Stad en Omgeving DE HERDENKING der gevallenen Eerst uitkijken Dan oversteken De bioscopen Een „stille tocht" „Wespennest' AGENDA Bonkaarten afhalen Een verkeerstilmpje voor de jeugd Drie doden per dag Heiloo. Burgemeester Kalff geinterviewd Bergen. B.B.C. organiseerde bridge-drive Nog een nieuwe school? VICTORIA THFATFR zighoid te verhinderen, dat Allan met VlUIUIUrt inertmi\.Sonja zal trouwen voert Olav Allan Predikbeurten. CINEMA AMERICAIN HARMONIE THEATER A.B.T. Bergen's Mannenkoor concerteert Langedijk. Purmerenders over de Oceaan Marktberichten Wij luisteren more naar Het bestuur van de Alkmaarse Buurt' verenigingen (A.B.C.-comité) en de Alkmaarse Vereniging van Oud-Illegale Werkers schrijven ons: Nog vers ligt in onze herinnering de waardige en indrukwekkende Alkmaar «e herdenking van de slachtoffers van de oorlogsjaren op 3 Mei van het vo rig jaar. De pers publiceerde onlangs een ar tikel, waarin de richtlijnen voor de herdenking op 3 Mei a.s. door de com missie „Nationale herdenking 1940 1945" in overleg met de regering wer den uitgestippeld. Tn overleg met ons gemeentebestuur wordt de burgerij van Alkmaar door onderstaande organisaties mededeling gedaan van de wijze waarop dit jaar alle gevallen Nederlandse en gealli eerde soldaten, zeelieden en verzets mensen, die hun leven voor ons land gaven, zullen worden herdacht. Er zal weer een „stille tocht" naar het gedenkteken in de Wilhelminalaan worden gehouden, welke om half acht vanaf het Canadaplein zal beginnen. Om kwart voor acht beginnen de kerkklokken te beieren tot een halve minuut voor acht, waarna om 8 uur twee minuten volkomen stilte in acht zal worden genomen. Ook de burgerij, die niet aan de „stille tocht" deel neemt, wordt opgewekt deze stilte te eerbiedigen. Bij het gedenkteken worden geen toespraken gehouden. Vlaggen, vaandels of kransen worden niet meegevoerd. De enige eenvoudige hulde zal bestaan uit het strooien van bloemen bij het gedenkteken, waarbij padvindsters zullen assisteren. De hoofdgroep van de „stille tocht" zal Gisteravond hield de buurtvereniging Westerweg-Zuid een feestavond in het Gulden Vlies, die, hoe kan het anders, met een bij voorbaat afgestemd pu bliek, een groot succes is geworden. Na het traditionele openingswoord van den voorzitter bracht de Toneelgroep der Spoorweg-, Sport- en Ontspan ningsvereniging het blijspel in drie bedrijven „Wespennest". De heer L. de Leeuw, die over dit ensemble de regie voert, heeft uit zijn mensen gehaald, wat er uit te halen viel en ofschoon er hier en daar wel een hapering was, kwam het stuk vlot over het voetlicht. Plaatsruimte belet ons, dieper op de prestaties van de dames en heren in te gaan, maar wij kunnen niet nalaten mej. Langereis en den heer Langen- berg afzonderlijk te noemen. Het luide applaus aan het slot toonde de ingeno menheid van het publiek met het 'ge- bodene. De voorzitter zag af van de gebruikelijke bloemenhulde, maar bood het gezelschap een geschenk onder couvert aan. Daarna was men nog ge ruime tijd op een gezellig bal bijeen. DEMPING GEDEELTE AFGESNEDEN KANAALVAK. Door de grote toename van deelne mers aan de veiling in de aanzienlijk grotere omzet is uitbreiding van de bestaande gebouwen dringend noodza kelijk. Daar hiervoor op het bestaande terrein geen plaats is, verzocht de di rectie der N.V. Alkmaarse Exportvei ling een gedeelte van het Afgesneden Kanaalvak, gelegen ten Z. van de be staande veilingsgebouwen over een af stand van 20 Meter te dempen. De veiling wil een deel der bestaande houten gebouwen 'afbreken en vervan gen door een stenen gebouw, dat dan ten Z. van de thans bestaande komt te liggen. De totaalkosten worden op 40.000 geraamd, maar de veilingdirectie wil na de demping een huurovereenkomst met de gemeente aangegaan voor de tijd van 20 jaar in een huurverhoging van 1200.