Bergen schenkt schilderijen aan „The Big Four" r Oudorp. -FEEST tffnnfo.&t f# %irrfetgejKEcmoisret- ft bj&TOxfesiBtlttfl&fo &rm$ncten mf TJ 189 ItlVI Afdeelinj DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bezoek aan drie ambassades Russische gezant serveert wodka en kaviaar Berg en van zijn beste zijde „Vermogensheffing" in de Kamer Ontduiking van de radiogulden. J Hors d'Oeuvre Sjahir over de politieke toestand Drie kinderen door tankmijn gedood. Weer zeep en twee eieren! Nieuwe Bonnen Van nabij en verre Beel en Jonkman te Batavia Explosie te Cairo V.S.V. en Tubantia verliezen Noodlanding op Schiphol lüeecAedcht P roef-plasticf abr iek te Krommenie. De match te Glasgow Radar en.cognac! De Pasoendan-beweging erlijke stand. Nicolaas, z. v. K. dj« Broodwinner Jan D. ing en J. Dijkstra Ca- v. H. van Wonderen en r Juriaan C. J., z. V. fl. A. Balvers. J. C. Swenne enN. Kooy. en: Agatha Duin, oud 68 van J. J* Stroomer •eederode, oud 69 jaar, van der Ham Johanna root, oud 2 mnd., d. v. C. en G. Godijn Izaak 55 jaar, wedn. v. T. de n. - da de den der 1 er fe ga ëa - gen gers go in - kar ken let man mes mis na ne - noor nij o o pa pe per Pers ra ran ren rie rin ris ro )i ta ta te ie ti tie tie tie to ver voor we ngen. jp velerlei gebied te wor- acht. 2. deed menigeen in kan soms heel gevaar belangrijk in een couran- 5. inboedel. 6. Een zeer 7. een kledingstuk. 8. genamen. 9. bekende opera, een opgewekt mens heeft, in Amerika. 12. is soms ian de practijk. 13. lekkere nilitair schouwspel. 15. wil gaarne beleven. 16. plaats d 17. bekend land in Euro- angstelling. 19. Romein» jrgstelling. arden zijn bedoeld en wat rste letters te lezen? n tot en met Vrijdag 9 k) aan de Redactie van (per briefkaart). Onder de ers wordt weer een prijs rloot. DE DEUR, Richard, swingen. Zand, zeep, ;cessen kunt U horen i 't GULDEN VLIES, al" in zijn nieuwe met nieuwe chan- drum- 8 Mei dag. van 181 aieEiuB ofts&t éh fai ffr p emar 4$ m afbm vEtk eed» z?n onder eefstMi >nde merfcnaffren een es®» it producten ff) den handet ebractit wet W dis ba» s. Onlangs oagmder» wij I het voortrelfeliiJïO detetalt „EtTEX VBJEWêe^ „PITEX mSECTENPQtLKa' PITEX VOOS fiÜWÖ ro ter *r afdoende bestrijdlB9«.»> an neten, luizen, vtboieo ij mensch en huhdiet Dih laai wijzen wij U ep'esl» tiddeli waaraan juist ot) roote behoefte bestaat. UITSMJ1TEND HES MO1* 181 BEVAT. tEïSQQRAl OP DB VERPAKKING. IC A/1 Pharmaceutiscl» 307, Amsterdam-^» BUREAU: VOORD AM ALKMAAR TELEFOON ADM. *380 REDACTIE 3908 alzo urn* Dtt.I I. B»tsm« DONDERDAG 8 MEI 1047. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 989. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties* M cent pet millimeter „Wesgjes" tot l woorden TE et., eik wooe»" meer I et altelutter.d cont.r Abonnementen: t 1 W per maand f S per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Dyldert plv. Tl. V. Adema. Het U al weer geruime tijd geleden, dat wijlen Dirk Klomp, gewaar deerd medewerker aan ons blad, promotor van de Bergense V.V.V. en raadsman van menig kunstenaar in dit dorp, een plan beraamde, dat terstond de nodige weerklank in Bergen verkreeg. Hij was namelijk van oordeel dat de gemeente Bergen moreel verplicht was zijn dank te betuigen voor de Bevrijding en dat dit niet beter kon geschieden dan middels het aanbieden van het beste cultureel bezit dat het dorp beeft: schilderijen. En wel aan „the big four", namelijk Mevrouw Roosevelt jals echtgenote van den President