Nieuwe vliegramp treft Amerika Hongaarse premier dient ontslag in Mkmaar Thans 53 doden bij Havre de Grace geen krani? 'lüeec&ecUM WAAR. !AAR. IJK. ELEN Tel. 3235 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 24 Uur na de catastrophe bij New-York ONDERZOEK naar de ramp te Tilburg Paniekstemming in YAN NABIJ EN VERRE Boedapest De verlaging van het vleesrantsoen Gewestelijke vergadering Vrouwenbond Partij vande Arbei d DISTRIBUTIENIEUWS. Een dag per week Vlammenwerpers contra coloradorkever 20.000 Mensen eerden de doden te Margraten Een late provinciale rekening De pers in nood t: 25 x. 22 ct. x. 25 ct. r. 25 ct. STE KLAKTI elf standi gen), oep, of werk- werkkleding- 31 Juni 1947 gediend, afhalen en lere Dinsdag, kring 'Alk- NT EN r. data hun f te halen, id gesteld op inwoners van uni 1947 van woners van op Dinsdag ir. van 912 en Mkmaar en 47 S uitsluitend kantoor Rid- de bonkaart, en oude arbeid en periode- Maandag 2 ;urg": Maan- etaalkantoor: erk; Dinsdag looi: Woens- or: Donrler- 4. B, C, D ?n Nieuwe weg. 6 Juni. van 6 Juni, van 9 Juni, van >r«onen moe stamkaarten roep voor m in een self- met minder hestaat in de bekende van een for- 1947 volledig bestelling en smaak n meubelen. ;n sleehst be- iken wij deze eer voldoende er geheel op een. Ook ma- gebeitst is,, prijzen* Onze 1 steeds van ichtingen en BUREAU* VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma ZATERDAG 31 MEI 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 397. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot U woorden 75 ct., elk woort meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand, f S.25 per tewartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert piv. TJ. N. Adema. Nauwelijks 24 uur, nadat Ameri ka opgeschrikt was door één der grootste vliegtuigrampen uit de ge schiedenis der Verenigde Staten, is deze ramp overtroffen door een catastrophe van nog grotere afme tingen. In het dichtbeboste gebied op 4 km- afstand van Havre de Grace in Maryland, stortte opnieuw een Skymaster neer, waarbij 53 per sonen de dood vonden. Het betrof hier een toestel van de Eastern Airlines, dat op weg was van New-Jersey naar Miami. Zowel de 49 passagiers, waaronder een baby, als mede de vier leden der bemanning zijn om het leven gekomen. Van de zijde der Staatspolitie wordt medegedeeld, dat de D.C. 4 Skymaster op middelma tige hoogte in de lucht exploideerde. Het toestel is van hetzelfde type, als het Donderdag bij de vliegramp op Laguardia verongelukte. Het vliegtuig ie totaal vernield en de lijken zijn er uit geslingerd. Het wrak en de bomen Door den directeur van de lucht strijdkrachten is aangewezen 'n com missie van hoofdofficieren en nffir.jp- ren, welke onder leiding van den kapi tein-luitenant ter zee vlieger-waarne mer, W. J. Reynierse, een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de botsing. Over deze oorzaken kunnen uiteraard op dit ogenblik geen bizonderheden worden medegedeeld, welke zouden vooruitlopen op de uitslag van het on derzoek. Duidelijk is, dat twee vlieg tuigen na beëindiging van een succes volle oefenvlucht boven vliegbasis Gilze-Rijen in botsing gekomen zijn. Alle leden van beide bemanningen waren van parachutes voorzien, maar het ongeval is blijkbaar zo snel ver lopen, dat niemand van dit laatste redmiddel heeft kunnen gebruik ma ken en allen zijn omgekomen. De teraardebestelling van de slacht offers vindt heden plaats in de onder scheidene woongemeenten. ïondom brandden uren lang. Overal in het rond lagen verminkte lijken. Aanvankelijk werd het aantal slacht offers op 52 doden geschat, doch er bleek zich een baby aan boord te be vinden, die