Ex-Commissaris Maarleveld voor het Bijzonder Gerechtshof Door zijn opireden gingen vele mensenlevens verloren AGENDA Begroting der gemeente en gemeentebedrijven 947 Vergadering Componist van „De nieuwe tijd" en „De zwarte legioenen" voor het Tribunaal Voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem Is gister behandeld de zaak tegen Pieter Maarleveld, gedurende de oorlog w.n. Commissaris van Politie te Alkmaar, die er van beschuldigd werd, dat in zijn opdracht 18 personen be horende tot de Communistische Partij Holland of daarmee verwante rich tingen zijn gearresteerd en aan de Duitse autoriteiten zjjn overgeleverd. Tevens was hem ten laste gelegd, dat hij in het begin van 1942 te zamen met anderen te Oterleek R. H. Witteveen en diens dochter gearresteerd had op verdenking van het drukken van verboden lectuur en dezen, alsmede J. Edel aan de Duitse autoriteiten heeft overgeleverd. Het gevolg van deze handelingen is geweest, dat van de 18 gearresteerden 2 zijn losgelaten en 13 in gevangenkampen om het leven zijn gekomen. Wat de tweede arrestaties betreft zijn J. Edel en J. Witteveen door de Duitsers gefusilleerd en is Jeitje in een Duits gevangenkamp gekomen waaruit zjj door de Russen is bevrijd. Voor deze zeer ernstige zaak werden zeven getuigen gedagvaard, waaronder twee a décharge. „Ik was een temperamentvol politieman" HET HOF. Het Bijzonder Gerechtshof was als volgt samengesteld: president mr. Van Nieveld; raadsheren: jhr. mr. Molerus en mr. Eling Visser; proc. fiscaal mr. Fikkert. Bovendien hadden in het Hof twee hoofdofficieren zitting, een van de land- en een van de zeemacht. De zitting werd gehouden in een be trekkelijk kleine zaal, waar het Hof in een afgescheiden gedeelte achter een fraaie versiering van pilaren Was geze ten. t Met uitzondering van beklaagdes vrouw was er geen publiek aanwezig, wat waarschijnlijk zijn oorzaak vindt In het feit, dat het Bijzonder Ge rechtshof op vrij grote afstand van de stad is gelegen en dat de Arnhem mers den beklaagde niet gekend heb ben en voor deze zaak dus ook wei nig interesse hebben. De Arnhemse pers was vrij sterk vertegenwoordigd. Maarleveld, die door twee parketwach ters werd binnengeleid, maakte, nu hij niet meer in uniform was, een vrij sjo- felen indruk. Het zou spoedig blijken, dat hij nog weinig van zijn zelfbewuste houding had verloren. HET VERHOOR. Door de getuigen J. Schuitemaker en W. Chr. Speets werden uitvoerige ver klaringen afgelegd over de arrestaties van communisten of leden van aanver wante organisaties, welke in Juni 1941 hadden plaats gevonden. Het was hier vrijwel zo gegaan, dat in de zeer vroege morgen enige agenten en re chercheurs zich aan de huizen van de arrestanten vervoegd hadden en de mannen gelast hadden met hen mee te gaan. Soms was dat arrestatiebevel op gemoedelijke wijze gegeven, soms was de gemoedelijkheid ook ver te zoeken geweest. Aan de arrestanten werd me degedeeld, dat Duitsland in oorlog was geraakt met Rusland en dat het daar om ter handhaving van rust en orde noodzakelijk was, dat degene gearres teerd werden, die deze orde zouden kunnen verstoren. Uit de uitvoerige verklaringen van getuige Speets bleek, dat eerst huiszoe king werd gedaan. Daarna werden de mannêh meegenomen en na eerst aan hét bureau te hebben vertoefd In de vroege morgen naar het kamp In Sehoorl