Van N.S.K.K.-mannen en muizen Stad en Omgeving. Wane I „The Big Fow" ié): $ümaar#e P.R.A. arresteert ex-inspecteur van politie Het Bureau voor Medische Sportkeuring De Waterratten in de competitie Kind bijna verdronken „Het stille strand'' herrezen AGENDA Een voortreffelijke „Beatrijs Uitspraken Bijzonder Gerechtshof Economische perikelen. Voor het Tribunaal Burgerlijke Stand Marktberichten Bergen's SctoWeri^n- schenking aan Heiloo, Prijzen Staatsloterij. Bergen. Drie zilveren Jubilarissen onder één dak Schandelijke t< Van g Ms bijkans twee jaren speuren is de PR A. Alkmaar erin geslaagd voldoen de bewijsmateriaal te verzamelen om over te gaan tot de arrestatie van den oud-inspecteur van politie te Zaandam T. J. Jansen, thans woonachtig te Haarlem. Hem wacht een vervolging wegens het opzettelijk blootstellen van Neder landers aan maatregelen van de vijand. De bezwarende feiten dateren zowel uit J^s Friese tijd (Harlingen) als uit zijn Zaan se tüd. Het was een prettige en vlotte sfeer van samenwerking, die gisteravond In „He Wapen van Haarlem" de jaarvergadering kenmerkte, daar gehouden door het Bu reau voor Medische Sportkeuring te Alk maar. Bn* zoals de voorxitter, de heer Th V fryttenboogaart, in adjn openingswoord op merkte, bleef deze samenwerking steeds bewaard. Daarom betreurde spreker het ook, dat er een vereniging was, aange sloten bij het Bureau, die een spoedaan vrage indiende voor keuring en het ant woord van het bestuur niet afwachtte maar overging, leden door een medicus te laten keuren, omdat er niet langer ge wacht kon worden in verband met een ophanden zijnde wedstrijd. Echter ver schenen er maar 10 van de 16 Candida- ten. Spreker drong er op aan, zulke ge vallen in de toekomst te vermijden. No tulen en verslag financiële commissie (het laatste uitgebracht door den heer Bos van Kolping Boys) werden goedgekeurd, evenals het jaarverslag. De heer Gleysteen van S S S bracht hier de samenwerking met de Federatie van Bureaux ter sprake. De voorzitter legde de verschilpunten uit en beloofde, steeds te zullen ijveren voor het belang der aangesloten verenigingen. Enkele op merkingen uit de vergadering aangaande begroting en financiëel verslag werden vlot behandeld. Het bestuur werd met algemene stemmen herkozen, waarna den heer Gleysteen van S S S werd opgedra gen uit zijn vereniging de kascommissie te vormen. Bij de rondvraag was het de heer Dil- ling, die wilde weten, hoe het stond met de plannen voor folders. Spreker moest worden teleurgesteld, daar verschillen de factoren het verschijnen van vouw bladen nog verhinderen. De heer Gley steen wilde boeten voor het niet ver schijnen ter vergadering verhoogd zien, maar zijn voorstel werd met slechts vier stemmen vóór, verworpen. Aan he eind van de avond wenste de voorzitter, zowel Alcmaria als A F C ge luk met de door deze verenigingen be haalde kampioenschappen, waarna deze jaarvergadering gesloten werd. In de overdekte In Alkmaar werd Zondag het 2e deel van de Kring- zwemcompetitie gehouden, waarvan, zoals bekend, het eerste deel vorig jaar November in Zaandam was ver- zwommen en waarby toen Neptunus de eerste plaats bezette voor Nereus en D.A.W. Deze eerste plaats heeft Neptunus weten te handhaven, In hoofdzaak door het betere damesmateriaal, dat de Zaandammers ter beschikking stond. Op de herennummers waren het vrywel uitsluitend de D.A.W.-ers, die de eerste plaatsen bezetten door hun prominenten Slikker en Boxem. De stryd was hierdoor zeer span nend, wat bleek uit de voorlopige uitslag, waarby Neptunus in totaal 2907.6 punt behaalde, tegen D.A.W. 2919.9 en Nereus 2922.2 punten. De eerste 3 plaatsen van elk num mer werden bezet door de hierna vol gende deelnemers. 50 M. rugslag adspiranten jongens: R. Kliffen, Neptunus 44.4; A. Blank voor, D.A.W., 44.4; B. Ekkel, D.A.W., 47.8. 