nog niet geregistreerd was. Deze nieuwe ramp is de grootste vliegcatastrophe in de Amerikaanse geschiedenis binnen 24 uur na de ramp op het vliegveld Laguardia, welke reeds het hoogste aantal doden eiste, dat ooit door een vlieg-ongeluk in de Verenigde Staten werd bereikt. VLIEGRAMP BIJ TOKIO. Volgens een rapport van het Ameri kaanse leger zijn bij de vliegramp na bij Tokio veertig personen om het leven gekomen. De lijken waren onherken baar verminkt. ONGEVAL BIJ NEW YORK AAN RUKWIND TE WIJTEN. De United Airlines zegt in een Za terdag uitgegeven verklaring, dat het ongeluk met de Skymaster bij het vliegveld La Guardia te New York, waarbij Donderdag 39 personen om het leven kwamen, waarschijnlijk te wijten is aan een plotselinge rukwind. Zwarte onweerswolken hingen ten tijde van de ramp boven New York en er waren sterke rukwinden. Radio-Frankfort deelt mee, dat ge durende de eerste drie weken van Mei 200.000 ton voedsel en 50.000 ton zaden en kunstmest in Duitse havens van de Anglo-Amerikaanse bezettingszone zijn aangekomen. In het Noorden van Parijs is brand uitgebroken in een fa briek van patroonhulzen. Eerst na verscheidene uren slaagde de brand weer er in de brand, die zich sterk uitbreidde en honderden dakloos heeft gemaakt, te bedwingen. De snel trein van Londen naar Manchester is ontspoord, ten minste 36 personen wer den gewond. Op 30 September 1944 had België 8.380.526 inwoners, van wie 4.108.764 mannen en 4.279.762 vrou wen. De boswachter Hendriks te Wellerloi ving in de afgelopen week binnen drie dagen tijds niet minder dan 9 vossen, welke uit hun holen ge graven werden. Te Nijkerk is 'n baby van 4 maanden van de fam. H. Dragt in het wiegje gestikt. Het kind je had zich omgedraaid ->u kwam met het neusje in het kussen te liggen, waardoor de ademhaling werd afge sneden. Bij beschikking van Ged. Staten op een desbetreffend beroep schrift is besloten, dat in '*et gebouw van de Hollandse Schouwburg te Am sterdam geen bioscoop zal worden ge vestigd. Het EVC-gemeenteper- soneel te Amsterdam heeft, voor het geval een 3-tal eisen t.a.v. salarisver- boging e.d. niet wordt ingewilligd, ■net een 24-uurs staking gedreigd.. Dezer dagen hebben grenskommie- 7en te Epen. (L.) een auto aangehou den, waarin drie personen zaten, waar van één in politie-uniform was. Twee der mannen behoorden tot de politie van Heerlen. Het drietal had uit Bel- S'ë 50 meter couponstof over de - is gesmokkeld en deze in de auto ver borgen. In het door de Neder landse troepen beschermde gebied van net rayon Soerabaja werd een grote republikeinse munitieopslagplaats beslag genomen. Er werden o.a. aange ven 540 Japanse vliegtuigbommen, tankmijnen en 3 kisten explosieven. De Hongaarse premier Nagy heeft den Hongaarsen gezant te Bern zijn ontslagaanvrage overhandigd. De ontslagaanvrage is doorgezonden. De ontvangst van het document is officiéél bevestigd. Te Boedapest heerst een paniek stemming. Gistermorgen ontstond er een run op de banken. In lange rij en stonden de mensen te wachten op hun beurt om hun spaargelden op te vragen. Welingelichte kringen te Boeda pest geloven, dat Nagy niet naar Hongarije zal terugkeren en zijn verblijf in Zwitserland zal voort zetten. Beia Kovacs, secretaris-gene raal van de partij der kleine boegen, die zich in arrest bevindt, zou, tij dens 'n langdurig verhoor, dat nog niet ten einde is, verklaard hebben dat premier Nagy, voorzitter van 't parlement, Beia Vargha, en de minis ter van Bnitenlandse zaken, Dr. Gyöngyosi, bij een complot betrok ken waren. Deze onthulling door de Russeq heeft de Hongaarse rege ringscrisis ingelnid. Gisteren zijn besprekingen gevoerd