5 hoogspann Trucjes aai r Onze wekelijkse Sportp rijsvraag Gemeenteraad van Alkmaar Bouwplan van 107 woningen Bonkaarten afhalen .J Melchert Schuurman 20 Juni voor het Hof. Geen tehuis voor de Padvinderij. Spontane medewerking. Slechte treïnverlichting. Handel met Frankrijk „Rolia" speelt „De Doofpot EINDEXAMEN Middelbare Handelsavondschool Overheidspersoneel 'feestelijk bijeen bet Y3S reeds bti twaalven, DUIZENDEN reizer Hond Feuilleton maanden Dit jaar zullen er 107 nieuwe woningen gebouwd worden Directeur van Gemeentewerken benoemd Gisteravond te half acht vergaderde de gemeenteraad ten stadhuize onder voorzitterschap van den loco-burge meester, wethouder Van Slingerland. Herdenking N. P. Andriesma. De voorzitter wijdde, nadat alle le den zich van hun plaatsen verheven hadden, een woord van herinneringen waardering aan het overleden raads lid, den heer N. P. Andriesma. Deze was reeds lid van de nood- raad en werd daarna in de nieuwe raad gekozen. Hij had zich op buiten gewone wijze in de zaken van de toelagen mag verlenen als bedoeld in het K. B. 13 B. en G. 362. De heer Torenvlied (comm.) gaf toe, dat de tijden niet gunstig zijn, maar men had het verzoek bij Ged. Staten aanhangig kunnen maken. De gemeente is noodlijdend, maar het is toch goed een en ander eens nader te bekijken omdat die noodlijdendheid nog lang zal kunnen duren. Als de voorzitter toch naar Haarlem moet, zou hij daar ook deze kwestie wel eens kunnen bespreken. De voorzitter zeide, dat hij wel goed is, maar geen boodschappen -- (jongen van den raad wil zijn. Vroeger raad ingewerkt, waarbij hem zijn lang- J CJL_ durige aanwezigheid als journalist en raadsoverzichtschrijver van het r. k. Noordhollands Dagblad van groot nut is geweest. In onderwijszaken had hij zich in het bijzonder ingewerkt. Zijn advie zen werden in brede kring gewaar deerd. In het bijzonder voor de katho lieke fractie betekent zijn heengaan een groot verlies. Moge God, aldus spr., zijn weduwe kracht schenken, dit zware verlies te dragen. In de raad zullen zijn persoon en zijn werk in hoge ere worden ge houden. Ingekomen stukken. Na vaststelling van de notulen volg de mededeling der ingekomen stukken. Daaronder behoorden goedkeuringen van diverse raadsbesluiten, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Eveneens geschiedde dit met een dankbetuiging van H. M. de koningin voor de gelukwensen Haar gebracht bij de geboorte van prinses Marijke; met een kennisgeving van het Centraal Stembureau, dat de heer P. J. Kort benoemd was tot lid van den raad; met een kennisgeving van mr. Nijsingh, dat het cassatieberoep der gemeente inza ke electriciteitsvraagstuk is verworpen en met 'n kennisgeving van den heer G. J. Mol, van aanvaarding zijner benoe ming tot lid van de Comm. v. Toezicht op het L.O. In handen van B. en W. werden ge steld een verzoek van het bestuur der r. k. meisjesscholen om medewerking voor de aanleg van een centrale ver warming in de Sint Josephschool en de Sint Annaschool. Het kruithuisje. Voorgesteld werd in handen van B. en W. te stellen een verzoek van den beer W. van Duin alhier om het zoge naamde kruithuisje te mogen verbou wen en bewonen. De heer Sietsma verwachtte, dat dit een afwijzing betekent. Aange zien hij de motieven daarvoor gaarne zou kennen, verzocht hij de aanvrage niet in handen van B. en W. te stellen ter afdoening, maar om bericht raad. De heer Venneker ondersteun de dit voorstel, dat door het college werd overgenomen. Presentiegeld Commissie voor Hulsvesting. In verband met een desbetreffend schrijven van Ged. Staten met advies om de presentiegelden van de leden der Comm. voor Huisvesting van f 5 op f 3 te brengen, stelden B. en W. voor daartoe te besluiten. De heer De Wilde protesteer de namens de