ÜTRICIA-DEPÓTS De derde Mei dag van nationale bezinning Tachtig sollicitanten moesten „examen" doen REGERINGSCRISIS IN FRANKRIJK IF ALKMAAR. nbare gebouwen, winkels e.d. f/1948. onderwei" MARCEL" Tel. 3575 Mosterdsteeg 4 Personeel. ïgename weikkring I d ver lent ie 1 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Herdenkingen in het gehele land H. M. de Koningin sprak bij de „Woeste Hoeve' Een film zonder „happy ending" rfJt 'iMMM Aanslag op gevangenis e Acre STALIN: Aartsoplichter opereerde in Tegelen „Samenwerking ot oorlog?" Moderne smokkelmethodes Van nabij en verre Remadier geelt communistische ministers ontslag Alkmaar. Heiloo. Castrlcum. Uitgeest. Uitgeest. Krommenie* Assenc. Wormerveer. Koog* Zaandijk. Koog Bloomwijk. Zaandam. Zasndam. Hem brug. Amsterdam C.S. Alkmaar. Heiloo. Castrlcum. Uitgeest. Uitgeese. Krom menie» Asser. Wormerveer. Koog*Ztandljk. Koog Bloemwijk. Zaandam. Zaandam. Hembrug. Amsterdam C.S. Vervolg. Alkmaar. Heiloo. Castrlcum. Uitgeest. Uitgeest. Krommenle»Assendew Wormerveer. Koog*ZaendijSc. Koog BloemwIJk. Zaandam. Zaandam. Hembrug. Amsterdam C.S. Vervolg. Alkmaar. Heiloo. Ctstricum. Uitgeest. Uitgeest. Krommenle*Aseend«?'* Worrnerveer. Koog*ZaandlJk. Koog Bloemwijk. Zaandam. Zaandam. Hembrug. A Amsterdam C.S. te bepalen m. Amsterdam C.S. Hembrug. Zaandam. Zaandt.m. Koog Bloomwijk. Koog* Zaandijk. Wormerveer. Krommenie'AsMndelft. Uitgeest. Uitgeest. Castrlcum, Heiico. Alkmaar. Vervolg. Amsterdam C.S. Hembrug. Zaandam. Zaandam. Koog Bloemwijk. Koog*Zaandijk. Wormerveer. Krommenle*Atsendelft. Uitgeest. Uitgeest. Castricun.. Heiloo. Alkmaar. Vervolg. V Amsterdam C.S. Hembrug. A Zaandam. V Zaandam. Koog BloemwIJk. Koog*Zaandijk. Wormerveer. Krommenie*Aesendelft. A Uitgeest V Uitgeest. Castrlcum. Heiloo. A Alkmaar. V.mlt Amsterdam C.S. Hembrug. Zaandam. Zaandam. Koog Bloemwijk. Koog*Zaandijk. Wormerveer. Krommenie*A»s«i*delft. Uitgeest. Uitgeest. Castrlcum. Heiloo. Alkmaar. nader te bepalen datum, n Alléén des Zaterdags. dat behoort tot >rieën en van het RijKs- mulier .voor het stooK- vangen, kunnen in het MD 393-06 at tributie dienst. te woraen in het bezit te z\jn aan het loket „Voor tmaar of op de bekende en. icidpleeg uw dokte' iütS. la H. HAIJTEMA Pan- U.gillr. 107 Y. UC"»- 1 ALKMAAR t rij zen l advertenties ®n t*- 14 cent P®* leine advertenties, „Ws®<* *s' tot IS woorden 78 ct Ik woord meer 8 ct. In eze rubriek worden f®eP andelsadvertenties en £®®n ersoneelsadvertentles If®* en zij is uitsl'Ji- end bij vooruitbetallfll- BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 GlTO 187294 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 6 MEI 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 287. ALKMAARSCHI CDU TARIEVEN: Advertenties- 14 cent per millimeter „Waagjes" tot 1' woorden 75 ct., eik woorr meer S ct.. uitsluitend conten Abonnementen: t 110 per maand f 3.25 per kwartaa Hoofdredacteur M H. E. Uyldert »- plv. Tj. N. Adema. J.I. Zaterdag heeft geheel Nederland zijn gevallenen herdacht. Alom in den lande, waar verzetslieden hun vrjjheidswerk met het leven hadden betaald, werden „stille tochten" georganiseerd; elders werden herden kingsdiensten gehouden of gedenktekenen onthuld en 's avonds te 8 uur werd overal twee minuten stilte in acht genomen als een hulde aan hen, die in de strijd tegen den bezetter de dood vonden, opdat wjj zouden kunnen leven. Honderden, uiteraard meèst uit de naaste omgeving', doch eveneens uit alle delen van het land, waren