tussen partijleiders onder voorzitter schap van den president, Dr. Zolthan Tildy, voor de vorming van 'n nieuwe regering. Men meent te weten dat Jmre Oliva- ny, de vroegere minister van finan ciën en president van de Nationale Bank, premier zal worden. Hij is de leider van de linker vleugel van de partij van de kleine boeren, en heeft Nagy tijdens diens afwezigheid ver vangen. De meeste leden van de partij der kleine boeren zijn zeer verontrust door Nagy's afwezigheid en wensen zijn terugkomst in verband met de situatie. Zij zijn van mening, dat de commu nisten van Nagy's afwezigheid ge bruik gemaakt hebben om de partij der kleine boeren er uit te werken, nationalisatie van grote banken in te voeren en nieuwe verkiezingen te eisen onder den huidigen communis- tischen minister van binnenlandse zaken vóór het vertrek van 't rode leger uit Hongarije. Op 6 Juni a.s. zal de reeds aange kondigde verlaging van het vlees rantsoen ingaan, zodat verbruikers van 5 jaar en ouder dan bonnen voor 150 gram per week toegewezen krij gen. Het rantsoen voor de jongere groepen blijft onveranderd, evenals de toeslagen voor bijzondere arbeid e.d. De rantsoenwaardering van paarden- denvlees, waarvan men tot nu toe 150 gram kreeg op een bon voor 100 gram, zal van 6 Juni af voorlopig gelijk ge steld worden aan die van rund- en varkensvlees, zodat daarvan dan ook slechts 100 gram op een bon voor 100 gram gekocht kan worden. Bon voor meat and vegetables. Op 5 Juni zal een speciale bon met lange geldigheidsduur worden aangewezen. Deze bon geeft recht op een blik van 1 Engels pond (ea. 450 gram) meat and vegetables, waarbij men er rekening mede moet houden, dat op meer bonnen even tueel één groter blik zal moeten worden genomen. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat niet op alle bonnen meat and vege tables beschikbaar zijn, zal eventueel t.z.t. worden bekend gemaakt, welke andere producten in blik op deze bon ook nog beschikbaar zullen worden gesteld. De bon voor meat and vegetables zal alleen voor de leeftijdsgroepen van 5 jaar en ouder worden aangewezen. DE GASFERI IS GESLAAGD. De Gasperi heeft officieel medege deeld, dat hij een nieuwe regering heeft gevormd, bestaande uit Christen-demo craten en onafhankelijken. Een overzicht tijdens de plechtige herdenking van de Amerikaanse gevallenen in de tweede wereldoorlog, welke op het Amerikaanse Militaire Kerkhof te Margaten in tegenwoardigheid van H.M. de Koningin heeft plaats gevonden. Rede van Mevr. Mr. Ribbius Peletier In de vroege morgen van gisteren hadden zich een groot aantal led,.i van 't Gewest Noord-Holland-Noord van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid opgemaakt om zich naar maar te begeven. Het was de voorzitster van het Ge west, mevr. A. N. ThomassenLind uit Zaandam, die de ruim tweehond' 1 dames in de keurige met voorjaars bloemen versierde zaal van „Het W- pen van Heemskerk" om half elf wel kom heette. In het bijzonder was zij verheugd over de aanwezigheid van de Bondsvoorzitster, mevr. mr. A. E. RibbiusPeletier en van mevr. mr. N van Lindonck, secretaresse van het hoofdbestuur. Als doel van deze ge westelijke vergadering moet worden gezien het verstevigen van het onder linge contact en- het verkrijgen van meerdere en nieuwe inzichten, verder zij in het algemeen ons doel de Par tij van de Arbeid verder te helpen uit bouwen. Na de gemeenschappelijke zang van het bekende lied Kameraden kreeg de declamatrice van deze dag, mevr JorritsmaSjoerd het woord. Op zeer goede wijze droeg zij gedichten voor van Margot Vos en Adema-Van Schel- tema. Na het aanhoren hiervan en het verdiend applaus werden opnieuw en