„Wij leven van de hand in de tand Opvoering van onze export gebiedende eis r Congres Partij van de Arbeid DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Prol. Lieltinck: De deviezenpot kan plotseling leeg zijn 99 Erlenis van de bezetter Hors d'Oeuvre Nederland's goudbezit. jf Aanslag op „De Goudbeurs" „Toon de soep" en zijn bende Van nabij en verre Noodlottige afloop van vechtpartij. Wijzigingen in Continentaal elftal Vijftig doden bij scheepsramp CONFERENTIE TE MOSKOU GEëINDIGD. Ilkec&edcftt Hei Russisch voorbeeld Franse artsen in staking BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3330 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma VRIJDAG 25 APRIL 1947. Voortzetting oan de 144e JAARGANG No. 279. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 16 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand, i 3.25 per kwartaa» Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Ti. S. Adema. Door minister Lieftinck is jjisteren de langverwachte deviezennota Ingediend, welke door hem op een te 's-Gravenhage gehouden perscon ferentie nader is toegelicht. Indien wij geen verdere credieten krijgen aldus prof. Lieftinck zullen wij moeten overgaan tot liquidatie van kapitaalbezit in het buiten land. Wü kunnen niet werken zonder zekerheden. Op het ogenblik leven wij van de hand in de tand. Het totaal aan liquideerbare Amerikaanse effecten raamde de minister op 571 millioen dollar. Voor de dekking van het tekort op het dollarprogramma voor dit jaar zal het noodzakelijk zyn een deel hiervan vrijwillig of onvrijwillig te realiseren. Als middel om de bestaande deviezenmoeilijkheden te boven te komen ziet de minister slechts èèn oplossing: opvoering van de Nederlandse export. Dit is vooral daarom noodzakelijk, omdat Duitsland, voorheen een steunpilaar van onze economie, voor Nederland 'n dollarland is geworden. In dit verband merkte de minister op, dat het Nederlandse handelsverkeer met Duitsland onbevredigend blyft. Tenslotte merkte prof. Lieftinck op, dat de huidige situatie in ons land wordt verzwaard door het opraken van onze voorraden. Aanvulling hiervan is dringend noodzakelijk. Een grote mate van strategie is nodig, om zich aan te passen aan een zich snel veranderend toaeel. Men moet niet verwonderd zyn, wanneer plotseling geen deviezen meer beschikbaar zijn, zo verklaarde de minister met nadruk. ling door de Ned. autoriteiten van de Amerikaanse regering konden worden verkregen. In Mei 1945 werd de aanschaffing on der de Lend-Lease-wet ook van goede ren voor civiele behoeften mogelijk ge maakt. Van deze schuld zal een bedrag van ongeveer 60 millioen dollars voor civiele goederen moeten worden betaald onder relatief gunstige voorwaarden (2 pet rente 's jaars; aflossing te beginnen over 5 jaar in 30 jaarlijkse termijnen). De schuld op grond van militaire aan schaffingen wordt hoogstwaarschijnlijk grotendeels kwijtgescholden. De geallieerde legerleiding bleek be reid nog ontbrekende goederen, die dringend nodig waren om ons verhon gerde en verzwakte volk kracht tot her stel te geven, beschikbaar te krijgen. Het totale bedrag wordt geschat op 300 millioen dollars. Naar alle waar schijnlijkheid zal te aanzien van de schuld uit deze hoofde aan de Ver. Sta ten ten bedrage van ca. 186 millioen aollars bij het reeds vermelde Lend- Lease-settlement een zeer gunstige re geling kunnen worden getroffen. Het was de credietgevers in vele ge vallen niet mogelijk lange credieten te geven, aangezien het tempo van de we deropbouw geen vertraging gedoogde. In een inleiding zet de minister uit een, dat de oorlog, althans voorlopig, een einde gemaakt heeft aan de pe riode waarin Nederland gemakkelijk dekking vond voor zijn behoefte aan deviezen. Het beeld van de