50 M. schoolslag dames: Nel Koele- waard, Neptunus, 42.1; R. Nieuwen- huizen, Nereus, 44.H. Boxem, D.A.W., 44.7. 50 M. rugslag heren: A. Slikker, D.A.W., 34.A. Boxem, D.A.W., 35.5; D. Breeuwer, Nereus, 36. 10 x 25 M. estafette adsp. jongens: D.A.W. 2.25.2. Nereus gedisqualifi- ceerd. Neptunus niet gestart. 5 x 50 M. estafette dames: Neptu nus, 3.16.2; Nereus, 3.21.4; D.A.W. 3.23.8. 3 x 50 M. wisselslag heren persoon lijk: A. Slikker 1.57.5; A. Boxem 2.0.6; J. Bos, Neptunus 2.5.9. RIJKSGECOMMITTEERDE BENOEMD. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is alsnog benoemd: tot lid van de commissie van Rijks gecommitteerden bij de examens voor de M.U.L.O.-diploma's, welke in 1947 zullen worden afgenomen, J. J. Fe- ringa, inspecteur van het L.O. in de inspectie Den Helder, tg Alkmaar, Wilhelminalaan 24. ZENDINGSCOMMISSIE NED. HERV. GEM. Hedenavond 8 uur houdt de heer Dr. K. J. Brouwer, dir. der Ver. Zendings corporaties. in de aula van het Gym nasium een rede over „De Zending in Indonesië". De avond gaat uit van de Zendingscommissie der Ncd. Herv. Gem. te Alkmaar. „DE MASKERS". Onze plaatcUijke Ver. „De Maskers" eindigt haar succesvol toneelseizoen a.s. Dinsdag 13 Mei met „Levensgang". Na „Senstatie in New-York" en „De Stormbal hangt uit!" wel een aardig besluit. De serieuze voorbereiding belooft weer een goede toneelavond en de vele aanhangers zullen ook deze laat ste avond niet willen missen. Wij kun nen een bezoek met een gerust hart aanbevelen. Toen de Wed. Wiedijk tegen de mid dag op het erf achter haar huis was, zag ze een kind in de Achtersloot drijven. Het was het zoontje van T. Kieft. De heer Wiedijk en de moeder van het jongetje sprongen te water en konden slechts met grote moeite het kind redden, daar ze bijna tot de schou ders door de modder gingen. Het kind werd naar de bakkerij van den heer J. Kuin overgebracht, waar de onder wijzeres eerste hulp verleende. Spoedig kwamen de doktoren Wegdam en Maschhaupt. De toestand van het kind is redelijk. Gisteravond vergaderde voor he eerst sinds 1940 de welbekende Alk maarse vereniging „Het stille strand" die vóór de oorlog 's zomers een ge deelte van het strand te Bergen aan Zee exploiteerde en daarmede zeer vele stadgenoten de gelegenheid schoni van het strandleven te genieten ei hun tenten in de loods te Bergen aar Zee op te bergen. De voorzitter, de heer Gootjes, heet te de leden hartelijk welkom en me moreerde, dat na 1940 de verenigin een winterslaap was ingegaan en ii 1946 nog niet haar werkzaamhedei kon hervatten omdat de toestand aai het strand nog te gevaarlijk was. De vereniging had, wat haar mate riaal betreft de oorlog goed doorstaan doch door de gedwongen rust, wa het ledenaantal vrij aanzienlijk ge daald. De aangegane verplichtingei maakten het noodzakelijk, dat de oud ste loods moest worden verkocht. Al leen de pomp ging door afslag van het strand verloren, doordat de 'wa terlijn zich ongeveer 30 meter land waarts verplaatste. Het bestuur zou in zijn huidige sa menstelling het liefst zijn afgetreden, doch op aandrang der vergadering werd besloten, een nieuwe verkiezing tot na het seizoen uit te stellen. Na een zeer uitvoerige discussie over de financiële omstandigheden der vereniging, werd besloten dat zij haar werk zal hervatten. Op de Zaterdag vóór Pinksteren zai de loods aan het strand te Bergen aan Zee wederom in gebruik worden ge nomen en kunnen de Aikmaarders weer volop van het strandleven ge nieten. De contributie werd voor dit jaar vastgesteld op 7.50, inbegrepen het opbergen van de tenten in de loods te Bergen aan Zee. De secretaris, de heer Oosteriee, deed een krachtig beroep om het le dental weer op het oude peil te brengen, waardoor de exploitatie-re kening weer volkomen gezond zou worden. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering, de hoop uitsprekend, dat de weers omstandigheden in het komende sei zoen nu eens bijzonder gunstig zou den zijn. HEDENAVOND: OttMen vlies, 8 uur: „Beatrijn", opgevoerd door Cantecleer. BIOSCOPEN: Harmonie, 7 en 9,30 uur: Het boek der Wildernis"; 14 jaar. victorie, uur: „Laura"; 14 jaar. Cinema Amerieain, S uur: „The North- ster"; 18 jaar. ABT, 8 uum „De uwarto DiamanT'; 18 Jear. VBUDACM Gulden Vlies, 8 uur: tailik Aboone- mentsvoorstelling „Ala ik wfldef' door het Residentie ToneeL Wapen van Heemskerk, Vrtjdenkeravwr- enlging „De Dageraad", spreker: Wil lem van lependaal. BIOSCOOP: Harmonie, 8 uur: Jericho"; 18 jaar. Victoria, 8 uur: „De Vreemdeling"; 18 jr. Cinema Amerieain, 8 uur: „Land zonder Leven"; tot 14 jaar onder gelelde. ABT, z uur: „V is Victorie"; alle leef tijden. Het is een van de merkwaardige eigen schappen van het amateurs toneel dat de opvoeringen er vaak in alle opjdchten bij winnen naarmate men hoger grijpt. Spelers, die een eenvoudig zinnetje niet op natuurlijke wijze kunnen zeggen spe len dan vaak, geroerd door de verheven inhoud, ver boven hun gewone kunnen. Hoewel wij persoonlijk het gezelschap Cantecleer niet in een minder goed stuk gezien hebben, leek ons de opvoering van de „Beatrijs", die dit gezelschap gister avond in het Gulden Vlies vertoonde, eet bevestiging op deze ongeschreven regel. De opvoering van dit M'ddeleeuws mi rakelspel in de voortreffelijke bewerking van Felix Rutten, ia voor alle aanwezi gen een evenement geworden, dat zij niet licht zullen vergeten. Het spel, de muzikale verzorging, de aankleding en niet te vergeten de zeer mooie décors, dat alles was van zo uit stekende kwaliteit, als men voor dit een voudig ontroerend verhaal van een do lende mensenziel maar kan wensen. We zouden dan ook een ieder, die he denavond daartoe in de gelegenheid 16, vrillen aanraden de tweede uitvoerijrig te gaan zien. We durven te garanderen, dat men er geen spijt van zal hebben. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam deed heden de volgende uit spraken: D. V. te Zuid- en Noord-Schermer (verraad), 8 jaar gevangenisstraf. J. W. te Alkmaar (Kriegsmarine) jaar gevangenisstraf. S. J. te Bavsingerhorn (verraad), jaar gevangenisstraf. R. van D. te Alkmaar (verraad), 10 jaar gevangenisstraf. B. H. te Alkmaar (propaganda voor Waffen S.S. en verraad), 10 jaar gevan genisstraf. D. E. H. te Bergen (verraad), 6 jaar rijkswerkinrichting. De veroordeelden werden ontzet uit alle openbare rechten. Voor den economischen rechter stonden gistermiddag terecht: Jacob L. ie Alkmaar, die herhaalde malen betrapt was op het zonder bon nen kopen en verkopen van tabaks artikelen. L. had een melkzaak ge had, die gedurende de oorlog geheel wag verlopen. Zwarthandelaar was sindsdien zfln beroep geweest. „Ik moet myn bróód verdienen, edelacht bare en werken kan ik niet wegens mijn slechte gezondheid." Pres.! „Dus II bltjft er mee door gaan?" Verd.t „Ja, wat moet ik anders 7" Mr. Vellinga, de officier, meende met een hopeloos geval te doen te hebben en eiste een onvoorw. straf van 4 maanden. De ec. rechter, mr. v. d. Wall Bake, maakte er 1 maand van. Cornells K te Heiloo. Dese verdach te was in de maand Maart te Koedijk aangehouden met een met bloed be spat gezicht en met bloed besmeurde handen en klompen. Hy had runder schenkels in een pakje by zich en twee getuigen verklaarden onder ede, dat zy hem een koe hadden zien slachten, maar K. bleef dit feit ont kennen. Ook in Februari had K. te Akersloot een koe geslacht en hoe wel hti ook dit eerst hardnekking had ontkend, was hy ten slotte door de mand gevallen. Mr. Vellinga vond bet een weinig flinke houding, die zeker niet in K.'s voordeel pleitte. Hy eiste daarop 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Berkhouwer, verzocht om, indien de rechter mocht overgaan tot het opleggen van een straf langer dan de preventieve, de bepaling te maken, dat deze in Veen- huizen zou worden uitgezeten. Bén