MEER LAND zicht 265.000 doden 5 hoogspanning r iIJTRINGEN f 1.45 3.85 De Rivièra op stelten rdenking der ivallenen. SIRKWAST aast 't Stadhuis Bergen. Uitbreiding van ons grondgebied met 600.000 H.A. mogelijk Wij luisteren morgen naar. Koningin "wijst gratieverzoek af Weer 32 goudstaven opgehaald Nederlands offer aan de oorlog: Dertigduizend gevallenen op de erelijst De trieste lijst Zwart zwijntje bij den rechter Snelheidsrecord voor bommenwerpers Zou HITLER walvissen vangen Lof voor VAN KLEFFENS! Geheel dorp afgebrand Feuilleton maanden ir „stille tocht": Korte kdienst In de Grote k Zaterdagavond van —7.15. ciking der gevallenen op vorig jaar bleek menig- ikend te hebben, dat de ïrkeraad van Alkmaar dienst zou hebben be- :j, die daaraan behoefte i konden verenigen in nzijn van bezinning en rgelijke dienst is toen louden. leemte, die als een ge leld, te voorzien belegt keraad dit jaar wèl een 1st. wordt morgen, Zaterdag m des avonds te 6.45 in Hij zal kort zijn en half uur duren, ebben de kerkgangers 'ts de gelegenheid om Canadaplein te begeven, If 8 de „stille tocht" naar m in de Wilhelminalaan en ander is besproken latoren van de „stille irdt geleld door de voor- Hervormde Kerkeraad, ïg van de bevrijding i de volgende dag, Zon de gewone godsdlenst- /OERING POST- EN KANTOOR OP 5 MEI. 1 van het post- en tele- ;e Alkmaar maakt be- kantoor op de Nationale ei a.s.) voor de post- gesloten: voor de tele- het kantoor geopend lur en van 1314 uur. li ver haar )OD ONDER DE STSIONNEERDEN. cmaar van de Algemene van Gepensionneerden iddag in „Het Wapen van propagandavergadering lorzitter, een onvermoeid 3 de aanwezigen welkom ijn teleurstelling over uit, 'epensionneerden uit Ber- Drl tegenwoordig waren, een eendrachtig samen- itering te krijgen in de die er heerst onder de den. Er moet verbetering w, of om het uit te druk- irden van Abr. Kuyper, et wachten, geen dag en ten bedenke, de stem van die der roependen in de ïassa vindt overal gehoor. Eekhof uit A'dam, lid Ibestuur, trad vervolgens iderwerp „De nood onder neerden". Spreker illus- lijfers, dat er een nood- ste onder de gepension- loon uit de Pensioenwet de bedoeling spreekt, enaar na zijn ontslag een msonderhoud te verzeke- :ndde de blik achter- moreerde, hoe in 1919 de den van heinde en ver am togen om daar de ïepensionneerden op te poedig 23 afdelingen tel- de voldoening smaaktè, lenen met 40% werden een tijd van stilstand ea :d de Bond met het Co» renigd tot de tegenwoor» ie thans 28000 leden telt, log aanmerkelijk kan stij- ijgen na de thans onder stelling. .rstelling, die het verwer- amendement van mevr. Wit bracht, zou nog een olgen: degenen, die ein- wachten de toeslag over ontdekten tot hun schrik 5% van was afgehouden, oonbelastingbesluit zou de g moeten worden be- een bijzondere beloning, oger tarief van toepassing dbestuur heeft onmiddel- eerd tegen deze korting lamerleden zal straks in- Vat van de toekomst te aldus spreker, dt is de nieuwe pesioen- klaar, maar.... de bond bbenen is er niet in ge- Dfdbestuur stelt zich voor Amsterdam een grote 5ring te organiseren en pensionneerden op zich istuur te scharen. Dorzitter den spreker dank mor zijn inleiding, werd ist gesloten, 1 Mei 1947. Aangevoerd arden 3001400; l2 -ƒ 250; 30 stieren 900— sgere geldekoeien 275-- e geldekoeien (Centrale); 550—750; 20 vaarzen 4 pinken, 2 graskalveren ;re kalveren Centrale; l3 en 70; 32 overhouders biggen 3060; 8 ko- 16. (Van onzen specialen verslaggever) De Rijkswaterstaat bereidt landaan winning voor in het gebied vandeDol- lart, da Lauwerzee, de Groninger en de Friese wadden, het Zuidelijk IJssel- meer, het Sloe, de Braakman en het Land van Saeftinge, en dan zijn er nog het vijf- en het drie-eilandenplan in het Zuid-Westelijk deel van Nederland. Het laatste omvat het aaneensluiten van Walcheren, Noord- en