Engeland pakt de problemen aan DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De voeding beter dan ooit Nog geen spoor van Bormann Oud-minister aan de galg Enorme winsten voor Nederlandse financiers Prins Bernhard met oudste prinsesjes terug in Nederland De spoorwegen op 5 Mei Prijzen van vacantiepensions en hotels r K Hors d'Oeuvre Van nabij en verre 134 Veesmokkelaars in arrest Rita Hayworth doopt nieuwe tulp Extra bon voor korstloze kaas Koning Ghristiaan opgebaard in zijn paleis Staking te IJmuiden Nieuw wereldrecord 3x100 meter wisselslag voor dames Dr. Douwes Dekker Indonesisch minister zonder portefeuille 78.500 rantsoenen brood gestolen Kind verbrand te Obdam erlijk Nederland Nationale herdenking te Londen WeecAedcfit BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.! 3. Bijlsma DINSDAG M APRIL 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 282. ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 16 woorden 75 ct., tóe woorc meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: t 1.10 per maand, t 3.25 per kwartaa- Hoofdredacteur M. H. E. üyldert plv. TJ, N. Adema. Mrs. Barbara Ayrton Gould, Labour- Ild van het Engelse parlement, gaf gister op een persconferentie in het British House te Amsterdam ais haar mening te kennen, dat het Engelse volk thans beter dan ooit gevoed Is. Er is een ruime voedselrantsoene ring. Het voedselpakket is zo sa mengesteld, dat het alles bevat, om de lichamelijke conditie op peil te houden. Bovendien is voor den arbeider een nieuwe belastingregeling getroffen, zodat een gezin met drie kinderen en een jaarlijks inkomen van 3.500 geen belasting behoeft te betalen. Deze re geling, waarbij de lagere inkomens weinig of niet belast worden, stelt den arbeider in de gelegenheid zich beter te voeden. De geruchten als zou het Engelse volk aan ondervoeding lijden, spreekt mrs. Gould met klem tegen. Integendeel, zo zegt zij, de Engelsen zijn gezond en pakken met grote ener gie de problemen aan, waarvoor zij zich gesteld zien. Het is de algemene opinie in Engeland, dat de kleine on- gerieven, waarvoor men zich thans in vele opzichten geplaatst ziet, binnen enkele jaren zullen verdwijnen. Engeland moet het van de uitvoer hebben. Deze moet nog meer wor den opgevoerd en minstens 165 worden van hetgeen hij vóór de oorlog was. Mrs. Gould vertelde, dat de regering geenszins bevreesd is voor het ogenblik waarop het Ame. rikaanse crediet zal zijn opgebruikt. Men is van mening, dat Engeland tegen die tijd de moeilijkheden in zo verre zal hebben opgelost, dat het zichzelf kan bedruipen. De nieuwe tabaksbelasting is niet in de eerste plaats een middel om de schatkist te versterken. Zij beoogt het tabaksverbruik te drukken, zodat er minder invoer van tabak uit de V.S. nodig is. De regering is overtuigd, dat Engeland zijn Amerikaans crediet beter kan gebruiken dan voor de aan koop van enorme hoeveelheden tabak. Voor de ouden van dagen zal waar schijnlijk een goedkoop tabaksrantsoen worden ingevoerd om hen niet te zeer in deze laatste levensvreugde te tref fen. Het woningprobleem. Wat de behuizing betreft, vertelde mrs. Gould nog, dat er een plan is, om te voorzien in de bouw van 240.000 wo ningen per jaar, zodat het woningpro bleem binnen 10 jaar opgelost kan zijn. Hoewel alle havens, vliegvelden en stations in Egypte onder de strengste controle staan, heeft men tot nog toe geen spoor kunnen vinden van Martin Bormann, de rechterhand van Hitier, die verleden jaar bij verstek te Neu renberg ter dood werd veroordeeld en naar verluidde zich te Cairo of op weg naar Cairo zou bevinden. Volgens een functionaris van de veiligheidspolitie neemt de politie geen risico's, hoewel zij gelooft, dat ontsnapte krijgsgevange nen, die zich in Egyptische steden op houden, te onrechte voor Bormann wor den gehouden. John Ley, een voormalig minister van Justitie van Nieuw Zuid-Wales, zal op 8 Mei a.s. worden gehangen wegens moord op den 35-jarigen buf fetknecht John Mudie, wiens lichaam Ley in een kalkgroeve had verborgen. Het betreft een misdaad uit jaloezie wegens een vrouw. Ley pleegde deze moord in Groot-Brittannië