fioogspannii Stad m Omgeving. Alkmaars nieuwste aanwinst In vijf dagen van Alkmaar naar Rotterdam i Gebrek aa ,,De Re Mr. P. Langeveld f Brandweerdemonstratie. De Ramblers in het Gulden Vlies Burgerlijke stand Tribunaal uitspraken. Egmond-Binnen De Nederlandse boer en de F.A.O. Zeshonderd zesiig meier sintelbaan Van water, zon en zomer(bad) INGEZONDEN. Hefloo. De Bevrijdingsfeesten Uitreiking Bonkaarten Noordscharwoude. Groot-Schermer. Egmond aan Zee. Ben gevaarlijke reis vol hindernissen Britten maaktei Feuilleton k maanden Gitteren is alhier op 59-jarige leef tijd overleden mr. P. Langeveld, in leven agent van de Nederlandse Bank hier ter stede. Mr. Langeveld kwam destijds van Amsterdam naar hier en vestigde zich als medewerker op het kantoor van mr. Offers. Na enige tijd als diens plaatsvervanger werkzaam te zijn geweest, nam hij bij het ver trek van mr. Offers het agentschap yan de Nederlandse Bank over. Mr. Langeveld oefende hier voor dien verscheidene jaren de advocaten- practijk uit en heeft ook enige tijd ge fungeerd als Deken van de Orde van Advocaten. Hoewel hij in het maat schappelijke leven niet op bijzondere wijze op de voorgrond trad, vervulde hij toch enkele openbare functies. Zo heeft hij in de gemeenteraad zitting gehad voor de Vrijheidsbond en was hy o.m. bestuurslid van Volkshuis- Vesting en Oranje-vereniging. In hem verliest Alkmaar een zeer geziene en gerespecteerde figuur. De teraardebestelling zal a.s. Woensdag plaats vinden op de algemene begraaf plaats aan de Westerweg. Woensdagavond a.s., de avond voor Hemelvaartsdag, zal de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer, volgens de oude traditie, haar inspectie op het Waagplein houden, gevolgd door enige demonstraties en wedstrijden. De aan vang is half acht. Het programma is als volgt: 1. Inspectie door den burgemeester, zowel van het materiaal als van de manschappen. 2. Beproeving van het materiaal. Elke spuit geeft één straal water. 3 Demonstratie van de totale water capaciteit der brandweer. 4. Demonstratie van de nieuwe auto ladderwagen. 5. Onderlinge wedstrijd der 4 korpsen om de „Blauwe Wimpel". De bezit ter sinds het vorig jaar is het korps „Burgerplicht". 6. Voetbalwedstrijd-Waterballet. Er komen 2 achttallen in het veld, gekleed in form. Elk achttal heeft twee doelverdedigers, die elk van één straal water zijn voor zien. Het bekende dansorkest De Ramblers, onder leiding van Theo Uden Masman, trad gisteravond weer eens in Alkmaar op en vond een uitstekend bezette zaal. De bezoekers, voor het merendeel het jongere geslacht van Alkmaar en omstreken, heeft het de uitvoerenden, dieeen reeks van hun meest bekende populaire- en radio-nummers brachten, niet aar bijval laten ontbreken. Verschillende nummers met zang van Marcel Thielemans, die zeer goed op dreef was, deden het weer best. Ook Ferry Barendse, die diverse be werkingen op zijn naam had staan, had veel succes. Hij is zo langzamerhand de „clown" van het ensemble gewor den. Sem Nyveen had veel succes met zijn vioolnummers, die meermalen een w'kome afv ,!ng vorm Jen. Wim Poppink was niet op volle kracht. Kees Kranenburg toonde zich weer een drummer van bijzondere kwaliteit, Vooral in zijn solo. Van de talrijke nummers, die in vlot tempo werden gebracht, noemen wij r Lago M jio e, Rue c Radis, H*t sprookje is uit, Suzannah, „Zand, zeep soda", Nacht op Hawaii", Top Hat, De Ramblers gaan naar Artis, To Ineke en potpourri van Joop de Leur-melodieën, waarin verschillende leden van het orkest zich uitstekende solisten toon den. Geboren: Maria G T, dochter van J J van der Heijden en E Z Bikker. Maria T, dochter van W G Rupert en F H M van de Wiel. Leonard J, zoon van J D Frerichs en J Wagter. Jo hanna E M, dochter van N C Bijl en MAE Annegarn. Johanna G M H, dochter van H T Smorenburg en A J J Langendijk. Pleter, zoon van KI Valk en P van TIel. Willem H, zoon van J Halm en A Doorn. Cyrillo F H M, zoon van H A Swart en C Ligthart. Geertruda. dochter van A Hoekmeyer en J C Segaar. Overleden: Teunis Wolzak. 