der Verenigde Staten), Winston Chur chill, Generaal Eisenhower en Maarschalk Stalin. Er werd met enkele vooraanstaande Bergense kunstschilders overleg ge pleegd en het resultaat was, dat Jan van Herwijnen, Jaap Min, Jan Ponstijn en J. H. Roggeveen zich terstond bereid verklaarden pro deo aan dit plan deel te nemen. Niet lang daarna waren de vier schilderijen gereed, doch alvorens deze te verzenden moest er nog iets gebeuren. Men vond dat iedere Bergenaar per soonlijk zich een klein offer moest ge troosten, en wel in de vorm van het kopen van een serie Nationale Hulp zegels. die men eigenhandig achter de schilderijen moest plakken, voorzien van zijn handtekening. Deze actie 'ging Uit van den vertegenwoordiger der „Stichting 1940-1945" in Bergen, den heer Nico Sluyter. Dank zij diens grote voortvarendheid werden achter elk der schilderstukken 500 postzegels geplakt en kon een flink bedrag aan contanten worden afgestaan aan de Stichting, het Nederlandse Rode Kruis en N.V.H. Gisteren zijn nu deze geschenken aangeboden op de drie consulaten en Wel door de heren Nico Sluyter als ver tegenwoordiger van de „Stichting 1940- 1945" en G. Buhse namens de V.V.V. Bergen. Mr. Baruch gaf niet thuis. Het werd een merkwaardige excursie en zulks in meer dan één opzicht. Want afgezien van het feit dat de taxi met vier man (inclusief chauffeur) en de vier degelijk door Piet van Eyk in kratten verpakte schilderijen aanzien lijk gevuld was, had men er geen voor stelling van op welke wijze men ter embassade ontvangen zou worden. Na dat de deputatie zich bij aankomst in de residentie enigszins ontkreukeld had, werd allereerst een bezoek ge bracht aan den Amerikaansen consul, zetelend aan de Benoordenhoutseweg. Als men verwacht had dat de heer Ba ruch persoonlijk het geschenk voor Mevrouw Roosevelt en generaal Eisen hower in ontvangst zou nemen, maakte men een vergissing. Mr. Baruch had het te druk en was in conferentie. Des wege zond hij een aantrekkelijke legatie-secretaresse, die wel zo vrien delijk was de motieven der komst aan te horen, en haar enthousiasme te be tuigen voor de actie der Bergenaren. MaarMr. Baruch had nu eenmaal die conferentie en het was uitgesloten hem daarin te storen. Na nog eens weg geweest te zijn, verscheen de secre taresse opnieuw en betuigde nogmaals, namens het gezantschap, de dank maar het was niet mogelijk de twee grote schilderijen te verzenden. Die vielen buiten de maat van de normale diplo matieke post. Maar het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken zou er beslist wel weg mee weten. „Bui tenlandse Zaken" vond het echter maar een vreemd voorstel en trapte er niet in. Het leek hen veel verstandiger als de geschenken voor de Amerikanen maar meteen naar het vrachtbureau van de HollandAmerika Lijn werden gebracht en daar geadresseerd.... En zo geschiedde. Engelse hoffelijkheid. Aanzienlijk vriendelijker en hoffe lijker werd men ontvangen in het nuchtere gebouw aan de Laan, de zetel van den Britsen consul, Sir Nevill Bland. Sir Nevill was persoonlijk niet aanwezig, doch wel de eerste ge zantschapssecretaris, een allersympa- thiekste Brit, die de broer had kun nen zijn van Anthony Eden. Inclusief diens zonnige glimlach en perfecte kleding. Met alle belangstelling werd geluis terd naar de feitelijke bedoeling van het geschenk, en toen deze duidelijk was stond de charmante Brit op en dankte, mede namens den Engelsen con sul, voor de treffende attentie van de