Stad en Omgeving- Uit de Alkmaarse Raad Wat de theaters brengen P-O. A. N.V Horen, zien en zwijgen r Algem. ledenvergaderingen Kaas- en botercontróle-station De boter lokte de meeste discussies uit Het Kaascontrölestatioji Het Botercontrólestation ,,De wereld gezien door het oog van een Meikever HARMONIE THEATER Casablanca VICTORIA THEATER Morgen is voor eeuwig A.B.T. Jonge Arenden CINEMA AMERICAIN Vijfde Colonne De lijst S.S.-ers weer mat enige verminderd Hoe staat 't met E< zit, om het maar eens huiselijk uit te drukken, nog weinig muziek in dc Raad, wat eigenlijk een contradictio ln terminis is omdat de edelachtbaren van alle kleurschakeringen bizonder goet met elkaar harmoniëren. Het is als 't ware één grote familie, die welwillend beluistert wat B. en W. hebben voor te stellen en het er dade lijk volkomen mee eens is, zo eens zelfs, dat niemand nog iets te vragen of op te merken heeft. De Raad zwijgt, de glunderende voor zitter hamert in ijltempo de agenda er door en de toeschouwer, die gekomen is om de politieke hartstochten te horen bruisen, staat binnen het half uur op straat en zou zich zeker bekocht voelen als hij ook nog een entrée had moeten betalen. Maar alles is gratis en dat maakt het zo moeilijk om er over te klagen. We zouden als belasting dokkende burgers alleen kunnen opmerken, dat wij met elkaar de presentiegelden betalen en dat daar-oor toch wel wat meer ge presteerd mag worden dan we tot dus verre te zien hebben gekregen. Wie zich in dierkunde boeken van de bloeddorstigheid van een leeuw over tuigd heeft en naar Artis gaat om den Koning der wildernis in levende lijve te bekijken, heeft zich nu eenmaal in gesteld op een dier, dat grommend door zijn kooi loopt en voelt zich min of meer teleurgesteld als hij, bij het hok gekomen, een zeer gemoedelijk beestje ontdekt, dat kwispelstaart als de bezoekers het over de kop krauwen en zijn vervaarlijke klauw buiten de tralies steekt om ze een pootje te geven. En al ligt het nu geenszins in onze bedoeling de leden van de Alkmaarse Raad met verscheurende dieren te ver gelijken, als ze zo verschrikkelijk volg zaam en zo vreselijk tam zijn, is er toch geen aardigheid aan. Niemand vrlangt, dat ze in onze raads zaal, terwille van de bezoekers, poli tieke bokkesprongen zullen maken, maar er mag langzamerhand toch wel eens iets van de grote politieke ver schillen blijken, welke ons in de ver kiezingsdagen in woord en geschrift zo duidelijk gedemonstreerd zijn. Toen hing het heil van stad en be volking er van af of we om maar twee willekeurige kleuren te noemen rood of zwart zouden stemmen. Kozen we de goede kleur, dan zouden de koeien met gouden horens in onover zienbaar aantal onze stad binnenwan delen, maar als we zo onvoorzichtig waren een mannetje van de verkeerde lijst te bevoordelen, schoven we lang zaam maar zeker naar de afgrond. De arbeiders zouden loonslaven blij ven en onze zo moeizaam bijeenge brachte belastingpenningen zouden aan allerlei nutteloze zaken worden weg gesmeten. Daar zijn we toen allemaal diep van doordrongen geweest. We hebben na Vele slapeloze nachten van wikken en wegen met zorg onze candidaten ge kozen en toen zijn we vol verwachting naar de Raad getrokken om de zwaar den te zien blikkeren en het bloed te zien vloeien en dan is het geen wonder dat men een beetje ontnuchterd zit te kijken als men de edelachtbaren van alle kleurschakeringen, de heilbrengers en de duivelskinderen, broederlijk bij elkaar ziet, al maar knikkend en glim lachend als er voorstellen worden ge daan, waarvan er niet één de moeite Van het bespreken waard lijkt. Men verzekert ons, dat de heren pas bij de begroting zullen „loskomen", dat deze raadsvergaderingen nog maar onbetekenende preludes zijn van