Stad en Omgeving, In vijf dagen van Alkmaar naar Rotterdam Een „onbekende" was de dief! Meervoudige Kamer: Maar de kopersnamen toch de benen Een sporthuwelijk. Opheffing douaneloods te Alkmaar. Burgerlijke Stand AGENDA Vermist. Heiloo. Egmond Binnen Oprichting van een VW. Schoorl. Het Witte Kruis. Koedijk. Vereniging „Gezinszorg" opgericht Heer-Hueowaard. Beemster. Burgerlijke Stand De Rijp. Burgerlijke Stand Purmerender Marktoverzichï Marktberichten Een gevaarlijke reis vol hindernissen Maar de „kopers" namen toch de benen! Diefstal, heling subs, schuldheling luidde de aanklacht tegen de Alk- maarders Jan P. en Hendrik R, die Dinsdag j.l. voor de Meervoudige Kamer, onder presidium van mr. Krabbe, gedagvaard waren. Op de avond van de 10e Mei van het vorig Jaar ontdekten de wachtmeesters Vegter en Nyiand in een stil laantje in Schoorl, noby het brandspuithuisje, een tweetal mannen, het waren P. en B., die een bakfiets bg zich hadden, waarop zich, na inspectie, 3 autowie- len met banden bevonden, die het eigendom van de gemeente Schoorl waren. De mannen vluchtten onmid dellijk, doch de wachtmeesters achter volgden hen en waren zelfs nog ge noodzaakt op hen te schieten. De ban den waren gestolen uit het brand- spuithuisje. Het verhaal der verdachten. Deze gang van zaken ontkenden de verdachten niet, doch wèl ontken den zij, de daders van de diefstal te zijn geweest. Zij hadden, aldus hun verhaal, de dag te voren bij de Frie- sebrug te Alkmaar een „onbekende" ontmoet, die gevraagd had of zij ko pers wisten voor autobanden. „Wij wilden ook wel eens op een makke lijke manier aan geld komen en be sloten ze zelf te kopen," vertelde ver dachte P. „Komen jullie morgenavond dan maar naar Schoorl, ik woon daar en daarhad de „onbekende" ge zegd. Een adres wisten zij echter niet De volgende avond om pl.m. half tien waren zij naar Schoorl gegaan, hadden daar toevalligerwijze de „on bekende" ontmoet, die „toevallig" de banden bij zich had en in een mini mum van tijd was de koop gesloten en de onbekende was meteen verdwe nen. Er had zich daarna nog een klein incident voorgedaan met een bewoner van Schoorl, die dacht, dat de man nen zijn konijnen hadden gestolen en daarna waren de wachtmeesters op t appèl verschenen. „Maar wij hebben eerlijk die wielen niet gestolen!" be weerden de verdachten nadrukkelijk. Verdachte P. had tot nog toe een blanco strafregister, doch het straf register van B. was nu niet bepaald blanco! Officier gelooft het verhaal niet. „Het is een zeer ongeloofwaardig verhaal," zeide de Officier van Justi tie, mr. Holstein, in zijn requisitoir. „Zeer vreemd vind ik het, dat men zo maar door een wildvreemde wordt aangesproken over het kopen van autobanden. Mij gebeurt zo iets nooit en ik kan er dan ook geen geloof aan hechten." Mr. Holstein requireerde voor verdachte P. een gevangenisstraf van 7 maanden en voor verdachte B. 10 maanden, daar in deze zaak B. wel de drijvende kracht zal zijn geweest. De verdediger gelooft het wèl. Mr. Sluis, die als verdediger optrad, meende echter wèl geloof te kunnen hechten aan de geschiedenis, door be- benoeming gecommitteerden. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn benoemd als gecommitteerden voor de eindexamens der rijks-, gemeente en bijz. kweekscholen: J. v. d. Worp, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Hoorn, te Alkmaar. G. C. Dun, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, te Alkmaar, voorzitter. Als plaatsvervangende gecommitteer den zijn benoemd: H. K. de Wild te Alkmaar. W. Roggeveen. consulent bij de Rijksinspectie voor de lichame lijke opvoeding, te Heiloo (uitsluitend voor lichamelijke oefening). J. G. Harenmaker, majoor, te Alkmaar - J. H. Heite, oud-leraar aan een Rijks hogere burgerschool, te Alkmaar. (Slot.) De villa van den gastheer kijkt over het open land aan de Noordzijde uit op woningen, die alle één verdieping hebben. Aan de overzijde staan étage woningen. Als hulp in nood bood de heer R. zich als vrijwilliger bij de afwas aan en stond weldra in de keuken bij de gastvrouw, dochter van een oude Rot terdamse familie, die een schilders atelier had en wier gedachten thans uitgingen naar haar enigen zoon, die aan de Grebbelinie stond en zonder dat zij het nog wist zijn leven reeds voor het vaderland had gegeven. De bij de lunch behorende maar niet aanwezige koffie werd door een ede ler vocht vervangen en het is te be grijpen, dat de gestrande reizigers ook daarvoor alleszins dankbare gasten bleken. De heer R. trachtte daarna zijn slaaptekort in te halen, maar na een half uur kwam er bericht, dat men het leeggekomen huis van den burge meester moest betrekken, waarna er schuldigden opgedist. „My overkomt het inderdaad ook nooit, door een on bekende te worden aangesproken, maar dit soort mensen gebeurt het zeker wèl! De verdediger meende daarom, dat slechte de heling bewe zen kan worden geacht en verzocht den president de straf hiernaar te be palen. De uitspraak 3 Juni a.s. Zwijntjesjager bfl de mili taire politie! Petrus J. R, zonder bekende woon- of verblijfplaats, zoals de rol ver meldde, beschuldigd van diefstal van een rijwiel en 500 pond erwten en bo nen, liet verstek gaan. Wanneer men echter inmiddels kans gezien heeft bij de Militaire Politie in te dringen, en men zich dientengevolge in zulk een vertrouwenspositie in Indië be vindt, is het niet bepaald gemakke lijk voor zo'n dagvaarding naar Ne derland te komen. De Officier be greep dat natuurlijk volkomen en de zaak vond daarom toch doorgang. Dl zijn requisitoir eiste hij een gevange nisstraf van 10 maanden. Uitspraak 3 Juni a.s. Onder buitengewoon grote belang stelling werd gistermorgen het huwelijk voltrokken tussen den heer J. Amou reus, bestuurslid der voetbalvereniging „Alcmaria Victrix" en mej. A. Oude man. De Alcmaria-adspiranten vormden op de trappen van het stadhuis de ere wacht en trokken met hun fraaie hoe pels van rode- en witte bloemen veel bekijks. Ook van de zijde van „Alcma ria Victrix" was er veel belangstelling bij het huwelijk van dit populaire be stuurslid. Tijdens de oorlog werd de douane loods der Nederlandse Spoorwegen te Alkmaar buiten gebruik gesteld. De Kamer van Koophandel en Fabrieken stelt'thans pogingen in het werk om deze loods heropend te krijgen, om dat de formaliteiten bij de invoer en uitvoer van stukgoederen thans te Zaandam verricht moeten worden, zeer ten ongerieve van betrokkenen. Het is voor de Kamer echter van veel belang te weten, welke impor teurs en exporteurs er prijs op stel len, dat deze loods wederom in ge bruik wordt gesteld en zij verzoekt deze hiervan bij het secretariaat der Kamer, Oudegracht 182, kennis te willen geven. DE SNIP EN SNAP CABARET REVUE KOMT NAAR ALKMAAR. Zondag 25 en Maandag 26 Mei a.s. geeft René