naar de „Woeste Hoeve" aan de Rijks straatweg' tussen Apeldoorn en Arn hem gekomen, om getuige te zijn van de plechtigheid, waarin H.M. de Ko ningin eer zou betonen aan de nage dachtenis van de daar door de brute hand van de overweldiger neerge schoten slachtoffers van het verzet en aan allen, die in de oorlogsjaren het leven voor het vaderland heb ben gegeven. Tal van autoriteiten waren daarbij aanwezig. Even na drie uur arriveerde H.M. de Koningin bij het gedenkkruis naast hetwelk de vlag halfstok wap perde. Terwijl de vorstin voortschreed tussen de rijen, hief een koor van vier Apeldoornse mannenzangverenigm- gen, onder leiding van den heer G. Tiemessen, hefc „Wilt heden nu tre den" aan. Intussen naderden twee kinderen van Apeldoornse slachtof fers, Truus de Jong en Paul Borgers, met een groot bloemstuk van Hare Majesteit, dat zij, daarbij door de Koningin geholpen, neerlegden aan de voet van het kruis. Het koor zong vervolgens het „Ecce quo modo moritur". Daarna begaf de Koningin zich naar de mi crofoon voor het uitspreken van de gedenkrede, welke fhet behulp van luidsprekers werd overgebracht. Daarop klonk het door allen gezon gen „Wilhelmus". De Koningin be groette toen den minister van Mari ne, die namens de regering een grote krans bij het gedenkteken legde. Ver volgens legde de commissaris der Koningin in Gelderland een krans. Ieder kreeg daarna gelegenheid een bloemenhulde te brengen, waarvan zeer velen gebruik maakten. Inmiddels onderhield de vorstin zich met verscheidene familieleden van omgekomen verzetslieden. Te on geveer half vier keerde Hare Ma jesteit naar 't Loo terug. Op de Grebbeberg Zaterdag zijn op de militaire be graafplaats op de Grebbeberg te Rhe- nen de in de Meidagen van 1940 en de in het ondergronds verzet gevallen strijders plechtig herdacht. Onderdelen van 8 RI Amersfoort, Prinses Irene- brigade Arnhem, luchtstrijdkrachten Breda, stoottroepen en kaderschool Eist hadden rond het grote houten kruis tegenover de hoofdingang van de begraafplaats een carree gevormd. Vele. burgerlijke en militaire autori teiten hadden zich bij het houten kruis opgesteld. Om 11 uur arriveerde generaal Winkelman per auto aan de hoofdin gang van het kerkhof, waarna twee strofen van het Wilhelmus weerklon ken. Nadat de generaal alle autori teiten, de nabestaanden van de ge vallenen, die zich eveneens bjj hei grote kruis hadden opgesteld, en ae genodigden had begroet, beklom hij het spreekgestoelte en richtte hij zich in een korte toespraak tot alle aan wezigen. Nadat de generaal alle onderschei dingen persoonlijk aan de nabestaan den had overhandigd, werd de in drukwekkende plechtigheid met het Wilhelmus besloten. Plechtiphe'd op de Afsluitdijk Zaterdagmiddag omstreeks drie uur hield op de Afsluitdijk bij Korn- werderzand. ter plaatse van het ge denkteken voor kapitein C. F. J. Boers en eerste luitenant Q. J. Ham, de commandant der marine te Wil lemsoord, kapitein ter zee eerste klasse W. Reijnierse, een toespraak. Hierbij legde hij namens de Koivnk- lijke Marine een krans aan de voet van het gedenkteken. De burgemees ter van Wonseradeel, waartoe Korn- werderzand behoort, de heer K. Reitsma, die evenals de burgemeester van Den Helder, de heer Ritmeester, aanwezig was, eerde namens de ge meente de helden van de AfsluitaijK met een bloemstuk. Een deputatie van de „Vereniging beroepsschepe lingen der zeemacht" gaf op dezellae wijze blijk van eerbetoon. Ter gelegenheid van de herdenking van de in het