lüeei&eticht BALANS 1 MEI-viering over geheel Europa Amsterdammer hielp 44.000 Chinese kinderen DE NQORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Moskou paraat - Berlijn gedrukt Parijs enthousiast Demonstratie» Ruhrgebied. in het Van nabij en verre Labour-manifestatle. Op jacht naar zijn eigen auto! Initiatief, dat weerklank vond Duitsland levert 85 millioen gereedschap. Nederlandse aanval 3 x 100 yards estafette. Lading van „Martin Behrman" verbrand Koning Leopold doet geen afstand. Nieuw record Londen Kaapstad Twee doden bij ongeluk met jeep Uitwisseling van jeugdgroepen RAM AD IER stelt vertrouwenskwestie De V.N. en de Palestijnse kwestie Luierbonnen BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3390 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Btjlsma VRIJDAG MEI 1947. Voortzetting «an d« 144e JAARGANG No. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertentie»: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot li woorden 75 ct., elk woorc meer I ct., uitsluitend contan Abonnementen! f 1.10 per maand, f 2.25 per tcwartaa Hoofdredacteur M. H. H. Uyldert m p4v. Tf. N. Adema. In geheel Europa werd 1 Mei-dag ge vierd. Te Moskou sprak maarschalk Boedjenny op het Rode Plein een ge weldige menigte toe en er werd een militaire parade gehouden, waarbij gevechts- en bombardementsvlieg tuigen overvlogen. Maarschalk Boel- ganin, minister van defensie, deed een beroep op de strijdkrachten „om te allen tijde gereed te zijn om op te treden". Te Berlgi namen minder personen aan de optochten deel dan het vorig jaar. Men marcheerde naar de in puin gelegde Unter den Linden, maar de regen drukte het enthousiasme. Inde Britse sector waren weinig rode vlag gen te zien. In de Sowjet sector steeg de geestdrift bjj het vernemen van het nieuws, dat extra groente en fruit was toegewezen, hoewel aan de andere kant 1400 huizen van Berljj- ners werden gevorderd. Te Triest verhinderde de politie onge regeldheden tussen demonstrerende Italianen en Joegoslaven. Te Parijs werd de 1 Meiviering door de dreigende kabinetscrisis overscha duwd. In de straten werd gedanst en een half millioen arbeiders marcheer den met rode banieren over de boule vards. De winkels waren, op die der bakkers na, alle gesloten, zelfs de café's en restaurants. Er reden geen bussen af taxi's. Er verschenen ook geen kran ten. Ook in Tsjecho-Slowakije werden grote manifestaties gehouden op de stadspleinen, waar leiders der politieke partijen het woord voerden. Tijdens alom in het Ruhrgebied ge houden demonstraties verschenen wederom banieren met leuzen als: „Wij hebben honger geef ons brood". De demonstraties werden gehouden ter gelegenheid van de 1 Mei-viering, georganiseerd door de vakvereniging m. Te Düsseldorf ston den 20.000 personen verzameld rond- De Nederlandse zakenman Bernard van Leer is Woensdag te Johannes burg aangekomen. Hij heeft thans reeds meer dan 60.000 km. afgelegd en zal binnen drie dagen naar Am sterdam terugkeren. Tijdens een Joegoslavische tegendemonstra- tie te Triest ter gelegenheid van de 1 Mei-dag zijn 15 personen door twee handgranaten gewond. De politie ver hinderde, dat Italianen en Joegosla ven slaags raakten. Karl Pau- lus, voormalig hoofd van de Neuren- bergse gevangenis, die te Praag ter dood werd veroordeeld, is thans op gehangen. In bevoegde Oosten rijkse kringen wordt de aanleg van een hoogspaningsleiding tussen Oos tenrijk en Frankrijk in het vooruit zicht gesteld. Op deze wijze zou Oos- tenrijk stroom aan Frankrijk kunnen leveren. In acht bruinkoolmij nen in Noord-Rijnland woedt sedert