Een Millioen Gul Stad en Omgeving. BERGEN KRIJGT 'N MIDDELBARE MEISJESSCHOOL Wat kan de vrouw doen voor de wereldvrede? spoelc Een vreemde combinatie Pranger-avond Jubileum A. J. Klaver Wim Sonneveld's cabaret Een „NIWIN"-bridge-drive Bonkaarten afhalen Prof. Lutjeharms benoemd in Internationale Commissie Plattelandsvrouwen in Alkmaar bijeen Ledenvergadering „Alkmaar Ontzet" Alkmaarse school- wedstrijden Tot oprichting besloten Burgerlijke Stand Marktberichten Opwindende toef 1-i Er komt weer een ouderwetse ker mis en dat er dit jaar veel belang stelling van de zijde der exploitanten is kan bljjken uit het feit, dat ook het Doelenveld weer volgebouwd zal worden. Vroeger was dit vaak het ge val, maar dan stond er de revuetent waarin Ter Hall zijn triomfen vierde, waar Buziau zijn grappen verkocht of waarin Lou Bandy zijn kermislau- weren plukte. Zoo nu en dan staat er wel eens een Kop van Jut en een schiettent, maar het kermisrumoer bleef op het Doelenveld altijd binnen de perken. Trouwens, al was dat anders ge weest, dan zou het nog niemand ge hinderd hebben, want er werd toen in de Harmonie nog niet elke avond een geluidsfilm vertoond, zoals dat thans het geval is. En wat nog erger is althans voor de bioscoopbezoe kers dat is, dat men op het Doe lenveld juist de stoomcarroussel gaat zetten, de tent, die voor het grootste deel van zeildoek is en waaruit al 't kermislawaai, het rijden van de wa gens, het werken en fluiten van de machine en sirene tot ver naar bui ten doordringt. Dat maakt een film vertoning juist in de drukke kermis- week onmogelijk en de eigenaar van de Harmonie heeft zich tot het ge meentebestuur gewend met het ver zoek als het Doelenveld dan ge bruikt moet worden er wat kra men of andere rustige kermisattrac ties neer te zetten, maar B. en W. hebben daarop geantwoord, dat de carroussel nergens anders dan op het Doelenveld kan staan en dat de po litie wel een oogje in het zeil zal hou den opdat er niet te veel lawaai zal worden gemaakt. Zou de stoomcarroussel dit jaar niet meer mogen gillen of zou iedere luidruchtige kermisgast nu gevaar lopen op de beruchte bon „geslingerd" te worden? Dat is nog niet duidelijk. Maar wel duidelijk is het, dat een bioscoop directeur, die jaarlijks duizenden guldens aan vermakelijkheidsbelas ting betaalt, ten achter gesteld wordt bij een kermisexploitant, die slechts voor één week een goede klant der gemeente zal zijn. Met het gevolg, dat de bioscoop directeur ernstig overweegt om in de kermistijd te sluiten, zodat het voor deel van de stoomcarroussel dan ook al weer voor een groot deel te niet zal worden gedaan. Het is altijd moeilijk om de kool en de geit of in dit geval de bioscoop en de carroussel te sparen, maar men moet ze nooit te dicht bij elkaar brengen en misschien is het mogelijk om alsnog de fout te herstellen. De bewoners van het Hofplein zijn aan de stoomcarroussel gewend en ze zullen er heus niet rouwig om zijn als ze die ook dit jaar weer zien ver schijnen. Alles wat onder den muziekleraar Pranger de muzen diende, was wel op het programma van deze avond ver tegenwoordigd. Het kon dan ook niet anders of het programma moest wel rijkelijk lang worden en aan stijl iets inboeten, maar dit onvermijdelijke werd door de aanwezigen blijkbaar gaarne aanvaard. Na de opening door den heer de Munk, die namens den heer en mevr. Pranger alle aanwezi gen welkom heette, volgde een bont allerlei van instrumentale en vocale muziek. Wanneer we de ruim twintig num mers plus de herhalingen zouden moe ten bespreken, dan konden we wel een extra editie vol schrijven, maar zover zijn we nog niet. Beperken we ons dus tot een keuze uit het gebo- dene. Over het algemeen werd er mu zikaal gewerkt, met dien verstande, dat de instrumentale zijde wel de sterkste van het