EN NU, OP TER JAMBOREE s 3 hoogspanning Lapjes van duizend doen ook hier veel 40 11 Mei Moederdag' bloemendag de Landbouw mden De Rijp» LangeBijk. Hel leven in Indonesië erichten Lagerhuis in slaap gepraat Wij luisteren morgen naar. d.WATER-t9£tlKW.<4iL^!f, Gewezen secretarie-ambtenaar van Castricum voor het Tribunaal Werd later burgemeester van Texel IM, 42000 padvinders nemen deel 50 landen zijn vertegenwoordigd HA Feuilleton maanden in pag. 1) lonen en prijaen de hulp van alle m de boeren. n minister Meuis- rendige discussie, nog verschil rem en de boeren en waar het betreft anslagregeling of •scontróle gevolgd graanproductie in te krijgen, een aanaiagrege- ring rich genood- dorscontrdle. Mi le toe deze kwee- de bevoegde ta bezien. Ook tan ilkprflzen bestond en. werd een le- rvoerd. Ikheid der JIN Kt D [KING heeft sea worde gehoord." eest, todten TTw ve te gaan tot plaat- in W. Aay, Heul tl tevoren gelegenheid /erweren. Zulke te- elf in TTw naeohrrft 3 ven enig tewaai toale mij later bleek sheurs seHs de ron- terrein, en de» ker moeten horen: og van Oud-niegale geen enkele klacht L de eerste zijn ge- tlek te uiten, lijk op toe gaaien, ter zich aan heiver- om geen mnriefe te wt)ze luidruchtig tt :n stei er prijs op gezelschap om acht ran onze gevallenen acht heeft genomen geheel andere metv- i W. Aay lncinoeert! volkomen onfoegrtj- >r zijn bewering ao sr reeds geschied «n weer, dan zal menig zie Je wel! Natuor- uln!" wat ik, sinds kt da Inrichting op tab jchten te voorkomen plaatsing. E. JAGER, Sted. MuzleMufn. MPWbtING tg vindt pt»a4* op ie is van gemeente- gsvergadering wttge- 20 Mei as. des avonds Raadszaal, Oofe de tgenodigd. VOBTBAfcTRfcD tijdens de match zijn lfokecacfeou- brak. NG LANGEDIJK. ■deling betreffende oeslag voor zware en 8e periode van ;tus 1947. iilieren MD 23381 de naamlijsten MD lere arbeid moeten >or de werkgevers, le stamkaarten, bjj t worden inge- van 12 t/m 16 Mei deze datum brengt met zich mede. ischieden op de be- Zuid-Scharwoude, int-Pancras, Obdam, neer. toffen voor rnimte- mlng. itdagen bestaat ge- afhalen van formu- voor het aanvragen ior openbare gebou- kels, werkplaatsen, seizoen 1947-1948. svulde formulieren ;i a.s. wederom bis worden ingeleverd. 8 Met. 310 kg rode kool 10,50; &50 835 kg witte kool kg rabarber 11,70 5,60—7,60. I. NOORD-SCHAR- 1100 kg sjalotten 9,00; -7,60 en III 5,60—6,00; 0 en II 5,70; 9100 kg en II 5,00—20,00; 0400 kg prei 17,00. tencentrale. 9 Mei. 8700 kg witlof I en m 3,10; 1100 40 en m 5,60—7,30. [ONNEME NT, NA MET 1.— VER- 5TRATIEK0STEN. OOOO jrandtsplein, nsterdam, ?-1 M. m (Slot) Batavia Mei 1047. Met de gezinshereniging gaat het al niets beter. De vrouw en de kin deren mogen niet uitkomen als men geen woonruimte heeft en aange zien de meeste baroes hier niemand kennen en ook voor de gezinsher eniging van bet kastje naar de muur gestuurd worden, komt er vrijwel nooit iets terecht van de beloofde zes maanden. En dat noemde men in Holland dan nog een maximum ter mijn. Ook hier is veel te hereiken als je beschikt over connecties of als je er enige lapjes van duizend tegenaan kunt gooien. Dat hierdoor honderden gezinnen ongelukkig ge maakt worden, ia een zaak, waarvan niemand zich Iets aantrekt, behalve dan natuurlijk de betrokkene zelf. Het is nog niet te laat. Toch geven de meeste baroes de moed niet op. Zij beginnen namelijk te beseffen, dat er in Indonesië van van daag maar één mogelijkheid bestaat om te komen