fractie van de Partij van de Arbeid tegen het voorstel. Er zijn mensen, die werkverzuim hebben en deze kunnen niet de gehele middag zitting houden voor een be drag van f 3. Laten B. en W. de kwes tie aanhouden en eerst nog eens met Ged. Staten bespreken. De voorzitter deelde mede, dat hij toch morgen voor de gemeente in Haarlem moet zijn en dan wel gele genheid zal vinden de kwestie nog eens te bespreken. De heer De Wilde verzocht, in verband daarmede, het nemen van een besluit uit te stellen, waartoe werd be sloten. Voorstel van de Tucht-Unie. B. en W. stelden voor, ter afdoening in hun handen te stellen een circulaire van de Tucht-Unie waarbij in overwe ging werd gegeven, ter bestrijding van de baldadigheid der jeugd, aan het on derwijzend personeel enige politionele bevoegdheid te geven. De heer De Wilde zeide, dat de circulaire van de Tucht-Unie ons in aanraking brengt met het gehele jeugd probleem. Men moet deze kwestie niet aan den burgemeester ter afdoening overlaten. Men kan een jeugdcommis sie vormen welke het gehele probleem kan bekijken. Daarin kunnen vertegen' woordigers van het gemeentebestuur zitting nemen, alsmede van de Vrije organisaties op dit gebied en bv. de inspectrice van de kinderpolitie. Zij kunnen dan een rapport opstellen over het jeugdvraagstuk en een weg ter op lossing zoeken. In vele Nederlandse gemeenten kwam men reeds tot coör dinatie, zoals in Amsterdam, al be hoort de oplossing van het vraagstuk eigenlijk bij de vrije organisaties. In Zaandam, een gemeente, welke spre ker met Alkmaar kan vergelijken, is men ook bezig met dit vraagstuk en men zou er ook eens poolshoogte kunnen nemen om te zien wat daar op dat ge bied is gedaan, De voorzitter deelde mede, dat de politionele bevoegdheden alleen den burgemeester toekomen. Spreker zegde toe, dat de wethouders de kwes tie onder de loupe zullen nemen als ze in B. en W. ter sprake zal komen. Vacantietoeslag overheidspersoneel. B. en W. stelden voor op het verzoek van het hoofdbestuur der Landelijke Bedrijfsgroep Overheidspersoneel van de E. V. C. te Amsterdam om voor het gemeentepersoneel een vacantietoeslag in te voeren, afwijzend te beslissen omdat de gemeente boven de thans geldende salarissen en lonen slechts kende men de vacantie-toeslag. Spre ker begrijpt, dat een vacantie zonder voldoende geld niet gezellig is, maar de heer Torenvlied haalt een parade paardje van stal, dat toch niet bereden zal kunnen worden. „Weet U wel wat dit voorstel zal kosten?" De heer Torenvlied kan dat niet schatten. De voorzitter achtte het toen wel wenselijk, dat men dit enigszins weet als men een dergelijk voorstel doet. Het kost f 60.000 en spreker weet positief, dat een verzoek in deze rich ting niet zal worden ingewilligd. De gedachte is sympathiek, maar ze is niet te verwezenlijken. Geloofsbrieven goedgekeurd. In verband met het aannemen van zijn benoeming als raadslid door den heer De Kort verzocht spreker de he ren Hoytink en Venneker met den se cretaris de geloofsbrieven na te kijken. De heer Venneker deelde na terug komst mede, dat alles in orde was be vonden, waarna tot toelating werd be sloten. De toestand van den burgemeester vooruitgaande. De voorzitter deelde mede, dat de gezondheidstoestand van den burgemeester vooruitgaande is, zodat deze hopelijk binnen afzienbare tijd weer aanwezig zal kunnen zijn. Benoeming leden Commissie voor Huisvesting. Op grond van het bepaalde in artikel van de verordening regelende de werkkring en de samenstelling van de Commissie tot Huisvesting hebben B en W. het aantal leden, voor zover zij niet uit hoofde van hun ambtelijke functie in de commissie zitting hebben, vastgesteld op drie. Ter benoeming van deze drie leden zijn de navolgende voordrachten opge maakt: 1. A. F. Zeegers, Bleekerskade 87. 