gemeente Bergen en zijn schilders. Mr. Churchill, die zelf niet alleen kenner van de schilderkunst is, doch ook per soonlijk schildert, zou zonder twijfel een dergelijk vorstelijk geschenk op waarde weten te schatten. De secretaris j gaf uitdrukking aan zijn groot leed- j wezen dat Sir Nevill niet aanwezig was, aangezien deze zonder twijfel eigen handig het cadeau in ontvangst geno men zou hebben. Per eerste gelegen heid zou het schilderstuk worden afge zonden naar Mr. Churchill. (Zie vervolg pag. 2, kol. 6). De Tweede Kamer zal Dinsdag 13 Mei om 13.00 uur een openbare ver gadering houden, waarin o.m. het wetsontwerp „Goedkeuring van het verdrag betreffende de culturele en intellectuele betrekking tussen Neder land en België" en het wetsontwerp „Vermogensheffing ineens" aan de or de zullen komen. De vergadering wordt zo nodig om 20.00 voortgezet. Woensdag 14 Mei zal om 13.00 uur eveneens een openbare vergadering worden gehouden. Nog steeds is een legertje van ruim 100 controleurs op zoek naar „onderduikers", naar radio toestellen, die niet bij de. PTT zijn aangegeven. Er komen we ken voor, waarin enige duizen den overtredingen worden ge controleerd. Vele fraudegevallen worden ach terhaald tijdens uitzendingen van bonte programma's. Totaal z.g. defecte of afwezige radio's schijnen eigenschappen te bezit ten om juist die program ma's wel te ontvangen. CLAXON-SERENADE Ik heb al eens betoogd dat la waai, hoe hinderlijk het ook mag zijn, zekere voordelen heeft. Als opwekkende stimulans in de roes van verkeer en bedrijf. Maar dat is dan het lawaai dat tot het normale bedrijf behoort het verkeer is ook een bedrijf het lawaai dat er uit voortvloeit als iets noodzakelijks. Er is echter ook nog het over bodige lawaai, en zij die zich daaraan bezondigen verdienen ge slingerd te worden - geruisloos, maar met kracht en onverbidde lijk op de bon des magistraats Als de koeien loeien, terwijl er veemarkt is, verneem ik een lawaai dat mij aangenaam aan doet. Ten eerste is het niet on welluidend; ten tweede getuigt het van Hollands welvarendheid, want de koe is daarvan het sym bool en haar geloei bazuint het uit; ten derde bewijst 't mij dat nog niet al onze koeien over de grens gesmokkeld zijn. Als er op een kantoor deuren worden dichtgesmakt getuigt dit wel niet van welgemanierdheid wie vraagt daar tegenwoordig naar? maar dan toch van haast, en haast behoort tot het tempo van onze tijd. Dit en nog veel meer kan ik aanvaarden als een nood zakelijk kwaad, dat ook zijn goede zijde heeft. Maar wanneer dit kwaad niet uit noodzaak voortvloeit, alleen uit gemakzuchtigheid, behoort het te worden gestraft. Zo de toeter serenade der verloofden of ver liefden, die met de auto voor komen en hunne charmante aanr gebedenen waarschuwen met claxon-geschal. Wee deze jongelui, jong maar lui, die te lui zijn om uit hun wagen te stappen en door op het knopje van de bel te drukken van hun aanwezigheid kond te doen; die rustig achter het stuur wiel op him sigaret blijven sab belen en de geliefde tot spoed manen met een schor, maar door dringend claxon-geloei tot zij stralend en feestelijk getooid uit de voordeur te voorschijn komt Jk wens hun iedere avond een barst in hun verloving toe, of tenminste een gebarsten band. KREEFT De smokkel aan de Nederlandse grenzen, welke ontstellende vormen aan neemt, wordt door een uitgebreid douanecorps energiek bestreden. Bijgaan de foto's gemaakt tijdens een reportagetocht