3 hoogspanning Zondag razen de motoren in Zandvoort Nasleep van de hongerwinter Unieke toer weg door de duin n in y aanleg Beroemde zanger in de politiek Van ruilen ioi huilen Een piano, waar muziek in zat Eten voor hongerige kindéren Zestigjarig bestaan Albert Heij n Remarque's roman „Are de Triomph" verfilmd Holland had een tegenpunt verdiend Eduard Verkade gaat heen Wij spelen Bridge Feuilleton C maanden Wij luisteren morgen naar. (Yan otwra apacialën verslaggever). VMtstiMiuiVi Zoodag sollen op het bekende circuit te Zandvoort alle bekende Nederlandse renners rich met elkaar kunnen meten. Het belooft voor de liefhebbers, en die verwacht men in grote getale, een spannende en interessante dag te worden. Z|jn er voldoende deelnemers, dan zal men er toe beataiten seriewedstrtjden te gaan rijden, zodat men twee wedstrtyden en een finale krijgt te aanschouwen. Dit verhoogt de aan trekkelijkheid ten zeerste. We hebben dan telkens nieuwe starts en het soeken van de positie in de eerste ronde. Op deze korte wedstrijden, die hoogstens 'n half uur zullen daren. moet je om elke meter vechten. Iedere font wreekt zich onmiddellijk. Men kr|jgt by dit soort races de idee van een soort sprint. Gereden zal worden in de senioren- 136, 300, 350 en 000 oc. Vorig waren er rijders, die zich met standaardmachine in era ongun stige situatie dachten door de aan- treoigheid van menara met een echte raoemachine. pit bezwaar ie nu opge heven, doordat óok gereden kan wor den in een s.g. Internationale klasse door r|jders, die over era uitgespro ken weg-raoemachine beschikken. Da deelnemers krijgen gelegenheid S$ch op Zaterdagmiddag van 25 u. en op Zondag van 810 uur op het 2.3 lcm. lange circuit in te rijden. De wedstrijden zelf beginnen dan precies om 1! uur. Als novum voor Nederland wordt diezelfde middag een spectaculaire wedstrijd gehouden voor rijders op motoren met zijspan. Weliswaar zgn soortgelijke wedstrijden reeds als terreinritten verreden, maar Zandvoort krijgt de primeur voor races op de weg. Daartoe uitgeno digd door het gemeentebestuur ra de K.N.M.V. mochten we reeds vo rige week Vrijdag op deze baan een demonstratie van motoren met zij span aanschouwen. We zagen den bekenden rijder C. Rijssel uit Den Haag aan het werk en kunnen dank zj dit voorproefje getuigen, dat het zeer bijzonder zal worden. De races worden georganiseerd door de K.N.M.V. in samenwerking met de V.V.V. te Zandvoort. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. v. Alphen, deelde ons op een persconferentie ten gemeentehuize nog het een ra ander mee over de ruimten, waarover het publiek kan beschikken. Men verwacht ongeveer 25.000 bezoekers en deze zullen, dank zij enige verbeteringen, een royale staanplaats kunnen vinden. De tribu ne kan 3000 personen herbergen. Een unieke autoweg. Onder leiding van Zandvoorts bur gemeester, die zich als een zeer enthousiast sportman ontpopte, maakten wij, verslaggevers,, een wan deling langs de ten Noorden van de badplaats door de duinen in aanleg zjnde „toerweg". Het mag zeker als een unicum in Nederland worden be schouwd, dat men daar een zo schit terende 10 meter brede weg met een lengte van ruim vier km. is gaan bou wen. Het tracé is geheel gereed en thans is men bezig met het aanbren gen van era harde laag, afkomstig van de tijdens de bezetting gesloopte Zandvoortse panden. Behalve als toerweg zal de weg hoe goed gezien uitstekend kunnen dienen voor racebaan en dan niet slechts voor motoren. Nederland zal in de voltooiing van deze weg door groene duinpannen en over blonde