maand gevangenis en 8 maan den Veenhuizen luidde het oordeel. Wed. Gerrlt Z8. te Bgmond aan Zee heeft een zoon, die vaart. Deze zoon neemt van zjjn buitenlandse rei zen soms begerenswoordige artikelen mee, w.o. natuuriyk sigaretten. De weduwe, die sinds 28 jaar moet leven van een zeer klein pensioen en er dus wel wat by kon gebruiken, verkocht 600 Engelse sigaretten voor de som ma van 23 cent per stuk. „Meneer, ik heb nooit geweten, dat dót niet mocht!" zeide het zenuw achtige vrouwtje. „Dan zullen wy-het U laten weten. U hebt voor die sigaretten pl.m. 140.ontvangen. Betaalt U dat be drag maar als boete." „Nou, dat is prijzig!" meende het vrouwtje, „ik weet niet Hoe ik dat moet betalen." De rechter deed er echter wat af en maakte er ƒ100.— van. Heero B. te Alkmaar, die, naar hy beweerde voor eigen gebruik, in Bre da tabak zonder bon had gekocht, hoorde voor deze overtreding ƒ100. boete tegen zich eisen, terwyi hy werd veroordeeld tot J 80.benevens 1 maand voorwaardeiyk. De molens van Vrouwe Justitia malen langzaam maar zeker en zo geleidelijk aan moet een ieder, die zich in de bezettingstijd misdragen heeft, voor het Tribunaal of Bijzon der Gerechtshof verschijnen. Zo stonden Woensdag j.l. wederom een aantal lieden, die tegen het na tionaal belang en fatsoen gezondigd hebben, voor het Alkmaarse Tribu naal terecht. De firma „Luftwaffe". J. O. N. uit Schoorl had, daar hij zonder werk was, in 1941 dienst ge nomen by het N.S.K.K. Hij had tot het einde toe als chauffeur dienst ge daan bij deze organisatie, eerst in België en Frankrijk, later in Rusland. Bovendien was hij adspirant-lid van de N.S.B. geworden. Was het laatste als gevolg van het eerste te begrijpen, onbegrijpelijk was het, dat verdachte, hoewel hy een contract had getekend, waarop met grote letters „Transportbrigade Luftwaffe" gedrukt stond, toch vol gens zyn zeggen in de mening ver keerd had, bg een particuliere firma een dienstbetrekking aan te gaan. Uit diverse foto's en een adverten tie in „Volk en Vaderland" bleek trouwens, dat verdachte zich aller minst voor zijn uniform en rang ge schaamd had. Verdediger, mr. Berkhouwer, zag verdachte meer als een zwervers- natuur, die niet over het nodige onderscheidingsvermogen beschikte. Uitspraak over 14 dagen. Al zwaar genoeg gestraft! De Alkmaarse kellner A. K. was in 1935 met een Duitse vrouw getrouwd en in 1938 lid geworden van de N.S.B., in 1940 had hy zich by de W.A., later bij de motor-W.A. aange sloten. K. beweerde, dat hy, tydens de Meistaking naar Enkhuizen ge zonden, aldaar met den burgemeester en den W.A.-leider Nederkoorn woor den gehad had over de willekeurige wijze waarop de arrestaties geschied den. Van andere zijde werd dit even wel tegengesproken. Ten tyde van zyn werkzaamheden als kellner in het „Wehrmachtsheim" te Alkmaar, had hy zich twee maal in dronkenschap misdragen. Uit vrees voor represailles was K. toen in Duitsland gaan werken voor de Kriegsmarine en later S.S.-frontarbei- der geworden. Een week vóór de wapenstilstand had hij bij een bom bardement een been verloren. Verdachte had zich in Berlyn ge meld en had bij de Nederlandse mis- sie aldaar vier maanden celstraf op geknapt. Thans was K. In Laren ge detineerd. Mr. Berkhouwer, die ook dezen ver dachte verdedigde, betoogde, dat deze man niet voor internering geschikt was. Het kunstbeen, dat K. van ae Amerikanen gekregen had, kan hy nog niet gebruiken. Bovendien was K. volgens pleiter reeds zwaar ge noeg gestraft door het verlies van zijn been. Na enige aarzeling besloot het Tri bunaal meteen uitspraak te doen. K. werd ontzet uit de kies- en ambts rechten en veroordeeld tot een hech tenis gelyk aan de tyd reeds in de tentie doorgebracht. K. mag dus mor gen naar huis. Hy wilde niet vleien. De sigarenmaker De B. uit Alk maar was reeds voorlopig in vryheid gesteld en had een boete van ƒ100. gekregen. Verdachte was als werk loze by Wehrmachtswerk en N.S.B. terecht gekomen. Op een vraag van den voorzitter, hoe hy thans over de N.S.B. dacht, antwoordde De B„ dat hy daarover heel wat zou kunnen zeg gen. Om echter niet de indruk van een vleier te maken, deed hy het lie ver niet. De voorzitter was zeer met dit ant woord ingenomen. Uitspraak 21 Mei. Jeugdig N.S.K.K.