tot de verwezenlijking van het ideaal, waarmee ze uit Hol land zijn weggegaan. Die mogelijkheid ls: organisatie. Daar heeft men hier namelijk niet van terug welke politiestaat heeft dat wel? Vóór de oorlog was de kolo niale bestuursvorm geheel ingesteld op het onderdrukken van de vrije me ningsuiting. De Politieke Recherche Dienst zorgde er wel voor, dat iemand die zich voorstander toonde van pro gressieve ideeën op zijn vingers getikt werd en als hij niet wilde luisteren dan volgde „overplaatsing"' naar de buitengewesten of uitwijzing. Na Woensdagmiddag te half twee bijeengekomen te zijn was het Britse Lagerhuis Donderdagmor gen te half acht nog steeds in de bat over de dienstplichtwet. On geveer tweehonderd afgevaardig den waren 's nachts present bij de paragraafsgewijze behandeling van het wetsontwerp. Andere le den van het Huis hadden zich te slapen gelegd in conversatieka mers of wandelgangen, of maak ten een dutje op hun plaats in de parlementsbanken. Het aange zicht van het Lagerhuis was 's morgens niet fris meer. De af gevaardigden zagen er vermoeid uit en sommigen hadden hun das of zelfs hun boordje afgedaan. Verschillende ministers waren nog aanwezig. De minister van verdediging, Alexander, die dik wijls het woord heeft moeten voeren, was kennelijk hees. Het Lagerhuis heeft te 10.47 uur zijn bijeenkomst verdaagd na een non-stop vergadering van 21 uur 17 minuten. Hilversum I, 301 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. V.A.R.A.: 8.18 Operetteprogramma. 10.00 V.P. R.O.J Morgenwijding. 10.20 V.A.R.A.: Radiofeuilleton. 11.00 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 1.30 Jan Vogel en zijn accordeonorkest. 3.55 Omroeporkest. 4.40 Het Nederlandse lied. 5.30 Om en nabrj. de twintig. 6.15 Bekende ouvertures. 7.00 Dameskoor. 7.30 V.P.R.O. 7.45 V.A.R.A.: Voor de Nederlanders in Duitsland. 8.20 Or gelconcert. 8.45 Dodenhuis. 9.15 En nuOké. 10.45 Lichte instrumen tale soli. 11.15 Hobbyhoek. 11.30 N achtvoorstelling. Hilversum H, 415 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. K.R.O.: 8.15 Pluk de dag. 9.05 Ochtendcon cert. 10.15 Forellenkwintet. 11.00 De zonnebloem. 11.45 Vrolijke Ameri kaanse plaatjes. 12.30 Lunchconcert. I.45 De toneelkijker. 2.30 Filmpraacje 3.00 Wie wil met ons naar buiten gaan? 3.10 Jonge kunstenaars stel len zich voor. 4.00 Musettemuziek. 5.00 De Wigwam. 6.30 Buffalo Bill, de held van het wilde westen. 7.20 Het orkest zonder naam. 7.45 Banden die binden. 8.05 De gewone man 9.00 Gisteren was het Vrijdag. 9.20 Muzikale tombola. 10.00 Dwarsliggers II.15 Vaders dagboek. 11.20 gr.pl. Herinnert U zich nog wel, dat Mus- sert hier eens met bijna koninklijke eerbewijzen werd ontvangen door een Gouverneur-Generaal? En weet U nog wel, waar de NSB haar geld vandaan kreeg? Welnu, vele nog steeds dictato riaal en fascistisch denkende mensen bekleden hier nog immer belangrijke posities en zetten alles op alles om Indonesiërs en Nederlanders uit elkaar te houden. Wij geloven en van In donesische zijde heeft men het beves tigd dat het beter zou zijn als men hier mensen op de sleutelposities neer zette, die niet doordrenkt zijn met de gedachte aan het goede leven, dat ze hier vóór de oorlog hebben gehad en dat zij vrezen niet meer terug te zul len krijgen. Minder kennis van het land en volk en meer idealisme, werkelijk heidszin en bereidheid om samen de werken met de Indonesische leiders kunnen voordelen zijn, die niet on derschat