5 hoogspanning KLEINE VROUW Landbouw en Weersinvloeden Nederland biedt meer dan U denkt DE PAMPUS-PIRAAT veroorzaakie grote oorlog Schrijfster van „De Negerhut" Wij spelen Bridge V. Amerikaanse credieten aan Duitsland? door J. D. VAN EXTER Feuilleton Onze Sportprijsvraag Uit het leven van Harriet Beecher Stowe Dinsdag 1 Juli zal het ruim een halve eeuw geleden zijn, dat Harriet Beecher Stowe stierf, de schrijfster van De Negerhut van Oom Tom, het boek dat op drie na de grootste oplage bereikte. Duizenden negers zullen op die dag het graf bezoeken van haar, die zo hartstochtelijk en met zoveel succes voor de rechten van Amerika's zwarte slaven op kwam. Bind November 1862 ontving Abra ham Lincoln op het Witte Huis een elegant oud dametje. Toen zij haar kleine handje in zijn gespierde hand had gelegd, zei hij: „U bent dus de kleine vrouw, die een grote oorl"T heeft veroorzaakt". Die kleïi.e vrouw was Harriet Beecher Stowe, schrijfster van „De Neger hut van Oom Tom". Harriet Beecher (Stowe was de naam van haar man) werd 14 Juni 1811 gebo ren in het karakteristieke Nieuw- Engelse stadje Litchfield in de Noord- Amerikaanse staat Connecticut, als dochter van een predikant. De eerste gewichtige gebeurtenis in het leven van Harriet was het sterven van haar moeder toen zij pas vier jaar oud was, doch dat zij haar hele leven lang heeft beschouwd als het droefste feit uit haar jeugd. Haar moeder was een dier zeldzaam sterke en toch zach te persoonlijkheden, bij wie iedereen, die met haar in aanraking kwam, troost en rust scheen te vinden. TJIT LOGEREN. Na de dood van haar moeder werd Harriet door een tante voor een lang durige logeerpartij meegenomen naar Nut Plains, het Verblijf van haar groot moeder. Behalve op overmatig naai- en breiwerk werd het kleine meisje ge- tracteerd op het horen voorlezen van allerlei boeken, die de lievelingslectuur waren van haar grootmoeder. De klei ne Harriet schijnt deze lectuur niet al te zeef geapprecieerd te hebben; tneer hield zij van de Bijbelse verhalen en de commentaren welke haar grootmoe der daarop gaf. Waarschijnlijk heeft 't. verblijf op Nut Plains Harriet de ver bazingwekkende kennis aan Bijbel plaatsen en psalmen bijgebracht, welke zij later in haar geschriften met zulk een verbluffende kennis en zekerheid wist aan te brengen. Reeds vroeg kon Harriet lezen en schrijven eri op zolder vond zij een oud deel der Arabische 1001-Nacht- verhalen, dat zij herhaalde malen heeft verslonden. Het fantasierijke kind vond een ongekende wereld voor zich geopend. Toen Hafriet on geveer zes jaar oud was, trouwde haar vader voor de tweede maal met Harriet Porter en stellig heeft nooit een stiefmoeder een liefderijker in druk gemaakt dan op Harriet. Harriet hield veel van opstellen ma ken en op haar twaalfde jaar viel haar de eer te beurt, dat een opstel van haar als het beste op een schooluitvoering voor een talrijk publiek werd voorge lezen. Dat opstel is zorgvuldig bewaard en op de vergeelde bladzijden is het kinderhandje nog duidelijk leesbaar. r XXVII Het tellen van de kaarten. Het is inderdaad niet moeilijk om tot 13 te tellen, maar bij bridge-spe- lers schijnt het nauwkeurig tellen van de 13 kaarten, die elke kleur heeft toch eigenaardige moeilijkhe den op te leveren. Zodra als de blin de openkomt, ziet de speler al 26 kaar ten van de 52 en elke tegenspeler eveneens. De speler weet dan al di rect hoeveel kaarten van iedere kleur er bij de tegenspelers zitten. Wordt er nu in de één of andere kleur in de eerste of tweede ronde niet bekend door een der tegenspelers, dan weet men al vast de verdeling van die kleur. Hoe meer het spel vordert, hoe meer men door precies te tellen over de kaartverdeling kan te weten komen. Hierop berusten ten slotte meermalen de dwangposities. Weet Zuid na de 9e slag b.v. dat