— te betalen. B. en W. vragen, met het oog op het bovenstaande, hun een crediet van ten hoogste 40.000 toe te staan. FEESTAVOND CHR. ORANJE VERENIGING. Op 30 April, de verjaardag van H.K.H Prinses Juliana, hoopt de Chr Oranje vereniging alhier weder haar traditionele jaarvergadering-feestavond te houden in „Het Gulden Vlies". Het vorig jaar daarin <"««r -schillendomstandigheden verhinderd, zal dit dan weer het eerste contact met de leden zijn na de bevrij ding van ons land. Een aantrekkelijk programma is samen gesteld, waarvoor verwezen wordt naar de advertentie in dit nummer. Het be stuur vertrouwt dat zowel leden, als zij die het voornemen daartoe hebben, die avond in groten getale van hun belang stelling voor en instem- ing met het doel der vereniging zullen doen blijken. REGENT CENTRAAL ZIEKENHUIS. B. en W. stellen voor, in de vacature van den heer C. Haringhuizen dhr J. A. Pesman, burgemeester van Koe dijk, te benoemen tot regent van het Centraal Ziekenhuis (vertegenwoordi gend de subsidiërende gemeenten). UITSPRAAK A. M. MESMAN. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft den 33-jarigen aannemer A. M. Mesman uit Alkmaar, die in Au gustus 1944 een kennis aangaf wegens het verspreiden van illegale blaadjes, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden, met aftrek van voorarrest. Hij werd voor het leven uit de kiesrechten ontzet. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN De apotheek van Dr. Hartong van Ark, Langestraat zal morgen geopend zijn en de komende week de nacht dienst waarnemen. bestaan uit nabestaanden van de ge vallenen en leden van het gemeente bestuur. Onderscheid van rang of stand Is verder niet toegestaan. Het zal zeer op prijs gesteld worden indien openbare vermakelijkheden (w.o. dus ook het maken van muziek in café's) dien avond achterwege blij- v.en. Van zes uur 's middags af worden overal in den lande de vlaggen halfstok gehangen. BENOEMING. Naar wij vernemen, zal binnenkort de benoeming te verwachten zijn van den heer B. Dellevoet, commies ter directie B bij de gevangenissen te Amsterdam en tijdelijk werkzaam aan de strafgevangenis te Alkmaar, tot directeur van het Huis van Bewaring te Zutfen GESLAAGD Voor het Basis-examen van de Ne derlandse Vereniging van Leraren in de Engelse taal „Britannia" te 's-Gra- venhage slaagden de candidaten: H. Bakker, Mej. E. Janse, R. M. Joinking, mevr. G. Ohlen-Borst, A. W. M. van Tienhoven en G. van Wier, allen te Alkmaar en de dames Cath. M. Sen- gers en Joh. C. Sengers te Heiloo. HEDENAVOND: Gulden Vlies, 8 uur: Ulvadero met „Tot wederdienst bereid". Wapen van Heemskerk: Dansen. ZONDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Wim Sonneveld's Cabaret met „Vanavond om 8 uur". BIOSCOPEN: Harmonie, 7 en 9,30 uur (Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30)De Rode Pimpernel; 14 jaar. Victoria, 7 en 9,30 uur (Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30): Onder verdenking; 18 j. Cinema Americaln, 7 en 9,30 uur (Zon dag 2, 4,30, 7 en 9,30): Walvisvaar ders; 14 jaar. A.B.T., 8 uur (Zondag 2, 5 en 8 uur): Hoe krijg ik een baantje? Alle leef tijden. R.K. Meisjesschool, Emmastraat, fancy- fair „De Gidsen". (Zaterdag 7,30— 10,30; Zondag 12—10 geopend). Degenen, wier familienaam begint met de letters O en P kunnen Maandag 28 April hun bonkaar ten, versnaperingen- en-of tabakskaar- ten, benevens de brandstoffenkaart voor het seizoen 1947-1948 afhalen. NOG EENS DE NIWIN-ACTIE. In ons bericht van gisteren over de NIWIN-cantinewagen is een fout geslopen, door ons verstrekte, ver keerde inlichtingen. De melk wordt n.l. niet beschikbaar gesteld door de „Concordia", doch door de Centrale Melkinrichting aan de Oudegracht. In de afgelopen maanden bedroeg het aantal slachtoffers van verkeers ongevallen met dodelijke afloop in ons land ongeveer drie doden per dag en hoe groot zal niet dat der zwaar- en- lichtgewonden zijn geweest. Er zullen vele veranderingen in ons wegennet moeten worden aangebracht om de toeneming van het verkeer in goede banen te kunnen leiden, maar bovenal dient de wegdiscipline ver beterd te worden. Er kan alleen verbetering komen wanneer alle weggebruikers, voet gangers, wielrijders, automobilisten en anderen samen van het verkeer, een ordelijk geheel maken, opdat verkeers- fouten zoveel mogelijk kunnen worden uitgeschakeld. Op 16 December 1946 werd hier een Vereniging voor