wat we dan te horen zullen krijgen. Het is te hopen, want we willen langzamer hand wel eens waar voor ons geld heb ben, we willen wel eens weten, waar om we wel bruin en niet groen moch ten stemmen. Daar betalen we toch belasting voor en daar hebben we dan ook recht op. Van een raadsvergadering zonder de batten is eigenlijk heel weinig te zeg gen. De secretaris draafde heen en weer om diverse heren af te halen, die in een zijvertrek met harten, welke vol ver wachting klopten, op hun beëediging zaten te wachten. Zij moesten plechtig worden binnen geleid, maar dat plechtige gaat in onze raadszaal altijd heel gemoedelijk en er Werd zelfs met een zekere verbazing paar de speech van den nieuwen ont vanger geluisterd, die zich geroepen voelde 11a de tot hem gerichte geluk wens de belofte af te leggen, dat hij zijn best zou doen om onze gemeente- financiën op de juiste wijze te beheren. Er werd uit beleefdheid nog een zwak applausje geproduceerd, maar er was blijkbaar geen van de edelachtbaren, die van onzen ontvanger iets anders Verwacht had. Slechts de heer Sietsma liet aan het eind der vergadering even zijn stem horen om het College te verzekeren, dat hij en zijn partijgenoten zich vol komen konden verenigen met de argu menten, welke B. en W. er toe genoopt hadden het zogenaamde Kruithuisje op het Clarissenbolwerk niet als woonhuis aan een Alkmaarse familie te verhuren. Waarom dat Kruithuisje of beter gezegd dat bergplaatsje van de plant soendienst zo fel als woonhuis be- geerd werd, bleef nog altijd volkomen in het duister. Het is zo klein en zo laag, dat de fa milie die er in wil in alle opzichten een strop zou hebben, zelfs als het nog enigszins verbouwd werd. Het enige is dat men er een mooi uitzicht heeft, maar daarom wendt men zich niet tot Hare Majesteit de Koningin en tot de hoogste autoriteiten in den lande, noch brengt men daarvoor het motief paar voren, dat men voor zijn illegale daden een extra tegemoetkoming ver diend heeft. Wij zijn er sterke voorstanders van, dat goed werk te gelegener tijd ook erkend en beloond zal worden, maar dan met iets beters dan een ondermaats huisje en een mooi uitzicht. Bovendien voelen wij iets voor het argument dat onze plantsoenen niet bewoond moeten worden. Het begint met het Kruithuisje en het eindigt met de apenkooi. Een plantsoenwachter heeft ons verzekerd, dat het leegstaan de apenhuis groter en geriefelijker is dan het thans zo fel begeerde Kruit huisje en dat men er bovendien nog een mooie „tuin" heeft, vooral nu de klimbomen daaruit verwijderd zijn en het onkruid bewijst, dat de grond er wel degelijk vruchtbaar is. Men zit er alleen een beetje te kijk, maar dat zal op de duur ook wel wen nen. Dat sommige raadsleden nog altijd niet weten waarover er eigenlijk ge' stemd wordt en zoals we nu weer meemaakten de naam van een pas benoemden leraar in plant- en dier kunde cp het stembriefje zetten als er een curator van het Gymnasium ge vraagd wordt, is wel eens verdriete lijk. De voorzitter kan er zo echt mede lijdend het hoofd over schudden en misschien zou een spoedcursus „Hoe word ik een bruikbaar raadslid?" on der zijn eminente leiding heel wat on aangename verrassingen bij de komende begrotingsdebatten kunnen voorkomen. HEDEN. A.B.B.-gebouw, a.d. Koningsweg, 4.50 uur: Bijeenkomst Kath. Werkge meenschap. Wapen van Haarlem, S uur: Vergade ring Vrije Beroepsvervoerders. Wapen van Heemskerk: Dansen. BIOSCOPEN. Harmonie Theater: „Casablanca", 18 jaar. 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Victoria Theater: „Morgen is voor eeuwig" ,14 jaar. 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 u. Maan dag 8 uur. Cinema Americain: „5e Colonne", 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zon dag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Maandag 8 uur. A.B.T.: „Jonge Arenden", alle leeftij den. 