verzet gevallen mili taire en burgerlijke strijders op de Grebbeberg werd een aantal on derscheidingen posthuum uitgereikt. Generaal Winkelman overhandigt de ouders van den Nijmeegsen ver zetsheld, Jan van Hooft, de Mili taire Willemsorde.' Radio-redevoeringen. Ten slotte vermelden wij, dat ter gelegenheid van deze herdenking door den minister-president dr. Beel en door prof. Schermerhorn redevoe ringen zijn uitgesproken voor ae radio. Begin 1947 verscheen in een Lim burgs blad een advertentie, waarin dames en heren werden gevraagd om op te treden in een film. Niet minder dan 700 meisjes en jongemannen solliciteerden. De brieven kwamen bij zekere K., die te Tegelen domi cilie hield. Een aantal sollicitanten werd door K. uitgenodigd om te ver schijnen voor een „filmcommissie". De „filmmanager" vertelde de aan komende filmsterren, dat hij nog slecht wachtte op een apparaat, ter v/aarde van 4800 gulden. Zodra dit was gearriveerd zou met de opnamen kunnen worden begonnen. Toen enige sollicitanten begonnen te twijfelen aan de hele onderneming, deelde K. mede dat de Venlose middenstand een bedrag van 38.000 gulden voor de onderneming beschikbaar gesteld zou hebben. De laatste twijfel werd weggenomen, toen K. telegrammen toonde, die hij over aeze aangelegenheid van de Venlose middenstandvereniging ontvangen zou hebben, doch die hij zelf had ge schreven. Ook door andere geraffineerde mani pulaties wist hij het nu en dan ge schokte vertrouwen in zijn credietwaar- iigheid weer te herwinnen, tot de grond hem te heet onder de voelen f -i H Jt 1-ïJ ■WhI f -* Wê Af"8 In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin had op de Woeste Hoeve een treffende herdenking plaats van de 117 door de Duitsers vermoorde Nederlanders. Ruim 200 gevangenen bevrijd Britse soldaten en politiemanschap pen in geheel Palestina zijn gealar meerd voor een klopjacht op twee honderdachtentwintig Joodse en Ara bische gevangenen, onder wie onge veer tachtig Joodse verzetslieden, die Zondagavond ontsnapt zijn uit de vangenis te Acre in N.-Palestina, daartoe in staat gesteld door een aanslag van de Irgoen Zwai Leoemi. De Britse soldaten hebben order ont vangen zonder waarschuwing te schie ten op elk voertuig, dat een bevel tot stoppen niet opvolgt. Joodse verzetslieden bezetten het gebouw van een Turks blad, dat aan één der gevangenismuren grensde, en veroorzaakten door het tot ontploffing brengen van explosiva een gat in de gevangenismuur, waardoorheen de ge vangenen konden ontsnappen. Tegelij kertijd werd een aanval met mortieren gedaan op een kazerne van de zesde Britse luchtlandingsdivisie ten Noorden van ere, en werden Britse manschap pen bij Haifa in een hinderlaag gelokt. Wegen en bruggen in de omtrek van de gevangenis waren tevoren ondermijnd. Officieel is medegedeeld, dat van de 550 gevangenen er 216 wisten te ont snappen. namelijk 33 Joden en 183 Arabieren. Bij de verzetsdaden zijn in totaal vijftien Joden en een Arabier om het leven gekomen, terwijl 12 Joden en Arabieren gewond werden en acht Britse soldaten en een Britse ambte naar licht gewond raakten. werd en hij met de noorderzon ver trok. Het bleek, dat deze nog nauwe lijks 23-jarige jongeman, die een enorme bespraaktheid aan de dag legde, reeds een „groot" verleden tiad en zich elders in den lande aan tal van oplich tingen had schuldig gemaakt De filmcommissie aan het werk. De grootste „farce" is wel de film operatie geweest. Vele honderden ge gadigden stuurden