Veilig Verkeer opge richt en het is natuurlijk deze nuttige instelling, die er allereerst naar streeft de jeugd in letterlijke en figuurlijke zin op het goede pad te houden door de bevordering van het verkeersonder- wijs op de scholen en het houden van jeugdverkeersexamens welke nog vóór de zomervacanties zullen aanvan gen. Mede voor de ouderen zullen daarbij ook verkeersweken worden ge organiseerd, benevens de zogenaamde „geen ongelukkenwedstrijden" voor chauffeurs. Er zullen films worden vertoond, kortom, er zal alles gedaan worden om het verkeer voor alle cate gorieën weggebruikers zo veilig mo gelijk te maken. Voor een kleine jaarlijkse contribu tie kan men zich als lid dezer vereni ging laten inschrijven secretaris is inspecteur J. Haverlag op de Jan van Scorelkade 7 en men helpt zodoende deze nuttige organisatie aan de gelden, die zij zo uitermate goed kan gebrui ken om vooral voor de jeugd alles te doen om te voorkomen, dat kinderen het slachtoffer van eigen on voorzichtigheid zullen worden. Een verkeersfilmpje. Dank zij de financiële steun van het te Utrecht gevestigde verbond van Ver enigingen voor Veilig Verkeer was de commandant van de verkeersgroep Rijkspolitie, de heer R. Edzes alhier, in de gelegenheid een verkeersfilmpje te maken, dat op alle scholen in zijn ambtsgebied dat zich uitstrekt van Beverwijk tot Texel vertoond zal worden. Wel worden de onderwijzers door een handleiding van het Verbond nu reeds in de gelegenheid gesteld hun pupillen de meest gewenste voorlich ting te geven op diverse scholen is het verkeersonderwijs trouwens reeds verplichtend gesteld maar het bleek daarnaast wenselijk de kinderen meer aanschouwelijk onderwijs te geven én de film leent zich daarvoor bij uitstek. Het filmpje Het filmpje van den heer Edzes, dat in de hoogste klassen der lagere scho len gedraaid zal worden met toe lichting van den kunstzinnigen ver vaardiger is alleraardigst. De ge schiedenis speelt zich in Alkmaar af en de politionele cineast heeft daarbij een willekeurige school de Juliana- school uitgekozen. Wij zullen er - iet te veel van vertel len om de belangstelling der kinderen daarvoor gespannen te' houden. Het geeft in het algemeen de lotgevallen weer van een meisje, dat tijdens de verkeersles niet oplet en daarvan later on straat de zeer nadelige gevolgen on dervindt. De jeugdige Nicolientje Bak ker speelt hierbij op bewonderenswaar dige wijze de rol van het onvoorzich tige meisje. Ouders, die het grote belang van veilig verkeer begrijpen en ook het belang, dat hun kinderen leren zich aan allerlei voorschriften te houden zul len ongetwijfeld deze nuttige vereni ging door een kleine jaarlijkse bij drage willen -*eunen. Zij ontvangen als beloning voor hun goede daad bovendien het meer dan 100 bladzijden grote Verkeersboekje 1947, dat uitgegeven wordt door het Verbond en alle voorlichting op ver keersgebied verstrekt welke in deze tijd kan worden gegeven. AFSCHEIDING BELASTINGDIENST VAN DE TAAK VAN DEN GEM.-ONTVANGER. B. en W. stellen de Raad voor in verband met de afscheiding van de belastingdienst van de taak van den gem.-ontvanger de verschillend? be lastingverordeningen achtereenvolgens aan een onderzoek te onderwerpen. Naar aanleiding van de benoeming van den heer J, Kalff tot burgemeester van Heiloo, hadden wij een onderhoud met den nieuwen functionnaris in diens werkkamer op het gemeentehuis te Krommenie. Drukke bezigheden beletten den heer Kalff, ons lang te woord te staan (de burgemeester stond op het Punt, zich naar een vergadering te begeven), daar om stelden wij zijn bereidwilligheid dubbel op prijs. Op 1 April j.l. was het juist negen jaar geleden, dat de heer Kalff werd benoemd tot burgemeester van Krom menie, na zich op de secretarie te Overschie te hebben bekwaamd in de gemeente-administratie. Ononderbro ken in deze ambtsperiode van negen jaar echter niet geweest, want na een jaar door de Duitsers te zijn gevangen gehouden (van 10 Mei 1941 tot 9 Mei 1942) werd de heer Kalff weliswaar in vrijheid gesteld, doch hij achtte 't toen toch raadzamer onder te duiken en eerst, toen ons land bevrijd