Wasserij eisjes I [Snelste vliegtuig ter wereld boven ons land Jaarbeurs opende haar poorten I r lüeecéecicfit Recordvlucht om de wereld Voetballiefhebbers, attentie!! DRUKKER ooi oi Zevend; DN BORMANI G ALKMAAR. DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Binnen vijf seconden uit de gezichtskring ÏÏSO tot de strop veroordeeld TRUMAN wil neutraliteitswet wijzigen Nog weinig textiel aan de markt Hors d'Oeuvre "N MMEN HE COURANT :revend actusei Anioon Cooler) auteur van „DE ONTMOETING" „De ooievaar van Deuteren" Queen Elisabeth weer vlot Tachtig koeien clandestien geslacht Ned. elftalHuddersfield Griekse leger EEN GRATIS K.L.M.-VLUCHT of EEN EXCURSIE PER AUTO-CAR zet operaties voort Amerika en de atoomwapens Verwoester van Lidice ter dood veroordeeld Koning Christiaan's toestand zeer slecht Min.-pres. Beel en min. Jonkman naar Indonesië k Veiligheidsmaatregelen in Palestina K.N.M.V.-rondrit vervroegd Van nabij en verre 1 IB IV J, WOUDESTRAAT i afdelingen R NOORD-HOLLAND lis te worden tot tUKKER. iider. rborgen voor mslusl bieden - it - i" ii T^-" ieren dat zij in radiocoaf geweest met den ehq München, de „hoofdstaf' veging", was vaak uitval de zogenaamde woonplaatj Bormann. Herhaalde main, heime dienst gewaarschuwd m door de straten had ii5, Evenveel malen werd vai het bericht niet waar is waren er de berichte; erblijf van Bormann bui te Bormann zou gezien zijn ij Opnieuw werd bewezeJ rist was. Daarna werd Bor.l Iweden gerapporteerd, vat.| aar Zuid-Amerika zou zl| lan. Alweer mis, zei enst. als Bormann nog leeft, it| rij". Want vijf maanden irdeelde het Neurenberg^ em voor alle zekerheid ter| trstek. ie leden van de gealiieefdj diensten echter zijn er J tuigd, dat Martin Borma^l dood is. „Er is geen enki(| l aan te nemen dat hij ni»| nden en anderen, aan't ehl e oorlog is opgedoken zo»| eren. Evenmin is er vol eden om te geloven dat weggereisd zou kunnen] :eggen deze officieren. „Ter* ijk nog gevonden wordt, ijs van zijn dood nog nie(| men heeft blijkbaar niet opgegeven om an den vermisten nazi-leid»! De Amerikanen hebben ïgs Bormann's portret al verspreid. Misschien zttj n nog lopen in München res, in Madrid öf in St misschien is het hem oojl APPELSTROOP .LISTEN. detaillisten de voorraad >p 6 April 1947 in natura op te geven. De voor op e.d. dienen niet in >men. ;ebruilt gemaakt worden 242-08 (zoals bij het in- wordt). Op pagina 2 Ld onder A naam, adres tikel: voorraad appel* van de specificatie der facturen over appel- en 5 April 1947 te worden antal rantsoenen dezer gevuld achter „Totadl aanwezige aantal rent" „Totaal aantal opplak- ediende opgave dient de te tekenen. BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma WOENSDAG 16 APRIL 1947. Voortzetting oan de 144e JAARGANG No. 27L ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woorc meer 5 ct.. uitsluitend contan Abonnementen: t 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaa* Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert i plv. Tj, N. Adema* Met een snelheid welke die van het geluid begint te benaderen en wel Biet ruim 900 kilometer per nur, raasde gistermorgen het met twee Soils Roys-Derwent-5-motoren uit geruste Engelse Gloster Meteor- draalvliegtuig, gemerkt Gaidc en be stuurd door den Engelsen testpiloot CoatesPredy, boven Zuid-Holland. In 5 seconden tijds vèrdwijnt dit melste toestel ter wereld uit de ge zichtskring. Testpiloot CoatesPredy, die squa- onleader van de Rolls Royce- ibrieken is, haalde uit het toestel, at er in zat. Voor een groot aantal lelangstellenden, onder wie vele mili- •e autoriteiten en leden van mili- 8 missies uit Engeland, Frankrijk, erika, België