programma was. Het Alkmaars Klein Orkest gaf veel te waarderen in een tweetal balletten. De zangklasse, bestaande uit een tiental meisjes, zong heel aardig, o.a. liederen van H. v. Tussenbroek. De Operetteveren. „Danza" verleende me dewerking wat de balletten betrof, welke o.l.v. mevr. Pranger stonden, maar vooral hadden een daverend suc ces de kinderballetjes, waarvan we extra willen memoreren het Harle kijntjes Ballet, muziek van Pranger. Het dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap" had goede momenten in „Landerkennung" van Grieg. In een ander nummer zal de vriendschap wel wat sterker dan de zang zijn geweest. De grote zaal van 't Wapen van Heemskerk was goed bezet met een publek, dat ten opzichte van de uit voerenden zeer hartelijk gestemd was, en dit ook op ondubbelzinnige wijze liet blijken. De heer en mevr. Pranger kunnen met voldoening op deze avond terug zien, maar zouden er toch goed aan doen bij een eventuee1 volgende ge legenheid wat te beperken. De muzi kaal gespeelde klavierbegeleidingen van den heer Pranger verdienen nog te worden gememoreerd. Musi'-us. H.O.V. BIEDT TWEE BEETHOVEN- CONCERTEN. Op Maandag 28 April a.s. 20.uur zal de Haarlemse Orkestvereniging in de concertzaal van ,,'t Gulden Vlies" het eerste Beethoven-concert geven. Onder leiding van K. Hartvelt zullen worden uitgevoerd het Vioolconcerten de Vijfde Symphonie. Solist is de eer ste concertmeester van de H.O.V. Gijs Beths. Het tweede concert, dat onder lei ding staat van Marinus Adam en waar aan als solist medewerking verleent Willem Andriessen, zal op Maandag 12 Mei a.s. gegeven worden. Op Maandag 21 April j 1. herdacht de heer A J Klaver, directeur van de Ne derlandse Credietbank N.V. (voorheen Ne derlandse Landbouwbank N.V.), den dag, dat hij 25 jaar geleden bij deze finan ciële instelling in dienst trad. Om 9,30 uur werden de jubilaris en zijn echtgenote door het personeel in de Di rectiekamer, welke als in een ware bloe mentuin was herschapen, ontvangen, waar na bij monde van de procuratiehoudster, mej. F Mulder, enige hartelijke woorden v/erden gesproken, waarbij zij vooral wees op de aangename samenwerking, welke er steeds heerst tussen directie en per soneel. Deze huldiging ging gepaard met het overhandigen van enige boekwerken als blijvende herinnering aan deze dag. Om pl.m. 12 uur maakte de hoofddirec tie van de Bank haar opwachting, die eveneens enige woorden van hartelijke waardering sprak en deze deed vergezeld gaan van het aanbieden van een ge schenk. Zeer velen maakten des middags van de gelegenheid gebruik om den jubilaris per soonlijk te komen feliciteren. Eén van Neerlands meest bekende cabaretgroepen is ongetwijfeld die van Wim Sonneveld. In het Leidseplein- Theater is hij in de loop der jaren een zeer geliefde persoonlijkheid gewor den, die zijn sporen op cabaretgebied ruimschoots heeft verdiend. Met zijn nieuwe programgma onder de titel van „Vanavond om 8 uur" heeft hij daar grote successen geoogst en het is pret tig voor de liefhebbers van dit genre kunst te vernemen, dat hij op zijn tournee door Nederland ook Alkmaar niet vergeten heeft. Zondag 27 April kan men in 't Gulden Vlies enkele uren genieten van deze zeer geslaagde voorstelling. Medewerkers zijn Sophie Stein, Cissy van Bennekom, Lucie Bor, Wim de Vries, Wim Sonneveld, May Vollenga, Hent v. d. Horst en Laurence Taylor. De kaartverkoop begint Vrijdagmor gen om II uur. In het kader van de Niwin-actie voor een cantinewagen voor de soldaten in Indië, heeft het plaatselijk Niwin- comité een bridge-drive georganiseerd, welke zal worden gehouden op Maan dag 28 April a.s. in de muzlektuin. De baten van deze bridge-drive zullen ge heel ten goede komen van de cantine- wagen-actie. De prijs der deelneming is bepaald op 4 - per paar. Voor deelneming aan deze bridge drive kan men zich aanmelden bij mevr. Wasterval, Bergerweg 16, tel. 3533 en den heer Fels, Westerweg 134, tel. 2206 HEDENAVOND: Gulden Vlies, 8 uur: Abonnementsvoor stelling „Covoto" met Frieda. Wapen van Heemskerk, 8 uur: „Het Witte paard" (Ruiten troef). Aula Gymnasium, 8 uur: „Ex Oriente Lux" (spreker 'dr A A Kampman). DONDERDAGAVOND Aula Gymnasium, 7,40 uur: Zangklassen Corn. Jonker. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Uitvoering Advendo. Gulden Vlies, 8 uur: Alkm. Kamer- muziekvereniging. BIOSCOPEN: Harmonie, 8 uur: De Vier Véren"; 14 jaar. Victoria, 8 uur: „Rebecca" (geprol.); 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur: „De Spook trein"; 14 jaar. ABT, 8 uur: „Executie-peloton"; 18 jaar. Degenen wier familienaam begint met de letters K en L kunnen morgen, Donderdag 24 April, hun Bonkaarten, Versnaperingen en/of Tabakskaarten en Gecombi neerde kaarten, benevens de Brand- stoffenkaart voor het seizoen 1947 1948 afhalen. Onze oud-stadgenoot, prof. dr. W. J. Lütjeharms, hoogleraar in de Botanie te Bloemfontein, die thans met verlof in Nederland vertoeft, is benoemd tot vertegenwoordiger vhn de Unie van Zuid-Afrika op dé Permanente Com missie van de Internationale Associa tie voor Microbiologie en zal als zoda nig het 4e Internationale Congres voor Microbiologie, dat in Juli a.s. in Ko penhagen gehouden wordt, bijwonen. Uit alle kanten van Noord-Holland waren gistermorgen leden van de Bond voor Plattelandsvrouwen naar Alkmaar gekomen om de Algemene Provinciale Vergadering by te wonen, die in „Het Gulden Vlies" gehouden zou worden. De provinciaal voorzitster, mevr. WaiboerVan Elteren, sprak een openingswoord, waarin zij o.a. mede deelde, dat de bondsvoorzitster, mevr. Van Wageningen, door ziekte verhin derd was, de vergadering bij te wo nen. Verder sprak mevr. Waiboer over de taak van de plattelands vrouw. „Laten we," aldus spr., „zijn als een opschietend korenveld, waar in het onkruid, t.w. onze fouten en tekortkomingen, verstikt wordt." Na het zingen van het Bondslied las de secr.esse, mej. Wit, het jaar verslag voor. Hieruit bleek, dat de bond in Noord-Holland 3000 leden telt, verdeeld over 38 afdelingen. In vele afdelingen is men zeer actief. Men helpt zieken en jonge moeders en ook op andere manier tracht men op echt vrouwelijke wijze hulp te bie den waar deze nodig is. Uit het verslag van de penn.esse bleek, dat er een saldo van ƒ1008.14 in kas is. Als ingekomen stuk wak er een brief van mevr. Van Wageningen. Met hartelijke woorden betuigde zij haar spijt over haar verhindering de vergadering brj te wonen. Men besloot mevr. Van Wageningen een telegram te sturen. Een zeer belangrijk punt van be spreking was het internationaal con gres, dat In het najaar ln Nederland zal worden gehouden. Hier zullen alle plattelandsvrouwen ter wereld by el kaar komen en spreken over gemeen schappelijke problemen. Het bestuur wekte de leden op zo mogeliijk deze bijeenkomst te bezoe ken. Internationaal contact kan medewerken tot bevordering van de wereldvrede. In deze na-oorlogse tijd zijn er vele huismoeders, die overspannen zijn. Om deze vrouwen een poos naar bui ten te sturen, wil men een fonds stich ten. Wanneer ieder lid van de bond per jaar een dubbeltje voor dit fonds bijdraagt, zal men de onkosten, die een dergelijke actie meebrengt, voor een groot deel kunnen bestrijden. Verscheidene afdelingen waren er niet voor om voor dit doel bijdragen uit de kas te storten, doch persoon lijk wilde een ieder graag medewer ken. Het vorige jaar was er door het hoofdbestuur een vraagpunt aan de afdelingen voorgelegd, luidende: hoe kan de vrouw medewerken aan het behouden van de wereldvrede? Op deze vraag waren vele antwoor den binnengekomen, waarvan de meest belangrijke