Veertig Tweede Kamerleden zagen de Wieringermeerpolder I M DE NOORDHOLLANDSCME COURANT Voortzetting van de DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Laai ons niei opnieuw ien onder gaan" lüeec&edcht Inbrekers maakten 180 mille buit Het goud uit Japan wordt verdeeld Een schone slaapster Van der Linden speelt niet mee De bloeiende bollenvelden Soenda-landen onafhankelijke staat? Maandag geen krar.t Maandag aanstaande Volgende week weer zeep Van nabij en vérre We zijn op de goede weg, maar het eindpunt is nog ver Minister Mansholt maakt de balans IA, M I mmm Bevrijdingsfeest BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. S320 REDACTIE S908 Giro 167X94 Dir.: I. Bijlsma ZATERDAG S MEI 1947. 144e JAARGANG No. 986. ALKMA ARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertentie* 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot U woorden 75 et., elk woord meer I et., uitsluitend con tan Abonnementen: l 1.10 per maand. I S.SS per kwartaa" Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert «s ptv. TJ. N. Adema, (Van onzen eigen verslaggever) Een grauwe herfstlucht spande zich gisteren boven de Wieringermeerpol der, toen meer dan veertig leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal er een bezoek brachten. Om ongeveer twaalf uur arriveer den de gasten en was het de burge meester, de heer G. G. Loggers, die een welkomstwoord sprak. In het kort memoreerde hij de groei en de nood lottige ondergang van de Folder. Van de vijfhonderd en twaalf boerderijen werden er vierhonderd totaal ver woest. Ook de drie dorpen leden gro- le schade. De bevolking was zeer ver slagen, maar groter dan de verslagen heid was de verbeten wil om weer op te bouwen wat vernietigd was. Reeds in 1946 werd er weer een volledige oogst geleverd. Tijdens de hierop volgende lunch was het de voorzitter van de Stichting Rechtvaardige Oorlogschadevergoeding Wieringermeer, de heer J. P. Koolhaas, die inging op de van regeringswege Uitgegeven nota met betrekking tot oorlogsschade. De huidige regeling met als basis de waardebepaling van 1940 is absoluut onjuist. Circa tien procent van de bevolking zal hierdoor maat schappelijk ten onder gaan. De getrof fene moet nu zo goed als alleen de last dragen, die eigenlijk door het ge hele volk gedragen moet worden. Een wettelijke regeling voor intregale schadevergoeding op vervangingswaar de is ons recht en dat blijft bij ons voorop staan. Het is volkomen onjuist dat b.v. voor politieke delinquenten dezelfde rege ling getroffen wordt als voor oorlogs getroffenen. Wij wensen niet op één lijn te worden gesteld met verraders. Wij doen een hartstochtelijk beroep op u, dat gij bij de a.s. behandeling van het nieuwe wetsontwerp Materiële oorlogsschade 1847 in uw Kamer pal zult staan tegen onrechtvaardigheid en Voor de belangen der oorlogsslachtof fers. Dat men het zwaard boven onze hoofden wegneme en onze ruïnes niet blijven liggen als een aanklacht tegen de beschaving. Na de lunch begaf men zich in de gereedstaande bussen en auto's ten ein de een rondrit door de Polder te ma ken. Allereerst begaf men zich naar de boerderij van den heer J. Iewema. Het bedrijf en de woning werden totaal verwoest. Gelijk op vele plaatsen was hier een noodwoning opgetrokken. Mevrouw Iewema bleek met haar wo ning heel tevreden te zijn. De woning bestond uit een entree, waar de keu ken is, een ruime woonkamer en een slaapkamer. De slaapgelegenheid is zeer beperkt. Onder de nog overeind staande kap van de oude boerderij had men van pakken stro een stal voor de paarden gebouwd. Verder gaat de tocht. We komen bij de plaats waar de Duitser de dijk opblies. Het werden gaten van 200 en 160 m. lengte en 30 en 23 m. diepte. Deze zijn niet meer te dichten. De dijk werd er omheen opnieuw gebouwd. Even klim