69 Jaar, gehuwd met A J Hoogeveen. - Antje Brakenhoff, oud 81 jaar, weduwe van C Bleeker. --Dirk Koeman, oud 97 jaar, weduwnaar van T Bierman. Sijtje Rezelman, 78 jaar, gehuwd met L Teens- ma. Hendrika de Bruin, 41 jaar, ge huwd met P H Romer. Abel J Smith, 73 jaar, gehuwd met G Groot. Pleter S., te Alkmaar. 3 jaar in- ternerig, dus tot 7 Mei 1948, ontzetting uit de rechten. Gerardus K. te Alkmaar. 2 jaar intererig, dus tot 17 Maart 1948, ont- zettig uit de rechten. Klaas de V. te Alkmaar. Intern, voor de tijd reeds in detentie door gebracht, ontzetting uit de rechten. Wtflen Rijn H. te Alkmaar Ge schorst voor nader financiëel onder zoek. Gerardus P. G. te St. P&ncras. Be schuldiging ingetrokken. DARTELHEID MET DE DOOD BEKOCHT. Aangelokt door het fraaie zomerweer besloot de veehouder Boots aan het Over- dieland zijn koeien los te laten uit hun sombere stal en ze de weide in te stu ren. Koeien plegen bij die gelegenheid dartel en uitgelaten te doen. Zo ook hier. Met de staarten In de lucht en onder het maken van de gekste capriolen rende de troep het land op. Eén van de koe beesten kwam daarbij zo ongelukkig in een greppel terecht, dat het dier de nek brak en onmiddellijk dood was. GESLAAGD Mej. M Degenaar te Alkmaar is aan de Rijks-Universiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal-examen Rechtsweten schappen. MUTATIE BIJ DE BRANDWEER Burgemeester en Wethouders van Alk maar hebben op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan ir. C Keesman, adj.- comm van de brandweer. In zijn plaats is benoemd de heer J van Maarleveld. Geheel belangeloos heeft de heer Kees man zich echter ter beschikking gesteld als raadgevend ingenieur in bouw-tech- nische aangelegenheden. OPENSTELLING PHILATELISTENLOKET De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Alkmaar maakt bekend, dat bi) wijze van proef een afzonderlijk loket voor de verkoop van postwaarden aan verzamelaars zal worden geopend op elke eerste en derde Woensdag van de maand van 14—16 uur, te beginnen Woensdag 21 Mei a.s. HEDEN: Gulden Vlies, 8 uur: HOV Tweede Beei- hovenconcert, solist Willem Andriessen Wapen van Heemskerk, 8 uur: Pater Henri de Greeve met „Het Vierde Beest". DINSDAG Gulden VHes, 8 uur: Toneelgroep „De Maskers" met „Levensgang". BIOSCOPEN: Victoria, 8 uur: „De Vreemdeling"; 18 jaar. Harmonie, 8 uur: „Jericho"; 16 jaar. Cinema Americain, 8 uur: „Land zonder Leven"; tot 14 jaar onder geleide. ABT, 8 uur: „V" is Victorie; alle leef tijden. IN GEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN Ingekomen: E L Nieuwenhuizen van Haarlem; ALM Cousel, van Steen deren; Joh M van der Veen en gezin van Heiloo (NH); A X J Ruijs, komende van Engeland; E Folkers, van Heems kerk; M Zentveld, van Amsterdam; Dr v d Vlugt en gezin, van Grootegast; M A Blankendaal, van Alkmaar. Vertrokken: H Boendermaker, naar Castricum; C Jans, naar Egmond aan Zee; T Rozemeijer, naar Vdsen; M van 't End—Abbo, naar Amersfoort; P Swart, naar Oude Niedorp, Zijdewind J W Kuhn, naar Den Helder; L G J Koopman—Zonneveld, naar Ursem; W Ka nis en gezin, naar Alkmaar; J de Waard, naar Bergen, 't Woud; J A Willemsen. naar Amsterdam; M BlomKlapwijk, naar Castricum; KI Zwart, naar Egmond aan Zee. Zaterdagmiddag vond in Cinema-Americain te Alkmaar een lezing plaats, waaraan verbonden was een filmvoorstelling, georganiseerd door de afd. Sociale aangelegenheden van het Ministerie van Landbouw, in samenwerking met de Gezondheidsdienst voor Vee in Noord-Holland. Vóór met het vertonen van de films „De grond wordt weer goed", „Fruitfilm" en „De Bonte moet er uit" werd begonnen, leidde de Prov. Voedselcommlssarls, de spreker van deze middag, ir. J. W. Zaayer in met enkele korte woorden. De heer Zaayer sprak over „Internationale samenwerking op Landbouw- en Voedseivoorzieningsgebied". WaargchQniyk daartoe geïnspl reerd door de minder dan matige bezetting van de zaal, merkte de heer Zaayer op, dat óók in de pro vincie meer belangstelling voor het werk van de internationale organi saties gewenst is. Immers, na de laatste oorlog is de toestand zorg wekkend. Er