gebracht. Volgens, getuige Speets werd de bus streng bewaakt en de kampcommandant, de latere beul van Amersfoort, dankte dan bij de afle vering der gevangenen ook voor de goede zorgen. Getuige laakte het dat politiemannen aan dit alles hadden meegewerkt, die thans als getuigen décharge verschijnen Getuige Schuftemaker deelde mede, dat als verdachte verklaard had, dat deze mensen betrouwbaar waren ze zeker zouden zijn losgekomen omdat dit ook In Lelden geschied was. Waarschijnlijk was er bi) alle gear resteerden slechts één communist. De anderen waren bestuursleden van het N.A.S., behoorden tot de z.g. groep „Vrienden van de Sowjet Unie" of hadden vrijwel niets met dergelijke organisaties te maken. Getuige Vink kon niet gehoord wor den, daar hij in Nieuw Guinea vertoeft. Uit zijn schriftelijke verklaring bleek, dat verdachte op de zaken vooruit liep en dat verschillende vrouwen van ge arresteerden bij verdachte waren ge weest, die ze wegstuurde. Diverse verklaringen van vrouwen werden voorgelezen. Ze hadden ver dachte om vrijlating van hun mannen gevraagd en gezegd, dat dit geen communisten waren. Verdachte stuur de ze weg. Een vrouw, die zich tot den örtscom- mandant wendde kreeg daar te horen, dat dit een politiezaak was. GETUIGE a DéOHARGE. Getuige Vedder verhaalt, dat de politiemannen bevel kregen om vier uur 's nachts aanwezig te zijn om ar restaties te verrichten en de mannen naar het kamp in Sehoorl te brengen. De door verd. zelf gekozen verdedi ger, mr. Ballieux uit Heerlen, verzocht getuige te verklaren, dat verdachte ge zegd had, dat de mensen in opdracht van de Duitse politie moesten worden gearresteerd. Getuige antwoordde dat hém daar van niets bekend was. Hij heeft er niet aan meegewerkt de mensen uit te zoe ken. Eén der raadsheren: Heeft U niet ge protesteerd? Getuige wees er op, dat inspecteur Rijpma illeuaal Werk deed Kwam er van die zijde geen pro'est dan voer de men de opdrachten uit. Raadsheer: Maar U was toch niet blind met een chef als verdachte. Op een vraag van den procureur fiscaal deelde getuige mede, dat hy niet kan vertellen wat de inhoud van de opdracht was. Getuige verklaarde, verdachte In diens functie als politieman te kun nen respecteren. De recherche had weinig last van hem en kreèg niet veel opdrachten. Voorzitter: Was hij geen felle po- litiedrijver, die een wit voetje bq de Duitsers hoopte te krijgen? Getuige: Verdachte was stipt in het uitvoeren van zijn opdrachten. Ge tuige verklaarde niet hekend te zijn met de actie der vrouwen, die hun mannen trachtte los te krijgen. Zjjn indruk was, dat het maar van korten duur was en dat de mensen zelf het ook niet zo ernstig inzagen. De in het Hof zitting hebbende zee officier: U doet of het helemaal niet ernstig was. Vanwaar dan die strenge bewaking? U had hier niet aan moeten meewerken. Getuige zeide, dat hij êen passieve houding had aangenomen. Op een vraag van den procureur- fircaal of de arrestaties op instlgnatie van Duitse zijde geschiedden, zeide ge tuige dat hij daarvan niet op de hoogte was. Hij heeft de gevangenen afgele verd maar is zelf niet in het kamp ge weest. GETUIGENIS RECHERCHEUR VAN DEN BURG. Getuige rechercheur J. v. d. Burg, thans gedetacheerd bij de P.R.A., deel de mede, dat hij ook de opdracht kreeg des 's morgens vroeg mensen te arres teren. Het was hem niet bekend met welk doel. Hij