Stad en Omgeving, KUNSTENAARS VERENIGEN ZICH Aan de In vijf dagen van Alkmaar naar Rotterdam en wMratmen in Alkmaar De uitzetting in de Achterstraat. Prof Hugo Visscher overleden „Youth for Christ" opnieuw in Alkmaar Bergen, In memoriam D. A. Klomp. Marktberichten Het probleem van de verwaarloosde jeugd Burgerlijke Stand Egmond aan Zee. Zeevogels I—U.S.V.U. I 5-1 Begrafenis J. G. Bosschaart Groot-Schermer. Van een fiets en heel wat brandstof La Limmen. Een gevaarlijke reis vol hindernissen Weduwen Wij luisteren m c ne 9 voor iongp ?i De ratowrste combinatie op «port- «eoted aal Maandag 26 Mel (Se Pink sterdag) in het Gemeentelijk Sport park plaats vinden. Op de nieuwe sin- telbaan grote wielerwedstrijden en op de grasbaan wedrennen voor paarden. Het programma begint met een wedren en direct daarna een wieler wedstrijd over 40 km. en ao blijft 't programma afwisselend doorgaan. ïnd!<m mogelijk, komt er ook een wedstjjd tussen mens en dier. Het be stuur van „Vooruit" spaart kosten noch moeite om ook deze dag in Alk maar eens iets bijzonders te laten zien en het publiek kan worden ontvangen In de nieuwe restauratie. Indien de weersomstandigheden gunstig zijn zal Alkmaar aeker een record aantal be zoekers binnen haar muren zien. In een Donderdag a.s. te plaatsen advertentie kan men nadere bijzon derheden vernemen. he one nummer van Zaterdag j.l. sOÜzeven wü het een en ander over da uitzetting van het gezin W. achter de winkel van den heer B. in de Ach terstraat. Hoewel wij naar vier zij den informeerden, bleken onze inlich tingen achteraf niet geheel juist te zijn. Vast staat, dat de heer B. clan destien woonruimte had verschaft. Verder is ons bij nadere informatie nog gebleken, dat hier waarschijnlijk schuld moet worden gezocht bij beide partijen. Verschillende interne zaken spelen daarbij een voorname rol. Laat ons tot slot vermeiden, dat de uitgezette personen in afwachting van een nadere beslissing by een fa milielid alhier zijn ondergebracht. Op 82-jarige leeftijd overleed Zater dag alhier prof. dr. Hugo Visscher, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversi teiten te Utrecht en Leiden en oud- Tweede Kamerlid. Dr. Visscher werd op 12 October 1864 te Zwolle gebo ren. Hij bezocht het gymnasium te Zwolle en studeerde te Leiden. Hij verdiepte zich in de calvinistische wereldbeschouwing, die hjj zijn ge hele leven lang zou verdedigen. Hij begon als predikant in 1891 te St. Jansga. Achtereenvolgens diende hij de gemeenten Zegveld, Delft en Ouderkerk. In 1903 werd hg als op volger van prof. H. Lamers als hoog leraar te Utrecht benoemd, om on derwijs te geven in de geschiedenis der godsdiensten, de wijsbegeerte van de godsdienst en de geschiedenis van de leer aangaande God en de aethica. Sinds 1931 was hij bijzonder hoog leraar in de Gereformeerde Godge leerdheid. In 1938 werd hij ook als zodanig te Leiden benoemd. Van 1922 tot 1936 is prof. Hugo Visscher lid geweest van de Tweede Kamer voor de A.R. Partij. Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Een groot aantal geschriften verscheen van zijn hand. De teraardebestelling zal geschieden Donderdag a.s., 's middags twee uur op de begraaf plaats „Jaffa" te Delft. Leven a GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde dezer dagen voor het Docto raalexamen rechten mej- N. Degenaar alhier. DIERENBESCHERMING. Ter beschikking enige jonge poes jes en een jonge kat. Vrijdag is zonder geleide uit Den Helder naar Alkmaar per bus mede- gekomen een 4-jarige spaniel (wit- bruin) luisterende naar de naam Peter. De eigenares heeft Zaterdag te Alkmaar de gehele dag naar haar hond gezocht, doch niet gevonden. Wie kan tegen beloning mededelingen verschaffen Adres inspecteur: C. Verver, Baan- straat, Alkmaar. Opnieuw