zijn geen arbeidskrachten, er zijn geen machines, b.v. voor trek kracht, waartegenover staat, dat deze gebreken binnen enkele jaren wel weer te herstellen z(jn. Hoewel graan, aardappelen en suikerbieten weer vrijwel op peil zijn, zijn er nergens voldoende grondstoffen voor de im porterende landen voorradig. Uit de volgende cijfers blijkt dit overduide lijk. De exporterende landen hebben 'n overschot van 18 millioen ton, ter- wfll door de importerende streken 28 Nadat de gezellige Alkmaarse grasbaan in het gemeentelijk Sportpark zeven jaar lang door scherpe paardenhoeven en slippende motorbanden was mishandeld, kon men haar nauwelijks meer een grasbaan noemen. Zij leek soms meer op een modderbad! De heer A. Blom Hz., voorzitter van de paardensportvereniging „Vooruit", kon zich node met deze onge wenste metamorphose verenigen en besprak het geval met wethouder Couwenhoven. Deze voegde de daad bij het woord en reeds veertien dagen later hadden de plannen voor een sintelbaan vaste vorm aangenomen Zaterdagmiddag werden wij in de gelegenheid gesteld het juist gereedge komen werk in ogenschouw te nemen. Een nieuwe werkwijze. Deze 660 meter lange en 9 meter brede baan is volgens een apart pro cédé vervaardigd. Eerst werd de bo dem 28 cm. diep uitgegraven. In deze holte werden 30 cm. puin en vervol gens 5 cm. hoogovenslakken gestort. Na walsen kwamen op deze onderlaag 6 cm, grove sintels. Hierop werd tenslotte de toplaag, bestaande uit n mengsel van vier delen teelaarde, acht delen fijne sintels en een deel poederklei aangebracht. Een op deze wijze aangelegde sin telbaan biedt onder meer de voorde len, dat het onderhoud betrekkelijk eenvoudig is, terwijl een intensief gebruik de kwaliteit slechts ten goede komt. Een volgens dezelfde methode vervaardigde baan in Deventer vol doet zeer goed. Jan Derksen kwam bij hen. Hoewel de ervaring natuurlijk zal moeten uitwijzen in hoeverre een en ander met de werkelijkheid in over eenstemming is hoopt men de baan niet alleen voor harddraverijen en mo torraces, doch ook voor rennen en wielerwedstrijden te gebruiken. Don derdag a.s. zal met harddraverijen en rennen de officiële opening plaats hebben. Wat de wielersport betreft, gaat de nieuwe baan haar carrière onder een goed voorteken tegemoet. De wereld kampioen Jan Derksen kwam onver wacht een kijkje nemen. Het leek hem een goede baan en in ieder geval was Jan er heel wat beter over te spreken dan over de deviezen-kwestie! Restaurant eveneens vernieuwd. Was dit onverwachte bezoek een aangename verrassing, er wachtte ons nog een tweede van meer permanente aard. Toen we na een rondgang over de hier en daar nog wat hobbelige baan het restaurant onder de tribu ne binnentraden bleek ook dit een ware gedaanteverwisseling te hebben ondergaan. We zouden bloemrijke beschrijvingen kunnen geven over de vrolijk gekleurde stoelen, het keurige buffet. Maar gaat U dan zelf eens kijken, dan kunt U meteen een oor deel vellen over de wandtekeningen, die ons minder geslaagd voorkwamen. Grote plannen. Verder kunnen we nog mededelen, dat er na deze vernieuwingen nog andere op het programma staan. Zo wil men te fijner tijd een avondverlichting en een sproei-instal- latie, met hydranten en een pompin- stallatie, langs de baan aanleggen. Dat hangt echter van een ding af: „Komt de Toto terug?" Is dat het geval, dan is er onzes inziens een grote kans, dat de wens van den heer Blom, dat de Alkmaar se baan „de" baan van Nederland mag worden in vervulling zal gaan. Een verdiende beloning. Tot slot van deze officieuse plech tigheid bedankte de heer Blom de firma de Moei en Hermes voor de prompte wijze waarop net werk on danks de vorst-stagnatie was uitge voerd. De werklieden kregen elk een toegangsbewijs voor de openingswed strijden. Gezien de lange werktijden, gemaakt om vooral toch op tijd klaar te zijn een verdiende beloning. millioen ton wordt gevraagd. Er Is dus een tekort van 10 millioen ton graan. Rechtvaardige verdeling. Vroeger kon ieder kopen waar hij wilde, aldus spr., thans echter streeft men naar