deelde daarna enige bij zonderheden over de arrestaties mede. President: Wat dacht U toen U deze opdracht kreeg. U kende den commis saris toch en had kunnen begrijpen, dat U dit niet doen moest. Getuige zeide, dat hij het niet zo ernstig inzag. Als wij geweten hadden, dat er van deze mensen maar enkelen Zouden terugkeren, zou het wel anders zijn gegaan. Vele van deze mensen wa ren niet communistisch, dus ik dacht dat 't niet zo 'h vaart zou lopen. Een raadsheer: Had verdachte ook kunnen volstaan met twee of drie mensen te arresteren? Getuige: Dat weet ik niet. De toegevoegde zeeofficier: U kon toch aan het vroege uur van arresta tie wel begrijpen, dat het een ernstige zaak was. Getuige: Wij wisten van te voren niet wat er aan de hand was. De toegevoegde zee-officier: Dat had U wel kunnen begriinen. U doet nu erg zoetsappig, net of 't niets ia geweest. Een raadsheer! Arrestatie bete kende in handen van de Duitsers vallen. Dat had U kunnen begrijpen. Getuige: Wij wisten niet dat deze mensen naar Amersfoort zouden gaan. De verdediger: Deed verdachte geen moeite om de mensen vrij te krijgen? Heeft hij niet gezegd bij de S.D. niets te kunnen bereiken? Getuige: Dat is mij niet bekend. Op een vraag van den voorzitter deelde getuige mede, dat hij niet wist of Veen, die t.b.c. had, gearresteerd had moeten worden en door zijn op treden zou vrijgekomen zijn. De verdediger informeerde waarom ook iemand was aangehouden, die lid van de N.S.B. was. Was 't misschien zo. dat de gearresteerden op een zeker tijdstip bij' de Comm. of aanverwante groepen moesten zijn? Hieruit blijkt volgens verdediger wel, dat verd. stipt zijn opdrachten uitvoerde. VERHOOR VAN VERDACHTE. Verdachte verklaarde, dat de te ar resteren personen waren aangewezen door hun functies en trad daarbij in details over de diverse politieke groe pen. Men kan deze in het adresboek vinden. Het was een actie over het gehele land. De procureur-fiscaal: Maar o.a. heel de Achterhoek heeft dit gesaboteerd. Verdachte verklaarde, dat de S.D. ter handhaving van orde en rust de ar restaties wenste. Bij een bespreking had verdachte gepleit voor het vrij laten van de groep van hen, die anti- Russisch waren, maar het moest ge beuren. Toen heb ik mijn plicht ge daan. Ik besprak een en ander mei Vedder en Van den Burg. Ik heb de afloop van déze arrestaties niet voor zien en dacht, dat het niet zo lang zou duren. Zeker kon Ik niet ver wachten dat deze mensen In Duits land terecht zouden komen. Met Vedder en v. d. Burg heb ik nage gaan welke mensen wc moesten heb ben. Van de Burg zei, dat Veen er 1 niet bij hoorde en ik zei: laten we die man afvoeren. Daaruit blijkt dat ik wel degelijk een bespreking met hen had. Ook de N.S.B.-er is gearresteerd. Ik dacht dat de mensen goed behandeld zouden worden en gauw terug zouden zouden zijn. Het betrof een landelijke opdracht. Van der Wal was ziek en toen de opdracht was uitgevoerd keek II: ook niet meer naar hem om. We wa ren toentertijd nog te goeder trouw. Toen ik later studenten moest arreste ren heb ik gesaboteerd. Verdachte wees er verder op, dat hij veel vijan den had. Hij keek hoog op tegen de N.S.B.