toppen, tevens in het bezit komen van een prima autobaan. Bj de aanleg van deze weg is daar duidelijk reke ning mee gehouden. Engelse coureurs gaven hiervoor hun waardevolle en gewaardeerde adviezen. De K.N.A.C. had tegen eind Augustus op deze nieuwe weg reeds autoraces gepro jecteerd. Deze werden echter uitge steld, daar de weg tegen die tijd nog niet gereed kan zijn. Toch is het wel licht nog mogelijk, zo vertelde de burgemeester, daar men van plan is de baan van een tijdelijke toplaag te voorzien. In elk geval wordt hier voor toer- en sportminnend Nederland iets fraais tot stand gebracht. Enhet gehavende Zandvoort zal bij dit origi nele initiatief zeker wèl varen. Z|j voorts nog vermeld, dat de Am sterdamse sportclub „Olympia" zijn jaarlijks wielercriterium van Amster dam heeft verplaatst naar het oude circuit te Zandvoort. Op Zondag 15 Juni organiseert deze club daar wed strijden zonder- en met motorgang- making over 50 km. De beroemde neger-zanger Paul Robeson wordt thans onder hen genoemd, die min of meer openlijk hun steun verlenen aan die organisaties, die voor het communisme werken. Paul Robeson ziet men hier in gesprek met den Amerikaansen ex-vice- president Henry Wallace. De „Nederlandse jurisprudentie" pu bliceerde onlangs de volgende opmer kelijke beslissing van de Haarlemse ar- rondissements rechtbank. Een Haarlemmer had in de honger winter wèl een fraaie piano, maar niet voldoende levensmiddelen in huis. Dies toog hij naar een kruidenier, die in het omgekeerde geval verkeerde en die bereid bleek de piano een Duits kruissnarig exemplaar ter waarde van f 750.te ruilen tegen 8 flessen olie, vijftien stukken huishoudzeep, 7 kg suiker, 5 potjes jam, 15 kg tarwe, 8Vt kg volvette kaas, 8'/s kg haver mout, 2 flessen limonadesiroop, 20 pak jes puddingpoeder, 25 kg wortelen, 4 pakjes maizena, 2'It kg stroop en 4 flessen azijn, in totaal een waarde van goed 25 gulden. Na de bevrijding knaagde de honger Op 2e Pinksterdag werd het 60-jarig bestaan van Albert Heijn herdacht in een feestelijke bijeenkomst te Amster dam in hotel Krasnapolsky, waar aan wezig waren de 250 filiaalhouders* van dit bedrijf met hun echtgenoten. Namens het personeel voerden ver schillende sprekers het woord, daarbij hulde brengend aan de nagedachtenis van den stichter van het bedrijf, wijlen den heer Albert Heijn en zijn echtge note, en aan de beide tegenwoordige directeuren, de heren G. en J. Heijn, zoons van den stichter. Ter gelegenheid van dit jubileum is aan den hr. G. Heijn, als oudste der beide directeuren, de onderscheiding van officier in de Orde van Oranje Nassau verleend. Tevens werd een der oudste filiaal houders, de heer G. J. Dujardin te Heemstede begiftigd met de ere-me- daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De directie vond in dit jubileum aan leiding het personeel met een gratifi catie te begiftigen. Tevens schonk zij aan de stichting 1940—'45 een bedrag van f 20.000. Namens het personeel werd aan de beide directeuren o.a. hun door den schilder Jan Sluyters vervaardigd por tret aangeboden. Na de plechtige herdenking verenig de het gezelschap zich aan de feest maaltijd, die door het gezelschap Alex de Haas werd opgeluisterd. Wie de aangrijpende en realistische UNRRA-film van hongerend Europa gezien heeft, begrijpt, dat kinderen ongelet op nationaliteit of ras geholpen moe ten worden. Hier ziet men hoe Denemarken in Hamburg eiken dag 12.000 kin deren een halve liter warme pap, van volle melk gemaakt, uitreikt. minder en wilde de herwonnen levens vreugde zich langs muzikale' weg