een rechtvaardige verde ling, een soort internationale distri butie of, zo men wil een internatio naal Bureau Voedselvoorziening. Daartoe werd in 1946 te Washington de International Emergency Food Council gesticht, waaraan alle expor terende en importerende landen mee werken, behalve Argentinië en Rus land. Het ligt in de bedoeling, dat deze Council haar werkzaamheden zal beëindigen, zodra vraag en aanbod in evenwicht zijn. De heer Zaayer wees er op, dat men tegen elke prys een herhaling wenst te voorkomen van de toe stand na de vorige oorlog, toen er een dusdanig overschot op de we reldmarkt was, dat b.v. tarwe ver kocht werd voor 2 k 8 gulden per 100 kg. en varkens 23 cent per kilo levend vlees opbrachten. Wanneer men nu weet, dat 70% van de tota le bevolking der aarde zyn bestaan vindt in landbouw en vissery, is 't duideiyk, dat de bevolking koop krachtig zal moeten zyn. Ondanks het feit, dat er een grote overproductie is, blijft de voedselvoor ziening zeer ontoereikend. Spr. noem de Oost-Azië als voorbeeld hiervan. Daar is geen sprake van een over schot, integendeel, er heerst een ern stig tekort. „Onderconsumptie". 50% van de bevolking krjjgt te weinig, 30% maar juist voldoende. Er kan dus beter gesproken wor den in plaats van overproductie onderconsumptie. Dit probleem werd onderkend in het principe „Freedom from want" en kreeg vorm op initiatief van president Roosevelt in de F.A.O. (Food- and Agricultural Organisation) die be ter wil zorgen voor de onvoldoend gevoede groepen en een groter wel vaartspeil wil bereiken door indus trialisatie. Kan dit plan verwezenlijkt worden, zo vroeg de heer Zaayer zich af. Zal Amerika bereid zijn, dit te financie ren? De oplossing moet niet gezocht worden in hulp van een bepaald land, doch in internationale samenwerking. Hoewel in 1946 op de voedselconfe- rentie te Kopenhagen vrijwel alle lan den hun medewerking toezegden, blijft het vaststellen van de prijs één der grootste moeilijkheden, door het verschil in productiekosten. Deskun digen bevelen aan niet de productie te beperken, maar de consumptie op te voeren, waarbij een overeenkomst voor elk product afzonderlijk geslo ten zou moeten worden. Reeds is dit beginsel in de practijk gebracht op de tarwe-conferentie te Londen in MaartApril van dit jaar. Maar hoe wel men vorderingen maakt is de overeenkomst nog niet geslaagd. Er zijn struikelblokken, prijs, duur van de overeenkomst enz. Een uiteindelijk resultaat moet echter bereikt worden, anders dreigt er een catastrophe. Nadat ir. Zaayer had besloten met de opmerking, dat nog té veel in landbouwkringen de overtuiging Er was maar één gast, die ontbrak, gistermorgen in het Zomerbad op het Sportpark en dat waa de son. Juist de meest gesieae gast, die deze dag tot een daverende ouverture moest maken, liet verstek gaan. Overigens was het een gezellig en gemoedelijk kringetje, dst daar in het oafé was verzameld, om het nieuwe seizoen in te leiden. Voor de feestelijke gelegenheid was het saaltje versierd met bloemen en alles zag or licht en fleurig uit. En by so 'n openingsdag horen speeeh- jes, waaraan het dan ook niet ont brak. De heer Van der Grient zei plezierige woorden tot zijn badmees ters en tot zfln bedrijfsleider en te gen de nieuwe pachters van de buf fetten. De fraaie roienperken, die zyn aangelegd, zijn het werk van den heer Aster, die dus óók niet werd vergeten. En de heren lieten zich niet onbetuigd. Jan Stafecki, bedrijfsleider, sprak even plezante woorden terug en de he ren Pelgrim en Smit, de pachters, volgden dit voorbeeld. En daarbij kwam wel op bijzondere wijze vast te staan dat het beheer van de buffetten bij genoemde heren in goede handen zal zijn. Er kwam koffie en er kwam gebak; er kwamen nog meer waarderende woorden en de zwem meester van de Overdekte, Rozema en v Es kwamen 'n kijkje nemen en onder tussen was 't 10 u. geworden en hoewel ei nog geencassière was om de pennings kes op te strijken, werd het rimpelloze water-oppervlak al gauw in beroering gebracht door de eerste liefhebbers van de nobele zwemkunst