en is te Londen veroordeeld. Reeds eerder werd te Londen mel ding gemaakt van Nederlandse finan ciers, die een zeer voordelige handel in goudstaven dreven op Brits-Indië en waarbij zij circa 200 procent winst maakten. Er werden vele bizonderhe- den omtrent hun werkwijze bekend, doch thans circuleren in Londen de laatste verhalen omtrent de manier waarop deze heren geld verdienen. Het verhaal is het volgende: In Amsterdam beleggen zij hun geld in Braziliaanse aandelen, deze verkopen zij met een klein verlies in New-York, waar zij er dus dollars voor krijgen. Voor deze dollars kopen zij Zwitserse franken, ook weer met enig verlies. Met de franken kopen zij in Zwitserland goudstaven waarvoor zij de officiëele prijs plus een kleine premie betalen. In dit stadium hebben zij op hun oor spronkelijke belegging ongeveer 20 pet. verloren. Hierna gaan zij echter winst maken. Zij verschepen het goud naar Bombay waar zij het op de vrije markt voor 21 pond sterling per ons van de hand doen. De officiële prijs is echter 8 pond 12 shilling en 3 pence. Hun winsten waren enorm. De rupi's welke zij voor het goud ontvingen zet ten zij om in ponden en wellicht zetten zij deze dan weer om in guldens. Het resultaat van dit alles was een aanval op het pond, daar de Nederlan ders, dank zij hun enorme winsten in staat waren ponden tot elk bedrag te verkrijgen en zodoende een ontzaglijk disconto konden vormen. Kort na deze gebeurtenissen heeft ue Brits Indische regering het land geslo ten voor de import van goud en zilver baren. (Up.) Na een verblijf te Zermatt van meer dan een maand zijn Z. K. H. prins Bernhard en zijn oudste dochtertjes Beatrix en Irene Maandagavond om vijf minuten over half zeven op paleis Soestdijk teruggekeerd. De reis naar Nederland werd ge maakt met hetzelfde vliegtuig, dat hen naar Zwitserland had gebracht en dat werd bestuurd door den piloot Sonderman. De verzorgster van de prinsesjes mevrouw Penning en zus ter Huidekooper hebben de terugreis medegemaakt Het vliegtuig, dat gistermiddag vroeg van het vliegveld Chateaubeuf bij Sit- ten was opgestegen, streek neer op Soesterberg, vanwaar de prins met zijn beide dochtertjes zich naar het pa leis Soestdijk begaf. UTRECHT. - Op Maandag 5 Mei, de Nationale feestdag, zullen de Neder landse Spoorwegen hun diensten uit voeren als op Zondagen. Het vorige vacantieseizoen heeft aangetoond, dat de prijzen van veel vacantiepensions ver boven het ge oorloofde peil lagen. Thans is een prijsregeling door den minister van economische zaken afgekondigd, welke zowel voor den gast als voor den pensionhouder zeer eenvoudig aangeeft wat bere kend mag worden. De regeling, aldus wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, komt hierop neer, dat in het algemeen bij particulieren 4.50 en in beroeps pensions, die over gemakken als elec- trisch licht en stromend water be schikken, ƒ5.per persoon per dag mag worden berekend. Een hogere prijs, welke meestal ƒ6.zal bedragen, mag in eerste klasse pensions slechts na verkregen toestemming van den Directeur-Gene raal van de Prijzen worden gevraagd. Waaruit de maaltijden moeten be staan is nauwkeurig omschreven. Bovendien moet de kamer deugdelijk BAARDMAN Ik stond op het achterbalcon van de Haagse tram. Het was er, zoals meesttijds, stampvol. Naast mij stond een statig, rijzig heer, met een lange, grijzende baard, welke over zijn overjas hing als een deftige bef. Toen wurmde zich een kleine man langs de treeplank omhoog. Hij stond aan de rand van het trambalcon en hij stond niet „vierkant op zijn benen", zoals men dat noemt, maar tamelijk wankel, en hij was zichtbaar be angst. Hij stak zijn hand uit, op zoek naar steun, maar binnen zijn bereik was stang noch lus. En toen de tram onverhoeds een bocht maakte, die voor zijn evenwicht gevaarlijk werd, greep hij zich vast aan 't eerste 't beste in ieder geval aan het eerste dat hij grijpen kon; hij greep de baard. Wij, mede-passagiers, zagen bij deze onstellende handeling be langstellend toe. Wij grepen niet in; het was niet ónze baard. De baardman wilde zich verwe ren, maar hoe kón hij? Zijn armen zaten hem