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. OPENSTELLING APOTHEKEN. Zondag 1 Juni zal de apotheek van den heer Hartong van Ark voor het publiek zijn opengesteld. In deze apo theek wordt in de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Visklaar DIPLOMA'S BEHAALD De heer G. Rus en mej. M. Kreijer- maat, resp. hoofden der kleuterscho len „Elisabeth Calcarschool" en „Bosch Kleuterschool" behaalden te Amster dam het diploma kleutergymnastiek. Dit is de eerste keer, dat dit diploma te Amsterdam is uitgegereikt. Gistermiddag om 2 uur werd in het Landbouwhuis alhier een algemene le denvergadering gehouden van het kaascontrölestation „Noofcd-Holland" onder voorzitterschap van den heer G. Nobel. Mededelingen Medegedeeld werd, dat op 31 Dec. 1946 het ledental 181 bedroeg, n.l. 40 kaas en boterfabrieken en 141 zelfka- zende boeren. In de loop van 1947 zijn tot heden nog uitgetreden 6 zelfkazen- de boeren, zodat het ledental op het ogenblik bedraagt 175, n.l. 40 kaas en boterfabrieken en 135 zelfkazende boe- Na Verkiezing bestuurslid mededeling van de ingekomen stukken, werd overgegaan tot de ver kiezing van een bestuurslid. De heer J. Veldstra te Opmeer werd herkozen. Rekening, balans enz. Goedgekeurd werd de exploitatiere kening over 1946 (in totaal f 67.764,58 in lasten en baten) met een voordelig saldo van f 2.941,40, de balans per 31 December 1946 (f 19.766,23 aan activa en passiva) met het accountantsrap port en het rapport der fin. commis sie. De begroting De begroting voor 1947 werd vast gesteld op een totaal van f 74.941,40 (met o.a. een bedrag voor propaganda van f 1.000). Vaststelling bedragen der leden Vastgesteld, werd het bedrag per lid per 100 kg kaas over 1947. De totale kaasproductie bedroeg in 1946 7.427.218 kg (in 1945 2.035.700 kg), 5.391.518 kg of 265 75 leden hebben voor deze totaalproductie gezorgd. De bijdragen der leden worden op f 24.500 geraamd, welk bedrag zal worden op gebracht met behulp van hetzelfde con tributieschema, dat voor 1946 heeft ge golden. Het tarief loopt van f 1 per 100 kg kaas voor de le klasse tot en met f 0.15 per 100 kg voor de 15e en hogere klassen. Het minimumbedrag door een aangeslotene in een zekere klasse over zijn gehele productie te betalen is gelijk aan het maximum dat een aangeslotene der lagere klasse zou hebben te betalen. Om 3 uur werd in dezelfde kamer, onder voorzitterschap van den heer E. Dz. Govers de algemene ledenvergade ring van het botorcontrólestation ge houden. Mededelingen In deze vergadering werd medege deeld, dat het ledental op 1 Januari 1946 159 bedroeg, t.w. 47 zuivelfabrie ken, 30 melkinrichtingen, 81 handela ren en 1 zelfkarnende boer. Op 1 Jan. 1947 was het ledental 150, n.l. 45 zui velfabrieken, 30 melkinrichtingen, 74 handelaren en 1 zelfkarnende boer. Op het ogenblik zijn als lid ingeschreven 44 zuivelfabrieken, 29 melkinrichtingen, 74 handelaren en 1 zelfkarnende boer. 58 leden zijn ook aangesloten bij het brieken en 16 melkinrichtingen. Z.K.B. te Amsterdam, n.l. 42 zulvelfa- Door de besturen van alle botercon- trólestations is aanvaard een uniforme regeling voor bemonstering en beboe ting. Deze regeling zal hier ingaan op 1 Juni a.s. en binnen zeer afzien-, bare tijd per circulaire aan de leden worden medegedeeld. Rekening en balans enz. Goedgekeurd werd de exploitatiere kening 1946 (in totaal f 22.853,12 in lasten en baten) met een nadelig saldo van f 753,64, de balans per 31 Dec. 1946 (f 7.604 in activa en passiva) met het accountantsrapport en het rapport der fin. commissie. Wijziging huishoudelijk reglement Aangenomen werd een bestuursvoor stel tot wijziging