en schar relden de kinderen aan ringen en schommels om. Er is nog dezelfde geïmproviseerde chloo:'-installatie van het vorig jaar, er moeten nog stukken rietmat worden geplaatst, het cement, dat op het laat ste ogenblik van gemeentewege werd aangebracht, is te snel gedroogd en dus gebarsten en moet opnieuw worden aangesmeerd, er is geen thermometer te krijgen, tot in de verste uithoeken van Amsterdam niet, en dus moet de temperatuur van het water nog maar geschat worden, maar er blinkt nieuwe verf, de zandbak levert geen gevaar meer op v r de kleinen door de zwaaiende schommels, er waaien vlag gen, er wordt geploeterd en gespat en het Zomerbad is open. En daar komt het maar opaan! Dat dacht klaarblijkelijk de zon óók, die het leven beterde en 's middags acte de présence kwam geven. Leve de lente, leve de zon en leve het Zomer bad! Uitstekend weer begunstigde nu de uitgestelde kinder- en volksspelen die door het Bevrijdingscomité waren geor ganiseerd. Niet alleen dat de kinderen én groteren weei enkele uren gezellig werden bezig gehouden, maar vele vaders en moeders genoten weer van de prestaties hunner kinderen. Het comité had wederom gezorgd voor vele tractaties, wat door de jeugd op hoge prijs werd gesteld. (7e en 8e periode) tabak-, gecombi neerde- en versnaperingenkaarten en brandstoffenkaart seizoen 19471948. De uitreiking zal plaats vinden van 9 3012 en van 13 uur te Heiloo (Rus tende Jager) zelfverzorgers op Woens dag 14 Mei 1947. Normaalverbruikers voor hen wier naam begint met de letter: A tot en met E op Vrijdag 16 Mei. Naar het uitreiklokaal dient te wor den medegebracht: Distributiestam kaart met inlegvel Bonkaart 705, waar op üe inwisselingbon voorkomt. (Losse bonnen worden niet aangenomen). Voor (plv.) gezinshoofden en daar mee gelijkgestelden bovendien ingevuld aanvraagformulier MD 32315 voor brandstoffen: brandstoffenkaart T 606. Geoebte Redactie, Mag ik u verzoeken om opname het volgende: In uw artikel „I spoed is zelden goed" in uw blad van Zaterdag stelt u de vraag: waarom was het nodig, dat de vestigingsver gunning zo lang uitbleef? Ik mag daar het antwoord op geven. De dames S wilden de boven wooing van onze zaak, Langestraat 33, betrek ken en hadden den heer de Haas we ten te bewerken, zodat dit reeds zijn goedkeuring had. De heer de Haas deelde mij dan ook in een telefoon gesprek mede: Als u de dames S. op die bovenwoning wilt toelaten, komt het met Wilhelminalaan 5 wel in or de. Om gegronde redenen, den heer de H. en de commissie bekend, beb ik dit moeten weigeren. De heer de H, echter had blijkbaar zulke merkbare verplichtingen aan de dames S. en toonde zich door mijn houding zó op z'n tenen getrapt, dat hij ogenblikke lijk omzwaaide, en ik ondervond van af toen niets dan tegenwerking van hem. Ik noem dit wanbeleid. De omstandigheden (gezinsuitbrei ding) dwongen mij tenslotte tot han delen. Daarom ben ik zonder vergun ning in mijn woning, getrokken en daarom moest de kantonrechter my in 't ongelijk stelle en daarom wil men, dat ik nu mijn woning vrijwil lig verlaat en daarom weiger ik dat en daarom wil men mijn gezin met ge weld uit mijn eigen huis verwijderen en daarom zal ik mij tot het uiterste tegen een overmacht verzetten. De commissie sanctionneert door deze wijze van handelen de willekeur en het wanbeleid van een ambtenaar, waarvan zij zich (om begrijpelijke re denen) thans heeft ontdaan, doch waarvan ik één der slachtoffers ben. Mijnheer de Redacteur, ik dacht dat wij leefden in een geordende recht staat, maar wij schijnen overgeleverd aan de willekeur van ambtenarij, die door de overheid wordt gehandhaafd. Tenslotte wil ik er nog op wijzen, dat ik reeds 2 jaar geleden de commis sie verzocht om een grotere woning. Ik hoorde daar nooit iets van. Dit meende ik ter aanvulling van uw arti kel en ter nadere voorlichting van de publieke opinie te moeten opmerken. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, H. BRüGGEMANN. heerst, dat met het oogsten de taak geëindigd is, waar toch ook aan de economische belangen volle aandacht moet worden besteed, was er nog ge legenheid voor het stellen van vra gen. VERHOGING VAN POLDERLAS'ASN. In de vergadering van de stemgerech* tlgde Ingelanden van de Noord-Schar-* wouderpolder bracht de heer A. Swages» namens de kascontrolecommissie verslag uit. De ontvangsten waren geweest f 2474.65 en de uitgaven f 2370.57, zodat er een batig saldo was van f 104.08. Een: kascontrolecommissie voor 1947 werd be noemd. De heren K v Dijk, S Worma- becher en J Heeringa namen hierin zit* ting. Bij de behandeling van de begro-» ting bleek, dat de brandschadeverzeka-* ring van de sluiswachterswoning met schuur en watermolen was verhoogd tot f 20,500. De begroting sloot in ont* vangsten en uitgaven op een bedrag van f 2852,80, met een póst onvoorzien van f 191.05. De lasten werden verhoogd met t 2 per h.a. Het bestuur vroeg en verkreeg machti ging voor een kasgeldlening van ten hoogste f 500. Hierna sluiting. VOORDRACHTAVOND. De uitgestelde voordrachtavond van mevr. M. v. SchotenOosterchrist uit Hoorn is thans bepaald op Hemel vaartsdag, 's avonds 8 uur, in de Ned. Herv. Kerk alhier. Deze avond wordt aangeboden door het Ned. Herv. Kerk koor, welke vereniging ook enkele lie deren zal zingen, onder leiding van mevr. B. "WïedijkTerpstra. Entrée is vrij. Niemand verzuime een begaafde declamatrice als mevr. M. van Scho tenOosterchrist te beluisteren. Zij zal o.a. voordragen „Peer Gynt", twee Vlaamse schetsen e.a. gedichten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Lylia, dochter van W H T Propstra en S Summers. Cornells, zoon van J Wijker en M Grin. A<$rl- aan, zoon van J Webeling en J SchreuAer Ondertrouwd: J Wijker en J.Wij ker. P Verschoor (won. te Alkmaar) en E Blok. R Krab en J M Zwart K Zwart (won. te Egmond-Binnen) en M Visser. M Kaal (won. te Alkmaar) en E Zwart. Getrouwd: W Glas en M J Gul. K Krab en J M Zwart. K Zwart (won. to Egmond-Binnenj en M Visser. J de Rooij (won te Beverwijk) en A Zwart. Overleden: A van Riesen, wed. van A Bijl (overleden te Velsen). De gevoelige chauffeur Bij de oprijlaan van een landhuis bij Westerveld staken een paar keurig ge klede dames van onbestemde leeftijd fle handen op en de menslievende chauffeur kon het niet over zijn hart verkrijgen ze zonder meer voorbij te rijden. Zijn wagentje was volgeladen, maar de achterklep werd neergelaten en de dames reden met bengelende benen mee als een straatjongen achter op een sleperswagen Bij Schoten moest de wagen een zijweg in, maar de smart van het afscheid werd verzacht door de ontdekking van een theegelegenheid, waar even gepleisterd kon worden. Omdat er geen bussen of taxi's meer reden, zag het er naar uit, dat de tocht te voet voortgezel zou moeten worden, maar bij de brug over de Jan Glijnis- vaart bleek de bestuurder van een luxe auto bereid den heer R. en diens tocht genoten mee te nemen. Helaas bleef het bij zijn goede wil, v/ant bijna op hetzelfde ogenblik werd de wagen door een Hollandsen officier gevorderd. Dan maar weer lopen, maar na vijf mi nuten werden de reeds berustende wan delaars andermaal achterop gereden door de auto met pharmaceutische arti kelen. Had de chauffeur zijn taak al achter de rug, werd hij door zijn gevoelig hart opnieuw in de richting van de moede wandelaars gedreven, of was het mis schien de herinnering aan het blinkende geldstuk, dat hem nog zo kort geleden 'n de hand gedrukt was, dat hem deed besluiten het zilverspoor nog verder te voigen? Wat het ook geweest moge zijn, de wandelaars konden naar Haarlem wor den getransporteerd, waar het, evenals elder9, benauwend stil was. Geruchten. Uit gesprekken in de tram naar Heem stede bleek wel, dat de wildste geruch ten de rondte deden. Schiphol was een wapenarsenaal gebleken. Plesman zou gearresteerd zijn Wie en wat kon men op zo'n dag van algemene verwarring nog geloven? Van Heemstede ging het per taxi naar Sassenheim, maar noch de chauffeur van deze waren, noch een auto-verhuurin- rlchting bleken bereid de passagiers verder te vervoeren. Zij waren bang en niet ten onrechte, want het was bekend geworden, dat een