Sleeswijk's Nederl. Revue in de Schouwburg 't Gulden Vlies, Koorstraat, twee opvoeringen van de Snip en Snap Cabaret Revue „Cheerio", met Willy Walden en Piet Muyselaar. Verdere medewerkenden zijn: Berrie Kievlts, Gerard Walden, Clara Bettina, Minny Bracke. Peter Storck en Dick de Bois. Aan de vleugel: Cas Rus. Behalve in hun creaties van de da mes Snip en Snap, zien wij Walden en Muyselaar, gesecondeerd door de ove rige medewerkenden, in tal van ko mische scènes en nieuwe liedjes. Clara Bettina, bekend van de radio en bonte Dinsdagavonden, verzorgt het vocale gedeelte. Alles bij elkaar brengt een avond van amusement en gezonde ontspan ning, zoals wij dat van Sleeswijk's ensmeble gewend' zijn. Geboren: Mattje, dochter van W de Jonge en W Raven. Getrouwd: Adam Bruin en Bar bara G van Eijk Cornelis Jonker en Maria M de Jong. Petrus van Wan- rcoij en Antje Gerrits. Fernantus Akse en Johanna H Roks Jacobus van Won deren en Jantje Jansen. Arie J de Boer en Elisabeth de Groot. Blazius Slikkerveer en Aleida J Stenvers. Overleden: Anna C de Jongh, 87 jaar. weduwe van A G Genefaas. aanstalten werden gemaakt om in dit veiliger gelegen huis een toevlucht te zoeken. Op zoek naar achtergebleven levens middelen zag de heer R„ dat de Duitsers weer gevangenen hadden ge maakt. Een vijftal ontwapende solda ten werden met de handen omhoog tegen de tuinhekken geplaatst. Een jeugdig echtpaar met kindje en dienstbode zochten ook beschutting in de burgemeesterswoning en voor de nacht werden met behulp van Perzi sche kleden, die tot dekking dienden, de nodige noodslaapplaatsen gefabri ceerd. De volgende morgen slaagde de heer R. er bij een banktebakker in een van Moederdag overgebleven taart te ko pen, welke met een sierlijk opschrift van „Creme du beurre" en de nodige pakken beschuit bij gebrek aan brood aan de gastvrouw zouden worden aangeboden. Het wordt gevaarlijk. Het bleek, dat men inmiddels al HEDEN: Gulden Vlies, 3 uur: Herdenking 10U- jarig bestaan Architecten- en Bouw bureau Fa. F H Ringers Zn, 45,30 uur gelegenheid tot complimenteren van 3 Jubilarissen in het bedrijf. DONDERDAG! Wapen van Heemskerk, S uur: Feest avond Biljartbond. Hotel Central, 8 uur: Lezing: „Snelle voorziening in dringende behoeften" (Int Centr voor Industr org.) BIOSCOPEN! Harmonie, 8 uur: „Het melaje en het Monster"; 14 Jaar. Heden MO uur mattnée. Victoria Theater, g uur: „Michael Stro- goff". Heden 3,80 uur mattnée. Cinema Amerlcatn, 8 uur: „Piraten van Key West"; 18 Jaar. Heden 3,30 uur mattnée. ABT, 8 uur: „Een vrouw wist te veel"; 14 Jaar. Heden 3,30 uur mattnée. Onder dit motto wordt alhier vandaag, morgen en overmorgen door een studen tenteam van Utrecht en Groningen een viertal samenkomsten belegd, vanavond in de openlucht, n.l. op de Stenenbrug en bij de Molen van Piet en de beide volgende avonden in het gebouw „Waakt en Bidt" aan de Laat De opzet van'deze avonden is om het Evangelie van Jezus Christus op nieuwe wijze te brengen. Nadere bijzonderheden vindt men el ders in dit blad. DRANKWET Ingekomen is een verzoek van den heer N Zwakman, alhier, om een vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein uitsluitend voor gebruik elders dan ter plaatse, voor welke de vergunning geldt, in het perceel Krebbe$teeg nr 4. Binnen twee weken na dagtekening dezer bekendmaking kan een ieder schrif telijk bezwaren tegen het verlenen van deze vergunning