r „Op, ter BEVRIJDING van EUROPA" Politiek der Ver. Staten gericht tegen Verwerpen Republikeinen Nederlandse Nota? DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De positie van Europa in de wereld honger, armoede, wanhoop en chaos Het initiatie! moet uit Europa zelt komen George Marshall aan het woord Hors d'Oeuvre DE PAMPUS-PIRAAT Commissie-Generaal Zondag naar Batavia terug 6 JUNI 1944 Dag der Invasie j DRIE JAAR geleden kwam het bevel: .J TRUMAN en Midden-Europa De VAN j\JABU EN VERRE prijzen der vroege aardappelen Ongerustheid bij de telers 'Ukec&eücht BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 18 raw Dir.: J. Bljlsma VRIJDAG JUNI 194?. Voortzetting oan de ltte JAARGANG no. 402. ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties- w cent per millimeter ..Waagjes" tot l: iroordeo T8 ct., eik woorc ■neer et., uitsluitend contan Abonnementen: t 1-10 per maand f J 25 per kwarts Hoofdredacteur M. H. E. Dyldert plv. Tj. N. Adema. George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken minister van buitenlandse zaken, heeft in de Harvard-universiteit te Cambridge in Massachusetts een toe spraak gehouden, waarin hij een be roep deed op de Europese landen, om zich te verenigen tot het beramen van hun economische redding. Hij waarschuwde, dat de Ver. Staten niet veel meer kunnen doen voordat al thans een aantal Europese landen het over een gemeenschappelijk program eens geworden is. „Het zou voor deAmerikaanse rege ring niet passend en ook zou het niet effectief zijn te beginnen aan het een zijdig opstellen van een program om Europa weer in economisch opzicht op zijn benen te zetten", aldus Marshall. Dat is de zaak van de Europeanen. Het initiatief moet van Europa komen. De rol van Amerika behoort te bestaan in het verlenen van vriendschappelijke hulp bij het opstellen van een pro gram en bij de uitvoering ervan, voor zover het practisch zal zijn dit te doen. Het moet een gemeenschappelijk pro gram zijn, door een aantal, zo niet alle, staten overeengekomen. Europa zal de komende drie a vier jaren nog hulp Republikeinse tegen voorstellen verwacht De speciale correspondent van Ane- ta te Djokjakarta seint: ten aanzien van de nota der commissie-generaal worden van het republikeinse kabinet tegenvoorstellen verwacht, met name betreffende de „interimregering", de economische voorstellen en militaire zaken, aldus wordt uit gezaghebbende bron vernomen. „In het algemeen kan men zeggen, dat de republikeinse re gering de politieke spanningen in de verhouding NederlandIndonesië niet wil toespitsen en de aanvaardbare pun ten van de nota zeker onderschrijven zal, alhoewel men de toon van het stuk betreurt", zo verklaarde een hoog geplaatst zegsman. Na een tweedaagse zitting te Djokja in tegenwoordigheid van Soekarno en Hatta heeft het ka binet met vice-president Hatta zich naar Kalioerang een bergplaatsje 20 km van Djokja begeven voor een rustige behandeling van de aan gelegenheid. NA DE HITTE-GOLF Een buurman klopt bij mij aan. „Kreeft," zegt hij, „het is warm geweest, ik heb van 4e hitte zo rood gezien als 'n kreeft, o, neem mij niet kwalijk." Ik wuif zijn verontschulidging met een luchtig handgebaar af en vraag alleen: „En?" want waar om zal ik mijn tong meer ge bruiken dan strikt nodig is? „Wel", zegt hij, „waarom heb je in deze dagen nooit eens over de warmte geschreven, zoals je zo vaak over de kou geschreven hebt?" Ik antwoord hem aldus. „Vriend," zeg ik, „over de kou heb ik mij inderdaad warm ge maakt, maar eigenlijk liet deze warmte mij koud. Tijdens de koude-golf hebben mijn lezers voortdurend steen en been ge klaagd en ik heb natuurlijk hun klachten ondersteund. Uitgaan- van de gedachte: schrijver, houd je lezers te vriend^ Want wat is een schrijver die geen lezers heeft? Eindelijk hebben zij de warmte gekregen waarnaar zij van December tot April hebben verlangd en toen, waarachtig, begon het klagen opnieuw. Je zult zeggen zo ts de mens. Maar ik ben zo onmenselijk om niet zo te zijn Zoek de zon is altijd mijn lijfspreuk geweest en ik vertik het eenvoudig te moppe ren op de zon.'1 „Jawel," antwoordt mijn buur