uur te voren een autobus vol militairen gebombardeerd was en dat alle inzittenden de dood had den gevonden. De restaurateur van „Het Bruine Paard, die al spoedig begreep, dat zij a bezoekers hoewel het intussen half ze* was geworden zich meer voor een auto dan voor spiegeleieren met ham in teresseerden, verzekerde, dat nog kort gei eden enkele zijner gasten met een door hem bezorgde auto naar Den Haag waren vertrokken. Meerdere auto's passeerden en daar tussen een afdeling artillerie. Het was een imposant gezicht, maar wat de ge strande reizigers op dat ogenblik veel meer interesseerde, was een met dozen en pakken volgeladen auto van een handelsreiziger, die, na enige onderhan delingen, bereid bleek de passagiers, zo goed en zo kwaad als dat kon, naar Rot terdam te transporteren, de Juffrouw naast den bestuurder, de heer R. in de laadruimte, waar hij even later handen te kort kwam om de van alle kanten Of hem afstormende dozen en pakken tegen te houden, waaronder hij tijdens het reiden bedolven dreigde te worden. Op de grote weg Op de grote weg lagen de restanten van de verbrande bus en even verder waarschuwde een soldaat, dat de wagen veiligheidshalve terug moest en daarna de oude verkeersweg moest blijven vol gen. In het in opgewonden stemming ver kerende Voorschoten verklaarde een of ficier, die met een revolver in de hand het portier opende, dat het onmogelijk was verder dan Den Haag te rijden. Hij had een vooruitziende blik, maar dat zou eerst in de Hofstad blijken, toen ditmaal de vrouwelijke helft van het reisgezelschap er op aandrong, het laat ste traject er toch nog maar bij te nemen Op de Rijswijkse weg werd de Inhoud van de auto gecontroleerd en bleek men van militaire zijde geen bezwaar tegen voortzetting van de reis te hebben er op de Hoornbrug werd het triestige van de namiddag een ogenblik verdreven door het uitzicht op een opgepakte Duit se valschermjager, maar de zon schoot al weer gauw voor de wolken, doordat de chauffeur, die, ondanks het gevaar van het vliegveld Ypenburg, de nieuwe weg nam, door een soldaat in stormtenue verhinderd werd verder te rijden. Handelsreizigers zijn in de regel nogal volhardend. Hij reed door met het smoesje, dat hij een speciale vergunning had en dat hij de nieuwe weg koos, was aan zijn goed gesternte te danken, omdat, terzelfder tijd op de oude weg een Delfts student In zijn Fordje zó verwond werd. dat hij binnen enkele dagen is overleden Ypenburg uitgebrand. Het vliegveld bood een troosteloze aan blik van uitgebrande hangars en er heerste een doodse etilte. Langs een bomkrater hobbelde de auto over de overal verspreide stenen. De chauffeur trachtte met een snelheid van 100 K.M. ook dit oord der verschrikking te ontkomen, te meer toen hy hoorde, dat er met een machinegeweer op de wagen werd geschoten. Hier en daar lag een neergeschoten vliegtuig en een grote Messerschmidt be sloeg bijna de gehele breedte van de weg. Mer behulp van een gèhelmden soldaat, die met het geweer in de aanslag op zijn eenzame post stond, kon een stuk van den gebroken vleugel zo ver worden op getild, dat de auto er onderdoor kon maar even voorbij Delft lag een haken- kruisvlag dwars over de weg en vijftig meter verder werd de auto door eer» wachtpost van twee man aangehouden Duitsers. Het waren mannen met hakenkruis-em blemen, waarvan de grootste met zijn grijnzende rode tronie de nodige infor maties inwon. „Sie haben pech", zei hij en ten be wijze daarvan kwamen een tiental val schermjagers toegelopen met hun com mandant, die het Rode Kruis-embleem op zijn jas droeg en absoluut onwillig bleek te begrijpen waarom iemand in deze tijd van Den Haag naar Rotterdam wilde rijden. „Aber weshalb?" Na het dringende verzoek, de tocht mogen vervolgen, ging hij met vier ka meraden beraadslagen. „Es sind Spione", werd er gezegd. „Wlr sollen die Leute schieszen." Het was eigenlijk te dwaas om er bang van te worden, maar de commandant be sliste, dat de tocht naar Rotterdam die nog maar tien minuten zou duren levensgevaarlijk was geworden. Hij kon ook niet