brieven met foto's aan het in de krant opgegeven adres, K. maakte een schifting uit de sol licitaties en verzond een 80-tal uitno digingen om naar Tegelen te komen. Meisjes „in grote opmaak" en jonge mannen met Clark Gable snorretjes kwamen uit heel Limburg opdagen. Allen moesten verschijnen voor een speciaal in het leven geroepen „filmcommissie", bestaande uit Tegei- se ingezetenen, die meenden een cent te kunnen verdienen, maar van film weinig benul hadden. Drie dagen lang zag deze „commissie" de schoonste meisjes aan zich voorbij trekken en moest naar eigen smaak en inzicht punten toekennen op verschil lende criteria als: gebarenspel, postuur, duidelijke uitspraak, maar vooral ..knapheid". Na afloop van de „keuringen" richtte K. een toespraak tot de aanwezigen en gaf een lezing over de komende film. De eandidaten moesten een voor dracht houden van 3 minuten over een door hen zelf gekozen onderwerp en een „verplicht" citaat, bij voorkeur van Vondel lezen. Zeer „knappe" meisjes werden door K. terzijde genomen, baar werd vertrouwelijk medegedeeld, dat zij voor een extra-film in aanmer king kwamen. Hiermee was het voor naamste werk voor de „commissie" ge ëindigd. Enkele leden gingen in het blijde vooruitzicht van een honorarium van 50 per drie avonden meteen aan de boemel, tot hen later voor hen. en voor alle zo hoopvol gestemde film- eandidaten de pijnlijke ontnuchtering kwam. In het onderhoud, dat generalis simus Stalin op 9 April met de re publikeinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Ha rold Stassen, had, heeft Stalin ge pleit voor meer samenwerking tus sen de beide landen, ongeacht hun economisch systeem, doch hij waar schuwde, dat, als de wil tot samen werking niet aanwezig zou zijn, evenals met Duitsland het geval was, dit een oorlog tot gevolg zou kunnen hebben. Stalin verklaarde, dat het verschil tussen de economische systemen van beide landen een harmonische samen werking tussen hen niet hoeft te ver hinderen. „Wij hebben geen oorlog tegen elkaar gevoerd en de Sowjet- Unie is dit ook niet van plan. Als wij tijdens de oorlog konden samenwer ken, waarom dan ook nu niet?" „Wanneer één der partijen niet wil samenwerken," zo zeide Stalin, betekent dit, dat 'n aanval dreigt." Stalin zeide, dat de USSR met Duitsland had kunnen samenwerken even goed als met ieder ander land, doch Duitsland wilde niet en het gevolg was oorlog. Toen Stassen er de nadruk op leg de, dat de samenwerking wederzijds moet zijn, verzekerde Stalin plechtig, dat de Sowjet-Unie wil samenwerken. Afschuwelijk misdrijf De Hengelose politie heeft klaarheid weten te brengen in een afschuwelijk misdrijf. Zij arresteerde nl. twee vrou wen, die bekenden een pasgeboren baby om het leven te hebben gebracht. De 28-jarige ongehuwde A. W. B. wikkelde na een voortijdige geboorte haar kindje in een deken en gaf het daarna aan haar 50-jarige moeder, die hoewel het kindje nog leefde, het pakje in een zak deed en dit verzwaar- joe met een bakvorm, om het daarna in het donker door haar schoonzoon en diens vrouw in het Twentekanaal te laten werpen In verband met deze zaak zijn ook beide laatstgenoemden aangehouden. AVEINIG VERANDERING. In het uiterste Noorden van het land tijdelijk nog krachtige, in het overige gedeelte van het land zwakke tot matige wind, over wegend tussen O. en Z. Zwaar be wolkt, met opklaringen en hier en daar ochtendmist. Later weer plaatselijk enige regen of enkele regenbuien, voornamelijk in het Z.W. gedeelte