-rechters en voelde zich daardoor ook gesteund in zijn opvattingen. Er zijn aldus verd. zaken waar in ik niet 2uiver sta, maar wel in deze zaak. Ik heb me later zelf aangegeven maar ben getrapt en gehoond door mensen, die vroeger bij mij kwamen om bevorderd te worden. De vrouwen van deze mannen heb ik niet onheus behandeld. Ik had een te klein corps er» stond machteloos. Getuige Sohuitemaker interrum peerde dat er, vergeleken bij de Lan- gedijken, in Alkmaar veel te veel men sen gearresteerd werden. Verdachte zeide, dat 't om de centra ging. De toegevoegde overste: dus toch niet landelijk? De procureur-fiscaal zeide van com missaris Borstlap gehoord te hebben, dat de opdrachten in diverse ge meenten gesaboteerd werden in 't bijzonder in de Achterhoek. Zo had 't in Alkmaar ook gékund. Verdachte deelde mede, dat hij voort durend contact had met Amsterdam waar besproken werd hoe men in moei lijke gevallen moest handelen. Hij was w.n. Commissaris van Politie en ver wachtte iemand anders in deze functie, maar die kwam niét. Verdachte ging vervolgens ift diepere beschouwing over degenen, die z.i. gearresteerd moesten worden, waarna overgegaan werd tot de tweede aanklacht. DRUKKER VAN ILLEGAAL BLAD GEARRESTEERD. Getuige Jellie Witteveen uit Oterleek verhaalde hoe haar vader en Zij gear resteerd werden omdat haar vader voor een politieke groep het illegale blad „Spartacus" drukte. Zij zelf is in een concentratiekamp geweest. Haar vader, Edel en v. d. Graft, de verloofde van haar zuster vonden de dood. Er zijn bij deze actie 8 mensen om het leven gekomen, w.o. Sneevliet. Er kwam 's avonds laat in haar huis een groep politiemannen, wg>. ver dachte, ter Horst, Hoogeweg en ten Benzei benevens twee Duitsers. De Duitsers wilden haar niet meenemen, maar verdachte, die haar vader ver hoord had, zei: je vader zegt, dat je wel meegewerkt hebt. Verdachte had dit eerst ontkend maar gaf hét na deze woorden tóe en werd toen ge arresteerd. Ter Horst vond de illegale bladen. Getuigde zeide dat haar zuster die in Alkmaar werkte op het bureau was ge roepen en afgeblaft werd. Voorgelezen werd een verklaring over het gebeurde van mevr. Witteveen Verdachte ontkende Edel gearresteerd te hebben. Getuige H. Vierstra Rijkspolitie te Oterleek deelde mede in Februari '42, 's avonds laat opgebeld te zijn dat hij door verdachte en dlenB mannen be zocht zou worden. Men zocht een wit huis en daarvoor kwamen er maar twee in aanmerking. Toen verdachte hoorde, dat tn het ene een drukkertje woonde omhelsde hl) de Duitsers van bliidschap omdat hij gevonden had wat hy zocht. Verdachte: dat een politieman een dergelijke Verklaring aflegt is treu rig. Waarom zou ik de Duitsers om- helsen? Getuige verhaalt hoe hem gelast werd de weg te wijzen. Zelf is hij bij Witteveen niet binnen geweest. Verdachte: de Duitsers hadden ons er eerst buiten gehouden. Door Ger ritsen kregen ze Edel en daarna kwa men ze bij ons om assistentie. Het ging om een perceel, gelegen aan Wa ter. Daarom ging verdachte naar de Schermer. Hij kwam eerst bij êen bo de. dié hem naar Vierstra verwees. De procureur-fiscaal: weet U niet, hoe ze aan dat witte huis kwamen? Getuige: hêèn. Beklaagde: ik ben een temperament- Vol politieman, maar ik heb de zus ter van Jellie niet afgeblaft en me niet met haar bemoeid. Ik was niet zelfstandig. President; U had uw mond kunnen houden. Verdachte betreurt het, dat er niet ftieer mensen van de S.D. zijn gehoord. De toegevoegde zee-offieleri Bij de arrestaties in 1941 zei U, dat U niét wist, dat ze ernstige gevolgen