Republiek wil tussen-regering voor Indonesië Anderhalf millioen Fransen wachten op een trein Toeschouwers door renwagens overreden 'lüeec&ecicht iveringdebat in weede Kamer DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Antwoord-nota gereed Nederlands-Indonesische politiemacht onaanvaardbaar yAN SIABIJ EN VERRE Bertus v. Hamersveld ernstig gewond Prof. Schermerhorn blijtt optimist Zeven doden bij overstroming Grenscorrecties in het Saargebied Nederlandse schepen in Russische zóne vrijgegeven Auto te water gekanteld «SP H BH ■T Vrij verkeer van Tuinbouwproducten tussen Nederland, België en Luxemburg Geen verdere verlaging van vleesrantsoen Stakingsgolf over Frankrijk A.T.O.-staking te Rotterdam opgeheven Vader schoot zijn zoon dood Drama te Rotterdam Negen doden bij granaat-ontploffing in België Spanje tot nominale monarchie verklaard Duitse Socialistische Partij niet toegelaten- Slapende geveltoeriste ervolg pagina 1). Een nieuw artikel. ns kwam een amendement behandeling om een nieuw te voegen, waardoor bi] in ernstige mate de nat.- lelen gepropageerd hadden, isie de bevoegdheid zou adviseren hetzij tot vorde- ille eigendommen, hetzij fsonderdelen en gebouwen, bedrijfsuitvoering hebben ntspon zich een uitgebreid nor- en tegenstanders, dat niddag gehouden vergade- ortgezet. ag heelt de minister mede hij het advies heelt ge- zijn ambtgenoot van Jus- oordeel was, dat het niet de zuivering beoogt, irek, dat anderen aan in- ben. Er wordt daarbij niet de drukkerijen met of il besmet zijn. Er wordt agd te wiens behoeve de ig zal geschieden en of igemeen belang is. ter deelde mede, dat hty eft gegeven tot voorbe- een wettelijke regeling iet amendement behandel- vèrzocht, in afwachting t amendement terug te hij schorsing der beraad- >u moeten verzoeken, als ingenomen. ans niet in staat te zijn ;sgenoten nader te over- ikes (P. v. d. A.l achtte aan de grondwettelijke 'oldoen en vroeg de be- ;n hall uur te schorsen, voor- en tegenstanders deden blijken, r stelde daarna voor de n over het amendement Idag een uur te schorsen, besloten. iortenhorst diende een om de bevoegdheid een 1 te laten opnemen niet id maar aan den minister 1 gehoord toe te ken- idement werd vervolgens 40 tegen 34 stemmen. amendement-Kortenhorst - dat dezelfde materie Drpen was, trok deze zijn «ment in, waarna de ver- z.h.st. werden aange- dus nog over het belang- Burger tot invoering van kei over het inbeslag- jendommen worden be over het wetsontwerp Z.D., Den Helder. Gefe- irijs zal worden toege- onze nieuwe opgave prijs). ISWOORDPUZZLE een niet te zware puzz- ende genre. Men vindt diagram met de om- afgezet gedeelte voor jongensnaam (alk.); 3. in voor; 4. akelig; 5. t men de contributie andse Spoorwegen; 8. klein boomtakje; 12. et gewoon; 16. wild in laag land; 19. deel leider van personeel; 4. stekende insecten itbreekt); 26. bier; 27. mgek. van 42 hor.; 30. s sedert 1 Juni nodig; teleurstellend wat in- vuurspuwende berg; dig; 42. plaats in N.- pgetuige; 44 vat; 45. 5. peulvrucht; 49. lof- n een boom; 52. boks- BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. BtJlsma MAANDAG 9 JUNI 1947. Voortzetting uan de 144e JAARGANG No. 404. ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties: 14 cent p«r millimeter ..Waagjes" tot ïb woorden 75 et-, eüc woorc meer 5 et., uitsluitend contan Abonnementen: 1 1.10 per maand f 3 25 per kwartaai Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj, N. Adema. Omtrent de langverwachte en met spanning verbeide Republikeinse antwoordnota op de voorstellen der Commissie-Generaal meldt Aneta, dat deze is gereed gekomen en Ga- ni en Hatta gisteren de uit 13 pa gina's bestaande nota aan dr. Van Mook zouden hebben overhandigd. Heden zal de nota worden gepu bliceerd. Zoals verwacht, bevat het document tegenvoorstellen. Ten aanzien van de vorming van een tussenregering stelt, naar de politieke redacteur van Aneta van betrouwbare zijde verneemt, de Re publikeinse antwoordnota voor, dat de Nederlandse en de Republikein se regering op grond van artikel 2 van Linggadjati tezamen beraad slagen over de vorming van een tussenregering voor geheel Indone sië, waarvan minstens de helft