toestaan, dat de tocht door het land vervolgd werd en beval reizigers die nacht in de wagen te blijven en maar op de grond te gaan liggen al* het daarin te warm werd. In het schemerduister kapten soldaten met hun bajonetten de llgusterhaag. welke de weg van het fietspad afsloot, en duwden de auto zo dicht mogelijk tegen het hakhout, dat he8 fiestpad weer van de glooiing van de slootkant scheidde. Toen kwam de nacht der verschrik king. m (Wordt vervolgd) In een wedstrijd, welke eige leen in de eerste helft aan gespannen verwachtingen h< daan, is het elftal van Gro tannië er in geslaagd na ■aonstratie van superklas, niet minder dan 61 van van Europa" te winnen, wel wys, dat het peil van het het eilandenryk nog steeds hoger niveau ligt dan op i tinent. Toegegeven, dat d< Iets geflatteerd zijn, dat tv de zes doelpunten op allerc kigste manier ontstonden opzetteiyke handsbal, waarv strafschop werd gegeven keer in eigen doel getrapt) aan de andere kant zal de tieve toeschouwer niet kunn kennen, dat als de Britse vo, gewild had de dubbele cyfer zonden zjjn gehaald. In de tweede helft immers rust was ingegaan met eei ▼oorsprong maakten de Bri in 't overvolle Hampdenpark monstratie van. Zij wilden ht zo mooi mogeiyk doen en lui niet, dan probeerde men het zich noemenswaardig in te sj een volgende keer nog eens. De eenheid der I De grote kracht van het Bri tal school in zjjn eenheid, terwi by „De Rest" dit onderdeel het ke punt vormde. In het Britse team kwam één styi tot uiting, die van h derne typisch Engelse voetba geen niet behoefde te verwoi daar deze spelers op een enke zondering na in de Engelse 1 uitkomen. De grote les van de: moeting was, dat het onmogc om een homogene ploeg san stellen, die het met enige ks succes tegen de Britse strydwij: opnemen. Bovendien ïykt he moeiiyk teamspirit in een ploe het continent te krijgen, aan de nationale prikkel ontbreekt meeste van de gekozenen du; spelen, dat het er hun kenneiyk doen is persoonlijk zoveel moge) te vallen in plaats van zich on schikt te maken aan het gehee De wed Het stadion van de Queens F.C. te Glasgow bevatte mee 130.000 toeschouwers, toen d gelse scheidsrechter Reader oi over drie uur de wedstrijd lie! vangen. Het begon met een groot Wicht van het Brits elftal, wi uitdrukking kwam in een hoekschoppen in de eerste ti minuten. In die tussentijd kwam ook Rest" tot enkele verdienstelijke vallen, maar een typisch contin( fout is, dat men vóór het do kluts kwijt raakte en de af wei eventueel bekroond met een schot, veel te wensen over liet. Na uitstekend samenspel vai binnentrio slaagde Mannion er de 21ste minuut de score te op Maar vier minuten later kopte kes fraai naar Prest, die in een ren twee maal aanvoerder Hare keurig omspeelde en Nordahl op te afstand van het doel de bal de voeten legde, een niet te re kans, waarvan de Zweed ook teerde (1—1). Na ruim een hal! viel de beslising van deze ontmo< Scheidsrechter Reading wees, Ludl, die Mannion veel te vee] spel had gelaten, de bal vallende de hand aanraakte, naar de witte en Mannion schoot onhoudbaar Darui in (2—1). Morele „De Rest" had een morele gekregen, welke snel door de ten werd uitgebuit, want een nuut later vergat men Steele at vallen en vóór dat iemand het realiseerde lag de bal in de tou terwyi twee minuien na dit doel Mannion en Lawton opnieuw E net nakijken gaven (4l). daarmede was het pleit beslecl I tJ" fltweede helft was de onfa I aankyken nauwelijks wt «aa"Ud»t ig£w °P het 3Pelersi1 Dan,'i h h6t Veld stond' Pa°l; Darm begrepen na een half urn kaar wel eens niet en zonder da 1 Ie?. T lets aan deden' rolde kalm in het doel (5—1). door Tjeerd Adema 80 En intussen had de klant al t Bakt! wonderlijke scheppinf S®..» 2ette ze op haar hc zich aar haIs voor de sPi »e kun V°ren en Van aehtl kunnen, bekijken en een onte JtndersTi, zel: »Heeft u werkelijk r S^; keu°a?s"VreeS lk' dat er V00r keljufjT ls het standbeeld voor de van U2L een hoedenafdel klant i„ a'dekng schoenen, v ""t m een gemakkelijke faut

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2