ie een Amerikaans team van de „Youth for Christ" naar Ne derland gekomen en gisteravond was Alkmaar aan de beurt om voor de tweede maal kennis te maken met de beweging. Vrijwel geen plaate in „Het Wapen van Heemskerk" was onbezet geble ven; een teken, dat de „Youth for Christ" bij de Alkmaarse Jongeren in de volle belangstelling staat Youth for Christ gelooft in de macht van de vreugde, vandaar, dat er ook nu een grote plaats in het program ma was ingeruimd voor zang en mu ziek. Medewerking daartoe verleen den Stratton Shufelt, zanger ea zang leider, Douglas Fisher, pianist, en Gene Jordan, xylophonlst. Reeds eerder hebben wjj geschreven over de manier, waarop „Youth for Christ" werkt. Er wordt geëvangeli seerd op hedendaagse wijze, op een manie*, die de jeugd pakt. Behalve enkele prachtige zangnummers, die Stratton Shufelt ten gehore bracht, leerde hij de aanwezigen een nieuwe song, waarvan een buitengewone be koring uitging. Gene Jordan toonde een knap xyiophonist te zijn, en het was geen wonder, dat voor hem da verend geapplaudisseerd werd. Trou wens, een dergelijke waardering ge noot ook Douglas Fisher, die op emi nente wijze zang en xylophonespei begeleidde en een prachtige bewerking van „Voorwaarts Christenstrijdera" liet horen. De gehele avond stond in het te ken van de bezieling, waarmede de Youth for Christ-mensen zijn ver vuld en deze bezieling werd overge dragen op de jeugd. Meeslepend was de toespraak van Spencer de Jong over „Drie kruisen", welke werd vertaald door den sym pathieken spreker Sydney Wilson. Spencer de Jong toonde, zowel de jeugd als Christus lief te hebben; daarom was de manier, waarop hij de aanwezigen toesprak, zo levend en echt. In Amerika zijn honderdduizenden jongeren tot eenzelfde bezieling ge bracht en ongetwijfeld is ook gister avond in Alkmaar voor vele jongeren iets, dat tot nog toe slechts een vaag begrip of een sleur was, tot levende werkelijkheid geworden. HEDSN: Wnpen v*n Heemskerk, 7,M uur: Film voorlichtingsavond voor textiel-détaU- listen. WOENSDAG: Gulden Vilt», t uur: Herdenking 100- iarig bestaan Architecten- en Bouw bureau Va. V H Hingera A En. 4—«,ao uur gelegenheid tot complimenteren ven jubilarissen in het bedrijf. BIOSCOPEN: Harmonie, uur: „Het meisje en het Monster"! M jeer. Woenadeg uur mettnée. Victoria Theater, uur: „MMkaei atro- goff". Woensdag 1» uur mgtinée. Cinema Amariceln, I uuy: „«raten van KW Weet"; U leer. Woensdag J,» uur mitjnéf. AST, l uur: „Een vrouw Wiet te 14 jaar. Woensdag ),M uur mstinte. HINDERWET, Heden ie op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bij lagen van de heer W. Vaske, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van de benzinepompinstallatie met een be waarplaats voor dieselolie, inhouden de 6000 1., met aftappomp gedreven door een electromotor van 1/8 P.K.,in het perceel Kanaalkade nr. 33. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten stad- huize, mondeling op Dinsdag 8 Juni e.k., vóórmiddags te II uur en schrif telijk voor op op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemel de dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de Secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen stukken kennis ne men. Alkmaar, 20 Mei 1947. Burgemeester en wethouders vaji Alkmaar, G. van Slingerland. Io-burgemeester. R. Veendorp, secretaris. In een uitvoerige circulaire aan ae burgerfl wordt uiteengezet, dat Ber gen niet alleen een bekend vaeantie- oord ia, maar ook een plaats waar scheppende kunstenaars zich bij voorkeur vestigen. Men voelt het als een gemis, dat er geen georganiseerd verband bestaat tussen het artistieke en het burgerelement, otndat Bergen geen cultureel centrum bezit, waar beide groepen elkaar ongedwongen kunnen ontmoeten. Er zQn daarom