baanbreken. Op dat ogenblik kreeg de man spijt, dat zijn klavier temidden der groene erwten en de maizena ver wijlde en zon hij op middelen het in strument weer terug te krijgen. De liefhebber van pianoklanken kwam al spoedig tot de ontdekking, dat hij daar toe slechts de wettelijke weg behoefde te bewandelen. De ruiler, die tot huiler geworden was, daagde de kruidenier voor de rechtbank. Hij voerde aan, dat de ruil overeenkomst in strijd met de wet en dus nietig was. Hij eiste de piano van hem op, tegen terugbetaling van de winkelprijs der levensmiddelen; f 25. Eiser in het gelqk gesteld De rechtbank stelde de eiser in het gelijk. Zij overwoog daarbij, dat de ruilovereenkomst in strijd met de wet was en dat gedaagde, kruidenier van beroep, had moeten weten, dat hij han delde in strijd met de Distrijputiewet 1939. Hierbij achtte zij het van geen be lang, of deze levensmiddelen door de kruidenier zoals deze beweerde reeds vóór de oorlog waren verkregen. De teruggave van de piano werd ge last. Maar nu de consequenties! Dit wil zeggen, dat al diegenen, die hun horloges, trouwringen, linnengoed en costumes omzetten in aardappelen en bruine bonen, zich beroepen kun nen op het feit, dat de overeenkomst ih strijd met de wet is. Hier ligt de kiem voor een nieuwe onbillijkheid. Want wie zal uitmaken of de geruilde goederen zelf al niet van zwarte han del afkomstig waren of hetgeen ook zeer goed mogelijk is de in ruil ontvangen waren zelf voor ver dere verkwanseling in aanmerking kwamen? Metro-Goldwyn-Mayer is bégonnen met de verfilming van Remarque's roman „Are de Triomph". De sterren in deze rolprent zijn Charles Laugh- ton, Ingrid Bergman en Charles Boyer. Laughton zal hier de rol van den SD-er Haake vertolken. Tevens zal in deze film de zigeuner-primas Ilia Khmara met zijn-kapel meespelen en het muzikale gedeelte vertolken. Hij heeft tevens Ingrid Bergman „gecoa- ched", voor de opnamen, waarbij zij moet optreden als zangeres in het café Sheherezade. De rol van madame Fessien, directrice van hotel Interna tional te Parijs, wordt "vertolkt door Ruth Nolton, die reeds van zich deed spreken in Amerika zowel als film ster als actrice. Franse persstemmen Het is een overwinning geworden door grotere energie en daarna van meer efficient werken, aldus Gabriel Hanot in het sportdagblad „l'Equipe" over FrankrijkNederland. De ont moeting was inderdaad een krachtver kenning, het elftal, dat het beste en het langste vol hield, werd winnaar. De score is zwaar voor Nederland, con cludeert hij, maar de Franse overwin ning is verdiend. Volgens zijn mening waren Wilkes en Rijvers de besten en ook Moring kan genade in zijn ogen vinden. De bladen maken de Franse zege groot op en allen zijn van mening, dat de cijfers een beetje geflatteerd voor Frankrijk zijn. De Nederlanders had den toch ten minste een tegenpunt ver diend. De tijd heeft voor ons gewerkt, schrijft de „Parisien Libre", die van mening is, dat het vierde Franse doel punt werd gemaakt bij een ontmoedig de Nederlandse verdediging. Rijvers was de beste man van het veld, schrijft Victor Peroni in „Com bat", en hij voegt er aan toe; de Ne derlanders hadden gebrek aan uithou dingsvermogen en zetten niet door. ,.Le Pays", verwijt de Franse voor hoede. dat er gebrek aan samenwer king was en treft een vergelijking tussen de Nederlandse en de Frahse aanvallen. Die van Holland vindt het blad veel beter van opzet, maar niet effectief, die van Frankrijk hadden het geluk aan hun zijde. Vandaag, Woensdag 28 Mei, neemt Eduard Verkade, na een loopbaan van