Liederen van Mozart en Schumann. 11,15 Van oude en nieuwe schrijvers. 11,35 Piano recital. 12,09 Jongenskoor. 1,15 Mandolinata. 3,00 Vro lijke klanken bij de thee. 4,00 Bijbel lezing. 4,45 Utrechts Strijkkwartet. 6,30 Populaire orgelbespeling. 7,20 Onder de leeslamp. 8,05 Post van jonge mensen 8,15 Vocaal-kwartet. 8,35 Veel ge vraagde platen. 9,30 Cello -recital. 10,30 piano-spel. 10,45 Avondoverdenking. 11,00 Gevarieerd concert niet In zee durft te gaan zonder het officiëel fiat op de plannen enset departement van Wederopbouw heeft vele weken geleden de plannen wel ontvangen, docher nog niet op gereageerd. Men zou zeggen: als een ervaren in genieur met dergelijke plannen komt, waarom er niet onmiddellijk op inge gaan, ze in elk geval onderzocht? Als of niet nog duizenden in de geteister de gebieden naar een woning smak ken! We hopen spoedig te kunnen mel den, dat dit reddende initiatief ras in practijk wordt gebracht. Ir. Polder vaart vertrekt in October a.s. naar Z. Afrika; zijn denkbeeld heeft hij ge heel con amore ter beschikking van de regering gesteld en hij meende met zijn initatief ons land van dienst te kunnen zijn. Purolin houdt moeders huid zacht en mooibaby s huid gaar en gezond. Voorkomt schrijnen na scheren. Heelt tevens een beschadigde huid. Doos 40 ct. (Ingezonden mededeling) ZEG, Mam, moet je i horen". Met deze woorden, op mistroostige wijze uitgespro ken, kwam m'n 16-jarige zuster Fientje de kamer binnen, waar mijn moeder en ik net de opbrengst van een snoepbon zaten te verorberen. Ze nam gauw een bonbon van het schaaltje, en ver volgde: „Nu begint volgende week die tennis- les, waar ik naar toe mocht gaan, maar ik weet niet wat ik daarbij moet aantrekken. M'n shorts vind ik nog zo „kaal" staan, zo vroeg in het voorjaar, en m'n donkerblauwe rok is wel wijd genoeg, maar dat vind ik zo gek, donkerblauw!" Onze vindingrijke moeder keek een ogen blik peinzend voor zich heen: „Janu ja, daar weet ik misschien wel wat op". Ze ging de kamer uit en kwam na enkele ogenblikken terug met een laken over de arm. „Dit is een mooi, zacht laken, dat ik toch nooit gebruik, omdat het te klein van formaat is. Daarvan zullen we een rokje voor je maken. Weet je wat, we gaan er meteen mee beginnen, dan kun jij er ook van leren. Je kunt, dunkt mij, het beste een plooirokje nemen, waarvan we dan de plooien vanaf de taille ongeveer 10 k 15 cm. zul len vastnaaien, omdat bij dit gewone linnen toch nooit de plooien zo goed „houden" als bij de wit-wóllen stof die je hiervoor eigen lijk zou moeten gebruiken. Het is heel mak kelijk, dit rokje te knippen, want we meten je heupbreedte en voegen daarbij zóveel maal 10 c.m. als er plooien in komen. Bij de taille naaien we de plooien iets breder in, om model aan de rok te geven. het is tegenwoordig nog steeds je behelpen, nu de textiel nog zo schaars is. Maar als het over een paar jaar anders is, en jij dan ten nissen kunt, dan zal ik eens iets moois voor je maken, dat ik eens, toen ik met vacantie was, gezien heb, en dat erg leuk, en ook practisch was. Dat meisje had witte shorts met een geruit blousje in mooie kleuren. Dat is heel gewoon, hè? Maar het aardige daarbij was een cape van dezelfde witwol- len stof als de shorts, die aan de binnenkant ge voerd was met de geruite stof van het blousje. Als je zo'n cape er bij hebt, behoef je je niet te verkleden voor het naar huis gaan. En, al verder fantaserend over wat we allemaal doen zouden, wanneer we weer genoeg zullen kunnen kopen, kwam nog diezelfde middag, onder moeder's vaardige handen, Fientjes rokje gereed. Mèt haar rood wol len truitje stond het heel aard.g! v ELS. TA, J sch Het Westen. Hoewel er voor morgen weer een volledig programma te wachten staat, willen wij ditmaal volstaan met het noemen van de belangrijkste wed