moeten worden. Moge de Nederlandse regering tijdig inzien, dat het hoog tijd wordt om de bc- noemingspolitiek radicaal te wijzi gen. Wij vergoeden, dat het Indo nesische wantrouwen er een stuk minder door zou worden. J. W. LEVIJ. Weer nieuwe postrekeningen. Postrekeningen kunnen weer ge opend worden ten behoeve van zaken, verenigingen, maatschappen, stichtin gen, beoefenaars van de z.g. vrije be roepen, beroepsagenten en inspecteurs uit het levensverzekeringsbedrijf en bovendien door particulieren die. ter beoordeling van de dienst, kunnen aantonen zeer gegronde redenen tot 't houden van een postrekening te heb ben. Een kat „deed" Limburg. Onlangs werd gemeld, dat oen kat in Engeland over een afstand van honderd kilometer naar haar vroeger tehuis was teruggelopen. Dit bericht was voor een Haags krantenlezer aanleiding aan het A.N.P. te melden, dat een Neder landse kat, „Stine" genaamd, dit record van haar Engelse collega met een dikke vijftig kilometer heeft geslagen. Het relaas van de achtdaagse mars, welke Stine heeft gemaakt en dat met tal van controleerbare gege vens wordt geïllustreerd, komt neer op het volgende: Omstreeks de jaar wisseling verhuisde het gezin van een ambtenaar der P.T.T. van de Catte- poelseweg te Arnhem naar de Ber gerstraat in het dorp Amby bij Maas tricht. Men nam de kat mee. Evenwel na 14 Maart zag men het dier met meer terug. De eigenaar weet zeker, dat hij het beest de avond van die dag persoonlijk heeft uitgelaten. Op 22 Maart dus acht dagen later is het dier in Arnhem bij een familie komen aanlopen. 23 Maart sloeg het zijn tenten op bij de vroegere buren van den eigenaar, waar „Stine" ook voorheen veel aanliep. Deze buren meldden de aankomst van den eigenaar en deze heeft het dier in April zelf bij deze familie gezien. Stine heeft in acht dagen dus een afstand van ruim 150 kilometer afgelegd en het record van de Engelse collega geslagen. De eerlijkheid gebiedt hieraan toe re voegen hoewel de naam het niet zou doen vermoeden dat Stine een kater is In een langdurige zitting heeft het Alkmaarse tribunaal een onder zoek ingesteld naar de gedagingen van Rijk de V., die tijdens de bezet ting ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier is geweest en later be noemd tot burgemeester van de gemeente Texel. Op weloverwogen en doordachte wijze gaf De V. de beweegredenen aan van zijn handelwijze. Vier getuigen a décharge waren verschenen, terwijl 30 schriftelijke ver klaringen door verdediger mr. Jonker aan het tribunaal werden over handigd. De punten van tenlastelegging wa ren de volgende: het lidmaatschap van de N.S.B. sinds September 1940, zijn werkzaamheden als leider van de Raad van Advies en als buurtschaps- hoofd van de N.V.D., verschillende zinsneden uit de rede, die hij gehou den had bij zijn entrée als burgemees ter van Texel en het medewerking verlenen tot het laten verrichten van werkzaamheden voor de Duitse Wehrmacht. Eveneens bevatte het dossier een brief gericht aan den pro cureur-generaal en getekend door De V., waarbij hij er op aandringt een zekeren De V. te laten vervolgen in verband met hulp, die door dezen verleend is aan een Joodse familie. Laf wilde hij niet zijn. Op de eerste vraag van den presi dent van het Tribunaal, mr. Wind- hausen, hoe beschuldigde er toe ge komen was zich in September 1940 aan te sluiten bij de N.S.B., ant woordde De V., dat hij er altijd al veel voor had gevoeld, maar om zijn betrekking ge enlid had kunnen wor den. „Alvorens lid te worden heb ik bij verschillende mensen geïnfor- meer of de N.S.B. schuldig is ge weest aan de Duitse inval. Mensen, die ik toen vertrouwde, hebben hierop ontkennend geantwoord," zeide be-1 schuldigde. Pres.: „U hebt toen later hierin wel een ander inzicht kunnen krij gen, waarom hebt U zich toen niet teruggetrokken Besch.