enkele dagen brand. De oorzaak van de branden is een storm, die in de bovenste mijnlagen zelfontbranding deed plaats vinden. Een Ame rikaans soldaat is te Heidelberg tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens schending van een Duits meisje en onwettig bezit van wapens. De vierde tornado, welke gedurende 24 uur in de V.S. woedde, eiste in Noord-Oost-Texas 2 doden en tientallen gewonden. Meer dan 200 personen werden dakloos. Van 4 tot 6 Mei zullen 40 Deense architecten ons land bezoeken. Op 6 Mei om 11.30 uur wordt het ge zelschap officieel op het gemeente huis v. Amsterdam ontvangen. Op Hemelvaartsdag komen 8000 le den van het Ned. Jongelingsverbond in de Houtrusthallen te 's Graven- hage bijeen voor een bondsdag. De bond telt op het ogenblik 45.000 leden Op 29 April 1937 vervoerde de K.L.M. haar 500.000ste passagier. Thans, tien jaar later is dit cijfer bijna verdrievoudigd. Op 29 April 1947 registreerde de K.L.M. haar 1.458.600ste luchtreiziger. Mi nister Gielen heeft de gemeentebe sturen verzocht zo weinig mogelijk onderwijzers bij de a.s. volkstelling in te schakelen. De Bredase Eijz. Politierechter heeft 32 boeren, expediteurs, bakkers enz. wegens het zwart verhandelen van 35.155 kg. granen veroordeeld tot straffen va- rleerend van 1 jaar gevangenisstraf int geldboeten van 50. om Fritz Stahl, het plaatselijk vak- verenigingshoofd, die aandrong op verhoogde voedseltoewijzing, stop zetting der ontmanteling voor her stelbetalingen en groter aandeel der vakverenigingen In de staatszaken. Demonstraties, die alle ordelijk ver liepen, werden verder gehouden te Essen, Gelsenkirchen en andere steden van het Ruhrgebied. De Nationale Raad van de Labour- Partij in Engeland heeft in een ter ge legenheid van de 1 Meidag uitgegeven manifest aangedrongen op loyale on dersteuning door de Britse arbeiders van alle internationale pogingen, welke in de v<are geest van samenwerking worden gedaan om de geweldige eco nomische en politieke problemen van de wereld op te lossen. De politiek der arbeidersorganisaties moet er op ge richt zijn, de nog steeds bestaande krachten van de reactie, welke uit is op imperialistische overheersing en kapitalistische exploitatie van de ar beidende klasse, overal te verslaan. Het manifest stelt de verrichtingen van de Britse Labourbeweging inzake socialistische wetgeving en democra tisch bestuur ten voorbeeld aan de ar beiders van de gehele wereld. Eind 1944 werd de auto van een fa brikant, een zekeren N. uit Rijen, door het Militair Gezag in beslag ge nomen. Hoewel deze instelling intussen reeds lang is opgeheven, zag de fabri kant zijn wagen niet terug. Hij placht evenwel steeds uit te kijken of hij zijn wagen niet ergens zag rijden. Op ze kere dag werd zijn aandacht getrokken door een auto, die veel overeenstem ming vertoonde met zijn door het M.G. in beslag' genomen Oldsmobile. Ver heugd nam de heer N. achter het stuur plaats, met de bedoeling niet eerder uit te stappen vóór hij thuis zou zijn. Toen de fabrikant echter zag, dat de auto volgeladen was met koloniale wa ren die hem niet toebehoorden, besloot hij te wachten tot de eigenaar van deze waren in de auto zou plaats nemen. Aan de hand van diverse pa pieren wist de heer N. dezen, een han delsreiziger, ervan te overtuigen, dat de Oldsmobile zijn rechtmatig bezit was. Samen reden zij naar diens pa troon. Deze zeide de wagen In België te hebben gékocht. De politie wilde hij er uiteraard lie ver buiten houden. De heer N., blij zijn wagen terug te hebben, stemde hiermee in en reed triomphantelijk naar zijn woonplaats. Hij was