tegen het lijf ge klemd. Hij wilde spreken, maar zijn onderkaak werd omlaag ge trokken en men kan wel luis teren, maar niet spreken met wijd open mond. Met open mond, maar niet van verbazing, droeg hij lijdzaam zijn lot. Toen waren wij door de gevaar lijke bocht, en de greep van den kleinen man om de baard van den groten man werd Iets min der straf. Deze laatste bracht eindelijk de lippen bijeen en vroeg zijn kleinen kwelgeest be leefd want een Hagenaar is altijd en onder alle omstandig heden beleefd: „Meneer, zoudt u mijn baard misschien willen loslaten?" De kleine man keek met wel willende verwondering naar hem op. Toen beantwoordde hij de vraag met deze wedervraag: „O, moet u er al af?" KREEFT. In Zuid-Limburg staan thans de meeste vruchtbomen in volle bloei. De Brabantse schrijver Antoon Coolen heef een veertiendaags bezoek gebracht aan Tsjecho-Slowakije voor het houden van voordrachten over Ne derland. De SS zou 33 millioen mark ln goud uitbetaald gekregen heb ben voor het uitvoeren van het plan ter vernietiging van de Joden van Oost-Europa. Deskundigen van 24 landen zijn te Geneve tot de slot som gekomen, dat de afschaffing van paspoorten voor buitenlandse reizen nog niet mogelijk is. 1Mei zal in de Britse zone een betaalde vacan- tiedag zijn. Te Mannheim heb ben 14 Amerikaanse militaire gevange nen een anti-vriesmiddel gedronken; reeds 5 van hen zijn gestorven. Tijdens het proces tegen den Duitsen groot-industrieel Flick is een docu ment voorgelezen, volgens hetwelk tot einde November 1941 2.300.000 Russi sche krijgsgevangenen in Duitse kam pen aan vlektyphus zijn gestorven. Bij een grossierderij te Rotter dam hebben inbrekers 150.000 rant soenbonnen suiker, 2080 id. versnape ringen en 610 ld. zachte zeep gestolen. Te Londen is gisteren een sta king uitgebroken onder de havenar beiders, welke niet minder dan 10.000 man omvat. Bevin heeft op de thuisreis van Moskou te Warschau een oponthoud van drie uur gehad voor een onderhoud met den Poolsen min. van buitenl. zaken. Gisteren be gon te Praag het proces tegen Jan Bata, den Tsjecho-Slowaaksen schoe nenkoning. Bata wordt er van be schuldigd laarzen te hebben geleverd aan de wehrmacht en verraad te heb ben gepleegd. Hij bevindt zich thans in Brazilië. zijn gemeubileerd en worden aan de bediening gelijke eisen gesteld. Indien vier of meer gasten op één kamer met slechts één vaste wastafel worden ondergebracht of kinderen geen aparte kamer krijgen, moet de prijs worden verlaagd. Voorts zijn de prijzen van afzon derlijke maaltijden en ook van dran ken geregeld. De pensionprijs in hotels is op ge makkelijk te controleren wijze vastgesteld, afhankelijk van de prijs klasse waarin het restaurant is inge deeld en welke op de menukaart staat vermeld. De pensionprfls be draagt in deze vier klassen ten hoog ste ƒ5.—, ƒ6.—, ƒ7.50 en ƒ9.50 per persoon per dag. De hotelhouder mag echter sommi ge kamers hoger berekenen, mits hij andere zoveel lager prijst, dat hij op 't gemiddelde van z(jn klasse blijft. In dit geval moet een lijst van alle ka mers met hun prijzen in de eetzaal worden opgehangen. De nadruk wordt er op gelegd, dat reeds gemaakte afspraken voor een vacantieverblijf wat de prijzen be treft met deze regeling in overeen stemming moeten worden gebracht. Een hogere prijs dan die, welke in de met 1 Mei in werking tredende be schikking is toegestaan, mag dus in geen geval worden gevraagd of be taald. De Rotterdamse familie van der Dussen, bestaande uit man, vrouw en elf kinderen, die per vliegtuig naar Amerika is vertrokken, bij aan komst op het La Guardia-vliegveld te New York, Op het ogenblik zijn 134 veesmokke laars in arrest. In het totaal zijn er ongeveer 190 aangehouden, doch circa 53 zijn er weer op vrije voeten ge steld. De politie is momenteel wel tevreden over de gang van zaken, daar er ken nelijk angst onder de veesmokkelaars heerst. Tekenend daarvoor is, dat thans wel 100 gulden aan de zgn geleiders wordt geboden om een koe over de grens te brengen. Het aantal koeien, dat evenwel over de grens gaat, is niet meer van grote betekenis, hetgeen in tussen niet wil zeggen, dat