MEER L Stad en Om Alkmaar bouwt weer! St. Pan eras stak de vlaggen uit Corn. Smit zegt uit angst tot verraad te zijn gekomen ff Drie en twintig nieuwe woningen verrijzen De kaasmarkt weer aangevangen. Openbare Leeszaal en Boekerij Een vorstelijke gift Marktberichten Ergerlijk vandalisme Levenslang geëist Finales Schoolwedstrijden Intocht en installatie van den nieuwen burgemeester De herdenking der gevallenen. Voor f3.85 PLASTIC BIJTRINGEN f 1.45 ROOS naast 't Stadhuis Bergen. Uitbr met Wij luisteren morg< naar I 10 IS "ra 10'00 Nleuwe S I »ans schoonheid van het G Gistermorgen wapperde de Alkraaarse vlag naast de nationale drie kleur, stond een rjj auto's langs het trottoir geparkeerd en dromden talrijke belangstellenden samen rond de stapels stenen en de steigers aan 't eind van de Uitenboschstraat. Daar wordt gebouwd, daar sjouwen de opperlieden met stapels stenen, daar klinken de troffels en kletst het cement in de voegen. Daar verrazen de eerste 28 woningen, die in Alk maar na de bevrijding gebouwd worden en wel door de Vereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar". En, zoals in de laatste raadsverga dering werd besproken, nog 107 andere zullen volgen. Bi) zo'n heugelijk feit hoort een eerste steenlegging en de wnd. burgemeester, de heer G. van Slingerland, was door het verenigingsbestuur uitgenodigd zijn krachten op dit werk te beproeven. Bede Fr. Ringers. Nadat de wnd. burgemeester, ver gezeld door den gemeentesecretaris, mr, Veendorp, wethouders Bakker en Coerts, was gearriveerd en vele ge nodigden zich op het werk hadden verzameld, nam de heer Fr. Ringers, voorzitter der vereniging, het woord, In zijn rede memoreerde spr., dat, hoewel een eerste steenlegging geen bijzonderheid is, in dit geval wel de gelijk aanleiding bestaat tot feeste lijkheid, daar dit de eerste woningen zijn, die sinds de oorlog worden ge bouwd. De heer Ringers gaf een overzicht van de werkzaamheden van de ver enlging, die sinds 1907 bestaat en die sindsdien 487 woningen bouwde, hoe wel de zusterverenigingen Goed Wo- nen en Rochdale ook niet hebben stil gezeten. Spr. uitte de suggestie, dat in de naaste toekomst in deze omge ving een straat genoemd zou worden naar den overleden voorz., den heer P. A. de Lange, die zoveel jaren zijn beste krachten aan de instelling heeft geschonken. De heer Ringers stipte aan, dat het tekort aan woningen in Alkmaar nog steeds ontstellend is en dat wij er nog lang niet zijn, maar toch, het begin is erl Na een woord van dank aan het gemeentebestuur nodigde spr. den heer Van Slingerland uit, de eerste steenlegging te willen verrichten. De eerste steen gelegd. De wnd. burgemeester greep de troffel en een steen en metselde deze keurig op zijn plaats. Zo zeer had hij de smaak te pakken, dat na deze steen een tweede volg de. Met trots bekeek de heer Van Slingerland zjjn werk, maar zoals hij in zijn wederwoord zelde, hij had de overtuiging, dat de stenen niet lang zouden blijven liggen, daar de metselaars wel aanmerkingen zou- den hebben* De heer Van Slingerland wees er op, hoe feitelijk in één dag het be sluit was gevallen om te bouwen. Den Haag, B. en W. en het gemeente bestuur vergaderden op dezelfde dag, zodat er wel met spoed werd gewerkt. Na een dankwoord aan architect, aannemer en werklieden, wekte spr. de toekomstige bewoners op, deze huizen goed te bewonen en dit grote goed te waarderen. Tot slot werd het woord gevoerd door den heer C. Couwenhoven in zijn kwaliteit als voorzitter van de zustervereniging Rochdale en van de Hoopvol perspectief. Het was hedenmorgen aan de kaas markt wel te zien, dat er weer leven in de brouwerij kwam. De lange, goudgele stapels vele aanvoerders hadden voor de feestelijke gelegenheid hun kaasjes geölied brachten ons weer de vroegere