textielpunten gegarandeerd Laatste congresdag van Partij van de Arbeid de tl »niging *.v. 'AYGLOP DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT i! DAGBLAD VOOR ALKMAAR'EN OMSTREKEN De vooruitzichten voor dit jaar Weec&eticfU ÏM oiMmsB Martin Bormann gegrepen Twee millioen verbeurd verklaard Ver. Naties voor drie problemen Het wereldrecord 3X100 yards wisselslag voor dames Enkele worstsoorten weer op de bon Begint de „Zwai Leoemi" ook in België? Eigenares van ongeluks diamant gestorven Nekkramp in marinekamp Van nabij en verre Ernstig verkeersongeluk bij Lunteren De nationale feestdag Door kokend water verbrand Amerikaanse strijd krachten tellen een millioen man Marshall deed zijn best Baby in wieg gestikt Consumentencrediet wordt heropend. De Vierdaagse 1947 Rita Hayworth in ons ïand wm a. Prinses Juliana. i'onds 8 uur precies, irieerd programma. istra v. Amsterdam uk". ksdansjes, enz. :n op ledenkaarten. r persoon. EVELEN! liefhebbers. ALKMAAR ende 2-jarige cursus agelijks gelegenheid gen. Minimum voor- liermede gelijkstaan- chool voor bevarenen rbonden. Deze studie lag aanvangen, ir, A. M. van Weele, VR.) ofdboekhouding van g van de admi- lgehele contróle uit accurate kracht een Brieven met op- eiding, vorige werk- Mei aan: 3NINGINRICHTING na grondstoffen ge- tra sterk, voor slap Schermerpoort. ïtekenden, Com- van de Onder- idwaarborg-Maat- estigd te Amster- Directie der firma Zo., hebben het an alle daarbij nden te berich- en aan ons is ening en Verant- dministratie over in orde bevond jn 5 is bekrachtigd, tegenwoordigheid "respondenten en overzicht van de tochten ons bij n welstand over- ,m, 25 April 1947. pen tot Sevenaer 5 van Ufford g BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma MAANDAG 28 APRIL 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 281. ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertentie»: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 16 woorden 75 et., elk woorc meer S ct„ uitsluitend contan Abonnementen t f 1.10 per maand f 5 25 per kwartaa' Hoofdredacteur M. H. E, Uyldert -* plv. Tl. N. Adema. Dr. L. Kramer van het ministerie van Economische Zaken heeft inder tijd mededeling gedaan, dat aan de be volking in de loop van dit jaar 80 textielpunten ter beschikking zouden worden gesteld. Door verschillende oorzaken heeft de productie van textielgoederen eind 1946 nog niet haar normale peil bereikt en ZÜ is sindsdien niet belangrijk vooruit gegaan. In het algemeen vormt de wol industrie hierop een uitzondering. Enige takken van de wolindustrie over schreden' het vooroorlogse productie- peil. Het is de katoenindustrie, die met grote moeilijkheden te kampen heeft. De grote moeilijkheid is gelegen in de voorziening van katoenen garens. Voor een normale productie is nodig 60.000 ton garens per jaar. Vóór de oor log werd hierin voor voorzien door de Nederlandse katoenspinnerijen, ter wijl verkregen werd uit import. De Import van katoenen garens is slechts op zeer beperkte schaal mogelijk. De productie van de Nederlandse ka toenspinnerijen bedraagt momenteel 69 pet. van de vooroorlogse prodnctle. In dien hierbij rekening wordt gehouden met een vernietiging van 10 pet. van de outillage gedurende de oorlog, dan Is het bereikte resnltaat nog niet zo slecht. De grote moeilijkheid voor de verdere opvoering van de productie is het ge brek aan voldoende arbeidskrachten. Onder de huidige omstandigheden is het onmogelijk de spinnerij-capaciteit uit te breiden wegens de jarenlange levertijd voor spinnerij-machines en de enorm hoge prijzen voor deze machines. De hiervoor benodigde deviezen vor men een probleem, terwijl op de duur- een rendabele investering bij deze prij zen niet mogelijk is. Bij de huidige voorziening van ka toenen, kunstzijden en linnen garens kan de weverij- en de tricotindustrie een productie halen van 55 pet. ten op zichte van de productie in 1938-1939. Textielplan 1947 Teneinde deze productie te bestem men voor de meest dringende aanwen dingen en ter afweging van het onder ling belang van deze aanwendingen heeft de minister van Economische Za ken, op voorstel van het Rijksbureau voor Textiel, een „textielplan 1947" vastgesteld. Dit plan vermeldt de vol gende voorzieningen: 1. De voorziening van technische tex tielproducten. In vrijwel iedere be drijfstak zijn in meerdere of mindere mate textielproducten nodig. In deze behoefte dient ten volle te worden voor zien, teneinde de productie in andere bedrijfstakken niet te belemmeren. 