man, maar tegen de kou kan 'n mens zich wapenen. Tegen de warmte niet ik lach hem uit Want hoe kan men zich wape nen als er geen wapen is? Me' zegt, dat er voor de komende winter wel voldoende kolen zul len zijn Maar hoe staat het me de borstrokken? Kan ik mijn kachel meenemen als ik de straa op moet? Als de regering nu eens voor lederen landgenoot twee stel borstrokken breien liet „Er is geen wol genoeg," zuchl mijn buurman, „er zijn geen de vjezen voor wol." Dan zeg ik maar liever niets meer en ik kijk naar de lucht Als straks het wolkendek breekt en de zon weer brandend neer valt op mijn huid zal ik genieter zoveel ik kan. Wij gaan gelukkt; nog een paar warme maander tegemoet. En, wie weet, mi? schien zullen er toch nog wè eens deviezen zijn. KREEFT van buiten-af nodig hebben. Het ge- heesmiddel voor de Europese moeilijk heden ligt echter in een herstel van het vertrouwen van het volk in de economische toekomst van het eigen land en van geheel Europa. Het is lo gisch, dat de Ver. Staten doen wat zij kunnen ter bespoediging van de terug keer van een economische gezondheid in de wereld, zonder welke er geen politieke stabiliteit kan zijn, noch ge waarborgde vrede. Onze politiek, aldus Marshall, is tegen geen enkel land of stelsel ge richt, doch tegen de honger, de ar moede, de wanhoop en de chaos. De hulp, welke de Amerikaanse rege ring eventueel zalverlenen, moet niet alleen een lapmiddel, doch een geneesmMAel zijn. Alle regeringen, die mede willen werken aan de taak van het tot her stel brengen, zullen, daar ben ik zeker van, aldus Marshall, volle medewer king van de zijde der Amerikaanse re gering ondervinden. De regeringen echter, die pogen het herstel van andere landen tegen te werken, kunnen van ons geen hulp verwachten. Regeringen, politieke par tijen of groepen, die proberen de el lende der mensen te doen voortduren om daarvan in politiek opzicht of an derszins te profiteren, zullen de tegen kanting van de Verenigde Staten on dervinden. „ZEER ERNSTIG' Marshall beschreef de wereld-situa tie van heden als „zeer ernstig". Een overzicht gevend van de economische ineenstorting in Europa tijdens en na de oorlog, zeide hij: „Het herstel van de economische structuur van Europa zal klaarblijkelijk een veel langere tijd en grotere inspanning vergen dan men heeft voorzien. COMMENTAAR Marshali's rede wordt beschouwd als de belangrijkste verklaring van een creatieve politiek sedert Truman in Maart j.l. zijn stelling ten aanzien van hulpverlening aan de weerstand van door het communisme bedreigde lan- Stappen van Griekse Regering Naar verluidt, heeft de Griekse regering Engeland attent gemaakt op de mogelijkheid van vorming in Enge land van een „Internationale Brigade" voor hulp aan de guerillastrijders. Der gelijke waarschuwingen zouden ook aan Amerika, Frankrijk, Portugal, België- Spanje en Italië zijn gericht. De Griekse regering heeft meege deeld, dat 3 tot 5000 slaven uit Mace donië. die in naburige landen zijn opge leid, zich verzamelen langs de Griek se grenzen met Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië. „WIJ MOETEN EEN GENEESMIDDEL ZOEKEN". den uitsprak. De door Marshall ge schetste voorstellen worden geïnter preteerd als een positieve en construc tieve toepassing van Truman's leer op de huidige wankele economie van Eu ropa. Marshall's verklaringen schijnen een soort van Europese conferentie ter op stelling van een gemeenschappelijk plan te vooronderstellen, doch tevens maken zij- het duidelijk, dat het bijeen roepen daarvan niet door de Verenig de Staten kan geschieden. De Waterdemon is onschadelijk gemaakt en in verzekerde bewa ring gesteld. Maar voor Rikki en Inspecteur Barendse betekent dit nog niet het einde van de avontu ren. Hun verdere belevenissen kunt U volgen in onze nieuwe serie, getiteld „De Pampus-Piraat", waar mede wij in dit nummer een be gin maken. Wij twijfelen niet, of U zult met nóg meer spanning en genoegen deze wederwaardighe den lezen, dan reeds met de „Wa terdemon" het geval was. Uitzending dienstplichtigen De minister van oorlog heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer in een