Siad en Omgeving, Sport Adoli was te veel zakenman In vijf dagen van Alkmaar naar Rotterdam noos hakt 't Stadhuis. De broodvoorziening in gevaar. Dood door schuld bewezen geacht. De Maskers treden voor het voetlicht. Bijzonder Gerechtshof Burgerlijke Stand De promotiewedstrijden van Alcmaria Opening van 't Alkmaarse Draafseizoen De zomeravond- competitie. Opstelling Alkmaarse Boys. Een goede tip van T.I.P. „Alles voor Adriaan" Als die eens konden spreken. Predikbeurten. Tribunaal doch hielp de bevolking waar hij kon De derde en vierde klasse. Heiloo. Marktberichten Een gevaarlijke reis vol hindernissen Er wordt van bakkerszijde «en ernstig beroep gedaan op het pu bliek. De meelvoorraden by de bakkers is gering. Om te voorko men, dat deze nog meei vermin deren, zonder dat deze aangevuld kunnen worden, dient het publiek geiyktydig met de ontvangst van het brood, de bonnen over te geven. Zonder deze medewerking zou de regering ertoe kunnen overgaan, het broodrantsoen te verminderen. De Meervoudige Kamer te Alkmaar deed gisteren uitspraak in de zaak tegen Pieter K., beschuldigd van dood door schuld. Het tenlaste gelegde werd bewezen geacht, en K. werd deswege veroordeeld tot het betalen van een geldboete van 250,-. Opvoering van „Levensgang". Gisteravond trad de Alkm. toneelver. „De Maskers" in het Gulden Vlies op met het toneelspel „Levensgang" van Jac. Braun, en zij kan over het behaal de succes tevreden zijn. Met aandacht hebben de talrijke toeschouwers de ge beurtenissen in de familie Burt gevolgd. Dat er in deze familie tussen de ouders en de vier kinderen met hun resp. ver loofden conflicten niet konden uitblij ven, bleek al spoedig, toen de zoon Johnny de schuld van vader op zich nam en zijn eerst gesmade verloofde Polly een meisje bleek met een gouden hart, die de opofferende liefde van moeder Burt, het best wist te waarde ren. De zoon Joel liet zich van een minder mooie kant zien. Er werd onder regie van Jos. Groen land in een zeer behoorlijk tempo ge speeld en de rolverdeling was met overleg geschied. Mevr. VenemaSchoen had er niet tegen op gezien zich in de oude moe der Burt te veranderen, en zij heeft die rol met veel toewijding vertolkt. Duidelijk liet zij de liefde voor haar zo verschillende kinderen uitkomen. Mej. N Barsingerhorn maakte een zeer goede indruk als Polly Gable. De zo uitéénlopende karakaters van Drusulla, Hester en Julie kwamen in de vertol king van mevr. Heiligenberg, mevr. SchoenHabich en mevr. Godvliet— Klanker duidelijk uit. Jaap Schoen maakte een heel goede beurt in de rol van Johnny. Dick Mee lis gaf een juiste uitbeelding van den liefdelozen zoon Joel, terwijl Geer Mannes als Jimmy niet Onverdienste lijk was, Jan Dogger zag men in de eerste acte als vader Burt, opmerkelijk was het mooie décor van The Groot huizen. Regisseur Groenland heeft weer een aardig resultaat bereikt. Voor de muzikale afwisseling zorg den Tom Dekker's Rhythme Stars. Door bovenstaand gerechtshof wer den de volgende uitspraken gedaan: M. Met te Alkmaar, 7 jaar interne ring; H. R. Humer te Alkmaar, 6 jaar in ternering; J. Wijkstra te Alkmaar, 7 jaar in ternering en D. Mol te Castricum, 8 jaar inter nering. Van deze straffen wordt de tijd, doorgebracht in voorarrest, afgetrok ken. Bovendien werden allen voor de tijd van het leven ontzet uit de po litieke rechten. Geboren: Wilhelmus J. J., z. v. C. Buts en E. A. Kuiper Markia A., d. v. A. Schoen en A. Swam. Gehuwd: J. G. Knuist en A. C. Verbeek J. Pol en M. A. Brammer C. H. Verstappen en G. de Rooij P. J. van Westerop en J. de Groot C. L. Langenacker en T. van Houten A. C. Joor en M. J. Molenaar C. Ploeger en C. M. Heidemann - G. Bijl en J. van Ingen. Overle den: Adrianus Hugens, oud 65 jaar. Maandagavond zyn te Amster dam de bestuursleden der vier voetbalclubs, die straks moeten strjjden om één plaats in de 2e klasse, by elkaar gekomen. De club, die de degradatiewed- stryden moet spelen, H.B.C., had, zoals te doen gebruikeiyk, de eer ste keuze. Zp wenste eerst een thuiswedstryd te spelen tegen Alcmaria. Holland moet eerst naar D.E.C. De eerste helft van deze com- tltle ziet er als volgt uit (be houdens goedkeuring door de K.N.V.B.) 26 Mel: H.B.C.Alcmaria; D.E.C.Holland. 