Stad en Omgeving, r Bekend Alkmaars Bouwbedrijf bestond honderd jaar Eisen tegen S.S.-ers Marktberichten De Alcmaria-trein naar Heemstede V. Hernieuwde behandeling zaak ten Benzei Politie-luitenant was bang voor verrader Hot Burgerlijke Stand Juniorentournooi De Randers. Alkmaars lid van de „Bloedploeg" voor de Bijz. Raad van Cassatie, VergaderingTex els Schapenstamboek Jodenver rad er bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Uitspraken van het Tribunaal Vier jubilarissen vierden mede bet feit, dat zij er meer dan een mensenleven in dienst zijn geweest Was het een bloemententoonstelling of de viering van een jubileum, dat zo velen Woensdagmiddag in Hotel 't Gulden Vlies bijeen gebracht had? Het was op net eerste gezicht moeilijk te zeggen, want het toneel was één gro te bloementuin geworden. De prach tigste van Flora's kinderen, zorgvul dig in kassen gekweekt, stonden in brede rijen in manden en bouquetten naast elkaar en lieten nauwelijks ruimte voor het fraaie tegeltableau van het Waaggebouw een geschenk aan de jubilerende onderneming. Boven dat alles prijkte het embleem van de zaak: een Alkmaarse burcht waarop een hamer, een bijtel en een nijptang getekend waren. Geen wonder, dat de belangstel ling zo groot was, want men her dacht hier het 100-jarig bestaan van het Architecten- en Bouwbureau der Firma F. H. Ringers Zoon, dat eigenlijk al op 3 Februari 1944 ge vierd had moeten worden, wat men om begrijpelijke redenen tot heden had uitgesteld. Bovendien werden een viertal trouwe werkers gehuldigd, de heer J. van Heerden, bedrijfsleider, die 50 jaar in de zaak werkzaam was geweest, de heer H. Zaadnoordijk, die 46 jaren als timmerman bij deze firma gewerkt heeft, de heer W. Bijl, die als uitvoerder 45 jaar in functie was en, als benjamin onder de jubilarissen, de heer H. lllrieh, timmerman-voorman, die z(jn 30- jarig jubileum vierde. Rede van den heer F. H. Ringers. Nadat de heer H. Ringers het woord aan het hoofd van de firma, den heer F. H. Ringers, had gegeven, zette deze uiteen waarom men dit jubileum tot thans had willen verschuiven. Hij me moreerde de restauratie der Sint Lau- renskerk, waaraan het werk op 6 Juli 1940 was begonnen in de hoop, dat Duitsland weldra verslagen zou wor den, maar men wist toen nog niet door welk een oceaan van leed en be proeving wij allen zouden moeten gaan. Hoezeer de liefde der firma naar dit werk uitging was begrijpelijk als men weet, dat spr. grootvader, zijn va der en hijzelf steeds als architecten opzichter voor de onderhoudswerken aan de kerk verbonden zijn geweest. De familie Ringers bleef voor de verschrikkingen van de oorlog niet ge spaard en wat het werk aan de kerk betreft werd geweigerd te voldoen aan het Duitse bevel de werkzaamheden stop te zetten, ondanks alle daarbij geuite dreigementen. Daardoor kan de kerk op tijd gereed komen en een woord van dank bracht spr. daarbij voor de medewerking van het Bureau Meijburg en „De Wederopbouw". Dank bracht spr. ook aan alle werk lieden, die zich niet lieten verlokken in Duitse dienst over te gaan en hij herdacht daarna de heren Miesen en Vroegop, die in die tijd het bedrijf op droevige wijze zijn ontvallen. Aan hun nagedachtenis werden eni ge ogenblikken eerbiedige stilte ge wijd. Een woord tot de jubilarissen. Spreker richtte vervolgens 't woord tot de jubilarissen, allereerst tot den heer J. van Heerden, die als „brasem" In de zaak was gekomen toen spr. nog een jongetje van 10 jaar was. Hij ging in