„Dat vond ik te laf en bo vendien ging ik helemaal af op ad vies van Colijn, voor wien ik altijd grote bewondering heb gehad." De V. bekende het ten laste ge legde met uitzondering van de brief aan den procureur-generaal. Ik heb geen verraad gepleegd. „Ik kan mij alles goed herinneren, maar van, deze brief weet ik niets af. Ik heb nooit verraad gepleegd." Beschuldigde vertelde, dat hij, hoe wel van beroep handelsagent zijnde, altijd heel veel voor gemeente-admi nistratie had gevoeld en zich daar ook voor had bekwaamd. Toen hij dan ook na een burgemeesterscursus gevolgd te hebben, een aanbieding had gekre gen, burgervader van Texel te wor den, had hij die aanvaard. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat hij al tijd zijn uiterste best had gedaan voor het welzijn van de bevolking. De heer Kelder, ten tijde van De V. ambtenaar bij de gemeente Te*el, thans burgemeester van Monniken dam, die als getuige gehoord vrera. stemde hiermede in. De verdediger schetste De V. als een man met» vele capaciteiten, die ondanks zijn N.S.B.-Iidmaatschap door de Texelse bevolking werd ge waardeerd. Spr. verzocht het tribu naal daarop de uiterste clementie te willen betrachten. Beschuldigde, het laatste woord verkrijgende, zeide thans geheel van zijn verkeerde inzichten te zijn terug gekomen. „En vooral deze middag, mijnheer de president, nu ik heb gezien, hoe uw handelwijze verschilt met die van de Duitsers, ben ik volkomen over tuigd van mijn dwaling." Uitspraak op 13 Mei a.s. lliPSl In negentien drie zeven, dan zul je wat beleven, dan komt de Jamboree in Nederland. Dat was nu tien jaar geleden. En ieder een in Nederland en ver daar buiten kende dat lied. De Jamboree kwam en werd 'n enorm succes. 27100 padvinders namen deel, waarvan er 16526 uit 't bui tenland kwamen. De oorlog maakte een hernieuwd contact voorlopig onmogelijk. In vele landen, die door de Duitsers waren bezet, werd de beweging opgehe ven en het leek voor een ogenblik alsof zij in verschillende landen voorgoed was verdwenen. Maar zodra de eerste scho ten weerklonken, die dé bevrijding aan kondigden, verschenen de padvinders als paddestoelen uit de grond en overal her vatten de diverse troepen hun werk. Dui zenden jongens hadden op dit moment gewacht om tot de beweging toe te tre den en zelden had een zo grote vlucht van de padvinders-organisatie plaats ge had. Thans is de ttjd aangebroken, naar middelen te zoeken om de wereldbroc- derschapsgedachte vaste vorm te geven en men heeft besloten om de zesde we reldjamboree te organiseren. Het dorp Moisson, 70 kilometer ten Noordwesten van Parijs, is het oord waar van 918 Augustus de Jamboree gehouden zal wor den. HET WOORD. Het woord Jamboree is afkomstig uit de Indiaanse taal en werd gebruikt om een grote bijeenkomst aan te duiden. Het vond ingang in de padvinderswereld, toen de. stichter, Lord Baden Powell, de eerste internationale padvindersbijeenkomst in de Olympiahal te Londen in 1920 ale naam gaf. Op deze eerste Jamboree werd de gedachte van de grote wereldbroeder- JAMBOREE 1947 schap door B. P. geconcretriseerd