luidden: Laat de vredesgedachten beginnen in het gezin, hetgeen betekent: uit banning van het egoïsme, geen sol daatje spelen en geen overdreven ver ering van oorlogsslachtoffers. Mede zeggenschap van de vrouw in de po litiek, persoonlijke verantwoordelijk heid van de mensen voor het welzijn van de gehele wereld en geen huwe lijken van geestelijk minderwaardi gen. Vele vrouwen wensten over dit be langrijke onderwerp het woord te voeren. Een afgevaardigde van de afd. Hauwert meende, dat er op de stemdag zo weinig wordt nagedacht, waarop de opmerking geplaatst werd: laten wij de politiek er buiten laten en alles zien, zoals iedere vrouw het ziet, namelijk: ik bracht mijn zoon niet voor de oorlog groot. Voorgesteld werd in de statuten van de wereldbond vast te leggen: mede te werken aan het bevorderen van de wereldvrede. Mevr. Koster uit Berkhout noemde de politiek ook voor vrouwen een noodzakelijk kwaad. De vrouw moet weten, waar 't om gaat, zij moet zich bewust worden. Spr. riep uit: wat hebben de mannen er van terecht ge bracht? Er kan geen wereldvrede ko men als de vrouwen niet op de bres staan. Mevr. Visser liet een waarschuwen de stem horen. Zjj vond het zeer ge vaarlijk, om in dergelijke vaagheden te spreken. Ten slotte kunnen wij vrede hebben, maar niet ten koste van alles. Hitler wilde ook vrede en deze verschrikkelijke oorlog zou nooit zijn uitgebroken, als iedereen Natio- naal-Socialist geworden was. Er zijn nu eenmaal oorlogen, die niet kunnen uitblijven, omdat anders de geestelijke vrijheid bedreigd wordt, aldus spr. Het verdere deel van de vergade ring werd besteed aan het uitbrengen van verschillende verslagen, o.m. van een rede, die gehouden was door een Amerikaanse Plattelandsvrouw, het verloten van uit Australië ontvangen textiel en declamatie. De plattelandsvrouwen hebben een zeer belangrijke vergadering gehad, waarin vooral het besproken puilt over de wereldvrede niet genoeg ter harte kan worden genomen. VROUWENGROEP PARTIJ VAN DE ARBEID De vrouwengroep van de Partij v. d. Arbeid belegt op Donderdag 24 April a.s. een vergadering in het A.B.B.-ge- bouw aan de Koningsweg. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte zal mej. Anke Wijdeman een inleiding houden over: „Problemen rond het dienstbo den-vraagstuk". Het bestuur van de vrouwengroep heeft goed gezien voor deze bijeen komst introductie toe te staan. Het dienstboden-vraagsuk is inderdaad een der moeilijkste van deze. tijd. De gisteravond in „Central" gehouden ledenvergadering van de 8-Octobervereni- ging „Alkmaar Ontzet" was slechts zeer matig bezocht, het bestuur inbegrepen waren er slechts 13 leden aanwezig. Zoals de voorzitter echter opmerkte is dit bij verenigingen zoals deze meestal het geval en is dit geen reden tot onge rustheid. In zijn openingswooord herdacht de voorzitter het vele werk, dat de heren Hoek en Andriesma, die de vereniging dcor overlijden ontvielen, voor „Alkmaar Ontzet" verricht hebben. Nadat de notulen waren voorgelezen en goedgekeurd en de vergadering van de ingekomen stukken had kennis genomen V/aren de jaarverslagen aan de orde. De penningmeester, de heer Stikkel, deelde o.m. mede, dat het batig saldo f 76,17 bedroeg. Het totaal-saldo is daardoor ge stegen tot f 3931,40 Het ledenaantal ging iets achteruit, de vereniging telt thans 2745 leden. De secretaris, de heer Cloeck, memo-' reerde in zijn jaarverslag de zeer ge- s'aagde 8 October-viering en bedankte Vooral de optochtcommissie nogmaals voor haar onvermoeide werken, dat in zo be langrijke mate tot het slagen van dit feest had bijgedragen. Mr De Lange bedankte beide heren voor de uitgebrachte verslagen en bracht ver volgens het voorstel tot contributie-ver- hoging ter tafel. Voorzitter was van mening, dat deze maatregel, ondanks de