het kort diens leven en werken na en herinnerde aan meerdere gebeurte nissen uit diens lang en werkzaam leven. Toen spr. in 1914 „huis toe" kwam en in de firma werd opgenomen, waren er drie „bazen", de Oude-baas, Jan-baas en Frits-baas. De jubilaris kreeg steeds meer zeggenschap in het bedrijf, ook wat het administratieve gedeelte betreft. Spreker herdacht met weemoed het overlijden van zijn vader en broer Jan, herinnerde aan de moei lijke crisisjaren, het doorzetten on danks alle moeilijkheden en de intre de van den heer Kroon, die het archi tecten- en tekenwerk had overgeno men. Trouw, eerlijk, bekwaam en ijve rig is de jubilaris geweest. Vervolgens werd de heer Bijl her dacht, die als krullejongen aan de zaak was gekomen, maar het vak spoedig leerde en boven de anderen uitkwam. In het bijzonder heeft hij zijn werk kracht en talenten gedemonstreerd bij het bouwen van het agentschap van de Nederlandsche Bank aan de Koorstraat. Veel zorg en leed had de jubilaris in zijn jeugd door te maken, maar hij kwam er doorheen en viert thans zijn jubileum onder de best denkbare om standigheden. Daarna werd de heer H. Zaadnoordijk herdacht, die de leiding in de oaak kreeg en zovele onderhoudswer ken met goed succes volbracht heeft. De klanten hebben in hem een zeer behulp zaam en verdienstelijke vertegenwoor diger gevonden. Tenslotte wendde spr. zich tot den heer H. Ulrich, die zovele fraaire pan den gebouwd had en altijd meer deed dan in zijn vermogen was, Aan alle jubilarissen werden envelop pen met inhoud geschonken en hun vrouwen werden met prachtige bloe menmanden verblijd. Diploma's van 't Nut. De heer Feringa sprak namens de afd. Alkmaar van de Mij. tot Nut van 't Algemeen en wees in een bloemrijke lezing op de harmonie tussen de prach tige natuur in de Meimaand en de ju bileumviering in deze zaal, waar man- Ma gehuldigd worden» die meer dan een mensenleeftijd in een en dezelfde onderneming werkzaam waren, oude, trouwe gedienden, wien het vierbladig klaverblad „Trouw, Eerlijk, Ijverig en Bekwaam" siert. Wat zou de wereld be ter zijn als een dergelijke trouw en overgave aan de arbeid ook nu nog in breder kring geconstateerd konden wor den. Met de gebruikelijke legpenning en met een viertal ingelijste diploma's werden de verdiensten der jubilarissen op passende wijze gehuldigd. Gelukwensen namens de familie. Als oudste broer ook dr. ir. Rin gers, de oud-minister was aanwezig feliciteerde de heer H. Ringers, direc teur van de Chocoladefabriek het mede jubilerende hoofd der onderneming en diens echtgenote. Hij verraste zijn schoonzuster met bloemen en bon bons en gaf alle jubilarissen een boek werk, dat door de goede zorgen van een oud-Alkmaarse mej. Beumer namens haar kon worden aangeboden. Tevens mochten de jubilarissen om dat zij hun krachten ook aan de cho coladefabriek hadden gegeven, allen een doos bonbons van het bekende fabrikaat in ontvangst nemen. Meerderen voerden het woord. Als oudste achterkleindochter van den stichter der zaak voerde mevr. Bakker- Bijl het woord en herinnerde daarbij aan zovele gebeurtenissen uit haar jeugd waarin de zaak zulk een grote rol had gespeeld. Haar dochtertje Ni- colientje bood de vrouwen der jubila rissen bloemen aan. De heer Dingerdis memoreerde in een gezellig speechje de wijze levenslessen welke hij van wijlen mevrouw Ringers had ontvangen en daarna was het woord aan den jubilaris Van Heerden, die zijn blijdschap er over uitsprak, dat allen thans in goede gezondheid en