1 Juni: AlcmariaD.E.C.; Hol land—-H.B.C. 8 Juni: HollandAlcmaria; H.B.C.—D.E.C. Na het spelen van deze eerste helft wordt het verdere program ma vastgesteld, waarby de club, die onderaan staat, de eerste keuze heeft. De Sintelbaan in gebruik Het belooft morgen een bijzondere dag te worden voor Alkmaar en de paardensport. Het seizoen zal in onze stad geopend worden met courses van „Vooruit" en wat het bijzondere is: op de nieuwe sintelbaan van het Gem. Sportpark. Wij twijfelen niet of dat zal een attractie worden, want er zul len beslist snelle tijden gemaakt wor den. Gezien het prachtige zomerweer zal zeker de belangstelling buitenge woon zijn. Het programma brengt vier langebaan-nummers en een 800 m. course, waarvoor de inschrijvingen al le uitstekend zijn. Muziek van de Post- harmonie zal het geheel mede een feestelijk aspect geven. En zoiets mag men op een openingsdag in alle op zichten verwachten. Voor de zomeravondcompetitie speel de 't Boekh.bur. v d. H. M. v. L. tegen de fa. Holsmuller. Tot de rust ging de strijd ongeveer gelijk op, met 't B.H.B. iets meer schotvaardig, zodat de rust met een 30 voorsprong in ging. Na de rust bleek bij de fa. Holsmuller de vermoeidheid mee te gaan spreken en voerde 't Boekh.bur. de stand op tot 9—0. De fa. H.W.H. toonde zich sportieve verliezers en prettige tegenstanders. Aan beide kan ten was de bedoeling van de Zomer avond-voetbalcompetitie goed begre pen. Een genoeglijk partijtje voetbal na afloop van de daktaak. Er was veel belangstelling. WIE IS DE EIGENAAR? De recherche van de Alkmaarse po litie verzoekt te worden bekend ge maakt met den eigenaar van het he renrijwiel van onderstaand signale ment: Zwart gelakt met beroest, zwart ge lakt stuur, linker handvat rubber en rechter handvat hout; bruin leren za del, remnaaf, massieve voorband en achter een luchtband; zonder verlich ting. Het pedaal aan de rechter crank ontbreekt. Inlichtingen op kamer 12 van het politiebureau bij de afd. re cherche. BEëDIGING PLAATSVERVANGEND KANTONRECHTER. Tijdens de zitting van de Meervou dige Kamer j.l. is Mr. C. A. de Groot te Alkmaar beëdigd als plaatsvervan gend kantonrechter. DE WATERTOCHT AKERSLOOT- ALKMAAR. Het was niet een schrijven van de zeil- en watersportver. Uitgeest, dat ons over bovenstaand onderwerp werd toegezonden, doch van de Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging. HEDEN: Gulden Vilei, 1,30 en 4,00 uur: Klnder- matlnée „Sjors van de Rebellenclub" 8 uur: Feestavond ten bate van „Ne derland helpt Ir.dië". Wapen van Heemskerk, 3 uur: Kinder voorstelling „Sim Sala Blm de Heks" 8 uur: Accordeonconcert Crescendo met medewerking van het Enkhuizer Accordeon-orkest. Brandweerdemonstratie, 7,30 uur Waag- plein. HEMELVAARTSDAG: Opening Sintelbaan, 2 uur: Draverijen en Rennen. Noord-Hollandse Damdag, 10 uur: Aula Gymnasium: Reünie, wedstrijden en tentoonstelling Stertoeht N. H.: Wandelsportvereniging Start 1012 uur van Gulden Vlies. Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond N. H. Wandelsportvereniging; „Haar andere man" Wapen van Heemskerk, 7,30 uur: Dansen BIOSCOPEN: Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond Alkmaars Mandoline-orkest „De Tokkelaars". BIOSCOPEN (tot en met Donderdag): Victoria, 8 uur: „De Vreemdeling"; 18 jaar Hemelvaartsdag 7 en 9,30 uur. Harmonie, 8 uur: Jericho"; 18 jaar. Hemelvaartsdag 7 en 9,30 uur. Cinema Amerlcaln, 8 uur: „Land zonder Leven"; tot 14 Jaar onder geleide. Hemelvaartsdag 7 en 9,30 uur. ABT, 8 uur: „V Is Victorie"; alle leef tijden. VRIJDAG: Victoria, 8 uur: „Michael Strogoff"; 14 jaar. Harmonie, 8 uur: „Het meisje en het Monster"; 14 jaar. Cinema Amerlcaln, 8 uur: „Piraten van Key West"; 18 jaar. ABT, 8 uur: „Een vrouw wist te veel"; 14 Jaar. De Alkmaarse Boys komen morgen in Hilversum met de volgende opstel ling in het veld: Kramer; Bockweg en Krul; Bart, Blok en Admiraal; Goudsblom, J. In- dri, Appel, A. Indri en v. d. Meulen. Zondagavond reserveren voor 'n genoegelUke toneelavond en 'n gezellig bal. Zie raambiljetten. HET DR. VAN HILTENFONDS Na het overlijden van Dr. van Hil- ten namen enkele Alkmaarders het initiatief om gelden in te zamelen voor een blijvende nagedachtenis aan dezen geliefden kinderarts. Daar het echter meer in de lijn van Dr. van Hilten lag deze gelden ter beschik king van hulpbehoevende kinderen te stellen werd besloten om, na aftrek van een klein bedrag voor een tezij- nertijd te onthullen plaquette in het consultatie-bureau voor zuigelingen, een fonds te stichten dat de naam kreeg „Dr. van Hiltenfonds", uit de opbrengst waarvan enige kinderen naar herstellingsoorden zullen gezon den worden. De stichting beschikt reeds over een bedrag van meer dan 6500,-. Het spreekt van zelf dat hoe groter deze stichting wordt, des te meer kinderen uitgezonden kunnen worden. Kinde ren van ouders uit die gemeenten die aan het fonds bijgedragen hebben komen, zonder onderscheids des ge- loofs, voor uitzending in aanmerking. Het stichtings-bestuur heeft zich als volgt gevormd: voorzitter mr. G. van Hilten; secretaresse mevr. Stoel-Roos; penningmeesteresse mevr. Oly (Van Houtenkade 5). Leden mevr. duBurck en zr. Falkena. Bijdragen zijn van ganser harte welkom bij de penningmeesteresse en kunnen ook gestort worden bij de Twentsche Bank, kantoor Alkmaar. Het ligt in de bedoeling reeds deze zomer met de uitzending een aanvang te maken. Het stichtings-bestuur hoopt op aller medewerking tot het berei ken van dat bij uitstek liefdadige doel. De ernstigite beschuldigingen, die tij dens de morgenzitting van het Alkmaarje Tribunaal op Maandag J1. tegen mej, G, dienster uit Alkmaar, werden ingebracht, betroffen haar schuld aan de razzia's Jn Groot-Schermer en aan de dood van den illegalen werker Jan Bottema, luitenant ter zee 2de klasse. Mej. G. had tijdens de bezettingsjaren omgang gehad met Paul de Heer van de „Feldgendarmerie" te Alkmaar. Op zich zelf niet fraai, maar een mensenhart is nu eenmaal een onberekenbaar instru ment, dat niet aan de strenge wetten van logica en consequentie gebonden is Lelijker was het, dat verdachte een ver zoek van de NSB-er Verbeek, uit Groot- Schermer, die zieh door de illegalen be dreigd gevoelde, en daarom graag eens met De Heer wilde spreken, aan De Heer had overgebracht. Kort daarop waren er in deze streek razzia's gehouden, waar bij verschillende Amsterdamse K P-ers waren gearrsteerd. Mej. G. ontkende ten stelligste, dat zij schuld zou hebben aan de arrestatie van Jan Bottema, die later in Wormerveer werd gefusilleerd. Zij had slechts gezien hoe een Duits militair met een revolver een burger bedreigde en schoten loste. Daarop was zij naar de „Ortskommanda- tur" gegaan om daar te vertellen, dat een militair zich misdroeg. Toen waren vier „Feldgendarmen" met haar meegegaan. Mr. Berkhouwer vestigde in zijn plei dooi de