zou den hebben. Dit speelt zich af in 1942, toen wist U dat wel en toch stelde U een scherp onderzoek in en sleepte Jeitje er bij. U wist, dat hun leven op het spel stond. Verdachte zegt. dat Hoogeweg te zelfstandig optrad en ontkende nog maals. dat hij enig deel had in de arrestatie van Edel. Hij zeide Ten Benzei, die zich op ergerlijke wijze gedragen had, ook niet te willen spa ren. Langzamerhand aldus verdach te begint de naam Maarleveld een klank te krijgen, die mij niet aanstaat. Ik kreeg nooit een bedank je van de S.D. Ik was fout; maar nooit fanatiek of enthousiast over S.D.-zaken. Toen mH werd me»fre- deeid, dat er In een kerk in N.- DONDERDAG. Gem. Muaiektiiin, 2,30 uur: Ned. Var. van Huisvrouwen. BIOSCOPEN. Harmonie Theater: „Obsessie", 18 jr., 8 uur. Victoria Theater: „Voortvluchtig", 18 jaar, 8 uur. Cinema Amerlcain: „Mannen zonder vleugels, 18 jaar, 8 uür. Alkm. Bioscoop Theater: „Zeeduivels" 18 jaar, 8 uur. Gemeente Museum (ingang Brêedstr.) tot en met 15 Juni: elke dag schil derijententoonstelling Graadt van Roggen. Dag. 10—12 en 2—5 uur. Zondag 25 uur. VRIJDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Toneeluitvoering „Er komt een vriend van avond". BIOSCOPEN: Harmonie-Theater, 8 uur: Zoals de ou den zongen. (Tot 14 jaar onder ge lelde). Zaterdag 7 en 9,30 uur. Victoria-Theater, 8 uur: En toen kwam Jones. (14 jaar). Zaterdag 7 en 9,30 uur. Cinema Amerlcain, 8 uur:* Gekke toe risten. (Alle leeftijden). Zaterdag 7 en 9,30 uur. Alkm. Biosc. Theater, 8 uur: Hij is voor den bakker. Soharwoude wapenvoorraden zouden zjjn, wat Bos en Ruiter verrieden, heb ik de S.D. gezegd, dat 't een opgeblazen zaakje was en ér is niets gebeurd. President: heeft de verblijfplaats van den drukker opgespoord en U kon weten wat deze mensen te wachten stond. Verdachte: ik was er alleen maar bij als hulp. President; U had kunnen weten, dat deze mensen de kogel zouden krijgen. Verdachte: ik had een andere hou ding kunnen aannemen. De proc.-fiscaal: U had kunnen waarschuwen. Verdachte zette zijn omstandigheden uiteen. Hij stond voor zijn verant woordelijke taak en memoreerde ook zijn beëdiging. Ook de Ned. regering wilde geen chaos. „Spartacus" was een blad van de revolutionnaire richting. In Alkmaar aldus verd. hadden wij de Duitsers niet nodig. In andere steden werd wel een steunpunt van de Duitse politie gevestigd. De Proc.-fisGaal: omdat de Duitsers U vertrouwden. Als èr wat gebeurde was U er. Verdachte: ik heb ook goeie din gen gedaan, dat kunt U in mijn dos sier zien. Ik heb den zoon van Ved der uit Duitsland gehouden, De S.D. had een rapport tegen mij. omdat ik gezegd had, dat wü geeh knecht jes waren. President: wat deed U bij de dok tersarrestatie. Verdachte ik was er hy in Heiloo. De mensen waren binnen enkele da gen terug. President: dat was uw schuld niet. Verdachte: ik heb nooit mêegê- werkt om Iemand te vermoorden. De President: en Witteveen dan? Ik zie 't verschil niet In. Verdachte: ik zag niet, dat ik fout was. De toegev. Zee-officier: Was U In Alkmaar een geziene figuur? Verdachte: neen. Zee-off.: Dan Wist U het ook Wel. Verdachte haalt nog een distributie kwestie aan, dte bulten hem om ls ge gaan. De grote nood aldus verd. van alle Ned. politie-ambtena'-en. die verkeerd waren en gevangen zitten, ls bekend. De stafchef komt voor hét tribunaal. President: dat heeft hier niets mee te maken. DE PROCUREUR-FISCAAL Alvorens zijn requisitoir te houden, zeide de proc.