langs de grenzen, vormen een veelzeggend beeld van de activiteit der smokkelaars en die der douanebeambten. Sjahrir beeft verklaard, dat hij nog geen ontmoeting had gehad met den minister-president dr. L. Beel en dat de Commissie-Generaal over een mo gelijke ontmoeting tussen hen beiden tot nu toe niet gesproken had. Als de voornaamste problemen, die oog steeds door onderhandelingen ge regeld moeten worden, noemde Sjahrir het terugtrekken van de Nederlandse troepen uit Indonesië, het opstellen van een procedure voor de inschakeling van de door de Nederlanders bezette ge bieden in de republiek en het samen brengen van geheel Indonesië in de Verenigde Staten. Communistische partij in Brazilië verboden Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft bevel gegeven dat de commu nistische partij zal worden opgehe ven. Soldaten bewaakten gister de vitale punten van Rio. De straten waren bijna verlaten. Onmiddellijk na het vellen van net vonnis heeft de president van Bra zilië, Enrico Gaspar Dutra, het leger bevel gegeven door het gehele land in alarmstelling te gaan en in de hoofdstad werden de wachten rond de federale gebouwen versterkt. Naar men verwacht zullen alle gebou wen der communistische partij door het gehele land door de politie gesloten worden, ofschoon men geen onmiddel lijke actie verwacht tegen de leden der partij zelve. In het dorpje Baak bij Zutfen zijn drie kinderen door een ontploffende tankmijn gedood. Blijkens een politieonderzoek is ko men vast te staan, dat de kinderen twee zware tankmijnen in de Peel hadden gevonden, waarvan zij een exemplaar naar de weg sleepten om vervolgens hun onderzoekingen hierop in te stel len en te trachten het tuig te demonte ren, met het bekende noodlottige ge volg. voor het tijdvak van 11 t/m 24 Mei '47. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, C.-01 brood C-02 brood C-01 boter C-02 boter Tijdens de voetbalwedstrijd Honga rijeOostenrijk is een te zwaar bela den tribune ingestort, waardoor 300 mensen gewond werden Rusland heeft voor de wederopbouw een twee de binnenlandse staatslening uitge schreven, groot 20 milliard roebel. Dinsdag kwam ter hoogte van het dorp Varik een hert de rivier de Waal afzwemmen. Het dier werd door de veerman in zijn motorboot getrokken. De burgemeester stelt een onderzoek in naar de herkomst. In de ko mende maanden zullen 2000 Noorse militairen, bezettingstroepen uit Duits land, een 8 daagse vacantie in Neder land komen doorbrengen. Volgens de „New York Herald Tribune" over wegen de Amerikaanse bankiers een obligatielening van de Nederlandse regering aan de markt te brengen. Er zou sprake zijn van een obligatielening van 20 millioen dollar op betrekkelijk korte termijn. De Ned. Ver. v. Huisvrouwen, die Dinsdag haar jaar vergadering hield, telt thans 101 afde lingen met 22565 leden. De Fran se regering zal onderhandelingen aan knopen over de aankoop van 400.000 ton tarwe in Argentinië. In de Franse zóne van Duitsland is het vet- ransoen van tweehonderd op driehon derdtwintig gram per maand gebracht. Het Amerikaanse militaire be stuur in Duitsland heeft geweigerd de Duitse Socialistische Eenheidspartij in Beieren te erkennen. Tussen Ne derland en België is een accoord ge sloten op grond waarvan België 40 millioen holle bakstenen en belangrij ke hoeveelheden graniettegels en ce ment aan Nedérland zal leveren. DR. A. LOUDON VRAAGT ONT HEFFING UIT ZIJN FUNCTIE. Naar wij vernemen heeft Hr. Ms. am bassadeur te Washington, dr. A. Lou don, aan den minister van buitenlandse zaken op medisch advies per 1 Juli a.s. ontheffing gevraagd uit zijn tegenwoor dige tmntie KB, KC 705 (serie e) 800 gram brood. 