van het land. Wei-, nig verandering van temperatuur. Dodelijk ongeval Een 10-jarig zoontje van de familie P., te Hoogwoud, is slachtoffer geworden van een noodlottig ongeval. Het kind reed namelijk mee met een melkauto en sprong van de wagen, toen deze stil hield hij een boerderij. Het jongetje kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat de achterwie len van de zware auto over zijn onder lichaam reden, met gevolg, dat de dood onmiddelijk intrad. Prov. ziekenhuis te Bakkum wordt hersteld Het Provinciaal Ziekenhuis te Duin en Bos, Bakkum, dat geruime tijd dooi de Duitsers is bezet geweest en na de bevrijding in gebruik is genomen als bewakingskamp voor politieke delin quenten, zal worden hersteld. De Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de Provinciale Staten medegedeeld, dat er een totale schade is veroorzaakt aan het gebouw van f 225.000. waarvan f 180.000 als gevolg van de Duitse be zetting. Rattenkruit Een inwoonster van Zwolle, zekere J L„ heeft ten tweede male pogingen aangewend om haar echtgenoot door middel van rattenkruid van het leven te beroven. Enige maanden geleden mengde zij verscheidene malen ratten kruid door het eten van haar echtge noot. die echter ongevoelig bleek voor dit vergif. De vrouw staakte toen haar pogingen tot moord. Dezer dagen heeft zij echter c.mieuw een pakje ratten kruid gekocht en dit voor hetzelfde doel aangewend. De man merkte, dat zijn leven gevaar liep en waarschuwde de poljtie. Zes mannen, die onder leiding ston den van een voormalig Brits onder zeeboot-officier, hebben voor het ge recht te Wareham bekend schuldig te zijn aan smokkelen van goederen uit Frankrijk naar Engeland. Drie leden van de bende, in marine-uniformen, hadden een Fransen zakenman te Cher bourg een order opgedragen voor leve ring van een partij sterke drank voor het Britse slagschip Vanguard, dat de koninklijke familie naar Zuid-Afrika zoubrengen. De bestelde partij werd onder toezicht van de Franse douane aan boord van een barkas gebracht. Ter hoogte van Dorsetshire kwam een landingsvaartuig langszij, waarin de smokkelwaar werd overgeladen en naar de Engelse kust getransporteerd om daar aan land gebracht te worden op een strandgedeelte. dat nog niet van mijnen was gezuiverd. Een andere maal kreeg de Franse zakenman op dracht voor levering van een partij sterke drank, zogenaamd voor het Britse slagschip Colossus. De Britse douane legde zich, toen men lucht ge kregen had van het aan de kust komen van een landingsvaartuig, in hinderlaag en slaagde er tenslotte in de smokke laars op heterdaad bij het vervoer landinwaarts der smokkelgoederen te betrappen. Een personenauto, bestuurd door den heer M. de Waele, uit Koewacht, is al daar in volle vaart tegen een boom ge reden. De bestuurder en een inzitten de, de heer A. Martens, eveneens uit Koewacht, werden op slag gedood. Volgens Sololowski. de Poolse onder minister van Voedselvoorziening, komt Polen 180.000 ton broodgraan tekort. Theoretisch is het dagelijks brood rantsoen der Polen 300 gram, in wer kelijkheid iets meer dan de helft. Atheense bladen melden, dat een afde ling van 800 man uit Joego-Slavië het dorpje Kastenoessa, nabij de Joego slavische grens is binnengedrongen. 50 inwoners werden gedood en een 50 hui zen in brand gestoken. Vee werd door de indringers weggevoerd. Sta nislas Waleseski, een 27-jarige landbou wer, die bekend heeft. 