Referendum door de Aether VACANTE WSm t Mej. A. C. M. V. BEEK Te«k nog m Duitsland Huizen op wielen vu Sjahrir over de Nederlandse Nota Taxi reed te water Haringvissers zijn ongerust Brits antwoord op Sovjet-nota's Prijsverhoging van lichtpetroleum etc. De toekomst van het volktuinswezen Meer overhemden ■«Pi Advertenties J. P. KOKKES THUISWERK gevraagd gedeelte van woning CORSET GESLOTEN. TIMMERMAH's Vakkledinghedfijf Adverteert in dit blad OuflfcoiTfl ywnikvr» Da Amcrtfcnuntx „Quakers" m DnKflfand weer aan bet TiQwei iedere Bwtser ran bonen de dertig Jaar herin nert rich nog de „Qoakers" ais eenrondig-ievende, onpolitieke messen, die Herbert Hoover's voedseldistribnÉleprogramma na de eerste wereldoorlog ten »lt- voer brachten. Het grootste probleem. Ook nu weer is voedsel het aller grootste probleem voor het Duitse volk, maar ditmaal zijn de „Qua- ïeers" gedwongen hun werk op klei ner schaal te verrichten en zich te bepalen tot de problemen, die on middellijk op het levensmiddelen- vraagstuk volgen: kleding en huis vesting. Een kleine groep van deze Amerikaanse idealisten is in drie steden, Frankfort, Berlijn en Darm stadt, aan het werk gegaan voor de inrichting van centra, waar kleren worden gewassen en schoenen ge repareerd, waar kleren worden ge naaid en hersteld en waar meubelen worden opgeknapt voor de noodlij dende bevolking. De Duitse sociale diensten zullen de behoeftigen ver wijzen naar deze een tra, waar Duit sers het werk zullen doen, bevoor raad door de „Quakers" met zeep, schoenleer en wat er verder nodig is. Om er zeker van te zijn, dat niets aan de Duitse volkshuishou ding zelf wordt onttrokken, hebben de „Quakers" zelfs de barakken, die hun centra zullen herbergen, uit Zweden laten komen, lood voor daken en goten komt uit Luxem- birg, hout uit Zwitserland. De ba rakken worden ingericht door Duit se arbeiders. Eerste Centrum. In Frankfort zal op 19 Juni het eerste centrum worden geopend. De Duitse autoriteiten verwelkomen het geestdriftig. Pastoors en domi néés wekken hun parochianen op het werk te steunen, schoolkinderen zelfs helpen mee aan het in gereed heid brengen der terreinen, waarop de barakken zullen verrijzen. Qm het voorbeeld van eenvoud te geven, dat vereist wordt door de stelregels van het „Quaker-genoot schap, hebben de Amerikaanse le den van het comité van de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten ver gunning gekregen in Duitse wonin gen te leven op dezelfde voet als de Duitsers zelf. Zij dragen kleren die gedragen worden door de gemid delde Duitser zelf. Het „Quaker"-comité heeft geen overdreven voorspellingen gedaan voor de toekomst. Het zegt dat het centrum te Frankfort zal kunnen Regeling blijft mogelijk. Volgens een speciale correspondent van Aneta te Djogja, heeft Sjahrir op een aldaar gehouden persconferentie verklaard: „Wij accepteren het idee van een interimregering als mogelijk heid om het totstandkomen van een federale regering te vergemakkelij ken". „De Nederlandse voorstellen zijn daaromtrent niet definitief, onze tegen voorstellen zijn meer gedetailleerd. Wij wensen een soort nationale rege ring voor geheel Indonesië, waardoor de overgangsperiode tot 1949 gemakke lijker te overbruggen zal zijn. De be- langrijke vragen zullen echter zijn: Üelke is de positie van deze regering en welke is de positie van de Gouver neur-Generaal? Tot nu toe had de Gou verneur-Generaal alle uitvoerende wacht in handen. Wij wensen een re gering die werkelijk regering is en alle