was, her vatte de burgemeester zijn ambtsbe zigheden. Oorspronkelijk bewoog de heer Kalff zich op het gebied van de handel en wel speciaal* op dat der scheepvaart. Gevraagd naar zijn plan nen in zijn nieuwe standplaats Heiloo, waar de heer Kalff op 16 Mei a s. zijn intrede zal doen, deelde de burgemees ter ons mede dat hij nog geen vast omlijnde plannen had, daar uiteraard de gemeente Heiloo hem volkomen vreemd was. En hoewel de heer Kalff uit een uitgesproken industrieplaats als Krommenie overgaat naar een gemeen te, bewoond door forensen en met een sterke toeristische inslag, hebben wij de overtuiging, dat de belangen van Heiloo bij dezen energieken werker in veilige handen zullen zijn. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING Op goede wijze heeft bovengenoemd Instituut haar winterprogramma be sloten. Door den voorzitter werd mede gedeeld, dat tijdens de diverse bijeen komsten in het afgelopen seizoen 2600 bezoekers waren geweest, 's Avonds werd een filmavond gegeven, terwijl 's middags „Dik Trom" draaide voor de jeugd. Beide programma's werden hogelijk gewaardeerd. CAFé „VAN GEMEREN" Zo werd voorheen het pand, in ge bruik als distributiekantoor, genoemd. Zowel van binnen als van buiten is 't thans danig opgeknapt en herdoopt in café „De Oude Herberg". Het geheel is in Oud-Hollandse stijl uitgewerkt. De heer J. v. d. Kommer, die hier de scepter zal zwaaien, heeft ongetwijfeld gezorgd, dat niet alleen een flinke zaal is verrezen, maar tevens heeft hij er toe bijgedragen, dat dit belangrijke punt in onze gemeente danig is ver fraaid. Wij wensen hem veel succes. DE FORESTERS Het eerste elftal heeft rust. De stand aan de kop is nu: Foresters I 12 10 1 1 59—20 21 ADO II 13 9 2 2 49—20 20 Uitgeest III 13 8 2 3 40—25 18 HSV III gaat morgen bij Foresters II op visitie. Een derby dus. Foresters II ontvangt Bergen III, terwijl Fores ters a CSV a ontvangt. De Berger Bridge Club organiseerde een prachtig geslaagde open bridge drive in de zalen van De Rustende Jager. Er was grote belangstelling voor deze wedstrijd: 22(5 deelnemers kwamen uit alle windstreken: uit Ber gen, Alkmaar, Heiloo, Egmond, Cas- stricum, Limmen, Langedijk, Warnien- huizen, Tuitjehorn en Schoorl. Dank zij de voorbeeldige organisatie had alles een prettig verloop. Er werd ge speeld in 11 lijnen van 5 tafels, volgens het systeem Howell. In groep A werd gespeeld in 4 lij nen. De eerste prijs-winnaars in deze groep waren: Nieuwenhuis en Beers uit Egmond 701/: pnt.; Bakker en Arendse uit Hei loo 68 pnt.; Pie en Weisenborn uit Alkmaar 59'/* pnt.; Dr. Desmet en Dr. Walbeek uit Heiloo 59 pnt. Tweede prijswinnaars waren: Westra en Vlam uit Warmenhuizen 63'/j pnt.; de Groot en Smit uit War menhuizen 59 pnt.; Bakker en Borst uit Warmenhuizen 58 pnt.; Hopman en Ruiter uit Egmond 57 pnt. De dames Wasterval en Groteveld uit Alkmaar 69 pnt.; Notaris Pinkster uit Schoorldam en mej. Sombroek uit Bergen 68'/i pnt.; Mantel en Burgering uit Alkmaar 68'/i pnt.; mevr. Rovers en Grotes uit Bergen 66Vi pnt. De tweede prijzen vielen in deze lijn ten deel aan: mevr. v. d. Eem en Blauw uit Bergen 68'/: pnt.; de dames Schimmel en Brandsen uit Heiloo 6402 pnt.; mevr. Kohier en mw. Vink uit Alkmaar 63'/i pnt:; J. den Das en Haasbroek uit Schoorl 63 pnt. In groep C werd gespeeld in 3 lijnen. Op de eerste prijzen werd be slag gelegd door: den heer en mevr. Van Wijk uit Schoorl 71 pnt.; de da mes Butter en Hoowerf uit Heiloo 69 pnt.; den heer en mevr. Dekker uit Egmond aan Zee 657: pnt. De tweede prijzen werden toege kend aan: J. Min en A. Roobeek uit Bergen 69Vi pnt.; de dames Crefeld en Stukje uit Bergen 65Vi pnt.; Bammes en Visser uit Heiloo 627: pnt. De voorzitter van de B.B.C. reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit en riep allen een tot weerziens toe. Er schijnen plannen te bestaan om straks in Augustus een grote open drive te organiseren in de nieuwe za len van De Rustende Jager. Om te komen tot oprichting van een „Vereniging de Vrije school" te Bergen, die zich ten doel stelt de be vordering van een vrij-schoolwezen volgens de paedagogische