echter niet lang thuis toen hij werd opgebeld door zijn nieuwe relatie met het verzoek nog eens te komen praten. Tijdens dit ge sprek werd het den heer N. duidelijk, dat de patroon zich als functionaris van het M.G. de wagen in België had toegeëigend. Na veel heen en weer ge praat vertrok de fabrikant weer naar Rijen met nog een flink bedrag voor „een jaar gebruik van de auto". Het blad „China Daily Tribune" bevatte 6 April een artikel, waarin uitvoerig de bemoeiingen worden beschreven van de Amsterdammer Simon Polak ambtenaar van het bureau sociale zaken met verlof thans voor de UNRRA werkzaam in China ten behoeve van de ca, 4.000 bedelende kinderen, die gedu rende het laatste deel van de oorlog en daarna als een vloed over het Chinese district Noord-Aschwei gin gen. Eind 1946 op zijn reis door deze pro vincie, die eens de rijkste van China was, doch als gevolg van de oorlog en de overstromingen van de Gele Ri vier en de Hwai, ernstig verarmde, werd de heer Polak diep getroffen door deze zwervende kinderen. Voor deze kinderen zelf allereerst, mar.r bovendien ter voorkoming van de hoogst ernstige gevolgen, die het steeds groeiend aantal van deze zwer vertjes kon hebben voor de oogst, welke ongeveer Mei 1947 zou begin nen, was hulp en snel, afdoende hulp dringend noodzakelijk. Polak ontwierp een plan, waarbij hij de idee van de kinderbewaarplaatsen der grote warenhuizen, waar de winke lende moeders haar kleinen veilig kunnen achterlaten, als uitgangspunt nam. Dit plan kreeg snel vorm: niet alleen in Polak's geest, doch ook in werkelijkheid. Midden November 1946 werden de eerste weinige centra ge opend. De r.k. en protestantse missies zagen het eerst de belangrijke voor delen van Polak's plan in en met hulp van deze stichtten de bestuurders van Aschwei die eerste centra. Het „American Advisory Comittee" ver leende de eerste financiële hulp. Hoe zeer de mogelijkheden tengevolge van onvoldoende materiaal en fondsen te beperkt waren om de enorme nood te lenigen, verrezen deze centra als pad destoelen uit de grond. Over 22 van de 23 districten van Aschwei ver spreid, liggen nu 615 dezer bewaar plaatsen als een netwerk, waarin de zwervertjes van weleer worden opge vangen. Daar worden van 20 tot 70 kinderen gevoed, daar wordt voor hun gezondheid gezorgd en worden zij bezig gehouden met aan hun leeftijd aangepast spel en werk, waarmee een einde gemaakt wordt aan hun bedelen en stelen. Circa 500 kinderen, die to taal geen tehuis hebben, werden ge heel in de centra opgenomen. De ove rigen slapen thuis bij familieleden of in andere inrichtingen. Nederland zal uit de gecombineer de Brits-Amerikaanse zone werktui gen en onderdelen betrekken ter waarde van 85 millioen gulden, meldt de Volkskrant. Het contract voor de levering is afgesloten met het Anglo- Amerikaanse in- en uitvoerbureau te Minden. Turkije heeft 23 millioen meter katoen be«teld ter waarde van 19 millioen, Australië voor ruim hon derd millioen gulden locomotieven. Amerika heeft Duitsland een voor schot gegeven aan ruwe katoen, die betaald zal worden, zodra het afge werkte product is verkooht. op Een Nederlandse ploeg, bestaande uit de dames Iet Kostervan Feggelen, Nel van Vliet en Hannie Termeulen, zal op 4 Mei a.s. in het zwembad aan de Kapelstraat te Hilversum een po ging doen het wereldrecord op de 3 X 100 yards wisselslag estafette in Ne derlandse handen te brengen. Het re cord staat momenteel op naam van de Deense zwemsters Karen Harup, Inge Sönnesem en Fritzi Nathansen met een tijd van 3 min. 26.6 sec. De Verjaardag van onze Kroonprinses. Duizenden waren naar het paleis Soestdjjk getogen om de jarige Prinses hulde te brengen. Op de foto zien w(j Prinses Juliana met Marijke op Haar arm, prins Bernhard en de prin sesjes Beatrix en Irene de langs het venster voorbiJtrekkenden gadeslaan. In de haven van Tandjong Prlok ts brand uitgebroken. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de loods, waarin de lading rubber van de „Mar tin Behrman" was opgeslagen, waarna dr tweede haven ontruimd moest wor den. De partij rubber lag in deze loods opgeslagen sinds het schip in Maart werd gelost. De „Oranje" van de Maatschappij Nederland, die gisteren gedokt werd, loopt thans nog geen gevaar, doch de „Modjokerto" van de Rotterdamsche Lloyd moest worden weggesleept Het vuur is-nog niet geblust Sabotage? Volgens een voorlopige schatting zal de schade ongeveer een millioen N.-L guldens belopen. Men vermoedt, dat de brand aan sabotage te wijten is, ofschoon dit nog niet vaststaat. VRIJ KOUD. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met hier en daar nog enkele buien. Plaat selijk ochtendmist. Zwakke tot matige wind tussen noord en noord-oost. Vrij koud voor de tijd van het jaar. De eerste zitting van het parlement van Oost-Indonesië vond dezer da gen te Makassar plaats. De president Z. Exc. Soekawa'i, arriveert in ge zelschap van een der zelfbestuurders van Zuid-Celebes (links) aan het Naar uit betrouwbare zijde wordt vernomen, is een bericht, dat door een buitenlands nieuwsbureau is verspreid en volgens hetwelk koning Leopold afstand van de troon zou doen ten voordele van Prins Boudewijn, van alle grond ontbloot. De Mosquito, welke het snelheids record op de route LondenKaapstad tracht te breken, is Donderdagmiddag om 16.35 uur en 35 seconden (Ned. tijd) te Kaapstad geland. De afstand Lon denKaapstad is afgelegd in 21 uur, 29 minuten, 35 seconden. Hiermede is het oude record van 1937 (45 uur 6 minuten) met 23 uur, 36 mi nuten, 25 seconden gebroken. De af stand bedraagt 10.747,2 km. Een jeep, die uit Duitsland komende, over de straatweg Oldenzaal—Hengelo reed, is tengevolge van de gladheid van de weg met grote snelheid tegen een boom gereden. De twee inzitten den, een Engelsman en een Tsjech, be horende tot het Engelse bezettings leger in Duitsland, werden gedood. De jeep werd totaal vernield. De Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer te Leiden heeft van haar Deensen medewerker dr. SvenKnudsen de uitnodiging ontvangen om eind Juli met een groep van 500 Nederlanders tussen 1621 jaar gast te zijn van Deense gezinnen en een rondreis door Denemarken te maken. Als tegenprestatie wordt hier te lan de een groep van 500 jonge Denen in families geplaatst. De Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer te Leiden heeft voorts voor de maanden Juli en Augustus de beschikking kunnen krijgen over het jeugdhotel „De Lichtboei" te Noord- wijk aan Zee, waar zij in totaal ca. 1000 jongeren uit België, Denemarken. Engeland, Frankrijk, Zweden en Zwit serland tezamen met jongelui uit Ne derland wil onderbrengen. Naar alt seml-officlële bron wordt vernomen, is het Franse kabinet na een zitting van drie nur er niet in geslaagd het verschil van mening tus sen de communisten enerzijds en de socialisten en MRP anderzijds te overbruggen. De communistische mi nisters dienden echter niet hun ont slag in. Na de zitting verklaarde de minister van voorlichting, Pierre Bourdan: „In het kabinet bestaat niet langer eensgezindheid ten aanzien van de loon- en prijzen-politiek der regering en men heeft besloten, dat de minister president morgen het program van