plannen gemaakt, welke geleid hebben tot de oprich ting „Kunstenaars - Centrum Ber gen" (K.C.B.) Men beoogtt Ie. het organiseren van schilderijententoonstellingen in da kunstzaal-Boendermaker, waar over het K.C.B. deze zomer enkele maanden de beschikking kreeg en daarnaast In de tehans vrijkomende lokaliteiten van het Districtskan toor, het z.g. Huis met de Pilaren ln de Raadhuisstraat. Ook wil men tentoonstellingen houden op ander gebied (beeldhouwwerk, ceramiek, weven, kunstnaaldwerk, typogra fie, enz.) Tevens wil men avonden verzorgen, waar te Bergen wonende musici en letterkundigen kunnen spreken en gelegenheid bieden daarvan kennis te nemen. Men wil ook lokaliteiten inrichten in het „Huis met de Pilaren" tot een centrum van samenkomst Men wil er een leestafel plaatsen met binnen- en buitenlandse tijdschriften op artis tiek gebied, alsmede een boekerij, waarin werken geplaatst zullen wor den in het bflzonder van hen, die te Bergen gevestigd zjjn of waren. Over de opening dezer sociëteit zullen na dere bijzonderheden bekend gemaakt worden. Men wil ook werken aankopen van kunstenaars, die te Bergen hebben gewoond of nog wonen tot het vor men van een representatieve oollec tie. Financiële bijdragen uit de burgerij sullen gevraagd wordeii. Voor het K.C.B. werd de vorm van een stichting gekozen. De burgemees ter, Dr. Huygens, was bereid het be schermheerschap to aanvaarden, ter wijl deze, samen met den heer J. H. Roggeveen, het contact met het ge meentebestuur sal onderhouden. Het voorlopig bestuur bestaat uit: mevrouw A. HuygensBruynzeel an de heren Jaap Min, J. Sehekjcerman, Kasper Niehaus, mr. A. F, Kamp, Dirk Vis en D. Hubers. Secretaris- penningmeester is de heer A. Boss Eysaen, Hoflaan 1 te Bergen. Bergen vergeet zijn grote doden niet. Een klein comité, met burgemeester dr. W. Huygens als voorzitter, heeft zich gevormd om uitvoering te geven aan het bij een deel der Berger bevol king opgekomen denkbeeld een blij vend gedenkteken te stichten in de vorm van een grafmonument ter ere van de nagedachtenis van wijlen den heer D. A Klomp, die zo buitengewoon veel voor de welvaart van Bergen heeft gedaan. ALKMAARSE EXPORTVEILING. Andijvie 8699, spinazie 8—18, postelein 4968, rabarber 319, as perges 34—1.18, prei 10—32, sjalot ten 16—27, bloemkool IA 71—99, I 32 48, II 20, witlof 31.2046, radijs 314, selderie 48, selie 49, sla 4- 16. VEEMARKT. 12 paarden 600—1200, 8 vette koeien Centrale, 279 nuchtere kalve ren (siacht) Centrale. In de aula van het gymnasium hield mr. C. F. H. Huysmans, inspec teur Tucht- en Opvoedingswezen een lezing, over: „Het probleem van de verwaarloosde jeugd en zijn oplos sing". Daartoe uitgenodigd door de Dis- tricts-Armenraad waren tal van ver tegenwoordigers uit gezins- en voog- dijzorg aanwezig, evenals leiders en leidsters van jeugdverenigingen, ter wijl als vanzelf de leden van de km- derrechtbank ter vergadering aanwe zig waren. Mr. Huysmans ging uit van de stel ling, dat de verwaarloosde jeugd in derdaad een probleem is, niet zo maar zoals er vele verwikkelingen zijn in een samenleving, maar het gaat hier om een ingrijpende toestand, die om wille van een goede en gezonde sa menleving zeer grote aandacht vraagt van allen, die de jeugd en de toekomst van de maatschappij ter harte gaat. Ook daarom al is het een probleem, omdat men over het algemeen een houding tegenover de gederailleerde of door ouderen verwaarloosde jeugd aanneemt, die integendeel van opvoe dend, corrigerend of stimulerend werkt. Daarom ook moet men deze jeugd niet tegemoet gaan met een hart en hoofd vol strengheid en op ruwheid gebaseerde verbeterings woede, maar met een hart vol liefde. Want, zo zeide mr. Huysmans zeer treffend: „Een slecht oordeel over 'n voogdijkind (het is