2. De voorziening in de behoeften Van leger, vloot en luchtmacht. 3. De voorziening van de burgerbe volking. 4. De voorziening van Ned.-Indië. 5. De voorziening in export. In bovenstaande opsomming is de volgorde van urgentie aangegeven. Hieruit blijkt, dat, hoewel de textiel industrie één van de belangrijkste ex portindustrieën is, de export achterge steld is bij de binnenlandse voorzie ning. Ondanks de deviezennood heeft de minister deze beslissing genomen, omdat een redelijke textielvoorziening, evenals een goede voedselvoorziening, de werklusf van de brede massa be vordert. In het kader van de voorziening van de burgerbevolking worden aange merkt: a. op punten gewaardeerde artikelen. Hieronder vallen in grote lijnen de ar tikelen voor kleding en huishoudgoede- ren; b. op speciale vergunning verkrijgba re artikelen, zoals gordijnstoffen, vloer bedekking. etc.; c. vrije artikelen, zoals dweilen, mol' ton dekens, meubelkledingsstoffen. De productie van de sub a bedoelde artikelen dient een dergelijke omvang te hebben, dat minstens per hoofd van de bevolking 80 textielpunten worden geproduceerd. Van deze 80 punten per hoofd worden er door de wolindustrie 20 verzorgd en door de katoen-, kunst zijde- en linnenindustrie, inclusief de tricotage-industrie, 60 punten. Deze productie is gebaseerd op de productie verhouding van de verschillende arti kelen in de industrie. Thans nu de barre winter achter de rug is en deze geen ernstige stagnatie in de industrie veroorzaakt heeft, kan, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, de voorziening in de 80 tex tielpunten als gegarandeerd worden beschouwd. Puntentekort? Thans hoort men echter geheel ande re klachten, n.l. dat er een puntentekort zou bestaan. Deze klacht wordt geuit door de textielhandel. 'Een puntente kort zou dus willen zeggen, dat de con sument geen punten meer heeft, terwijl de voorraad textielproducten bij handel en industrie zich ophoopt. Het zal waar zijn, dat het publiek, na in de allergrootste behoeften te hebben voorzien, thans niet zo vlot de punten meer uitgeeft, omdat het kieskeuriger begint te worden en met kopen wacht tot het de artikelen kan krijgen, die het verlangt. Maar dat zich bij de industrie voorraden ophopen, blijkt in geen en kel opzicht het geval te zijn. ZWAAR BEWOLKT. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Meest matige, langs de kust tijde lijk nog krachtige wind tussen West en Zuidwest. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. In het algemeen iets minder zacht. i. DéFILé VOOR DE LANDSVROUWE. De eerste Compagnie der 2de Marechaussee-divisie, welke dezer dagen naar Indië zal vertrekken, heeft voor H.M. de Koningin voor het palels te Apeldoorn gedefileerd. Agence France Presse meldt, dat officieel bekend is gemaakt, dat de Egyptische politie Martin Bormann, de rechterhand van wfjlen EQtler, gearresteerd heeft. Wij geven dit bericht met voor behoud. Reuter weet tot op dit ogenbUk slechts, dat er naar Martin Bor mann in Egypte gezocht wordt. Reuter deelt nog mee, dat de ge dichten aangaande arrestatie van Bor mann van gezaghebbende zijde zijn ontkend. Wel heeft de Egyptische po litie op aanwijzing van Scotland Yard de uitgebreidste maatregelen genomen, die tot zijn aanhouding kunnen leiden. Scotland Yard had reden om het mogelijk te achten, dat Bormann op weg naar Egypte is of zich daar reeds bevindt. Agence France Presse meldt nog, dat volgens sommigen Bormann zich ge voegd zou hebben bü joden, die naar Palestina trachten uit te wijken. Zaterdag, de laatste dag van het Con gres van de Partij van de Arbeid, vond de verkiezing plaats van het partij bestuur. Bij enkele candidaatstelling werden herkozen J. J. Vorrink, K. Wouden berg en mej. mi. L. W. van Liendonk. Als regionale vertegenwoordigers