de regering aan het parlement zal voor leggen en de vertrouwenskwestie stel len". Gevaar voor inflatie. De gouverneur van de Franse bank heeft in een brief aan Ramadier gewe zen op het féit, dat iedere stijging van het loonpeil op het huidige ogenblik het gevaar zou opleveren van een ze kere mate van inflatie, die de handha ving van de huidige koers van de franc onmogelijk zou maken. De assemblee der VN. is bijeen gekomen ter bespreking van d agenda. Onmiddellijk na de opening verklaarde de Syrische vertegen woordiger zich tegen het plaatsen op de agenda van het Britse ver zoek Inzake benoeming van een commissie van onderzoek voor he Falestijnse vraagstuk. - Hij werd door den voorzitter tot d orde geroepen, doch verzette zich daartegen, aanvoerende, dat het Brit se verzoek onder een verkeerd arti kel van het handvest is ingediend en derhalve niet voor plaatsing op de agenda in aanmerking komt. De afgevaardigde van Irak viel he Britse voorstel aan op grond van het feit, dat het onverenigbaar is met de principes van het handvest. Hij werd eveneens tot de orde geroepen. Sir Alexander Cadogan, aandringen de op aanvaarding van het Britst voorstel, gaf in bedekte termen te kennen, dat Engeland in het huidige stadium tegen joodse deelneming aai het werk der assemblee is. Brits voorstel aanvaard Het Britse voorstel werd tenslot_ te aanvaard voor plaatsing op- dè agenda. Later op de dag werd het Ara bische voorstel inzake de Palestijnse onafhankelijkheid besproken. De Syriër, Maim Antaki, was de dei de Arabische gedelegeerde, die door den voorzitter tot de orde werd geroepen, toen hij een politieke be spreking van het Arabische voorstel wilde beginnen. Nadat de president had verklaard, dat, zelfs, als het Ara bische voorstel zou worden verwor pen, de politieke commissie der alge mene vergadering het gehele Pales tijnse probleem vrij en open zou be spreken en de Amerikaanse gedele. geerde, Austin, zich bij deze verkla ring had aangesloten, ging men to stemming over. Arabisch voorstel geweerd Met 24 tegen 15 stemmen en 10 onthoudingen werd besloten het Arabisch voorstel van de agenda te weren. Onder degenen, die voor het Ara bische voorstel stemden, waren Voor-Indië, de Sowjet-Unie, de Oe kraïne, Jocgo-Slavië;- Cuba, Ar gentinië, Bolivia, Turkijë, Afghanis tan en Perzië. De vergadering werd tot heden ver daagd, wanneer tevens de commissie van orde bijeen zal komen om de jood se deelneming aan de debatten te be spreken. Wij bevinden ons in de dagen der herdenking. Over enkele dagen is het zeven jaar geleden, dat de Duitsers ons land binnen vielen, over nog min der dagen is het twee jaar geleden, dat we hen weer kwijt raakten. Er is een nationale feestdag en er is een dag, waarop de slachtoffers van het verzet worden herdacht. Het is daar om natuurlijk, dat we in deze dagen de balans opmaken om te zien hoe we er voor staan. In ruime mate zal dit in vele herdenkingsartikelen, die geschreven worden, gebeuren. Laten we hier mogen nagaan, hoe de balans van het politieke leven er uit ziet. Zij, die in de bezettingstijd van een radicale vernieuwing van het staat kundig leven droomden, hebben slechts gedeeltelijk hun dromen ver wezenlijkt gezien. De hechte eenheid van het gehele volk, voor velen als 'n winst begroet, verdween snel nadat ons land was bevrijd. Slechts bij de democratische progressieven bleek 'n „gesprek" mogelijk, dat in Februari 1946 leidde tot de stichting van de Partij van de Arbeid. Het nieuwe in deze partij is althans voor ons land dat Protestanten van verschillende schakering, Katholieken en buiten