strijden. In de eerste plaats zal er een wedstrijd te genieten vallen tus sen Hermes DVS en VSV. De bezoe kende ploeg heeft wel een héél lange „competitie-rust" achter de rug en wij zijn erg benieuwd, wat er in Schiedam van gemaakt zal worden. De nieuwe leider Haarlem speelt te gen Xerxes, en dit, gevoegd bij het feit dat de Volewijckers thuis tegen HBS spelen, maakt het voortduren van het leiderschap nog erg dubieus. Ook de Stormvogels komen weer aan bod deze week, en wel tegen DOS, waardoor wij vrezen, dat er wel niets anders zal opzitten, dan een behoud van de onderste plaats. o De overige afdelingen. In het Oosten voorzien wij niet veel verschuivingen in de ranglijst. Kop en staart staan tegenover elkaar en de ploegen uit de middenmoot zijn aan el kaar gewaagd. Ook in het Zuiden lijkt de zaak wel constant te zullen blijven. Daar leidt NOAD met drie punten voorsprong en met de tegenstander NAC zal de bezoekende ploeg wel raad weten. Werd de vorige week de Noor delijke eerste klasse weer afgelast, voor morgen staat ook daar weer een volledig progranfma klaar. Inderdaad wordt het tijd, dat daar weer eens wordt gevoetbald, want er zijn in de vijfde afdeling ploegen, die nog maar tien wedstrijden hebben ge speeld. Zo komt ook Heerenveen aan zijn grote voorsprong van 6 punten, die overigens wel behouden zal blijven in de thuiswedstrijd tegen Sneek. In het Zuiden tenslotte komen de Sittardse Boys tegen Juliana, terwijl MW en PSV zwakkere clubs tegen over zich vinden. Hierdoor heeft de Sittardse ploeg wel degelijk het risico nog verder ingelopen te worden. Voor de Zondag Er is een plaat van den bekenden bijbelsen tekenaar Burnand, waarop men twee mensen, een jongen en een ouden man, tegen de storm in ziet worstelen, met een wanhopige uit drukking starende naar een verte, die op de plaat onzichtbaar blijft, maar die blijkbaar een verschrikkelijk schouwspel bevat. Deze voorstelling zou kunnen worden opgevat als een beeltenis van Johannes en Petrus, op weg naar Golgotha, waartoe de ge vouwen handen wel aanleiding geven. Het is echter ook mogelijk dat de te kenaar er juist de terugkeer van Gol gotha mee heeft willen aanduiden, de terugtocht vol onzegbare verschrik king en vertwijfeling naar Jeruzalem naar de „Heilige" stad, die den énen Heilige uit haar midden had uit geworpen op een wijze die voor altijd onvergetelijk en onvergefelijk zou blijven in de geschiedenis der mens heid. Een uitwerping waaraan Petrus en Johannes zelf hadden meegedaan, door verloochening en vlucht. Een uit werping waaraan de hele wereld heeft meegedaan, waaraan u en ik nog da gelijks meedoen Geen wonder dat deze twee mensen in de diepste wanhoop die zwaarste aller tochten aanvaarden, weg van de plaats waar zij door eigen ontrouw het Kostbaarste verloren wat hun le ven had gekend, hun simpele vissers leven, dat door'de roepstem van dien Ene vervuld was geraakt van een on gelooflijke hemelse muziek, zodat voor hen zeker het dichterwoord was gaan gelden: Wie 't hoogste kent, kan niet bij 't mindre wijlen. En nu moesten zij wijlen bij het allerminste, aller laagste en ellendigste: bij een leven Vandaag krijgen jullie géén ver haal. Dat komt doordat er een massa belangrijke stukken voor de groten mee moesten en nu schieten wij er bij in. In plaats van vandaag komen wij nu Dinsdag aan de beurt. Tot over een paar dagen dus! STEN. Puzzle 28. Een Paas-Lettergreep- puzzle. De 21 bedoelde woorden waren: 1. Geheugen. 2. Prediker. 3. Altzange res. 4. Offerande. 5. Drevel. 6. Brede- rode. 7. Lastertongen. 8. Rotterdam. 9. Ladder. 10. Grevelingen. 11. Verade-- ming. 12. Procuratiehouder. 13. Appel wijn. 14. Mesdag. 15. Zaterdag. 16. Gra tificatie. 17. Hannibal. 18. Lederwaren. 19. Privilege. 20. Kansel. 