West nog één ruiten en drie schoppen moet hebben, dan kan 'l~' rï°or eenmaal troef te spe- len West dwingen om zijn ruiten weg te doen (allicht de hoogste in die kleur) of één van zijn eigen drie schoppen (b.v. vrouw in drieën). Zuid kan soms of een extra ruitenslag of een extra schoppenslag maken. Ook problemen berusten wel eens op dit principe Thans ter overdenking het volgende spel: S. h-b-8-3 H. a-v-b-10-7 R. a-v KI. a-9 S v-10-6-5-4 H. 9-6 R h KI. 10-8-6-5-3 S 7-2 H. 8-5-3-2 R. b-10-8-5-4 KI. h-4 S. a-9 H. h-4 R. 9-7-6-3 2 KI v-b-7-2 Zuid moet op dit spel met alle kaar ten open een contract van 5 ruiten spelen. West komt op met schoppen 5. Hoe zoudt gij dit spel spelen? In de volgende rubriek komen wij hierop te rug. (Ofschoon het spelen van een har- tenspel door Noord beter mogelijk was geweest, gaat het hier om een 5-ruiten- «pel door Zuid). Voor een nieuwe japon 14 Juni a.s. is de geboortedag van de schrijfster Beecher Stowe, die haar leven gewijd heeft aan de vrijmaking der slaven.Zij schreef „De Negerhut van Oom Toni", een boek dat haast ieder een in de wereld kent en naast de Bijbel tot de meest gelezen boeken behoort. De schrijfster Harriet Beecher Stowe hoopte dat de verkoop van het door haar geschreven boek haar in staat zou stellen een nieuwe japon te kopen Toen achteraf bleek dat het boek een good-seller werd, en de mensen haar prezen ant woordde zij bescheiden: „De Heer gebruikte mij als een van zijn instrumenten Soli Deo Glo ria. Het onderwerp was stellig wel heel ernstig en veelomvattend voor een kind van 12 jaar: de onsterfelijkheid der ziel. HARRIET GAAT SCHRIJVEN. In 1832, na zes jaar in Boston te heb ben vertoefd, werd dommee Beecher naar Cincinnati overgeplaatst. Het vol gende jaar maakte Harriet voor het eerst kennis met de slavernij gedurende een reisje naar Kentucky. Daar logeer de zij op een plantage, die later in de Negerhut wordt beschreven als die van mr. Shelby. Haar vriendin Georinana May zei later: „Ik heb nooit gespeurd, dat Har riet veel acht sloeg op de negers en hun gedoe, maar later in Uncle Tom herkende ik toneel na toneel, dat was weergegeven met de uiterste getrouw heid, en ik begreep direct, waar Har riet haar meeste bronnen had". Harriet werd in Cincinnati onderwij zeres en sloot er vriendschap met Eliza Tyler, die de eerste vrouw werd van professor Stowe. Toen deze vrouw op 25-jarige leeftijd stierf, bleef de profes sor achter als kinderloos weduwnaar en zijn droeve omstandigheden wekten de medelijdende sympathie. Tot liefde was maar een kleine afstand en na een kort engagement werd Harriet Beecher op 6 Januari 1836 de vrouw van profes sor Calvin Stowe. Toen haar man een studiereis naar Europa moest maken, bleef zij rustig thuis en begon vertellingen, artikelen en essays te schrijven in de Western Monthly Magazine of de New York Evangelist. In 1837 kwam de slavernij-kwestie in het middelpunt van de belangstelling te staan en vooral het college te Cin cinnati gaf de stoot 'tot de anti-slaver- nijbeweging door de oprichting van het blad de „Philantropist". Een opstand der slavenhouders was oorzaak dat dit blad spoedig verdween. In die dagen begon Harriet Beecher Stowe zich met deze kwestie te bemoeien. ZWARTE ONDERDUIKER. Zij kreeg kort na elkaar drie kinde ren en daar het inkomen der Stowes niet bepaald toereikend was moest Harriet er wat bij verdienen. Zij nam in 1938 een kleurlinge in dienst, die van haar meester was weggelopen. Pro fessor Stowe kreeg kort daarna be richt, dat hij haar aan den eigenaar moest uitleveren. Hij liet het meisje op een veilige plaats onderduiken en toen de eigenaar het zoeken opgaf, werd de vluchtelinge liefdevol opgeno men in het huis van den ouden Johan Vijf van de zes Nederlandse wielrenners, die zullen deelnemen Tour de France. V. 1. n. r.: B. Schellingerhout, Jos Jansen, A. de Jac. Sijen en Arie Vooren. van Zandt, die bekend stond als vriend der vluchtelingen. Harriet Beecher Stowe kbn zich er echter door de drukte van haar huis houden nóg niet volledig op het schrij ven toeleggen. Zij had mét veel moei lijkheden te kampen, ziekte in de fa milie, geldzorgen en huishoudelijke drukte. In 1845 schreef zij haar echtge noot, zij logeerde een poosje in Hart ford: „Mijn lieve man. Het is een koude, donkere regenachtige onaangename dag vandaag en ik heb het overdruk gehad met allerlei dingen, die behoren tot de donkere zijde van het huiselijk leven. Een dienstmeisje is zo gauw tevreden, als alles maar uiterlijk netjes uitziet, maar, wee, als de huisvrouw een blik achter de schermen waagt". Sinds de Engelsen in 1850 hun slaven xn West-Indië de vrijheid hadden gege ven, was de slavernij een probleem ge worden in Noord- en Zuid-Amerika. Op 7 Maart 1850 hield Daniel Webster zijn beroemde rede en in datzelfde jaar werd Lovejoy vermoord, omdat hij een anti-slavernij-courant had opgericht. In dat jaar werd ook de strenge wet om trent ontvluchte slaven afgekondigd en verschrikkelijke toestanden waren daar van het gevolg. Hele gezinnen werden uit elkander gerukt en men verborg zich in schuren en kelders. Toen stond mevrouw Stowe op en zei: „Ik zal iets schrijven, ik zal, in dien ik leef". (Wordt vervolgd). Wij luisteren morgen naar. HILVERSUM I. Nieuwsberichten om 8, 13, 18, 20 en 23 uur AVRO: 7,30 Gra- mofoónmuziek 8,15 Ochtendrhythme 1 8,45 Concert 9,45 Arbeidsvitaminen 10,50 Voor de kleuters 11,20 Concert 11,45 Familieberichten 12,00 Metropole orkest 12,35 Créolèn-programma 13,15 The Romancers 14,00 Vrouwen-praatje 14,20 Pierre Palla 15,00 Voor zieken en gezonden 15,20 Gramofoonmuziek 16,05 Reprises 17,00 AVRO-caleidosc'oop 17,30 Skymasters 18,15 Sportpraatje 18,30 Ned, Strijdkrachten 19,15 Radio Volksmuziekschool 20,15 Philharmonisch Orkest 21,15 Hoorspel 22,15 Hij en 2ij 22,45 Hoorspel 23,15 Operette-concert HILVERSUM n. Nieuwsberichten om 7, 8, 13, 19, 20 en 22,30 uur. KRO: 8,15 Pluk de dag 9,00 Symphonie NCRV: 10,15 Morgendienst 10,45 Kozakkenkoor KRO: 11,00 De Zonnebloem. 12,30 Lunchconcert NCRV: 14,00 Uitzending Bondsdag Meisjesverenigingen 15,15 Vi- oolrecital 16,00 Bijbellezing 16.45 Cinderella-Ensemblé 18,00 Orgelbespe ling 19,15 Tenor 19,30 Actueel geluid 20,15 Christ. Mannenkoor 20,50 Busch Strijkorkest 21,50 Gramofoonmuziek 22,45 Avondoverdënking 23,00 Ned. Ka merkoor 23,15 Symphonie. .Volgens, de minister van financiën van N.-Rijnland-Westfalen, zouden de Ver. Staten- plannen onderhanden hebben voor het verlenen van credieten tot 'n totaal van 120.000 dollar aan Duitsland, aldus meldt de Britse nieuwsdienst in Duitsland. Toeristenland bij uitnemendheid De Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer schrijft ons: Het is een waagstuk om niet te zeggen: gevaarlijk een Ne derlander op te wekken zijn va- cantie in eigen land door te bren gen. Hij wil er uit; hij wil de grenzen over. Allerlei bezwaren voert hij aan, die aanleiding zou den moeten zijn deze zomer niet met vacantie te gaan (geen auto beschikbaar, overvolle treinen, enz.). Toegegeven; het zal meer overleg vereisen dan in normale jaren om nu met vacantie te gaan, maar toch, deze bezwaren mogen niemand weerhou den, omdat wij juist in deze tijd va cantie meer dan ooit nodig hebben. En meent U toch niet, dat ons land geen gelegenheid zou bieden om er eens op uit te trekken. Wij verkeren, wat dat betreft, juist in een zeer be voorrechte positie, omdat wij binnen onze landsgrenzen een zeldzaam rijk en afwisselend natuurschoon verenigd vinden. Bos en heide, meren en plas sen, strand en duinen, polderland en heide, die niet alleen van elkaar, maar ook onderling weer zeer sterk verschillen. En dan zijn er