18 moorden in drie jaar tijds gepleegd te hebben, is uit de gevangenis van Montauban 'Zuid-West-Frankrijk) ontsnapt, nadat hij enkele tralies van zijn cel losge wrikt en zijn bewaker overmeesterd bad. Te Hangtsjou. de hoofdstad van Tsekiang, is de staat van beleg afgekondigd naar aanleiding van plun dering door de hongerige menigte van enkele honderden rijstwinkels. De Belgische minister van financiën zal eerstdaags overgaan tot een nieuwe deblokkering. Alle rekeningen van Fr. 10.000 zullen o.a. geliquideerd wor den. Bij Nicoya. in het Noord westen van Costa Rica (Middel-Ameri- ka), is een vliegtuig van de binnen landse dienst in vlammen opgegaan. De 10 passagiers en de bemanning kwa men om het leven. De 14-jarige Haagse scholier J. B. is Zaterdag bij bet balspel door een zandverschuiving bij een afgraving onder Lunteren be dolven geraakt en later levenloos op gehaald. Tijdens de plechtigheid bij het monument voor de gevallenen te Laren (N.-H.) werd het 3-jarig zoon tje van den heer v. d. Z. door een vrachtauto gegrepen en gedood. Een overzicht van de Waalsdorper vlakte, waar op indrukwekkende wijze de helden van het verzet door tienduizenden werden herdacht. De jongste regeringscrisis is uitge broken naar aanleiding van de steun der communisten voor de staking van ruim twintigduizend arbeiders der Renault-fabrieken, die hoger loon eisen. Ramadier heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, dat verdere loons verhogingen de economische toestand van het land ernstig in gevaar zouden brengen. De positie van de Franse socialisten moet als voorlopig beschouwd worden in afwachting van de speciale bijeen komst van de Nationale Raad van hun partij op heden, waarop de kwestie van socialistische deelneming aan de regering zonder communisten ter spra ke zal komen. Het besluit van de so cialistische afgevaardigden en de exe cutieve der socialistische partij, giste ren genomen, tot uitsluiting van de communisten, heeft niet automatisch de officiële instemming van de partij als geheel. Dit is de eerste maal. dat van socia listische zijde bereidheid is getoond tot regeren zonder communisten; wan neer deze houding bevestigd wordt, zal dit een keerpunt in de geschiedenis van Frankrijk betekenen. Motie van vertrouwen. Met 360 tegen -187 stemmen en 62 onthoudingen heeft de Franse Assem blee haar vertrouwen in de regering uitgesproken. De communistische af gevaardigden en ministers stemden te gen. de afgevaardigden van de andere partijen vóór de regering. De Franse communistische minis Iers zijn door den premier, Paul Ra madier (soc.) ontslagen. Een desbe treffend communique /.egt: „De heer Ramadier, premier, heeft kennis ge nomen van het stemmen der com munistische ministers in de Nat. Vergadering en hij heeft kennis ge nomen van het feit, dat dit stem men een breken van de ministeriële olidariteit heeft betekend. De heer Ramadier dankt de communistische ministers voor de steun, die zij in het verleden hebben gegeven. Het Kabinet verzoekt den president van de republiek voorlopig de porte feuille van Nationale Verdediging toe te vertrouwen aan den heer Yvon Delbos, de portefeuille van Arbeid aan den heer Robert Lacoste en de porte feuille van Wederopbouw aan den heet' Jules Mach," FRANS MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Frans militair opleidingsvlieg tuig is gistermiddag te Wasserbillig in Luxemburg, nadat het tegen een elec- trische draad was gevlogen, neerge stort. Een Frans soldaat vond hierbij de tlftod.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1