der leden uit Vertegenwoordigers van de republiek zou moeten bestaan. De Republikeinse regering erkent Ooet-Indonesië en Borneo, daarbij aan tekenend, dat de totstandkoming daar van niet volgens haar wensen is ge schied. Wat Oost-Indonesië en Borneo be treft stelt de Republiek voor over en weer kantoren te openen. Na de tot standkoming van een tussenregering blijft de Commissie-Generaal samen met een republikeinse delegatie het vetorecht houden voor de hoofdpunten van het regeringsbeleid. Tijdens de zittingen gingen stemmen op om volledige onafhankelijkheid te eisen. Het Kabinet besloot echter gro tere zelfstandigheid te vragen in af wachting van de Nederlandse nota/ Men doelt hier op instellingen als een gezamenlijk deviezeninstituut en een im- en exportbureau. Wat de militaire voorstellen be treft, acht de republikeinse regering een gezamenlijke gendarmerie van Nederlanders en republikeinen voor het republikeinse gebied onaanvaard baar. Op uitnodiging van het Belgisch Na tionaal Verbond van Invaliden brengen Nederlandse militaire oorlogsinvaliden van 7 tot 9 Juni een bezoek aan België. De film „2000 Vrouwen" is voor een aantal Roemenen, in een klein Roemeens stadje aanleiding geweest de betreffende bioscoop te plunderen. De film had een „fascistische strekking" volgens de plunderaars. De tucht rechtspraak voor de voedselvoorziening levert voor 's Rijks schatkist ook een bedrag aan boeten op, dat niet over 't hoofd gezien mag worden. In Maart 1947 bedroeg het totaal aan boeten en schikkingen 491.865,50. terwijl een V'aarborgsom van 17.375 werd geëist. De Chinese nationale regering heeft de verdeling van Mandsjoerije in negen provincies officiëel goedge keurd. Mandsjoerije is thans groten deels in handen der communisten. De ouders van ruim 1500 schoolkinde ren in Zuid-Sleeswijk hebben een schoolstaking georganiseerd als protest togen het besluit van de Duitse pro vinciale regering, dat geen Duitse kin deren de Deense minderheidsscholen mogen bezoeken. Ongeveer 300 Britse reizigers zijn vandaag in Calais, cp weg naar Zwitserland, gestrand als gevolg \mn de Parijse spoorwegstaking Zij zullen naar Engeland moeten terug keren. De Hongaarse zaakgelas tigde te Brussel, Perlakykassan heeft verklaard, dat hij in verband met de gebeurtenissen in Hongarije zijn ontslag ingediend heeft. De afgetreden Honvaarse premier Nagy is er ten zeer ste r r verbaasd, hoe men zich kan in denken. dat hij als minister-president, met het vertrouwen van het volk ge kozen, aan een samenzwering zou kun nen deelnemen. Tijdens zijn training voor de motorraces in Zandvoort vloog Zater dagmiddag op het oude circuit in deze plaats B. Hamersveld uit Hilver sum uit een overigens weinig scherpe hocht. Hij liep een gecompliceerde beenbreuk op alsmede verschillende schaafwonden. Per ziekenauto is hij "aar een ziekenhuis te Haarlem over bracht. RADIOREDE PROF. IR. W. SCHERMERHORN. In het kader van de serie getiteld „tot het hart van het volk" heeft prof. ir. W. Schermerhorn gister ochtend voor de V.P.R.O. een rede gehouden, waarin hg o.m. zeide: Het is juist, dat het Lidonesische volk niet in staat is dezelfde organi satorische kracht te verlenen aan zijn staatkundige opbouw als zulks met ons het geval is. Er zijn tekortkomin- COMMISSIE-GENERAAL VERTROKKEN. Na een verblijf in Nederland van tien dagen zijn gisterochtend om 6.15 uur de leden van de Commis sie-Generaal, prof. W. Schermer horn en M. van Poll vanaf Schip hol per Skymaster naar Indone sië vertrokken. Zij werden uitge leide gedaan door prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter der Tweede Kamerfractie van de K. V. P., den heer J. M. Kiveron, secretaris generaal van het ministerie van overzese gebiedsdelen en den heer Koos Vorrink. Tegenover een ANP-verslaggever verklaarde prof. Schermerhorn goede hoop te koesteren, dat met vereende krachten 'n bevredigen de oplossing zal worden bereikt. In de Amerikaanse staat Iowa is de Des Moines, zijrivier van de Mississippi, buiten haar oevers getreden. 