van de art. 4 en 14 van het huishoudelijk reglement. Art. 4 betreft de groepsindeling (producen ten, opmakers en handelaren), de re geling der jaarlijkse bijdrage (f 40), de bijdragen in het exploitatie-tekort en de indeling in klassen. De alg. verg stelt jaarlijks de bijdragen per 1ÓÓ kg boter vast. Verder wordt hierin be sproken de berekening der bijdragen per 100 kg voor de 2 klassen. Art. 14 betreft de regeling der stem mingen. De begroting De begroting voor 1947 werd vast gesteld op f 28.700 in ontvangsten en uitgaven, met een bedrag van f 1.000 voor propaganda. Vaststelling bijdragen der leden In 1946 werd door de leden 3.156.821 kg boter verwerkt, d.i. 1.056.997 kg of 50,3 meer dan in 1945. Bijgekocht werd 11.943.663 kg. Van de bijkoop werd 6.621.853 kg boter omgepakt. In totaal bedroegen productie en ompak 9.778.674 kg. In 1947 kan een contri butie worden geheven van 9.583.900 kg. Er is een K.B. op komst (met terug werkende kracht tot 1 Januari 1947) waarin wordt bepaald, dat de leden nog slechts in 2 klassen mogen worden verdeeld (beneden en boven 100.000 kg per jaar). Er zijn nu 148 leden van het B.C.N.H. met een totale omzet van 9.583.900 kg. Het bestuur neemt aan, dat als vaste bijdrage f 40 wordt op gebracht, dus in totaal f 5920. Aan omslag per 100 kg boter moet nog f 22.680 worden opgebracht. Voorgesteld wordt voor 1947 de vas te jaarlijkse bijdrage voor alle leden te bepalen óp f 40 en de bijdrage per 100 kg bóteromzet vast te stellen op f 0,28 voor de eerste 100.000 kg en f 0,21 voor de hoeveelheden, omgezet boven 100.000 kg. Wat de besprekingen op deze ver gadering betreft, werd door den heer Kaptein opgemerkt, dat een bedrag van f 40 te laag is, al is aan dit uni form tarief dan ook niet te tornen. De secretaris, Ir. De Waal, zeide, dat men rekening moet houden met hen, die weinig kunnen betalen. Er is een K.B. op komst, waarin bepaald wordt, dat de contributie niet hoger mag zijn dan een van hogerhand vastgesteld be drag. De lasten voor de minder draag- krachtigen zijn toch al zwaarder ge worden. De voorzitter merkte op, dat men de gehele controle uit de bijdragen moet betalen. Alleen de heer Kaptein bleek tegen de wijziging van art. 4 van het H.R bezwaar te hebben. Met de wijziging van art. 14 gingen allen accoord. De heer Kaptein wilde het bedrag van f 1.000 op de begroting, bestemd voor de propaganda, verhogen. Wan neer er propaganda voor het Rijkscon- trólemerk wordt gemaakt, krijgt dit meer waarde, wat zich ook in de be taling zal uiten. De voorzitter betoogde, dat dat nu ook reeds het geval was. Knoeiers moeten voor goed uit de vereniging geweerd worden. Er zal een tentoon stelling in Den Haag komen, waar men de betekenis, der Rijkscontróle zal de monstreren. De secretaris wees er op, dat het Rijksmerk nu ook de kwaliteit garan deert. Een goede reclame is nodig maar zal in overleg en samenwerking met andere lichamen moeten gebeuren. De voorzitter ontraadde het denk beeld van den heer De Raat om vrij willige bijdragen voor de propaganda te vragen. Er zijn plannen om zich, wat de propaganda betreft, met ande re groepen te verstaan. De heer Gallas wilde geen duurdere propaganda, omdat de toestand van de opmakers slecht is. De heer Kaptein vond, dat men dan juist propaganda moest maken. De voorzitter sprak na de aanneming van het voorstel tot vaststelling der bijdragen de hoop uit, dat het weinig voor zal komen, dat ér boete moet worden betaald. Niettegenstaande het prachtige weer was de grote zaal van het Gulden Vlies gisteravond geheel met bezoekers gevuld. Dit zal u minder verwonderen, als ge weet dat als spreker voor deze bijeenkomst was aangekondigd de snel bekend geworden schrijver van boeken en krantenartikelen Godfried