-er. Slechts 15 jaar oud was de Alk maarder Jan B. geweest, toen de oor log uitbrak. Hij kwam van school en ging werken op het kantoor van het Gewesteiyk Arbeidsbureau voor de somma van 50.per maand. Dit luttele bedrag verdroot Jan enigszins en toen hy, omdat hij geen N.S.B.-er was, naar Duitsland dreigde te wor den uitgezonden, besloot hy maar bij het N.S.K.K. te gaan. Daar viel meer te verdienen. Hierby heeft hij echter alleen administratieve werkzaamhe den verricht in België en Duitsland. Jan, het laatst het woord verkrygend, zeide te hopen, dat hem spoedig een kans gegeven zou worden. Uitspraak 21 Mei a.s. Bode Kruis of S.S. 7 Jan H. uit Alkmaar en Dirk v. d. K. uit Bergen, die in 1941 gezamen- lyk zich hadden gemeld voor dienst by de Nederlandse Ambulance aan 't Oostfront, stonden thans op dezelfde dag terecht voor het tribunaal. Bei den beweerden, dat zy in deze ambu lance een instelling hadden gezien, die voor vriend en vyand werkte, een soort Rode Kruis dus. Volgens de ten lastelegging was deze ambulance on dergebracht by de S.S. Wel hadden zij direct na hun indiensttreding een Duits uniform ontvangen en ontvin gen zy het bloedgroepteken, doch dit zei hun niet veel. De brieven, die bel den aan dr. Schut hadden verzonden, ademden echter een zeer duideiyke nationaal-socialistische geest. „Maar dat is natuuriyk geschre ven om dr. Schut te bedanken," ver onderstelde mr. Schenkeveld op sar castische toon. Jan H. was gewoon lid van de N.S.B. geweest en Dirk v. d. K. sym pathiserend lid. De eerste was het geworden onder invloed ven zyn werkgevers, de Persilfabrieken, en de tweede omdat hy, indien hy het niet had gedaan, zyn betrekking by de Wehrmachtsgarage zou hebben ver loren. Jan H. zeide, na het pleidooi van mr. Smal, dat hij hoopte, dat hem een kans gegeven zou worden, waarop de voorzitter antwoordde, dat hy die zeker zou krygen. „Wanneer dat weet ik nog niet, maar dat zal je op 21 Mei a.s. wel horen." Ook voor Dirk v. d. K. zal op die dag de uitspraak volgen. Aten de muizen achttien mille op? De laatste zaak betrof H. U. uit Alkmaar en G. J. H. uit Heiloo, die samen een aannemersfirma gedreven hadden, die voor de Duitsers had ge werkt. In deze zaak, waarvan men in ons nummer van 24 Dec. j.l. een ver slag heeft kunnen lezen, was het ver mogen verbeurd verklaard. Van hogerhand was men het hier mede niet eens, daar het vermogen in beide gevallen negatief was, zodat de zaak thans opnieuw behandeld werd. Hoewel er zeer behoorlyk ver diend werd, bleef het ook nu een raadsel waar het vele geld gebleven was. Een bedrag van ƒ18.000.-—, dat achter 'n schoorsteen verborgen was, bleek spoorloos verdwenen. De voorzitter riep daarom ten slotte maar de hulp van vraatzuchtige muizen in om c'.it wonder te verkla ren. Uitspraak 21 Mei. Geboren: Johannes S G, zoon van J Duin en S Dulnmeijer. Jacob, zoon van Marius Woei» en K H Geieijne. Cornelia M, dochter van Karei Boek en G Boon. Adrianua L M, zoon van Pie- ter van Langen en M C Punt. BMaa- beth C M, dochter van W Vrollng en E C Veken. Jacob, zoon van G Wortel en T Burgert. Johanna F M, dochter van H J Helmer en A J M Kroeders. Willem I K, zoon van W Pijper en A Valkhoff. Cornells M, soon van L M Wwaring an A de Vet. Hedwtg O M, dochter van A de Vriea en A E P aorneUsse. Jas per. zoon van J Bleman en O van Ral- teren. Getrouwd! GorneUs Heyne en Ger. tradia de Lange. Franclacua P Herrase en Adrians Boots. Lourenttua G Smit en Johanna M M Tool. Arnoldua J Valk en Aaltje