10.000 be woners van Ottumwa werden uit hun huizen verdreven, minstens 5 personen vonden de dood. Ottumwa, dat 32.000 inwoners telt, is thans geheel versto ken van electriciteit en drinkwater. Het Rode Kruis schat, dat een derde der stadsbevolking dakloos is. Het aan tal doden is thans tot zeven gestegen. Men verwacht echter dat nog meer lijken in de thans onder water staande huizen zullen worden gevonden. In afwachting van het Duitse vre desverdrag is door de Franse regering besloten, ten behoeve van het econo misch verkeer, in het Saargebied en kele grenscorrecties aan te brengen. Hierdoor zijn verscheidene gemeen ten in de omgeving van de stad Trier tot Frans gebied verklaard, met als ge volg dat een directe treinverbinding tussen het Saargebied en Luxemburg weer mogelijk is geworden. De Russische autoriteiten hebben thans de eerste groep vrijgegeven van de Nederlandse schepen, die zich in de Russische zöne bevinden. Het be treft hier 37 schepen, die allen te Berlijn liggen. Van de elders in de zöne verblijvende schepen is er nog geen vrijgegeven. Een der officieren van het C.G.R. is thans te Berlijn om de terugkeer der schepen te regelen. gen op allerlei gebied, doch hij, die zijn blik slaat op de toekomst en weet, dat vóór de twintigste eeuw ten einde is iedere koloniale verhouding op aarde, waar dan ook, tot het ver leden zal behoren, die is bereid om zulke vormen na te streven, dat het Indonesische en het Nederlandse volk naast elkander staan, niet als in ieder opzicht gelijken, maar zeker wel als gelijkwaardigen. Dit geldt voor de volkeren en dit geldt ook in de ver houding van mens tot mens. De oorlog bracht verwildering, ver nietiging en ondergang. De wereld ligt in krampen terneer en schijnt on machtig zichzelf te genezen. Is het wonder, dat de gedachten van mil- iioenen Nederlanders en Indonesiërs zich ook in deze dagen angstig richten op de vraag „wat nu?" Laat dit effect van een oorlog voor Nederland en Indonesië een waarschu wing zijn. De diepste vragen worden slechts opgelost, waar het menselijk geweten, waar het diepste innerlijk van beiden het laatste woord is. BESTUURDER VERDRONKEN. Vrijdagavond omstreeks negen uur, is op de Tolweg bij Hoogkarspel een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan den éénendertig- jarigen vishandelaar C. Sterkenburg te Hilversum. S. reed met twee passagiers, de heren Bos uit Hilversum en Bootsma uit Monnikendam in een kleine Commer- vrachtwagen over de Tolweg, waaraan momenteel werkzaamheden worden uitgevoerd. Bij een afgraving raakte de wagen in de zachte, smalle berm, sloeg om en kwam omgekeerd in de bermsloot te recht. De beide passagiers konden zich om keren en het hoofd boven water hou den, doch de bestuurder zat beklemd en verdronk. Na enige tijd kwam hulp van om wonenden opdagen, die een portier wisten te openen en de heren Bos en Bootsma uit hun gevangenis verlosten De wagen is naderhand door de kraanwagen van de firma Geerling en Winkelier uit Hoorn gelicht. De verdronken bestuurder laat een vrouw en twee kinderen na. Naast boerderijen en huizen worden ook de grote graansilo's in de Wierin- germeer weer opgebouwd. De werkzaamheden aan een grote graanopslag- plaats, welke voor rekening van de Zaai- en Pootgoedvereniging „De Wieringermeer" wordt opgetrokken. Tijdens besprekingen tussen ge machtigden van Nederland, België en Luxemburg werd men het er over eens, dat vrije uitwisseling van bepaalde landbouwproducten zal plaats hebben, mits deze ge schiedt tegen prijzen, welke niet beneden de vast te stellen mini mumprijs voor het betrokken pro duct liggen. In dit verband zal bestudeerd worden de mogelijkheid tot uit wisseling van tuinbouwproducten, Volgens mededeling van de Vak groep Slagerijen te Utrecht zou overwogen worden het reeds ver laagde vleesrantsoen opnieuw dras tisch te verlagen. Van officiële zijde verneemt het A.N.P., dat van een verdere verla ging van dit rantsoen geen sprake zal zijn. De spoorwegstaking heeft zich Zater dag over het grootste deel van Frank rijk uitgebreid. In het hoofdkantoor van de spoorwegen noem'de men de staking bijna totaal. De Pullman uit Amsterdam was de enige trein op lange afstandtraject, die Zaterdag avond te Parijs is aangekomen. Van Zondag af zullen bussen Parijs verbinden met een aantal grote steden, waaronder Calais en