-fiscaal er waarde aan te hechten, dat nader onderzocht wördt door wie en op welke wijze de ar restatie der comm. groepen moesten geschieden. De verdediger had hetzelfde verzoek en wenste mede een nader onderzoek naar het karakter en de antecedenten van den verdachte. AANGEHOUDEN Het Hof beraadde zich daarover en na terugkeer uit de raadkamer deelde de president mede, dat het door den Proc.-fiscaal gevraagde on derzoek zal geschieden. Hoewel het Hof daarvoor blijkbaar niet veel gevoelde, drong de verdedi ger op een psychiatrisch onderzoek aan. Een en ander zal nader worden be keken. De zaak werd daarna voor onbe paalde tijd aangehouden. Ten slotte Vroeg verdachte hem in êen kamp te plaatsen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen tér onênbare kêh- rls, dat de begroting der gemeente en de begrotingen voor de afzonderlijk beheerde takken van dienst der ge meente voor 1947 op de secretarie van 12 Juni 1947 af voor een ieder ter lezing liggen en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Alkmaar, 11 Juni 1947. Burgem. en Wethouders voornoemd, G. v. Slingerland, Lo, Burgemeester R. Veendorp, Secretaris Demotex". Maandagavond 9 Juni had in Pavil joen Kinheim een vergadering plaats van de Bond van Textiel- en Mode handelaren in Nederland, kortweg ge noemd „Demotex", om te komen tot het oprichten van een afdeling Noord- Holland Noord. Na een openingswoord van den voorzitter van het voorlopig comité, den heer Krêijermaat, waarin deze uit voerig doel en werkwijze van de Bond uiteenzette en wees op de wel zeer moeilijke taak, die de textielhan delaars nu en in de toekomst hebben zullen, reden waarom aaneensluiting zeer noodzakelijk is, hield de heer Driessen, secretaris van het hoofdbe stuur, eén inleiding, waarin deze heer Wees op de moeilijkheden, waarin de handel in textielwaren door de zeer slechte bevoorrading en gebrek aan grondstoffen, gekomen was. Om aan deze moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden moeten de handelaren zich aaneensluiten, opdat zij zich gezamenlijk teweer kunnen stellen hiertegen. Hij wees in dit ver band o.a. op andere organisaties, die reeds met succes werken. Na deze inleiding werd besloten tot oprichting van de afdeling en over te gaan tot het verkiezen van een be stuur. De héér Kreijermaat voorzitter en de heer Roest, Herenweg 59, Heiloo, secretaris werdén. De heer Jansen van de vakgroep Detex hield hierna een lezing over de herbevoorrading en prijs-berekening voor de textielhandel, waarbij hij op Zèèr duidelijke en prettige wijze over de diverse moeiiykhcden in het tex- tielvak sprak. Na zijn causerie werd hij bestormd mêt vragen van de aan wezigen, die hij alle op zeer duide lijke manier beantwoordde, hetgeen geen verwondering mag wekken, daar de heer Jansen een lopende encyclo paedic is op textielgébled. Na de rondvraag, die nog vele pun ten opleverde, sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering, na de leden opgewekt te hebben de afdeling tot één der bloeiendste in den lande te maken. WIE MISTDAT? Bij de afdeling Kinderpolitie alhier zij" inlichtingen te bekomen ovèr twee auto peds en één kinderfietsje, die zijn gevon den «n uit het water opgevist. Het was wel een hele lange lijst van