onder gelukkige omstandigheden deze grote dag mochten beleven. Hij memo reerde o.a. de oprichting door den stich ter der zaak van een ziekenfonds waar van nu allen nog profiteren en wees er op hoe door de karaktereigenschap pen der ouders de kinderen. Ringers al len mensen zijn geworden, die in de maatschappij een belangrijke plaats hebben ingenomen. Dank en hulde bracht hij zijn vroegere patroons en in het bizonder den man, die thans aan het hoofd van de zaak staat. HEDEN: Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond Biljartbond. Hotel Central, 8 uur: Lezing: „Snelle voorziening in dringende behoeften" (Int Centr voor Industr org.) Gulden Vlies, 8 uur: Toneelavond R.K Volksbond BIOSCOPEN: Harmonie, 8 uur: „Het meisje en het Monster"; 14 jaar. Victoria Theater, 8 uur: „Michael Stro- goff". Cinema Americain, 8 uur: „Piraten van Key West"; 18 jaar. A B T, 8 uur: „Een vrouw wist te veel"; 14 jaar. BIOSCOPEN VANAF VRIJDAG: Harmonie, 8 uur: „Het teken van Zorro"; 14 Jaar Victoria Theater, 8 uur: „Elephant boy"; tot 14 jaar onder geleide. Cinema Americain, 8 uur: „Hoe groen was mijn dal"; 14 jaar. A B T, 8 uur: „Land zonder wet"; 14 jaar Een fraai Delfts gedachtenisbord en bloemen voor mevr. Ringers werden door hem namens het personeel aange boden. Daarbij behoorde een fraaie oorkonde, welke door den heer J. H. W. Lütjeharms was getekend. Mogen u zeide spreker tot den heer F. H. Ringers nog lang de kracht gege ven worden de bloei en het welzijn der zaak te bevorderen. Huldiging van de jubilarissen door het personeel. Namens het personeel spraken daar na de heren Koning en Visser, die bei den getuigden van de steeds goede ka meraadschap waarbij diverse geschen ken, een ets, een schilderstuk en enkele portefeuilles werden aangeboden en waarbij de dames alle met een fraai bouquet verrast werden. Nadat zeer velen vap de gelegenheid gebruik hadden gemaakt de jubilarissen te complimenteren, werden alle aanwe zigen op thee en gebak getracteerd, waarna er ook voor niet genodigden gelegenheid bestond allen die thans feest vierden hun gelukwensen aan te bieden. Des avonds. Des avonds is men nog lang gezel lig bijeen gebleven. De heer Kroon, Truus Schot en Henk Schinkel zorg den voor een prettige afwisseling. Dr. Moolhuysen vertoonde een filmpje van zijn reis naar Amerika; verschillende aanwezigen o.a. dr. ir. J. A. Ringers voerden het woord en zo is de avond voor allen een prettig slot geworden van een dag vol emoties, waarin de goede kameraadschap van alle zijden zo duidelijk naar voren is gekomen. De procureur-fiscaal eiste tegen den Bergenaar P. Druiven, die, om dat zijn loodgieterszaakje niet voor de wind ging, N.SB.er werd en te Amsterdam in begin 1943 dienst nam b$j de Landstorm Nederland, zeven jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslang ontzetting uit de rechten, Dezelfde eis kreeg Jan Zwagerman uit Hoogkarspel, die te Alkmaar in Januari 1943 in dienst trad bij de Waffen S.S. Hij werd in Juni 1941 lid van de N.S.B. en van de Germaanse S.S. Hij maakte er propaganda voor; omdat hij ziek was, lukte zijn aangif te voor de hulppolitie niet. In Kroatië deed hij dienst als chauffeur, kreeg in Italië een opleiding bij een pant serafdeling en ging later naar het Oostfront. In Berlijn nam hij deel aan straatgevechten tegen de Russen Uitspraak 4 Juni a.s. Langedijker Groentencentrale. 