aandacht op, dat Bottema reeds in de macht van den eersten Duitser was, voordat de anderen waren aangekomen Dat mej. C. schuld zou hebben aan de razzia's vond pleiter uit de lucht gegre pen; die razzia's waren een plannetje van Viebahn geweest. Trouwens, als de „Feldgendarmen" uit Alkmaar eens gehoord konden worden dan zouden ze heel wat te vertellen heb ben over lieden, die momenteel vrü en onbesproken rondlopen! Mr Schenkeveld achtte he nodig na het pleidooi een verklaring voor te lezen, waaruit blijken moest, dat het plan pas bij Viebahn was opgekomen, nadat hij via De Heer en mej. G. een boodschap had gekregen. Uitspraek 23 Mei. HEMELVAARTSDAG ALKMAAR: Geref kerk (art 21 DKO) in Waakt en Bidt", 9,30 uur Dienat. SINT PANCRAS: Herv kerk, 10 uur da Wiegers. BROEK OP LANGENDIJK: Doopsgez. gem, geen dienst. Geref kerk (art. 31) 11 uur ds Blokland van Anna P-».ulowna. ZUID-SCHARWOUDE: Herv kerk, 10 tror ds Simons van Schoorl. NOORD-SCHAR WOUDE: Herv kerk, geen dienst. Geref kerk, 10 uur ds Haitsma. OUDKARSPEL: Herv*kerk, geen dienst HEERHUGOWAARD: Herv kerk, geen dienst. OUDORP: geen dienst. jüfeervoadige Kan De geheimzinnige sluier, die sinds de bevryding gehangen heeft rond de figuur van den heer P. F. Adolf, den bekenden Alkmaarsen grossier in aardappelen, groenten en fruit, werd gistermorgen gedeelteiyk op gelicht, toen de tweede Kamer van het Tribunaal onder presidium van mr. Windhausen, deze zaak in openbare behandeling nam. Er waren een vyftal getuigen décharge verschenen, die er niet wei nig toe bydroegen sommige geruchten aangaande den heer Adolf te logenstraffen. De tenlastelegging vermeldde ver schillende feiten, die niet van goede trouw ten opzichte van de Neder landse zaak getuigden, als daar was het leveren van grote hoeveelheden groenten en fruit aan de bezetters, !t beheren van een Duitse cantine en vooral vriendschappelijke omgang met den Ortskommandant Schauss. In het dossier was een brief aan wezig gedateerd op 26 Juni 1940, waarin namens den heer Adolf een verzoek aan de bezetters gericht werd aan de Wehrmacht te mogen leveren. De heer Adolf ontkende echter, iets van een dergelijke brief te weten, waarby hy naar voren bracht, dat alle leveringen bij vordering geschied den, dus dat hy nooit om dergelijke gunsten verzocht kon hebben. Wat betreft het beheren van de cantine zeide de heer Adolf, dat hij tydens de bezetting wel eens te veel zakenman was en daarom de duizen den guldens, waarvoor hy by het can- tinebeheer geïnteresseerd was, niet kon laten varen. De vriendschap met Schauss had verschillende redenen. 2/S voor de bevolking. Volgens den heer A. heeft hy door zyn relaties met den Ortskomman dant menig stadgenoot kunnen hel pen en zelfs kunnen redden. Voor geldbelegging had A. ook nog enkele Jodenhuizen gekocht. In over leg met notaris Roos had A. echter verklaard, na de bevryding van deze huizen afstand te zullen doen. In een door de Wehrmacht gevor derd pakhuis van den heer A. hadden enkele Duitsers een zak met levens middelen, w.o. een grote hoeveelheid koffie, in het stroo verstopt. Twee werklieden van den heer Adolf, W. en B., waren in de veronderstelling, dat de zak aan hun baas behoorde en namen hem mee. Hierdoor kwam de heer A. in moeilykheden met de Duitsers en werd bevolen de Feld gendarmerie er by te halen. Het Tri bunaal meende, dat de dieven geen echte dieven waren, omdat ze het van de vijand wegnamen. De heer A. ontkende dit. De heren wisten niet, dat het van de Duitsers was. Op een vraag van den president, hoe groot de omzet vóór de oorlog was, deelde de heer A. mede, dat dit ƒ10.000 bedroeg, met de bevrijding 115.000. Doch niet alles werd aan de Wehrmacht verdiend. 