wer den benoemd de heren J. Tuin (Hoo- gezand Gr.) voor Friesland, Groningen en Drente C. Kleywegt (Nijmegen) voor Overijssel en Gelderland C. J. van Lienden (Eindhoven) voor Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland E. Vermeer (Naarden) voor Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht. Als secretarissen werden aangewezen de heren J. H. Scheps (Den Dolder), W. Thomassen (Zaandam) en J. Wii- lems (Tilburg). Hierna volgde nog de verkiezing van elf onbezoldigde partijbestuursle den: R. v. d. Brug (Leiden), mr. M. v. De hoge autoriteit, belast met de fiat-executie van tribunaal-uitspra ken, heeft de uitspraak van het tri bunaal te Enschedé, waarhij de nala tenschap van mr. dr. G. A. Lasonder, in totaal 2.300.000 gulden, werd ver beurd verklaard, bevestigd. De vissersboten, die in de afgelopen winter danig van het ijs te lijden hebben gehad, worden opgeknapt en hersteld. Een kijkje op een der scheepswerven te Enkhulzen. Op de achtergrond de „Drommedaris". d. Goes van Naters (Wassenaar), H. J. Hofstra (Wassenaar), mr. A. M. Joekes (Den Haag), prof. mr. R. Kranenburg (Leiden), L. N. Palar (Amsterdam), mej. mr. A. E. Ribbius Peletier (Am sterdam), G. Ruygers (Rijswijk), prof. ir. W. Schermerhorn (Delft), N. Stuf- kens (de, Bilt), mr. G. E. van Walsum (Rotterdam). Het Partijbestuur is met deze verkiezing tot 21 leden uitgebreid. Het nieuwe beginselprogramma werd met algemene stemmen aangenomen. Aan het einde van het congres hield mr. M. v. d. Goes van Naters, fractie leider in de Tweede Kamer, een rede, die vooral de wetenschappelijke en ze delijke achtergronden van het streven van de Partij in het licht stelde. Het doel van het verzet is niet bereikt, al dus spr., maar wij zeggen tot alle teleurgestelden: bouwt mee aan nieuw recht in de Partij van de Arbeid. Wat bereikt is, dat zijn het centraal wei- vaartsplan, sociale verzorging door sociale verzekering en de transforma' tie van het koninkrijk in een twee eenheid van elkaar respecterende de' len. De algemene vergadering der V.N., die heden te Lake Success haar spe ciale zitting opent voor het behande len van het Palestijnse probleem, zal besluiten moeten nemen ten aanzien van drie hoofdkwesties. Deze zfln: het Britse verzoek om een commissie van onderzoek, het verzoek der Ara bische staten om onafhankelijkheid voor Palestina en dat der Joden-zio nisten en niet-zionisten om aan de be sprekingen te mogen deelnemen. Naar wij vernemen zal een Neder landse dames estafette-ploeg binnen kort een officiële poging doen het wereldrecord op de 3 x 100 yards wisselslag estafette, dat op 19 Jan. van dit jaar door de Deense zwem sters Karen Harnp, l Soennesen en Fritz! Nathansen met een tijd van 3 min. 26,6 sec. voor de eerste maal op de wereldrecord-lijst werd gebracht, te verbeteren. BERLINER EN SAKSISCHE LEVERWORST EN LEVERKAAS Met ingang van 28 April zul len Berliner en Saksische lever worst en leverkaas, artikelen, waarin behalve lever ook vlees ver werkt wordt, uitsluitend weer op bon verkrijgbaar zijn. De z.g. Haagse leverworst, die geen vlees bevat, zal men zonder bon kunnen blijven kopen. Het C.D.K. deelt naar aanleiding hiervan mede, dat met ingang van Maandag 28 April een bon voor 100 gram vlees zonder been desgewenst recht geeft op het kopen van 300 gram Berliner of Saksische leverworst en leverkaas. Naar het Belgische blad „Het Volk" meldt, zijn de redacties van verschillende Antwerpse bladen op gebeld door een geheimzinnig per soon, die zeide uit naam van de „Irgoen Zwai Leoemi" te spreken en het volgende verklaarde: „Aangezien wfl Belgische mensenlevens willen sparen, waarschuwen wij de Belgen, die werkzaam zfln in de Britse am bassade of in officiële Engelse gebou wen door middel van de pers. Zfl lo pen gevaar slachtoffers te worden van de aanslagen, die tegen deze ge bouwen zullen worden gericht. Mevrouw Evalyn Walsh Mclean, de eigenares van den beroemden saffier- blauwen diamant van Hope, is op 60- jarige leeftijd aan longontsteking ge storven. De diamant van Hope, die 44 karaat weegt, heeft een lange geschiedenis als ongelukssteen. Hij zou 300 jaar geleden uit een