uitvoerende macht bezit, welke een normale regering en de macht van de Gouverneur-Generaal dient daarbij uit drukkelijk te worden vastgelegd. Wij verwachten niet dat hij betrokken zal zijn bij de normale uitvoerende macht, maar er zouden situaties kunnen ont staan, waarbij hij zou kunnen optre den". Sjahrir meende, dat de mogelijk heden voor de constructie van een der gelijke regering velerlei zijn, waarbij hij o.m. wees op de mogelijkheid van een executieve raad („executive coun cil"). Omtrent de republikeinse tegen voorstellen verklaarde Sjahrir, dat deze vervat zijn in een nota, waarin evenals in de Nederlandse nota, de voor naamste punten van politieke, econo mische en militaire aard zijn. Sjahrir deelde vervolgens mede, dat de repu blikeinse nota Vrijdag gereed zou ko men en dat het werkcomité van het KNIPK (voorl. republikeinse volksver tegenwoordiging) hierover geraadpleegd zou worden. Tevens zal men tot pu blicatie overgaan. De tegenvoorstellen Zijn, aldus Sjahrir, gebaseerd op de overeenkomst van Linggadjati. De fi nanciële en economische problemen zullen, zo ging Sjahrir verder, gemak kelijker te regelen zijn, wanneer een nationale regering is ingesteld. Naar aanleiding van de uitspraken van de grote politieke partijen over de Nederlandse nota, verklaarde Sjahrir, dat, volgens het algemeen gevoelen, de Nederlandse nota in haar geheel on aanvaardbaar is, ofschoon vele afzon derlijke punten wel acceptabel geacht worden. Sjahrir ontkende tenslotte de geruchten, als zou de republiek een Verzoek tot arbitrage hebben gedaan: ■•Wij zullen alles doen om de kwestie slechts door de twee betrokken par tijen te doen regelen". Dammen. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De zesd.e partij om het wereldkam pioenschap dammen gisteren te Utrecht tussen Ghestem en Keiler gespeeld eindigde in remise na 67 zetten. torgen voor ongeveer 50 gezinnen wat de wasserij betreft, voor onge veer evenveel in de schoenreparatie- bedfijven en in de kleding en meu- beBierstel werkplaatsen. Een iets grotere groep zal gebruik kunnen maken van de bibliotheek, van de leeszalen en van de vertrekken waar in de volgende winter wat warmte opgedaan zal kunnen worden. Afhankelijk van Amerikaanse steun. De voorraden waaruit de benodig de zeep, het leder en andere nood zakelijkheden zullen kunnen wor den betrokken, zijn reeds in pak huizen te Frankfort opgeslagen en zijn toereikend voor „een aanzien lijke periode". Daarna zal dit hulp werk afhankelijk zijn van de mate, waarin het „Quaker"-program in de Ver. Staten financiële steun zal kunnen verwerven. Twee doden" Een Haagse taxi is Donderdagavond laat op de Overschieseweg tussen Overschie en Schiedam, komende uit de Residentie, te water gereden. De chauffeur wist zich te redden, maar de beide inzittenden, een Noorse zeeman er een onbekende jonge vrouw, kwa men om het leven. Het ongeluk gebeurde tegen half twaalf. De chauffeur, zo verklaarde hij, werd verblind door een tegenligger. De Ringvaart maakt ter plaatse een vrij scherpe bocht. Doordat de chauffeur verblind raakte door een tegenligger, zag hij de kromming niet en reed rechtuit het water in. De taxi verdween geheel in de diep te. De chauffeur zelf zag nog kans bo ven op de wagen te klauteren, maar zijn pogingen om de beide passagiers te bevrijden bleven vruchteloos. Toen de Rotterdamse brandweer, in samen werking met de Overschiese, de men sen eindelijk had bevrijd, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Een der