kele strijdliederen gezongen. Het jaarverslag. Het was de heer P. S. van der Vaart, secretaris van het Gewest, die het jaarverslag uitbracht. Hieruit bleek, dat de vrouwen actief deelnemen aan het partijwerk, en dat van de 2500 vrouwelijke leden van de P.v.d.A. 1800 lid zijn van de Vrouwenbond. Het doel is de vrouwen te maken tot weer bare strijdsters voor een nieuwe we reld. De verschillende afgevaardigden ga ven hierna een verslag van de gang van zaken in de diverse afdelingen. Na een gemeenschappelijke brood maaltijd, die behalve ter versterking van de inwendige mens, diende tot versterking van het gevoel van ver bondenheid, werd de vergadering voortgezet. Rede van mevr. mr. A. E. Ribbius Peletier. Het voornaamste gedeelte van de bijeenkomst werd wel ingenomen door de rede van de Bondsvoorzitster, die in de middagvergadering uitgesproken werd. Haar toespraak droeg officieel de titel „De politieke perspectieven" doch beter kon daarboven staan „Over ie positie en de betekenis van de vrouw in het maatschappelijke leven". In de eerste plaats stelde zij vast, dat voor de opbouw van een democra tische gemeenschap de medeverant- deze verantwoordelijkheid ook kan dragen Dat is toch eigenlijk ook het willen geweest van de oude vrouwen beweging. Zij ging daarbij in op het ouder lijk gezag in het gezin en de kwes tie, die in dit verband onlangs in de Tweede Kamer is behandeld en, thans nog in de Eerste Kamer komt. Het is thans zó geworden, dat bij verschil van inzicht tussen de ouders de man beslist. Is de moeder het er niet mee eens dan kan zij onder zeer uitzonderlijke omstandigheden een beroep doen op den kinderrechter. Ook de kwestie van de verplichting tot arbeiden voor het -;e meisje werd onder de loupe genomen. Dit is een ernstig probleem, waarover het laatste woord nog wel niet gesproken zal zijn. Gebrek aan ruimte belemmert ons hier nader op een en ander i te gaan. Mogelijk vinden wij daar op andere wijze meer gelegenheid voor. Na de rede werd de uitslag bekend gemaakt van de verkiezing van r-ver leden voor de gewestelijke propagar da-commissie. Gekozen werden de da mes E. BinnertsScherstra (Enkhui zen); M. DrijverDikstaal (Hoorn); E. A. FrielinkNales (Alkmaar); W Krul (Schagerbrug),; M. SmithFlui ter (Den Helder); G. E. SteertBrou wer (Purmerend) en A. N. Thorn-— —Lind (Zaandam). Met een dankwoord van de voor zitster, het aanbieden van boeken en bloemen aan medewerkenden en het BONNEN TEXTIEL-LEDENKAART ONGELDIG Het C.D.K. deelt mede, dat de tex- tielbonnen van de textiel-lederkaart V A 510 na 21 Juni a.s. niet meer gel dig zullen zijn. Degenen, die bedoel de bonnen nog in hun bezit hebben, zijn derhalve in de gelegenheid tot uiterlijk 21 Juni a.s. deze bonnen te besteden voor de aankoop van op punten verkrijgbare textielgoederen. PETROLEUM VOOR KOOKDOEL- EINDEN EN VERLICHTING Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat op onderstaande bonnen van de petroleumkaarten voor kookdoel einden en verlichting gedurende de maand Juni 1947 de daarachter ver melde hoeveelheden petroleum ver krijgbaar zullen zijn. Kaarten U A 611: bon A 29 tot en met A 32, 4 liter per bon. Kaarten U B 611: bon B 15 en B 16, 4 liter per bon. Kaarten U C 611: bon C O, 4 liter per bon. Kaarten U D 611: bon D 13, 2 liter per bon. woordelijkheid van de vrouw onmis- j staande zingen van de socialistenmars baar is. Wij zijn dan ook verplicht de werd deze prettige en leerzame ver vrouw geschikt te maken zó dat zij 1 gadering gesloten. In verband met het plan van den Minister van Economische Zaken, de maandelijkse toewijzing van papier voor de dagbladen met in gang van 1 Juni te verminderen