400 gram brood. 125 gram boter. 250 gram margarine of 200 gram vet. 4 liter melk. 7 liter melk. 100 gram vlees. 300 gram vlees. 200 gram kaas. 2 eieren. ong. 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep. 125 gram margarine of 100 gram vet. 1600 gram brood. 125 gram margarine of 100 gram vet. 200 gram kaas. 800 gram brood. 125 gram boter. KE 705 (serie C) 800 gram brood. 250 gram boter. 125 gram margarine of 100 gram vet. 12 liter melk. 100 gram vlees. 100 gram kaas. 2 eieren. ong. 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep. 800 gram brood. 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst be reid) of kinderbis cuits. C-17 reserve ong. 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 706 (bjjz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie C): C-21 brood 800 gram brood. C-21 boter 250 gram boter. C-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet. C-21 melk 5 liter melk. C-21 vlees 300 gram vlees. C-22 vlees 100 gram vlees. -C-21 kaas 200 gram kéas. C-21 eieren 5 eieren. Op 14 Mei zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnape ringen en tabak. De niet-aangewezen bonnen van de serie B kunnen worden vernietigd. C-01 melk C-03, C-05 melk C-01 vlees C-02 vlees C-01 algemeen C-02 algemeen C-03 algemeen C-01 reserve C-03 reserve C-04 reserve C-05 reserve C-06 reserve C-07 reserve Bonkaarten KD, C-ll brood C-ll boter C-12 boter C-13, C-15 melk C-ll, C-12 vlees C-ll algemeen C-12 algemeen C-13 algemeen C-13 reserve C-16 reserve De Nederlandse minister-president, dr. Beel en de minister van overzeese gebiedsdelen, mr. Jonkman, vergezeld door dr. Hirschfeld en de heer Albar- da, zijn gisterochtend 10.45 uur (pl. tijd) op het vliegveld Kemajoran bij Batavia geland. Be ministers werden verwelkomd door dr. van Mook, dr Idenburg, luit.- gen. Spoor, schout-bij-nacht Pinke en de consuls-generaal. Van republikeinse zijde waren ter begroeting aanwezig de minister van binnenl. zaken, mr. Mohammed Roem, de minister van voorlichting, Moham med Natsir en een verbindingsofficier van de TRI. Het vliegtuig, waarmee de Nederland se ministers arriveerden, werd door zes jagers van de Nederlandse luchtmacht begeleid. Tijdens een voorstelling in de Ame rikaanse bioscoop te Cairo is een bom ontploft, waardoor tien personen wer den gewond. Gister werd de elfde verjaardag van koning Faroek's troons bestijging gevierd. De bioscoop staat ia «en druk winkelcentrum van Cairo. De gisteren op het VUC-terrein in Den Haag gespeelde voetbalwedstrijd VSVADO eindigde in een 10 over winning voor de Hagenaars. In het Oosten verloor Tubantia met 02 van Be Quick. Een rood-geschilderd vier-persoons zakenvliegtuigje van het type Fokker F-25 „Promotor" (uitgerust met één motor) maakte Woensdagavond om half acht een geslaagde noodlanding op het middenterrein van het vlieg veld Schiphol. De piloot, een invlieger der Fokker fabriek, die even tevoren van Schiphol voor een proefvlucht in de omgeving van Amsterdam was opgestegen, be merkte, toen hij wilde landen, dat zijn driedelig intrekbaar landingsgestel weigerde uit te klappen. Hij besloot toen een buiklanding te maken, die met goed gevolg werd uitgevoerd. Hij zelf kwam met de schrik vrij en het toestel werd slechts