Nederlandse beta lingsbalans vertoonde in grote trek ken dezelfde structuur als die van Groot Brittannië. In Nederland voor namelijk tengevolge van de econo mische plundering door de bezetter. De minister schetste uitvoerig de omstandigheden, welke tot de huidige onevenwichtige toestand hebben ge leid. Een evenwicht in de betalingsbalans kan volgens de prognose van het cen traal planbureau op zijn vroegst wor den bereikt over enige jaren. Gedu rende de overgangstijd is Nederland derhalve in aanzienlijke mate aangewe zen op kapitaalimport. Vervolgens somt hij op de voorberei dende maatregelen der regering te Lon den gedurende de oorlog. Volgens de zg.n. Lend-Lease-overeenkomst van 8 Juli 1942, werd overeengekomen, dat de goederen en materialen benodigd voor de algemene oorlogvoering zonder beta- DOUANE EN DEMOCRATIE Op douane-beambten en grens posten men noemt ze, meen Jk, Kommiezen en bet brood dat zij eten Kommiesbrood ben ik nooi erg gesteld geweest. Zij snuf felden in mijn koffers als ik eens uit het buitenland kwam ach, hoe lang geleden is dat en bladerden argwanend, als het zo ie pas kwam, in mijn pas, en ik vond dat dat niet te pas kwam. ZÜ ontplooiden, ten aanschouwe mijner mede-reizigers en zonder een zweem van schaamte mijn intiemste kledingstukken en zoch ten daar naar tabak, parfume rieën en „gedistilleerd'' en maak ten in een handomdraaien van de inhoud mijner koffers, zo stel selmatig en ordelijk verdeeld, een chaos die hopeloos was. Krijg zo'n koffer, in het hotel met veel overleg en, om mijn vrouw daar'n een lesje te geven, met veel pe danterie volgepropt, dan maar Weer eens op slot. Onbescheiden mensen zijn mij trouwens altijd onsympathiek geweest. Misschien Wel omdat ik zelf zo buitenge woon bescheiden ben. Maar in Hengelo staat thans een grensbewaker, die wèl mijn sympathie genieten mag. En op dat hij dit wete. schrijf ik het op. Aan de grens bij Hengelo meld de zich dezer dagen een Engels officier aan, die niet minder dan een-en-vijftig Duitsers, welke genn visum hadden verkregen, over de grens smokkelen wou. Het waren journalisten, leeraren, leiders van vakverenigingen uit Hannover, op weg naar Engeland. Niet om Engeland te veroveren, maar om daar een cursus te volgen in de democratie. Men ziet het al weer: Engelsen zijn nu eenmaal ongeneeslijk naïef. En wat deed onze grens-bewa- ker? „Nee", zei de grenspost tegen den officier. „No. Never." En hoewei de Engelse officier protesteerde, zoals een officier te protesteren pleegt, onze grens post stond pal. En daarmee was de zaak afgedaan. De Duitsers zullen hebben ge dacht: hoe durft hij! En dat tegen een officier en een Engelse nog wel! En toen keerden zij naar Hannover terug. Maar hun eerste les in West- Europese democratie hebben zij tenminste gehad. KREEFT. De bestudering van het voorgaande en de prognose van de betalingsba lans voor 1947 zo besluit het rap port, leidt onvermijdelijk tot de con clusie, dat moeilijke jaren in 't ver schiet liggen. Het is helaas gebleken, dat de mo gelijkheden tot het opnemen van re constructieleningen geringer zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. Dit heeft tot gevolg, dat het tempo van de wederopbouw dienovereenkomstig wordt vertraagd. Het Nederlandse volk zal zich moe ten realiseren, dat van een terugkeer tot de vóóroorlogse goederen-bevoor rading voorlopig geen sprake zal kun nen zijn. Het is noodzakelijk gebleken, een regeling te ontwerpen, welke ten doel heeft nog scherper dan tot dusverre toe te zien op een zo nuttig mogelijk gebruik van de beschikbare deviezen. Er zullen maatregelen worden getroffen, die er op gericht zijn de de viezen-inkomsten zoveel mogelijk op te voeren. Opnieuw wordt onderzocht op wel ke wijze het invoerprogramma 1947 