met de volgende woorden, die hij richtte tot de jeugd van de genere wereld: „De Jamboree heeft ons geleerd, dat, als we wederzijds toegeeflijkheid betrachten en weten te geven en te nemen, er sympathie en eensgezind heid bestaat. Als het jullie wens is. laten wij dan hier vandaan gaan met het ernstige besluit, om onder die kameraadschap te bevorderen, dat de geest van broederschap zich over de gehele wereld verspreid, zoaat wij er toe mogen bijdragen om de vrede, het geluk en de goede wii onder de mensen te bevorderen." Tydens deze eerste massale bijeen komst werd besloten om de vier jaar een dergelijke bijeenkomst te houden. De tweede wereldjamboree was in Kopen hagen. de derde in Birkenhead, Engeland, de vierde in Hongarije en de vijfde in Vogelenzang. Deze Jamboree was de laat ste waarbij de stichter der beweging Baden Powell aanwezig was. DE DEELNAME. Het deelnemersaantal van de zesde we reldjamboree zal dat van alle voorgaande verre overtreffen. Men verwacht meer dan 42.000 padvinders uit alle delen van de wereld, die in een massale opkomst zullen tonen, dat zjj ernst maken met hun idealen. Nederland zal vertegenwoor digd zijn met 650 man, daar de deviezen- positie een bezoek van 1000 padvinders niet toelaat. Groot-Brittannië komt met 8000 man, België met 2000, de Verenigde Staten met 1500, dan komt Zwitserland met ongeveer 1000 verkenners en vervol gens Nederland. Er zullen jongens ko men uit de verst afgelegen streken en als wij de gegevens nagaan zien wij, dat de Zuid-Amerikaanse staten een afvaar diging gaan zenden van 500 man, dat Syrië, Egypte, Ecuador, IJsland, Haïti, enz. enz. hun padvinders gaan sturen en vrijwel geen land blijft achterwege. Op het uitgestrekte kampterrein van Mois son, dat een oppervlakte beslaat van 1,850 ha, zal een ware stad verschijnen met restaurants, winkels, banken, reisbureaux en taveerne's, waar men de meest uit eenlopende specialiteiten zal kunnen ver krijgen. De organisatie van dit massa kamp heeft geweldig zware eisen gesteld aan de Franse padvinders-organisatie, maar met inzet van alle beschikbare krachten is men erin geslaagd alle moei lijkheden te overwinnen en de zaak za' op wieltjes lopen. Op ter Jamboree, het evenement voor de padvinderswereld. door Tjeerd Adema 58 „Laten we hier zitten gaan," zei hij. op een gezellig hoekje van een café terras wijzend. Hij spreidde de courant op een tafeltje uit en beiden verdiep ten zich in een verhaal, waarvan nachtwaker Bas blijkbaar de geeste lijke vader was geweest. Brutale inbraak ln een warenhuis. Berucht insluiper gearresteerd dank zij de activiteit van een nachtwaker. Hedennacht is in het gebouw van Warenhuis „De Gouden Tros" een "wicht Amsterdams inbreker gear- *®ee^. De nachtwaker Bas hoorde bij een zijner ronden verdachte gelui den, welke op de aanwezigheid van ongenode gasten wezen. Na een vergeefs speuren in diverse afdelingen, vond hij op de reisafde ling een koffer, die blijkbaar door den insluiper was gereed gezet en die, zo als later bleek, een viertal kostbare bontmantels, ter waarde van ruim tienduizend gulden bevatte. De heer Bas bedacht zich geen ogen blik en maakte alarm, waardoor de politie binnen enkele minuten aan de jacht op den insluiper kon deelnemen Deze was intussen langs een pijp van de centrale verwarming geklom men, achtervolgd door den heer Van L., een lid van het kantoorpersoneel, die hem op het dak wist te grijpen en vasthield tot de politie