tempel In Burma gestolen zijn, waar hij het oog van een afgodsbeeld was. Een Franse juwelier verkocht hem aan Lodewijk de Veertiende Koning v. Frankrijk en stierf kort daarop als een geruïneerd man. Vervolgens zou Lodewijk de Zestien de hem aan zijn gemalin, Marie An toinette hebben gegeven, die onder de guillotine stierf. De diamant dook later op in Am sterdam, waar hij door de familie HO' pe werd gekocht en zo onder de naam „diamant van Hope" bekend werd. De diamant wisselde herhaaldelijk van ei genaar, een bezitter werd krankzinnig en pleegde zelfmoord en een Franse actrice werd vermoord op den eersten avond, dat zij het kleinood droeg. Na deel uitgemaakt te hebben van de kroonjuwelen van den Turksen Sultan Abdoel Hamid H, die van de troon werd gestoten, werd de diamant van Hope voor 60.000 pond sterling het ei gendom van den Amerikaansen milli- onnair Me. Lean, doch ook zijn familie scheen de diamant ongeluk te brengen, want enkele jaren later kwam Mevr. Walsh Mclean's zoon door een motor ongeluk om het leven en haar dochter stierf aan een te grote dosis van een slaapmiddel. Vrijdag is in het marineopleidings- kamp te Hilversum nekkramp uitge broken. Onmiddellijk werden door den commandant maatregelen getroffen om uitbreiding van deze gevaarlijke besmettelijke ziekte te voorkomen. Acht jonge mannen werden In een geïsoleerde barak ter verpleging op genomen. Zij verkeren op dit ogenblik niet ln levensgevaar. De 1200 a.s. ma trozen, die in dit kamp worden opge leid, zfln voor drie weken naar huis gezonden. Zaterdag is door onbekende oorzaak de 45-jarige heer W. Barends uit Den Haag op de spoorwegovergang aan de Kleiweg te R'dam door 'n uit de rich ting Den Haag komende trein overreden en gedood. In New Delhi liggen ne gen millioen yards textielgoederen voor verzending naar Indonesië gereed om daar te worden geruild. De Indonesi sche autoriteiten moeten garanderen, dat voldoende goederen voor ruil ge reed liggen. Volgens inlichtingen uit Deense bron heeft de Gloster Me teor het wereldrecord opnieuw ver beterd door een afstand van 535 km. in 27 minuten af te leggen. Hon garije heeft gisteren een aanvrage in gediend voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties. Het is het eerste voormalig vijandelijke land dat om 't lidmaatschap der V.N. verzoekt. -* In de loods van de KNSM te Rotter dam viel Woensdag een baal katoen van een stapel op den 53-jarigen Chr. G. den Uil uit Schiedam, die met een schedelbasisfractuur naar het Haven ziekenhuis werd vervoerd, waar hij Donderdag is overleden. Naar b"t ANP verneemt is het waarschijnlijk te achten, dat het vertrek van minister Beel en min. Jonkman naar Batavia op Donderdagochtend 1 Mei a.s. zal plaats hebben. Zaterdagnamiddag is op de Barne- veldse weg bfl Lunteren het achtjarig zoontje van de woonwagenbewoner S., toen het plotseling de weg over stak, gegrepen door een motorrij wiel, bestuurd door v. d. B. uit Barne- veld. De knaap werd op de wegberm geslingerd en was onmiddellijk dood. Doordat de motorrijder krachtig remde, sloeg hfl om, waarbij hfl ern stige hoofdwonden opliep. Zfln duo- passagiere, mej. H. uit Barneveld, maakte een gevaarlijke salto en werd eveneens ernstig gewond. Een Nederlandse padvindersfilm. In samenwerking met Multifilm te Haarlem wordt door de Nederlandse padvinders een jongensspeelfilm vervaardigd, welke o.a. op de we reldjamboree, welke in Augustus a.s. te Moisson in Frankrijk gehou den zal worden, vertoond wordt. Een gedeelte der opnamen werd in het padvinderskamp te Ommen vervaardigd. De regie berust bfl E. J. Verschueren en den hopman der padvinders, Leo J. Capit. Het camerawerk wordt verzorgd door Ytzen Brusse. Hierboven één der scènes. Naar aanleiding van berichten, meldende dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid op het stand' punt zou staan, dat een vrfle dag op 5 Mei a.s. (de nationale feestdag) als z.g. snipperdag in mindering gebracht zou moeten worden op de vacantie- dagen, deelt het bestuur van de Stichting van de Arbeid mede, dat het naar zfln mening hier een aange legenheid betreft, waarvan de rege ling, zoals gebruikelijk, moet worden