2/3 deel vaui de omzet was voor de burgerbevol king, die altijd terecht kon, volgens den beschuldigde. Gunstige verklaringen. Het getuigenverhoor nam veel tyd in beslag. De eerste verklaring was van den heer M. Spruyt, die, toen zyn drie broers door de vyand waren wegge haald, de hulp van den heer Adolf inriep en die verkreeg. Na korte tyd kwamen de heren vry. In hoeverre dit aan besch. is te danken, is niet bekend, doch wel heeft hy zyn uiter ste best gedaan bij de Ortskomman- dantur. Vervolgens getuigde de directeur der Alkmaarse Exportveiling, de heer Mak. Het was hem bekend, dat de heer A., toen een aantal vooraan staande Alkmaarders als gijzelaars zou worden weggevoerd, in de bres gesprongen was. Aan de veiling was het den heer Mak opgevallen, dat de heer A. niet de beste produc ten voor de bezetters reserveerde. De heer B. Fels, tijdens de oorlog leider van de Centrale Keukens, had ook altijd op de steun van den heer A. kunnen rekenen als er iets nodig was voor de bevolking. Derde klasse D. Een mager programma, in de derde klasse. Slechts twee ontmoetingen op Hemelvaartsdag. ADO '20, dat de vorige week het degradatiegevaar ontliep door de 31 overwinning op Schagen komt aan de Zaan tegen Zaandijk spe len en Hollandia maakt de reis naar Amsterdam tegen APGS. De kleine kans, die Schagen nog heeft, zou defi nitief verloren gaan, als de Horinezen van de politie zouden winnen, echter lijkt ons dit niet waarschijnlyk. Vierde klasse C. Of USVU van Vitesse zal kunnen winnen, is nog zeer de vraag, terwijl ook Zeevogels tegen Assendelft weinig kans heeft. Zowel HSV als CSV, die resp. uit tegen WSV en thuis tegen Uitgeest moeten spelen, hebben niets meer te verliezen, terwijl de Randers in St. Pancras tegen Vrone een goede beurt kunnen maken, en waar CSV vo rige week slachtoffer was, kijken wij met spanning uit naar het resultaat var morgen. Bovendien was by de razzia van 12 December een aantal opgepakte men sen door toedoen van den heer A. vrijgekomen. De laatste getuige, die in deze zaak gehoord werd, was de C.C.D.-contro- leur Jb. Breek. Deze deed een boekje open over de concurrentiestryd onder de groenten- handelaren, die er volgens hem toe bijgedragen heeft, den heer Adolf op te hangen. Reeds aan het begin van de zit ting was meermalen de naam van den heer C. Stroker genoemd, die zich uitermate geërgerd had aan 't gedrag van den heer A., en er aan meewerkte hem uit de vakgroep te royeren, doch die volgens getuige Breek zelf de bezetters als kind In huls ontving en niet minder leve ranties plaatste. De heer B. was als C.C.D.-er dik wijls met den heer A. in aanraking geweest en verklaarde o.m. hoe hy bij aankomst van een schip aardap pelen en tarwe gezorgd had, dat de tarwe voor de IKO-keukens gereser veerd werd. De aardappelen waren reeds door den heer Strooker met Duitse auto's naar het marine-laze- re gestuurd. Verder was het den heer Breek bekend, dat twee employé's van den heer Adolf vlak na de bevrij ding by het Beheersinstituut hadden aangedrongen, de zaak van den heer Adolf te mogen beheren. Op een vraag van den president, welke fruithandelaar het meest aan de Wehrmacht verdiend heeft, ant woordde de heer B.: Romar, waarop de verdediger, mr. dr. C. Berkhouwer naar voren bracht, dat de heer Romar slechts gezuiverd is. Nu er zoveel nieuwe namen waren genoemd en feiten naar voren gebracht, die óf nog niet bekend waren, of nader onder zocht dienen te worden, besloot het Tribunaal, de zaak te schorsen tot een nader te bepalen datum, opdat ook de heren Pander, Strooker, Bur gers en wymenga als getuige gehoord kunnen worden. UIT HET HSV-KAMP. Morgen gaat onze 4e klasser naar WSV te de Wormer. Oude