22 Mei. 14 000 kg witlof afw. kwaliteit le srt 22.80 41,50 en 2e srt 10,00-^-17,00; 2000 kg prei le srt 11,40—14,60 en idem 2e srt 1,40—-1,90 2200 kg rabarber 6,90—7,10. Alkmaarse Exportveiling. ALKMAAR 21 Mei. Andijvie 68—72; spinazie 8—18 postelein 28—36; rabarber 4—11; raapstelen 2—7; prei 11—23; bosuien 17; asperges 68—161; aardbeien 0,61—1,61 per doos; bloemkool IA 84—116, idem I 40—68 en idem II 15—30; witlof 8—45; radijs 2—11; sel derie 1—8; sla 4—15. Ongetwijfeld zullen duizenden Alkmaarders op Tweede Pink sterdag onze derde klasse-kam pioen Alcmaria-Victrix vergezel len naar Heemstede om in het Heemsteedse Sportpark onze kam pioenen aan te moedigen bü hun zware taak H.B.C. in de eerste promotiewedstrijd te weerstaan. Teneinde de grote Alcmaria-schare een gemakkelijke reis te verze keren, heeft de vereniging zich in verbinding gesteld met de Ne derlandse Spoorwegen met het resnltaat, dat op Tweede Pinkster dag een extra trein Alkmaar Heemstede v.v. wordt ingelegd. Deze Alcm.-trein vertrekt om 12,52 van hier; aankomst te Heemstede 13,30 uur. Na afloop van de wedstrijd vertrekt de trein om 17,05 uit Heemstede en komt dan om 17,44 weer in Alkmaar aan. Bij interlocutoir vonnis van het Alkmaars tribunaal ten aanzien van den gewezen politie-liutenant F. J. M. ten Benzcl werd een nader onderzoek naar de houding van verdachte inzake de arrestatie van den illegalen werker Witteveen te Oterleek en diens dochter, benevens de arrestatie van een Joodse vrouw, ten huize van den heer Bakker in de Trompstraat te Alkmaar, noodzakelijk geacht. De behandeling van dit nader onderzoek vond Woensdag j.I. plaats. Gezien soortgelijke gevallen, behan deld door de Raad van Cassatie, meende de verdediger, „dat voor dezen politieman, en de, politie verkeerde tij dens de bezetting in moeilijke situa ties, een langere interneringsstraf dan twee jaar, of iets meer niet recht vaardig zou zijn. Uitspraak over veer tien dagen. „Ik deed mijn plicht als christen". Gerrit v. d. E. te Uitgeest werd ten laste gelegd het sympathiserend lid maatschap van de N.S.B. en zijn werk zaamheid als secretaris van de Boe- renraad van de Landstand, en van het Agrarisch Front. Het zwaarst woog echter wel het feit, dat.v. d. E. aan N.S.B.-functionarissen en aan het Ge westelijk Arbeidsbureau brieven had geschreven, waarin hij verschillende personen met name noemde of aan duidde, die volgens zijn mening maar eens naar Duitsland gezonden moesten worden. Het sympathiserend lidmaatschap van de N.S.B. ontkende v. d. E. ten stelligste en de president zeide gene gen te zijn zijn ontkenning aan te ne men. Pres.: „Hoe kwam U er echter toe landgenoten in gevaar te stellen naar Duitsland gezonden te worden? Dat zijn wel heel gemene streken ge weest!" Besch.: „Ik heb dit gedaan, omdat volgens mij beter jongemannen wegge zonden konden worden dan mensen met een gezin. Dat vond ik niet recht vaardig en ik deed mijn plicht als christen!" Zelfs met den beruchten Viebahn had deze verdachte te ma ken gehad, want deze verklaarde dat v. d. E. hem had aangeboden een ze keren B., die illegaal werker was, aan te wijzen. Volgens v. d. E. was dit verzoek juist van Viebahn afkomstig en had hij daaraan niet voldaan. Een getuige k décharge, de heer Kalkman, deelde als zijn mening aan het tribu naal mede, dat v. d. E. een rechtvaar digheidsgevoel had, op het ziekelijke af. De verdediger, Mr. Reuzer, bepleit te een clemente straf. Uitspraak over 14 dagen. Van Bellamy tot Hitler. Vele boeken had Willem V. t?e St. Pancras gelezen over verschillende staatsorden, en hoewel hij eigenlijk veel