veertig jaar, afscheid van het toneel en daarmede verdwijnt achter de cou lissen een man, die voor ons toneel verdiensten verworven heeft, welke moeilijk te overschatten zijn. Zijn grootste verdienste is wel, dat hij het toneel in Nederland een ruimer perspectief en een hogere culturele achtergrond gegeven heeft. Hij is van het inzicht uitgegaan dat de kunst van het toneel niet uitsluiend en eenzijdig steunen mocht op individueel talent maar op een harmonische uitbeelding van alle détails ener toneelvoorstelling en hij heeft zich van de aanvang toegelegd op het creëren van een toneel-harmonie. Hij vergde, als regis seur, van zijn medewerkers niet slechts expressief individueel spel, maar een harmonieus samenspel; hij heeft van een toneelgezelschap een ar tistieke gemeenschap gemaakt. Hij drong door in de psychologische struc tuur van het toneelwerk en trachtte het begrip hiervoor bij zijn medewer kers ingang te doen vinden. Hij hee.lt zich steeds afkerig getoond van rou tine-werk. Door psychologische verfij ning en verdieping van het spel heeft hij de toneelkunst op een hoger plan gebracht en de toneel-cultuur op on geëvenaarde wijze gediend. Ook bracht hij costuum, décor en belichting in overeenstemming met de werken die hij vertonen ging. Zijn streven en zijn werk is dan ook voor de ontwikkeling van de Nederlandse toneelcultuur van ingrijpende betekenis geweest. Met Eduard Verkade gaat een vin dingrijk toneelvernieuwer heen en een bezielend regisseur, wiens levensarbeid voor de Nederlandse kunst uitermate vruchtbaar was en aan wien ons volk, voorzover het zich vor de kunst van het toneel heeft geïnteresseerd, groft verplichtingen heeft. U. HET GEBREK AAN INMAAKGLAZEN. Dezer dagen heeft de ondervakgroep „Groothandel in inmaakglas" onder staand telegram aan den Minister van Economische Zaken verzonden; „Vestigen naar aanleiding" dagblad- berichten inzake vernietiging van groenten andermaal aandacht op ont stellend tekort aan inmaakglazen. Voorziening zeer grote vraag b|j ont breken binnenlandse productie onmo gelijk wegens afwijzing alle invoer- desiderata. Verzoeken alsnog op kor ten termijn voorziening te doen tref fen tot hervatting import van dit voor voedselvoorziening aller bevol kingsgroepen belangrijk artikel". Clark Gable zonder hemd In de film „It happened one Night" komt een scène voor, waarin Clark Gable zich uit kleedt. Zijn overhemd valt op de grond en het blijkt, dat Amerika's meest populaire filmster geen hemd droeg. Naar de Volkskrant vertelt, liep vanaf dat ogenblik de verkoop van hemden in Amerika zo schrikbarend achteruit, dat fabrikanten en vakverenigingen Hollywood met telegrammen be stormden om deze scène te cou peren, teneinde een catastrophe te voorkomen WIJ SPELEN BRIDGE. XXV. In versdhillende Engelse bridge boeken wordt meermalen gewezen op verkeerde spelopvattingen, die de oorzaak zjjn van veel verlies. Als één van de meest voorkomende fouten wordt genoemd (wat betreft het spel van degeen, die 't spel met de kaarten van den blinde samen moet spelen) het te vlug bijspelen bij de eerste slag En men geeft deze raad: Neem nooit een slag, voordat g|j voor U zelf be slist hebt, welke kaart g|j in de vol gende slag zult spelen. Als andere fouten van den speler worden ge noemd het verkeerd gebruiken van de troeven, het niet weggooien van een verliesslag op een andere verlies- kaart en het niet voldoende denken aan de kaartverdeling bjj de tegen partij, voor zover men die berekenen kan. W|j komen op deze onderdelen nog wel terug. Voor ditmaal willen w|j U het