beginselen van Dr. Rudolf Steiner, zoals die zijn neergelegd in diens anthroposophische en paedagogische geschriften, zal er Dinsdagavond op hej Oude Hof een vergadering worden gehouden. In het afgelopen jaar werden op ver schillende paedagogische week-enden in de Arend te Schoorl, waarvoor gro te belangstelling bestond, de grondsla gen van de nieuwe opvoedkunst, die in het buitenland en ook op een drietal onderwijsinrichtingen en in ons land (Amsterdam, Den Haag en Zeist) reeds jaren in gebruik is, uiteengezet, onder meer door mevr. Hezemans-Westra lerares aan de Geert-Groteschool te Amsterdam. VOOR ZONDAG 27 APRIL 1947. ALKMAAR. Doopsgez. gem„ 10 uur, ds. v. d. Sluis. Geref. kerk, 10 uur, dr. Polman; 5 uur ds. Von Meijenfeldt. DE RIJP, 10 uur, de heer Albertz. EGMOND AAN ZEE, geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; half 5 dr. Polman. Collecte orgelfonds. GROOT-SCHERMER, 10 uur, ds Kastein (H.Doop). GRAFT, geen dienst. HEILOO, geref. kerk (in evangeli satiegebouw aan de Kerklaan), voorm. half 9 dr. Polman; 4 uur leesdienst. Collecte prov. verplichtingen. LIMMEN, 2 uur, ds. Roobol. SCHERMERHORN, geref. kerk, 10 en 3 uur, ds, Visser. ONDER VERDENKING Wij herinnerden ons Belita als een jonge dame, die weliswaar verdienste lijke prestaties op de schaats wist te leveren, maar wier talenten als actrice middelmatig waren, wij zagen destijds Bonita Granville als schoolmeisje met „pigtails", wij kenden Eugene Pallette als welgedane gangster met een zware stem en Barry Sullivan zagen wij niet eerder. Daarom werd deze film, Onder Verdenking (Suspense), ons een verras sing, Een sterk verhaal, op volkomen verantwoordde wijze vervlochten met een aantal shownummers van de eer ste rang en uitgebeeld door acteurs en actrices, die door de leiding van regis seur Frank Tuttle tot grote prestaties zijn gekomen. De „go-getter" Joe (Sul livan), met het duistere verleden, bouwt zich door hardheid en bluf een positie in het theaterbedrijf op en schept door verlfefd te worden op de vrouw van den „baas" een driehoeks verhouding, die nog doorkruist wordt door de listen en lagen van Joe's vroe gere liefde (Bonita Granville). Het einde komt wat onverwacht door de gewelddadige dood van de twee man nen, maar voldoet wel als oplossing. Belita speelt Roberta, de ster op de schaats en tevens de „femme fatale" en zij doet dat met gebaren en woor den, die zelfs de harde Joe verstrikt. En toch is deze groeiende liefde eer lijk en diep. Er zijn in deze film mo menten, die voortreffelijk zijn van spel, terwijl ook de camera meesterlijk wordt gehanteerd. Behalve de beide hoofdrollen heeft ook Eugene Pallette als Harry goed werk geleverd. Een goed verhaal, goede spelers, goede regie. Een goede film! WALVISVAARDERS Stuurman Olav van de moderne Zweedse walvisvaarder Kosmos II koestert al jaren lang een grote liefde voor de redersdochter Sonja Jensen en als hij op het punt staat weer voor ze ven lange maanden naar de Zuidpool te vertrekken vraagt hij haar ten hu welijk. Zij zou daarin waarschijnlijk wel hebben toegestemd als Allan Blom, een Zweedse millionnairszoon er on danks zijn roekeloze levenswijze niet in geslaagd was stormenderhand haar hart te veroveren. Om tenminste gedurende zijii afwe- dronken, neemt hem mee aan boord en „ontdekt" hem daar later als verste keling. Hoewel vader Blom en vader Jensen weldra van een en ander op de hoogte zijn, weigeren zij Allan te helpen, zo dat deze de gehele reis als gewoon ma troos moet meevaren! De stuurman laat natuurlijk geen gelegenheid voorbijgaan zijn rivaal te treiteren. Deze vergeld kwaad echter niet met kwaad en weet bij een scheepsramp Olav van een wisse dood te redden. Als Sonja de ware toedracht ver neemt reist zij het schip tegemoet en reeds in Curasao kan Allan zijn ge liefde in zijn armen sluiten. Tot zover het verhaal. Er valt over deze film echter nog wat meer te zeg gen. De makers van deze rolprent zijn er n.l. in geslaagd deze, overigens goed gespeelde film tevens tot een voortref felijke documentaire over de walvis vaart te maken. Terwijl de „story" er als een rode draad doorheen loopt