hem kwam as sisteren. Een staaltje van bijzondere brutali teit is zeker, dat de insluiper zich onder een canapé had verborgen, waarop de nachtwaker en de heer Van L. een ogenblik hadden plaats genomen om een plan de campagne te ontwerpen. Dank zij de activiteit van den wa ker die een zieke vrouw en vijf kin deren heeft hij woont Diggelaars- steeg no. 5 heeft de politie een der brutaalste leden van de Amsterdamse onderwereld kunnen arresteren, wat zeker ter algemene voldoening zal strekken. Ook den heer Van L. komt een woord van lof toe voor zijn be leidvol optreden. Enige onbetekenende verwondingen, welke hij heeft opgelo pen, werden nog gisteravond in het ziekenhuis verbonden. Wonder boven wonder is de moedige nachtwaker vol komen ongedeerd gebleven. De inbreker de beruchte „De Bulder" is inmiddels ter beschik king van de justitie gesteld. „Je valt me tegen, Hans", zei Irma, terwijl ze zijn hand drukte. „Als ik dit lees, heeft Bas eigenlijk het zaak» Je opgeknapt". „En is door een wonderlijk toeval ongedeerd gebleven", zei Hans. „Ik ben allang blij, dat mijn naam er niet instaat. Kom mee, ik heb nog een ou den vriend dien zal ik aan je voor stellen". „Waar woont hij?" vroeg Irma. „Ik heb niet op een visite gerekend, ik bedoel, dat ik een eenvoudig toilet je...." „AI verscheen je als de vrouw van Diogenes, regelrecht uit de slaapaf- deling van de ton", zei Hans lachend, „dan zou je hem even welkom zijn. Hij woont bij het Vondelpark, kom maar mee". Ze zochten en vonden den ouden Dirk op zijn buitenverblijf en hij schoof dadelijk op om plaats voor de visite te maken. „Daar hebbie nou goed aan gedaan, jonge", zei' hij tegen Hans. „en wie breng je mee? Is het....?" „Zij is het", zei Hans, „de vrouw, die naast me zal staan als H ons op de huwelijksdag komt feliciteren". „Mijn hoge hoed!" riep Dirk vrolijk „mijn ouwe, trouwe hoge hoed, ikza je nog 's te voorschijn moete hale". „Maar voorlopig niet", zei Irma glimlachend, „want we hebben nog niet eens geld om een hoed voor den bruidegom te kunnen kopen". „Geld is bijzaak", zei Dirk, met een gebaar of hij de bankjes van duizend als overbodige papiertjes van zich af schoof. De hoofdzaak is: hebbe jullie elkaar lief?" „Ja, dominé", zei Hans en ze lach ten alle drie onbezorgd als kinderen, die een poppenkast zien vertonen. „Hij heeft 't al gezegd", zei Dirk, op het standbeeld van den prins onzer dichters wijzend. „Ik heb al zoveel jaar bij hem gezeten, dat ik precies weet, wat hij geschreven heeft. Twee zielen gloeiend aan mekaar gebakken. Tezamen verbonden in liefde en.,., enne™, ongemakken". „Is dat van Vondel?" vroeg Hans onthutst. „Reken maar van yes", zei Dirk „Ik heb 't in de leeszaal opgezocht. As ie nog leefde, zou 'k hem wellerus wat van mij laten horen". Hij staarde een ogenblik naar het standbeeld van den dichter, die, om geven door zijn godinnen, ernstig op het drietal neerkeek. Er zat een vogel tje op zijn bronzen hoofd, maar het deerde hem niet. Hij hield pen en pa pier gereed als om op te tekenen wat Dirk hem zou dicteren en wat mis schien het motief voor zijn eerstvol gend treurspel zou worden. Maar oude Dirk keek niet verder naar hem om. Die staarde glimlachend naar het blozende meiske, dat naast hem op de bank zat en hij bedacht, dat zijn vriend Hans, hoe onverstan dig hij vaak ook geweest was, ditmaal een bijzonder gelukkige keuze had gedaan. jwof.dt xervotafl

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3