vol gende spel geven, om eens rustig te overdenken. Allereerst de kaartverdeling; S. a-b-9-8-6-2 H. b-8-7-6 R. a-h K. 4 I S. h-3 H. h-3 R. v-b-10-8-5 K. v-10-8-5 S. S. v-10-7-5-4 H. 5-4-2 R. 9-6-2 K. 6-S door Tjeerd Adema Hij maakte een uitnodigende hand beweging naar de deur, maar Hans legde opnieuw zijn arm beschermend om de schouders van zijn meisje. „Ik wil eerst weten om welke re den zij wordt ontslagen", zei hij. „Le chevalier sans peur en sans ïeproche", hoonde de heer Protsinger „Waarvan wordt deze dame be schuldigd?" informeerde Hans. „Deze dame!" herhaalde de heer Protsinger honende toon. Met een van woede vertrokken ge zicht deed Hans een stap voorwaarts. Hij had geen besef van tijd en plaats meer, hij wist niet meer, dat hij op het punt stor.d een fortuin te verspe len en èls hij 't al geweten had, daq zou de natuur op dat moment toch sterker dan de leer zijn geweest. Hij greep den verbluften procura tiehouder met de linkerhand bij de revers van zijn kantoorjasje en gaf hem met de rechterhand een klap in het gezicht, die in het naastgelegen vertrek duidelijk hoorbaar was en de luisterende klerken van vreugde en leedvermaak in hun stoelen omhoog deed springen. „Hansriep Irma ontzet. De heer Protsinger zakte in een fauteuil en de directeur stond als een god der wrake midden in zijn kan toor en wees met uitgestoken vinger naar de deur. „Er uitschreeuwde hij. „Je bent ontslagen. Onmiddellijk d'r uit Zijn hand zocht nerveus naar de knop van het belletje op zijn schrijf tafel, maar vóór hij het gevonden had. gebeurde er iets wonderlijks. Mr. Van' Deventer, de secretaris van de directie, stond op en- wees naar de klok met een gezicht, dat van vol doening straalde. „Heren", zei hij, „mag ik u vóór dit drama zich verder afspeelt, even op de tijd wijzen. Het is precies twee mi nuten over twaalf". De directeur keek hem aan of hij een ontsnapten patiënt uit Castricum voor zich zag. „Wat heeft die dwaasheid te bete kenen, meneer?" vroeg hij, zich woe dend tot zijn secretaris wendenci. „Het betekent", zei de heer Van Deventer, „dat de heer Van Linscho- ten om twaalf uur deze morgen pre cies vijf maanden in dienst van deze onderneming is geweest en dat hij dus ontslagen is, nadat zijn proeftijd was afgelopen. Ik moet bekennen, dat ik het laatste kwartier mijn hart heb vastgehouden in de vrees, dat het eerder zou gebeuren". „Ben ik gek of u?"» vroeg de heer Van Galen met uitpuilende ogen. „Het lijjet u misschien, dat ik het ben", zei mr. Van Deventer „maar ik kan u verzekeren dat wij het geen van beiden zijn. De heer Van Lin- schoten zal wel weten wat het zeg gen wil als ik hem mededeel dat ik gewoonlijk werkzaam ben op het advocatenkantoor van de heren Van der Dusse en Garsthouwer en dat ik hier uitsluitend als secretaris in tijdelijke dienst ben getreden om min of meer officieel te kunnen .con stateren hoe zijn proeftijd zou verlo pen. Ik behoef u niet te zeggen, me neer", zei hij, zich tot Hans wendend, ..dat ons kantoor daarvoor zijn orders had gekregen van iemand, dien u waarschijnlijk spoedig zult ontmoe ten. Ik stel er bijzonder prijs op, de eerste te mogen zijn, die u geluk wenst met het beëindigen van een proeftijd, die allesbehalve gemakke lijk is geweest, maar die u naar ik heb mogen constateren schitterend doorstaan heeft". De heer Protsinger hees zich met losgerukte boord uit zijn fauteuil overeind. „Zijn wij hier in een gekkenhuis?" vroeg hij schor. „Integendeel, meneer", zei mr. Van Deventer. „U en meneer de directeur zijn aleen maar figuranten geweest in een blijspel