rivaliteit doet vermoeden dat hier een zeer spannende wedstrijd verwacht wordt. Wij zijn zeer benieuwd of ook nu HSV het goede spel als tegen Vrone zal de monstreren, waarmede zij haar goede vorm zou bevestigen. FORESTERS MORGEN KAMPIOEN? Het is zelfs één der medegegadigde voor het kampioenschap waartegen Fo resters 1 morgen moet spelen, nl. te gen Vitesse 2 te Castricum. Het werd enkele weken geleden een wat on prettige wedstrijd in Heiloo, maar deze werd toch door de Heilooërs gewon nen, maar dit houdt in, dat onze plaat selijke vereniging op een warme ont vangst kan rekenen. Als Foresters wint is ze kampioen. Verliest zij deze ont moeting, dan staat ze gelijk met Vi tesse 2, waaruit 'blijkt het grote belang van deze ontmoeting. Maar Foresters, .speelt voor wat jul-lle waard zijn! OPBRENGST COLLECTE. De huis-aan-huis-collecte van het Le ger des Heils heeft f 658.20 opgebracht De speldjesdag op 3 Mei f 309.64. NOORDERMARKTBOND. 2000 kg. peen II 7,40, III 5,70, IV 5,60; 500 kg. prei 15; 7000 kg. rabarber 4; 27000 kg. witlof I 10—20, II 10—13. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. 500 kg. bieten 8; 8200 kg. witlof 10— 12,40; 2900 kg. rabarber 4; 650 kg. prei 13,10—18,70. WARMENHUIZEN, 13 Mei. Aan voer 5900 kg. rabarber 44,20; 7750 kg. witlof 1019,40; 1000 kg. gele kool 17,50; 750 kg. bieten 5,70—8. Ppobe.pl: Cf nj88r ccni. ZX zult zien.vOa+.'n 3n den,-n Veel beten "W>or*« komen CA daardoor heeft. Het ié heué niet nodig fe dat hef 2o erd nlakf m&3D Jo.daf he/ de gehele dag keurig 2$en hef geeff endie mooie en nSfuux** Jtike djan^ aan Zn neemt dan Vïbeéchaafde ffcUP, die nief opvalf.maar/oai Jekker ruik/. Kuk/ Clmaareenélxj Brand. In de schemeravond werd de om trek fel verlicht door een tegenover liggende in vlammen staande fabriek, waarvan de heer R. eerst dacht, dat het die van één zyner vrienden was. Er hadden van daar uit francti- reurs op de Duitsers geschoten, ver telde de commandant en daarom was de fabriek in brand gestoken. Om half elf zei hy triomfantelijk zou Delft worden gebombardeerd. Temidden van het steeds sterker wordende krijgsrumoer, waarby van links en rechts werd geschoten, na men de reizigers in de leeggemaakte auto plaats, de juffrouw achterin, de heer R. met den handelsreiziger op de vóórplaatsen. Aan alle kanten gingen nu gebou wen in vlammen op, vooral in het Zuiden. De lucht zat vol onheilspel lend rumoer en de niet gemolken koeien hieven in het land een orka- nisch geloei aan. Het kan ongeveer half elf zijn geweest, toen een dreu nende slag weerklonk, zoals later bleek afkomstig van het bombarde ment van een Delftse straat. Een onheilsnacht. Tegen middernacht werd het getik van harde deeltjes tegen de yzeren autowand zo verontrustend, dat de gestrande passagiers er de voorkeur aan gaven op de grond te gaan lig gen. Zij lagen klappertandend in de felle koude wind tegen de stamme tjes gedrukt en de kogels vlogen om hen heen. De auto stond wat hoger en omdat de meeste kogels daar wel onderdoor zouden gaan, werd de be schuttende wagen weer opgezocht waar men in angstige spanning deze onheilsnacht doorleefde. Alleen de handelsreiziger lag, snur kend als een os, tegen zijn buurman aangeleund. Buiten schuifelden, lie pen en renden de soldaten, schreeu wend en fluisterend. Zy verschansten zich achter de auto en schoten er onderdoor. Blijkbaar konden de aanvallende Nederlanders geen terrein winnen. De stralen van een grote lichtbak drongen door de mist en boden een fantastisch schouwspel. Groter en groter werd het op de weg naderby komende licht. Het wekte de indruk van koplampen vén een auto, die plot seling gedoofd werden, toen zy recht op de gestrande wagen