maar een voogdij kind) is grote zonde." Er zijn in den lande tal van huizen en instellingen, die zich ontfermen over deze catego rie en die zich op alle manieren in spannen, om de jeugd, die alles (want het missen van gezinsverband is prae- tisch alles missen) missen, toch te houden in de lijn van normale bur gers en zo ze dit door de één of an, dere oorzaak niet meer zijn, weer in die lijn terug te voeren. Spr. illustreerde zijn lezing met 'n groot aantal voorbeelden uit de prac- tflk. Hij haalde de rauwheid van een bepaalde kant van het leven naar vo ren, zoals die wordt beleefd door ve- ipn, groot en klein, maar ook wist hij veel goeds en moois te vertellen van alles wat betrekking heeft op het tucht- en opvoedingswezen. En uit dit alle* sprak deze ene grote gedachte: het geluk en de rust terug geven aan het hart en het bestaan van de verwaarloosde jeugd in iedere vorm. Geboren: Grietje C. M., d. van C Koster en G. Hop. t- Franciscus J. J., z. van F. L. J. Putman en A. C. Roe lofszen. Clasina R„ d. van P. van der Does en S. de Jong. Adriana M., d. van A. G. Scheerman en C. de Bruin. Saskia S. A., d. van J. J. Houbaer en B. C. M. van der Tas. Cornelis, z. van C. Langenberg en E. Josée. Stephanus M., z. van M. A. van der Heijden en E. J. J. van den Eijnden. Maria, d. van B. Martensen en M. A. Agelink. Carla, d. van C. van der Molen en C. Rempt. Getrouwd: Johannes M. van den Berg en Elisabeth van de Burgt. Thaeke Troost en Antje de Groot. Pieter A. Sengers en Petronella van Riet. Wijnand B. Heitmans en Anny E Coster. Jacques Amoureus en Anna Oudeman. Door een fikse overwinning op U.S. V.U. hebben de Zeevogels Zondag middag te Egmond aan den Hoef ge toond, niets voor de laatste plaats te voelen. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat Zeevogels zou winnen. Telkens zaten de Uitgeestenaren voor het Egmondse doel en het verwon derde dan ook niemand, dat zij na een kwartier de partijen weer op gelijke voet brachten, nadat Zeevogels vrij gelukkig de'leiding hadden genomen. Het zat U.S.V.U. daarna niet mee. Talrijk waren de aanvallen en een maal stopte keeper Mannes volgens velen de bal zelfs achter de doellijn, doch de scheidsrechter liet doorspe len. Dat linksbinnen Kleverlaan kort vóór rust uit een voorzet van rechts de stand op 21 voor de Egmonders bracht was dan ook zeker niet ver diend. Na de rust bleek, dat U.S.V.U. al zijn kruit verschoten had. Reeds spoedig wist rechtsbinnen Mannes met een o.i. houdbaar schot de stand op 3—1 te brengen. Ook het schot waarmede rechtsbuiten De Waard 10 minuten later vanaf de vleugel er 41 van maakte, was zeker niet on houdbaar. Vanaf dat moment waren de Uitgeestenaren uitgespeeld en zjj kwamen nauwelijks meer over de helft. De Egmondse linksbuiten Groot bracht diverse schier onmisbare kansen voor open doel om zeep. Toch zou hij met de enige voorhoedespeler zijn, die niet scoorde, wamt met een mooie kopbal wist hij ten slotte uit een voorzet van links de stad op 51 te brengen. Daarbij bleef het ondanks een groot overwicht in het veld en zelfs ondanks een strafschop wegens ongeoorloofd aanvallen. De Uitgees- ter keeper stopte het harde schqt van back Huibers meesterlijk. Het was helaas één van zijn weinige goede mo menten. De Egmonders stelden zich door deze overwinning volkomen veilig voor degradatiegevaar. Jammer genoeg Het de verstand houding tussen de spelers in deze wedstrijd, die door een talrijk pu bliek wer bijgewoond, veel te wensen over. De leiding was gelukkig in goede handen en één der Uitgeeste naren, die opzettelijk natrapte, zal daar dan ook wel meer van horen. Zaterdagmiddag werd op de alge mene begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer J. G. Bosschaart, oud-hoofd der lagere school alhier. Aan de