Zuid-Beve land. Dit alles vertelde ons ir. V. J P. de Blocq van Kuffeler, oud-directeur- generaal van de Zuiderzeewerken, vice-voorzitter van de Ned. Vereniging voor Landaanwinning. Ir. van Kuffeler wees er ons op, dat mèt de bevolking ook de oppervlakte van ons land voortdurend is toegeno men in de loop der eeuwen, zij het dat het een met het ander niet gelijke tred heeft gehouden. Buiten de Zuiderzee werken is er in 750 jaar tijds 345.000 ha land gewonnen, d.w.z. 10 pet van de oppervlakte van het tegenwoordige Rijk in Europa. Gemiddeld was dat 13000 ha per 25 jaar. Het hoogtepunt vormde het begin van de zeventiende eeuw met 32000 ha, toen men enerzijds een veilige belegging zocht voor de kapitalen, die er verdiend werden met de vaart op Indië en anderzijds door de uitvinding van de beweegbare mo lenkap de mogelijkheid om diepere plassen uit te malen groter was gewor den. In het laatste kwart van de vorige eeuw bedroeg de aanwas slechts 3000 ha. De bevolking is in de laatste zeven eeuwen tenminste vervijfvoudigd. An dere dan agrarische bedrijven hebben de arbeidersmassa opgevangen en zij HILVERSUM I, 415 m. geeft nieuws om 8, 1, 5,45 en II uur. VARA: 7,15 Och tendgymnastiek. 8,10 Opgewekte mor- senklanken, VPRO: 10,00 Morgenwij ding. VARA: 10,20 Radiofeullleton. h.oo Uitzending voor arbeiders. 11,45 Familieberichten. 12,00 Vrolijke zang. - 12,50 Acoordeon-orkeat. 1,30 The Ram blers. 3,00 Sportpraatje. 2,15 Judas Maccabeus. Nationaal programma: 3,00 Plechtigheid tl) het gedenkteken voor de gevallenen, VARA: 3,15 Van boek tot boek. 3,30 Vaudeville-orkest. 4,10 „La Verda Ka- tareto". 4,25 De AJC ln de aether. 8.15 Om en nabij de twintig Nationaal programma. 8,00 uur Aankon- a,Stng programme6,03 Ernstige nu- «lek. 5,45 Rede van H M de Koningin. 8,55 Valerius—liederen enz. 7,30 De 't'lid der geallieerde troepen ln Neder- land, 7,59*/» Trompetsignaal, - 8.plech- liRe stilte. 8,02 Reportage plecbtigheld "aalsdorper duinen. 8,15 Psalmen. 8,25 Ernstige muziek. VARA: 9,00 Oproep Oorlogsdocumenta- h®. 9,03 Hoorspel „Broeder". 10,00 Socialistisch commentaar. 10,15 Brieven «an ledereen. 10,45 Opera-ouvertures 11,15 Hobby-hoek. Hilversum n, 301 m. geeft nieuws om 8, 1, 3,45 en 11 uur. KRO: 7,15 Och- gymnastiek. 8,15 Pluk de dag. - tl Ochtendgymnastiek. 9,50 The three life8' 1M0 Kleln' kleln kleutertje. De Zonnebloem. 12,30 Lunchcon- 1,45 Tonoelkwartler. 2,30 Film- lis t 3'W Nat'onaa' programma. Nan'' ridderzaal. 5,00 „De Wlg- H11».' 8,0(1 Nationaal programma (zie 0m rsum 8,03 Lichtbaken. 9,30 °F-°rkest. 10,00 Nieuwe spelling I aarts sclloonheld van het Gregori- Vtd»."",,11'1' Katholiek nieuws. 11,20 Dagboek. 11,25 Metropole-orkest zullen dat moeten blijven doen (Indus trialisatie is primair!), maar verder gaande landaanwinning blijft gewenst om de invoer van voedsel te kunnen verminderen. Bovendien, er is onder de boerenzoons een honger naar land. In een verre toekomst, aldus ir. Van Kuffeler, is het mogelijk ons land met nog 600.000 ha nit te breiden, de 223.000 ha der reeds bestaande en geprojecteerde Zuiderzeepolders in begrepen. Maar dan zal men ook een gesloten kustlijn hebben, zodat zowel de Zeeuwse stromen als de Wadden drooggemaakt zullen zijn. Dit moet echter geleidelijk aan geschieden. De vraag of he* verarmde Nederland verdere inpolderingen kan bekostigen beantwoordde deze deskundige door erop te wijzen, dat, als de kosten voor do Z.W. Zuiderzeepolder 2'/i maal zo hoog zijn dan in '39, de uitvoering van de droogmakingsplannen 13/4 pet. zul len bedragen van de geraamde jaar lijkse investering en dat er voor het werk 1 pet. van de jaarlijks te plaatsen arbeiders nodig zouden zijn. Op het ogenblik is het bezwaarlijk arbeiders aan de wederopbouw te onttrekken, maar dat kan met een jaar of wat anderB worden. Materiaal en kapitaal zijn binnenslands verkrijgbaar. Een