verder kan worden besnoeid. Meer dan ooit zijn de deviezen te beschouwen als de brandstof waar op de Nederlandse machine loopt. Het herstel van ons land is evenwel een zaak waaraan het gehele volk zal moeten medewerken en waar voor van een ieder een offer mag Aan de vooravond van de Duitse in val bezat de Nederlandse bank aan goud in Nederland 192.360 kg en in het buitenland 362.923 kg, in totaal uitma kende 555.283 kg met een boekwaarde van ruim f 1.115.500.000. Thans is de goudvoorraad van de Nederlandse bank inmiddels terugge lopen tot circa 175.000 kg goud per 10 Maart 1947, vertegenwoordigende een waarde van ongeveer f 520.000.000. De minister beschrijft het grote be lang van de Indische inkomsten voor de betalingsbalans van Nederland. De aanzienlijke deviezenoffers, wel ke Nederland zich in verband met de militaire krachtinspanning m Indië heeft moeten getroosten maken dat Nederland eventuële verdere huipaan Indië van de vervulling van zeer stringente voorwaarden afhankelijk zal moeten stellen. Een tot dusverre onbekend gebleven inbreker heeft zijn overmoedigheid met een goede buit beloond gezien; midden op het Damrak te Amsterdam heeft hij, al of niet vergezeld van een aantal ka meraden Woensdagnacht omstreeks 3.30 uur een zware baksteen door ó'e grote spiegelruit van de N.V. Goudbeurs, Damrak 57, geworpen, zodat de ruit rinkelend in stukken viel. Hij nam de steen daarop opnieuw uit de etalage, en beukte aan de andere kant van de daar nog in tact zijnde spiegelruit een tweede opening. Kostbare voorwerpen lagen toen voor het grijpen. Dat waren gouden en zilveren kunstvoorwerpen, horloges en diverse sierraden. Hij verzamelde een groot aantal en liet de etalage in grote wanorde achter. Voorbijgangers ont dekten even later de chaos en belden bij het perceel aan. Daarin woont echter slechts een oude vrouw, die zich niet liet wekken. Tenslotte waarschuwden buren de politie, die gistermorgen de drie elders wonende eigenaars van de brutale inbraak op de hoogte vstelden. Van den dader ontbreekt tot nu toe ieder spoor. De gestolen artikelen wa ren niet verzekerd. Tabaksaffaire met een luchtje In samenwerking met de Osse en Belgische politie is het de Rotterdamse politie gelukt een eind te maken aan een zwendel in valse bonkaarten, die zijn oorsprong in België had, en waar de beruchte zware jongens van de „Toon de Soep"-bende ten nauwste in waren betrokken. Rechercheurs hadden contact gemaakt met een paar Braban ders die tabakskaarten aanboden. Na dat de koop gesloten was, maakten zij zich bekend en namen de mannen mee naar het bureau, waar zij oude be kenden bleken te zijn uit de beruchte Osse affaires. Het gevolg van deze ont dekking was dat de politie een uit stapje naar Oss maakte, en nog twee deelhebbenden arresteerde. Het viertal werd tegen elkaar uitge speeld, en na een week was men zover dat één der Toon-de-Soep-mannen voor het eerst van zijn leven bekende, en zijn collega maar toegaf. Hierna ging de politie in Turnhout neuzen, waar de verkopers van de valse kaar ten, jongens van 16 en 17 jaar bleken te zijn, die in opdracht van hun tante handelden. Via tante, kwam de politie achter de oorsprong van de valse kaar- ten-affaire, een zekere G. in België, die met de drukkers in verbinding stond. Een goede slag! De grootste zesmotorige bommenwerper met straalaandrijving is thans gereedgekomen in de Verenigde Staten. Het vliegtuig werd gebouwd voor de luchtstrijdkrachten en is het eerste toestel, dat uitgerust is met zes motoren met straalaandrijving. De Amerikaanse luchmacht heeft het ontworpen als lange afstand bommenwerper met zeer hoge snelheid. De Coördinatie-commissie van de geallieerde bestuursraad in Duitsland heeft besloten voor geheel Duitsland met ingang van 