afkwamen. Lagen er nog mannen onder of naast de auto? De inzittenden wisten het niet. Het was plotseling stil geworden, zy hoorden slechts een rauwe stem schreeuwen: „Wer sind Sie und was machen Sie hier?" „Ich bin hier doch schon die ganze Woche," was het antwoord van den liebenswurdigen Duitser, die hier blijkbaar al een week voorbereidend werd had verricht. Valschermjagers. Omstreeks vijf uur in de morgen, toen de onvrywillige gasten uit de auto te voorschijn kwamen, zagen zy talryke valschermjagers lopen. De grijnzende commandant ver klaarde, dat verder ryden „ausge- schlossen" was. „Is dat een cantine?" vroeg de heer R. naar een lange schuur wyzend, die met de open kant naar de weg stond en waarin zich vele soldaten bevon den. Het was een wel wat naïve vraag, maar de behoefte aan enig ontbijt deed zich gelden na die lange nacht in de auto. Het.was natuuriyk geen cantine, maar de moede reizi gers werden er toch heen gezonden en met verbazing ontvangen. Gewonden. Met de hoofden tegen de achter wand lagen daar een 12-tal gewonden, Nederlanders en Duitsers. Er waren vyf Hollandse krijgsgevangenen en 'n man In burgerkleding, die, in de mo- tordienst onze regering, in de vroege morgen van 10 Mei met een geheime dienstorder naar Rotterdam was ge zonden, onderweg was aangehouden en de gehele dag had moeten werken. De Hollanders raakten onderling in gesprek. Zij trokken zich niet veel meer van hun bewakers aan en pro fiteerden van het in de eerste tyd voorgeschreven gematigd optreden der Duitsers, die helaas al spoedig een geheel andere houding zouden aannemen, wat de heer R. enkele ja ren later in de Euterpestraat aan den lijve zou ondervinden. Uit een door de lucht aangevoerd wagentje met graafgereedschap bleek duidelijk, dat de aanvallers op alles hadden gerekend. Het ontbyt verdween. Natuurlijk was er geen ontbijt, maar één der krijgsgevangenen, een rasechte Jordaner, vertelde, dat hij gauw een paar broden „gejat" had, toen de „brigges" was doodgeschoten. Op het koffertje van juffrouw Ce- lia begon hy zyn broden te snyden, maar nog vóór er gegeten kon worden werd er geschreeuwd, dat iedereen liggend dekking moest zoeken en, omdat er in de schuur geen plaats meer was, kon de heer R. slechts met zyn hoofd beschutting achter een hoekstyi vinden. Hy lag op een ge weer, legde dat naast zich en kwam, na de gehele morgen daar gelegen te hebben, tot de ontdekking, dat hy met zyn hoofd op een bebloed verband had gelegen. Toen allen weer mochten opstaan, bleek het brood spoorloos verdwenen. Was de aanval maar in scène gezet om zich van de Hollandse kuch mees ter te maken? De tijd kroop voort. De vechtjassen hadden van de schuur uit dwars door het land naar de Haagweg een loopgraaf gemaakt en schoten onophoudelijk met hun machinegeweren in de richting van Delft, terwijl er telkens naar de radio werd geluisterd. Het was zes uur in de morgen ge worden en de tijd was voorbijgekro- pen. Op de hoog liggende Haagweg stond om tien uur een groot vlieg tuig, dat door een schot uit de rich ting Delft in brand was geraakt en geheel in de vlammen opging. Zo nu en dan riep een gewonde om den dokter en tegen twee uur ver scheen er een personenwagen met een man in burgerkleding op de treeplank, die luide verkondigde, dat er een wapenstilstand was gesloten. Het kleine gezelschap Hollanders vroeg zich angstig af of hun landge noten de strijd binnen twee maal vier-en-twintig uur al hadden moeten opgeven. De Duitsers staakten on middellijk het vuren, maar uit de richting Delft duurde het schieten voort. Dat was verdacht, maar een Duit ser veronderstelde, dat daar een ver laten post zat, die nog niets van het „verblijdende" nieuws