glorie tijd van met „kaasjes en vreemdelingen" gevulde markten in herinnering, maar het is nog te vroeg en wat de vreem delingen betreft nog te koud om grote aanvoer te verwachten. B. en W. hebben de Bond va» op Coöperatieve grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland verzocht om ook dit jaar weer zijn onontbeerlijke medewerking te wil len verlenen om de markt ook in 1947 weer een succes te doen worden. Er is weer dezelfde regeling als het vorige jaar getroffen. Zoals bekend heeft het College ook dit jaar weer een subsidie-aanvraag bij 't Bedrijfschap voor de Zuivel in gediend. Dit heeft daarop nog geen beslissing genomen, maar daarop is te wachten en de gemeente stelt zich wat de kaasmarkt betreft niet daarom weer garant voor de kosten voor aanvoer en wat daarbij komt. Mooht de subsidieaanvrage in on gunstige zin uitvallen, dan zullen B. en W. de kwestie van de moeilijke in standhouding onzer markt natuurlijk nader onder de ogen zien. Aan het verzoek om op deze heuge lijke dag de kaaswimpels uit te steken was niet algemeen voldaan. In de Langestraat en voornamelijk op de Markt zelf waren de wimpels slechts hier en daar uit de vensters gestoken. Blijkbaar rekende men er op, dat er met dat gure weer niet veel vreem delingen zouden komen, maar niet alleen voor onze bezoekers moeten wij ons op een dag als deze verheugd to nen. Ook onze stadgenoten en die zelfs in de allereerste plaats moeten zich er over verheugen, dat het waar schijnlijk opnieuw gelukt is Alkmaars naam, in verband met zijn kaasmarkt, in binnen- en buitenland weer met ere te doen noemen. De aanvoer was hedenmorgen be vredigend, ongeveer 32.000 kg. Tot kwart voor elf was de hoogste prijs waartegen verkocht was f 1.46, dus f 73 per 50 kg. Er was op deze eerste kaasmarkt reed* een vlugge handel. Fed. van Wonlngsbouwveren. Spr. noemde dit werk een afbetaling op hetgeen komen gaat en sloot zich aan b(j de gelukwensen. Op het werk werd een enveloppe met inhoud overhandigd aan de werk lieden, bjj de bouw betrokken. Architect is de heer C. van Rejjen- dam, terwijl Gebr. Broertjes uit Overveen het werk uitvoeren. In haar gebouw ln de Langeatraat hield de Openbare Leeszaal en Boekerij gister avond een algemene ledenvergadering. De voorzitter, de heer Tj, N. Adema, gat daarbij een kort exposé over het af gelopen jaar, waaruit bleek, dat het be zoek aan deze nuttige instelling ln steeds stijgende lijn gaat. Het aantal leden liep ieta achteruit, maar door de bijzondere tijdsomstandig heden en de wisselende bevolking la dat geen verontrustend verschijnsel. Zeer velen maakten in het koude jaar getijde van de gastvrijheid der Openbare Leeszaal een dankbaar gebruik. De ver wachting werd uitgesproken, dat zij ook hun morele plicht zouden begrijpen door contrlbuërend Ud te worden. Voor een minimum van slechts f3,— per Jaar kan men tevens gebruik maken van de uit leen-bibliotheek, waar een schat van lec tuur aanwezig la en waar de nieuwste werken steeda worden aangeschaft. De voorzitter kon de verheugende me dedeling doen, dat commissarissen van de Nuts-Spaarbank alhier ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan dier nuttige instelling aan de Openbare Lees zaal de gelden voor de volledige nieuwe Winkler Prins Encyclopaedia hebben geschonken. Met grote dank en waardering werd van deze vorstelijke gift kennis genomen De secretaris, de heer Van der Pol, brncht een keurig Jaarverslag uit, waarin het Hef en leed van de Leeszaal In hat afgelopen jaar uitvoerig worden weer gegeven. Vastgesteld werd de rekening over 1945 met een eindcijfer van f 11.536,4T en de begroting voor 1948 met een totaal aan In komsten en uitgaven van f 16.961,— De heren Roggeveen en Van der Win den hadden de bescheiden van den pen ningmeester nagezien en ln orde bevon den. Met dank aan den penningmeester, den heer Lind, werden rekening en be groting goedgekeurd. BH de rondvraag werd o.a. de moge lijkheid besproken om het volgend jaar. bij het veertigjarig bestaan van de Lees zaal, een feestelijke bijeenkomst te orga niseren. DIRIGENT BENOEMD Na enkele proefdlrecties werd uit een voordracht benoemd tot dirigent van het Nederlands Hervormd Zangkoor alhier de heer G Pranger, musicus en dirigent te Alkmaar. HEDENAVOND! Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond NI WIN. Wapen van Heemskerk, S uur: Feestavond Rijksambtenaren (RASA). ZATERDAG! Wapen van Heemskerk, I uur: vergade ring NVV. BIOSCOPEN! Harmonie, S uur: „Het boek der Wilder nis"; 14 jaar. Zaterdagmiddag 2,30 uur: „Good Bije, mr Chlepsêê (voor Stich ting 1940-1945). Victoria, 8 uur: „Laura"; 14 jaar. Cinema Amertealn, I uur: The North- star; IS Jaar. ABT, S uur: De zwarte diamant; li Jaar Zaterdagavond geen voorstellingen. Noordermarktbond. NOORD-SCHAR- WOUDE, 2 Mei. 1600 kg uien 16, Idem grove 16 en Idem drielingen 1,—; 1400 kg peen II 7,40 en Hl 6,10—6,30; 4500 kg ble ten I 8, n 8,70 en IH 4,40; 800 kg witlof I 28,30—30,90 en n 12,80—13,90. WARMENHUIZEN, I Mei. 2200 kg ra barber 9,10; 180 kg witlof 11,80-28; 17,800 kg witte kool (Deense) 13,90; 8.878 kg peen 5,80—7,40. De actie Ruiten Troef bewijst, dat wi) in Nederland elkander willen hel pen, een kenmerk van beschaving. Een aantal knapen van de Bos boom Toussaintschool vond het giste ren na vieren blijkbaar nodig zich als wilden te gedragen. Ze bekogelden de tuinzaal van de Harmonie dus danig met stenen, dat een dozijn rui ten aan diggelen ging. De jeugdige vandalen werden he denmorgen door de politie van de schoolbanken gehaald en opgesloten. Ze mogen nu de gehele morgen hun zonden overpeinzen. HEROPENING PAKKETPOSTDIENST. De directeur van het post- en tele graafkantoor te Alkmaar maakt be kend, dat de pakketpostdienst met in gang van 6 Mei a.s. zal worden her opend. Ter verzending kunnen worden aan geboden gewone-, verreken- en waar- depakketten tot een gewicht van 5 kg. Aanbieding kan geschieden op Maan dag tot en met Vrijdag van 8—19 uur, op Zaterdag van 8—13 uur in het voor de pakketpost ingerichte perceel in de Begijnenstraat in de onmiddellijke na bijheid van de ingang van het postkan toor. I De 29-jarige chauffeur Cornells Smit uit Amsterdam, die sedert half Sep tember ln de psychiatrische afdeling van het kamp te Wezep zit, moest zich Maandag voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam, gepresideerd door mr. F. M. van Schaeck Mathorn, verant woorden voor diverse daden van ver raad. Het eerste feit betrof de aangifte van illegale werkers uit Amsterdam aan den Kriminal-sekretSr van de S. D. Rühl. De Duitsers zochten hem. Smit werd door de Duitsers gezocht wegens diefstal van 20.000 kg beton ijzer, waarvoor hij in Amsterdam 50 60 duizend gulden ontving. Hij was naar België en Frankrijk uitgeweken. Daar had hij zich in de illegale beweging begeven en kwam volgens eigen zeggen ln contact met iemand, die hem over de Zwitserse grens'zou helpen, maar verraad pleeg de. Verdachte heeft toen een half jaar in Brussel vastgezeten. Daar werd hij bezeten van een ontzettende angst. Omdat hij op 18-jarige leeftijd reeds een jaar bij het Franse vreemdelingen legioen had gediend, was hij staten- loos. Na de inval der gealliëerden in België was verdachte door de Duitsers naar Nijmegen gebracht. Hier ontvluchtte hij het transport en wist zieh via Zijn zuster in Amsterdam bij de illegali teit aan te sluiten. Men knipte hem wegens een konijnendiefstal en zo kwam hij terecht in het huis van be waring aan de Amstelveense weg. Contact met Rtthl. Hier zocht hij contact met de Duit sers en vroeg Rühl hem te helpen. Als tegenprestatie wilde hij dan Rühl hel pen en deed dit met te vertellen dat dr. Itman ln het Binnengasthuis K. P.