Inzittenden was de 17-jarige Noorse zeeman Haken Halvarsten uit Heistad. Het meisje had geen papie ren bij zich, maar was vermoedelijk woonachtig in Den Haag. De Engelsen weten hoe men aanhangwagens bouwt en benut. De wagens zijn zo ingericht, dat 't den gebruiker aan niets ontbreekt en men hepft overal in Engeland parkeerplaatsen aangelegdBoven: Een kleine, maar buitenge woon goed ingerichte aanhangwagen. Onder: Een parkeerterrein, waar alleen de wagens al een waarde van 250.090 pond sterling vertegenwoordigen. (Speciale reportage per radio-telefoon) Een ANP-verslaggever, die aan boord van de „Henny", het Vlaardingse schip dat de „Koninginneharing" ving, mede uitvoer om ons te berich ten over het verloop der haring vangst, is inmiddels „overgestapt" op de „Uranus" (Vlaardingen 207). Deze bevond zich tijdens het radio-telefo nisch gesprek, dat hij voerde, ter hoogte van Devilshole voorhij Dog- gersbank. De verslaggever meldt het volgende: De Nederlandse vissersvloot aan de noordoostkust van Schotland heeft dezer dagen een referendum gehou den, dat vooral om de wijze waarop het plaats vond, verdient aan de vergetelheid te worden ontrukt. Onrust op zee. Reeds enige dagen maakten de vissers zich zorgen over de marktprijzen van de nieuwe haring, die in snel tempo onrustbarend daalden. Door middel van de radiotelefoon aan boord van hun loggers werden zij vanaf de wal vrij constant op de hoogte gehouden van het prijsverloop. Het duurde dan ook niet lang of er ontstond een vrij gede primeerde stemming op de haringvloot. Zoals bekend mag worden veronder steld ontvangen de bemanningen der haringloggers zowel de schippers als het andere scheepsvolk, als loon een zeker percentage van de netto besom ming, met als garantieloon een bedrag voor matrozen van f 30. Slechte vang sten of slechte marktprijzen hebben dus onmiddellijk een grote invloed op. de verdiensten der vissers. Geen wonder dus dat de lage haringprijzen het on derwerp van de dag waren in de tele foongesprekken tussen de verschillende schepen onderling. Totdat op een ge geven ogenblik enkele schippers via de radiotelefoon contact met elkaar zochten om na te gaan of men de daling van de marktprijs geen halt kon toe roepen. Het feit dat de consumenten prijs bijna 300 pet hoger ligt dan de marktprijs van de aangevoerde haring was mede aanleiding hiertoe. Telegram aan den minister. Na ampel overleg werd sloten in de vorm van een radiotelegram stap pen te doen bij den minister van land bouw en visserij en voedselvoorzie ning den heer S. L. Mansholt, indien alle vissers van de gehele vloot zich hiermede accoord verklaarden. Het telegram luidde als volgt: „Excel lentie: De gezamenlijke schippers van de Nederlandse haringvloot, overwe gende dat de marktprijzen van de ha ring onrustbarend dalen, zijn van oor deel dat daardoor een lonende exploi tatie in gevaar dreigt te komen, dat daardoor ook de verdiensten der vis sers aanmerkelijk dalen. Zij zijn ver der van oordeel dat het verschil tussen de marktprijs van de aangevoerde ha ring en de prijs die de consumenten moeten betalen hun inziens te groot is. Geven Uwe Excellentie eerbiedig in overweging een minimumprijs voor de aangevoerde haring vast te stellen en wel voor groene haring f 40 per kantje, zoute haring f 37 per kantje. (Een kantje bevat 900 1000 haringen). Zulks ter voorkoming van een sterke teruggang van de lonen der vissers". „De Hoop" bemiddelt. De onpartijdige bemiddeling van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" werd