Bomans. Het was ongeveer acht uur toen de heer G. Van Slingerland, voorzitter van de Kath. Arbeiders Beweging, op wier initiatief de avond gehouden werd, enkele woorden ter opening sprak. Hij uitte zijn blijdschap over de grote be langstelling, waaruit hij meende te mogen concluderen, dat men na zoveel van Godfried Romans te hebben gele zen de gelegenheid hem ook eens te kunnen horen, piet voorbij wilde laten gaan. Als inleiding voor de avond kwa- GODFRIED BOMANS. men de Kajotters voor het voetlicht en gaven op keurige wijze twee oer Hollandse liedjes. Het brengen van juist deze zang kan niet genoeg wor den gestimuleerd en we zijn kapelaan Zoutebier dan ook dankbaar voor het' geen hij ons ook op de verdere avond met zijn Kajotters heeft doen genieten. Het woord was vervolgens aan den spreker van de avond, die als titel van zijn inleiding had gekozen: „De wereld gezien door het oog van een meikever' Deze inleiding bestond voornamelijk uit een voorlezing van eigen gepubli ceerd en nog niet gepubliceerd werk. De verscheidenheid daarin was zo groot, dat het ons onmogelijk is alles te noemen. Origineel was o.a. de door Bomans geschreven catechismus van Sinterklaas, waarin gevraagd wordt of Sinterklaas ook een profiteur en col- loborateur is geweest. Hij was geen profiteur want hij deed niets dan ge ven; hij was wel colloborateur, maar gezien zijn hoge leeftijd en het feit dat het speelgoed, dat hij aan Duitse kin deren gaf de opmars der geallieerde legers niet merkbaar heeft vertraagd, deed den rechter volstaan met een be risping. De gehiele voordracht werd met grote aandacht gevolgd en er werd herhaaldelijk gelachen en geapplaudi- seerd voor al de kostelijke humor en spot die Bomans ten beste gaf. Het gebodene, zowel voordracht en zang, stonden op hoög peil en de heer van Slingerland kon dan ook in zijn sluitïngswoord getuigen: „Wij hebben deze avond cultuur geproefd". Bij de rondvraag drong de heer De Raat aan op verlaging der drukkosten. De voorzitter zeide, dat er grote aan-, drang moet uitgeoefend worden om tot een vermindering te komen. Uit het daarover gevoerde debat, waarin ook de heer Gallas zijn nood klaagde, bleek wel, dat men los wil komen van een zeker monopoliestelsel, waar door bepaalde drukkers van wikkels en opdrukken zich, naar sommiger me ning, onrechtmatig zouden verrijken. De secretaris zegde toe, dat men te dien opzichte diligent zal blijven. Ook de voorzitter meende, dat men moet blijven aandringen op een regeling waarbij vrije concurrentie tussen de drukkers mogelijk moet zijn. Nadat de secretaris, op een desbe treffende vraag had medegedeeld, dat de samenstelling van het bestuur ver band houdt met de statuten en dat de algemene ledenvergadering de be stuursleden voor drie zetels kan kie zen, volgde sluiting door den voor zitter, die daarbij de hoop op gunstige resultaten in de naaste toekomst uit' sprak. Toen Parijs bezet werd trokken ve le vrijheidlievende Fransen nar Ame rika, maar de weg welke zij daarbij moesten volgen was lang en gevaar lijk. Hij liep over Noord-Afrika, over Casablanca. Wie geld en relaties had kreeg daar in dat nog onbezette Franse gebied een visum voor Lissabon de eerste etappe naar Amerika. Wie ze niet had, wachtte in Casa blanca, zonder hoop op bevrijding, tot dat de oorlog geëindigd zou zijn. Wat is er interessanter dan een N. Afrikaanse stad met haar zeer ge mengde bevolking, met haar grote en dure cabarets, waarin in deze span nende tijd een ondergrondse strijd te gen de gehate bezetters gevoerd werd. Hoe zonnig en scherp zijn al deze film beelden, hoe buitengewoon knap -eft de regisseur zijn sujetten gekozen, n het bijzonder de Duitse majoor, die in het cabaret van den ondoorgrondelij- ken Rick met zijn satellieten