- ers verpleegde en onderduikers hielp. Rühl liet tien dagen later dr. Itman arresteren, die in zijn laarzen, toen hij vóór gebracht werd, vele pamfletten van „de Waarheid" had zitten. Dr. Itman werd bij het „geval Teits- ma" gefusilleerd. Smit sloeg toen ook door over den K. P.-leider Ford en een zekeren „Frans". Rühl bevestigde dit. Verdachte was in vrijheid gesteld en had wat sigaren en levensmiddelen gekregen. In Alkmaar ondergedoken. Verdachte was in Alkmaar onderge doken en daar door de Landwacht aangehouden, volgens den Obersekre- tar der S. D. Döhring wegens illegale arbeid. Een vrouw had tevoren „geklapt" over de illegale activiteit van mr. Wyn ne, van verd. had Döhring hiervan de bevestiging verkregen, terwijl die hem tevens medegedeeld had 2 x 25 gul den en levensmiddelenbonnen van Mr. Wynne te hebben gekregen. De advo caat was hierop gearresteerd, doch kort daarop vrijgelaten. Volgens verdachte had hij toen een fototje van v. d. Sluis bij zich en was dit aanleiding, dat deze door de Duit se politie kon worden gearresteerd. De procureur-fiscaal, Mr. Keune, achtte de feiten bewezen, alleen 't overleggen van de foto's van v. d. Sluis niet. Het feit met dr. Itman is buiten gewoon ernstig en tragisch. Ver dachte heeft de illegaliteit beoefend om eigen voordeel te vinden. Hij is een gewoon misdadiger van het meest ordinaire en geraffineerde soort. Het laatste wat hij deed, was Dr. Itman, die in de illegaliteit 'n gro te rol speelde en die verdachte en zijn concubine met weldaden heeft overladen, te verraden. Hetzelfde deed hij ln mindere mate met mr. Wynne. Geen geloof hechtte spr. aan de bewering van verdachte, dat alles in grote mate op zijn zenuwen heeft gewerkt. Spr. eiste levenslange gevangenis straf met ontzetting uit de rechten. De verdediger Mr. De Jong verzocht een psychiatrisch rapport in te winnen. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Het was jammer, dat de zon giste ren niet meewerkte om de eindwed- strijden van het schoolvoetbal tot 'n volkomen succes te maken. Het enthousiasme van de spelers en de, ondanks het miezerige weer, in grote getal* verschenen suppor ters, werd er echter niet door beïn vloed. De ploegen, die 's morgens tegen elkaar in het veld kwamen, leken wel een geheime overeenkomst te hebben aangegaan per wedstrijd niet meer dan twee maal te doelpunten. De Julianaschool won met 20 van de Bosboom Toussaintschool, de Lln- denschool sloeg de Vondelschool met dezelfde cijfers, de Nicolaas Beets- school kreeg van de Tesselschaae- school een 02 nederlaag te slikken en de Rochdaleschool moest met de zelfde score voor de Wilhelminaschool het veld ruimen. In de middaguren wist de Juliana school het kampioenschap te verove ren door de Lindenseholieren met 41 klop te geven. En dat op de ver jaardag van de Prinses! Goed zo, Juliana-mannen. De strijd tussen het Wllhelmina-elftal en dat van de Tesselschadeschool moest, daar de score tot het einde dubbel blank gebleven was, met strafschop pen worden beslist. De schutters van de Wilhelminaschool waren fortuin lijker en wisten met vier goals tegen drie op de eerste plaats beslag te leg gen. De strijd tussen de Alkmaarse Ulo en de R.K. Ulo St. Joseph had even eens een spannend verloop. Nadat St. Joseph met 20 voor had ge staan, wisten de tegenstanders deze achterstand na de rust geheel in te lopen, zodat ook hier strafschoppen de beslissing moesten brengen. Het laatste schot, dat de St. Joseph-spe- lers mochten nemen, had hen nog een kans kunnen geven; het ging echter over. De Alkmaarse Ulo-school weru met 32 kampioen. De Ambachtsscholieren hadden aan één doelpunt voldoende om tegen