2. C. Couwenhoven, N. G. Pierson- straat 4. 1. H. Bruin Nzn., Oudegracht 223. 2. N. F. Kuenen, Laat 184. 1. mr. C. Smal, Kennemerpark 7. 2. mr. H. Lesterhuis, Van Ever- dingenstraat 4. Benoemd werden de eerstvoorgedra- genen met resp. 15, 23 en 24 stemmen. Op den heer Couwenhoven waren 9 stemmen uitgebracht en op den heer Kuenen één. Benoeming regent Centraal Ziekenhuis. In de vacature van regent van het Centraal Ziekenhuis, ontstaan door het overlijden van den heer C. Haringhui zen die de subsidiërende gemeenten vertegenwoordigde werd met alge mene stemmen tot ultimo December 1947 benoemd de heer J. A. Pesman. Benoeming directeur Openbare Werken, Ter voorziening in de a.s. vacature van directeur der gemeentewerken bo den B. en W. de volgende aanbeveling aan: 1. Ir. J. F. Cusell, hoofdingenieur en waarnemend directeur van de dienst van Openbare Werken te Groningen. 2. Ir. H. Knol, directeur van gemeen tewerken der gemeente Haarlem mermeer, te Hoofddorp. De raad hield over deze benoeming een langdurige geheime vergadering. Na heropening der deuren deelde de voorzitter mede dat ir. Cusell zich teruggetrokken had. Benoemd werd ir. H. Knol met 19 stemmen tegen 4 stemmen op den heer Kirkenier en 1 stem blanco. Afscheiding van de belastings dienst van de taak van den ge meente-ontvanger. B. en W. deelden, in verband met een vroegere toezegging mede, dat een dergelijke wijziging tot gevolg zal heb ben, dat alle belastingverordeningen zo danig moeten worden gewijzigd, dat de gemeente-ontvanger wordt ver vangen door een ambtenaar ter secre tarie. Deze oplossing brengt ter verkrij ging der Kon. goedkeuring de kans mede, dat bezwaar zal worden ge maakt tegen andere bepalingen van rog bestaande belastingverordeningen, waarom het gewenst is, deze achter eenvolgens te onderzoeken, waarbij te gelijkertijd de tarieven opnieuw beoor deeld kunnen worden. Naar gelang de verordeningen dus op nieuw door den raad worden vastge steld, kan de belastingsdienst van de taak van den gemeente-ontvanger wor den afgescheiden. De raad ging hiermede accoord. Toekenning 25 pet. bijslag aan gepensionneerden. De burgerlijke en militaire gepen sionneerden ontvangen over 1945 en 1946 een extra uitkering ineens ten be drage van een kwartaal pensioen tot een maximum van f 500. Evenzeer geschiedt dit ten laste van het gem. pensioenfonds voor hen, wier pensioenen aan het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds moeten worden vergoed. Voor een twaalftal personen werkt deze pensioensverhoging niet ten volle omdat de Pensioenraad bij de vaststel ling van de bijslag slechts uitgaat van de door deze raad verleende pensioe nen en geen rekening houdt met de betreft hier vergelding met pensioen pensioenen door B. enW. toegekend. Het van tijdelijke diensten vóór 1 October 1913 bewezen. B. en W. willen voor deze personen aansluiting aan de wettelijke regeling zoeken wat plus minus slechts f 250 per jaar zal kosten. Zij stelden voor cm over 1945 en 1946 over de hier be doelde pensioengedeelten 'n bijslag van 25 pet. uit te keren en te besluiten dat deze bjjslag ook voor 1947 en volgende laren zal gelden indien het Rijk dan tot dezelfde maatregel overgaat. De heer Sietsma had met er- Kentelijkheid van dit voorstel kennis genomen. Er zijn in deze gemeente nog enige weduwen van wethouders. Laten B. en W. eens nagaan of ook de ze niet een toeslag op het pensioen Kan worden gegeven. Het College verklaarde zich bereid dit voorstel in zijn eerstvolgende ver- gadenng aan de orde te stellen. Herziening uitbreidingsplan West. B\e"W' boden de raad het ontwerp aan tot herziening van het uitbreidings- n tV'betrekking hebbende op het N. W. deel de gemeente. Voor de toelichting werd naar de uit voerige