krijgen we, een gedegen overzicht van wat er zo al aan dit, óók voor Neder land thans weer zo actuele bedrijf, vast zit. We zien talloze walvissen har poeneren, maken kennis met het ruwe leven aan boord van de vangschepen, zien hoe de flensers met hun ronde messen lange repen „blubber" van de krengen lossnijden en krijgen het ge hele bedrijf, hospitaal, smederij etc. inbegrepen, aan boord van het moeder schip onder ogen. Uit filmtechnisch oogpunt bekeken valt vooral de grote hoeveelheid licht, zoals we die ook uit de Russische „Sportparade" kennen, te roemen. Een interessante film, fris en onge rept als het Zuidpoolgebied waar zij hoofdzakelijk gedraaid werd. Een film die we zeer kunnen aanbevelen! DE ROODE PIMPERNEL Frankrijk leeft in de roes der vrij heid, de guillotine kan het werk niet af en dagelijks worden karren vol gehate aristo's naar het schavot ge voerd om ten aanschouwe van de heffe des volks het hoofd te worden afge slagen. Maar op geheimzinnige wijze wor den heel wat van die ter dood veroor deelden bevrijd en naar het gastvrije Engeland overgebracht en de Engels man, dis daarvoor telkens weer zijn leven waagt staat bekend als de Rode Pimpernel. Wie is hij? Dat vraagt niet alleen de grote massa zich af, maar ook een man als Robespierre en hij zendt zijn handlan gers overzee om zich in verbinding te stellen met Lady Blakeney, een gena turaliseerde Francaise, die eens den hertog de Saint Cyr heeft verraden en van wie men hoopt, dat zij ook nu wel weer als spionne zal willen optreden. Men heeft haar broer Armand St. Just gearresteerd en hij zal zijn vrij heid herkrijgen als het haar gelukt den mysterieuzen avonturier te vinden. Zij behoeft daarbij niet op steun van haar fattigen echtgenoot Sir Percy te rekenen, die alleen maar verstand van jassen en hoeden heeft, maar ten soltte vindt zij den Pimpernel, zij waagt haar leven om hem te redden en.... het gelukt haar. Wie is het? Dat ga men zelf maar eens onder zoeken voor zoverre men het beroemde boek van barones d'Orczy nog niet heeft gelezen. De film is even spannend als de roman, heeft prachtige opnamen van Merle Oberon als Lady Blakeney en van den te vroeg gestorven Leslie Howard als Sir Percy. Een film die boeit door het roman- tisch-avontuuurlijke en door haar spannende taferelen uit de tijd dat het Franse volk van vrijheid, gelijkheid en broederschap droomde. HOE KOM IK AAN EEN BAANTJE? In een lange tijd hebben wij niet zo'n dolkomische film gezien als deze En gelse rolprent, die thans in het A.B.T. wordt vertoond. Het is volslagen dwaasheid van het begin tot het einde maar de artisten (een viertal ontslagen militairen, die een baantje krijgen) brengen er een vaart in die de inder daad grappige taferelen volkomen doet slagen. Men lacht en wie lacht geeft zich gewonnen. Vooral de lange magere komiek met zijn dwaze pakjes en zotte manieren zorgt voor grote vrolijkheid en Betty Juwel als vrouwelijke part ner, o.a. in de dansscène, sluit zich uit stekend bij het viertal aan. Een film als deze is niet te vertellen, die moet men zien. Een bijzondere vermelding verdienen nog Welser Booth en Annie Ziegler, die een paar zangnummers op een feest ten beste geven, die men met genoegen zal horen. Een Polygoon-Wereldnieuws en een variété-eenact-r^ met zang, dans en banjospel leiden het vrolijke hoofd nummer in. Bergen's Mannenkoor gaf Woens dagavond onder de bezielende leiding van zijn dirigent Karei Böhne en met medewerking van Theo Baylé, bariton en mevr. Baylé, piano, een prachtig geslaagd concert in „De Rustende Jager". Het programma werd geopend met het bekende „Ece, quomodo moritur" van J. Handl, dat weer een mach tige indruk maakte op de talrijke aanwezigen. Ook het „Ave Maria" van Fr. Witt vond algemeen waar dering. Met „In a Monastery Garden" van Ketelby, met het mooie slot „Ky rie Eleison" (Heer, ontferm U) werd het eerste deel besloten. Het deed wat ongewoon 'aan, dat de dirigent hierbij zelf de vleugel bespeelde. „Ago quod ago" was de zinspreuk van on zen groten staatsman Jan de Witt, „ik doe maar één ding tegelijk". Dit nr. werd later nog eens herhaald. Na de pauze toonde het koor zijn grote kunnen met het' zingen van „Bede" van Fred. Roeske, een moei lijke opgaaf, die goed volbracht werd. Mooi van toon, mooi van voordracht was de „Morgenidylle" van Isr. J. Olman. 