ae Ulo uit Heiloo de overwinning en daarmede het kampioenschap te De- halen. De melsjeBhandbalwedstrijd tussen de meisjes van het Gymnasium en die van de Kweekschool leverde een verdiende 40 overwinnig voor de eerstgenoemden op. De „big match" tussen de H.B.S. ers en de Handelsscholieren moest, daar het terrein langzamerhand on bespeelbaar was geworden, worden uitgesteld. WENKEN VOOR DE STILLE TOCHT OP ZATERDAG 3 MEI 1947. Het publiek wordt verzocht om zich tijdens de stille tocht niet op te hou den in de omgeving van het monu ment, dus ook niet in de Wilhelmina- laan of Harddraverslaan. Laat een ieder, die aan- deze tocht wil deel nemen, vroegtijdig op het Canadaplein aanwezig zijn. Houdt U aan de aanwijzingen van de politie en het bestuur, dan zal alles weer rustig verlopen. Tijdens de tocht wordt er niet gesproken, noch gerookt. De tocht wordt ontbonden bij de Prins Bernardlaan, van welk punt men links af naar de Kennemerstraatweg en rechts af naar de Westerweg kan gaan. Het teruggaan langs Harddraverslaan ot Wilhelminalaan kan niet worden toegestaan. Het stond er zo eenvoudig op de bekendmaking in het kastje tegen over de Hervormde kerli: „De burgemeester van St. Pancras maakt bekend, dat een openbare vergadering van de Raad Is belegd tegen Donderdag I Mei 1947, des voormiddags te tien uur". Op zichzelf geen bijzonder feestelijke gebeurtenis. Toch hadden de bewoners van St. Pancras alle reden gisteren, mede naar aanleiding van deze vergadering, de vlaggen uit te steken, St. Pancras verwelkomde namelijk op deze eerste Mei-dag haar nieuwe burgemeester, de heer O. K. Kronenburg, de zoon van den man, die zes- en-dertlg jaar lang de gemeente heeft bestuurd. Aan de gemeentegrens. Ongeveer kwart voor negen arri veerde in een miezerig regenbuitje de auto met de burgemeester, zijn a.s. echtgenote en beide wethouders aan de Z.-grens der gemeente. Een vier meter hoge, rijkelijk met dennengroen en narcissen gesmukte erepoort riep de nieuwe burgemees ter reeds van verre een hartelijk wel kom toe. Een zee van vlaggen verkondigde de blijdschap van de bewoners. De muziekvereniging „Irene" blies een pittige mars en het dochtertje van de familie Kliffen bood een bos seringen aan. De heer S. Kloosterboer heette ae heer Kronenburg daarop namens de burgerij van harte welkom. Spreker wees er op, dat een zware taak de burgemeester in deze na-oorlogse ja ren wacht. Het vele werk, dat zijn voorganger in deze gemeente heeft verricht zal hem daarbij echter tot steun en tot voorbeeld zijn! Van de medewerking van de bevolking kan hij verzekerd zijn. Nadat de burgemeester voor deze toespraak had bedankt, werd een driewerf hoera op hem uitgebracht. Vervolgens werd het volkslied ge speeld, waarna het gezelschap zich, voorafgegaan door de muziek, naar 't gemeentehuis begaf. In de Raadzaal. Hier vond ln aanwezigheid van tal rijke genodigden, onder wie wij o.m. de burgemeesters van Langedijk, Limmen, Oudorp, Oterleek, de wnd. burgemeester van Heiloo, ds. Wiegers en ds. Middelkoop opmerkten, de plechtige installatie plaats. Nadat de heer Kronenburg met al gemene stemmen door de Raad tot gemeentesecretaris en tot eerste amb tenaar van de Burgerlijke Stand was benoemd, nam wethouder De Kraa- ker het woord. Het verheugde hem zeer, dat het lang verwachte tijdstip thans was aangebroken. Hoewel de burgemees ter nog Jong van jaren ls, had de wethouder de vaste overtuiging, «ai St. Pancras met haar nieuwen burger vader niet bedrogen uit zal komen! Dat de ingezetenen er net zo over denken, bleek wel duidelijk uit het petitionnement, waarop bijna de ge hele burgerij haar handtekening plaatste! Spreker hoopte, dat de bur gemeester niet alleen op eigen kracht zou bouwen, doch bovenal zijn ver trouwen in de Voorzienigheid zou