ingeroepen om als stembureau te fun geren. Om half vijf'in de middag werd het voorstel via de scheeps- radio-installatie vain de Hoop („Oop" zeggen d. Vlaardingers) bekend ge maakt en werden de schippers ver zocht mededeling te doen van hun goed of afkeuring. De antwoorden lieten niet op zich wachten. Om vijf uur, toen de zendtijd van „De Hoop" op de 166 meter moest worden onderbroken, hadden reeds 15 schepen uit Scheveningen, Katwijk, Vlaardingen en IJmuiden zich met de actie en de inhoud van het telegram accoord verklaard. Toen om Zeven uur de zendtijd van „De Hoop" werd heropend en de tekst van het telegram nogmaals werd her haald was er geen houden meer aan. Schip na schip verklaarde zich accoord en soms' waren" drie a vier schepen te gelijk bezig zich hoorbaar te maken. Het „hallo hospitaal kerkschip de Hoop de logger roept U" was niet van de lucht. Reeds meer dan 60 schepen hadden hun accoordbevinding doorgegeven. Br is oen tijd geweest en die Hgt nog niet zo heel ver achter ons dat een groot deel, misschien het grootste 'eel, van ons volk géén vacantie had. Men werkte 52 weken per jaar en als bet voorkwam, dat men niet werk te, werd er ook niet verdiend, dan was men wc-kloos. Reeds vóór de oorlog echter werd in tal van bedrijven vacantie gegeven, soms drie dagen, in een aantal geval len 6 werkdagen en méér. Na de oor log is een van de goede maatregelen, die evenwel niet de aandacht heeft ge kregen, die hij waard was dat het aantal arbeiders, dat in het genot van een vrije week gesteld werd sterk uitgebreid. Het nut van een vrije week is onbe rekenbaar. Men doet nieuwe indruk ken op, is uit de sleur, verfrist zich, kortom men leeft een nieuw leven. Intussen brengt de uitbreiding van de vacantie ook problemen mee. Bij voorbeeld dreigen de vacanties samen geperst te worden in de maanden Juli er Augustus, wanneer ook de scholen vrij hebben. Dat leidt tot een overla ding van pensions, kampeerplaatsen, vervoermiddelen, die heel wat van de genoegens kan wegnemen. Het vraag stuk van de vacantiespreiding wordt dan ook urgent. Een ander probleem is dat van de besteding van de vacantie. Iemand, wiens weekloon net niet groot genoeg is om de week door te komen, zal in zijn vrije dagen niet ver kunnen gaan. Het systeem van vacantie-toeslagen wordt nog lang niet algemeen toegepast. -Daarbij komt, dat men ook moet leren vacantie te hebben. De een kan met weinig gul dens wonderen doen, de ander heeft een zak met geld nodig. Het is wenselijk, dat de kampeerge legenheid wordt uitgebreid, dat het Jeugdherbergnet wordt hersteld en dat de verschillende verenigingen, die kamphuizen, natuurvrienden-huizen en andere goedkope logiesgelegenheden exploiteerden, spoedig weer op volle toeren gaan werken. Of in Nederland het Engelse voor beeld van de zg. Butlinkampen gevolgd zal worden, staat nog niet vast. Het zou onze smaak niet zijn, maar een definitief oordeel kan men pas geven, als men deze combinaties van natuur- en kermisvermaak gezien heeft. Ten slotte zal de overheid er voor dienen te zorgen, dat een voldoend groot gedeelte van ons land als ont- spanningsgebied bewaard blijft. In de tijd, dat de bevolking gegroeid is met bijna 4 millioen inwoners, is de opper vlakte bos met 16.000 ha verminderd en de zg. woeste gronden zijn van 543.000 ha tot 323000 ha gekrompen. Hoezeer het ook begrijpelijk is, dat in ons dicht bevolkte land elk geschikt stuk grond voor de voedselvoorziening wordt ge bruikt, het is niettemin noodzake- 