21. Ongezellig. De letters van de derde verticale rij geven te lezen: Het Feest der Opstanding. Vele goed verzorgde oplossingen mochten wij ook ditmaal ontvangen. Na loting onder de goede oplossers viel de prijs k 5.deze keer ten deel aan den Heer H. Hooiveld, Jan in 't Veltstraat 44, Den Helder. Onze gelukwens. De prijs zal worden toegezonden. Hier volgt onze nieuwe opgave. PUZZLE 29. De twee ontbrekende cijfers. Wij geven u eerst het volgende getal van negen cijfers: 97X882X02 Zoals gij ziet ontbreken in dit getal twee cijfers, (zij zijn aangegeven door de twee letters X). Deze twee cijfers moeten worden ge vonden. Zij zijn niet gelijk. En boven dien wordt U nog verteld, dat het ge hele getal deelbaar is door: 3 7 2 6 9. Welke cijfers moeten op de bedoelde plaatsen worden ingevuld en wat is de uitkomst van de deling? Oplossingen tot en met Woensdag 16 April (uiterlijk) aan de Redactie van Uw Courant, (per briefkaart). De te verloten prijs is weer 5. waarin die hemelse muziek in een schreeuwende dissonant was afge- knapt. Terug naar een wereld zonder Hem, zonder den Ene Die meer dan alles voor hen betekende. Terug naar het profetendodende Jeruzalem zon een mens dan niet wanhopen? Maar nu een ander beeld: weer twen mensen, eveneens op de terugweg naar Jeruzalem. Sléchts enkele dagen na die vreselijke tocht van Petrus en Johan nes. De gezichten van deze mensen weerspiegelen geen wanhoop en wroe ging, maar een intense, verbijsterde blijdschap, een gevoel van onbeschrij felijke bevrijding. Is Jeruzalem dan zo hard veranderd in die paar dagen? Ii het met één slag van de profetendo dende stad tot de waarlijke heilige stad geworden? Jeruzalem bleef wat het was, het viert feest alsof het alle recht 'had op de „uitleiding uit het diensthuis". Neen, Jeruzalem, de we reld is niet veranderd, maar voor die twee wandelaars uit het dorpje Em- maüs heeft opnieuw de zon stilgestaan te Gibeon, zij hebben de zon zelfs mo gen ontvangen in hun eigen beschei den huis op de berghelling, het Won der der wonderen heeft zich aan hen voltrokken, zij weten het éne wat hun alleen te weten van node was: Jezus is niet dood, Hij leeft! en dat maakt de terugtocht, zelfs naar Jeruzalem, tot een tromftocht. Dat maakt ja, dat maakt toch zelfs Jeruzalem gron dig anders. Nu is het niet langer de stad van de dood en de zonde en van het einde van alles. Nu is deze stad, zogoed als alle andere steden en dor pen ter wereld, tot mogelijkheid geworden. Nu kan Jeruzalem, nu kan iedere plek ter wereld veranderen in een deel van #le Opstandingshof als Jeruzalem eindelijk wil. Twee terugwegen, beide naar een „wereld, verloren in schuld".. Maar toch twee zeer verschillende wegen. Of het de weg van de wanhoop of de weg van de Paasvreugde zal zijn, dat hangt van ons zelf af. De wereld blijft dezelfde, maar het scheelt alles of we haar tegentreden met een uitgedoofd of met een brandend hart, met slaap- zware of met door den Heer geopen de ogen, met alleen maar ons eigen leed of met een boodschap van Gods wege. „En zij verhaalden wat onderwa was geschied", staat er over de Em maüsgangers. Mochten ook wij iets dergelijks ervaren onderweg, en met dèt verhaal terugkeren naar de alle daagse wereld! Misschien dat zij dan eenmaal -* toch niet langer dezelfde blijft. Uit onwetendheid neemt men, om overtollig maagzuur te binden, vaak een huismiddeltje, dat wel direct helpt, maar op den duur de vorming van steeds méér maag zuur veroorzaakt. CHEFAROX - geactiveerd colloidaal aluminium hydroxyde - helpt óók direct, maar veroorzaakt niet de vorming van nieuw maagzuur. Integendeel, het beschermt bovendien de maag, want het vormt een verzachtende, gelei-achtige laag op de maagwand. t 1.25 per doos Chefaro, Rotterdam (Ingezonden mededeling) Het proces tegen 31 bewakers en functionarissen van het vroegere con centratiekamp Buchenwald