licht aan de buik beschadigd. De Promotor is het toestel, waarvan de N.V. Ned. vliegtuigenfabriek Fokker er 100, in opdracht van Frits Diepen, N.V. bouwt en waarmede de Fokker fabriek op de te Parijs gehouden lucht vaarttentoonstelling heeft geëxposeerd. Het vliegtuigje is uitgerust met een z.g. duwschroef, welke direct achter de oabine is gemonteerd. AANHOUDEND VRIJ WARM WEER. Weersverwachting, medegedeeld j door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig tot Donderdaga ond: Vrij heldere nacht met op slechts enkele plaatsen nevel of mist- vorming en zwakke wind. Morgen overdag: iets toenemen de wind tussen oost en zuid. Over het algemeen zonnig en vrij warm weer, met in de na middag tijdelijk wat meer be wolking, doch bijna nergens bui envorming. S.iids korte tijd is aan de linoleum- fabriek te Krommenie 'n proeffabriek voor plastic toegevoegd. Men heeft deze fabriek ingericht, opdat men klaar zal zijn, indien de deugdelijkheid van plastie bewezen is en de aan voer van grondstoffen regelmatiger zal geschieden. Verwacht wordt, dat deze nieuwe tak van industrie zich los van de linoleum-fabriek zal ontwikke len. Alhoewel het elftal van de „Rest van Europa" eerst Donderdag of Vrijdag door de speciale keuze-commissie zal worden aangewezen, meent de bekende sportjournalist Vernon Morgan goede redenen te hebben om aan te nemen da' de samenstelling als volgt zijn zal: Doel: Darui (Frankrijk); achter: Gyger en Steffen (Zwitserland); midden: Ca rey (Eire), Parola (Italië) en Prouff (Frankrijk); voor: Lemberechts (Bel gië), Gren (Zw 'en), Nordahl (Zwe den), Wilkes (Nederland) en Prest (Denemarken). Een Zweeds vissersvaartuig, dat in de Baltisehe Zee experimenteerde met een radar-installatie voor het peilen van visscholen, heeft een al zeer on verwacht succes geoogst. Toen men namelijk volgens de aanwijzing door het radar-apparaat op een bepaalde plek het net had uitgeworpen, bleek dit bij het ophalen een kist te bevat ten vol flessen cognac, en nog wel cognac met drie sterren. De kiat-blee' destijds verloren te zijn door een douanevaartuig, dat bij woelige zee een smoMwbehip had aanaaboodtn. Onrust op Java Wat gebeurt er in Indië, meer in het bizonder op Java De eerste geruch ten en berichten over een verzets-be- weging der Soendanezen, die zich niet zouden willen voegen onder 't bewind van de Republiek, waren zo tegenstrij dig, dat men zich hier te lande moei lijk een voorstelling van de werkelijke stand van zaken kon maken. Het is daarom gelukkig, dat onze minister president en de minister van overzese gebiedsdelen thans op Java vertoeven en zich omtrent de toestand persoon lijk kunnen oriënteren. Dat met de overeenkomst welke te Linggadjati gesloten werd niet alle moeilijkheden uit de weg waren ge ruimd is van den beginne duidelijk ge weest. Hetgeen te Linggadjati werd bereikt is 'n „basis-accoord" genoemd. Het is inderdaad niet meer dan een grondslag voor nader overleg, 'n over eenkomst waarop in vrede en vriend schap kan worden voortgebouwd, al is de structuur voor de toekomstige Unie in grote lijnen uitgestippeld en zijn bepaalde beginselen en richtlijnen vastgesteld. De ontwerpers van de overeenkomst hebben zich geen ogen blik ontveinsd dat zich bij het verdere verloop der onderhandelingen, bij de uitwerking van het verdrag, tal van problemen zouden voordoen, proble men van economische en vooral van politieke aard. Immers, de bevolking van de Indische Archipel vormt aller