overgelaten aan het onderling over leg tussen werkgevers- en arbeiders organisaties in de bedrijfstakken. De 2-jarige Hendrik Alvis te Leeuwarden was bfl zfln moeder in de kamer aan het spelen. Nadat de schoorstenveger zfln werk had ge daan, ging het knaapje eens onder de schoorsteen zien, doch stootte daarbfl een pan met kokend water, welke op de kachel stond, omver. Met hevige brandwonden overdekt werd de kleine opgenomen. Het kind overleed enige uren later. SONJA HENIE BIJ DE DOUANE. Sonja Henie, de bekende schaats kampioene en filmster, vertelde vorige week in Parijs dat zij bij de grens twee uur lang werd ge visiteerd door 18 vrouwelijke douanebeambten. „Zij doorzochten al mfln kleren en bagage en keken letterlijk overal naar. Ik moest al mijn kleren afdoen, zelfs mfln kousen. Dat vond ik allesbehalve prettig, maar geen woord van protest heb ik laten horen". „Gelukkig was het warm die dag", voegde Sonja er aan toe. Het hoofd van de senaatcommissie der gewapende strijdkrachten der V.S., senator, Chan Gurney, heeft de sterkte der Amerikaanse strijdkrach ten op een millioen man geschat. 400.000 behoren tot de luchtmacht, 200.000 tot de landmacht. De senator geloofde, dat lange-af- standbommenwerpers en bestuurbare projectielen grote verwoestingen ta de Amerikaanse industrie kunnen te weegbrengen. Ook sabotage achter het front vormde een gevaar, terwijl voorts met een invasie van luchtlandings troepen rekening moet worden gehou den. President Truman en duizenden toeschouwers hebben den Ameri kaansen minister van buitenlandse zaken, Marshall, verwelkomd bfl zijn aankomst uit de Sovjet-Unie. Truman zeide, dat hfl zeer tevreden was over het werk, dat Marshall tfl- dens de conferentie had gedaan. Hfl was er zeker van, dat wanneer Mar shall Maandagavond zfln rede gehou- den had voor de Amerikaanse radio, het Amerikaanse volk eveneens te vreden zou zfln. Marshall dankte voor deze vriende lijke woorden en zeide later, dat zfln reis naar Moskou zeer belangrflk was geweest en dat hfl niet slechts gedaan had wat hem het beste leek voor de Verenigde Staten, maar voor de ge hele wereld. Het 6% maand oude kind van de familie de R. aan de Hensbroekerweg te Heerhugowaard werd gistermor gen voorover in de wieg liggend aan getroffen. Het kind bleek gestikt te zfln. Temeer tragisch is dit geval, waar het kind een tweeling-meisje was, waarvan het andere reeds op de leeftfld van 4 weken was overleden. Miinster Drees heeft aan de Districts raden van het Consumentencrediet me degedeeld, dat besloten is de mogelijk heid tot aanvragen van consumenten crediet opnieuw open te stellen. Binnenkort zullen de voorwaarden hiervoor nader worden vastgesteld ep bekend gemaakt. De populaire vierdaagse wandelmar sen, die telkenjare met Nijmegen als middelpunt worden gehouden, zullen dit jaar v&n Dinsdag 22 t/m 25 Juli plaats hebben. Met het Nederlandse schip „Veen- aam'' arriveerde gisterochtend de Ame rlkaanse filmster Rita Hayworth ln Rot terdam voor een bezoek van ongeveer drie maanden aan West-Europa. Miss Hayworth was gekleed in een eenvoudig zwart en wit geruit mantelpak. Vastomlijnde plannen voor deze reis heeft Miss Hayworth uiteraard nog niet, alleen staat vast dat zij na 'n drie daags bezoek aan Amsterdam naar Pa rijs zal gaan en misschien voor hej a.s. filmfestival in Brussel, België zal be zoeken. Heden staat 'n bezoek aan de bloem- bollenvelden op het programma, waar bij zij is uitgenodigd om in een kweke rij te Hillegom een speciaal voor da export naar Amerika gekweekte tul pensoort te dopen met de naam „Rita Hayworth". Vervolgens gaat de tocht naar Aep- denhout, waar Rita Hayworth het her stellingsoord voor illegale werkers „Kareol" zal bezoeken. Om vijf uur zal dan in hotel de L'Europe ln Amster dam een receptie worden gehouden. De derde dag van haar verblijf in Holland zal aan Amsterdam worden gewijd. Tot nu toe mochten wij in Nederland Rita Hayworth nog niet op het witte doek aanschouwen. Binnenkort zullen echter drie films van haar hier te lan de vertoond worden nl. „Blood and Sand", „Gilda" en Covergirl",

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1