Le Havre. Vliegtuigen van het leger en de ma rine zullen de burgers naar Bordeaux, Toulouse, Rennes en Brest brengen. Volgens een officieuze statistiek wor den naar schatting l'/i mililoen rei zigers in Frankrijk door de spoor wegstaking opgehouden, onder wie 680.000 Frjjzenaars, die zich naar hun werk moeten begeven. Dagelijks gaan 12 millioen arbeidsuren door de staking verloren. Iedere dag sta- Oude Volkskunst herleeft. In het openlucht Museum te Arnhem worden cursussen gegeven in papierknippen. Ware kunststukken worden hier vervaardigd. king kost de spoorwegen 350 mil lioen francs. Het verbond van arbeiders van het wegvervoer heeft verklaard, dat het geen stappen zal ondernemen om het verkeer per spoor te vervangen doordat elke door de regering genomen nood maatregel met het oog op de spoor wegstaking voor eigen verantwoording van den minister van vervoer is. 24-UURSSTAKING VAN DE FRANSE OPENBARE DIEN STEN. ue openbare diensten te Parijs heb ben besloten Vrijdag 13 Juni bij wijze van waarschuwing 24 uur in staking te gaan. Het besluit hiertoe werd genomen door de Franse bond van regerings- employé's, die meer dan 1 millioen mannen en vrouwen omvat. Dit bete kent, dat Parijs Vrijdag geen vervoer per metro of autobus zal hebben en dat alle openbare diensten, uitgezonderd diegene, welke om veiligheidsredenen onmisbaar zijn, deze dag zullen sluiten. Zaterdagavond is het georganiseerde personeel van Ato van Gend en Loos te Rotterdam onder leiding van de hoofdbesturen van de erkende organi saties in vergadering bueen geweest ten einde de stand van zaken, veroor zaakt door de wilde staking, te bespre ken. Na uitvoerige discussie nam de druk bezochte vergadering met negen stemmen tegen het besluit het werk te hervatten. SIT-DOWNSTAKING Bij' WILTON-FEIJENOORD OPEGEHEVEN. Na een bespreking tussen de direc- ic en de fabriekskern is de nacht ploeg van de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam Vrijdagavond weer aan het werk gegaan. Ook de dagploeg heeft Zaterdagochtend de arbeid her vat. verwerkt of onverwerkt, alle sier teeltproducten, alle zaai- en poot- goed, alle fijne handelszaden met uitzondering van oliehoudende za den, broedeiëren, pluimvee en eventueel stamboek- en gebruiks- vee. De exportprijs franco grens, alle kos ten inbegrepen (verpakkingskosten o. a.) mag niet dalen beneden de ge noemde minimumprijzen. De drie landen behouden het recht tot contingentering dan wel tot invoer verboden over te gaan. Nederland wenste alleen minimumprijzen te stel len voor bloemkool en kersen. Men werd het eens over een minimumprijs van 22cent per stuk voor bloem kool van 2230 cm. en 50 cent per ki lo voor kersen. Een en ander geldt voor de maand Juni. België en Luxem burg hebben minimumprijzen gesteld voor bloemkool, wortelen, sla, toma ten, komkommers, doperwten, uien, kersen, aardbeien, frambozen, kruis bessen, rode-, witte- en zwarte bes sen. Voor kersen ligt deze minimumprijs op 10 B.-frs (60 et.), voor bloemkool even hoog als de Nederlandse mini mumprijs (3,75 B.-frs is 22% ct., maat 2230 cm.) Op 17 Juni a.s. zullen de minimumprijzen voor Juli en volgende maanden worden vastgesteld voor groenten en fruit en eveneens voor sierteeltproducten, tuinbouwzaden en groenten- en fruitconserven. De commissie heeft bepaald, dat de vrije uitwisseling een aanvang zal kun nen nemen. Inmiddels geeft de Bel gische regering onbeperkt invoerlicen. ties af voor de invoer van verse groen ten sedert Vrijdag 6 Juni j.l, Een vreselijk drama speelde zich Zaterdagmorgen omstreeks elf uur af te Rotterdam, toen de 50-jarige H. F. zijn zoon, den 27-jarigen zeeman Jan Douwe Feberwee, tot tweemaal toe met een automatisch pistool aan schoot, waardoor de jonge man vrij wel onmiddellijk dood neerviel. De vader, een politiek delinquent, was, nadat hij in vrijheid was gesteld, naar zijn woning teruggegaan, waar zijn zoon, die in de oorlog voor de geallieerden had gevaren, het huis in bezit had genomen. Tussen beiden was nu een verschil gerezen over het meu bilair, hetgeen het karakter van een vete had aangenomen en welke Za terdagmorgen op zulk een noodlottige wijze tot uitbarsting kwam. H. F. is gearresteerd. Bij