11 Mei de dubbele zomertijd in te voeren. Bij een bosbrand in de buurt van Charleroi zijn honderden hectaren bos ver woest. Ook ten oosten van Genk Putten (evenëens in België) ging meer dan 100 ha. verloren. Aangezien in het land van Luik een epidemsiche verspreiding van alas- trim, een soort pokken, is geconsta teerd, heeft de dienst Volksgezond heid met het gemeentebestuur over leg gepleegd om door hervaccinatie de grensstrook te beveiligen. On geveer honderd Chinezen, onder wie enige vrouwen en kinderen, zijn ten gevolge van een Frans bombardement gedood. Volgens de berichten hebben de Fransen dit wellicht bij vergissing gedaan. Het bericht als zou zijn overeengekomen om 30.000 Europese Joden in Suriname toe te laten, kan voorbarig worden geacht. Op 23 April werden aan het Utrechtse sta tion van de N.S. 22.368 plaatsbewijzen ingenomen, terwijl het aantal offi- ciëel geparkeerde auto's 2424 be droeg. De Jaarbeurs heeft dus druk bezoek gehad. Gedurende twee maanden zullen telkens 200 Noorse soldaten van de bezettingstroepen in Duitsland hun verlof in A'dam komen doorbrengen. -*- Brj sedert Maart hier te landen gehouden prijscontroles in confectie-industrieën moest tegen 16 bedrijven proces-verbaal worden op gemaakt. Het overtredingsbedrag be droeg in twee gevallen ƒ130.000.en f 126.000.Uit de etude Alexanderkazerne te Den Haag zijn drie arrestanten ontsnapt, die verdacht worden van ernstige poli tieke delicten. Vermoedelijk zullen zij trachten naar het buitenland uit te wijken. In Albanië is een aantal Rooms-katholieke priesters tot ge vangenisstraffen veroordeeld wegens sabotage en het veroorzaken van wen- ordelijkheden ten behoeve van een vreemde mogendheid, t.w. het Vati- caan. Twee scharenslijpers kregen Woensdag avond, nadat zij te Hilvarenbeek een fles spiritus hadden leeg gedronken, hooglopende ruzie. Het gevolg was dat er een vechtpartij ontstond, waarbij een hunner, tengevolge van een slag, voor de wielen van een juist Passe rende vrachtauto terecht kwam. De man, de 46-jarige P. Meyboom, wonen de te Rotterdam, voorheen stoker op de grote vaart doch de laatste tijd zwervende in het Zuiden van ons land, werd op slag gedood. De dader, A. van Balkom uit Sint Oedenrode, werd gearresteerd. Den chauffeur treft geen schuld. Naar A.N.P.-sport verneemt zullen de beide Oostenrijkse, spelers, die in aanmerking kwamen voor het elftal van de Rest van Europa, de halfspe- ler Joksch en de buitenspeler Mel- chier, niet naar Nederland komen om in de oefenwedstrijd tegen het Bonds- elftai op 6 Mei te Rotterdam opge steld te worden. De Keuzecommissie van de F.I.F.A. heeft de beide open gevallen plaatsen aangevuld met Lemberecht, den rechtsbuiten v België en verder met Gijger, den in ternationalen achterspeler van Zwit serland, terwijl verder moeite wordt gedaan om nog een kanthalf te ver krijgen, n.l. Prouff (Frankrijk). Langs de Engelse kust woedt nu al drie dagen een hevige storm, die vele persoonlijke ongevallen onder de zeelleden heeft veroorzaakt. Ter hoogte van Zuid-Wales verdronken alle opvarenden van de tankboot „Santampa" (42 man). De uit 8 koppen bestaande bemanning van de reddingboot, die tot tweemaal toe heeft getracht hulp te bieden, is hierbij eveneens om het leven gekomen. Het oude Britse slagschip „War- spite" is ter hoogte van Cornwall op de kust geslagen. Het zou naar Schotland gesleept worden om te worden gesloopt. De bemanning is van boord gehaald. Het schip geeft blijkbaar de voorkeur aan een zee mansgraf. De lijnboot „Mauretania" van de Cunard White Star Line, die er reeds twee dagen niet in kan slagen de rivier de Mersey op te stomen, ligt nog steeds buitengaats te wachten op het bedaren van de storm. Het schip heeft 400 passagiers aan boord. Een aantal