beschrijving verwezen. B. en W. stelden voor, dit uitbrei dingsplan en de daarbij behorende be bouwingsvoorschriften vast te stellen. Nadat de heer Co erts den heer v» oldendorp een toelichting had gege ven inzake bouw op de begane grond, stelde mej. Kamphuis voor af af te wijken van de bepaling, dat ge- broken daken niet toelaatbaar zijn. H.i. gaven deze voor grote gezinnen veel meer woningruimte, wat door den heer w e s e ontkend werd. Ook wethouder Co erts be streed dit. Het geldt hier trouwens geen woningen voor grote gezinnen. Een gebroken kap is lelijk. De heer Mie nis verklaarde, aat men onder een schuin dak een vlierinkje kan projecteren. Een voorstel van mej. K a m ph u i s om de gebroken kap wel aanvaardbaar te achten werd met 18 tegen 6 stem men verworpen. Demping gedeelte afgesneden kanaalvak. Door de grote toename van deelne mers aan de veiling en de aanzienlijk potere omzet is uitbreiding van de bestaande gebouwen dringend noodza kelijk. Daar hiervoor geen plaats is verzocht de directie van de N. V Alk- maarse Exportveiling een gedeelte van het Afgesneden Kanaalvak, gelegen ten Z. van de bestaande veilingsge bouwen over een afstand van 20 meter te dempen. De veiling wil een deel der bestaan de houten gebouwen afbreken en ver vangen door een stenen gebouw, dat dan ten Z. van het bestaande komt te liggen. De totaalkosten worden op f 40.000 begroot, maar de veilingdirectie wilna de demping een huurovereenkomst met de gemeente aangaan voor de tijd van 20 jaar en een huurverhoging van f 1200 betalen. B. en W. vragen, met het oog op het bovenstaande, hun een crediet van ten hoogste f 40.000 toe te staan. De raad ging hiermede accoord. Goedkeuring rekening en ver antwoording voor 1945 van scholen voor voorbereidend L O. Goedgekeurd werden de rekening en verantwoording van: 1. De scholen der Ver. Alkm. Frö belschool (in ontvang en uitgaaf f 13779.89, met een voordelig saldo over 1941 t. m. 1945 van f 1554.16, aat onder bepaalde voorwaarden ter beschikking der Ver. blijft. 2. De r. k. bewaarscholen (in ontvang en uitgaaf f 20811.16, met een na delig saldo over 1941 t.m. 1945 van f 97.87). 3. De Christelijke Kleuterschool (in ontvang en uitgaaf f 6407.17, met een nadelig saldo over 1941 t. m 1945 van f 12.58. Mevrouw Kommer van der Zwaard bracht B. en W. een woord van dank omdat de Ver. Alk- maarse Fröbelschool" de beschikking over het voordelig saldo mocht behou den. B. en W. stelden voor ze aan de te genwoordige bewoners tegen de thans geldende huurprijs, opnieuw te verhu ren en te trachten voor het perceel Thorbeckestraat B 120 te Schagen dat thans voor f 27.50 per maand mag worden verhuurd een hogere huur prijs te verkrijgen. De raad besloot daartoe. Door den Hoofdihgenieur-Dir. van de Volkshuisvesting in deze provincie is in het kader van het Woningbouw plan 1947 het aantal in deze gemeente te bouwen woningen voor het jaar 1947 nader vastgesteld op 107. Op verzoek van B. en W. heeft de Ver. voor Volks huisvesting „Alkmaar" zich bereid verklaard deze woningen te bouwen en reeds de plannen voor deze bouw ingediend. Aangenomen mag worden, dat als tegemoetkoming een Rijksbij drage in het exploitatietekort gegeven zal worden van 75 De huren zul len nader worden vastgesteld. Het type der te bouwen huizen zal over eenkomen met dat van de woningen aan de Uitenboschstraat en Karei Doormankade, tot welke bouw de Raad reeds besloot. B. en W. stelden voor: I. Aan de Ver. voor Volkshuisves ting te verkopen een perceel bouw terrein in de polder Overdie en Ach- termeer, voor f 6.50 per m2; II. aan de Ver. voornoemd, met ves tiging ener le hypotheek en voor zo ver nodig tijdens de bouw ener cre- diet-hypotheek op dat terrein en de daarop te stichten opstallen een voor schot te