indienen. DRESSUURCLUB „DE WAKER". Reeds herhaaldelijk was onze aan dacht getrokken door hondengeblaf aan de Straatweg, wanneer wij ae richting Alkmaar fietsend, Nijenburg waren gepasseerd. Achter de lage eiken bosjes was de heer v. d. Vliet bezig een aantal prachtige honden te dresseren voor de hondenclub „De Waker". Prachtige resultaten weet deze onvermoeide dresseur te berei ken in het hoogspringen, bewaken van een pand enz. enz. Wanneer U eens kennis wil maken met de dres suur dezer honden ga dan Zondag morgen eens een kijkje nemen van 9 tot 10.30 uur. U zult zeker met inte resse een en ander gadeslaan. DE GROTE INVASIEFILM. In de eerste week van Juni zal in de Rustende Jager, alhier, een avond worden gegeven met de grote invasie film! Deze avond wordt speciaal ge organiseerd voor de Stichting 1940 1945. De knappe documentatiefilm zal ongetwijfeld grote belangstelling hebben. textielfilmavond Gisteravond werd voor een geheel gevulde zaal van „Het Wapen van Heemskerk" weer een van de interes sante textielfilmavonden gegeven, toe gankelijk voor textieldetaillisten en hun personeel. Vier films werden vertoond, waarin de gehele bewerking van vlas tot lin nen behandeld werd^op buitengewoon duidelijke wijze. De opnamen waren schitterend en stellig zullen degenen, die zullen deelnemen aan de vakop leiding voor 't vestigings- en bedien den-brevet er heel wat nuttige din gen van opgestoken hebben. Behalve de filmvertoning werden enkele belangrijke aangelegenheden besproken, w.o. het overnemen van textielzaken, de vestigingseisen, en de examens 1948. Deze voorlichtingsavonden, die wor den georganiseerd door de vakgroep detailhandel textielgoederen zullen dat bewees de belangstelling, waar mede de films gevolgd werden, zeker op waarde geschat worden. weer aan het verhuizen was geweest, want twee Duitse officieren hadden beslag gelegd op de woning van den burgemeester en allen die daarin wa ren, werden ingekwartierd in het na bijgelegen huis van het jonge echtpaar. In de volgende nacht leek het schie ten van de onzen steeds nader te ko men. Steeds meer dakpannen sneuvel den, de ruiten der bovenverdiepingen werden versplinterd en een kogel drong door muren en wanden van de kamer waar men allen bijeen was. Bij een inspectie uit het zolderraam bleek 's middags, dat er twee stukken geschut aankwamen, welke de koek- fabriek van den N.S.B.-er Van Buuren onder vuur namen. Een 30-tal Nederlandse soldaten renden in gebukte houding achter elkaar aan en lieten zich bij het ge schut in het gras vallen. De Duitsers maakten zich gereed voor een tegenaanval door op motor fietsen onder het geschreeuw van „Empor-Empor" op het Nederlandse geschut in te rijden en de heer R„ die een schaafwondje aan zijn wang voel de, was zo verstandig betere dekking te zoeken. Spoedig leek de strijd beslist. Het schieten uit de richting D.elft ging door, maar men wachtte tever geefs op de bevrijders. Hoe was de afloop van de strijd!? 