men we op de kruin van de geha vende oude dijk. Spookachtig strekt het grijze golvende IJselmeerwater zich tot aan een nevelig einder. Aan de andere kant het geslagen land. Een millioen kubieke meter zand is door de gaten over het vruchtbare land geslagen. Het beeld is hier een van verlatenheid en grilligheid. Een eenzame dragline zwaait zijn mast boven het land en mensenstippen be wegen op de stuivende vlakte. Hier wordt werk verricht, waarvoor de Nederlander zijn petje mag afnemen. Hier wordt reëel gebouwd aan de toekomst van ons volksbestaan. Terug in Hotel Smit was het de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. H. G. R. van Schaick, die namens de aanwezige leden een dankwoord sprak. Wij zijn buitengewoon getroffen door alles wat wij hier gezien en gehoord hebben en hebben grote bewondering voor hetgeen hier aan de dag wordt gelegd. Wij hebben echter geconsta teerd, dat hier dringende noden zijn. ZWAAR BEWOLKT. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. L te de Bilt, geldig tot Zaterdagavond: In het noorden van het land tijdelijk harde en in het zuiden van het land krachtige, later af nemende wind tussen noord en oost. Meest zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk zo nu en dan enige regen. Vrij koud. Ik hoop dat de Kamer na hetgeen ze hier heeft geZien, ook zo zal kunnen handelen, dat ge er voordeel van zult hebben en dat deze polder na enkele jaren weer volledig zal zijn herrezen. Burgemeester Logers sprak namens het Gemeentebestuur en de heer S. Breebaart namens de plaatselijke afde lingen der politieke partijen, een dank woord. Daarmede was een einde gekomen aan dit, voor de Wieringermeerpolder zo uitermate belangrijke bezoek en wij hopen van ganser harte, dat van overheidswege die steun zal worden gegeven die men wenst, opdat de toe komst, die hier geboren werd, zoals t op het beeld „de Maaier" te Wieringer- werf staat, zal kunnen worden besten digd, niet alleen in het belang van de bewoners zelf, maar In het voordeel van het gehele Nederlandse volk. Gisternacht werd ingebroken in het gebouw van het Ministerie van Ma rine aan de Hoge Nieuwstraat te 's-Gravenhage. De daders verschaften zich toegang via een garage, waarna een verbindingsdeur werd opengebro ken, zodat zij in het gebouw konden komen. Vervolgens gingen de inbre kers naar de kamer van den kassier, waar een brandkast werd geforceerd. Vermist wordt een bedrag van f 180.000,welk bedrag gedeeltelijk bestond uit nog uit te betalen salaris sen aan gedemobiliseerden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. In gezaghebbende kringen te Washing ton wordt bevestigd, dat de Ameri kaanse regering aan de belanghebben de staten het in Japan in beslag ge- men gestolen goud, waarvan de her komst kan worden aangetoond, zal teruggeven. Hieraan wordt nog toe gevoegd, dat van dit goud een hoe veelheid ter waarde van 40 millioen dollar, welke door de Japannezen in Indo-China werd gestolen, aan Frank rijk zal worden teruggegeven. Het goud, waarvan de herkomst niet kan worden vastgesteld, zal volgens de ge bruikelijke procedure als herstelbeta ling worden verdeeld. - x- rr. Recordvlucht LondenKaapstad. De R.A.F. Mosquito, bestuurd door den piloot Martin met Sismore als navigator, maakte een vlucht van Londen naar Kaapstad in de t(|d van 21 uur 29 minuten. Bovenstaan de, per radio overgebrachte foto toont het vliegtuig na aankomst op het vliegveld Brooklyn. Op de voorgrond de beide vliegers, die verwelkomd worden. Op de achter grond de Tafelberg. Reuter/ANP P. De negentienjarige mademoiselle Rolande Millet, assistent-postmees- teresse te Nernier bij Grenoble in Zuid-Frankrijk, ligt sedert Zon dag jongstleden in diepe slaap verzonken. De dokters weten geen raad met het geval. Mselle Millet is te slapen gegaan, nadat