kleinere vaartuigen werd door de storm beschadigd. Som mige zonken in de havens. Naar radio-Moskou meldt, is de conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken gisteren te 19,35 uur Moskouse tijd geëindigd. De volgende conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken zal in November te Londen worden gehouden. Principiële strijd met communisten niet uit de weg gegaan Onder leiding van den partijvoor zitter, den heer KoosVorrink, opende de Partij van de Arbeid gisteroch tend haar eerste congres, dat Don derdag, Vrijdag en Zaterdag in het gebouw Tivoli te Utrecht wordt ge houden. Alvorens de heer Vorrink zijn ope ningsrede uitsprak, nodigde hij de partijgenoten-ministers en -oud-mi nisters uit op het podium plaats te nemen. Van de leden van den minis terraad waren aanwezig de heren mr. P. Lieftinck, W. Drees, ir. S. L. Mansholt, lr. H. Vos, L. Neher, mr. J. A. Jonkman. De heer Vorrink begon zijn rede met de stichting van de Partij van de Ar beid in 1946 te herdenken. De stichting van de nieuwe partij was een experi ment, doch het elan in de christelijke kringen bleek zeer groot te zijn. Er was natuurlijk oppositie, maar de reac tie daarop was, dat degenen, die ge kozen hadden voor het democratisch socialisme, zich vaster bij ons aanslo ten. Spr. vond alle termen aanwezig om dit eerste jaar als proefjaar geslaagd te noemen. Hij ging daarna in op de uitslag der verkiezingen, die enigs zins hebben teleurgesteld door de drang der kiezers naar de oude politie ke partijen. Toch zullen 150.000 katho lieken en een nog groter aantal gelo vige protestanten hun stem op de P.v.d.A. hebben uitgebracht. Velen hebben echter gestemd op de commu nisten. Spr. verklaarde, dat de P.v.d.A. de principiële strijd tegen het commu nisme niet uit de weg zal gaan, hetgeen ook blijkt uit het resultaat van de ge voerde fusiebesprekingen tussen NW en EVC. Zonder al te veel geestdrift, doch met groot besef van de verant woordelijkheid is tot coalitie met de KVP besloten. Het Indisch beleid. Daarna werd 't Indisch beleid van minister Jonkman onder de loupe genomen, dit beleid had tot grond slag: niet schieten maar praten. Aan ons beleid is uit vele internationale kringen hulde gebracht. De tegen standers van Linggadjatl geven slechts een demonstratie van hun impotentie. Zij staan met hun ge zicht naar het verleden. Zij hebben niets geleerd. Na de buitenlandse gasten uit Bel gië, Denemarken, Engeland, Frank rijk, Hongarije, Luxemburg, Oosten rijk, Spanje, Tsjecho Slowakije, Zwe den en Zwitserland welkom te hebben geheten, verklaarde de heer Vorrink het congres geopend. MINDER WIND. Aanvankelijk nog verder afne mende westelijke wind bij helde re hemel. Later weer aanwak kerende naar zuid omlopende wind met toenemende bewol king en enige regen. Koude nacht. Overdag iets hogere tem peratuur. De Communistische Partij Nederland is ontegenzeggelijk de partij, die na de oorlog het sterkst gegroeid is. De vraag is gewettigd, of zij, die deze partij steunen door hun lidmaatschap of door hun stem, allemaal of voor een groot deel instemmen met de com munistische beginselen. Ook wanneer men toegeeft, dat deze vraag voor elka andere partij kan worden gesteld en daarna ontkennend beantwoord! moet gezegd worden, dat het geval voor de C.P.N. nog wel iets anders ligt. In de eerste plaats is deze partij, als enige extremistische groep, ziel» kundig het aangewezen toevluchtsoord voor allen, die door oorlog en bezet ting zelf naar het extremisme, naar het uiterste, gedreven zijn. (Het is ons natuurlijk bekend, dat er ook nog een ander extremisme bestaat, dat echter in dit verband bulten beschouwing kan blijven). Zij willen door hun steun aan de communisten voorname lijk tot uitdrukking brengen, dat