's Avonds om 9 uur legde het moe de gezelschap zich ter ruste, maar de kermis te kgmond a/d hoef De kermis te Egmond aan den Hoet valt dit jaar op 13 en 14 Juli a.s. De verpachting standplaatsen wordt ge houden op 22 Mei a.s. ten raadhuize te Egmond aan den Hoef. VOLKSTELLING De eerste rondgang van de tellers is voor deze gemeente bepaald op 28 Me! a.B. Dan zullen de blanco formu lieren ter invulling huis aan huis worden uitgereikt. Op 2 en 3 Juni daaraanvolgende zullen de afgegeven formulieren opgehaald en gecontro leerd worden. Hier ter plaatse ls men overgegaan tot het oprichten van een V.V.V. Aan wezig waren 33 personen, welke zich allen opgaven als lid. De heer v. d. Berg sprak de aan wezigen toe en zette het nut van een V.V.V. uiteen. Daarna werd overge gaan tot het kiezen van een bestuur en werden de volgende leden geko zen: mr. v. d. Berg, voorzitter; C. J. Apeldoorn, secretaris; P. Zentveld, penningmeester; P. Klaasse, vlce- voorzltter; H. Moojj, 2e secretaris. Ook werd besloten de contributie voorlopig vast te stellen op ƒ1.p. jaar. Tevens deelde het bestuur mede, dat de kwestie met P.W.N. inzake Oude Schelpweg nu ook in handen is van V.V.V. en daar dit van algemeen en vooral voor ons dorp van zeer groot belang is, vertrouwt "iet bestuur dat iedere dorpeling zal toetreden tot onze vereniging. Opgaven kunnen worden gedaan bg bovengemeld be stuur. Ook zij, die huren of verhuren, hetzij woningen, kamers of iets der gelijks kunnen zich opgeven by den secretaris, den heer C. J. Apeldoorn, Peperstraat 86E, Egmond-Binnen. LH) VAN DE RAAD VAN TOEZICHT BENOEMD. Tot lid van de Raad van Toezicht op de examens van de Nederlandse Ver eniging v. Leraren in de Engelse taal „Britannia" te 's-Gravenhage werd be noemd de heer A. Zwart, secretaris voor Nederland van de „Saint Willi- brord Society" te Amsterdam, eerder te Ogmond aan Zee. De afd. Schoorl van „Het Witte Kruis" hield Maandagavond onder voorzitterschap van Dr. H. Heringa haar jaarvergadering in café „Duin zicht". Nadat de voorzitter „het niet tajrijke, maar zeer selecte publiek" (woorden van den voorzitter) had welkom geheten, volgden uitvoerige mededelingen over de stappen, die het bestuur had gedaan, om te komen tot het aanstellen van een zuster in eigen dienst. Het jaarverslag wees er op, dat 1946 was gekenmerkt door grote activiteit. Met het oog op het onderbrengen van gezinsverpleging onder de Kruisver enigingen, waarop van regeringszijde was aangedrongen, was de contribu tie van 1.25 gebracht op 3.50. Het materiaal van het magazijn verkeer de in goede staat. 380 maal was er iets uitgeleend. Ten behoeve van de T.B.C.-bestrijding waren in 5 gezinnen 27 bezoeken afgelegd; 1 gezin was verpleegd in het Centraal Ziekenhuis De Huisverzorging moest door ge brek aan personeel beperkt blijven tot finantiële steun, die verleend was voor 86 dagen. De contributie-verho ging tot 5 had bedanken door enke le leden tot gevolg gehad, waardoor het ledental daalde tot 77. Besloten was de zuigelingenzorg uit te breiden met zorg voor de kleuters van tot 6 jaar, FINANTIëN De ontvangsten van de 703 leden tellende afdeling hadden bedragen 2408.88 en de uitgaven 1302.75 zo dat er een batig saldo was van f 1106.13. Voor de T.B.C.-bestrijding waren de entvangsten 1092.51 en de uitgaven 472.50 en het batig saldo 620.01 en voor de Huisverzorging waren de be dragen 723.84, 339.50 en 384.34. gastheer kwam om tien uur met het verontrustende bericht, dat hij vanuit het kelderraam telkens lichtflitsen zag en bij de nieuwe inspectie uit het zolderraam bleek, dat de Haagweg vol stond met verlichte auto's. Zouden de Hollanders de Dutsers verjaagd hebben? Het was nog niet te constateren en uit de hier en daar geschreeuwde commando's viel niet op te maken of ze in het Nederlands dan wel in het Duits werden