groeve sprak allereerst ds. Roobol woorden van troost. De heer Gorter sprak gevoelvolle woorden namens de onderwijzers. Pastoor Van Zanten vertolkte de dankbaarheid van de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, waarvan de heer Bos schaart jarenlang een toegewijd en ijverig secretaris was. Nadat nog enkele sprekers een persoonlijk woord hadden gesproken, dankte de oudste zoon voor de eer, zjjn vader betoond. Een schat van bloemen, w.o. een grote krans van V.V.V. werd hierna op de groeve neergelegd. Onder degenen, die dezen weerba ren strijder voor het openbaar onder wijs en voor de belangen van Eg mond, de laatste eer bewezen, bevon den zich o.m. oud-burgemeester Eyma en de gemeentesecretaris. BEVRIJRINGSCOMITE. Vrijdagavond kwamen het Bevrij dingscomité en verschillende belang stellenden in café H. H. v. Truyen bij een. De voorzitter, de heer Cornielje, opende en deed in 't kort verslag van de werkzaamheden en vertelde een en ander over de bevrijdingsfeesten. De penningmeester bracht verslag uit over inkomsten en uitgaven. Plannen wer den besproken om 't bestaande comité op te heffen en een vereniging te stich ten waaruit dan een bestuur zal wor den gekozen. De heer Oudejans deed het voorstel een vereniging te stichten, die naast de 5 Mei-herdenking ook enige avonden organiseert, bijvoorbeeld van goede muziek, voordracht of film. Er werd door de aanwezigen over gegaan tot verkiezing van een bestuur voor de nieuwe vereniging en ten slotte werden de volgende personen gekozen: mevr. M. v. Truyen. mevr. G. Broer tjesKelling, mevr. E. WiedijkTerp stra, mevr. Kieftde Boer, mej. v. d. Duin en de heren P. Cornielje, D. Kieft, E Pilkes en Jac. Oudejans.. De werk zaamheden zullen door dit bestuur na der geregeld worden. Na enige bespre king en na rondvraag sloot den heer Cornielje deze vergadering. Voor d«n Poliiimreehlt De Maandag gehouden zitting van den poltierechter, Mr. Albles, werd gekenmerkt door een rij mensen uit Alkmaar en omgeving, die het j.l. Maart erg koud hadden gehad en er daarom op uit waren getrokken om voedsel voor de kachel te bemachti gen. Een uitzondering op deee rij de linquenten vormde de aanklaetit tegen den Alkmaarder Wiecher B., die er van beschuldigd werd een rijwiel te hebben ontvreemd. „Een buitengewoon gevel" noemde de Officier van Juatitte. Mr. Meischke, deze fietsendiefstal, ten eer ste omdat beklaagde, hoewel erken nend dat hjj Inderdaad de Kets, die de moeite van het aankijken haart niet waard was, had meegenomen, rijn daad niet kon motiveren. „Ik begrijp het niet, hoe ik daartoe gekomen ben." zeide B. zenuachtig. Daar kwam nog bij, dat de eigenaar van de fiets van rechtsvervolging afzag. Om deze beide redenen meende Mr. Meischke ditmaal met een geldboete te kunnen volstaan, en zijn eis luidde f 25,— boete of 10 dagen. De Politierechter vand dit klaar blijkelijk wel wat erg weinig en meafcte er f 60,van. De hout- en kokodtefsteglen. Johan F. M. en Dirk D., betijen «tt Schoorldam, hoorden zich, wegens diefstal van kolen van het terrein ven de kalkfabrieken veroordeeld tot een boete van f 15,— of 10 dagen. Pieter H. de R., uit Alkmaar, zag, terwijl hij bij zijn broer op visite we# aan de Kanaalkade, verleidelijke wa gons volgeladen met kolen staan. „Ga weg, of ik neem je weg", zei Pieter en een deel van de kolen verdween. Maar niet lang, want ze werden ln beslag genomen, f 20,of 10 dagen was de veroordeling. Nicolaas J. V. uit Bergen werd er van beschuldigd een boom gestolen te hebben. „Ik weet er niks van", zei Nicolaas, die lang geen Sinterklaas leek. Hij toonde zich nogal brutaal ep agressief, hetgeen den politierech ter nipt beviel. Daar verdachte bleef ontkennen, besloot Mr. Alblas de zaak aan te houden. Thepdorus H. uit Akersloot, nam, ook