en Denemarken, die ip het vliegveld Valkenburg getuige aren van dit nieuwe staaltje van Ingelse pioniersarbeid, demonstreerde de enorme stijgingscapaciteit van ja kleine rode vogel, die per minuut meter bedraagt. Herhaalde malen toog hij over het vliegveld onder het nichten van „Rolls" (draaien om djn lengte-as), maar de toeschouwers idden nauwelijks tijd zich te reali- en wat zich daar in de lucht af- 1de, of de snelle meteor was weer jrdwenen. Snelheid van het geluid benaderd. Het toestel heeft slechts een korte lartbaan nodig en verdwijnt dan met en luid grommend geronk de lucht in. 'e Rolls Royce-fabrieken hebben het pntwerp voor de motoren in drie naanden uitgewerkt, hetgeen naar de nening van deskundigen een record s, dat in de eerstvolgende jaren ze- rer niet zal worden geëvenaard. Josef Tiso, president van Slowa kije tijdens de Duitse bezetting, is te Praag tot de dood door de strop veroordeeld. Tiso hoorde de uit spraak van zijn vonnis rustig en gelaten aan. Dr. Ferdinand Ducamsky, voormalig oiaister van buitenlandse zaken in Ie regering van Tiso, hoorde dezelfde traf tegen zich uitspreken. Tijdens et proces heeft Tiso erkend, dat zijn egering miltiaire hulp aan Duitsland eeft verleend, maar ontkend, dat hij en oorlogsverklaring aan Engeland de V.S. zou hebben ondertekend. Tiso vraagt gratie. Dr. Tiso heeft een verzoek om gra- ingediend. Immers, het vliegtuig kan een snelheid van 990 kilometer berei ken en benadert daarmede die van het geluid (1188 kilometer per uur). Het staat thans wel vast, dat voor lopig geen vliegtuig geconstrueerd zal worden, dat een snelheid van meer dan 1000 kilometer kan berei ken, aangezien er bij dergelijke gro te snelheden bepaalde trillingen op treden, waarvan men de geheimen nog niet geheel heeft onderzocht. In 1941 is er voor de eerste maal met het Gloster-vliegtuig geëxperi menteerd. In 1943 verrichtte de Chief- testpiloot, Eric Greenwood, de eerste officiële proefvlucht. Hij bereikte toen een snelheid van ruim 500 kilpmeter en constateerde, dat het toestel een stijgingscapaciteit had van 61 meter per minuut. President Truman heeft in een boodschap aan het Congres radicale wijzigingen voorgesteld in de Ame rikaanse neutraliteitswet, waardoor de regering in staat gesteld wordt, de verzending van wapenen naar niet-bevriende landen te verbieden. Truman verklaarde, dat de neutrali teitswet den minister van buitenlandse zaken gebood, een vredestichter en. een onruststoker beide op dezelfde voet te behandelen door de uitvoer van wape nen toe te staan, hetgeen niet langer iu overeenstemming was met de ver plichtingen en behoeften van de V.S. „Indien ooit weer een oorlog zou drei gen," aldus Truman, „zou het onduld baar zijn, indien wij door onze eigen wetgeving gebonden waren om steun te verlenen aan iedere mogendheid, die ons zou kunnen aanvallen." De nieuwe voorstellen zouden een doeltreffender contröle op de interna tionale wapenhandel mogelijk maken. mm f idpleegd jke be- dus b(j de Alk- uit over Jen zijn. LEVENSGEVAARLIJK AMSTERDAM Iedere dag stort l?oord-Hol- land een stroom zakenlieden, ver tier-zoekers en forensen uit over I öe mooie, oude Amstelstad; uur aan uur zet het Centraal Station üe sluizen open en spreidt de vloed onzer nijvere streekgenoten I zich over het Stationsplein uit I om daar de tram te nemen naar I öe binnenstad. F Hoe worden wij ontvangen door Amsterdam, hoe worden wij ge- «istribueerd? Ik wil er geen doekjes om win den: wij worden gemolesteerd en i ons leven wordt belaagd. Op vluchtheuvels, die geen heuvels z^n en geen ruimte laten voor vlucht, worden wij tussen de tramtreinen samengeperst en