de aandacht van justitie en politie verslapt. Onder de gearresteerden bevindt zich ook een grote geldschieter uit Rotter dam. Deze werkte als man achter de schermen en fourneerde het geld om koeien op te kopen. In een kas van een hollenkweker te Hillegom heeft gistermorgen de Ame rikaanse filmster Rita Hayworth haar naam gegeven aan een nieuwgekweek- te grote rode tulp. De filmster, die Zon dag met de Veendam in Rotterdam arriveerde, werd in de kas te Hille gom door een legertje persmensen en fotograven verwelkomd. Bij een grote rode tulp (1000 gulden per stuk) plaatste zij een stokje in de grond, dat met haar naam versierd was. De „Rita Hayworth tulp" was gedoopt. Vervolgens is de bekende Ameri kaanse naar het tehuis voor ex-illega- len „Kareol" te Aerdenhout gegaan, waar zij een bezoek bracht aan de pa tiënten. „This is no publicity" voegde zij de verslaggevers toe bij het binnentreden van het tehuis. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat personen geboren in een der jaren 1927 tot en met 1942 in aanmer king komen voor een extra hoeveel heid van 100 gram korstloze- en of smeerkaas. Men moet hiertoe de bon B 04 reserve of B 07 reserve uiterlijk op 3 Mei a.s. bij een handelaar in kaas inleveren. De aflevering der korstloze- en/of smeerkaas zal zo spoedig moge lijk plaats hebben. Maandagochtend zijn ongeveer 100 lossers in de haven van IJmuiden in staking gegaan. De lossers, die per ge lost schip 4 kilo vis ontvangen, vonden dit te weinig en legden nadat toewij zing van een grotere hoeveelheid uit bleef, het werk neer. Tijdens de internationle zwemwed strijden in het Sportfondsenbad te Arnhem is de Nederlandse dames estafette ploeg, bestaande uit Irene Kostervan Feggelen, Nel van Vliet en Hannie Termeulen, erin geslaagd het wereldrecord op de 3 x 100 m. wisselslag estafette te verbeteren door deze afstand af te leggen in 3 min. 42,4 sec. Het oude record stond eveneens op naam van Nederland met dezelfde da- mesploeg met een tijd van 3 min 46,3 sec., gevestigd op 14 December 1946 te Amsterdam. Als tussentijd op de 100 meter school slag werd voor Nel van Vliet geno teerd een tijd van 1 min. 18,2 sec., een tijd, welke beneden het officiële we reldrecord ligt. Nog een verbetering? Deze tijd zal aan de Fina worden op gezonden voor erkenning als we reldrecord, aangezien drie officiële tijdwaarnemers deze afstand afzon derlijk hebben opgenomen. Deze drie tijdopnemers, onder wie zich ook Truus Klapwijk bevond, no teerden allen eenzelfde tijd. Het oude wereldrecord van Nel van Vliet stond op 1 minuut 19 seconden, gemaakt te Den Haag op 1 Augustus 1946. Naar AFP verneemt, heeft het repu blikeinse kabinet te Djokjakarta be sloten als hoofd van de Indonesische delegatie, welke de onderhandelingen voert met de commissie-generaal, te handhaven en de samenstelling van deze delegatie te verbreden. Enige adviseurs zullen aan de delegatie worden toegevoegd. Voorts is dr. E. F. E. Donwes Dekker door het re publikeinse kabinet benoemd tot mi nister zonder portefeuille. In Nederland wordt Douwes Dekker als agitator beschouwd. Hij heeft ver scheidene scholen in Nederlands-Indië gesticht en is op journalistiek terrein werkzaam geweest. Verdacht van nat.- soc. sympathieën, werd hij door de Ned.-Indische regering in Mei 1940 ge arresteerd en te Ngawi geinterneerd. Kort voor de Japanse invasie werd hij met een aantal NSB-ers naar Surina me overgebracht. Na de bevrijding keerde hij naar Nederland terug en ar riveerde in Januari 1947 in Indië. Door de politie te Tilburg zijn aan gehouden drie broodbezorgers van een coöperatieve verbruiksvereniging, die ervan verdacht worden ten nadele van de coöperatie 78.500 broodrantsoenen te hebben gestolen. Deze rantsoenbon nen zouden verkocht zijn aan bakkers, die een bonnentekort hadden. Zaterdag brak, doordat kinderen met vuur speelden, brand uit in een schuur van den heer P O te Obdam, waarbij één kind ernstige brandwonden opliep, zedat het vervoerd moest worden naar een ziekenhuis. Korte later is het kind aan de bekomen verwondingen overleden. i. „De liefde tot zjjn land is ieder aan geboren," schreef