verlenen: A. ten behoeve van de aankoop en bijkomende kosten van ten hoogste f 1000,per woning; B. ten behoeve van de bouw van 107 woningen van ten hoogste f 11000, per woning; III. aan de Ver. voor Volkshuisves ting als bijdrage op het jaarlijks tekort in de exploitatie van deze woningen een bedrag gelijk ana het tekort toe te kennen; IV. B. en W. te machtigen om aan den Minister van Wederopbouw te verzoeken aan de gemeente uit 's Rijks kas te verleenen voorschotten tot en bijdragen in de sub II en III bedoelde bedragen. De heer C o e r t s zeide, dat men on verwacht met dit voorstel is gekomen, maar de hoofdingenieur had juist be sprekingen met het College gehouden en het bleek mogelijk de woningbouw te stimuleren. Men had de steden uit gezocht, waar men met de plannen zover gereed was, dat men het eerste zou kunnen bouwen. Er was oorspronkelijk een getal van 63 woningen vastgesteld, wat nu 107 is geworden. „Volkshuisvesting" had een plan in voorbereiding, dat goed gekeurd is, zodat men spoedig kan aanbesteden. De heer Venneker noemde dit zeer verheugend en vroeg of er nog meer plannen in een vergevorderd stadium zijn. Laat men de woning' bouwverenigingen een tip geven. An dere woningbouwverenigingen moeten ook in aanmerking komen. De heer Coerts deelde mede, dat, toen na de bevrijding de bouw begon, „Volkshuisvesting" dit plan reeds ge reed had. Komen er het volgend jaar nieuwe plannen, dan zullen B. en W. ook deze gaarne overwegen. De Voorzitter zeide, dat men zal moeten weten op welke gronden gebouwd zal mogen worden. Daarna sluiting. HEDENAVOND: Gulden Vlies, 8 uur: ging. Chr Oranjevereni- DONDERDAG: A B B-gebouw, 9,30 uur v.m.: 1-Mei-feest Gulden Vlies, 8 uur n.m.: 1 Mei-viering PvdA. Wapen van Heemskerk, 8 uur: openbare vergadering CPN. BIOSCOPEN: uur: de Rode Pimpernel; Harmonie, 8 14 Jaar. Victoria, 8 uur: Onder Verdenking; 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur: Walvisvaarders; 14 jaar. A B T, 8 uur: Hoe krijg ik een baantje? Alle leeftijden. Degenen, wier familienaam begint met de letter S (tot Smit) kunnen zich op Donderdag 1 Mei aan het uitreiklokaal aan de Ridderstraat vervoe gen voor het afhalen van hun Levensmid delenkaarten, Tabak en/of Versnaperin- genkaarten er. Brandstoffenkaart. Het lokaal is hiertoe geopend van 9—13 en van 2—4 uur. Verhuring gemeente-eigendommen. Op 30 Juni 1946 was de huur van de woningen te Schagen, Nieuwe-Niedorp en Warmenhuizen, behorende bij de gem. gasfabriek alhier, afgelopen, even als die van de stokerswoning te Nieu we-Niedorp. Opnieuw is er ijverig geraden, maar de drie uitslagen in onze opgave, die een gelijk spel opleverden, hebben het aantal goede oplossingen be perkt gehouden. Uit de vele Inzenders, die ons hun voorspellingen toe zonden, heeft het lot dan ook de prijswinnaars moeten aanwijzen. De hoofdprijs van deze week valt ten deel aan den heer G. Karman, Parallelweg 47, Den Helder, die dus de vliegtocht of de reis per autocar heeft gewonnen. Nadere mededelingen, voor de winnaars van de hoofdprijzen van belang, zullen te zijner tijd volgen. De vijf troostprijzen, in de vorm van boeken, zijn deze week gewon nen dof 1. L. Schrassen, Rembrandtstraat 57, Alkmaar. 2. G. Spaander, A. 57, Obdam. x 3. W. van der Star. Adrichemstraat 35, Beverwijk 4. N. A. Slik, Belkmerweg 1—16, 't Zand (N.-H.) 5. J. G. Schwarz, Beukenkampstraat 28, Den Helder. De boeken worden toegezonden. En hier volgt onze vijfde opgave; HOE LUIDT DE JUISTE UITSLAG VAN DE A.S. ZONDAG TE SPELEN WEDSTRIJD BELGIS—NEDERLAND T Inzendingen uitsluitend per briefkaart aan het Bureau van ons blad. Oplossingen moeten uiterlijk a.s. Zaterdag om twaalf uur 's middags op het bureau aanwezig zijn. Onder de goede oplossers zullen, zoals gewoon lijk, één hoofdprijs en vijf troostprijzen worden verloot. De aardbeienpluk in de kassen begonnen. Wie aardbeien plukt De verleiding, om eens van de heerlijke sappige vruchten te proe ven, is te groot, v. Mourik P. De beruchte Alkmaarse N.S.B.