wegens de in Maart heersende koude, een dakhek weg, staande op het land van een onbewoonbaar ver klaarde boerderij. Simon A. de Bergen eigende zich een boom toe. „Het spijt me," zei ver dachte, „het was een dode beuk", f 15.boete moet hij daarvoor mi betalen. Marinus H. te Heerhugowaard. die twee damhekken ontvreemde ten be hoeve van zijn kachel moet f 30,— boete betalen. Corn. V. en Hendr. J. B., beide te Heerhugowaard, stalen in Maart dwarsliggers van het terrein der N.S. Boete f 25,of 10 dagen. Wijtze P. H. te Bergen zaagde een boom af, die niet zijn eigendom was, evenals Abr. V. en Simon van 't S. Allen kregen een boete van f 15, BURGERLIJKE STAND. April 1947. Geborenen: Anna C. M.. d. v. C. Bos en M. W. van Kessel. Johannes P. J., z. v. P. J. Kuijs en C. A. W. Oomes. Adrianus W., z. v. W. P. Mooij en M. W. van Kessel. Gerar- da C. M., d. v. G. Mooij en A. Visser. Ondertrouwd: G. Sietses en E. U. Hinsch te Nordhorn (Did). H. J. Zomerdijk en S. Admiraal. G, W. Oudhoff en A. J. Nijman. P. Kavel H. K. Verver. A. Verver en M. E. Hageman. G e h u w cj: L. J. Slotemaker te Bever wijk en C. Wokke. N. Min en M. J. Tjeeertes te Amsterdam. N. T. Pekel te Akersloot en M. C. Metselaar. H. J. Zomerdijk en S. Admiraal. Overleden: Jan Hoep, 72 jaren, echtg. v. M. Alvers. Te middernacht werden de rustenden uit hun slaap opgeschrikt door het bin nenbrengen van vijf krijgsgevangenen, die op de vloer een rustplaatsje kon den zoeken. Om drie uur kwam het bevel: „Aufstehen". Zo geruisloos mogelijk moest het groepje naar de aan de overzijde lig gende boerderij trekken, maar het bleef steken in de groep van een hon derdtal soldaten, die met hun bespij kerde schoenen zo 'n lawaai maakten, dat de aanmaning tot de gevangenen, om geen leven te maken, eenvoudig be lachelijk was geworden. „Sie sind entlassen. Ik wercje Ihnen een Schein schreiben", zei de aanvoer der, maar het was te donker om te schrijven en daarom moesten de ge- stranden een rij vormen tussen de op marcherende soldaten. Na het verzoek van den heer R. om de juffrouw in een meerijdende auto op te nemen, werd er opnieuw beraadslaagd en het gevolg daarvan was, dat men het ge zelschap naar een stal van de hofstede stuurde en beloofde, dat allen om 8 uur 's morgens in vrijheid gesteld zou den worden. Een stal vol gewonden. Bij het licht van een zaklantaarn werd geconstateerd, dat de stal vol ge wonden lag en dat men er overheen moest stappen om een plaatsje te vin den. Het waren Duitse en Hollandse ge wonden en het was uiteraard een alles behalve prettig gezelschap. Een Hollandse vaandrig ijlde en overal klonk geschreeuw. Een Duitser smeekte om water en toen de heer R. besloot om te trachten het van de hof stede te halen, kwam hij bij het ope- pen van de deur plotseling in het stra lende zonlicht. „Waar zijn de Duitsers?" vroeg hij aan een op hem toelopenden boer. „Er is er gelukkig geen één meer" zei de boer met een zucht van ver lichting. Hij bracht water voor de gewonden. „Brood heb ik niet", vertelde hij, „maar U kunt net zoveel melk krijgen als U hebben wilt", Dat was een tractatie, maar voor de vraag naar een paard om het gezel schap naar Rotterdam te brengen had hij slechts een schalks lachje. Het lang gezochte vervoermiddel. Aan de andere zijde van de hofstee hleek een gloednieuwe vrachtauto te staan, welke door den motorman vol komen in orde werd bevonden. Een praehtwagen om er mee naar Rotter dam te rijden. Er lagen patronen, handgranaten en een rode vlag in. De motorman, die op dat gebied deskundig was, maakte de handgranaten onschadelijk en het was OU nog maar de vraag of men niet er gens op Duitse of Hollandse soldaten zou stuiten. De handelsreiziger kwam» op het lumineuse idee een paar gewonden op de wagen te leggen