voorts de talrijke en belangwekkende oude Het weer is een factor, waarmee men in de landbouw noodgedwongen reke ning moet houden, het speelt een over wegende rol bij de groei en dus de uit eindelijke opbrengst. Zeer zeker zal bij de totale productie in de industrie enige invloed van het weer merkbaar zijn. Uitgezonderd ab normale omstandigheden veroorzaakt het echter zulke geringe schommelin gen, dat men vrijwel kan zeggen dat de industrie onafhankelijk ervan kan produceren. Bij de land- en tuinbouw Is uitschakeling van zijn invloed echter uitzondering. In verband hiermee is het dan ook makkelijker voor de industrie de pro ductie voor de toekomst te berekenen dan voor de land- en tuinbouw. Een paar voorbeelden zal een en ander ver duidelijken Door de slechte weersomstandighe den gedurende de winter had men over het geheel weinig verwachtingen om trent de grasgroei. De gunstige weers omstandigheden in het begin van het groeiseizoen en de daarop volgende grasgroei deed de mening post vatten, dal de productie ift' plaats van slecht zeer goed zou zijn. De droogte van de laatste paar weken heeft echter zo hier en daar, vooral op de armere gronden, de opbrengst geremd. Het weer is een wisselende factor, die de landbouw vaak parten speelt. Van de vele voorbeelden kan de re gen gedurende de oogstperiode en de nachtvorst genoemd worden. De nacht vorst van half Mei vorig jaar heeft vooral de oogst van vroege aardappe len met een flink percentage vermin derd. Percelen, waarop al flinke plan ten stonden, waren in één nacht ge heel afgestorven. WEERSVOORSPELLING OP LANGERE TERMIJN. Hoe deze weersinvloeden te vermin deren? Hieraan wordt van twee zijden gewerkt. Allereerst door middel van de weersvoorspellingen op langere ter mijn. Zodra men in staat is het weer met grote zekerheid over enige maan den nauwkeurig omschreven te voor spellen, zal de grondgebruiker hiermee zijn voordelen kunnen doen. Zijn be drijfsvoering zal hij hierop kunnen instellen. Daarnaast kan men de teelt tegen eventuële weersinvloeden trachten te beschutten. De fijne tuinbouw met de kassen is hiervan het voorbeeld. De temperatuur schakelt men hier uit, terwijl men de regenval geheel in han den heeft. Bij de grove tuinbouw en landbouw is men met dit vraagstuk bezig. Een en ander staat nog in de kinderschoenen. In dit verband kan de combine (de maai-dorsmachine) genoemd worden. In de laatste jaren heeft men nogal eens gezien dat het graan goed gegroeid en gemaaid was, maar door de aanhou dende regen lange tijd op het land moest blijven, waardoor de kwaliteit achteruit ging. Een van de voordelen van de combine is nu dat men door te dorsen bij het maaien en daarna de korrel kunstmatig te drogen deze periode van onzekerheid wegneemt. Ten aanzien van de nachtvorstbe- strijding heeft men juist de vorige maand interessante proeven in Noord- Holland genomen. Door middel van een electrisch gloeilichaam geplaatst in re flectors, werd de strijd aangebonden. Jammer genoeg trad de nachtvorst dit jaar slechts in geringe mate op. Ook hier dus wederom het weer hetwelk roet in het eten gooide. Toch kwam men tot de conclusie dat bij inschake ling van deze apparatuur om 11 k 12 uur 's avonds de temperatuur van een oppervlakte van 4000 k 5000 m2 twee a drie graden hoger gehouden kan wor den dan de omgeving. Dit nu betekent een beveiliging tegen nachtvorst. Het is zeer zeker een hoopvoi geluid; tot op heden was de nachtvorst een ge vaarlijke vijand. Uit het bovenstaande blijkt dat aan vele kanten gewerkt wordt om de weersinvloed te doen verminderen, al hoewel het geheel onafhankelijk ma ken wel nooit bereikt zal worden. v. B. Copyright R.D.P. GOED GEDAAN DIE IS ZilN CARRIERE OOK MISGELOPEN— maanden door Tjeerd Adema „Klaar?" vroeg Hails, met het ge zicht van een scheepskapitein, die op 't