1 ij k, dat er natuurschoon overblijft, dat voor ieder toegankelijk is. Ons land moet niet alleen een werkplaats zijn, maar ook een woonplaats en die woonplaats biedt nog veel moois, dat niet allemaal ..ontgonnen" mag worden. De mens zal bij brood alleen niet leven. Laten we in deze moeilijke tijd, met Evenals Frankrijk heeft ook Groot» Brittannië een nota van de Sowjet» regering ontvangen over het recrute- ren van verplaatste personen, die Sow- jet-Russische burgers zouden zijn, in de Britse bezettingszones van Duits land en Oostenrijk. De Britse regering heeft op dit protest geantwoord, aan voerende, dat de betrokken personen burgers waren van de voormalige Bal- tische republieken en van Westelijk, voormalig Pools Oekraïne, en aldus door Groot-Brittannië niet als Sowjet- Russische burgers beschouwd worden. De antwoord-nota voegt er aan toe, dat verplaatste personen, die na aan komst in Engeland de wens te kennen geven naar de Sowjet-Unie te gaan, daarin geholpen worden. Voor de derde maal sedert het op heffen van de prijscontröle in Amerika, zijn de noteringen voor aardolieproduc ten aldaar begin Maart belangrijk ge stegen. waarmede een recordhoogte sinds 1926 werd bereikt. Tot op heden kon worden voorkomen, dat deze ver hoging in de Nederlandse verkoopprij zen merkbaar werd, door rekening ie houden met de tegen de oude noterin gen aangekochte voorraden en de in de prijsberekening opgenomen risico marges. Naarmate hieraan een einde komt, zullen de prijzen hier te lande echter moeten worden verhoogd. Met ingang van 1 Juni is dan ook een kleine prijsstijging voor lichtpetro leum, speciale benzines, stookolie en asphalt ingetreden. De prijzen voor beide eerstgenoemde producten zijn met 1 cent per liter, die voor gewone en dikke stookolie met resp. f 5 per 1000 1 en f 6,50 per 1000 kg, de asphalt- prijzen met gemiddeld ca f 5 per ton verhoogd. De heer S. S. Lantinga. ambtenaar bij de directie van de tuinbouw, zal Maandag 9 Juni a.s. te 19,45 uur in de rubriek ten behoeve van de landbouw, over de zender Hilversum 1, een radiovoordracht houden over de toe komst van het volkstuinwezen. Het is nog altijd moeilijk aan een overhemd te komen, doch volgens me dedelingen van bevoegde zijde zal dit weldra beter worden, aangezien op dracht is gegeven de productie uit ta breiden, zodat er spoedig meer over hemden in de handel zullen komen. zijn grote problemen, ook even tijd hebben voor hét goede der aarde, want ook dat is een belangrijke zaak en het is aller zaak. H. VAN HULST. I— Wanneer de kersen r|jp gaan worden. Niet alleen de mensen doch ook de vogels zyn verzot op kersen en het kost heel wat moeite, om de gevleugelde rovertjes uit de boomgaarden te weren. Dit geschiedt op velerlei wjjze, waar bij vooral veel lawaai makende voorwerpen een rol spelen. De gevederde kersendieven worden veelal op boven afgebeelde wijze tot de aftocht gedwongen. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon PAUL J. TEN BRUGGENC.ATE- KREB A- TEN BRUGGENOATE Alkmaar, 4 Juni 1947. Rembrandtsiraat 24 Tijdelijk: Huize „Marianne". Kennemerstraatweg 137. Met diepe droef heid geven wij U kennis, dat na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, voorzien van de H. II. Sacramen ten der Stervenden, in het St- Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar, plotseling is over leden onze innig ge liefde Echtgenoot Va der, Bchuwdvader en Opa, de Heer PETRUS NICOLAAS LEERING, Echtgenoot van CORNELIA DEKKER, in de ouderdom van