stellen: „God schrage en behoede U!" Daarna hing de heer De Kraaker burgemeester Kronenburg de ambts keten om en overhandigde hem de voorzittershamer. De burgemeester dankt. De nieuwe burgemeester bedankte vervolgens alle betrokkenen voor het in hem gestelde vertrouwen. Ht) hoopte, dat de goede verstandhou ding, die tijdens het bewind van zijn vader tussen burgemeester, wethou ders en Raad geheerst had, ook in de toekomst zou blijven bestaan. Met Gods hulp en zegen kan dan veel voor de gemeente worden gedaan. Den ge meentenaren verzocht spreker hem met openhartigheid en vertrouwen tegemoet te treden. Dat is de beste waarborg voor een gezonde en pret tige verstandhouding! Wethouder De Vries wenste daar na de burgemeester een open oog toe voor de economische en culturele be langen van de gemeente. „Wees een meester voor de gemeente en een va der voor de burgerij! Bedenkt, dat gij In een glazen huis zit en weest recht vaardig zonder aanzien des per- soons!" Nadat alle raadsleden de nieuwe burgemeester nog hadden toegespro ken, waarbij zij hem hun loyale medewerking toezegden, sloot de nieuwe voorzitter zijn eerste vergade ring. Vader tot zoon. De bijeenkomst werd daarna ver legd naar het gebouwtje naast de Hervormde kerk. Als eerste nam hier de scheidende burgemeester het woord. Het waren gemengde gevoelens, die hem op deze dag bestormden, aldus spreker. Was hij enerzijds zeer verheugd, zjjn toon thans als hoofd van de gemeente te zien, anderzijds kon het hem maar matig bekoren, dat hijzelf nu „op het bleekveldje werd gezet!" Gelukkig had hfl zich lange tijd op deze gebeur tenis kunnen voorbereiden, zodat hij thans met een gerust gemoed de teugels van het bewind kon overge ven. De oud-burgemeester wenste zijn zoon toe, dat deze het burgemeesters ambt waardig zou mogen vervullen en dat ht) de sympathie en het ver trouwen van zjjn gemeenteleden zou weten te winnen. Verdere toespraken. De ambtenaar ter secretarie, de heer Bos, die vervolgens de burge meester toesprak, was er zeker van, dat de reeds bestaande vriendschap een goede samenwerking zou garan deren. Bungemeester Nleuwenhuls van Limmen wenste de heer Kronenburg namens de Kring van Burgemeesters een nuttige en aangename werkkring toe. De heer Schelhuis, burgemeester van Langedijk, wees zijn collega op het belang van de tuinbouw voor bei de gemeenten. Op dit terrein en wat de gasfabriek betreft was spr. bij voorbaat van een goede samenwer king overtuigd. De wnd. burgemeester van Heiloo, de heer Vennik, zelde, dat het burge meestersambt tegenwoordig een waar zorgenambt is. Hij hoopte, dat de heer Kronenburg eens met evenveel voldoening op zjjn werk zou kunnen terugblikken als zijn vader. De gemeentesecretaris van Heiloo, waar de heer Kronenburg een aantal maanden gewerkt heeft, de heer Vesten, betreurde het heengaan van een voortreffelijk en aangenaam col lega. Ds. Wiegers en ds. Middelkoop hoopten op menig gebied met de bur gemeester samen te mogen werken, tot hell van gemeente en ingezetenen. Beiden wensten zjj hem Gods zegen toe bij het vervullen van zijn zwaie taak. De heer Hart drukte de a.s. burge meestersvrouw daarna in een gees tige toespraak op hot hart, toch vooral goed voor de inwendige mens te zorgen. Dat heeft 'n burgemeester nodig! De heer Straus, uit Heiloo, bij wie de heer Kronenburg tijdens zjjn werk zaamheden oldaar en pension was ge weest, wenste St. Pancras van harte geluk met haar nieuwen burgervader. „De heer Kronenburg ls iemand met een bezadigd oordeel en een hart van goud." Nadat de nieuwe burgemeester alle sprekers zeer hartelijk had bedankt voor alle welgemeende woorden be gaf het gezelschap zich naar buiten. De druilerige regen had plaats ge maakt voor een stralende voorjaars zon, die er ongetwijfeld toe heeft