bri(>f medegedeeld, dat het, naar aanleiding van de vraag, door het lid van de Tweede Kamer, de heer Schoo- nenberg, tot hem gericht in de verga dering van 19 Maart j.l. en zijn mede deling, mede als vervolg op zijn brief van 8 April j.l., in zijn voornemen ligt alle studenten, die ingeschreven zijn voor de lichting 1944. met uitzondering van hen, die studeren voor arts. tand arts, apotheker of ingenieur, te be stemmen tot buitengewoon dienstplich tige. De kersen worden duur De voortekenen wijzen erop. dat te kersen dit jaar niet goedkoop zullen zijn. De pachtprijzen, welke de laatste dagen besteed werden varieerden van 46 gulden per bussel (10 kg), hierbij komt nog, dat de pluk- en keerders- kosten zeer hoog zijn. Een plukker vraagt bv. 15—20 gul den per dag, terwijl een keerder 100 gulden per week vraagt. Naar Agence France Presse meldt, publiceert de (republikeinse) Merdeka van gisteren onder de kop „de Nederlandse nota wordt verworpen" een tele gram van haar speciale correspondent te Djogja, luidend: „Hedenochtend heeft het kabinet de beraadslagingen over de Nederlandse nota beëindigd. De leden, belast met de redactie van het officiële antwoord, zijn in vergadering bijeen geweest. Hoewel de beslissing van liet kabinet nog niet bekend is gemaakt, zou volgens kringen, die nauw contact houden met het kabinet, het ministerie van voorlichting, politieke partijen, alsmede strijdorganisaties de mogelijkheid, dat de nota wordt verworpen, zeer groot zijn". P.N.I. VERWERPT NEDERLANDSE NOTA. Volgens radio Djogja heeft de Partai Nasional Indonesia (P.N.I.) de nota van de commissie-generaal aan de republikeinse regering verworpen. De nota zou, aldus deze partij, een nieuw element scheppen in het "Ne "erlands-Indonesi- sche geschil en de terugkeer van de koloniale toestand in geheel Indonesië tot gevolg hebben. VERTREK COMMISSIE-GENERAAL. 's-Gravenhage. - Naar wij van officiële zijde ver-- sn, zullen de leden der commissie-generaal Zondag 8 Juni naar Batavia terugkeren. U moet op het vasteland van Europa doordringen en in samen werking met andere gealiiëerde mogendheden uw operaties richten op het hart van Duitsland met het doel zijn strijdkrachten te vernie tigenDeze richtlijnen, die be palend waren voor het verdere succesvolle verloop van de oorlog, ontving Eisenhower, toen hij na de conferentie in Cairo, welke op 5 Dec. 1943 plaatsvond, aangewezen was als opperbevelhebber der in- vasiestrijdkr achten. Dit „doordringen" geschiedde op 6 Juni 1944 om 2 uur 's nachts. Toen werden de 82e en 101e Amerikaanse luchtdivisie en de 6e Britse luchtdivisie op belangrijke plaatsen in de rug van de Atlantic-wal tussen Cherburg en Caen neergelaten. De landing zelf, welke onder bevel stond van generaal Montgomery, werd uitgevoerd over een breedte van 50 mijl. x In de morgen van de 2e dag werd het duidelijk, dat het bruggenhoofd veilig was en dat de eerste stap voor de vernietiging van de Duitsers in het Wc-si-u was gedaan. De Duitse bluf, dat vijandelijke landingstroepen niet langer dan 9 uur aan wal zouden kun nen blijven, was in al haar belache lijkheid aan de kaak gesteld. Het tweede deel van de invasie had wee doelstellingen: 1. De verovering van de haven van Cherbourg. 2. Het concentreren van voldoende troepen en materiaal om een uitbreken uit het oruggenhoofd en een opmars mogelijk te maken. Op 26 Juni was Cherbourg in han- 'en van de geallieerden en op I Aug. was de 12e Amerikaanse legergroep onder commando van generaal Brad ley gereed voor de aanval. Generaal Bradlay was reeds op 25 Juli in staat het offensief uit het brug genhoofd bij St. Lo en Avranches vrij wel in één ruk tot aan de Maas door te zetten. Op het hoogtepunt van het gevecht schreef genenal Eisenhower: Het 3e leger van Patton, dat zich op ie vleugel bevindt, tracht de vijand zo snel mogelijk te omvatten. Zijn uit breken door de corridor bij Avran ches was zeer moeilijk, doch wij heb ben thans een vleugel gekregen, die ons daadwerkelijk kan steunen Generaal Eisenhower zette de ver volging van de geschokte vijand in met als gevolg, dat een opmars plaats vond, die in de wereldgeschiedenis