beschuldigingen, welke giste renmorgen voor de eerste kamer van het Tribunaal te Alkmaar, on der voorzitterschap van Mr. A. Schenkeveld, ten laste werd ge legd aan W. H. A. Fr., musicus te Alkmaar. In 1946 was hij voorwaardelijk bui ten vervolging gesteld, maar er was een nieuw proGes-verbaal ingekomen. De verschillende feiten nagaande, vroeg de voorzitter: Waarom werd u lid van de N.S.B.? Fr.: Ik Wilde mij omstreeks 1934 meer politiek oriënte ren en sloot mij aan omdat de N.S.B. tot Ideaal had het Nederlandse volk werkelijk tot een geheel te maken. Op 28 November 1940 werd u lid van de Nat. Soc. Arbeidskern. Wat was dat? Fr.l Een soort arbeidsfrontje. Vervolgens kwam het "ei- aan de orde, dat Fr. zanginstructeur en mu ziekleider was bij de N.S.B. en de W.A. Hij schreef toen o.a. de W.A.- mars „De nieuwe tijd". Reeds eerder waren diverse jeugdstormliederen en andere muziekstukken van zijn band verschenen o.a. „De zwarte legioenen". Hij was lid van het N.A.F. en vroeg de bemiddeling aan van banheer Jan sen om in aanmerking te mogen ko men voor het dragen van een z.g. ere teken. De aanvraag werd aan Van Geelkerken doorgezonden en.. Fr. kreeg het lintje over de post toege stuurd. Gelukkig was hy er Mussert niet persoonlijk voor gaan bedanken. HET AANBRENGEN VAN VOL GER EN KOUWENHOVEN. Kort na de Inval van de Duitse» In ons land verscheen in Volk en Vaderland een oproep om de adres sen bekend te maken van agitators tegen de N.S.B. Fr. ging hierop in Tribunaal deed uitspraak. De Tweede Kamer van het Alkmaarse tribunaal deed heden de volgende uit spraken: Jan S. te Egmond aan Zee, interne- rin, 2 jaar en 4 maanden tot 11 Sep tember 1947. Nioolaas van M. te Hoorn, interne ring 2 jaar en 6 maanden tot 23 Nov. '47 Marlnus W. te Medemblik, interne ring 2 jaar en 3 mnd tot 7 Aug. 1947. Alle beschuldigden werden uit de rechten ontzet, terwijl het beheer over hun vermogen eindigt per 1 Oct. 1947. In de zaak tegen Gerrit C. te den Burg werd een nader onderzoek gelast, terwyi Jacob D. uit Graft werd ver oordeeld tot internering gelijk aan de detentie en Verbeurdverklaring van 5000 gulden. Het vermogen-beheer eindigt op 1 September 1947. Tenslotte werd uitspraak gedaan te gen de voormalige officier van justi tie de Brueys Tack, op wiens vonnis van 2 y, jaar internering en verbeurd verklaring van 10.000 gulden, uitgespro ken door de Eerste Kamer door de Hoge Autarlteit het fiat was geweigerd. De Tweede Kamer bevestigde het bovengenoemde vonnis d.d. 8 Jan. 1947 en besloot de betreffende stukken nog heden aan den H. A. op te zenden. Circus Mikkinie-Strassburgw. naar Alkmaar. Het bekende Nederlandse Oir™. Mikkenie Strassburger zal nu vele jaren ook weer op zyn toumee door Nederland enige dagen te AH. maar verblijven en daar op Zatcrij, 21 Juni zyn première geven. /ff( circus biyft vier dagen en zal ,tJ[l_ der twijfel zeer veel belangstel^" trekken uit Alkmaar en omgevi^ omdat het alweer zo lang gelej,j is, dat een circus van grote repuq, tie deze stad bezocht. In geheel Noord-Holland en dus ojj in Alkmaar is men van ouds liefhe, ber van mooie paarden: welnu in stallen van Strassburger staan er dan 80 stuks, waaronder de interna'.