Vondel, ruim drie honderd jaar geleden, en vermoedelijk zal dit, in het algemeen gesproken, ook wel niet bezijden de waarheid zijn. Alleen moet men ook bij deze uitspraak in aanmerking nemen, dat de regel zijn uitzonderingen heeft, dat men het begrip „ieder" niet al te vol strekt opvatten moet, en dat de» liefde in vele gevallen door persoon lijk belang in het gedrang geraakt. Hoe zou het anders te verklaren zjjn, dat zo velen onze landgenoten, ook de meer ontwikkelden, medewer ken aan practijken waardoor aan ons land onberekenbare schade berokkend wordt en daardoor blijk geven van al zeer weinig liefde en trouw. Mis schien moet de verklaring worden gezocht in egocentrische kortzichtig heid. WK Nederlanders zijn individua listen en vergeten graag het gemeen schapsbelang, wanneer persoonlijk belang zich aan ons opgedrongen, uit zicht op persoonlijk voordeel zich voor ons geopend heeft. „Kom, kom," zegt de veesmokke laar, „zo'n enkel koebeest! Hoe kan dat de staat nu schade doen!" En de deviezen-smokkelaar, die een ontspan ningsreisje naar het buitenland on derneemt, redeneert evenzo. En zij beseffen niet voldoende, dat het niet bij een enkel koetje en een enkel reisje blijft en dat, als ieder, of ten minste enige duizenden landgenoten, aldus ging redeneren, 't geliefde land onnoemelijk schade lijdt. Hier is een oneerlijkheid, een die bfl velen uit on doordachtheid of kortzichtigheid IB ontstaan, welke niet krachtig genoeg bestreden worden kan. Deze oneerlijkheid werpt op ons volkskarakter een beschamende smet en vormt een teleurstellende tegen hanger tot de hardnekkigheid en de zelfopoffering waarmede dit volk, eerst gedurende vijf oorlogsdagen en daarna in een langdurige verzets strijd, voor de vrijheid van het vader* land pal heeft gestaan. Is het deze zelfde vrijheids-zin, welke de oneerlijke practijken bevor dert? Sommigen menen, dat daarin een psychologische verklaring van de smokkel-zucht moet worden gezocht. De Nederlander is uitermate wars van elke overheidsmaatregel, welke zijn vrijheid van handelen remt. De waarschuwing: „Verboden Toegang" prikkelt hem veelal juist tot het be treden van verboden terrein. De ver boden vrucht lokt en het ontduiken van strafbepalingen, voor zover het niet tot welbegrepen misdadigheid leidt, wordt bij velen een soort sport. Hieruit wordt door sommigen afge leidt, dat een al te straffe overheids bemoeiing zeer gemakkelijk fraude en corruptie uitlokken zal. Onder deze overheidsbemoeiing verstaat men dan de geleide economie, de niet strikt noodzakelijke bemoeiing der overheid met het economische leven. Het is 'n opvatting. Alleen jammer, dat het begrip „strikt noodzakelijk" zo rek baar is en op een zo uiteenlopende wijze kan worden opgevat. Door de interpellatie, die mr. Joe- kes dezer dagen in de Tweede Kamer gehouden heeft en de daaropvolgende verklaringen der ministers is een schril licht geworpen op de enorme schade, welke onze volksgemeenschap door de smokkelzucht van den Ne derlander, die zegt zijn land lief te hebben, berokkend wordt. Wtf komen daarop in een volgend artikel terug. V, In verband met de nationale her denking op de 3e Mei 1947 in Neder land van allen, die gedurende de jaren 194045 him leven gaven voor de bevrijding van het vaderland, zal op dezelfde datum van 12.15 tot 1 uur op het terrein van Austin Friars, waar in de City van Londen de al oude Nederlandse kerk stond voordat een landmijn haar verwoestte, een herdenkingssamenkomst worden ge houden. Z. E. Jhr. E. F. M. Michiels van Verduijnen, H.M.'s ambassadeur te Londen, zal een openingswoord spreken. Daarna volgt een minuut stilte. De aanwezigen zullen daarop *t „Wilt heden nu treden" zingen. Dan komen achtereenvolgens pater J. Padberg, oud-aalmoezenier, I. D. Du- que, oud-legerrabbtjn, ds. P. D. Kui per, Ger. predikant en ds. R. H. van Apeldoorn, Ned. Herv. predikant te Londen, aan het woord. VRIJ KOUD. Aanvankelijk nog krachtige wind uit Noord-Westelijke richting. Wis selend bewolkt met enige regen- of hagelbuien. Later afnemende wind en minder bewolking. Vrij koud.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1