reserve van bij na f 4000,—, met het oog op de grote uitgaven, volkomen verantwoord was en stelde voor de minimum-contributie voor leden van f 1,— op f 1,50, die voor huis genoten van f 0,50 op f 0,75 te brengen. Na een korte gedachtenwisseling werd het voorstel met algemene stemmen aan genomen. In verband met het periodiek aftreden van de heren Stikkel, Middelhof en De Wild ging men daarna over tot de daardoor r.odig geworden bestuursverkiezing. Na stemming bleek dat de bovengenoemde heren de meeste stemmen behaald had den, zodat de samenstelling van het be stuur niet gewijzigd werd. Op voorstel van den voorzitter werd vervolgens den penningmeester na voor lezing van de bevindingen van de kas- sommissie décharge verleend, zulks onder dankzegging voor het gevoerde beleid. Bij de rondvraag bleek dat er nog geen vast-omlijnde plannen voor de jaarlijkse feestelijkheden bestaan. De bonte-avond zal niet thans, doch waarschijnlijk in het najaar worden gehoudén; de Bonte-spe- lers zegden reeds medewerking toe. Nadat mr. De Lange nog de hoop had uitgesproken, dat de a.s. 8 October-viering die van 1946 moge evenaren, werd de vergadering omstreeks 9,30 uur gesloten. VLAGGENPARADE DER PAD VINDERS IN DE BERGERHOUT Onder een stralend lentezonnetje wa ren hedenmorgen in groten getale de padvinders en welpen van alle gezind ten, katholieken en niet-katholieken om tien voor acht in de Bergerhout aanwezig om getuige te zijn van de vlaggenparade ter gelegenheid van de dag van St. Joris, de schutspatroon van de Padvinderij. Ook een deputatie van het gemeentebestuur gaf door zijn aan wezigheid van belangstelling blijk. Onder grote stilte werden de vlaggen ten top gehesen, en nadat een inspectie was afgenomen, hield de loco-burge meester, de heer van Slingerland een korte toespraak tot de padvinders, waarin hij zeide zeer verheugd te zijn over de grote opkomst, zowel van katholieke als van niet-katholieke zijde. Hij memoreerde de geschiedenis van den H. Joris, de ridder die de draak versloeg en door zijn voorbeeldig leven het symbool werd van trouw en naas tenliefde, en daarom zo'n goed voor beeld vormt voor de jeugd, om op te groeien als dappere, fiere en edelmoe dige mensen. Onder de vrijuit wapperende vlaggen las nu de leider der verkenners de padvinderswet voor. Commissaris Nieuwenhuizen van de N.P.V. wees er in een korte toespraak op te waken tegen verslapping van ac tie. Een „Hoort zegt het voort" gezon den door honderden jeugdige en frisse jongens- en meisjes-stemmen beëindigde deze plechtigheid. Vanavond om 7 uur zal in de Bergerhout een kampvuur worden ontstoken. Deze wedstrijden zuilen weer wor den gehouden, maar ten gevolge van de langdurige winter in beknopt* vorm. Door de Commissie SehoolwedstrtJ- den is nu het volgende programma samengesteld, waarbij de eindwed- strijden worden gehouden op Juliana- dag. Zaterdag 26 April 1947: Afd. AI: 1. 23.15 RHBS—Gym nasium; 2. 3.154.30 Handelssch.- Lyceum. Afd. All: 3. 2—3.15 Kweeksch.— RK ULO St. Joseph; 4. 3.15—4.30 ULOAlkm. Handelsav.sch. Afd. AIII: 5. 2—3.15 Amb.sch.— ULO Juliana; 0. 3.154.30 ULO HeilooO.S. VGLO. Woensdag 30 April 1947: Afd. B.: 7. 9.30—10.10 Rochdale- sch.Wilhelminasch.; 8. 9.3010.10 Tesselschadesch.Nic. Beetssch.; 9. 10.2011.10 Julianasch.Bosb.Tougs. sch.; 10. 10.2011.10 Lindensch. Vondelsch. Eindwedstrijden: 11. 1.302.S0 Handbalwedstr. meisjes; 12. 2.30 win naar 7winn. 8; 13. 3.305 winn. 1 winn. 2; 14. 1.302.30 winn. 3winn. 4; 15. 2.45 winn. 9winn. 10; 16. 1.80 2.30 winn. 5winn. ,6. Duur wedstrijden: WO. 2 x 30 min.; L.O. 2 x 20 min. Wedstrijd 13 2 x 45 min. Bij gelijk spel: iedere party 5 strafschoppen, tot beslissing. 