ruim 59 jaar Uit aller naam, C. LEERING— DEKKER, kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Bergen N.H. 6 Juni 1947. J. Oldenburglaan 16. De plechtige gez. Requiem zal gehou den worden op Dins dag 10 Juni a.s- des voormiddags 9.30 uur in de parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus te Bergen, waarna ongeveer te 11 uur de begrafenis op het R. K. Kerkhof St Barbara te Alk maar. Algemene konnis- geving. Heden ontsliep zacht en kalm, in de ouder dom van ruim 92 ja ren, onze lieve Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder ELISABETH BAKKER, Weduwe van JAN GROET- Uit aller naam: J. C. GROET, Tollenslaan 6. Driehuis, Westerveld. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 9 Juni op de Alg. begraafplaats te Alkmaar. Vertrek 14 uur van het sterf huis „Huis van Sonoy' Mevr. KERSSEMAKERS, Kennerperstraatweg A 70, zoekt een NET R.K- MEISJE voor de morgenuren Aanmelden 's avonds na 7 uur. B- z a. JONGEMAN als chauffeur voor kan toorwerkzaamheden of iets dergelijks. A. VRIENDJES, Bur- gerbrug B 35. OOGARTS, Costerstraat 24, Alkmaar, HERVAT DE PRAKTIJK op 9 Juni. TANDARTS, Wegens ziekte GEEN PRAKTIJK. MIDDELBARE HANDELSAVOND. SCHOOL TE ALKMAAR. Sollicitanten worden op geroepen naar de betrek king van LERAAR in Boekhouden en Han- delsrekenen aan boven genoemde school. Cursusduur begin Sep tember tot einde April Aantal wekelijkse les sen nader te bepalen- Sa laris volgens Rijksrege ling (le klasse). Zij, die in het bezit zijn van middelbare be voegdheid, 'genietjn de voorkeur. Bezitters van bevoegdheid voor lager onderwijs kunnen solli citeren. Sollicitatiesfcukken (adres ongezegeld) in te zenden aan hef Gemeentebestuur vóór 22 Juni a.s TWEE MEISJES b.z.a- als h. in de huish., liefst dicht bij elkaar, v.g.g.v- J. SMINK, WogQum. Dame alléén biedt GEZELLIG TEHUIS of samenwoning aan. Brieven onder No. 78 bur- van dit blad. 't liefst schrijfwerk Brieven onder No. 8i van dit blad. bur. Bij vonnis der Arron- dissements-Rechtbank te Alkmaar van 22 Mei 1947 is JACK GRIMIJSER, zonder beroep, wonende te Heiloo aan de Heeren- weg F 128, wegens krank zinnigheid gesteld onder curatele. Alkmaar, 6 Juni 1947 't Welk certificeert, Mr. G. A- DE LANGE, Procureur. Bij vonnis van de Ar- rondissements-Rechtbank te Alkmaar d.d- 29 Mei 1947 is in staat van faillissement verklaard. MARIUS JOHANNES HARMEN LOOMAN. van beroep Leraar in automobiel-techniek, wo nende te Alkmaar, Brou werstraat 25, met benoe ming van den E- A Heer J. KRABBE tot Rechter commissaris en van on dergetekende tot curator, Mr- G. VAN HILTEN, kantoor Oudegracht 102 te Alkmaar. De curator, Mr. G. VAN HILTEN. NIEUWE FRANSE FIETS TER OVERNAME- Kennemersingel 2. TEL 4207. Gep. heer zoekt ZIT-SLAAPKAMER met pension en huiselijk verkeer Br. onder No. 87 bur. van dit blad. Net, jong echtpaar zoekt in Alkmaar Brieven onder No. 84 bur. van dit blad- WONINGRUIL SchagenAlkmaar of omgeving. Vrijstaand huisje rand Schagen. lage huur, grote tuin met vruchtbomen, veel bergruimte enz-, rui len voor huis te Alkmaar of omgeving Br. onder No. 83 bur. van dit blad. Wij hebben aan te bieden WONINGEN in Hoorn, Delfzijl, Bols- ward. Goes en Enkhuizen in ruil voor woningen in Alkmaar of omgeving- Brieven onder No. 388 bureau van dit blad. DAMES I Wij maken voor U een goed passend met of zonder inlevering van stof. Inlichtingen te bekomen Nieuwesloot 113 A, Alkmaar. Tel 3585 Van met 9 tot en 12 Juni Langestr. k, Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3