van 2300 tot 2000 ton, overweegt de Nederlandse Dagblad Fers om, indien er geen oplosing wordt ge vonden, op 9 Juni een definitief besluit te nemen over 'n voorstel om éénmaal per week niet te ver schijnen. In Goes arriveerde een spuitbrigade, beschikkende over een jeep met een aantal spuiten, die overal in Zeeland, waar Colorado-besmetting optreedt, in actie zullen komen. De brigade zal, in dien noodzakelijk, met een drietal draagbare vlammenwerpers de' stran den kunnen schoonspuiten. Er is thans een premiestelsel ingevoerd, waarbij de schoolkinderen, die Colorado-ke- vers verzamelen, per 5 ingeleverde ke vers een cent ontvangen. Gisteren heeft een menigte van, naar schatting 20.000 personen op het Amerikaanse soldatenkerkhof te Mar graten het offer herdacht, dat vele Amerikaanse soldaten voor de bevrij ding van de wereld en ons vaderland hebben gebracht. De Nederlandse minister van Oor log, luit.-kol. A. Fièvez, die de her- denkingsrede uitsprak, herinnerde zijn toehoorders aan President Roosevelt's ideaal der vier vrijheden, waarmee de vrijheidslievende volken werden ge ïnspireerd en tot de overwinning ge voerd. Aan de lunch, die de plechtigheid voorafging en werd bijgewoond door buitenlandse diplomaten en andere persoonlijkheden, verklaarde de Ame rikaanse Ambassadeur, Baruch, dat naar zijn mening de Amerikaanse bloedverwanten hun oorlogsgesneuvel den te Margraten moeten laten. Na afloop van de plechtigheid de den luit.-kol. Turner en professor Booth, twee Amerikanen, wier zonen te Margraten begraven liggen, voor de zender P.C.J. een beroep op de Amerikaanse bloedverwanten om de Amerikaanse soldaten te Margraten op deze rustplaats te laten. Thans eerst is verschenen de reke ning en verantwoording van de pro vinciale Inkomsten en uitgaven van Noord-Holland over het dienstjaar 1944. Het ontwerpbesluit van Gedepu teerde Staten tot vaststelling van deze rekening vermeldt voor ontvangsten een bedrag van f 53.576.146,71; de uit gaven bedragen f 55.052.081,77. Het na delig saldo van f 1.475.935,06 is ge splitst in een nadelig slot van de ge wone dienst, bedragende f 165.778,87 en een nadelig slot van de buitengewone dienst van f 1.310.156,19. Het naderg slot van de gewone dienst wordt op de begroting '47 geregeld, terwijl het na delig slot van de buitengewone dienst naar de dienst '45 wordt overgebracht. AANHOUDEND WARM. Weersverwachting geldig tot Za- erdagavond: Meest matige wind tussen oost en zuid. Warm weer. Vrijwel overal onbewolkt. Ieder herinnert zich, vooral uit de laatste jaren der bezetting, de honger naar kranten-nieuws, naar betrouwbaar nieuws. Zeker, wij hadden de illegale blaadjes, met grote offers en met groot levensgevaar opgesteld en verspreid, maar de berichten welke zij brachten, moesten uiteraard schaars blijven en waren veelal, door de moeizame circu latie van lezer tot lezer, door de ge beurtenissen achterhaald. Het „Ge rucht", meestal op vage vermoedens gegrond, kwam voor de positieve be richtgeving in de plaats en heeft soms verwachtingen gewekt welke moesten omslaan in teleurstelling en waarvan tenslotte ontmoediging het gevolg kon zijn. Nog geruime tijd na de bevrijding bleef de kranten-honger bestaan. De dagbladen, die het licht konden zien, bleven van omvang beperkt en waren onvoldoende om de massa te bevredi gen. Men verdrong zich op straat voor de redactie-bureaux, men griste de lo pers de bladen uit de hand, men be delde ze de agentschappen af. Men liet, teneinde zijn honger naar nieuws te stillen, zijn destijds nog schaarse boterham staan. Kranten waren in die dagen inderdaad zo nodig als brood. Zij zijn dat trouwens altijd geweest. Zij