een granaat-ontploffing in de in- fanteriesehool te Beverloo (Leopolds- burg) in Belgisch Limburg werden ne gen leerlingen op slag gedood, terwijl één levensgevaarlijk en tien licht ge wond werden. Omtrent de toedracht van het onge luk meldt ANP., dat op het einde van een theorieles een granaat ontplofte, tengevolge waarvan nog een aantal handgranaten, rookgranaten en phos- phor-granaten tot explosie kwam.Op het ogenblik van het ongeluk waren er slechts 23 ieeriingen in de zaal aan wezig. Een gedeelte van het peloton was namelijk vertrokken voor het bij wonen van een sportmeting. Het Spaanse parlement heeft Zater dagavond bij acclamatie de wet op de opvolging aangenomen, welke Spanje tot nominale monarchie maakt met generaal Franco als het hoofd van de Staat. De aanhangers van/Don Juan hebben Zaterdagavond te Madrid een verkla ring uitgegeven, inhoudende, dat de monarchisten de nieuwe wet niet er kennen. In regeringskringen verwacht men stellig, dat generaal Franco de opvol- gingswet begin Juli aan een referen dum zal onderwerpen. In sommige politieke kringen denkt men echter, dat hij dit tot het begin van de herfst zal uitstellen. Het be sluit, dat een referendum instelt, ligt klaar en wacht slechts op onderteke ning door Franco. Volgens \et nieuwe besluit moet elke kroonpretendent aanhankeliikheid zweren niet alleen aan de grondwet ten van het regiem, maar ook aan de beginselen, die de nationale beweging richting geven. MADRID BEJUBELT ARGENTIJNSE PRESIDENTS-VROUW. Eva de Peron, de echtgenote van den Argentijnsen president, is gisteren te Madrid aangekomen. Zij werd verwel komd door generaal Franco en zijn echtgenote, en door een grote menigte. De straten van Madrid waren versierd. Zij zal gedurende veertien dagen de gaste zijn van Franco, alvorens haar reis door Europa voort te zetten. De Internationale Socialistische confe rentie te Zurich heeft gisteravond het verzoek van de Duitse sociaal democratische partij om toelating afgewezen. Het voorstel daartoe kon niet de vereiste tweederde meerder heid halen. Ned., Engeland, Frankrijk, Luxemburg, Zweden, Finland, Noorwegen, Dene marken en Oostenrijk stemden vóór toelating van Duitsland, Polen Honga rije, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Palestina tegen. De conferentie besloot een commis sie in te stellen van negen leden, on der wie Nederland, en onder voorzit terschap van een Belg, voor het onder houden van contact met de Duitse or ganisatie en voor het uitbrengen van rapport aan le volgende internationale conferentie. Bij de races om de grote prijs van Zwitserland, welke gisteren op het cir cuit van het Bremgartenwald plaats hadden, vielen enige ernstige ongeluk ken te betreuren. Twee toeschouwers, die zich binnen de omheining hadden gewaagd, werden gedood toen de Tal bot van den Brit Leslie Johnson slipte. Een vrouw werd hierbij ernstig ge wond. Later" verloor een kleine jon gen, die over de schutting was geklom men, het leven, doordat hij onder de wagen van een Italiaansen coureur geraakte. Bij het einde van de wedstrijd zwermden talloze toeschouwers over de baan, voordat de laatste wagens waren binnengekomen en kort daarna brak een hels lawaai van knarsende remmen los, toen de bestuurders ver twijfelde pogingen in 't werk stelden om botsingen met de menigte te ver mijden. Enkele dagen geleden ontdekten voorbijgangers in het Zwitserse stadje Rorschach in de vroege morgen een klein meisje, dat zich met één arm in een dakgoot vastgekneld hield, terwijl het lichaam onbewegelijk in de lucht hing. Direct werden voorzorgen geno men om een ongeluk te voorkomen. Men spande een groot zeil op straat en enkele mannen klommen via een bal kon op het dak. daar het huis gesloten was. Toen het de mannen gelukt was het meisje het dakkamertje binnen te trekken, ontwaakte het. De kleine slaapwandelaarster kwam met de schrik vrij. KRACHTIGE WIND. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Aanhouden van het koele weer met een krachtige tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en West. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regenbuien.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1