voelde voor het Bellamy-stelsel, zwenkte hij na het lezen van „Mein Kampf" toch over naar de nationaal- socialistische staatsorde, en werd lid der N.S.B. Vreemd leek het feit, dat V. in 1942 bedankte voor de N.S.B. en in 1944 weer toetrad als lid. „Ik deed dat, omdat door de vele bedankers de beweging weer zuiverder werd", ver klaarde V. ter tribunaalzitting. Be halve echter zijn lidmaatschap van „Ik wist er niets van". Het was in Februari 1942 dat bij den illegalen werker Witteveen te Oter leek een inval werd gedaan door Duitsers, waarbij zich ook leden van het Alkmaars poltiecorps bevonden. De heer Witteveen en diens dochter werden hierbij gearresteerd. Eerstge- onemde is zes weken daarna gefusil leerd en de laatste heeft 3jaar in het kamp Ravensbrück doorgebracht. Ook beschuldigde Ten Benzei is bij deze arrestatie tegenwoordig geweest. Tet zitting verklaarde hij echter, zelfs op weg naar Oterleek zijnde, niet te hebben geweten waarheen zij gingen en wat er gedaan zou worden. Het enige dat Ten B. volgens zijn verkla ring hierbij heeft moeten doen, is ge weest een paar uur wacht houden bij de vrouw van W. in de kamer. Met de verklaring, die mevr. W. hierom trent heeft afgelegd, klopt deze be wering wel. „Ik durfde niet." Met de arrestatie van de Joodse vrouw in de Trompstraat bleek de zaak enigszins anders te liggen. Hier was de bekende verrader Hof bij ten Benzei gekomen met de mede deling, dat zich ten huize van Bakker een Joodse vrouw bevond. Hoewel Ten B. geheel alleen was ge weest met Hof, en het dus gemakke lijk geweest zou zijn in ieder geval de vrouw te waarschuwen, aldus de me ning van den President van het Tri bunaal, Mr. Scbenkeveld, heeft hij dit niet gedaan, en Inderdaad is de vrouw door hem doorgegeven aan Duitse in stanties. Op de desbetreffende vraag ant woordde Ten B., dat hij voor Hof bang was geweest, en het niet had aange durfd de vrouw te waarschuwen, daar zijn eigen gezin dan in gevaar zou komen. Mr. Schuurman, de verdediger, meende dat niemand aan zijn vader land verplicht is, het welzijn van zijn eigen gezin in de waagschaal te stel len voor dat van een vreemde. „Mijn cliënt heeft zich altijd, in de moeilijke posities waarin hij verkeerde, correct gedragen." Wat betreft het in het interlocutoir vonnis verworpen gedeelte der verde diging, dat Ten B. zich In de zaak Eriks zou kunnen beroepen op „amb telijk bevel", merkte Mr. Schuurman op, dat dit niet een deel der verde diging uitmaakt, doch dat zelfs in de tenlastelegging is opgenomen, dat Ten B. deze arrestatie op „ambtelijke be vel" heeft verricht. N.S.B. en W.A. was in de tenlasteleg ging opgenomen dat hij den smid Gi-oen zou hebben aangegeven bij de Ortskommandantur betreffende een door dezen aan het adres van Hitier geuite belediging. Een uitgebreide ver klaring van verdachte hieromtrent maakte de zaak niet vele anders. Pres.: „Hoe denkt U er nu over?" Verd.: „Mijn beginsel blijft dat alge meen belang gaat boven persoonlijk belang!' In het dossier was eveneens aanwe zig een lijstje van boeken, die bij V. in beslag zijn genomen, w.o. zich on der vele andere ook nog bevond „Mein Kampf". Mr. Berkhouwer merk te op, dat voor dit boek momenteel zeer veel geld betaald wordt, waarop Mr. Schenkeveld opmerkte dat daar mee in de vermogensopstelling maar rekening gehouden moet worden. In zijn pleidooi verzocht Mr. Berkhouwer het tribunaal, alvorens een uitspraak te doen, omtrent beschuldigde een rapport te willen laten inwinnen. Uit spraak over 14 dagen. Bang voor rechters en dokters. Eenmaal was de Alkmaarder Pieter V. bij beschikking van de rechtbank in een zenuwinrichting opgenomen. Sindsdien was hij bang voor rechters en dokters, en hij meende zich tegen deze lieden te kunnen beschermen door lid van de N.S.B. te worden. In 1937 sloot hij zich aan, doch er was niemand in Alkmaar die er van wist dat Pieter V. N.S.B.