binnen dringt en de Fransen tracht te impo neren. En hoe gevoelvol is het spe' van Ingrid Bergman als zij het drie- hoeksspel der liefde speelt waarbij ten slotte de man opofferender dan de vrouw blijkt. Een film met vele knappe artisten en een happy end. Natuurlijk, want wie zou de aanmatigende Duitsers ook maar enig succes gunnen tegenover deze geestdriftige patriotten, maar bo venal een film, die boeit door haar spannende avonturen, door haar prachtige opnamen en bovenal door haar uitbeelding van liefde en zelfop offering welke de kostbaarste geeste lijke goederen van ieder mens zijn. Orson Welles, de „newcomer" op het witte doek, staat hier in de krachtige rol van Erich Kessler, de uit de dood teruggekeerde John Andrew MacDo- nald, en wekt herinneringen aan Paul Muni, zowel door zijn voortreffelijk spel als door zijn persoonlijkheid. Reeds in „Follow the Boys" viel Welles op en in „The Stranger" be wees hij naast zijn capaciteiten als acteur ook voortreffelijke hoedanig heden als regisseur te hebben. De ver wachtingen, die hij in die film reeds wekte, werden in „Tomorrow is for ever" niet beschaamd. Ontroerend en diep-menselijk beeldt Welles den man uit, die na twintig jaar terugkeert en zijn vrouw hertrouwd vindt en om ringd door een gezin. Tussen twee oor logen speelt zich dit verhaal af, ge dragen naast Welles door Claudette Colbert en een oude bekende, George Brent, die hier een bescheiden, maar volkomen verantwoorde rol heeft. Pilcher's regie maakte van deze ge schiedenis een film, die de toets der critiek ten volle kan doorstaan en die de spelers tot levende mensen maakt in een sterk en ontroerend verhaal. Een rolprent, om niet te verzuimen. Dit is een film van de R.A.F. de Royal Air Force) de luchtmacht, die in de oorlog zulk een geweldig werk heeft verricht. In een boeiend verhaal maakt men de gehele opleiding in de verschillende afdelingen mee, waarbij dan speciaal twee jonge mannen de aandacht trekken. Zij ondervinden tal van teleurstellingen, maar blijven vol harden met tenslotte een avontuurlijke nachtaanval op Berlijn met een sensa tionele afloop. De film werd door le den van de R.A.F. uitstekend gespeeld en met spanning gevolgd. De beken de acteur Edward G. Robinson trok in de rol van den vlieginstructeur Dean bijzonder de aandacht. Een uitgebreid wereldnieuws en een aardige interessante film over Zee verkenners gingen aan het hoofdnum mer vooraf. Hoewel deze film een ietwat on waarschijnlijke gebeurtenis: de bezet ting van het Engelse dorpje Bramley door een in Britse uniformen gekleed Duits parachutistenregiment, tot on derwerp heeft, is de regisseur Caval canti er toch in geslaagd een boeiende rolprent te maken. De steeds weer mislukkende pogin gen van de volkomen geïsoleerde be woners om met de buitenwereld in contact te komen, teneinde de Home Guard te hulp te roepen, houden de spanning er tot het einde toe in. Het leven in de kleine dorpsgemeen schap wordt uitstekend getypeerd, vooral de zenuwachtige winkelierster- telefoonjuffrouw is kostelijk weerge geven. Als de Home Guard tenslotte het dorp herovert, wordt er naar onze smaak wel wat te veel nadruk op het schieten en bajonetvechten gelegd. Maar anderzijds moet een democra tie, wil zij zich handhaven, naast een geestelijke weerbaarheid ook wel de gelijk een weerbaarheid van de daad bezitten! De Engelse bevolking heeft blij gegeven beide eigenschappen in hoge mate te bezitten, zodat het eigenlijk niets toe doet dat Engeland in wer kelijkheid nooit bezet is geweest. Was dit wel het geval geweest, wij zijn er van overtuigd dat het merendeel der Britten even moedig zou hebben ge streden als de bewoner» van Bramley. De Marine was ïeker minder rtvaarMfk Het Bijzonder Gerechtshof te