bij gedragen de feestelijkheden in de middaguren tot een succes te maken. De gemeente St. Pancras moge onder zjjn nieuwe burgervader een even zonnige toekomst tegemoet gaan. POSTCOMMANDANT BENOEMD. Met ingang van 1 Mei is de wacht meester eerste klasse Veenstra van de gemeentepolitie te Alkmaar ln dezelfde rang benoemd tot postcommandant van de Rijkspolitie te St. Pancras. Vóór „stille tocht": Korte kerkdienst in de Grote kerk Zaterdagavond van 6.45—7.15. Bij de herdenking der gevallenen op 3 Mei van het vorig jaar bleek menig een er op gerekend te hebben, dat de Hervormde Kerkeraad van Alkmaar een bijzondere dienst zou hebben be legd, waarin zij, die daaraan behoefte gevoelden, zich konden verenigen in een kort samenzijn van bezinning en gebed. Een dergelijke dienst is toen echter niet gehouden. Om in deze leemte, die als een ge mis werd gevoeld, te voorzien belegt genoemde Kerkeraad dit jaar wèl een bijzondere dienst. Deze dienst wordt morgen, Zaterdag 3 Mei, gehouden des avonds te 6.45 in de Grote Kerk. Hij zal kort zijn en hoogstens een half uur duren. Na afloop hebben de kerkgangers nog ruimschoots de gelegenheid om zich naar het Canadaplein te begeven, vanwaar te half 8 de „stille tocht" naar het gedenkteken in de Wilhelminalaan aanvangt. Een en ander is besproken met de organisatoren van de „stille tocht". De dienst wordt geleid door de voor zitter van de Hervormde Kerkeraad, ds. Wesseldijk. De herdenking van de bevrijding vindt plaats op de volgende dag, Zon dag 4 Mei, in de gewone godsdienst oefeningen. DIENSTUITVOERING POST- EN TELEGRAAFKANTOOR OP 5 MEI. De directeur van het post- en tele graafkantoor te Alkmaar maakt be kend, dat het kantoor op de Nationale Feestdag (5 Mei a.s.) voor de post dienst zal zijn gesloten: voor de tele graafdienst zal het kantoor geopend zijn van 8—9 uur en van 13—14 uur. 'ft pracht zuiver haar DE NOOD ONDER DE GEPENSIONNEERDEN. De afd. Alkmaar van de Algemene Nederl. Bond van Gepensionneerden had Dinsdagmiddag in „Het Wapen van Bergen" een propagandavergadering belegd. De voorzitter, een onvermoeid strijder, heette de aanwezigen welkom en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat niet alle gepensionneerden uit Ber gen en Schoorl tegenwoordig waren. Alleen door een eendrachtig samen gaan is verbetering te krijgen in de noodtoestand, die er heerst onder de gepensionneerden. Er moet verbetering komen en gauw, of om het uit te druk ken met woorden van Abr. Kuyper, ze kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht. Men bedenke, de stem van de eenling is die der roependen in de woestijn, de massa vindt overal gehoor. De heer G. Eekhof uit A'dam, lid van het hoofdbestuur, trad vervolgens op met het onderwerp „De nood onder de gepensionneerden". Spreker illus treerde met cijfers, dat er een nood toestand heerste onder de gepension neerden, ofschoon uit de Pensioenwet 1922 duidelijk de bedoeling spreekt, aan den ambtenaar na zijn ontslag een voldoend levensonderhoud te verzeke- n. Spreker wendde de blik achter waarts en memoreerde, hoe in 1919 de gepensionneerden van heinde en ver naar Amsterdam togen om daar de Bond van Gepensionneerden op te richten, die spoedig 23 afdelingen tel de en in 1920 de voldoening smaakte, dat de pensioenen met 40% werden verhoogd. Na een tijd van stilstand et» inzinking werd de Bond met het Co* mité Last verenigd tot de tegenwoor dige Bond, die thans 28000 leden telt, welk aantal nog aanmerkelijk kan stij gen en zal stijgen na de thans onder vonden teleurstelling. Op de teleurstelling, die het verwer pen van het amendement van mevr. Fortanier—de Wit bracht, zou nog een tegenvaller volgen: degenen, die ein delijk na lang wachten de toeslag over '46 ontvingen, ontdekten tot hun schrik dat er 15% van was