minst, zoals de bevolking va het moe derland, een nationaal geheel. Zij be staat uit een mengsel van nationalitei ten, door zeer uiteenlopende karakter eigenschappen gekenmerkt en door tegenstrijdige verwachtingen en idea len doorkruist, en er zullen middelen moeten worden gevonden om aan deze heterogme wensen en belangen tege moet te komen. Dit zal in de eerste plaats het werk der Nederlanders zijn, een arbeid van verzoenende regeling die niet licht kan worden geteld. Enerzijds zal men rekening moeten houden met de neiging der Republiek om haar machtssfeer over geheel de Archipel uit te breiden en met haar öngeneigdheid om de Grote Oost en de andere onafhankelijke gebiedsdelen als zelfstandig en gelijkgerechtigd bin nen het kader der Unie te erkennen; aan den anderen kant met het verzet van een deel der inheemse bevolking om zich te onderwerpen aan het gezag van de bewindvoerders der Republiek. i Dit verzet is thans onder de Soenda nezen, welke westelijk Java bevolken, op verontrustende wijze openbaar ge worden. Zij verwerpen nadrukkelijk dit gezag en hebben zich Zondag, op een grote volksvergadering te Ban doeng, onafhankelijk verklaard. Hier treden dus nationale tegenstellingen aan den dag welke zullen moeten wor den verzoend met voorzichtig diploma tiek beleid, wil men een bloedige bur geroorlog op Java voorkomen, een oorlog welke tot een economische ont wrichting en tot een chaotische toe stand zou leiden, waarvan de omvang niet is te overzien. Het moeizaam ver kregen accoord van Linggadjati is slechts een begin geweest; inderdaad niet meer dan een basis-accoord. Maar men mag vertrouwen hebben in het Nederlands beleid, dat in de loop dei- eeuwen bewezen heeft een voorzich tig en beproefd beleid te zijn, dat er steeds in is geslaagd grote moeilijk heden te overwinnen, juist wat Indië betreft. De Pasoendan-partij heeft dus de on afhankelijkheid van de Soendanese landen geproclameerd, met Bandoeng als zetel der regering. Zij wenst de fe deratieve staat Pasoendan als deel van de Ver. Staten van Indonesië erkend te zien, een wens waartegen de Repu bliek, welke in deze beweging slechts een poging ziet om in de Republikein se eenheid scheuring te brengen, zich begrijpelijkerwijze verzet. Doch zij zal dit verzet bezwaarlijk kunnen volhou den zonder haar democratische begin selen, die het recht van vrije beschik king over het eigen lot inhouden, te verloochenen. Art. 4 van het basis- accoord verleent nu eenmaal aan de bevolking van ieder gebiedsdeel het recht, om langs democratische weg te kennen te geven hoe zij haar plaats in de Ver. Staten van Indonesië gere geld wenst te zien, buiten het verband met de Republiek. Het is duidelijk dat dit een aange legenheid is tussen de Republiek en de volksgroep der Soendanezen, en een waar de Nederlandse regering buiten blijft. Deze zal zich echter bezwaarlijk van inmenging kunnen onthouden wan neer de partijen onverhoopt de demo cratische beginselen mochten verloo chenen en, gedrevan door nationalis tische hartstochten, hun toevlucht mochten nemen tot geweld. Er zal veel diplomatiek beleid nodig zijn om het gevaar voor gewelddadigheid tijdig af te wenden en een ramp te voorko men. Voorlopig mag men echter ver trouwen stellen in dit beleid. U. DE EERSTE PEULTJES Gisteren werden op de centrale vei- I;ng van Ter ..ar de eerste peultjes aangevoerd en wel door de weduwe lJ. Koelemen aldaar.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1