zij Zondagavond uit de bioscoop was thuisgekomen. Men meende aan vankelijk het doorslapen te moe ten wijten aan gebruik van een slaapmiddel, doch later werd deze verklaring onwaarschijnlijk ge acht. Hulp van specialisten is in geroepen. Naar wij vernemen, zal de rechts back en tevens aanvoerder van het Nederlands Elftal, Van der Linden, Zondag tegen België op doktersadvies niet spelen. Zijn vervanger is nog niet aangewezen. Naar alle waarschijnlijkheid zal nu aangewezen worden De Vos van Quick. Hoewel 1.1. Zondag de bollenstreek zich in een enorm druk bezoek heeft mogep. verheugen, waren, naar de lÏNAC meldt, door het koudere weer van de daaraan voorafgaande dagen tal van hyacinthen- en tulpensoorten nog niet in bloei. Deze vertraging komt het aspect van de bloembollenvelden a.s. Zondag ten goede. Ofschoon de narcissen dan vrijwel verdwenen zijn zullen massa's hyacinthen en vroege tulpen in bonte kleurenvariatie in vol le bloei staan. Volgens Reuter heeft Dr. H. J. van Mook verklaard, dat in de door de Nederlanders gecontroleerde zones van West-Java waarschijnlijk ver kiezingen zullen worden gehonden, waarbij beslist zal worden, of de Soenda-landen, een gebied van 12 millioen inwoners, een van de In donesische republiek onafhankelijke staat zullen worden. De pasoendan- partij, welk de onafhankelijkheit vraagt, heeft besloten op een mas sa vergadering Zondag a.s. de onaf halkelijke staat' uit te roepen. Dr. van Mook was van mening, da deze proclamatie zou geschieden ii de vorm van een request en dat de ontwikkeling der gebeurtenissen ir het door de Indonesiërs gecontroleer de gebied van West-Java afhankelijk zou zijn van de mate van democra tische gezindheid bij de republiek. Tenslotte verklaarde de lt. gouver neur-generaal, dat de pasoendan-par tij nog geen steun van de Nederlan ders had ontvangen, doch dat zij naa^ zijn mening terdege rede van bestaar had. In verband met de Na tionale Feestdag zal ons blad niet verschijnen DE DIRECTIE Het staat thans vast, aldus meldt „Trouw", dat op de bonnenlflst van Donderdag a.s. een bon voor harde zeep zal voorkomen. Waarschijnlijk zal ln de tweede helft van Mei weer zachte zeep beschikbaar zijn. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juni 1947 benoemd tot burgemeester van 's-Gravenhage, mr. W. A. J. Visser, thans burgemeester van Zeist. De Franse sleepboot Kairouan is Donder dag j.l. voor de haven van Oran na een aanvaring met de stoomboot Athos 2 gezonken. Zeven opvarenden verdron ken. Enige honderden jongelie den te Stockholm hebben op 1 Mei voor de Spaanse legatie een demon stratie gehouden. De deinen en ven sters van het gebouw werden met si naasappelen bekogeld. Van de 8000 personen, die te Agen bij Toulouse demonstreerden tegen de geleide eco nomie, is een aantal het kantoor van de plaatselijke economische politie bin nengedrongen en heeft de dossiers verbrand. De gemeenteraad van Zierikzee besloot om in 1949 het 1100 jarig bestaan der stad te herdenken. Er zullen plannen tot viering van een groot feest worden voorbereid. Doordat een vijfjarig kind met lucifers speelde ontstond brand in een boeren schuur in 's-Heerhendrikskinderen. In een ogenblik tijds was de schuur een vlammenzee, waarin vier koeien jam merlijk omkwamen. De centrale bloembollencommissie heeft 25000 bloe men ter beschikking gesteld, van het oorlogsgravencomité. Deze bloemen zullen heden worden neergelegd op het grote oorlogskerkhof te Groesbeek. Te Middelburg is gisteren de drie kleur gehesen op het eerste perceel, dat na de bevrijding „onder de kap" kwam. De aanhoudende droogte heeft een paniek veroorzaakt onder vee houders in de Oranje-Vrijstaat. Ieder een probeert zoveel mogelijk zijn vee, alvorens dit omkomt, te verkopen. Generaal Jan Smuts, premier van Zuid-Afrika, en zijn