Vóór wij het beseffen bevinden Wij ons midden in een stormaan val, op de wagens gericht, ook al hebben wij daarmee niets van doen. Wie zich opgesteld heeft, laat ik zeggen voor lijn 16, ziet zich plotseling voor lijn 24 ge plaatst. Hij zou zich uit de voe ten willen maken om lijn 16 te bereiken, die achter 24 heeft ge stopt, maar hij kan niet. Want Wj bevindt zich midden in de strijd. Achterwaarts uitwijken kan «ij niet, want daar staan 12 en 5 en als deze wagens zich in be- Weging zetten, wordt de toestand hachelijk. Zo gaat het dag aan dag en de directie van het ge meentelijk vervoerbedrijf schijnt geen oplossing te weten voor het probleem. Waarom verlegt men het eind punt van enkele lijnen, bijvoor- beeld van 12 en 5, niet naar de Noordzijde van het station? Daar is meer ruimte en een stations uitgang is er tegenwoordig ook. i Is het volstrekt noodzakelijk dat I alle trams hun halte hebben 21 t v6.6t het station? Waarom ue plaats daarvoor niet iets meer - {J} westelijke richting gezocht' Wanneer men twee of drie lijnen om het station cirkelen laat, L komt men reeds een heel eind Wij, Noord-Hollanders, gaan met naar Amsterdam om er de j dood te vinden. Dat kunnen wij i °°k Wel thuis. KREEFT. De Voorjaarsbeurs te Utrecht is Dinsdag; geopend. Dat er grote belangstelling uit alle delen van het land voor deze beurs bestond bewees het grote aantal geparkeerde auto's. Zonder enig officieel vertoon werden gistermorgen om precies 9 uur de poorten van de 48ste Kon. Neder landse Jaarbeurs open gezet en da delijk nam de drukte een aanvang. Reeds vóór 9 uur hadden zich voor de loketten files gevormd, die echter zonder enige stagnatie konden wor den verwerkt. De Jaarbeurs werd zonder plechtigheid geopend. Een uitzondering maakte de Textieljaarbeurs, die door den heer Ph. Fentener van Vlissingen officiëel werd geopend. Textiel schaars. De stichting heeft op de Najaars- beurs 1946 reeds geëxposeerd en is allerminst een volledige vertegenwoor diging van onze textielnijverheid. De linnenindustrie is nauwelijks vertegen woordigd en de typische grote katoen- bedrijven hebben eveneens voor het merendeel verstek laten gaan. De om standigheden zijn nog te moeilijk. De heer Fentener van Vlissingen sprak over de moeilijkheden bij de productie van garens, welke thans nog 35 tot 40 procent minder is dan vóór de oorlog, over het tekort aan arbeidskrachten en de nog noodzakelijk geleide econo mie. Tot de laatste vierkante meter bezet. Groot was de belangstelling uit alle takken van bedrijf en de bezoeker zal op de beurs in Utrecht dan ook een interessante schakering aantreffen van vele categorieën van goederen, beho rende tot de meest uiteenlopende groepen van productiemiddelen en ver- bruiksartikelen. De gebouwen en ter reinen van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs zijn bezet tot de laatste vierkante meter- Ruim is de verschei denheid var, producten, die voor we derverkoper en winkelier ter keuze gereed staan, en overzichtelijk is dé verdeling van de onderscheidene groe pen over gebouwen, paviljoens en terreinen. Daardoor zal de inkoper zich aanvankelijk kunnerr beperken tot een bezoek aan de afdeling van zijn eigen branche en indien hij dan nog tijd beschikbaar heeft, zijn aandacht kunnen besteden aan andere interes sante delen van de Jaarbeurs. Zo is ook voor den bezoeker ter beurze een doelmatig gebruik van zijn tijd mogelijk; hij behoeft geen kostbare nren te besteden aan het doorlopen van afdelingen, voor wel- ke hij niet geïnteresseerd is. Hij zal zich in een aantal gevallen zelfs kunnen beperken tot een bezoek aan één der beide terreinen: het Vreden- burg of bet