't Programma werd besloten met „Die Zwölf Rauber" van A. Do- browen. De baritonsolo werd prachtig gezongen door de koorleden L. Hen- neman en J. H. Rijvordt. De baritonzanger Theo Baylé, aan de vleugel begeleid door mevr. Baylé, bracht de zaal in verrukking met „Air de Polycrate" van Grétry en „Scena ed Aria" uit Un Ballo in Maschera van Verdi. Beide nummers ontketenden een tot een ovatie aangroeiend applaus, dat niet bedaarde vóór de beide kunste naars nog eens voor het voetlicht kwamen, nu met „Negro Spiritual", bewerkt door R. Johnson en „Barbier van Sevilla". De voorzitter van Bergen's Man nenkoor was de tolk van het opgeto gen publiek, toen hij onder het aan bieden van bloemen den heer en me vrouw Baylé hulde en dank bracht voor het geboden kunstgenot. „NOORDERMARKTBOND". Wanneer dit marktoverzicht ge schreven wordt, is er een einde aan de verhoging van de koolprijzen. Het wordt zo langzamerhand tijd, dat onze bewaarkool geruimd is. Vanzelfspre kend is er geen winst meer op met deze vaste prijzen en vergoeding voor afval, gewichtsverlies en arbeid was er de laatste weken al niet meer in de verhogingen verdisconteerd. Dat we ten onze koolbewaarders heel goed, er moet heel wat per week bijkomen wil men in deze late voorjaarsdagen met kooloverhouden nog iets vr dienen. En al krijgt men dan voor zijn kool- voorraden wellicht nog een kleine winst, dan verspeelt men die toch weer op andere wijze in het bedrijf. Zo gebeurt het vaak in onze gewone bedrijven, voor koelhuizen zal de maatstaf wellicht anders liggen. Ook nu, en er is voor de koolsoorten toch een goede bewaarwinter geweest, zien wij, dat ze de laatste tijd snel in alles teruggelopen is. De gelekool is prac- tisch geruimd, van rodekool hadden wij op 16 April nog een aanvoer van ruim 50000 kg uit de koelhuizen en deze zagen er dan ook nog prima uit. Wittekool zal niet eerder zijn ge ruimd dan 30 April, maar dan zal ook de gehele koolvoorraad, dus van alle kleuren, wel afgeleverd zijn, het einde van de bewaarkoolc^mpagne is dus in 't zicht. Ook de voorraden uien, peen en kroten zullen sterk minderen. Het wachten is nu op de witlofaanvoer. Hoe zal deze zijn na de buitengewone winter, die wij hebben meegemaakt? in ieder geval is de oogst later dan ge woonlijk. De prijzen voor goede pro ducten zijn door het gestelde mini mum, ook voor peen en kroten, nog goed, als dit minimum er niet was, zou den hier stroppen komen. De uien, die de vorige week een sterke inzinking vertoonden, herstelden zich weer voor goede kwaliteiten. De prijzen van deze week waren als vólgt: Rode kool f 19 tot f 19,50, afw. f 13,30 tot f 13,60; gele kool f 17 tot f 17,50, afw. f 11,90 tot f 12,20; witte kool f 12,60 tot f 12,90, afw. f 8,80 tat f 9; peen II f 7,40 tot f 8,10, afw. f 5,20; peen III en IV f 5,60 tot f 5,90, afw. f 3,90; kroten I f 8, II f 5,70 en III f 4,40; uien f 4 tot f 14,50, grove f 6 tot f 14, drielingen f 2,20 tot f 7, nep f 1 tot f 5,90, witlof van sort. I en II f 45, afw. f 31,50. Tijdens de laatste negen maanden van dé bezettingstijd hield de familie Schrieken te Purmerend, aldus de Nieuwe Noordh. Crt„ den Araeri- kaansen piloot Victor Krueger, die met een parachute bij 't Jisperdijkje was neergekomen, verborgen. Na de bevrijding werd Victor benoemd tot ereburger van Purmerend, waarbij hem een zilveren medaille van de stad op de borst werd gespeld en hem een oorkonde werd overhandigd. Ook na zijn vertrek naar de nieuwe wereld bleef er een hartelijke brief wisseling bestaan tussen de familie Schrieken en Victor en vele zijner familieleden. Voor wat de familie Schrieken voor den Amerikaan heeft gedaan, wilde men gaarne het Purmerender echtpaar persoonlijk danken. Daarom nodigde men reeds lange tijd geleden den heer en mevrouw Schrieken uit eens de Oceaap over te steken. Deze uitnodiging werd aanvaard. Volgende week nu vertrekt het echt paar Schrieken voor drie