van Eeaevald. Dirk van der Wal en Theodora A M Koelink. Simon Dikkeboom en Cornelia S Asma. Cornelia Harderwijk en Ma ria P UM. Overladen: Grietje Vennakar, 77 jaar, weduwe van H W Godijn. Petrus Korver, SI jaar, gehuwd met A M Snee- kas. Carl G Nimrat, 78 Jaar, gehuwd met M G Gomes. Gerritje Baas, 88 jaar, gehuwd met H Bendebak. HARMONISCHE LICHAAMS ONTWIKKELING Men schrijft ons: 13 Mei a.a. gaat de K L O starten. Om te beginnen iedere Maandagavond van 7,30—9,00 uur wordt er onder leiding van den heer Th A Baaabank, leraar M O lichamelijke opvoeding, op het athlietiek- veld van het Sportpark geoefend. Buiten deze uren komen vermoedelijk op Vrij dagavond nog oefenwandeltochten en enige malen zwemmen, alvorens tot ^het afnemen van het diploma tegen einde Auguatus wordt overgegaan. De kosten voor deze periode zijn gesteld op 1 i,to voor deelnemers(sters) tot 18 jaar. Voor ouderen i6 dit op f 3,50 gesteld Kaarten, die tevens als toegangsbewijs tot het sportpark gelden, zijn alleen ver krijgbaar bij den heer J v d Grient, cassa Overdekte Bad- en Zweminrichting Canadaplein te Alkmaar. Het doel der HLO is wel bekend, toch is het goed hier nog eens lets over mede te delen. Om uiterste topprestaties ia het hier niet begonnen, maar wel om een gezond tegenwicht te geven aan de dagelijkse sleur van dikwijls zeer eenzijdige arbeid Vooral de ouderen, die reeds in het be zit zijn van vroeger behaalde diploma's worden weer eens aangemoedigd om mede te doen. De diploma's kunnen Jarenlang bij gelmatig oefenen behaald worden. Voor de jeugd is hier een opgaande reeks, ieder jaar iets moeilijker, terwijl het tegen overgestelde geldt voor ouderen boven 30 jaar, zodat U zichzelf jaren fit kunt hou den door mede te doen. De leeftijden der deelnemers lopen dan ook dikwijls ver uiteen, doch door een groepering onderling wordt hier bij de training reeds rekening mede gehouden. LANDWACHTER KRIJGT JAAR R.W.I. Aan den Alkmaarder A. J. Corne- lissen is door het Bijzonder Gerechts hof een straf opgelegd van 6 jaar Rijkswerkinrichting. Cornelissen was gedurende de bezetting landwachter geweest en had in die functie ver schillende Nederlanders gearresteerd en naar de Feldgendarmerie overge bracht. Dam me n. WEDSTRIJD AMSTERDAM- REST VAN N.-HOLLAND. Zondag j.l. heeft de wedstryd plaats gevonden tussen het Amsterdamse tiental en het tiental van Noord-Hol land (buiten Amsterdam). Na een spannende stryd heeft het Amster damse tiental met 128 gewonnen. De beide Alkmaarse spelers, H. Kruider en L. Ravestein, die in het N.-H. tiental speelden, wisten beiden remise te maken. De gedetailleerde uitslag was als volgt: 1. R. C. KellerP. Beers 20; 2. de Krijger—Lars 02; J. H. Vos Suyck 2K0; 4. de GooierJ. B. Sluiter 1—1; 5. Stahlberg—Dukel 20; 6. Roger—IJ. de Jong 02; 7. v. d. SleenLeibbrandt 20; 8. Berk Grooteman 11; 9. van HeerdenH. Kruider 1—1; 10. KuyperL. Rave stein 11. W.D.O. WINT BESLISSINGS WEDSTRIJD. De beslissingswedstryd tussen WDO te Alkmaar en de damclub Heemskerk.] om het kampioenschap van de dam- kring Kennemerland werd gisteravond in Castricum gespeeld en door WDQ met 12—8 gewonnen. DS. BLOEMHOFF BEROEPEN. Naar wij vernemen, is ds. Bloemhoff, N.H. predikant te Heiloo, beroepen naar Hardegaryp. LANGENDUKER GROENTEN- CENTRALE. BROEK OP LANGENDIJK, 8 April 1947. 