terrein Croeselaan. Terwijl in de gebouwen aan het Vre- denburg de bedrijfsgroepen met min der volumineuze goederen en ver- bruiksartikelen zijn ondergebracht, is de ruimte van het terrein aan de Croe selaan bestemd voor een combinatie van vrijwel alle technische groepen, welke bij vorige jaarbeurzen nog ver spreid waren. Men kan hier dus met recht spreken van een „Technische Jaarbeurs". H.M. de Koningin bezoekt de beurs. Rondgeleid door den voorzitter van de Raad van Beheer, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, bracht H.M. de Ko ningin een bezoek aan de Belgische en Zwitserse afdelingen en aan de textiel jaarbeurs. Op deze laatste afdeling gaf de voorzitter van de Stichting Textiel jaarbeurs, de heer P. Fentener van Vlissingen, aan H.M. explicatie over het geëxposeerde materiaal. Hierna begaf H.M. de Koningin zich naar de derde étage, waar de speel goedafdeling is ingericht. De commissie voor de propaganda van het Nederlandse Boek heette aan vankelijk Boekenweek-commissie, en nog behoort de organisatie van de jaarlijks terugkerende boekenweek tot de belangrijkste harer taken. Reeds in de zomer van 1946 begon zij aan de voorbereiding van de in middels van 1 tot 8 Maart gehouden boekenweek 1947. Toen werd een prijsvraag uitgeschreven. Twaalf au teurs werkten mede en zonden ano niem onder motto een korte roman of novelle in. De uitslag van deze literaire prijs vraag was, dat de speciale jury haar keus bepaalde op „De ontmoeting", een novelle die werd ingezonden on der motto „Ships that pass in the night". Tallozen ontvingen tijdens de boekenweek dit verhaal van een stuk verzet tegen de Duitse bezetting en van dezen hebben velen deelgeno men aan de tweede prijsvraag: het raden en inzenden van den auteur van dit „geschenk 1947". In 't Amstel-hotel werd gistermid dag de boekenweek 1947 plechtig ge liquideerd en heeft de commissie de uitslagen der beide prijsvragen be kend gemaakt. Na een kort openings woord van den commissie-voorzitter* den heer Chr. Leeflang, die o.m. me dedeelde, dat voor het geschenk 1948 twee soortgelijke prijsvragen zijn uit geschreven werd de verzegelde enveloppe geopend welke hetzelfde motto voerde als het manuscript van „De ontmoeting". Antoon Coolen bleek de schrijver en dus de winnaar van de eerste litteraire prijsvraag. Door loting werd vastgesteld welke drie der duizenden inzenders, die hun keuze op Antoon Coolen hadden be paald, de winnaars zijn der drie hoofdprijzen: boekenbons ter waarde van f 100. Het zijn: J. Moors, Bisschoppelijk College, Roermond, Mqj. C. Th. A. Driever, Nieuwenhoekplein 5, Soest- dijk en Mej. J. M. .Louwerens, Duif straat 3bis, Utrecht. Daarna werd vastgesteld wie de winnaars der 50 boekprijzen zijn. „De ooievaar van Deuteren" (Deu teren behoort tot het grondgebied van Den Bosch) is sinds jaar en dag in Noordbrabants hoofdstad en de gehele Langstraat bekend als de jaarlijkse lentebode bij uitstek. Het werd een latertje dit jaar. Men vreesde, dat in 1947 de traditie niet bestendigd zou blijven, maar Maandag 14 April daalde de vogel op zijn nest. Blijkens de archivalia is het Deu- terense ooievaarsnest thans 50 ja ren achtereen bewoond geweest. Nadat reeds zeer veel passagiers aan land waren gebracht en twaalf sleepboten hadden getracht, het schip in beweging te krijgen, is 's werelds grootste vaartuig Dinsdagavond om half acht weer vlot gekomen en opge- stoomd naar Southampton. Duikers zullen een onderzoek in stellen en als het schip niet bescha digd is, vertrekt het nog deze week naar Amerika. De C.C.D. trof enige tijd geleden bij slagers in Deventer ongestempeld vlees en vet aan. De slagers werden