echtgenote vieren hun gouden huwelijksfeest. De 1 Mei-viering van de afdeling Berkhout van de Partij van de Ar beid werd zeer bijzondere luister bijgezet door de rede, welke de miniBter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ter plaatse hield. „Het is vandaag de Dag van de Ar beid", begon Z.Exc. min. Mansholt, en overal in het land wordt de 1 Mei-dag gevoerd; door allen, die hetzelfde doel nastreven als wij". Het ideaal is echter nog ver en af en toe moeten wij nieuwe kracht op doen om ons streven voort te zetten. Daarom is het wel eens goed, de balans op te maken. Om te beginnen moeten wij dan de moeilijkheden in het licht van deze tijd stellen. Ouderen onder ons, zeide de minister, gaan er licht toe over vergelijkingen te treffen met de periode na de vorige oorlog, toen er een sterke vredesbewe ging ontstond. Dit is nu lang niet zo sterk het geval. Bovendien is het onderling vertrou wen tussen de volken er niet. En dat is heel jammer. Op de conferentie te Moskou was over een groot aantal kernproblemen nog geen overeenstemming bereikt. Spr. behandelde enkele van deze pro blemen. In de eerste plaats is daar het vraag stuk Europa, met in het hart daarvan Duitsland Dit is nog steeds niet opge lost. Tijdens de oorlog hebben geleer den plannen gemaakt, waar niets van terecht gekomen is, om de doodeen voudige reden, dat het nog veel erger was dan men dacht. En dan hebben we op dit punt heel sterk te maken met de verhouding tussen Rusland ener zijds en Engeland en de Ver. Staten anderzijds. Voedselcrisis voorkomen. Eén van de belangrijkste resultaten van de vele conferenties noemde minis ter Mansholt het voorkomen van een voedselcrisis. Na het optimisme dat er eerst in 1945 heerste, bleek al gauw, dat er een voedseltekort dreigde. President Roosevelt heeft dit reeds gezien. Er was door de oorlogsomstandig heden een verschuiving in de produc tie gekomen, vooral in de Landbouw. Verder was er een opvoering van de productie in Amerika en achteruitgang in Europa. Op het ogenblik is er een groot te kort aan voedsel. Gelukkig is er de Internationale Organisatie, die een voedselcrisis voorkomt. Ook in de toekomst zal deze organi satie trachten overproductie naast honger te voorkomen. Toestand ln eigen land. Het herstel van het economische leven in ons land is slechts ten dele gelukt. Maar er zijn geen bouwmaterialen en dus komen er geen huizen. Hout is er niet of heel duur. O.ok textiel is schaars. Er wordt wel gezegd, dat alles ook nog in de zwarte handel verdwijnt. Dit moeten we als een realiteit zien. Op alle gebied waar schaarste heerst, ont staat een levendige zwarte handel. Minister Mansholt zeide vervol gens: „Een groot gedeelte van de melk productie komt niet aan ons volk ten goede". In het afgelopen seizoen is er 500 millioen liter melk verdwenen. Aan de varkens vervoerd en aan de deur verkocht. Als men weet, dat de to tale Nederlandse bevolking thans 10 millioen bedraagt, waarvan 6 millioen in de steden, kan men uit rekenen, dat de bewoners in de grote stad ongeveer 9 liter per per soon te kort krijgen. Bovendien, minister Mansholt had de cijfers genoemd bij de interpel- Iatie-Joekes, zijn er 500.000 varkens clandestien verkocht. En als het zo was dat de prijs onvoldoende is, dan zou er een verontschuldiging zijn. Maar dat is niet zo. De boeren Ek lil VA „Voor het zwart verkopen van hun varkens hebben de boeren geen enkel excuus meer", zeide Z.Exc. Minister Mansholt. Donderdagavond op de 1 Mei-vergadering te Berk hout. zijn zelf gevraagd bij het vaststellen van de prijs en op hun eigen voor stel is deze 1,87 per kg. geworden. De boeren hebben derhalve geen enkel excuus meer om hun var kens zwart te verkopen. Nu is het ook weer niet zo, dat men de boeren er alleen de schuld van mag geven. Want als er 