en men zocht er om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn vier uit, twee Hollanders en twee Duitsers. Be boer bracht stro en hielp mee de gewonden op de wagen te leggen en de heer R. ontdekte ach ter de hooiberg een gore witte lap waarvan om de vredelievende be doelingen van het gezelschap te demon streren een vlag gemaakt werd. Juffrouw Celia had inmiddels uit de rode vlag een kruis geknipt en op een laken vast gemaakt, dat over de mo torkap gelegd kon worden. Het laken was voor twee kwartjes van de boerin gekocht en die leverde er nog gratis een laken bij om een veel doeltreffender vlag te kunnen fabrice ren. De gewonden werden helaas op allesbehalve deskundige wijze op den wagen geladen. Op weg. De motorman, juffrouw Celia en de reiziger, klommen in de cabine, de heer R moest in de wagen staan, één hand op de kap van de cabine en in de andere op hoop van zegen de witte vlag. Langs het smeulende restant van een boerderij werd de tocht naar Overschie aangevangen, maar weldra schoten er een paar door hun kleding onopge merkte Duitsers uit de groene weg- haag. Met een voor hun buik gehouden schietapparaat stormden ze op de auto af, maar zij bleken al spoedig gerust gesteld en zo ging het ook bij andere contröleposten. Een gegradueerde schreef nog een Schein, welke eigenlijk niet meer no dig was. Een soldaat wierp een mi trailleur in de wagen en klom er self in Dat leek een beetje gevaarlijk, maar ai spoedig bleek hij een onontbeerlijke passagier te zijn, want bü elke con- trólepost stak hij zijn gehelmd hoofd beven de wagen git, waarna men on middellijk fcMï passeren. Een gewonde, wiens boofd een en al verband was, ging aan de wagen han gen en bleek al spoedig d e passepar tout te zijn. Nieuwe stagnatie. Bij het viaduct bij Overschie bleek, dat de Duitsers zich genesteld hadden in de bovenwoningen der naastgelegen huizen, die op hetzelfde niveau lagen. Nadat uit een open venster een or der was geschreeuwd, sprong een sol daat op de treeplank van de auto, die het stadje werd binnengereden. In een tot hospitaal ingerichte school werden de gewonden binnengedragen. Niemand keek meer naar de achter- blijvenden om -tan de bewoners van de straat, die in hun deurposten waren verschenen om de verfomfaaide Zon- dagsbezpekers eens beter te kunnen bekijken. Hollandse gastvrijheid. Een vrouw voor een kapperszaak bij wie geïnformeerd werd of baar man misschien nog een klant kon bedienen, hoorde de lotgevallen van het gezel schap vol verbazing aan en nodigde allen in haar woning, waar een schit terende ontbijttafel a)s het ware op de bezoekers stond, te wachten. Witbrood, krentenbrood, kaas, keek, hagelslag, jam en thee, alles stond gerangschikt op een hagelwit laken. Het was een sprookje, dat nu in 1947 nog niet geheel tot werkelijkheid is geworden. Met gulle hand werd rondgedeeld. Er kwamen water, zeep en een schone handdoek en toen de kapper thuis kwam zette hij onmiddellijk den on- verwaehten bezoeker in de scheerstoel. Hoe dankbaar is men op zo 'p ogen blik voor zoveel spontane hartelijk heid en gulheid. Een minder vprrassLig". Toen de verkwikte reizigers weer buiten kwamen, wachtte hen een min der aangename verrassing. Er stond een politieauto bij de vrachtwagen en een inspecteur, die daarop twee pak ken patronen ontdekt had, informeer de bij den heer R. wie verantwoorde lijk was voor het aanvoeren en op de openbare weg laten liggen van muni tie, waarop deze natuurlijk geen ant woord kon geven. In de politiewagen werd de heer R. naar burgemeester Baumann in het raadhuis gebracht, die op de vraag hoe men in Rotterdam zou kunnen komen ten antwoord gaf, dat hij wel eens zou; informeren. De heer R. haalde zijn lot genoten op en weldra zat men geza menlijk in de burgemeesterskamer, waar de aanwezigheid der bezoekers niet het minste bezwaar bleek om al lerlei zaken af te handelen. Politieagenten Hepen in en uit en een van hen riep den burgemeester zelfs ter verantwoording omdat deze een N.S.B.