paniekstemming heeft zich deze week meester gemaakt van duizenden bewoners van de Franse Rivièra, toen zij ln het blad „De Hoop van Nice" on der schreeuwende koppen lazen, dat een grote aardbeving het departement van de Zee-Alpen zou teisteren. De ramp kon volgens het blad elk ogen blik verwacht worden en de gevolgen zouden ernstiger zijn dan die van de atoombom. Velen troffen in allerijl voorbereidingen om hun woonplaats te verlaten. De politie, brandweer en de krant zelf werden overstroomd door honderden telefonische vragen, wat men te doen had. In het nabij Nice gelegen Beau Soleil begaven de vissers zich in groten getale naar den pastoor met het verzoek hun de biecht af te nemen. Tot diep in de nacht was een over vermoeide staf van de „Hoop van Nice" nog steeds bezig met een fre quentie van twee gesprekken per mi nuut aan de angstige vragenstellers te verklaren, dat het hier slechts de ad vertentie van een film Betrof, welke binnenkort in Nice zal worden ver toond. EN VÓÖft. WE AAN ONZE NACHTTOCHT BEGINNEN, C Door H.M. de Koningin is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van J. Berendsen uit Venlo, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bij zonder gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Berendsen was in 1944 werkzaam bij de „Arbeitskontrolldienst". In deze functie had hij onderduikers en per sonen, die in aanmerking kwamen voor werk in Duitsland, opgejaagd, aange houden en ingesloten. Het doodvonnis tegen G. H. Sanner, wiens gratieverzoek door H.M. de Ko ningin werd afgewezen, is gisteren vol trokken. De Nieuwe Waterweg, die zo lang de aan boord van de gezonken loodsboot aanwezige goudschat zui nig bewaarde, werd gisteren op nieuw een groot aantal goud staven en wel 32 stuks door de zandzuigers ontnomen. Op dezelfde plaats waar men 9 en 10 April j.l. 37 staven omhoogbaggerde. Het aantal gevonden staven be draagt dus nu reeds meer dan de helft van de indertijd gezonken ni goudstaven. Het is voor ons nageslacht van geschiedkundig belang, wanneer het kan beschikken over zo volle- ledig mogelijke gegevens van de strijd, waarin duizenden Nederlan ders tijdens de bezetting tegen de overweldiger van ons land het leven hebben gelaten. Het Rijks instituut voor oorlogsdocumentatie heeft zich thans als deel van zijn werkzaamheden tot taak gesteldeen erelijst samen te stellen, waarop de namen en bijzonderheden voorko men van alle in de strijd gevallen Nederlanders, die weerstand heb ben geboden aan de Duitse over heersing en daarbij persoonlijk ri sico niet hebben geschuwd. Eén bladzijde per dag.. 15.000 hebben thans in de archieven van het Rijkslnstiuut reeds een plaats gekregen, maar talloos zijn nog de ge vallen verzetsstrijders over wie, be halve dan bij enkele familieleden, wei nig of niets bekend is. Het R.V.O. doet een dringend beroep op een ieder, die in zijn kring namen van gevallenen kent, zich tot de R.V.O., postbus 12, Amsterdam, te wenden met het ver zoek om toezending van een formu lier. Naar Drs. L. de Jong, chef van het Rijksinstituut, in een persconfe rentie mededeelde, wordt het aantal tot dusverre nog onbekende verzets lieden, die hun leven voor onze vrij heid gaven, op 15.000 geschat, zodat op de erelijst t.z.t. ongeveer 30.000 man nen zullen moeten prijken. Wat men met deze lijst na completering zal kun nen doen, vormt op het ogenblik nog een groot vraagstuk. Het is echter een onmogelijkheid deze in boekvorm uit te geven. In Engeland heeft men een soortgelijk probleem op de volgende wijze opgelost: 60.000 namen van bij bombardementen in Engeland omge komen burgers zijn samengebracht in drie van leren kaften voorziene folian ten, die een plaats hebben gekregen in een aparte kapel in de Westminster Abbey te Londen. Onder een steeds brandende lamp liggen de omvangrijke boeken op deze historische