10.000 boeren zijn, die het doen, dan zijn er pl.m. 100.000 mensen die het opeten. „Het zwaarte punt ligt bij 't Nederlandse volk zelf" Er zijn dus niet alleen internationale moeilijkheden, maar ook nationale. ,Wij moeten de handen in eigen boe zem steken". Sprekend over onze penibele devie- zenpositie zeide minister Mansholt, dat de regering de militaire uitgaven tot het uiterste beperkt. Lonen en prijzen. Minister Mansholt besprak vervol gens de loon- en prijspolitiek van de regering. Spr. bracht hulde aan de vakbon den, die gezegd hadden: wij aan vaarden de loonstop, mits de prijzen in de hand gehouden worden. De ontstemmingen over de prijsver lagingen in de landbouw vond de Min ongegrond, want ook in de industrie hadden rigoureuze verlagingen plaats gehad. Wat is er reeds gebeurd 7 Minister Mansholt ging vervolgens na wat de Regering reeds tot stand gebracht had na de bevrijding. In de eerste plaats noemde spr. de geldsane- ring. Dan is er de wet op de vermo- gensaanwasbelastingen. Verder is het bankgeheim opgeheven en staat de Nationalisatie van de Ned. Bank te wachten, hetgeen betekent, dat 't Ne derlandse volk zelf haar financiële politiek kan bepalen. En ondanks grote moeilijkheden kwamen nog tot stand een vacantiere- geling voor arbeiders, 't consumenten- crediet, de kinderbijslagwet en niet te vergeten de Noodvoorziening Ouden van Dagen, waarmee aan de eerste eisen van deze groep is voldaan. In bewerking is dan nog een ontwerp voor handarbeiderspensioen. „Zo zijn er in het laatste jaar een aantal maat regelen genomen, die door ons socia listen worden gewenst. We zijn er ech ter nog niet Sprekend over de taak van de Land bouw zeide Min. Mansholt: „De arbei ders moeten goed betaald en geschoold zijn en de boeren moeten goede ma chines kunnen krijgen. We zijn er ook niet mee als de boe ren zeggen geef ons een goede prijs. Het Nederlandse volk moet als geheel een welvarend bestaan kunnen vinden. Dit zal in enkele jaren voor elkaar zijn. Het is echter een voordeel dat we een plan-politiek kunnen volgen. Nederland en Indonesië Grote bewondering had Min. Mans holt voor het werk van Van Mook en Schermerhorn in Indonesië, die daar het geluk van beide volken trachten te bereiken. De dingen, die in dit ver band vaak gezegd zijn door de tegen standers van de huidige politiek noem de spr. scherp, lelijk en gemeen. Ook hier moet het wantrouwen, dat overal heerst, weggenomen worden. Min. Mansholt hoopte, dat dit wan trouwen in vertrouwen kon worden overgezet. „Daarom is noodzakelijk dat wij, socialisten, hier achter staan. Daarom is het zo belangrijk, dat de Partij van de Arbeid is ontstaan. Nadat Min Mansholt nog gesproken had over de enigszins teleurstellende verkiezing, hetgeen verklaarbaar was omdat de P.v.d.A. een regeringspartij is, besloot zijne Excellentie met een opwekking aan alle democratische-so- cialisten om de regering te steunen in haar streven. Twee dagen vóór de onvoorwaarde lijke overgave van alle Duitse strijd krachten ondertekend werd, is ons land bevrijd. Dus wèl op het allerlaatst. Toen de lang-verbeide invasie was geslaagd, de legers der Gealliëerden de vijandelijke troepen zegevierend voor zich uit dreven, de ene Duitsë stelling na de andere bezweek, wisten Wij, hier in Noord-Holland, dat het pleit was beslecht, en wij rekenden niet meer met jaren, doch met maanden en weken, sommigen zelfs telden de dagen af. Niets scheen bij machte te zijn de snelle opmars der verenigde bevrij dingslegers te stuiten en weldra werd in zuidelijk Nederland onze driekleur weer ontplooid. Nijmegen werd bezet, Engelse valschermtroepen landden bij Arnhem en op de Veluwe. Op „Dolle Dinsdag" werd hier in het noorden nog slechts met uren gerekend. Tot de ont goocheling kwam. En wij gingen cïe donkerste winter