-er was. In de Mei-dagen 1940 werd hij dan ook niet opgepikt, en zeer verrast was hij, dat hij na de bevrijding wél zijn vrijheid kwijtraakte. Ruim een jaar is V. ge ïnterneerd geweest, en thans behan delde het tribunaal zijn zaak in ver band met eventuele verbeurdverkla ring. Hoewel V. een jodenhuis had ge kocht, ten behoeve van zijn dochter, die ging trouwen, zoals hij beweerde, heeft hij geen oorlogswinsten gemaakt. Het tribunaal zal over 14 dagen uitspraak bekend maken. Geboren: Margaretha C. C„ d. van C. P. Pater en J. M. Kievit. Cornells A., d. van C. Ursem en A. Kuis. Henrica W., d. van G. H. M. Maessen en A. M. Rtjkenberg. Getrouwd: Simon G. M. Brugge ling en Maria C. Bruin. Johannes W. van Wees en Adriana Admiraal. Antonius J. Trompert en Antonia Vrouwe. Op de Eerste Pinksterdag org»nlseert de Randers een Juntoren-tournooi, waartoe zijn uitgenodigd: HRC, TDW en Assen delft. Het programma iB als volgt: 10,00 uur HRC—Assendelft; 11,15 uur TDW—Ran ders; 15,30 uur verllezersronde; 18,00 uur winnaarsronde. De Randers-Jutrioren hebben ln de com petitie een uitstekend figuur geslagen. Indien zij hun laatste wedstrijd winnen, zijn ze kampioen. Ook in dit tournool zullen zij hun beste beentje voorzetten, zodat het aan spanning niet zal ont breken. J, J, de Roos uit Alkmaar was door het Bijzonder Gerechtshof te Assen veroordeeld tot 15 jaren ge vangenisstraf wegens z|)n lidmaat schap van de landwacht te Norg en Diever, die in de bezettingstijd be kend stond onder de naam „bloed- ploeg". Voor de Bijzondere Raad van Cassatie beweerde De R., dat h|| slechts als kok was opgetreden, doch de president, mr. Haga, las hem enige door hem zelf geschre ven brieven uit het dossier voor, waarin requirant een andere toon liet horen. Aan vrienden en beken den schreef hij met trots, hoe hij „terroristen had neergelegd". „Het leek wel of jullie een konijnen jacht hielden," voegde mr. Haga den requirant verontwaardigd toe. Bij zijn vertrek uit Norg had De R. een brief ontvangen van den toenmaligen N.S.B.-burgemeester van Diever, waarin deze hem bedankte voor hetgeen hij in de strjjd tegen de „terroristen" gedaan had, terwijl hij voorts tot „Rottenführer" bevorderd was. Desondanks hield De R. vol, dat hij hoewel op de hoogte van de gruweldaden van de Norger bloed- ploeg er zelf nimmer aan had deel genomen. De verdediger betoogde, dat zijn cliënt verbitterd was geraakt, om dat men hem verteld had, dat zijn zoon door de ondergrondse was „ge liquideerd". Hij had toen wraak willen nemen op deze „terroris ten". Pleiter vroeg clementie. Prof. Langemeijer achtte de opge legde straf zeker in overeenstemming met de ernst der gepleegde feiten en concludeerde tot verwerping van het beroep. Woensdag vergaderde bovenge noemd Stamboek te Alkmaar onder presidium van den heer v. d. Oora van Barsingerhorn. Deze gaf in zjjn openingswoord een beschouwing over de vooruitzichten van de schapen teelt. Weliswaar was de strenge win ter op de schapenstapel van nadelige invloed, doch desondanks zijn de vooruitzichten voor de fokkerij niet ongunstig, ook niet wat de prijzen