zijn het ook nu. Er is in die toestand verbetering ge komen, maar beter is minder dan best en nog altijd moeten de redacties dag aan dag woekeren met de sp.aarzame plaatsruimte, hun van overheidswege toegemeten en zij zien zich genoopt den lezer menig bericht te onthouden, dat voor hem van belang moet zijn. Het publiek dat dagbladen leest en wie leest ze niet! moet ook nu nog, twee jaar na de bevrijding, genoegen nemen met tussen de 20 en 35 van de dag bladberichtgeving die het vóór de oor log genoot. De Nederlandse dagbladen behoren thans tot de kleinsten ter we reld. Onze regering, meer in het bizon der het departement van economische zaken, is in gebreke gebleven de voor zieningen te treffen, welke voor de con tinuïteit ener dragelijke berichtgeving noodzakelijk zijn. Naar blijkt is er niet voldoende hout voor de vervaardiging van het benodigde rotatie-papier en ga rantie voor nieuwe aanvoer, de minis ter kan die niet geven. Wie de cijfers bestudeert, welke ten aanzien van de omvang der tegenwoordige papierfabri- catie door het bestuur van de Neder landse Dagbladpers verzameld zijn, kan zich niet onttrekken aan de in druk, dat de minister van Economische Zaken al van zeer weinig beleid blijk gegeven heeft en klaarblijkelijk de be tekenis welke de pers voor een volk als het onze heeft, op schromelijke wijze onderschat. Juist in deze tijd van vre- des-conferenties, eponomische bespre kingen, politieke machinaties en her groeperingen, nationaal en internatio naal; in deze tijd van opbouw, van berechting, van Indische problemen die diep ingrijpen in ons nationaal be staan, om slechts enkele vraagstukken te noemen, is ruime berichtgeving en voorlichting voor het volk volstrekt noodzakelijk, al ware het alleen maar om het nog steeds woekerende „Ge rucht", het „men zegt", dat zoveel on heil stichten, zoveel onrust verwekken kan, door middel van het „positieve bericht" de kop in te drukken. Voorzieningen treffen is slechts mo gelijk door vooruitzien en door beleid dat voorzichtig is. Wat men van onze regering had mogen verwachten was misschien geen uitbreiding van de pa pier-productie, hoezeer deze ook, en niet slechts door de dagbladpers, als onontbeerlijk ervaren wordt, want zelfbeperking is noodzakelijk op ieder gebied; wij moeten ons behelpen met de voedsel-schaarste, met het gebrek aan woningruimte, en dus ook met dat aan papier. Maar wat wij wèl hadden mogen verwachten is, dat de regering tijdig maatregelen genomen zou heb ben om de continuïteit van de verschij ning der bestaande dagbladen, in de beperkte omvang van dit ogenblik, te verzekeren. Men wrijft zich echter de ogen uit, wanneer men verneemt, dat de Minis ter van Economische Zaken, die in December j.l. deviezen beschikbaar stelde voor de aankoop van 10,000 ton hout in Canada, en daartoe machtiging gaf aan het bestuur van de N.D.P., en kele weken later de mededeling deed, dat bij aankoop van 5000 ton de omvang van de dagbladen al verzekerd was, en nu, nog geen half jaar later, met de ontstellende mededeling komt, dat de maandelijkse toewijzing van 2300 ton papier met ingang van 1 Juni tot 2000 ton zal moeten worden verminderd, terwijl tijdelijke verdere verlaging der contingenten geenszins uitgesloten mag worden geacht. Men zal zeggen: waar riet is verliest zelfs de Keizer zijn recht. Maar dót er niet is moet worden gewraakt als een ernstig verzuim. Wij hopen binnenkort op deze kwestie terug te komen. U. EEN DRIELING TE HAARLEM Donderdag is in het gezin Dorlandt te Haarlem een drieling geboren, alle jongens. De 34-jarige moeder had reeds zes kinderen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1