Am- Sterdam heeft zich weer een lange dag het weer was er bijna te mooi voor bezig gehouden met hen, die in de bezettingstijd in vreemde krijgs dienst traden. Om onafhankelijk van zijn ouders te worden, liet de destijds 17-jarige Hei- looër Fr. Huyzer zich verleiden de Duitse grens over te trekken, om er te gaan werken. Wel een zestal keren kwam hij retour, doch keerde telkens weer naar „de Duitse heilstaat". Nov. '43 volgde zijn verbintenis bij de Kriegsmarine. Nadat hij zes waken gevaren had, moest hij het wegens ze#» ziekte opgeven. Toen hij in het Duitse leger werd ingezet, koos hij het hazen pad. De president, mr. Lamers, stelde de vraag: „Waarom ging U niet in de mijnen werken?" „Dat vond ik te ge vaarlijk," antwoordde verdachte, die door den procureur-fiscaal als een slappeling werd getekend en die zes jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich hoorde eisen. Dan gezin als geselaar De 37-jarige gewezen ambtenaar bij de Rijkswaterstaat, C. T. Hulskamp uit Heiloo had geen sympathie voor de N.S.B. en werd daarom in 1941 lid van de N.S.N.A.P. Door de propaganda en de Duitse militaire successen verblind, liet hij zich overhalen om in 1942 dienst te nemen in het Duitse leger. Hij werd Gefreiter en streed in Rus land in de voorste linies, kreeg een granaatsplinter in kuit en heup en mocht toen op doktersadvies niet meer naar het front. In Muiden werd hij toen, nog steeds als soldaat, geplaatst bij de post aan het station. Toen hij landgenoten in Duitsland aan kleren hielp, moest hij voor straf wederom naar het front. Hij dorst niet te wei geren, omdat hij gewaarschuwd was, als hij deserteerde, zou zijn gezin, dat ook in Duitsland verbleef, als gijzelaar opgepakt worden. De procureur-fiscaal êïste 10 jaar gevangensistraf met af trek en levenslang ontzetting uit de rechten. Kreeg het met de paplepel ingegoten De 24-jarige ex-student Anton Bon net uit Alkmaar was na zijn eindexa men gymnasium tot de N.S.B. toege treden, Hij bad zich toen in laten schrijven voor de Universiteit in Am sterdam, om er rechten te gaan stu. deren en toen de universiteit gesloten was, meldde hij zich op „Dolle Dins, dag" vrijwillig bij de Landstorm. Hij was de zoon van een groente- exporteur, die in Langendijk 'n grote zaak had en doordat hij met Duitsland veel zaken deed, zo Duitsgezind was, dat hij lid van de beweging werd en het nationaal-socialisme zijn gezin met de paplepel ingoot. De procureur-fiscaal wilde deze zaak gaarne aangehouden zien, om een rap port in fë winnen. In het geval het Hof hier niet voor was, eiste'hij vier jaar met aftrek en gedurende 15 jaar ontzetting uit de rechten. Mr. Berkhouwer drong eveneens op een rapport aan. Het Hof zal in al deze zaken op 12 Juni a.s. uitspraak doen. Nog weer eens leden van S.S., Kriegsmarine etc Ook de middagzitting na de pauze was voornamelijk gewijd aan hen, dit of bij de S.S. of Kriegsmarine en het Vrijwilligerslegioen Nederland dienst namen. Eerste in deze rij was J. C. Hemel rijk, oud 24 jaar, uit Alkmaar, die in Maart 1942 te Amsterdam tekende voor i het Vrijwilligerslegioen Nederland. Toen de oorlog uitbrak was hij bijl de Scheepsbouwmij werkzaam, maat kreeg later een oproep om in Duits land te gaan werken. Noch thuis, noc! in Duitsland voelde hij veel voor dl Duitsers, maar omdat er thuis armoi was, was verdachte tot die daad ge komen. In Gratz kreeg hij een mili taire opleiding, werd in Maart 1843 naar 't Oostfront gestuurd en kreeg ee» granaatsplinter in zijn voet. In Januari 1944 streed hij aan het Narwa-front, waar hij weer gewond raakte. „Een merkwaardig geheel", vond de president dezen jongeman. De procu reur-fiscaal eiste vijf jaar gevangenis straf met aftrek en levenslange ont zetting uit de rechten. Van