plaats open voor het publiek en iedere dag wordt een bladzijde omgeslagen. Wanneer men weet, dat ons land totaal 265.000 mensen door de oorlog heeft verloren, dan springt direct al in het oog, dat slechts een betrek kelijk gering percentage daarvan in aanmerking komt voor de erelijst. In dit verband heeft het R.V.O. de volgende cijfers verstrekt: In Nederland gefusilleerde vader landers; 2000. In de concentratiekampen Vught en Amersfoort gestorven: 4000. Gesneuveld of vermist van Neder landse landmacht, Incl. verliezen tij dens de Meidagen 1940 en van de Irene Brigade: 4000. Idem van de Nederlandse marine: 2600. Van de 16.000 z.g. politieke gevan genen, incl. da slachtoffers van Vught en Amersfoort, maar excl. de gedepor teerde joodse Nederlanders: omgeko men 11.000. Vergast, vermoord of op andere wij ze omgekomen zijn 114.000 van de 120.000 naar Duitsland gedeporteerde joodse Nederlanders (dus 95 procent). Van de 380.000, die in Duitsland te werk zijn gesteld, zijn er 34.000 niet teruggekeerd. Bij bombardementen in Nederland om het leven gekomen: 22.000. Omgekomen wegens ondervoeding tijdens de hongerwinter: pl.m. 25.000. Omgekomen in Japanse internerings kampen in het Verre Oosten: 22.000. En tenslotte zijn er dan nog de 90.000 vermisten uit al deze groepen, naar wie het Rode Kruis nog steeds zoekt. Hieronder is slechts een. gering aantal joden. Hoewel het verlies van 265.000 zie len percentsgewijs op onze bevolking niet onherstelbaar lijkt, brengt vooral een vergelijking met de totale verlie- De economische rechter te Haar lem heeft dezer dagen de echtge note van den president van het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot een boete van 1000 en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken, omdat in haar huis een clandestien geslacht varken was gevonden. Haar echtgenoot, die eveneens was gedagvaard, zo deelt het „Haags Dagblad" mede, had tegen de dagvaarding bezwaren inge diend, doch deze bezwaren werden niet ontvankelijk verklaard, zodat da rechter opnieuw een dagvaar ding heeft ontvangen. Het blad voegt hieraan toe, dat deze rechter enige tijd geleden een zeer goede plaats innam op de lijst van candidaten voor het bur gemeesterschap van de residentie. Toen men het varken bij hem thuis had gevonden, heeft men hem echter van deze lijst moeten afvoeren. Twee omgebouwde bommenwerpers van de RAF zijn uit Engeland gestart voor een aanval op het snelheidsre cord Londen—Kaapstad. Een der vliegtuigen, een viermotori ge Lincoln-bommenwerper Aries 11, vertrok van een vliegveld in Kent en twee uur later startte een tweemoto- rige Mosquito, speciaal gebouwd voor grote snelheid en verdween in de nacht. zen van de Verenigde Staten, die uiter aard slechts militaire slachtoffers heb ben, de ernst er van onder het oog: met een bevolking die ongeveer 14 maal die van Nederland is, is het aan tal Amerikaanse gevallenen 400,000. voor Groot-Brittannië is het 500.000 (incl. de dominions en de 60.000 bij de bombardementen omgekomen burgers) en, voor zover de Russen het hebben kunnen nagaan, heeft de Sovjet Unie op een bevolking van ongeveer 180 millioen zielen aan burgers en militai ren er 7 millioen verloren. „Klein Berchtesgaden" Hitier is levend uit Duitsland weg gekomen, zo onthult een boek, dat in Buenos Aires is uitgegeven en dat bo vendien vertelt, hoe dit in zijn werk is gegaan. „Hitier leeft nog" werd geschreven door den Argentijnsen journalist La- dislao Szabo, die in dit boek beweert, dat de Führer en Eva Braun tussen 22 April en 2 Mei 1945 per duikboot de Noorse kust hebben verlaten. Het paar moet volgens hem thans leven in het zuidpoolgebied op een basis, die in 1938 gesticht werd door een Duitse expedi tie en die thans de naam draagt van „Klein Berchtesgaden". Hoe een en ander in zijn werk is gegaan, wordt als volgt omschreven: twee onderzeeboten, de U 530 en de U 977 hebben zich in Juli 1945 in Argen tijnse havens overgegeven. Zij maakten volgens Szabo deel uit van een „Gees ten convooi van Duitse duikboten", die de escorte vormden van Hitier en zijn Eva. De beide duikboten raakten het convooi echter kwijt en waren ten slotte gedwongen zich over te geven. De schrijver deelde mede, dat zijn boek in de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zal worden uitgegeven, (United press). De kruiser „Warspite", veteraan nit twee wereldoorlogen, de „grand old lady" van de Britse marine, gaat haar ondergang tegemoet op de klippen bij Cornwall. De New York Ti mes heeft Woens dag 'n hoofdartikel gewijd aan mr. E. N. van Kleffens, die Nederland te voren in de Veiligheidsraad vertegenwoordigde. Onder de titel „Een pilaar der V. N." wordt Van Kleffens hier lof toegezwaaid voor zijn werk in de Veiligheidsraad, dat is af gelopen, daar Nederland geen lid meer is (op grond van het principe der rou lering der kleinere naties). Om deze reden en „orr/at Nederland zijn beste diplomaat op een belangrijker post wil gebruiken", vertrekt Van Kleffens, aldus de New York Times. „Van Kleffens toonde zich een der helderste en meest logische afgevaar digden van de Veiligheidsraad, die veel heeft gedaan om het gezag van de Raad en de waardige positie der klei nere landen te vestigen. Hij zag duide lijk in, dat de V.N. een vereniging van naties zijn en geen superregering. Bin nen dit kader werkte hij met geduld en wijsheid, maar ook hij gebruikte, indien dit noodzakelijk was, openhar tige taal om de V.N. tot beschermer van de vrede te maken. Hij behoorde tot de meest uitgesproken verdedigers van het recht der kleine naties om een beroep te doen op de Raad, bescher ming te verlenen tegen de agressie der machtige landen". Het gehele dorp Nararfover bij' Dar- bhanga (Voor-Indische provincie Biharl is tengevolge van een door de wind voortgedreven vonk in brand gezet. 23 personen kwamen in de vlammen om, 900 huizen werden in de as gelegd. Over het lot van vele vrouwen en kin deren verkeert men nog in onzeker heid. door Tjeerd Adema 53 „Dat zou 'k ook denke", zei Bas die plotseling het begin van zijn sensatie verhaal in lijn hoofd voelde. „Kijk erres hier, here, u ziet hier een dood gewone nachtwaker, maar die motte d'r ook weze. Deze jonge man", hij gaf Hans een bemoedigend klopje op de rug „verdient meer lof as blaom voor wat die knaop hier gisteravond heb uitgespookt". „De kerel is stomdronkenl" riep de heer Protsinger ontzet. „Mondje dicht, vaoder", zei de heer Bas giftig, „as uwe gepresenteerd had wat ik en deze jonge man op ons ge- wete hebbe „Hij was gisteravond ook al zo he meltergend brutaal", zei de heer Prot singer. „Gisteraovond", zei de nachtwaker, „heb ik u al 't een en ander uitgelege, maar u wou nie naar me luistere. Ook goed, maar as u desa jonge man be schuldigd dat ie binnengekome is, dan mag u nie voorbijzien, dat u d'r zelf ook geweest is. Ja, meneer", zei hij, zich tot den directeur wendend, „dese meneer", hij wees met uitgestoken vinger op den heer Protsinger „is gisteravond ook hier geweest en wat heeft is gepresenteerd? Niks. Maar zo als ie in de pijp van de verwarming is geklomme en zoas dese jongeman - wat zie je d'r uit, kerel", zei hij, zichzelf onderbrekend om naar het gezicht van ziin medeheid te staren -, „ik zeg, zo- as ie langs die pijp omhoog klom en dese jonge borst op z'n vingers trapte, dat was nie mooi meer, en nou ziedu de resultaten. Allemaal wonde en bloed en pleisters en nou mag ie dan binne geweest zijn en misschien hebbie een geintje met een of ander juffie ge maakt, maar ik zeg", Bas sloeg zich op zijn borst „doe t 'm maar eens na. Nie van dat geintje want dat be doel ik nie, here, maar gao maar eens op het dak staon...." De directeur belde en er verscheen