7100 kg Witlof I 21.30—27.50; Witlof II 2.9010.60; 2700 kg Bieten I 8, II 5.70, III 4.40; 115 kg Prei I 17.10, n 9.90. Alkmaarse Exportveiling. ALKMAAR, 7 Mei. Spinazie 8—17; postelein 61—46; raapstelen 23—35; rabarber 18—25; pret 11— 39; witlof 8—30; radijs 10—17; selderie 4w«j sla 6—35. (Vervolg van pag. M Het afscheid was hartelijk en de be zoekers namen een uitstekende inchruk mee naar huis van de Britse ambas sade Hoogst interessant was tenslotte bet bezoek aan het Sowjet Russische ge zantschap aan de Arth. Bickerweg. Via een corridor, waarin een aantel ikooen voor een specifiek Russische sfeer zorgden, via een wachtkamer, word de deputatie toegelaten in het vertrek Van den gezantschapssecretaris, Philip L Tschikirisov. Deze bleek in geen en kel opzicht iets te hebben van de sombere Rus, doch was, integendeel, een vriendelijk en spraakzaam vrager en verteller. Bergen kende hij, en hy voegde er aan toe dat de gezant zelf, de heer Valkow, Bergen eveneens per soonlijk kende. Hij had het Russen monument bezocht en zich alles laten vertellen van de stryd der Russen in Bergen. Even later deelde hy mede, na geruime tijd getelefoneerd te hebben, dat de gezant er prijs op stelde het cadeau persoonlijk in ontvangst te ne men. De heer Valkow toonde zich ver rast met dit biyk van de dankbaarheid der Bergense bevolking en hy zeide dat het terstond zou worden af gezonden eö binnen twee weken in het bezit van generalissimo Stalin zou zyn. Het schil derij moest worden uitgepakt en zowel ie gezant als het complete ambassade personeel namen het in ogenschouwen staken daarbij hun bewondering niet onder stoelen of banken. De schilder, Jan Ponstyn, had het voorzien van een verklarend onder schrift, en een kleine fout in de Rus sische letters ontlokte de nodige vro lijkheid. Maar deze was van vriende lijke aard en vele malen werd verzocht de dank van den ambassadeur over te brengen aan bevolking en schilder. Daarna werd nog enige tijd met den consul en diens secretaris gesproken, waarbij een glas wodka, gegarneerd met de nodige kaviaar, niet ontbrak. Mag ook de Sowjet Unie moeiiyke tij den beleven, ter ambassade weet men hoe men deputaties moet ontvangen. Het was merkwaardig hoeveel be lang de Russen stelden in Bergen en het werk der Bergense schilders, een belangstelling die zeker niet geveinsd was. De vertegenwoordiger van het Sowjet Russische persbureau Tass werd terstond opgebeld en verzocht te komen. Den Tass-man werd een uiteenzetting gegeven van het doel dezer aanl 'eding. en mr. Afrin zegde toe de nodige publiciteit te geven aan een dergelijk hartelijk blijk van dankbaarheid. Na een toast uitgebracht te hebben op het aandeel van het Russische volk aan het winnen van de vryheid, werd de bijeenkomst, die ongeveer een uur in beslag gc -omen had, beëindigd. Tenslotte nog dit. Het staat vast dat de vier schilderijen terstond worden verzonden aan hen voor wie ze be stemd zijn en dat in het buitenland de nodige publiciteit gegeven zal worden aan deze geste van Bergen en zijn schilders. En dit is dan, naast de dank die men op deze manier wilde verstof felijken en naast het geld dat de stuk ken opbrachten voor Rode Kruis, Stich ting 1940—1945 en N.V.H., een be kendheid die noch Bergen als vreem delingen-oord, noch de schilders beho rende tot de Bergense schildersbent' schade zal be.okkenen, integendeel, slechts winst. Winst, waarvoor men, naast de energieke organisatoren hier boven genoemd, stellig mede dank ver schuldigd is aan Dirk Klomp, die de geestelijke vader van dit plan ge weest is. Anthony van Kampen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia A, dochter van J de Wit en M Tromp. Cornelia J, zoon van C Kaandorp en A Kaandorp. Mar- garetha M, dochter van N Molenaar en C de Boer. Martinus J M, zoon van M M Hoebe en M J Smit. Johannes W, zoon van A Stoop en A Stengs. Johannes Th J, zoon van J Ursem en A Bruin. Anna M M. dochter van P J Zuurbier en M de Jong. Pleter B, zoon van P Johannes en B Noordergraaf. Ondertrouwd Oerardus A van der Wee en Maria C Koppes. Jan Bol- ten en Geertruida M Broek. Jan Schipper en Margaretha J Kieft. Jan Bosch en Jantien Onrust. Getrouwd: Johannes Schut en Jansje Bakker: Martinus J Schuijt en Maria C Kollenberg. Hendricus Dudock en Maria de Boer. 506ste Staatsloterij, 5e klasse. f 25.000 14052 f 1000 7266, 13207, 19321, 21912. f 400 5099, 9436, 12002, 14906. f 100 1023, 2033, 3211, 3728, 3747, 4398, 5648, 5892, 7000. 