waarvoor het doek nog niet gezakt is, maar waarvan u waar schijnlijk het slot niet persoonlijk zult bijwonen. Nu u toch ontslagen is" zei hij, zich glimlachend tot Hans wendend, „heeft u misschien gelegen heid met mij naar het kantoor op de Princessengracht te rijden. Wij zullen dan even langs de woning van juf frouw Hoogvorst kunnen gaan en haar thuis brengen, want zij mag niet bij de verdere besprekingen aanwezig zijn, maar ik vermoed, dat u haar vanavond reeds van het gelukkige verloop der gebeurtenissen op de hoog te kunt stellen. Ik zou u, juffrouw Hoogvorst, ook gaarne mijne oprechte gelukwensen willen aanbieden.Ik heb in de tijd, dat ik hier als secretaris gefungeerd heb, grote bewondering voor uw persoon en uw werk gekre gen. „Meneer Van Galen", zei hij zich tot den nog altijd stom-verbaas den directeur wendend, „ik begrijp, dat mijn optreden u buitengewoon vreemd zal schijnen. Ik hoop in de namiddag hier te zijn om u daarvan tekst en uitleg te geven. Mag ik u verzoeken, juffrouw Hoogvorst?" Hij hield, zonder naar den heer Prot singer om te kijken, beleefd de deur voor haar open en Irma stapte, door haar verloofde gevolgd, als een slaap wandelaarster over de drempel. Hans van Linschoten zat in de door mr. Van Deventer aangeroepen taxi als een man, die door het snelle ver loop van allerlei ingrijpende gebeur tenissen uit zijn evenwicht gerukt is. Door de beslommeringen der laat ste dagen was het hem volkomen ont gaan, dat heden zijn proeftijd zou af lopen en het moment, dat h|i zich rea liseerde, dat hij den heer Protsinger had neergeslagen, was hem het onza lige gevoel bekropen, dat hij zijn toe komst en die van zijn verloofde ho peloos verknoeid had. (wordt vervolgd) H. a-v-10-9 R. 7-4-3 K. a-h-b-9-7-2 Via de volgende biedingen van Noord en Zuid: 1. sch., 2 kl., 2 sch.,' 3 harten, 4 harten, 4 s.a., 5 harten, 6 harten, is men dus gekomen tot een klein-slam harten-contract. West kwam op met ruiten vrouw. Hoe zoudt gjj na nemen met den heer in Noord het spel verder hebben ge speeld In onze volgende rubriek komen w|j op dit spel terug. Hilversum I, 301 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 A.V.R.O.- ochtendrythme. 9.15 Morgenwijding. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 11.Vergeet U het niet? 12.35 Saxophoon en orgel. 1.15 Het vir tuoso-sextet. 2.Voor de vrouw. 3. Voor zieken en gezonden! 4.U kunt het geloven of niet. 4.30 Skymasters. 5.20 Dr. Portielje. 6.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 7.15 Radiovolksmuziek- school. 8,05 Met de microfoon bij 9.De oude Brit, hoorspel. 10.15 „Hij en zij". 10.45 „Indië roept". 11.15 Uit Palla's brievenbus. 11.35 Engelse melo dieën. Hilversum II, 415 m. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8, 10.30 uur. 7.45 KRO Och tendgloren. 8.15 Pluk de dag. 9.05 Mor genconcert. 10.NCRV. Leger des Heils-kwartiertje. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muziek. 11.KRO. De Zonnebloem. 12.30 Lunchconcert. 2. NCRV. Metropole-orkest. 2.40 Voor de vrouw. 3.Kamerorkest. 4.Bijbel lezing. 4.45 Piano-recital. 5.20 NCRV- koor. 6.45 Werken, van Schubert. 7.15 Van alles wat. 8.05 Ontspanning na in spanning. 9.30 Met band en plaat voor U paraat. 10.15 Bekende violisten spe len. 10.45 Avond-overdenking. 11.30. Symphonie-concert. Roozen belaagt den Fransen doel man Da Rui, die echter alle Neder landse aanvallen het hoofd wist ie bieden en iedere stormloop op zijn veste onverbiddelijk afsloeg. De on zen moesten met 40 het onderspit delven.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3