zijn weerga niet vond en waarmede de bevrijding van Europa een aanvang nam. f Frontlijn 7 Juni tes'i» GeoII. aanval anus Frontlijn 25 Juli O Parachutisten President Truman heeft op een pers conferentie de jongste gebeurtenissen in Hongarije schandelijk genoemd. De toestand, die is voortgevloeid uit de wijziging van het regiem, is ver schrikkelijk, aldus de president. Hij voegde er aan toe, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een grondig' onderzoek instelt en dat even tuele nieuwe stappen van Amerikaanse zijde zullen worden genomen, wanneer dat onderzoek ten einde is. Alle Hongaarse diplomaten teruggeroepen. Volgens de bladen te Boedapest, aan gehaald door Radio Boedapest, zullen alle Hongaarse diplomaten naar Hon garije worden teruggeroepen om ver slag uit te brengen. Intussen is te Bern bekend geworden, dat de Hongaarse ge zant in Zwitserland Ierenc Gordon, die reeds opdracht gekregen had naar Boedapest terug te keren, geweigerd heeft hieraan gehoor te geven. Gordon verklaart in zijn antwoord: „De staats lieden. die door het vertrouwen van de meerderheid van het Hongaarse volk in leidende posities waren benoemd, zijn een voor een met terroristische me thoden verwijderd." Hij acht de huidige regering der halve niet representatief. Vliegtuig op Amerikaanse stad Een klein zeevliegtuig is gisteren in een dichtbevolkt gedeelte van Pitts burgh (V.S.) omlaaggestort. Drie per sonen kwamen om het leven en vier huizen geraakten in brand. Ver. Staten ratificeren vredesverdragen met Italië en Hongarije De senaat der Verenigde Staten heeft gisterenavond het vredesverdrag met Italië geratificeerd. Er werd, na een poging de ratificatie uit te stellen, hoof delijk gestemd. Met 79 tegen 10 stem men werd het voorstel tot ratificatie aangenomen. VERZWARING VRIJHEIDSSTRAFFEN IN DE SOWJET-UNIE Op de afschaffing van de doodstraf in de Sowjet-Unie is gevolgd een ver zwaring van de vrijheidsstraffen voor diefstal van particulier of staatsbezit. Voor het eerste kan thans 5 tot 6 jaar arbeidskamp worden gegeven, verge leken bij vroeger 3 maanden tot een jaar. Vijf personen, waaronder een baby, zijn levend verbrand, toen bij Cler mont-Ferrand in Midden-Frankrijk een spoorwagen in brand geraakte. Bij het maken van een duiksprong in het zwembad „Het Bakse Ven" bij Til bury kwam de student Hendriks met het hoofd op de bodem terecht; hij is aan de gevolgen overleden. Aus tralië zal, volgens mededeling van den minister van verdediging, in de ko mende vijf jaren een bedrag ad twee en een half milliard gulden besteden aan zijn verdedigingsstelsel in vredes tijd. De Franse bakkersgezellen hebben gisteren op een algemene ver gadering te Parijs eenstemmig besloten onmiddellijk weer aan het werk te gaan. In de Rijn bij Arnhem is verdronken de 21-jarige Arnhemmer A F. B. Hij was de zwemkunst niet machtig en waagde zich desondanks in de rivier. Te Den Haag is een loodgieter toen hij bezig was met de reparatie van een afvoerpijp, waarbij een schemerlampje gebruikt werd, door kortsluiting gedood. Markelo wordt geteisterd door een rupsenplaag. Vooral de vruchtbomen moeten het ontgelden. In de verwachtingen op een goede fruitoogst zullen de Marke- loërs waarschijnlijk teleurgesteld wor den. Op het baanvak Utrecht Eindhoven is een electrisch gereden 2 uurdienst ingevoerd. In de Ver enigde Staten wordt thans een demon stratie-rondrit gemaakt door een dub- bel-deks-trein, waarin op de verdie ping onder andere een observatorium is ingericht. De Prawda heeft aangedrongen op uitroeiing van al de genen in Rusland, die nog geloven in de c.ude bourgeois-idealen. Josephine Baker is in Perigeux in het huwelijk getreden met de Franse jazzband-leider Jo Bouillon. Een onbewaakte overweg bij Deurne heeft gisteren het leven gekost aan het 12-jarige jongetje Zeilberg. Het stond naar een passerende trein te kijken en werd door een uit de tegenovergestelde richting komende trein gegrepen. Df Karei I sigarenfabrieken te Eindho ven zullen een filiaal stichten te Ven- ray. Tengevolge van bliksem inslag is bij Moergestel een boerderij in de as gelegd. Een deel der inboedel en het vee kon worden gered. Bij het zwemmen in de Oosterschelde is een inwoner van Tholen verdronken. De „Koninklijke" zal over 1946 een divident van 9 procent uitkeren. Door 't lid der Tweede Kamer, den heer Groen, zijn aan den minister v. Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning de volgende vragen schriftelijk ingediend: 1. Is het den minister bekend, dat de op 2 Juni j.l. gepubliceerde regeling voor de vroege aardappelen, waarbij vrije prijzen zullen worden toegelaten, doch na 15 Juni een z.g. bodem in de markt zal worden gelegd, n.l. mini mumprijzen, aflopende van f 10 tot f16.50 per 100 kg„ te bereiken op 15 Juli, grote ongerustheid heeft gewekt bij de telers van dit product, omdat genoemde prijzen zeer ver liggen be neden de productiekosten? 2. Is de minister niet van oordeel, dat niet verwacht mag worden, dat de „vrije prijzen" voldoende de lage mi nimumprijzen zullen compenseren, om- dal de massa der vroege aardappelen pleegt aangevoerd te worden in de 6 weken, liggende tussen 15 Juni en 1 Augustus, en in die periode hel aan bod de vraag ver zal overtreffen, met het gevolg, dat een groot deel van de productie niet meer dan de minimum prijzen zal opbrengen? 3. Op welke gronden meent de mi nister, dat het verantwoord is een re geling vast te stellen, welke zo ongun stig afsteekt bij die voor het jaar 1946, toen na zorgvuldige berekening van kostprijzen een prijsschaal werd vast gesteld. beginnende op 24 Juni met f 16,30 en eindigende op 1 Augustus met f 8? Meent de minister, dat de productiekosten in een zelfde verhou ding zijn gedaald? 4. Heeft de minister wel overwogen, dat in bepaalde, hem goed bekend zijnde tuinbouwstreken het bestaan van het bedrijf zo niet geheel, dan toch voor een zeer groot deel van de vroe ge aardappelteelt afhangt en deze re geling dus tot funeste gevolgen in deze streken moet leiden? 5. Is de minister bereid, indien een in de vorige vragen omschreven on gunstig verloop zou plaats hebben, zo danig maatregelen te nemen, dat de tuinders voor hun vroege aardappe len prijzen verlangen, die hun een lo nende opbrengst verzekeren? Loonconflict bij Hoogovens opgeheven De directie van het Hoogovenbedrijf deelt mede: In de bespreking, die de hoofdbestu ren der vak-organisaties gisterenmor gen met de arbeiders van de Hoog ovens, voorzover deze in staking waren gegaan, hebben gevoerd, kwam tot uiting dat de stakers met de door het college van rijksbemiddelaars ver leende vergunning tot uitkering van een bedrag van 6 cent per uur, in af wachting van de invoering van een premie- en tariefstelsel, geen genoegen wilden nemen en deze uitkering tot 6 a 7 gulden per week verhoogd wensten te zien. Er werd een motie aangenomen, waarin de organisatiebesturen werd opgedragen deze eis aanhangig te ma ken bij het college van rijksbemidde laars en daarop vóór de volgende week Vrijdag een beslissing te verlangen. In afwachting van deze beslissing werd besloten het werk te hervatten. De papiertoewijzing aan de dagbladen De Vakgroep Bedrijfsreclame heeft gister telegrammen verzonden aan den minister-president, den minister van onderwijs kunsten en wetenschappen en den minister v. economische zaken van de volgende inhoud: „Aangekondigde verlaging papier toewijzing heeft onrust veroorzaakt in Nederlandse advertentiewereld stop beschikbare advertentieruimte dagbla den verkeert door voergenomen maat regel in ernstig gevaar stop Nederland se bedrijfsleven heeft voor zijn we deropbouw dringend behoefte aan toch reeds beperkte advertentie ruimte stop wij verzoeken daarom voorgenomen maatregel niet uit te voeren stop". Van Dyck wint de ronde van Spanje De ronde van Spanje, waarvan van daag de laatste etappe Valladolid-Ma- drid gereden werd, is gewonnen door den Belg Ward van Dijck. Dit is de derde Belgische zege in de grote Spaanse wegrace: in 1935 en 1936 won Gust Deloor. KOEL WEER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Vrij krachtige ijwind tussen Zuid en West. Aanvankelijk zwaar be wolkt met tijdelijk regen. Later brekende bewolking met een en kel buitje. Vrij koel.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1