kerkelijken samengaan op eenzelfde politiek program. De doorbraak in de gelederen van (je confessionele partij en is zeker niet zo belangrijk gewor den als men aanvankelijk verwachtte, al zal men er rekening mee moeten houden, dat het „bruggehoofd" dat op de antithese is veroverd, zich nog voortdurend uitbreidt, in 't bijzonder ten koste van de Prot. Chr. Partijen De strijd wordt hier van weerskanten met felheid en hardnekkigheid ge voerd. Dat de Partij van de Arbeid zich in haar één-jarig bestaan tegen veler verwachting in heeft geconsoli deerd tot een eenheid, waarin over de beginselen weinig of geen menings verschil heerst, heeft het eerste con gres van die Partij aangetoond. Het beginselprogramma, waarvan da radicale formulering menigeen ver baasde, is met algemene stemmen aangenomen. Bij de verkiezing voor het partijbestuur verkreeg de heer Joekes, vertegenwoordiger van de voormalige Vrijzinnig-Democraten, het grootste aantal stemmen. Minder duidelijk zijn de verande ringen, die zich bij de andere rege ringspartij die tevens de grootste partij is voltrokken hebben. De naam R.K. Staatspartij is in de K.V.P. veranderd en deze K.V.P. staat thebretisch voor niet-katholteken open, maar men maakt zich over het aantal niet-katholieke K.V.P.-leden nergens veel illusies. Binnen de K.V.P. vindt men, evenals vroeger, binnen de R.K. S.P. de overgrote meerderheid der Ka tholieken bijeen, ongeacht hoe men over belangrijke sociaal-economische en po litieke vraagstukken denkt. Dit kan tot grote spanningen leiden. Terwijl in de voormalige R.K. Staatspartij waarin het behoudende element over heerste, voor en na links gerichte fracties ontstonden, zien we na de oorlog juist het tegenovergestelde ge beuren. De lakens wórden tot dus verre In de K.V.P. uitgedeeld door een longe ploeg, die niet terugschrikt voor het nemen van progressieve be sluiten. Een behoudende oppositie hiertegen wint echter dagelijks aan macht en moed. Het comité, dat ge vormd is rondom de heren Welter en Rajetto en dat zich in de eerste plaats Kert tegen de Indonesië-politiek van de regering, heeft blijkbaar ook voor de andere zijden van het regerings beleid belangstelling. Dit verschijnsel verdient bij het op maken van de balans onze aandacht. De vernieuwingswil, die zo krachtig was gedurende en vlak na de bezetting, heeft aan élan verloren. De machten van het behoud, die de vooroorlogse toestanden en verhoudingen willen herstellen, dringen op. Dit verschijnsel is niet nieuw. Voor hen, die het geloof ln de voor uitgang hebben behouden, is het een aansporing vastberaden en doelbewust te blijven streven naar het Ideaal H. VAN HULST. Aanstaande en jonge moeders, die tussen I October 1946 en 1 Februari 1947 een bon hebben ontvangen voor 6 of 9 luiers, kunnen nog tot en met uiterlijk 17 Mei a.s. op door de distri- butiedienst bekend te maken dagen, twee bonnen resp. een bon voor drie luiers op aanvraag in ontvangst nemen. Na 5 Mei a.s. zullen aan aanstaande moeders door de distributie j nsten geen bonnen C 82 voor 12 luiei- meer worden uitgereikt. Met ingang van die datum zullen alle soorten luiers ver krijgbaar zijn tegen inlevering van vier speciale of textielkaart-punten per stuk. In verband hiermede zullen na 5 Mei aan aanstaande moeders in plaats van bonnen voor 12 luiers spe ciale textiel-punten voor hetzelfde aan tal worden verstrekt. De bonnen Art. J (9 luiers), B 081 (6 luiers), AC (3 luiers) C 82 (12 luiers), behouden hun geldigheid, doch moeten vóór 31 Mei a.s. bij den winkelier zijn ingeleverd.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1