5.15 uur: prijsuitreiking. Nu de winter voorbij is, is de we deropbouw overal in volle gang. Hard wordt er gewerkt aan het zo zwaar geteisterde stadhuis van Mid delburg. De werkzaamheden tot herstel zullen overigens minstens zes jaar in beslag nemen. Volgende maand zal de aanbesteding van de kap van 't Gothisch gedeelte plaats vinden. De gevel, waar de Gothi- sche kap op aan zal sluiten. Geboren: Carolus M. zoon van Ch C P Pacilly en B A J M van Aken. Alida J, dochter van E G Boots en A J Kaandorp. Adriana D, dochter van H W Holsmuller en D J van Amstel. Cornelia C M, dochter van C J Tromp en C M E de Wildt. Pieter, zoon van J Steenhuis en G C de Groot. GetrouwdHendrik J van Essen on Cornelia H de Jong. Overleden: Dirk Bergers, 63 jaar Klaas Wit, 78 jaar, gehuwd met M de Heer. ORGELBESPELING De organist Feike Asma vroeg in de Kapelkerk weer de aandacht voor een klassiek programma: Bach, Handel, Wi- dor, Cesar Franck e.a. Deze organist dien we reeds zoveel malen hoorden, stimuleert in belangrijke mate de aan dacht voor de orgel-muziek. Misschien wil Feike Asma ook eens een program ma van nieuwere en representatieve Nederlandse werken in overweging ne men. STATUTEN GOEDGEKEURD. De Staatscourant bevat de goedge keurde statuten van de W. F. Stoel's Kalkfabriek N.V., te Alkmaar. Het is van algemene bekendheid, dat de Berger Schoolvereniging naast haar lagere school een school heeft ge sticht voor meisjes van 12 tot 18 jaar. Het onderwijs draagt er een eigen ka rakter, houdt rekening met de typische aanleg en de bestemming der meisjes en tracht haar een vorming en ont wikkeling te geven, die haar persoon lijkheid zo weinig mogelijk geweld aandoet. Regel is, dat de leerlingen in de vierde klasse een ulo-diploma be halen; aan het eind van de vijfde klas volgt een eindexamen onder toezicht van gecommitteerden het dan be haalde diploma verleent enkele rech ten, die boven die van het ulo-diploma uitgaan. Deze school mag zich verheugen in de sympathie van velen; ze betrekt haar leerlingen uit heel Noord-Holland boven het IJ het eerste honderdtal is bereikt. Het schoolbestuur meent, dat het ogenblik is aangebroken, deze inrich ting voor onderwijs om te zetten in een vijfjarige middelbare meisjes school. Het programma wordt met ingang van 1 September a.s. in over eenstemming gebracht met de voor waarden, door den minister van on derwijs bü beschikking van 15 Jan. 1947 gesteld; het bestuur heeft goede grond, te verwachten, dat toekenning van rechten en subsidie door de Overheid binnenkort zal volgen. De heer D. L. Daalder, leraar aan de Rijks H.B.S. te Alkmaar, heeft zich be reid verkla -d, zodra dezetoekenning 'n feit is geworden, met mej. Scholten, die tot nu toe als directrice der meis jesschool fungeerde, het directoraat van de M.M.S. op zich te nemen. Er wordt onmiddellijk begonnen met de vorming van een le, 2e, 3e en 4e klas; voorlopig blijven naast de 3e en 4e klas een 3e en 4e ulo-klas bestaan onder leiding van mej. Scholten. Om tot de le klas te worden toegelaten, moet iedere leerling een verklaring van het hoofd der lagere school overleggen, waaruit blijkt „dat zij voldoende aan leg heeft om het onderwijs in de eer ste klas met vrucht te kunnen volgen en ten minste zoveel kennis heeft van de Nederlandse taal, het rekenen, de geschiedenis en de aardrijkskunde als een leerling, die zes klassen ener ge wone lagere school met vrucht heeft doorlopen, behoort te bezitten". Boven dien wordt een eenvoudig examen, uit sluitend in Nederlands, vereist; onder zoek voor andere vakken is door de ministeriële beschikking uitgesloten. Toelating tot de hogere klassen is mo gelijk in overleg met de schoolleiding. De vakken aan de school onderwe zen, vallen onder drie groepen: de talen met hun letterkunde (Neder lands, Engels, Frans, Duits), de ken nis van land en volk (aardrijkskun de, geschiedenis, natuur-, schei-, plant- en dierkunde), de kunstvakken (handttekenen, handwerken, handen arbeid, muziek en zang). Daarnaast een enkel uur reken- en stelkunde. Dat de lichamelijke oefening er een belangrijke plaats inneemt, spreekt vanzelf; evenzeer, dat er zoveel moge lijk zal worden geïndividualiseerd en gewerkt in overeenstemming met de eisen van moderne psychologie, pae- dagogiek en didaktiek. Het einddiploma van de school, af hankelijk van de resultaten in de vier de en vijfde klas en van de uitkomst van een schoolexamen onder toezicht van door den minister benoemde ge committeerden, geeft een groot aantal rechten en vrijstellingen voor tal van examens en opleidingen. Ook na de 3e en 4e klas is toelating tot verschillende examens en betrek kingen mogelijk, o.a. tot de nijverheids examens en de Academie van Beel dende Kunsten te 's-Gravenhage. Vermoedelijk zal een deel van de meisjes nimmer van deze rechten ge bruik maken. Het behoeft echter geen betoog, dat de algemene ontwikkeling, die zij in de vijf jaar van haar mid- delbare-schoolleven hebben opgedaan, voor hun verder bestaan van de groot ste waarde is. De school geeft objectief onderwijs en is toegankelijk voor alle gezindten, rangen en standen. Het schoolgeld is gelijk aan dat der Rijks H.B.S., voorlopig is daarnaast een bijdrage in het schoolfonds verplicht, afhankelijk van het inkomen der ouders. Bevoegdheden van de docenten stemmen overeen met die van de leraren der 5-jarige HBS-en. Aanmelding voor alle klassen is van heden af mogelijk bij mej. G. J. Schol ten, Vinkenlaan 2, tel. 2154 en bij D. L. Daalder, Komlaan 8, tel. 2616 te Ber gen. Voor de lagere school, die in haar werkwijze overeen zal stemmen met die der M.M.S. bij P. van Busschbach, Breelaan 126, tel. 2009. Onder grote belangstelling werd gis teravond in 't Heem in verband met het bovenstaande een vergadering gehouden. Nadat de heer De Lange de bijeen komst had geopend, gaf de heer Daal der een korte uiteenzetting van de plannen, waarna verschillende prac- tische vragen werden gesteld. De heer Dun, inspecteur van het L. O., betuigde zijn grote instemming met de plannen. Ten slotte werd met algemene stem men besloten over te gaan tot stichting van een middelbare meisjesschool ts Bergen. OPENBARE KENNISGEVING. Aanmelding en aangifte voor de bevolkingsregisters. Het Gemeentebestuur van ALK MAAR herinnert de bevolking aan haar verplichting, mede in verband met de op 31 Mei a.s. te houden 12a Volkstelling, om bij VESTIGING ia en VERTREK uit deze gemeente, als mede bij VERHUIZING binnen d« gemeente, daarvan binnen vijf dagen ter gemeente-secretarie, afdeling Be volking, aangifte doen. Het bureau is voor het publiek ge opend van 912'/t uur des voormid- dags en des namiddags van l*/«2'/» uur (Zaterdags van 9—12'/i uur voor middags). NOORD-SCHARWOUDE, 23 Aprilt Noordermarktbond. 1000 kg Rode kool f 19,50; 6500 kg Gele kool f 17,50; 3200» kg D. witte kool f 12,90; 4000 kg Peen: II f 7,40—f 7,60 en III f 5,60—f 5.™ 14000 kg Kroten: I f 8, II f 5,70 en IB f 4,40; 1000 kg Witlof f 45. Langedijker Groentencentrale. BROE-- OP LANGENDIJK, 23 April. 1M® rode kool 19,50; 4000 kg gele kool lVJ 33.800 kg Witte kool (Deense) 12,90; kg uien 8,40—14,70; 6700 kg bieten I en II 5,70; 3000 kg peen II 7,40, ni 5,60; 420 kg Witlof 45,00. Smirnoff's I Bjj zjjn overhaaste aftocht voor populaire gezagvoerder van de K den aan diamanten ln een onoog Japanse toestellen, waarby Smiri onder hacheiyke omstandigheder verlaten strand. Het waardevol! Het was meer geluk dan wysheid figuurlijke zin weer boven water Door mitrailleurkogc gewond Het ls Maart 1942. Over de vredi Indische archipel vallen donkere scl duwen. Onweerstaanbaar dringen Japanse legers op. Het Britse bolwe Singapore is reeds gevallen. Nog t kele uren en ook Java zal overmei terd zijn. In het holst van de nac staan op het vliegveld van Bandoe da bekende K.L.M.