zij het met de gang van zaken oneens zijn, dat zij het tempo van vooruitgang willen versnellen. In de tweede plaats zijn er onder hen, die zich wel com munist noemen, zeer velen die van het communisme niet alleen weinig afweten ook dat komt meer voor maar er zelfs de grofste omtrekken niet van kennen. Nu is dat niet zo wonderlijk. Er is namelijk een groot onderscheid tussen de communistische theorie en de praktijk en de practijk, die voor de politiek ongeschoolden het belangrijkste is, wisselt nogal eens. Bijvoorbeeld: Toen in het jaar 1939 Europa hollend op weg was naar de ca tastrophe en ieder nog slechts heil ver wachtte van een samengaan van alle anti-fascistische krachten, verraste Rusland de wereld door het sluiten van een handelsverdrag met Duits land, na enkele dagen gevolgd door een z.g. niet-aanvalsverdrag. Hiermee was het lot van Polen bezegeld. Een maand later had Duitsland Polen ver. overd en na weer enige dagen werd het tussen Duitsland en Rusland ver deeld. De communisten in Engeland, Frankrijk en ook in NedéHand werden niet moe er op te wijzen, dat Enge land- -en Frankrijk een doodgewone imperialistische oorlog voerden tegen Ruslands bondgenoot. Dit duurde tot 22 Juni 1941, toen de imperialistische oorlog tot een heilige oorlog tegen het barbaarse Hitlerdom werd. Het West- Europese communisme, ook in de ge allieerde landen, toonde zijn instem ming met de Russische politiek. Dit voorbeeld heeft meer dan een anecdotische betekenis. Het is kenmer kend voor twee eigenschappen van het communisme: een volkomen cri- tiekloos aanvaarden van de parolen uit het hoofdkwartier en een onvoor waardelijk goedpraten van hetgeen in Rusland gebeurt en deze beide eigen schappen wortelen in het totalitaire van het communistische systeem, dat in dit opzicht niet verschilt van dat andere totalitaire stelsel: het natio- naal-socialisme. Hieraan wordt niets veranderd, als men de democratie, die in West-Europa de onmisbare voorwaarde is voor geestelijke vrijheid, verwringt tot „Volksdemocratie", die met democra tie alleen de naaam gemeen heeft. In het grote voorbeeld Rusland kan men niet kiezen, maar alleen stemmen op communisten of partijlozen, die door communisten gesteld zijn. Wie het an ders zou willen, is een vijand van de democratie of erger van de Sovjet staat en hij wordt gedood of opgeslo ten. Schrijvers, die hun talent niet in dienst stellen vaiï de staat, worden uitgestoten. Het gehele geestelijk leven is gereglementeerd, ingesnoerd, tot dienaar gemaakt van de Staat. Wat wij hebben leren kennen onder de naam kuituurkamer of gilde vindt men in Rusland terug onder een andere naam. Van de zijde der Nederlandse com munisten heeft men nog nooit een en kel woord van critiek vernomen. In tegendeel, de loftuitingen zijn niet van de lucht. Ook als het waar is, dat de Russi sche staatsvorm voor Rusland de juis te is, wat betwijfeld kan worden, dan is er nog geen reden dit voorbeeld voor West-Europa te copiëren. Wij willen de primitieve negerstammen in het Congo-gebied niet gelukkig maken met de parlementaire democratie en nemen gaarne aan, dat hun instellingen voor hun passend zijn. Maar dat houdt niet in dat deze instellingen ook voor ons passend zouden zijn. Integendeel, wij hebben niet alleen het recht, maar ook de plicht de poli tieke en culturele organisatievorm, die door een eeuwenlange ontwikkeling verworven is, daarboven verre te ver kiezen. H. VAN HULST. Op 2 Mei zullen 30.000 Franse dokto ren gedurende 24 uur een administra tieve staking houden als protest tegen de, naar hun mening, onvoldoende toe wijzing van auto's. Deze staking houdt slechts in, dat de doktoren op die dag zullen weigeren attesten te tekenen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1