afgehouden. Volgens het loonbelastingbesluit zou de extra-uitkering moeten worden be schouwd als een bijzondere beloning, waarop een hoger tarief van toepassing is!! Het hoofdbestuur heeft onmiddel lijk geprotesteerd tegen deze korting en één der Kamerleden zal straks in terpelleren. Wat van de toekomst te verwachten? aldus spreker. Naar -verluidt is de nieuwe pesioen- wjjziging al klaar, maar.de bond van belanghebbenen is er niet in ge kend! Het hoofdbestuur stelt zich voor om straks in Amsterdam een grote protestvergadering te organiseren en ro,pt alle gepensionneerden op zich achter het bestuur te scharen. Nadat de voorzitter den spreker dank had gezegd voor zijn inleiding, werd de bijeenkomst gesloten, SCHAGEN, 1 Mei 1947. Aangevoerd werden 19 paarden 3001400; 12 pinken 140250; 30 stieren 900 2000; 194 magere geldekoeien 275— 500; 47 vette geldekoeien (Centrale); 32 kalfkoeien 550—750; 20 vaarzen 225—475; 4 pinken, 2 graskalveren en 344 nuchtere kalveren Centrale; 12 magere schapen 70; 32 overhouders 40—65; 38 biggen 30—60; 8 ko nijnen 8—16. J GEBIED BOVEN 4 m*N. LANDAANWINNING IN OV GESLOTEN KUSTLIJN (Van onzen specialen verslag De Rijkswaterstaat bereidt li winning voor in het gebied van lart, de Lauwerzee, de Gronin de Friese wadden, het Zuidelijk meer, het Sloe, de Braakman Land van Saeftlnge, en dan zjjn het vijf- en het drie-eilandenplai Zuid-Westelijk deel van Net Het laatste omvat het aaneei van Walcheren, Noord- en Zult land. Dit alles vertelde ons ir. de Blocq van Kuffeler, oud-dii generaal van de Zuiderzee^ vice-voorzitter van de Ned. Ver voor Landaanwinning. Ir. van Kuffeler wees er ons mèt de bevolking ook de oppe van ons land voortdurend is ti men in de loop der eeuwen, zij het een met het ander niet gelij heeft gehouden. Buiten de Zui werken is er in 750 jaar tjjds 34! land gewonnen, d.w.z. 10 pet oppervlakte van het tegenw- Rijk ln Europa. Gemiddeld w; 13000 ha per 25 jaar. Het hooi vormde het begin van de zeve eeuw met 32000 ha, toen men ei eon veilige belegging zocht kapitalen, die er verdiend werd de vaart op Indië en anderzijd de uitvinding van de beweegbar lenkap de mogelijkheid om i plassen uit te malen groter was den. In het laatste kwart van de eeuw bedroeg de aanwas slecht ha. De bevolking is in de laatste eeuwen tenminste vervijfvoudig dere dan agrarische bedrijven de arbeidersmassa opgevangen VAN Q£ 13' EEUW NOG WAT HILVERSUM I, 415 dl geeft nici 8, 1, 8,46 en 11 uur, VARA: 7, tendgymnaetlek. 8,10 Opgewekt Eenklanken, VPRO: 10,00 Moi ding. VARA: 10,20 Radlofeuilh 11,00 Uitzending voor arbeiders. Familieberichten. 12,oo Vrolljki H.30 Acoordeon-orkest. 1,30 Tl bier», 2,00 Sportpraatje, 2,i; Maccabeus. Nationaal programma: 3,00 PlecI b(J het gedenkteken voor de geva VARA: 3,15 Van boek tot boek. I Vaudeville-orkest. 4,10 „La Ver oareto". 4,23 Da AJC ln de ae 0,15 om en nabij de twintig Nationaal programma. 6,00 uur A O'glng programme. 6,03 Ernst!j «lek. 6,45 Rede van H M de Kc j 6,55 Valeriusliederen enz. 1 j «'«lid der geallieerde troepen ln I 'ail|l. - 7,59*/i Trompetsignaal. - 8.— '*e stilte. 8,02 Reportage pleet Waalsdorper duinen. 8,15 Psaln «,Z5 Ernstige muziek, I t1VARA: 9'00 Oproep Oorlogsdocu I 9.03 Hoorspel „Broeder". - «clallstlsch commentaar. 10,15 1 san ledereen. 10,45 Opera-ouvi 11,15 Hobby-hoek. j HILVERSUM n, 301 m. geeft niet 11 B'45 en 11 uur. KRO: 7,1 '«dEymna,tiek. 8,15 Pluk de 1 v™ °chtendgymnastiek. 9,50 Th I U onar£S' 10,00 Kleln> klein kleutei loert Zonnebloem. 12,30 Lui I tra»n 1,45 TonQelkwartier. 2,3( J 31« T 3.00 Nationaal program I Wan" de rldderzaal. 5,00 „Di I Hllvera.T" 6,00 Natlonaal programr Omroen ,D- - 9'03 Lichtbaken. I 5 Katholtek nieuws. I Dagboek. 11,25 Metropole U -

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2