- zangleider Melchert Schuurman zal op Vrijdagmorgen 20 Juni voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam terecht staan. Gisteren plaatsten wij een ingezon den stuk van den heer D. A. Wittop Koning, waarin deze er op wees, dat het pand Egmonderstraat 11 in ge bruik zou worden genomen als tehuis voor een padvindersorganisatie. Naar aanleiding van een tegenspraak, wel ke ons gewerd, hebben wij ons gewend tot de bevoegde instantie, de gemeen telijke commissie voor de huisvesting, waar men ons mededeelde, dat van vestiging van een clubhuis in boven genoemd pand geen sprake is en dat het reeds is of anders op korte termijn zal worden betrokken door een Èezin met acht kinderen. Het verzoek om een tuinparaaol voor het ouderloos meisje, dat al 4 jaar ziek ligt en wel naar buiten mag, mits zy tegen het zonlicht be schut wordt, heeft velen tot hulp doen besluiten. Het aantal aanbiedingen om een tuinparasol af te staan, was bijzonder groot. Het eerste aanbod is gaarne geac cepteerd en namens het zieke meisje kan een woord van hartelijke dank worden geuit aan zovelen, die spon taan bereid bleken, hulp te bieden. In verband met de slechte verlich ting van de treinen op het traject Alkmaar—Den Helder, op welk traject onlangs twee ernstige ongevallen op onbewaakte overwegen hebben plaats gevonden, heeft de A.N.W.B. zich tot de Ned. Spoorwegen gewend, met het verzoek hier>. verbetering te willen brengen. NOG EENS: VOOR DE N.Ï.W.I.N. Vrijdagavond treedt in het Gulden Vlies een speciaal NIWIN-cabaret op, met medewerking van Clinge Dooren- bos. Natuurlijk komt de opbrengst van deze avond ook weer ten goede aan de NIWIN, speciaal voor de aankoop van de cantine-wagen. Wij geloven niet, dat een woord van opwekking om deze avond te bezoeken, nog nodig is! De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord-Holland, kantoor Alkmaar, maakt bekend, dat voor be langstellenden uit het bedrijfsleven ge legenheid bestaat om op 8 en 9 Mei a s te Den Haag een onderhoud te hebben met den secretaris van de Ned. Kamer van Koophandel te Parijs. Bijzonder heden worden desgevraagd gaarne verstrekt door voornoemd kantoor Alkmaar, Oudegracht 182 (tel. 3141). Hoe gaat het meestal als een buurt vereniging een toneelstuk op de plan ken brengt? De voorzitter heet de aanwezigen welkom en wekt hen op de te houden verloting tot een succes te maken. Nieuwsgierige ogen gluren door dfe kier tussen de gordijnen, het belletje tingelt, de gordjjnen schuiven open en de eerste dialoog wordt door een te voren reeds welwillend publiek al dl- reot met instemming begroet. De spelers struikelen nogal eens. Als een van hen zjjn rol vergeten is, ontstaan in de zaal en op het toneel momenten van angstige spanning en de stem van den souffleur is bjj tijden tot midden In de zaal hoorbaar. Het toneelstuk „De Doofpot", dat de buurtvereniging „Rolia" gister avond in het „Wapen van Heems kerk" voor het voetlicht bracht, maakte geen uitzondering op deze regels. Denkt U nu echter niet, dat het daarom minder gezellig was! In tegendeel, we voelden ons soms ge woonweg indringers op een groot familiefeest. Hoewel de strekking van het stuk niet onze onverdeelde Instemming had, hebben we toch met de zaal ge noten van de vele rake gezegden en lachwekkende situaties, die in dit spel van vrijheid contra orthodoxie voor komen. De drie hoofdrolspelers mevr. Kie vitPol, de heer B. Jansen en de heer Kievit, die tevens de regie voer de, gaven over het algemeen geno men goed spel te zien en ook de an dere