punt staat de laatste tros te laten losgooien. Ze knikten alle drie vriendelijk naar mevrouw Dekema, die hen uitgeleide had gedaan. Hans gaf een lange stoot op de claxon en wuifde amicaal tegen het boze hoofd van den referendaris, die voor het bovenraam verscheen om naar de oorzaak van de hinderlijke rustverstoring te kijken. Toen gleed de glimmende, grijze wagen de hoek van de straat om. HOOFDSTUK XXII Besluit Het dinertje in Heiderust, waarbij een vijf en twintigtal dames en he ren had aangezeten, was buitengewoon gezellig geweest. De gastheer had een dronk gewijd aan het jonge paar en Hans had, me de namens zijn meisje en haar moe der, openlijk hulde en dank gebracht voor alles wat zijn oom voor hen ge daan had. Ouwe Dirk had tussen Irma en haar moeder gezeten en zich zo onopval lend gedragen, dat hij geen ogenblik de bijzondere aandacht had getrok ken. .Men had hem algemeen aange zien voor een familielid van de bruid, dat er prijs op gesteld had, op het verlovingsfeest van het jonge paar aanwezig te zijn. De tafel was bedekt met een weel de van kristal en zilver, waartussen vazen met kleurige bloemen stonden. Alle heren waren in rok en de dames droegen een keur van toiletten. Vele bedienden zorgden voor de verwisse ling der schotels, er was een grote keuze van dranken en na elke toe spraak werden de glazen bijgevuld opdat er bij elke toast gedronken kon worden. Na het diner werden koffie, likeu ren, sigaren en sigaretten gepresen teerd en dronken de heren hun koffie in de bibliotheek, terwijl de dames zich Haar de grote salon begaven. Daarna begon het avondfeest waar voor een orkestje was gehuurd, dat, achter een groep palmen opgesteld, voor een strijkje zorgde. De gastheer leidde mevrouw Hoog- vorst naar de dansvloer, Hans volgde met zijn meisje, meerdere paren slo ten zich aan en, op de muziek van een langzame Wiener Walz, zwierden man nen en vrouwen in bonte mengeling over de spiegelgladde dansvloer. In de loop van de avond werd hier en daar een bridgeclubje gevormd en toen Hans in de naast gelegen salon keek, zag hij ouwe Dirk temidden van een kring belangstellend naar hem luisterende dames. Hij maakte er Irma op attent en zij keken elfeaar glimlachend aan. „Ik weet niet, wat hij allemaal ver telt," zei ze, „maar we kunnen hem toch niet opsluiten." Ze gingen terug naar de danszaal, waar zij nader kennis maakten met verschillende gasten, die allétvriende- lijkst naar diverse bijzonderheden van 't voorgenomen huwelijk informeerden. De oude mevrouw De Greeve, die op een half uur afstands een buitéhgoed bewoonde, kwam opgetogen op hem afstappen. „Die oude heer," zei ze, „och, nu is me de naam weer ontscho tenheeft ons verteld van zijn park. Enorm moet dat zijn." „Zijn park?" vroeg Hans ongerust. „Het moet fantastisch zijn," zei de oude dame. „Zo'n particuliere tuin is een kostbaar bezit. Ik heb meneer moeten beloven, dat ik hem binnen kort ééns kom opzoeken. Och. meneer Van Linschoten, wilt U altsublieft voor mij meneer's naam en adres nog eens noteren?" stadjes, die zo zeer hun sfeer behiel den, waar talrijke gevels van woon huizen getuigen van de bloei, waarin zij zich weleer mochten verheugen, terwijl raadhuizen, waaggebouwen eh poorten de schoonheidszin demon streren, die vroegere geslachten ver vulde. Dat alles hebt u vroeger mis schien niet zo opgemerkt, omdat u ge woon was eraan voorbij te snellen om ontspanning in den vreemde te zoe ken. Want zo ging het toch maar al te vaak, dat we het schoon in eigen land vergaten om het elders te zoe ken. En daarom kunnen de huidige omstandigheden in dit opzicht ten goede werken en de ogen van ons, Nederlanders, openen voor wat waard is gezien te worden door landgenoten en ook door de vreemdelingen. Het is thans bij uitstek de tijd om zich te realiseren, dat Nederland een