maanden naar Amerika, waar het de Pur merenders aan hartelijkheid zeker niet zal ontbreken. De politie-agent G. Mosterd Weijers uit Eindhoven Woensdag terecht voor het der Gerechtshof te Amst omdat zij in Ursem Joden verraden, welke zich ten hui burgemeester Van den Heu' vonden. Het waren het ec Coster, een Joods meisje, i lips en J. Bakhuis uit Alkma een stiefzoon was van Baro van Serooskerken. De Joden onderduiker werden door d gearresteerd en de in hun zijnde juwelen werden in genomen. Verdacht werd destijds eei ger van den heer Van den 1 die al eens getracht had vo heer Coster enkele ruwe dia: te verkopen. Het echtpaar Coster is oi men in Duitsland, mej. Philips in Rusland terecht en keerd: naar ons land terug. De ondei Bakhuis werd na een maand genisstraf in Amersfoort en De weer vrijgelaten. De juwelen zijn spoorloos 3 nen. W„ die in Maart 1946 1 sterdam werd gearresteerd, w; reeds drie maal uit een ge\ kamp ontsnapt. M. was reec scheidene malen gearresteerd, werd telkens weer in vrijheid Men was op het spoor van W. gekomen door het ont van de zaak Van Gijzen, d belust op deze juwelen w weest, maar W. met zijr vrienden was hem juist eve geweest. Volgens het getuigenis wan O' gemeester Van den Heuvel h die volkomen van de situatie hoogte bleek, zich als een Jansen voorgesteld. Hij spoor den op, die zich verstopt hadc heer Van den Heuvel had k voren een anoniem waarschi briefje ontvangen en M. wilde de schijn wekken, dat hij t schreven had. Niet alleen de werden meegenomen, maar oo! koffers met kleren, kammen knotten wol en een lap stof, hen toebehoorde. Toen M. nog beursje met juwelen vroeg, wel, dat W. de verrader was, alleen deze daarvan af wist. Getuige Van der Schoot uit verklaarde, dat M. en W. zog< pogingen wilden doen om he paar Coster naar Zwitserland 1 Alkmaarse Exportveiling. 25 April 1947. Andijvie 1948; 30—53; spruitkool 33; prei 10—21 11,20-1' witlof 10—35; radijs 15- lerie 3—10; selie 35—37; sla 18 Langedijker Groentencentr, 2( 1600 kg Rode kool f 19,50; 102601 witte kool f 12,90; 4500 kg Uien f 16; 6200 kg Bieten: I f 8 f 5,70; 4000 kg Witlof; I f 18,10- II f 5,80—f 15,10 en III f 5. Noordermarktbond, 26 Apri 2500 kg Gele kool f 17,50, afw. 37000 kg D. witte kool f 12,90, i 3700 kg Uien f 16, grove uien f ling uien f 4,10—f 6; 8800 kg f 7,40, III f 5,60—f 5,70 en 17 6600 kg Bieten: I f 8, II f 5,70 f 4,40; 400 kg Witlof f 25. NOORDERMARKTBON1 2500 kg gele kool 17.50, afv 37000 kg Deense witte kool 12 9; 3400 kg uien 16, grove 16, 4.10; 8800 kg peen II 7.40, III 5. IV 5,60; 6600 kg bieten I 8, II 4.40; 400 kg witlof 45. HILVERSUM I, 301 m. Nieuws 6 9 11 uur 8,18 VARA Symphc eert f,45 Zondagmorgen-melo 9.15 Geestelijk leven 9,30 Men 10.— VPRO Zondagshalfuur 10, Kerkdienst 12,30 AVRO De club 1,15 Orgelspel 2,05 Bo< uur 3,45 Filmpraatje 4 vrouwen op het hart hebben RO 5,30 VARA Oome Keesje Radio-lympus. 7,30 „Camera 45 AVRO „Paul Vlaanderei den Markies" 9.15 Tosca 1 *iek-mozaïk. HILVERSUM II, 415 m. Nieuv 9.30, 1 en 7,30 Uur. 8,30 IKOR: K 10,00 KRO: Hoogmis. 11,30 *2.15 In 't Boeckhuys. 12,30 L cer*. 2,05 Kamerkoor. 2 atoomkracht. 3,45 Terug op d banken. 5,00 NCRV: Kerkdien: Zang en orgelspel. 7,15 Ken Bijbel? KRO: 8,00 De gewone 8,15 De Zilvervloot. 9,15 „D« Tulp" (hoorspel). 10,35 Vad< boek. MAANDAG 29 APRIL HILVERSUM I, 301 m. Nieuws 1, 6, 8 en 11 uur. 9,15 AVRO: wijding. 9,45 Arbeidsvitaminen Fluit-recital. 11,00 Op de U 12.30 In 't Spionnetje. 1,50 land". 2,40 Cello en piano. bonnière. 4,30 Grepen uit d« 5,30 Hoort, zegt het voort. de Ned. Strijdkrachten. 7,30 tot muziekbegrip. 8,05 Radtc 10,15 Pianomuziek 10,45 Wereld wederopbouw. 11,45 Moontime HILVERSUM n, 415 m. Nieuws 1« 7, 8 en 10 uur. 7,30 Orgi 8.30 Morgenconcert. 9,15 Vo zieken. 10,30 Morgendienst. oude en nieuwe schrijvers. 11, recital. 12,00 Stafmuziek. Jonge moeders. 2,20 Een vroli 4.00 Bijbellezing. 4,45 Kaï 5,25 Hoor je het verschil? derkoor. .6,30 Metropole-orkes Onder de leeslamp. 7,40 Piar 8.05 De Stemvork. 8,15 Vocaa 9,10 De nieuwe spelling. 10,1 geluid. 11,00 Werken van Moz

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2