rollen werden behoorlijk ver tolkt. Vooral het einde van het tweede bedrijf werd met veel verve gespeeld. Voorzitter Jansen dankte na afloop de spelers hartelijk, de voorzitters van de buurtverenigingen „Berger- hof" en „Door Vrijheid Vriendschap" sloten zich hierbij aan en zegden mede namens hunne besturen dank voor de ontvangen uitnodigingen. Het gebruikelijke „bal na" bleef natuurlijk niet achterwege, Einddiploma met vrijstelling Middenstandsexamen. Gisteravond vond in het Stadhuis de jaarlijkse uitreiking van diploma's aan de geslaagde leerlingen der Handels avondschool plaats. Aanwezig waren behalve de gecommitteerden en le raren de loco-burgemeester, de secretaris van de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs en de vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, kantoor Alkmaar. Na een kort woord van den direc teur spraken de heren Van Slinger land, Margadant, mr. Josephus Jitta en Lind. Eén der leerlingen bedankte voor het genoten onderwijs. De eerste diploma's met vrijstelling van het Middenstandsexamen werden daarna uitgereikt aan: J. S. Beemster- boer, J. S. Blees (Heiloo), Coba Buren, Ida Buren, P. Hauwert (St. Pancras), J. Molenkamp, Th. Stuurop en J. van Veen. Recht genoegelijk en feestelijk wa ren gisteravond de leden van de Alk maarse afdeling van de Nederl. Chr. Bond van Overheidspersoneel bijeen in het gebouw voor Vrijzinnig Her vormden aan de Heul. Het was de eerste feestelijke jaar vergadering sinds de fusie tussen de verschillende ambtenaren-organisaties was tot stand gekomen. Door deze fu sie telt de organisatie thans 21.000 le den, zoals bleek uit de woorden van den bondsvoorzitter P. Kapinga uit Rotterdam in zijn propaganda-rede. Spr. belichtte verschillende problemen die voor de leden van belang zijn. „Er valt geen rijkdom meer te verdelen, maar armoede", aldus den heer Kapin ga, „en daarom moeten wij geen be wakingstroepen zijn, maar stoottroe- pen. Daar de afdelingsvoorzitter, de heer Hoytink, eerst na de pauze aanwezig kon zyn, werd de avond geopend en voor de eerste helft geleid door den heer van Gorkum. Behalve het fees telijk en propagandistisch woord viel er nog meer te beluisteren. Mevr. v d Mandele en de heer Huib Fenijn droe gen voor gedeeltelijk uit eigen werk en vaak heel verdienstelijk en de heer Wouters ontlokte welluidende klan ken aan zijn mondorgel. Er werd een demonstratie van hersengymnastiek georganiseerd tussen gemeente- en rijkspersoneel, de verjaardag van Prin ses Juliana werd herdacht en er werd gemeenschappelijk uit volle borst ge zongen. Een ten bate van het tbc- fonds gehouden collecte bracht f 20 73 toen de bezoekers huiswaarts keerden. BAPTISTEN GEMEENTE Voorganger bevestigd baptisten-gemeente hier ter stede heeft Zondag een voorganger gekregen en wei de„ heer Hofhuis uit Gelder- malsen, die door de Unie der Baptis ts n-gemeenten als evangelist is aange steld. De bevestiging geschiedde door ds. Prins van Deventer die als tekst ko<» Exodus 4 vers 20: „En Mozes nam de staf Goos Hij memoreerde hoe Mo- ?fÜ?. ,m6t d6Ze staf tot het volk van Israel ging. Op deze staf kon hij steu nen, maar hij kon hem tevens gebrui ken om te kastijden. Van verschillende plaatsen waren afgevaardigden aanwezig die de ge meente hun gelukwensen aanboden, Tevens richtten zij een bijzonder woord tot de bevestigden voorganger. s Middags om 3 uur hield de nieu we voorganger zijn intrede-predikatie met de woorden: „Ik wens niets anders te verkondigen dan de kracht Gods, welke is in Jezus Christus en dien ge kruisigd". De zaal van de Nw. Doelen, waar de gemeente haar godsdienstoefeningen noudt, was 's morgens zowel als 's mid dags geheel bezet. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. In de gisteren te Leiden gehouden algemene vergadering van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen werd tot lid van het hoofdbestuur gekozen mevrouw M. van Sonsbeek—Baning te Zeist, vroeger presidente van de af deling Alkmaar. (Van onzen specialen veralaggi De trein uit Bazel rolt blnn Maastricht Hjj is een uur te Dat komt wel meer voor, maa oponthoud aan dit grensstatioi •r niet door versneld worden, da douane trekt zich daar nleti aan. Alle reizigers stappen ui halve een jonge moeder met kinderen, waarvan er één ir reiswiegje sluimert Zij heeft stemming gekregen in de cou; blyven. Beladen met koffers, tassen en Bakken komt de gehele stoet vai Blgers de douaneloods binnen, achter de balie de ambtenaren om da invoerrechten te innen ei paar korporaals van de Kon. 1 chaussee voor de passencontröli meesten bemerken niet eens, d politieman een ljjst bi) zich heef verdachte persoonsnamen; een die hy zowat uit zjjn hoofd Treft hy een naam, die in de voorkomt, dan zal hy den eig van het onderhavige paspoort zeer nauwkeurig aan de tand Vöör hy hem doorlaat. De douane is wel eens lastigi „Hebt U iets aan te geven?" telkens de steriotlepe vraag. Hoeveel stel onde draagt U? Dat ls voor Iedere reiziger ee wetensvraag. Heeft hy werkeUjk by zich, dat hy ook niet op di reis heeft meegenomen, dan z met een gerust geweten neen ze Maar dat komt slechts zelden in deze tyd, nu elkeen, die er toe ziet, ln het buitenland wat we kleren koopt of iets anders, voor hy ln een Nederlandse t nog niet terecht kan. Dat ligt z< de hand. En tochDaar is d frouw, die in haar koffer een ou set heeft liggen. „Het nieuwe heeft U zeker zegt de douane-beambte. „Ja," zegt zy beduusd. „En hoeveel stel ondergoed t TJ op het ogenblik?" wil de schaamde vrager ook nog wete „Ehvyf!" komt er hak) Uit. „Gaat u dan maar even mee," de uitnodiging. Zy wordt aan de vislteuse o' leverd, die haar even dringen vriendeiyk verzoekt al die nieuwe spullen uit te trekken. Ii oude plunje kan ze huiswaarts een dozyn dessoustjes armer e bekeuring rijker. Zo gaat het menige amateur- keiaar. Er is geen truo meer douane kent haar. Vaak ontbrei tyd om allen te visiteren, ma fraudeurs verraden zich zo lich' hun gedrag, hun overdreven vi Mjkheld, hun gulheid met de si hun nerveuze uitbundigheid, heel weinigen kunnen gewoon ln ongewone omstandigheden. Ik dacht, dat h mocht Terwyi een deel der beamb' bagage controleert en de verd visiteert en de verificateur de rechten int van de regulier aa ven goederen, controleert een ploeg de trein. Alle kastjes i open gemaakt, luiken ln de worden opgetild, donkere hoekji den met haken doorzocht, zelf pen worden geopend. Een gec ogen zien ook terstond of erge stuk lambrizering weggenomen weest. Menig stuk zeep, menij nylonkousen heeft zyn (clande bestemming niet bereikt doord ontdejet werd. Als de kommiez de derde wagon de coupé pa waarin de moeder met haar ki wacht, laat hy de reiswieg ultp Dozen met zeepvlokken liggen het matrasje. „Waarom geeft U dat niet „Ik dacht, dat het wel moei „U moet alles aangeven, 0( XJ wel mag Invoeren." door Tjeerd Adem 52) „Graag", zei deze. „Wij hel hier ontboden, juffrouw, om u gen of u misschien gisteravor sluitingstijd nog in het kantoor Weest". Juffrouw Giesela sloeg haar en keek den spreker verbaasd „Ik begrijp niet", zei ze, „wa doelt". „Ik vroeg", verduidelijkte d' Van Neyenstein, „of u misschi teravond hier nog gewerkt hel lijktijdig met den heer Vai schoten". Juffrouw Giesela keek met nen blik in de richting van d< aangeduiden jongen man, di gebogen hoofd naar de grond „Neen, meneer", zei ze. „Ik vijf uur naar huis gegaan en ni 'n het gebouw geweest". „Weet u dat zeker?" vroeg Van Neyenstein. „Laat ik u wjjzen, dat het ontslag van

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2