tegemoet die het Ne derlandse volk sinds de Spaanse tijd had gekend. TIet rijkste deel van ons land werd uitgeplunderd, verwoest en de bevolking meer dan ooit over geleverd aan willekeur en gebrek. Tot op 5 Mei dan eindelijk ook het noor den werd bevrijd. En nu wordt dan de dag dier bevrij ding ten tweeden male gevierd en her denken wij de vrouwen en mannen die ons in die bitter-lange tijd van oorlog en verzet ontvallen zijn, de weerloze slachtoffers van vijandelijke geweldpleging en rassenhaat en de heldhaftige strijders, «e in het verbor gene de oorlog hebben voortgeeet, hun oorlog, toen het Nederlandse leger voor een onweerstaanbare over macht had gecapituleerd. Gedurende de bezetting is ons volk geïsoleerd geweest. Het heeft min of meer hl de positie verkeerd van een schipbreukeling op een onbewoond eiland midden in de oceaan, voor wien het maatschappelijk leven in de her innering onveranderd blijft voortbe staan en die de verwachting koestert, dat hij de wereld eens terugvinden aal juist zoals hij deze verlaten heeft. Maar het leven staat niet stü; de wereld gebeurtenissen volgen hun loop; bet aspect der dingen wijzigt zich snel met de ontwikkeling van gedachte en daad. En .wie jarenlang van de wereld afge sloten is geweest vindt haar niet terug zoals hij haar verliet en voelt zich zeer gemakkelijk in zijn verwachtingen teleurgesteld. Zo is het velen onzer gegaan toen de bevrijding kwam. Toen ons isolement ten laatste verbroken werd keerden ■Mij tot een wereld terug die met de oude al heel weinig overeenkomst had en velen hebben dit, na de eerste be- vrijdingsroes, als een ontgoocheling on dergaan. De overheidszorg had een ander karakter aangenomen dan zij voorheen bezat. Intensievere staats bemoeiing, wellicht noodzakelijk in een ohaotische overgangstijd, werd door velen als beklemmend gevoeld. Onze ongekende armoede en deviezen- nood belemmerden het handelsverkeer, gebrek aan grondstoffen het opleven onzer productie. Onzekerheid nam de plaats in van rechtszekerheid, en het regeringsbeleid, dat zich moeizaam aan de nieuwe toestand aanpassen moest, werd door den een als weifelend en on vast, door den ander als dictatoriaal en bureaucratisch gelaakt. Daarbij kwam dat onze armoede het ons onmogelijk maakte de nood, die nog immer beklemmend bleef, te lenigen. De distributie van genot- en levens middelen moest worden gehandhaafd; het tekort aan textiel en de woning nood bleven een deprimerende invloed oefenen; de zwarte handel en de smok kelarij wekten bi toenemende mate weerzin en verzet en de zuivering be vredigde veler rechtsgevoel allerminst. Wij waren ontwaakt in een wereld die al heel weinig overeenkomst vertoonde met de vrije wereld waarvan wij had den gedroomd. Bevrijding en vrijheid dekten elkaar niet. Toch vieren wij ons bevrijdingsfeest. Want hoe beklemmend en verontrus tend de tegenwoordige toestand ook mag zijn, wij hebben onze nationale vrijheid herkregen, waarnaar wij zo hunkerend hebben uitgezien en wfl zijn baas in eigen huis. Wij zullen ons nog vele ontberingen moeten getroosten en er zal ingespan nen en hard moeten worden gewerkt, maar geen rechtgeaard Nederlander deinst daarvoor ferug. Dtt te doen ligt niet in onze volks aard. Wij vieren het feest niet met de uit bundigheid van voorheen, want wij herdenken onze doden en velen voelen nog diep de rouw over onschatbaar verlies. Wij vieren ons nationaal be vrijdingsfeest met de gedachte, niet slechts aan hetgeen wij hebben onder gaan, maar ook en vooral met de ge dachte aan hetgeen thane van onze wils- en werkkracht wordt verwacht. Wij staan niet op de achterplecht van het schip dat Holland heet, om terug te zien op het schuimende zog; wij staan bij de boeg en wij zien naar de haven uit. U,

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1