gegeven. Helaas, het bleek maar al te spoe dig, dat het Duits was en dat de strijd dus ten nadele van de onzen beslist was. Bij een beleefdheidsbezoek aan den burgemeester die weer in zijn eigen woning was getrokken bleek alleen diens echtgenote aanwezig, die den heer B. geen hand wenste te geven, omdat deze daar al die tijd als „spion" zou zijn geweest. De heer R. verwees haar bij wijze van represaille naar de boeken kast. waar achter enkele dikke banden een boekje stond, dat de Duitsers ze ker niet als gewenste lectuur zouden hebben aanbevolen. Het einde in 't zicht. Het einde van de tocht kwam in 't zicht, want de gastheer zou de ge strande reizigers naar Rotterdam bren gen, dat, toen men het in 't zicht kreeg, een ontredderde aanblik bood. Overal stonden vrachtwagens en oorlogstuig op de wegen. Burgers uit Na vele voorbereidingen had in de zaal D. C. Butter de bijeenkomst plaats welke ten doel had oprichting van een vereniging voor Gezinsverzorging. De voorlopige voorzitter, de heer A. Sloof deelde mede, dat gezinszorg een onderdeel is geworden van de vereni ging „Het Witte Kruis", doch met een zelfstandig bestuur, en dat mej. Dijkstra (die door de regering voor deze ge meente als sociaal werkster is aange steld) tevens de verzorging van de Gezinszorg zal uitvoeren. Mej. Dykstra doet enkele mededelingen over de taak van Gezinszorg. Volgens het hierna vastgestelde reglement wordt een Be stuur gekozen, bestaande uit de dames Boon-Spruit, voorz., Langedijk-Grootes, secr., Meurs-Bobeldijk, penn., Mulder- Tïesjema en Dissel-Schot. Als bode wordt benoemd de heer J. Tiesjema. Het reglement geeft o.a. aan dat door het bestuur zal worden uitgemaakt welk entrégeld moet worden betaald. Dit zal maximum 25 zyn. Voor de leden gaat de contributie in op 10 Mei en deze contributie wordt om de 14 dagen ge- ind, terwijl ook is toegestaan voor een langere termijn in eens te voldoen. De leden hebben recht op 6 weken hulp per jaar. Gratis hulp wordt niet verstrekt. De te betalen vergoeding is per dag voor een gezin met een inko men van 35 per week 50 cent, tot 40 75 cent, tot 45 1, tot 50 1.25, tot 60 1.75, tot 70 2.50 en hoger bedrag 3.25. Op voorstel van den heer P. Mul der wordt vastgesteld, dat voor kost gangers de helft van het inkomen wordt herekend voor vaststelling van de premie van het gezin waar de kost ganger is. Hierna wordt de instructie en ar beidsovereenkomst der gezinsverzorg ster vastgesteld. Met ingang van 19 Mei heeft de vereniging de beschikking over een gediplomeerde gezinsverzorg ster. De vereniging telt 100 leden. Woorden van dank worden gericht tot mej Dijkstra en den heer Sloof voor het vele werk, dat zij hebben gedaan. De nieuwe vereniging voorziet in een behoefte en wij hopen dat zij haar werk ten nutte van de mensheid mag ver richten. UITVOERING CRESCENDO. De Accordeonvereniging „Crescen do" uit Alkmaar onder leiding van den heer A. van den Wolff gaf Za terdagavond een uitvoering in zaal Schuit. De voorzitter der vereniging, de heer Volkers, sprak het welkomst woord en verheugde zich er over, dat na de vele uitvoeringen, die de ver eniging reeds in Alkmaar had ge geven, nu Koedijk aan de betirt was om het resultaat van hun studie te horen. Het was voor de eerste maal dat in onze gemeente een dergelijke uitvoe ring werd gegeven met zulk een groot aantal (30) accordeonisten. Het was een interessante