-er zou gewaarschuwd heb ben, dat hij gearresteerd zou worden. Na het lezen van een binnengebracht briefje besliste de burgemeester, dat de opnieuw gestrande reizigers niet moch ten vertrekken. Zij werden naar de kamer van de secretarie gebracht, maar juist toen de heer R. zijn lotgenoten opdroeg naar een hotel uit te kijken waarin zij even later werkelijk ge slaagd bleken trof hij in bet raad huis een vriend aan, die hem en juf frouw Celia mee naar zijn huis aan de grens van Overschie nam. (Slot volgt). tien Nederland ia nii dat moeite heeft ruk. Groot-BritU beter aan toe. He vele jaren te grootste zorgen Brits-Indië, een ale Europa, met van 400 millioen Brits-Indië is een eus nauwelijks een pen vormen. Het is de schrijnendste e: steUingen. Het is on bodemschatten, zo i millioen mensen en daarbuiten, een w zouden kunnen hebt dommen in exploit bracht. Maar in we bevolking er voor 81 de steden treft men aan, maar op 't platte al armoe troef. De mensen leven ej lijst en zout, moeten tieve middelen in d bestaan verschaffen, l naar gestreefd hun ee etaan te bezorgen, c moedigen zelf hun kl zodat zij tenminste aan te trekken, want vervaardigde kleding betalen. De Indische wijsheii ea prachtig, maar 88% king kan lezen noch s HAAT TUSSEN MOHAMMEDAN Het merendeel var is Hindoe, ruim 250 millioen is Mohammed: danen en Hindoes hate; rig en laten niets na leven zuur te maken. I den ontbranden, vooral hevige vechtartijen. Eet: nigheden is b.v. de koi does als heilig beschou hammedanen houden we derlapje en als nu een: heid van Hindoe's, of doe tempel een koe won de stukken daarvan lan; of door een Hindoestra: dragen, ontbranden de 1 tige toorn, omdat hun 1 maar is vermoord en zs gegeten. Niet zelden bloedbaden ontstaan. En een Hindoese bruilofsstc moed heeft om zijn r langs een Mohammeda worden de Mohammed van verontwaardiging en los. De Mohammedanen hel in India geregeerd en nu minderheid, terwijl de I als zij om onafhankelijk de bedoeling schijnen te het land te gaan regeren de Mohammedanen niets ken. Deze zijn dus een voor die onafhankelijkhei maar liever een afzonder! medaanse staat, waarin zij zijn en niet door de gel worden geregeerd. SOCIALE M Binnen de Hindoe-gen het overigens ook niet alle: Daar heeft men het probli paria's, de onaanraakbare! mensen, die niet tot een den kasten behoren, waar doe-gemeenschap is verde: rijn naar Hindoe-oordeel wezens, die alleen maar - duld, die men allerlei y WOENSDAG 21 MEI Hilversum I (301 m) ge( 7 u'. 8 u., 1 u„ 6(1,8, VARA; 8.15 Vrolijke ochte 8.50 Voor de huisvrouw. u. Morgenwijding. VA! Voor de huisvrouw. llu progr. 11.45 Fam Berichte Orgelspel. - 1.15 Vpor het 1.20 Vaudevilleorkest devrouw. 3 u. Voor de 3.30 u. Kinderkoor „De roo, 0.45 Ziekenbezoek. 4 45 inde krant". 5.35 Accordeon'- 6.15 Vara-varia. 6.30 Pro: krachten. - 7 u. Int. Pink 7„15 Jan Corduwene RO. 7.30 „Ons leven en gelooj Lezen in de bijbel. VARA- rade der verenigde volken ■•Pieter Cornelis Hooft". - ic n0^' T 1015 "The Ramt M - vleugelen v. muziek Malando en tango-rumba orkei Hilversum II (415 m) geeft °mj' u.. 8 u„ 1 u„ 7 u„ 8 u. er aCRV: 7.30 Harmonie-orkest. Een woord v. d. dag. 8.15 s' orSel. 8.30 Werken v; Lichte orkestsuites: 10 ms NCRV~k 11 30 "UoJsnda-se ƒ.10 NCRV-koor 1 15 tv, drankbestrijding? 2 u. Disc, 3-20 Musette-klanken - jeugdkoor. - 4.45 Voor jon 6 45 mf'7 6 U' Radio PhiIh 01 Land- en tuinbouw. 8 05 NCRcevi0htf P' C *ï°oft- het Vocaal kwartet. - 10 u kat vogeleiland. - u r avondconcert.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2