betreft. Ondanks het feit, dat de ex port nog niet op volle toeren draait, is er een behoorlijke vraag. Spr. deel de nog mede, dat het Schapenstam boek collectief zal deelnemen aan de op 3 September te Den Haag te hou den tentoonstelling; een bestuur», commissie zal het tentoonstellings materiaal hiervoor bij de leden selec teren; in totaal zal met circa 150 die ren worden deelgenomen. Verder zjjn vastgesteld de tentoon stellingen te Texel op 8 Sept., te Hoorn op 18 Sept. en te Alkmaar op 24 Sept. Nadat enige mededelingen waren gedaan inzake de afzet van fokmate- riaal naar het buitenland, volgden de verkiezingen. Wegens periodiek aftreden van de heren T. Bakker en P. Kistemaker werden in het bestuur gekozen de heren W. Bakker, den Hoorn (Texel) en K. Hoogetoorn, Beemster. In de financiële commissie werden gekozen de heren M. Spaans, St. Pancras, X. Dekker Kz., Oterleek, C. Comman- deur, Texel en als plaatsvervanger, de heer J. Stapel Sz., SijbekarspeL Aan het einde der vergadering hield de heer E. Dz. Govers een in leiding over doel en werkwijze van de Ned. Wolfederatie. Stins voor het Bijzonder Gerechtshof „Als ik er lang had moeten blijven, was ik niet terug gekomen. Het was vreselijk". Dit was het slot van het getuigenis van mevrouw Cornelisse Winder, wonende aan de Kapelweg te Limmen, die, terwijl haar man in de bezettingstijd gevangen zat, Joden verborg, waartegen haar zwager, die contact had men den N.S.B.-er Stins bezwaar had. De zwager dreigde haar zelfs eens: „Als je die mensen niet weg doet, zorg ik, dat je in Vught terecht komt." Op 19 Januari '44 kwamen Stuulen en v. Manen, wachtmeesters bij de arbeidscontröledienst en namen haar en de beide Joden E. Kan en S. v. d. Horst mee naar het gemeentehuis in Limmen. Een oude Joodse vrouw, die er ook was gehuisvest, wist te ont komen. Getuige zelf werd in Amster dam in het Huis van Bewaring inge sloten en vervolgens naar Vught, Ravensbrück en Dachau getranspor teerd, waar ze zes maanden werd vastgehouden. Van de gevangen ge nomen Joden is later niets meer ge hoord. Voor dat en nog andere feiten moest zich de 34-jarige E. Stins uit Limmen verantwoorden voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam. Verdachte was in die tijd werkzaam bij het G.A.B. te Alkmaar in de bui tendienst van de afdeling „Migratie". Deze dienst werd na de aanslag op Stins in Limmen practisch opgeheven. Handelden in opdracht. D. van Manen, als'getuige gehoord, verklaarde, dat h\j samen met Stuu len opdrachten van den Fachberater uitvoerder. Hieronder viel echter niet de opdracht om de Joden te Limmen op te halen. v. Manen had aan Stuu len gevraagd van wie de mededeling, dat er op de Kapelweg Joden zaten, afkomstig was. Stuulen antwoordde, dat Stins het verteld had. Stuulen, zelf hiernaar gevraagd, be riep zich op „geheugenzwakte" en zei, dat'de door hem ondertekende schrif telijke verklaring „onder pressie was afgelegd". Maar zijn mond voorbij pratend, deelde hjj mede, dat hij ln fort Veldhuis Stins ontmoet had, die naar die kwestie van dat Jodenver- raad had gevraagd. „O ja, dat begrijp ik," interrum peerde president Ruys, „maar u hebt toch destijds direct tegen v. Manen gezegd: „Ik heb het van Stins." Bij den kolenhandelaar N. Bakker te Heiloo was verdachte een paar keer gekomen om het er op aan te sturen, dat diens beide zoons Jaap en Dirk de eerste moest zich aange ven om in Duitsland te gaan werken, de laatste was met verlof wegens een ongeluk, dat zijn vader