vertoning, de keurig opgestelde meisjes en jon gens, waaronder ook enkele ouderen met hun instrumenten in diverse grootte en kleuren. Eén der kleinste meisjes van 11 jaar, gaf een inleiding over de betekenis van èèn der num mers wat haar heel lief en vlot af ging en haar een luid applaus De- zorgde. Een 12-tal nummers werden voor de pauze afgewerkt en met grote aandacht gevolgd. Een tweetal soli's werd uitgevoerd door den heer G. J. Volkers en mej. Busta. De muzikale kwaliteiten en de vingervlugheid tra den hierbij bizonder op de voorgrond, vooral laatstgenoemde toonde zich een meesteres op haar instrument. Noemen wg dan nog een 3-tal num mers, t.w. Lovely-girl, Vineta Klok ken en Elly-ouverture, welke zeer goed werden uitgevoerd. De aanwezi gen toonden het gebodene op prijs te stellen. Na de pauze werd een muzikale non-stop cabaret-revue vertoond, waarbg vooral de muzikale clown op viel. de binnenstad hadden op het gras langs de singels hun bedden gespreid. Hier en daar stonden op een hoop ge dreven ontwapende Nederlandse sol daten, terwijl de Rotterdamse dames met gulle hand sigaretten uitdeelden. Ieder voelde de smart, dat het met Neerlands vrijheid en onafhankelijk heid gedaan was. In Rotterdam. Bij de tunnel nam juffrouw Celia afscheid. De heer R. ging te voet naar het centrum en zag, dat de stad aan alle kanten brandde. Hoe zou het met zijn huis zijn? In de buurt daarvan werd hij door rook en opvliegende as teruggedrongen en zelfs met een zakdoek voor zijn gezicht slaagde hij er niet in daardoor heen te komen. Hij liep een blok om en zag tot zijn grote vreugde, dat zijn huis er nog stond, al waren dan ook alle ramen stuk en wapperden de gordijnen naar buiten. „U kamt juist op tijd riep een brandweer man. „De gordijnen moeten weg, want als de wind omslaat gaan al deze huizen er aan!" Vijf dagen had de reis van Alkmaar naar Rotterdam geduurd en de heer R. kwam juist op het goede ogenblik om zijn huis uit de oorlogsbrand te redden. Epiloog. De Duitsers hadden er op gerekend ons land binnen twee dagen te bezet ten en ons onvoorbereide leger had, ONGEVAL. Gisteravond ongeveer 6 uur reed de heer P. Overtoom, rijwielhandelaar te Heerhugowaard-Zuid met zijn motorfiets op de Hondeweg, toen hij moest uitwijken voor een wagen. Hij kwam hierbij terecht op een grinthoop, waardoor de motor om sloeg. De gevolgen waren ernstig. O. werd met een hersenschudding opge nomen en naderhand vervoerd naar 'n ziekenhuis te Alkmaar. Geboren: Anne Cecilia M, dochter van C Commandeur en c A Schaafsm% Catltarina, dochter van D Beunder en D Zuidland. Ondertrouwd: Frederlk J Stolp, 3s Jaar, en Barhara KShne, 37 Jaar Gillis Bijster, 35 Jaar, en Anna Lange, 35 Jaar Cornelis Klay, 23 jaar, en Dleu- wertje Waal, 33 jaar. Getrouwd: Florla Bierhaalder, (9 jaar, en Beryl O Ash, 38 Jaar. Cornelis Tuyp, 39 Jaar, en Margaretha M G Poet, 35 jaar Martlnus Modder, 31 Jear, en Cornelia Bouwer, 28 jaar Frederik i Stolp, 28 jaar, en B Köhne, 27 Jaar. Overleden: Elisabeth Zeekant, ]B Jaar, dochter van D Zeekant en H O Prins (overleden te Amsterdam). Geboren: Harm H, zoon van f van Dalen en M Smit. Maria S R, dochter van J Taam en A G Schipper. Ondertrouwd: Jan Voet, 38 Jaar, en AUda Langerljs, 24 jaar. Getrouwd: Pieter Wagenaar, 33 Jaar, en Neeltje Veenman, 33 jaar. Overleden: Grietje Visser, 70 Jaar, echtgenote van J Schouten. De markt was Dinsdagmorgen