had vernomen. (Wordt vervolgd-) Het was in de maant burgerij van Alkmaar i aan de TIenewal, Dubbel laan enz. De dader ging gewiste zich er n.l. eersi na hy zich door inbraal voorwerpen en kleding van zyn gading. Lange dader in het oog, doch Elndeiyk toch kreeg mei de 22-jarige Alkmaardei het laatst voor hem gee Wie was autor im Gisteren stond dan dit v< lid van de maatschappij t< de Meervoudige Kamer, oi dium van mr. Alblas. Verst beslag genomen voorwerpen de groene tafel uitgestald, thans de ongewone aanblr uitdragers-etalage bood. De legging bevatte slechts 9 door hem gepleegde inbraker zwijgend en schuchter op c denmat en die hem zag s niet denken, dat deze jon) zoveel raffinement te werk Hij bekende zijn daden voll verontschuldigde zich door tief te schuiven op den hele scheidene voorwerpen zijnei zwager Pieter K„ die event terecht stond. Ook de reche: politie Paling verklaarde da ziens Kuiper er wel meer Mr. Meischke, de Officier titie, stelde getuige Paling waarom verdachte, nadat h voorarrest was gezet, weer gelaten. Paling: „Omdat wij niet bewijs tegen hem bezaten vast te houden". Op de vraag van mr. Albl er toch toe gekomen was O] gelijke frappante wijze van pad af te gaan (verdacht: nooit eerder met de justitie king geweest) antwoordde 1 voor zijn huwelijk veel ge had gehad. „Ik kreeg een onbewoor klaarde woning, waarvan he pen veel geld kostte." Pres.: „Voor de politie h zegd dat het was omdat u i termaanden niets verdiende! De Officier van Justitie ui requisitoir er zyn verwonde dat het mogelijk is geweest i ïyke uitgebreide serie in plegen, waar toch Alkmaar goed en uitgebreid politie schikt. Het al dan niet initi zijn veranderde volgens mr. niets aan de feiten. „Verdacl komen gezond en dus zelf vi delijk voor zyn daden. Ik ei voorwaardelijke gevangeniss drie jaar!" De verdediger, mr. var meende dat aan deze misd; wel een bijzondere oorzaak t slag gelegd moest zijn, gezie ten dat verdachte voordien derailleerd is. Verdediger v overtuigd, dat de omgang dachte met zijn zwager K. z invloed ten goede gehad he jongeman is psychisch niet daarom acht ik een dergel: gevangenisstraf niet de juis om van hem nog een goed maatschappij te maken". Mr. ten bepleitte verkorting van te straf en prefereerde voor de jeugdgevangenis. 1 Behalve het feit, dat K. ver voorwerpen 'van M. had waarvan hij slechts van een beweerde te hebben geweten gestolen was, was K. ook en met M. naar de melkfabriek dia te Stompetoren gegaan er de buit, bestaande uit enig: melkpoeder, de helft in de sleept. De Officier meende dat, t ten lastelegging eigenlijk gee deling voor de Meervoudij vereist, deze verdachte zek schuld heeft dan men zou v De eis luidde 2 jaar en 6 ma Mr. Sluis, de verdediger was van mening dat, in teg met eerder vernomen geli ker niet K. in deze zaken vende kracht is geweest. IM drijft sinds jaren een hand tiek en zijn connecties kei als een betrouwbaar man. lijke verklaringen hiervan overleggen. Daarom achtte de eis veel te hoog, daar a die koffiekan schuldheling kan worden. Ook de vader van de eerste te. Bernardus M„ stond ter verband met het feit, dat oo oen huize diverse gestolen Pen waren in beslag genome «em luidde de eis zes maan Wijl de kostganger van vade kleermaker Cornelis T., die scheidene voorwerpen onder -eer had, een straf van act en tegen zich hoorde eisen. Deze laatste beweerde da Voorwerpen, het waren een een bijouteriedoosje met sie een wekkertje, slechts in "ad genomen, om het aan e matigen eigenaar terug te g President merkte hier op da icier hieraan wel niet vei z°u hechten. ïn ai deze zaken volgt derdag 22 Mei a.s. de uitspr;

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2