Is begon nen. Een der beklaagden is Frau Use Koch, bekend onder de naam „Ilse Lampekap" daar zij de gewoonte zou hebben gehad, lampekappen en zak boekjes gemaakt van getatouëerde huidgedeelten van voormalige geinter- neerden van Buchen vald, te verzame len. Frau Koch, de weduwe van den voormaligen kampcommandant, is naar verluidt zwanger, waardoor zij niet voor de doodstraf in aanmerking kan komen O.a. zal getuigenis worden afgelegd door Leon Blum, die in dit kamp ge vangen heeft gezeten. Het proces zal naar verwachting twee maanden du ren en is het eerste tegen de bestuur ders van een van Duitslands grootste en bekendste moordkampen, waai 51.000 personen zijn omgekomen. 37) Hij haalde een stel sollicitatievra- gen te voorschijn en verklaarde, dat hij „die flauwe kul van 't kantoor'' zelf wel even zou invullen. Dat had hij al dikwijls bij de hand gehad en daar was hij een specialiteit in. Om al dat vragen- en antwoordenspel gaf hij geen snars. Als hij Samson een ondergeschikte nodig had, dan vroeg ie niks en dan keek ie alleen maar. en dan wist ie precies wie ie vóór had. Maar het kantoor wenste nu een maal, dat de formulieren werden in gevuld en dat zaakje zou hij maar direct even opknappen, dan konden ze aan 't werk gaan. Nadat Hans zijn naam, geboorteda tum en geboorteplaats opgegeven had, kwamen de schoolles ties aan de beurt. „Lagere school gehad?" vroeg de chef. Hans knikte. „Nog op de Mulo geweest?" „Op de Mulo niet," zei Hans, „maar. „Best, best", zei de heer Samson, bezwerend en hij vulde in: geen Mulo. „Enne, hebbie nogal goeie cijfers ge had?" „Tja", zei Hans, weifelend omdat hij geen kans zag een exposé van alle vakken en cijfers te geven. „Beste cijfers," vulde de heer Sam son voldaan in Als hij een sollicitant accepteerde, kan konden de heren van het kantoor zien, dat hij geen slechte keus deed. „Zo, enne hebbie nog familie, die geleden heeft aan tuberculose of kan ker of gestorven is aan cholera of vlektyphus, of blinde darm of weet ik veel?" „Niet één," zei Hans. „Ook geen idioten, ik bedoel bij de voorouders natuurlijk." Hans van Linschoten schudde het hoofd. „Mooi, we schieten op," zei Samson. „Hebbie wellerus in een ziekenhuis gelegen? Ook niet? Nou dan benne we klaar. Zet nu hier je naam effe- tjes. Ze kenne bij mijn wel naar je informeren. Ik zal wel zeggen, dat ik je al een half jaartje gekend heb." „Maar," zei Hans, terwijl een nieu we vrees hem bekroop, „als ze me op het kantoor nu eens niet willen heb ben." „Niet willen hebben!!" bauwde de chef, terwijl hij zijn blauwe ogen als knikkers in zijn hoofd liet draaien. „Dat zou ik nota bene wel eens wil len zien. IK moet toch zeker met je werken en IK heb toch zeker de ver antwoording, dat ik een geroutineerde kracht krijg. Daar hebben ze op 't kantoor geen bliksem mee te maken, begrepen! En nou trek je dat gore jasje uit en je gaat aan je werk. Je ken aardappels snijen en worteltjes schrabben en dan kun je koppen van de vissen afsnijden. Kun je mooi schrijven?" „Gaat nog al," zei Hans. „Dan mag je een menu overschrij ven," zei de kok, „maar dat zijn alle maal Franse woorden. Ik zal 't eerst opschrijven en dan mot je 't netjes op een kaartje voor den chef zetten." „U is vast in 't buitenland geweest," zei Hans. De chef, gevleid, knikte. „Dat kan je zeker aan m'n spraak horen," zei hij. „Een jaartje in Engeland, twee in Duitsland en drie in Frankrijk. Dat is de mooiste taal, ejong, die heb ik vloeiend kenne spreke, trouwens, dat is m'n vaktaal." „Vaktaal?" vroeg Hans verbaasd. „Natuurlijk," zei de chef. „Nou mot je eens naar me luistere," Hij zette zich in postuur, de linker hand in de zij en het leek of er een gramofoon in zijn buik afgedraaid werd, waarvan de klanken door zijn bewegende lippen naar buiten stroom den: „Hors d'oeuvres