nog beter bezet met runderen dan de vo rige week. Vooral verse melkkoeien waren er heel veel. Er was ook veel volk op de been, maar de vraag naar verse melkkoeien was toch minder groot dan het aanbod. Bovendien wa ren de vraagprijzen ook hoger waar door er niet zo 'n vlugge gang in was. Het bleek dat alles niet geplaatst kon worden. Ook voor een derde markt in Mei was de aanvoer van geldekoeien groot te noemen maar daar was een vluggere gang in met iets hogere prij zen. Op de leveringsplaats was heel weinig te doen en er was weinig goeds onder te vinden. De bonnen waren bij een kalme gang wel iets vaster zo om de 5 cent. De handel in het jonge vee, zoals pinken, kan maar niet op slag komen. Het blijft daarin maar een stille boel. Op de wolveemarkt was het ook heel wat drukker en ook daar gaan de prijzen van week tot week iets hoger op. Trots dat was er een aardige beweging. Met de lammetjes was het vooral in de vroegte een vlugge gang. Vooral de Zuid toonde zich een vlugge afnemer. De prijzen zijn dan ook heel wat hoger dan verleden jaar. Dit scheelt wel f 10 per stuk. Later werd het iets kalmer, maar de prijzen hiel den zich vrij goed. De gang in de bokken en geiten is er geheel uit. Alleen bij het jonge goed is nog wel wat vraag. Op de biggen- markt was het heel goed. Daar was, hoewel er een flink aanbod was, een vlugge handel met iets hogere prijs. Op de paardenmarkt, waar de laatste paar weken heel weinig te doen was, scheen iets meer leven te zijn. Waarschijnlijk begint men al zo langzaam aan naar een hooibouwer om te zien. De pluïm- veemarkt was heel druk. Er was vooral veel jong goed waaraan men kan zien dat dit bedrijf zich ook be gint te herstellen. Langedijker Groentencentrale, 21 Mei. 9600 kg witlof le s. f 29,90—f 44,90, 2e s. f 15—f 22,60; 250 kg prei f 11,30; 2000 kg rabarber f 6,30f 8. WARMENHUIZEN, 20 Mei 1947. 8460 kg Witlof f 20,10—f 45; 500 kg Rabar ber f 5,30; 60 kg Prei f 4. NOORD-SCHARWOUDE, 21 Mei. 36000 kg witlof I 18—44, Witlof II 10—28; 1300 kg prei 7—11; 10,000 kg spinazie 8. eerst na vier-en-een-halve dag de ho peloze strijd opgegeven. Het vijandelijke plan om Den Haag in één dag te overmeesteren was verijdeld. Militairen uit Den Haag en van het Delftse garnizoen, dat hoofd zakelijk bestond uit recruten, die nog maar vier tot zes weken dienst deden, waren er in geslaagd, de valscherm jagers in twee dagen van Den Haag tot OversChie terug te drijven. Hoewel men wel eens de indruk kreeg, dat er in ons leger meer over O. en O. dan over de ernstige bedrei ging van ons land werd gesproken, zouden wellicht mannen met meer krijgservaring de vreemde valscherm jagers hebben verslagen. Dan zou ook Herr Wishufen zijn decoratie niet hebben gekregen, maar als gevangene naar Den Haag zijn vervoerd. Het is waarschijnlijk een sprookje geweest, dat er vierhonderd Duitse toestellen waren neergeschoten. Het aantal, dat het reisgezelschap op zijn avontuurlijke tocht ontdekte, was niet van grote betekenis. Wanneer er in Delft een langer ge oefende legermacht was geweest, zou de strijd in dit deel van ons land waarschijnlijk geheel anders zijn ver lopen. Dan zouden ook de heer R. en zijn reigenote waarschijnlijk niet zo lang onderweg zijn geweest, maar het is een grote vraag of zij in dat geval ooit het doel van hun tocht zoude" bereikt hebbes,

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2