een jongmens, dat verschrikt naar den gesticulerenden nachtwaker staarde. „Zet dezen kerel even bulten de deur!" zei de directeur streng. „En let beter op, dat er hier geen dronken in dividuen binnen waggelen". Het jonge mens pakte Bas voorzich tig bij een slip van zijn colbertje, maar Bas blafte hem weg en stak zijn vuist in de lucht. „Zowaar...." zei hij. Op dat moment ging de deur op nieuw open en een inspecteur van po litie betrad het vertrek. „Ik hoop niet, dat ik stoor, heren", zei hij beleefd, „maar ik heb zo dade lijk bureaudienst en ik kan niet langer wachten". Hij keek enigszins verwonderd naar het bonte gezelschap, trad toen op Hans toe en schudde hem hartelijk de hand. „De commissaris stelt er prijs op" zei hij, „dat ik u namens de politie hartelijk dank betuig voor uw werk van gisteravond. Zonder uw moedig optreden zouden we er zeker niet in "eslaagd zijn, een der gevaarlijkste in- viduën van de hoofdstad te arresteren" „Mag ik nu eindelijk eens weten aarover het eigenlijk gaat?" vroeg de 'irecteur verwonderd. „Over De Bulder", zei de inspecteui „De Bulder?" vroeg de directeur ver baasd. „Wie is dat?" „Pardon", zei de inspecteur, „ik meende, dat u bezig was dezen jonge man te huldigen en dat u dus volko men geïnformeerd was. Dank zij het werk van dezen onverschrokken jonge man en van onzen ouden vriend en medewerker, die het klerkje opnieuw delijk knikje in de richting van den medewerker, die het kiekje opnieuw van zich afgeschud had en zijn dui men zijn eigen duimen trots in de armsgaten van zijn vest stak. „O zó!" zei Bas. De inspecteur glimlachte. „Ik wou maar zeggen", vervolgde hij, „dat dit dappere tweetal een einde gemaakt heeft aan het brutale optreden vaneen insluiper, dien we tot dusver tever geefs getracht hebben te pakken te krijgen, namelijk „De Bulder", alge meen bekend als een der behendigste en brutaalste inbrekers van Amster dam. Neemt u mij niet kwalijk, heren", vervolgde hij, naar de onthutste ge zichten starend, „maar, zoals ik reeds zei, toen ik binnenkwam, kon ik niets anders denken, dan dat u van alles op de hoogte was, gezien het feit, dat de nachtwaker hier aanwezig was en dat deze jongemanhm.... meneer Van Linschoten bedoel ik.... hier in uw midden zat om gehuldigd te worden voor wat hij hier gisteravond in het ge bouw gepresteerd heeft". „Dat is.... eh.... nou niet precies.. zo.... zoals ustamelde de dlrec teur, van zijn stuk gebracht. Er gleed een fijn lachje over het ge laat van den heer Van Neyensteln en zijn ogen twinkelden achter de brllle- glazen. „Het leven is soms humoristlscher dan wij verwachten", zei hij. „Zou de inspecteur co vriendelijk willen zijn, ons even precies te vertellen wat er ge beurd is?" „Graag", zei de inspecteur, „hoewel onze vriend Bas het misschien beter kan, want die is er van het begin tot het einde bij geweest". „Die meneer", zei Bas, met uitgesto ken vinger op den president-commis saris wijzend, „daor ken ik mee praote. Uwe sprak van humoristisch, maor 't is veui erger, 't is om zo te zeggen dramaottsch van komiekerigheid. Assik u nou vertel, dat ik en deze meneer op de canapé zate en dat ie d'r tegelijk onder heb gelege, dan zal u me nie gelove". „Beste man", zei de heer Van Neyen- stein, „ik zou graag willen, dat de in specteur een exposé van de feiten gaf, Mijn tijd is beperkt en ik wil precies weten wat er gebeurd is". De inspecteur deed zijn verhaal, zo nu en dan in de rede gevallen door Bas, die voor de nodige franje zorgde. „Ik kom eigenlijk hier", zei de in specteur ten slotte, „om te horen of er nog artikelen zijn, die niet terecht zijn gekomen". „Laat de chef van de bontafdeling komen", gelastte de directeur aan het klerkje, dat definitief afgezien had van elke poging om Bas in de richting van de deur te dirigeren. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3