in hechtenis genomen. Daarna kwam men op het spoor van een reeks clan destiene slachtingen, die begonnen in Januari 1946. Men heeft vastgesteld, dal minstens 80 Koeien door deze slachtingen aan de distributie zijn ont trokken. Tot nu toe hield de economi sche politie te Deventer 25 personen aan, onder wie 12 te Deventer wo nende slagers en 2 particulieren. Vijf hiervan zullen zich voor de justitie te Zwolle hebben te verantwoorden. Er zullen vermoedelijk nog meer arres taties volgen. Voor de oefenwedstrijd tegen Hud dersfield Town, die Dinsdag 22 April te Rotterdam zal worden gespeeld is het voorlopig Nederlands elftal als volgt samengesteld. Kraak (Stormvogels) Van Bun (MVV) Stroker (Ajax) Van der Linden (Ajax) Möhring de Vroet (Enschede) (F'noord) Drager (Ajax) Roozen (Haarlem) Bergman (B.-Wit) Wilkes (Xerxes) Rijvers (NAC) Reserves: Van Raalte (Blauw-Wit); Potharst (Ajax); Smit (VUC); La- kenberg (NEC). Milton Reynolds, de pennenkoning uit Chicago, is Woensdagmorgen op het vliegveld Laguardia te New York geland. Hij heeft met zijn vlucht om de wereld het record gebroken. Reynolds heeft 20.000 mijl in 78 uur en 55 minuten afgelegd en daarmede het wereldrecord met 12 uur en ne gentien minuten verbeterd. Hieronder vindt U onze derde opgave in de serie sportprijsvragen, waarvoor wij iedere week als prijzen uitloven terwijl wekelijks vijf boeken als troostprijzen beschikbaar worden ge steld. Oplossingen moeten, zoals gewoonlijk, op een briefkaart geschreven, uiterlijk Zaterdag a.s. om twaalf uur des middags op ons bureau aan wezig zijn, terwijl over deze prijsvragen niet kan worden gecorres pondeerd. In de linkerbovenhoek schrijven: „SPORTPRIJSVRAAG". Hieronder volgt de derde opgave: Hoe luidt de uitslag van de volgende a.s. Zondag te spelen wed strijden: 1. NeptunusVolewijckers- 2. Alkmaarse BoysKennemers. 3. West-FrisiaHilversum. 4. HollandiaAlcmaria Victrix. 5. O.V.V.O.—H.R.C. 6. BK.C.—Texel. Ieder, die de winnaar weet aan te geven, krijgt voor iedere opgave 3 punten, terwijl voor 'n juiste score 5 punten worden toegekend. Het to taal aantal punten, dat uit deze seriete behalen is, bedraagt dus 30. Onder de goede oplossers worden de prijzen verloot. De uitslag van deze wed strijd maken wij bekend in ons nummer van Woensdag 23 April a.s., tegelijk met de vierde opgave. In een mededeling, dat de rege ringstroepen, na door een tweedaagse sneeuwstorm opgehouden te zijn, de operaties tegen de guerrillastrijders hebben hervat, werd voor het eerst door een woordvoerder van het Griekse leger het woord „burgeroor log" met betrekking tot de strijd in Griekenland gebruikt. De commandant van het Ameri kaanse corps mariniers, generaal Vandegrift, heeft gister verklaard, dat het corps met het oog op de mogelijkheid van oorlogvoering met atoomwapens zal worden gereorga niseerd. vyv, -yj-w,"-" 1 w» Gereed voor de strijd tegen het water. De eerste Nederlandse drijvende kraan van 160 ton heid gebracht voor de werk- „Muz 2" wordt te Hull In gereed- zaamheden aan de „Morton Gap". Naar radio Praag meldt, heeft de rechtbank van Praag Harold Wies- mann, gewezen hoofd van de Gesïapo te Kladno (Tsjecho-Slowakije),tot de doodstraf veroordeeld wegens verant woordelijkheid voor de verwoesting van het dorpje Lidice. De toestand van koning Christiaan van Denemarken werd gisteravond „zeer slecht" genoemd De koning heeft te kampen met ademnood en zijn temperatuur neemt toe. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de minister-presi dent en de minister van Over zeese gebiedsdelen overwegen om zich tegen het einde dezer maand ter persoonlijke oriëntering voor het voeren van besprekingen naar Indonesië te begeven. Naar aanleiding van de voorgeno men reis van de ministers Beel en Jonkman verneemt het A.N.P. nog uit welingelichte kringen, dat de commis sie-generaal reeds enige tijd geleden de overkomst van deze bewinds lieden had verzocht. Nu de onderteke ning van de basisovereenkomst een feit is geworden, zijn daardoor talrijke problemen inzake de uitwerking van het accoord aan de orde gekomen en ligt het volkomen in de lijn, dat een nadere gedachtenwisseling als waarop door de commissie-generaal werd aan gedrongen inderdaad gewenst is. Hier toe hopen thans de ministers Beel en Jonkman tegen het eind van deze maand in de gelegenheid te zijn door zich naar Indonesië te begeven. Op deze wijze wordt de continuïteit der besprekingen tussen de commissie- generaal en de Indonesische delegatie niet onderbroken, terwijl de beide mi nisters zich tevens ter plaatse zullen kunnen oriënteren. De strengste veiligheidsmaatrege len tot dusver zijn in de joodse wij ken van Jeruzalem, Haifa, Tel Aviv en Pethatiqva genomen. Het wegver keer ligt stil en in genoemde wijken is een uitgaansverbod afgekondigd. Deze maatregelen volgen op het verspreide, bericht, dat Dov Gruner, de joodse verzetsman, heimelijk naar de dodencel van de gevangenis te Acre was overgebracht, tezamen met drie andere ter dood veroordeelden. Uit officiële joodse bron verluidt, dat Dov Gruner, die in Januari jl. ter dood is veroordeeld, heden in de ge vangenis te Acre is opgehangen. Tengevolge van een verscherpte toepassing van het Zondagsrijverbod voor motorrijtuigen, zal dëTC. N. M. V.-rondrit, welke was vastgesteld op 26 April, een dag vervroegd moeten worden. De rondrit vangt dus aan op Vrijdag 25 April om 19 uur. Het Italiaanse persbureau Ansa meldt, dat tijdens demonstraties tegen de hoge kosten van levensonderhoud in de Zuid-Italiaanse stad Petilia Po- licastro 'n vrouw gedood en tal van personen gewond werden. De Britse regering heeft in een witboek verklaard, dat de illegale geld- en goederenhandel van Britse troepen op het continent Engeland in het jaar'® 19451946 bijna 40.000.000 pond ster ling heeft gekost Naar wij ver nemen is de chef van de generale staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, u voornemens eind van deze maand een bezoek te brengen aan de troepen van de Koninklijke Landmacht in Indië. Ingevolge nieuwe verordeningen van het Bedrijfschap voor Zuivel blijft de combinatie melkveehouder-melk- slijter verboden. Tijdens enige reparatiewerkzaamheden nabij een pompstation in de gemeente Oos terhout werd de 46-jarige J. S., wonende te Raamsdonksveer door een draaiende as gegrepen en op slag ge dood. Dertigduizend Duitse ar beiders hebben een symbolische sta king van tien minuten gehouden uit protest tegen de „zuivering" van een voormalig directeur van het Siemens- concern. Sinds het voorjaars offensief in Griekenland zijn ongeveer 80 guerillastrijders gevangen genomen en 200 a 300 gedood. In Holly wood werden het afgelopen jaar meer dan 200 films vervaardigd, dat is iets meer dan de helft van de gewone pro ductie Volgens berichten uit Bei roet zou de dader van de aanslag op de Britse ambassade te Rome, zekere Marco Cohen, zijn gearresteerd. Hij heeft zich ook schuldig gemaakt aan het vermoorden van Britse officieren. IETS HOGERE TEMPERATUUR. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de 'Bilt, geldig van Woensdagochtend tot Woensdagavond: Plaatselijk ochtendmist, overi gens in bijna het gehele land vrij zonnig weer met iets hogere temperaturen dan gisteren. Zwak ke tot matige wind tussen west en zuid.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1