kwaad tot erger De 30-jarige Alkmaarder S. Boume verrichtte ten dienste van de vijand werk voor de Oostcompagnie, wacht dienst op het vliegveld te Bergen en trad in Juni 1944 te Den Helder in dienst bij de Kriegsmarine. De pro cureur-fiscaal eiste zes jaar gevange nisstraf met aftrek en tien jaar ont zetting uit de rechten. EINDEXAMENS. Wat betreft het mondeling gedeelte zal het eindexamen van het Gem. Gymnasium te Alkmaar dit jaar wor den afgenomen op 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 9 Juni. Voor het R.K. Lyceum alhier :s dat examen vastgesteld op 10, 11, 12, 1' en 14 Juni. Gecommiteerden zijn o.a. dr. A. H. Kan, oud rector van het Gem. Gym-1 nasium te Utrecht dr. W. Lampen O.F.M. óud-hoogleraar aan de RK- Universiteit te Nijmegen en dr. S. w- Visser, buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. OFHAALBRUG IN GEVAARLIJK! TOESTAND. Hedenmorgen bleek één der opstan den van de brug bij het huis met de kogel bijna doorgescheurd te ril0. Aan deze zeer oude bruggen is in te' ruime tijd niets gedaan. Laat me5 maatregelen nemen om ernstige on gelukken te voorkomen. SPREEKUUR WETHOUDER. De wethouder van Openbare W»- ken en Volkshuisvesting zal Maand a.s. van 34 uur spreekuur houden- Morgen zal het weer dc zijn, de dag waarop du hengeltjes zullen opzoekei vroege morgen naar bu trekken om voor de eerste nieuwe seizoen hun geluk proeven. Er is de laatste tijd vaa deratelling geuit, dat in winter veel vis zou zijn jnaar dit zal toch wel lc brasem schijnt goed over hebben; zijn tenminste gr heden van deze vis gesigi de baars is al actief. Hoi vissoorten het er hebben e nog niet bekend. Maar hoe staat het me riaal? Slecht! Hengels zijn gen. We zullen het me moeten doen zolang als h maar vrijwel alle hengels veerkracht verloren. Waai hiervoor niet eens devie; baar worden gesteld? De telt heel wat meer aanh: veel andere sporten. Tenn weer te krijgen, voetbal langzamerhand ook al wc waar blijven de hengelstc leden jaar kwam het nog politie ze bij een overtredi nam, waardoor de hengela; boete nog tientallen gulden Suikerriethengels zijn sp krijgen, maar ze zijn voor vissoorten onbruikbaar. Mi alles vertrouwen we er sportvissers hun spulletjes klaar zullen krijgen. Het nu nog op de vis. Sportvissers, we wensen cesvol jaar toe. VAN WISSE DOOD Het '/i-jarig kind van dei te Obdam geraakte met 1 te water. Kunstmatige aden mocht redding te brengen. Op Zaterdag 7 Juni hopen de heer J. H- NIJHUIS, Dir. Ned. Midi standsbank N.V- kantoor Alkmaai en Mevrouw G. NIJHUIS DE HE de dag te herdenk waarop zij vóór 25 jaai het huwelijk traden. Receptie van 34Vs i Koojstraat 29 A- Fam, NIJHUIS— DE HE BELANGRIJKE MEDEDELING. Van 1930 tot 1947 ga wij vertrouwen en i orotie. Reeds 17 J maakten wij studie brachten in praktijk o kennis voor bestrijd van kaalhoofdigheid huidverzorging. Vele 1( lingen leiden wij op zowel hier te lande in het Buitenland, 'd zo bij uitstek nut! werkzaamheden te - richten. Bij honderden dankb Cliënten ko.nden Vaalhooidigheid verhiu ren en voor huldgenez 'en verfraaiing zorgdrai Wij begaven ons nimi op medisch terrein, zo de Heren Doktoren z der risico hun patiën naar ons konden ven zen. Om aan de vele ver? ken, welke ons bereik! te voldoen, zijn wij sloten vanaf heden da lijks van 11 tot 12 i gelegenheid te geven v onderzoek en advies, MAISON GEELS, Haar- en Schoonheld- speciali Oudegracht 231 Tel. 3! Alkmaar. Voor een passend GRAFMONUMENT of GEDENKSTEEN in hardsteen, -wit mar mer, zandsteen o graniet, gaat mei naar de zaak me naam en vertrouwen SW ART's STEENHOUWERIJ. Ritsevoort 15, Alkmaa Tel. 4157 (K 2200) Prijslijsten op aanvraag Vele dankbare cliënter PA.YGLOP 7 Telef. 3892

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2