variés, Consom- mé-bonne-menagère, Crème de ho- mard-Soles a la bonne femme, Faisan braisé." „Geweldig," zei Hans bewonderend. ,,Dat is keuken-Frans," verklaarde de kok, „daar snap je natuurlijk niks van." „Nee, natuurlijk niet," zei Hans. „En- nou mot je weten", vervolgde de kok, dat dit nog maar een half me nuutje is. Ik kan je d'r zo wel dertig achter mekaar zeggen." Hij scheen nog groter en dikker te worden van trots en hij bedacht, dat de man, dien hij had aangesteld, een protégé was van de vrouw, wier hart hij hoopte winnen. Ongetwijfeld zou zij haar beschermeling weer eens ont moeten en dan zou het gesprek op hem komen en dan kon het geen kwaad, dat 't mannetje haar vertelde, dat hij over de capaciteiten van zijn patroon gewoon perplex had gestaan. De klok in de keukenafdeling weel aan, dat het zeven uur was en, nadat hij Hans in de bijkeuken had ge stuurd, haastte de heer Samson zici in zijn kantoortje van costuum te ver-1 wisselen. Hij kwam te voorschijn all een massieve suikertaart in mensen gedaante en vond zijn onderhorigen, in witte jassen en schorten, druk aas j de arbeid. De hoofdmaaltijden van de dag zou den visschotels zijn en Hans kreeg d» eerste les in 't schoonmaken van ka beljauw, tong en bakscholletjes. De I man met het baardje nam de vleesaf deling voor zijn rekening en de vrou wen wierpen de aardappelen in eenl schilmachine, sneden bloemkool es f maakten lange repen van schoonge wassen peentjes. Steven van de banketbakkerij zette confituren en slagroom om zich hees en maakte zich gereed, voor allerlei smakelijke verrassingen te zorgen. De morgen ging om, vóór Hans erg in had en om twaalf uur roerde de kok in diepe soep-meertjes, stak houten lepels in dampende ketel» haalde er met een tang kleine stukjes j uit en proefde de spijzen langzaam es nauwkeurig, waarna hij een goedkeu rend gebrom liet horen. (Wordt vervolgd-' BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAJ TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. BUlsma Op de openbare vergader de „Union Europienne Fed In hotel Krasnapolsky te dam voerden gistermiddt schillende sprekers het wc 80 vertegenwoordigers uit marken, Zwitserland, Belg! xemburg, Engeland, Ita Frankrijk waren allen ai terwijl ook andere belangst In groten getale de zaal vi Mr. E. Sassen opende als ter van het congres de verj In zijn openingswoord wees h dat het doel van de U. E. F het verkrijgen van de Verenij ten van Europa maar van e van Europa. Wy weigeren te geloven ondergang van het avondl wfl maar de wegen kunnei economische, politieke en rele samenwerking te ve De oorlog heeft een chaos a laten en thans krygen wy sef, dat slechts samenwerk eenheid ons de vruchten duurzame vrede kunnen b: Ten slotte begroette de v( de vertegenwoordigers van d nister-president en de depart van Waterstaat, Binnenlands) Economische Zaken, O. K. jclale Zaken, den vertegenw van den apostolisehen nuntius Haag en van den ambassad Frankrijk. Vervolgens kreeg de heer Pierre Chaillet, directeur i Franse verzetsorganisatie de het woord. „Indien wij niet terug wille In de chaos, die de oorlog bracht heeft", zo zeide hy, Wij met diepe Innerlijke ove de oorlog aan de oorlog verkil oorlog brengt wanorde en ging, by nederlaag maar ook winning, omdat hij gebaseerd de brute krachten, die niets brengen en slechts ongeluk c de achterlaten. De Verenigde vol van hun overwinning, steeds weer samen in eindeh ferenties, maar zij kunnen c lijkheden niet oplossen. De fe Aan de dood ontsnapt! Deze waardige opname toont het m waarop de parachutist Ra Kenyon.de touwen grijpt van eenstortende parachute van zi lega Charles Harris (onder), bereikten veilig de grond, ha: aan Kenyons parachute. Di werd gemaakt in de omgevin Fairbanks (Alaska).

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 6