11549, 12577. 14093. 16088, 16192, 16429, 17436, 17311, 18504, 20166. Op 9 Mei zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer en mevrouw G. Dies- 15 Mei zal het een kwart eeuw kende figuren, in de echt verenigd werden. Op deze dag zullen zy, naar der vaadren wijs, hun trouwdag kun nen gedenken en zich kunnen verheu gen in de schone boom van eer en welstand, door beider zorg geplant en opgekweekt Op 15 Mei zal het ook 25 jaren geleden zyn, dat de ondernemende za kenman, stammende uit een welbeken de Rotterdamse caféhoudersfamilie, het aandurfde om met zijn jonge vrouw „De Rustende Jager" te exploiteren en uit te breiden. Mede door de grote tact van mevr. Diesfeldt in de omgang met personeel en clientele, werd de „Rus" tot een in heel Nederland een goede reputatie genietend bedrijf. Schenkt het terugzien op de afgelegde weg veel voldoening, de toekomst biedt weer aanlokkelijke mogelijkheden. Mocht het bouwen van een grote bios coopzaal door de Viidige tydsomstan- digheden stuiten op onoverkomelijke moeilijkheden, de handige zakenman wist toch te bereiken, dat de tegen woordige toneelzaal wordt ingericht voor bioscoop en dat daarnaast een dancing verrijst, die belooft aan alle eisen des tijds te zullen beantwoorden. Op 15 Mei zal het ook 25 jaren geleden zyn, dat de heer G. Offerings- de sympathieke ober, naar Bergen kwam om zyn beste krachten te geven aan het bedrijf. Zijn tact om met pu bliek om te gaan, hielp de bloei van de zaak bevorderen. Drie jubilea onder één dak. Tal loos velen zullen van hun belangstel ling doen blijken. ii. BATAV Een ander punt waa men hier alles doet oi gen bet leven onmog te da volkomen a path beid). Wanneer men niet gesorgd voor hui halve ala Je meer dan In da maand verdient, het luxe-hotel Des open en men wi ander gemeenschapshi vrat nog erger is in et Wandluizen zijn dan hee besta kameraden en na men niet slechts onder d rammelt men ook van d> hot eten is in al die teh Onvoldoende en het enif overblijft is gaan eten bi Chinees, dis voor een p Tekent en dat houden tuuriyk niet erg lang vol Over de hygiënische t beter gezwegen wordei lopen niet in Batavia moet geput of gepompt al moeiiyk als men ee beeft, maar als je met mensen in een kamertje woont van enkele vierl wordt het ondragelijk. 3 ls men als men na hevige huisvestingsorganisatie nisatie, want wat zy eigei nog geen mens my kun beslag heeft weten te kleine garage, die je dan ander moet delen. My Is dienst bekend, waar men voormalige martelcellen pansa Gestapo, de Kern vinden het nog niet eens Jonge meisjes t< Vele jonge meisjes, d zonden als typistes, moei te komen met een salarii minder. Niemand heeft h< gezegd, hoe duur het hiei loofde ze opname in een hoging van salaris, zodra bestemming zou zijn 1 mondelinge beloften geve recht en als men eenmaa men toch niet meer teru meisjes staan twee wege zoeken van een „vriend" salaris of prostitutie. Den dat dit overdreven is. Eer zei een jonge vrouw, die Idealen naar Indonesië ge „Ik weet niet meer hoe il komen. Mijn salaris-voors van mijn salaris alleen ka mijn kostgeld betalen. Ht ik nu nog doen kan is zoeken". Er zouden vele kolor schryven zijn over de wantoestanden, die hier op despotie berustende gemeenschap wordei en met opzet in stai want elke poging om 1 male weg enige verbet brengen, faalt. Men pletter op een muur vai ligheid en planmatige c Heel vaak gebeurt het, d welkom, dat de nieuwelir yoOR geen geld ter zei m'n vriendin Jo breng, omdat zy zo a voorstellen wat een las tjes te houden." Als binnendrentelen en gaf kennen, dat Jan, de t spykew" vastzat. Mami constateerde, dat het d toonde maar een klein papier gemaakt, nadat met de centimeter had duurde ik er wat fleurig een paar eenvoudige ov trots op mezelf, toen ik de volgende „gwote spj

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2