was overko men en niet teruggekeerd toch ten spoedigste met een transport zou den meegaan. Later waren Stuulen v. Manen gekomen om naar Dirk te zoeken, dien ze niet vonden. Zo iets was ook gebeurd bjj de fa milie De Zeeuw aan de Nieuwpoorts- laan te Alkmaar. Daar was eerst Stins gekomen met de vraag, waarom de zoon Willem, die in Duitsland had gewerkt, niet meer was teruggegaan. De familie had ook nog een onderduiker, de 29-jarige meubelmaker J. de Bood uit Alkmaar in huis. Deze moest zijn papieren la ten zien. Deze werden in orde bevon den. Ook hier kwamen later Stuulen v. Manen „zoeken", maar vonden Willem, die tijdig op het dak was ge kropen, niet. Het verhoor. „Ik dacht, dat de oorlog met Duits land voorbij was," zegt verdachte, die in Juni 1941 zich bij de N.S.B. aan sloot en secretaris werd van de Landstandafdeling Heiloo en Limmen en daarvoor 125.per jaar ontving. Het G.A.B. kreeg van de arbeids- bureaux in Duitsland de namen van daar tewerkgestelden, die na verlof niet bij hun Duitse werkgevers terug keerden. Hij zocht dan de adressen Ml maakte, als hij er was geweest, rap port op. Als getuige décharge verklaarde ds. Kuiper, studieleider van „Vrij Ne derland" en Doopsgezind predikant te Amsterdam, dat hij, nadat de aan slag op Stins had plaats gehad, een ernstig onderhoud, een soort „biecht", met verdachte had gehad, waaruit hij afleidde, dat verdachte niet schuldig was aan het Jodenverraad. De procureur-fiscaal, mr. Keune, nam het feit, dat verdachte lijsten zou hebben opgemaakt van personen, die voor tewerkstelling naar Duits land moesten worden gezonden, als niet bewezen aan. Wel achtte hij hem schuldig aan het Jodenverraad, waar bij hij zich vermoedelijk door den zwager van Cornelisse heeft laten op jagen en aan het verlenen van hulp aan de vijand, door als chef van de buitendienst van het G.A.B. behulp zaam te zfln bjj het opsporen van per sonen, diezich aan tewerkstelling in Duitsland hadden onttrokken. Hij eis te twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten. Het Hof doet over 14 dagen uit spraak. SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR EN OMSTREKEN. Door de Alkmaarse schaakclub VVV wordt een wedstrijd georgani seerd om het kampioenschap van Alkmaar en omstreken. Er wordt ge speeld volgens het reglement van de KNSB (speeltempo 30 zetten in l*/t uur). Wedstrijdleiderszijn de heren G. Boon en P. Hoekstra. Er zal ge speeld worden op Maandagavond en op Zaterdagmiddag, terwijl afgebro ken partijen op Vrijdagavond zullen worden uitgespeeld. Wij twijfelen niet of deze wed strijd zal, gezien de belangstelling voor het schaakspel, zeker slagen. De speeldata zullen nog nader worden bekend gemaakt. Jan B. te Alkmaar, internering tot 21 Mei 1947, ontz. uit ambts- en kies rechten. Jan H. te Alkmaar, internering voor de tijd van 2 jaar en 3 maan den, dus tot 31 Juli 1947, ontzetting uit de rechten. Dirk v. d. K. te Bergen, interne ring 2 jaar en 6 maanden, dus tot 4 Nov. 1947, ontzetting uit de rech ten. Bernardus H. U. te Alkmaar, aan' gezien geen vermogen aanwezig was, is verbeurdverklaring vernietigd. Geertrui H. te Heiloo, vonnis idem. Hendrik J. S. te Alkmaar, een deel van de beschuldiging vervallen ver' klaard, doch internering voor 8 maanden opnieuw gelast. VERDWAALD BERICHT. In ons no. van gister is het bericht „Textielfilmavond", gehouden in het Wapen van Heemskerk, verzeild ge raakt onder het hoofd Egmond-Bmnea

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2