toeristenland bü uitnemendheid is; benut daarom uw kansen! De geeste lijke en lichamelijke ontspanning, die wij allen nodig hebben om ons weer voor te bereiden op een jaar van in gespannen en vaak moeitevolle ar beid, kunnen we het best zoeken in een andere omgeving dan in die, waarin wij elke dag verkeren. Vacantie in een andere omgeving: dat behoeft niet 'te betekenen, dat men ver van huis gaat, want ook dag tochten in de eigen provincie zullen voor velen een openbaring zijn Voor het rijke schoon in ons land. De Ne derlandse Spoorwegen zijn duizend kunstenaars, die steeds kans zien een net van verkeersverbindingen te on derhouden, waardoor een paar hon derd vacantieplaatsen in ons land be reikbaar zijn. Er zijn 500 V.V.V.'s. Wie zich door dezeoverwegingen laat leiden, behoeft niet te vrezen, dat zijn vacantie „verloren" zal zijn. Hij kan overal in ons aan natuurschoon zo rijke en afwisselende land terecht. En mocht hij soms inlichtingen wen sen over een bepaalde streek of zit hij met moeilijkheden bij het maken van plannen: hij wende' zich tot een der vele V.V.V.'s er zijn er circa 500 in den lande die hem graag behulp zaam willen zijn bij het ontwerpen van vacantieplannen en die bereid zijn alle inlichtingen te geven. Zij geven betrouwbare hotel- en pensionadres sen en bovendien allerlei inlichtingen over tochtjes, bezienswaardigheden, zwembaden en alle andere dingen, die van belang zijn om een vacantie zo aangenaam mogelijk te maken. Bij iedere V.V.V. in Nederland is een lijst van alle V.V.V.-inlichtingenadressen verkrijgbaar en bovendien zal de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A. N. V. V.), Parkstraat 38 te 's-Gravenhage, op -aanvrage gaarne een dergelijke lijst zenden. De serie sportprijsvragen is ten einde. De tiende opgave, die verleden week werd geplaatst, heeft ons Weer een stroom in zendingen bezorgd, zo mogelijk nóg groter, dan van de vorige malen. Een ieder schijnt de laatste kans te hebben aangegre pen om mede te d.ngen naar de hoofdprijs of de vijf boeken, die als troostprijs worden uitgeloofd. Opnieuw heeft het lot beslist, wie deze week de gelukkigen zijn. De hoofdprijs Werd gewonnen door den heer C. Fuhrmann, Achterdam 31, Alkmaar. De vijf troostprijzen vielen ten deel aan: 1. B. Harjer, Weezenstraat 67, den Helder. 2. J. van Dorp, Vondellaan 50, Beverwijk. 3. Tj. de Geus, Twisk, K 181. 4. J. Lemmers, Nieuwpoórtslaan 16 II, Alkmaar. 5. Mevrouw Schoorl, Loet E 159, Schagen. In de loop van de volgende week zullen wij een belangrijke mededeling doen op deze plaats omtrent de toekenning van de tien hoofdprijzen. TWINTIG JAAR VOOR „KLOKKENPETER". De advocaat-fiscaal eiste voor het Maastrichts Bijzonder Gerechtshof een gevangenisstraf van 20 jaar tegen „klokken-Peter". (P. J. Meulenbefg uit Haarlem), die schuldig bevonden is aan de roof van 4000 klokken uit ver schillende provincies. „Natuurlijk, mevrouw," beloofde Hans en dadelijk daarop werd hij in beslag genomen door jonkheer Stinia van Sexbierum,' die niet uitgepraat raakte over de bezittingen van dien oudeh heerhoe heet meneer toch ook weer?die hem verteld had, dat hij elke middag in zijn biblio theek doorbracht. Neen maareen bibliotheek met vrijwel alle klassie ken, talloze naslagwerken, studiema teriaal op elk gebied en een Collectie belletrie, enorm gewoonweg, duizen den boeken en van alles wat er nieuw uitkwam moesten twee, drie exem plaren onmiddellijk bij de collectie gevoegd worden. „Ik wist niet, dat iemand zich zo'n luxe kon permitteren," zei hij ver rukt. „Meneer is een beetjeeh excentriek, als ik 1 het zeggen mag, maar ongetwijfeld een litterair man en hij moet wel puissant rijk zijn, dat hij zich een dergelijk weelde kan ver oorloven, Je kunt je zoiets haast niet voorstellen." (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3