-piloot Smirnoff zijn bemanning met nog enkele led van de Nederlandse luchtmacht gere de naderende legers van Hirohito ontvluchten. Ook een dame met ha zoontje komt aan boord. Juist wanne Smirnoff zijn kist wil inklimmen komt een beambte van het vliegveld het tt rein opgerend en frommelt den geza voerder een klein pakje in handen. beambte ls zenuwachtig en zegt, 6 't kostbaar is. Een kort afscheid vol Dpn gooit Smirnoff zijn kist los het trieste besef, dat binnen afzienba tijd de gehate Nippon-soldaten he en meester in dit eertijds zo vredi land zullen zijn. Het wordt één van de meest opwi dende en avontnnrlljke tochten, 6 de geharde K.L.M.-matador ooit i maken. De weersgesteldheid en natte moesson met haar hevige o weersbnien maken het vliegen ov de vulkanen van Java gevaariy Niet deze natuuriyke hindernissi maar de overmachtige Japanse lucl macht zal den vliegenier parten gai spelen. Dicht bjj de Australische ki: duiken plotseling enkele Japanse g vechtstoestellen op, die Smirnof] kist de volle laag geven. Terwijl 1 door mitrailleurkogels gewond won en de linker motor van het vliegtu vlam vat, ziet Smirnoff kans zijn kl op een verlaten stuk strand aan i N.W. Australische kust aan de grot te zetten. De moeder en het kind hebben h; bewustzijn verloren. De mecanicii Wordt door het moordend lood in i knieën getroffen en stort in zee. enige minuten blazen de aanvallers aftocht en treedt er een rustpauze in De diamanten duike onder Verstoken van hulp en blootgesté aan vijandelijke aanvallen worden voo bereidingen getroffen een verblijf de woestijn mogelijk te maken. Smi noff, oude rot als hij is, komt op h idee van zijn valschermen een tent maken. De gewonden worden verzorg om de ergste pijnen ln enkele gevalle te stillen, wordt van morfine gebru gemaakt. In allerijl worden noodve banden aangelegd. Smirnoff, die in i verwarring van de eerste uren h pakje totaal heeft vergeten, stuurt van zijn helpers naar het toestel teru dat door de opkomende vloed reei half ln 't water staat. De helper wil h Pakje grijpen, maar een golf slaat weg en spoelt het de zee in. Verdi zoeken heeft in de gegeven omstandi, heden geen zin. Inmiddels wordt getracht een S.O. hit te zenden, maar het binnenstri mende zeewater heeft de batterijen j het vliegtuig zo verzwakt, dat ook d hulpmiddel geen kans op reddir schijnt te bieden. Dan verschijnt s ®en Japanse vliegboot, die meedoge; loos enkele bommen laat vallen, waa: van er één op niet meer dan 30 mete afstand van het toestel valt. Het gi dwongen verblijf in de woestijn z: hog énige dagen duren. Na vijf dagen verschijnt er 'g nach een reddingsbrigade, bestaande uit ee broeder van de Reaglo-Baaizendin «ie het gehavende gezelschap uit c bedreigde zóne transporteren. Na eeri een voetreis van 30 km gemaakt te hel ben, arriveren de woestijnratten ln d bewoonde wereld van Australië, var waar uit de reis naar Melbourne wore Voortgezet. Onmiddellijk verschijnt er een banl bediende bij Smirnoff, die naar h< Pakje informeert. Dan verneemt d vliegenier, dat het pakje dat op zo' noodlottige wijze in zee verloren gin; een waarde van ongeveer een millioe gulden aan diamanten vertegenwooi Qlgt. Voor een paar stuk ondergoed Onmiddellijk wordt alarm geslager Een speciaal mannetje wordt naa Broome gezonden om van daarui het onderzoek te lelden. Op een een voudlgen strandjutter, die naar zijl zeggen een paar diamanten bü he vliegtuig gevonden heeft, wordt ee; aanzienlijk gedeelte van de buit te ruggevonden. De Bank stelt echte: Prijs op het volle pond. Een paa Australische soldatenpaan het wan delen In Broome, ontdekken een ga in de muur van een inlandse hui waaien meta-en filmrolletje ver

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2