-, naai vermaarde 12 Friese hengs!» de 6 Zeeuwse hengsten en de Gelifc. se paarden. Maar behalve deze pa den bezit het circus nog een grote c lectie andere dieren, waaronder gers, beren, olifanten, kamelen, medarissen, lama's en apen. Op de wijze is het dierenbezit van het c cus weer op vooroorlogs niveau g komen, wat zowel voor oud als jo< zeer interessant is. Ook het verdere programma is vat een grote afwisseling. We vinden een troep goede Belgische clow- Franse artisten, dan de vliegende tra peze, Italiaanse kunstwielrijders et Nederlandse acrobaten. Jocky's, lasso-, werpers en andere topnummers uit dei internationale artistenwereld voltooi-1 en het programma. Circus Mikkenie Strassburger heeft dan ook tot dusverre in alle steden waar het speelt uitverkochte huizei en dit zal ook wel te Alkmaar het gt. val zijn. Goede verlichting in de grote vier. master, die plaats biedt aan meer da 3000 personen, een vlotte regie onda persoonlijke leiding van Karei Strasi, burger en 'n goede circuskapel, schep, 'pen de bekende circussfeer, die k een goed circus behoort. Het circe komt Uit Hoorn. Als bijzonderheid ka nog vermeld worden, dat het cireul dit seizoen ook weer het vaste eit cusgebouw te Scheveningen zal t: spelen, waardoor een vooroorlo traditie hersteld wordt. De naam Mikkenie-Strassburger randeert het beste van het beste, dat Alkmaar en omgeving op circ gebied enige dagen van klassi amusementskunst te wachten staat Vervolg Stadsnieuws pagina en bracht Kouwenhoven, destijds voorzitter van de plaatselijke aide- ling van de 8.D.A.P. en gemeente raadslid aan. Hy noemde K, een verrrader en agitator. Ook A. Vol ger, destyds voorzitter van de E.D.D., werd aangebracht. Fr. bekende, dat hij van een en an der veel spijt heeft. Volger was des tijds een collega van hem en zou hem op een geraffineerde wijze aan ie, kant hebben gezet. Kouwenhoven had ih de oorlogsdagen de opmerking maakt, dat het niet zo erg zou zijt als Fr. een kogel kreeg. Een en anJ had bij Fr. kwaad bloed gezet. H schreef de brief op 25 Mei 1940 het was hem toen nog niet bekt dat het zeer ernstige gevolgen zich kon brengen. Ik schaam mij dood, dat ik die b geschreven heb, aldus Fr. Verder kwam nog uit, dat bij arrestatie een groot aantal Duitse nazi boeken te zijnen huize w aangetroffen, o.a. „Schönheit der beit in Deutschland" (Voorzitter:) ker in de gaskamers) „De Jodet' Nederland" (Voorzitter; Dus H schandeboek had u ook). Men vond nog veel meer in in woning: twee portretten van Hi* twee oorkonden ontvangen van»? het feit. dat hij gedurende de w dagen van 1940 gearresteerd was ft weest, een portret van Mussert en t* N.S.B.-vlag. Op 18 September 1944 sloot hij gedwongen aan bij de landwacht, w* werd na drie weken afgekeurd. door de Haarlemse landwacht I# pikte fiets Werd bij Fr. thuis as# troffen en bij zijn arrestatie in teW genomen. De echtgenote van Fr. was w® gedagvaard. Ook zij was lid v:n N.S.B. geweest evenals de vijl twintig-jarige dochter. Mr. Mlnderop uit Amsterdam als pleiter voor Fr. op. Hij schetste politieke situatie van Nederland in dagen van de oprichting van de N S. Ook verdachte behoorde tot de drogenen. Bovendien kon hij zijn zikale hartstochten uitleven in de ziek. In verband met het feit, dat reeds 14 maanden gedetineerd was zijn inboedel in beslag is genos* verzocht de raadsman de uiterste mentie. Uitspraak 25 Juni a.s. EEN LICHT GEVAL. F. F. S„ chauffeur te Alkm"! werden enige feiten ten laste gelei die stuk voor stuk van heel weto betekenis waren.Zo had hü zich door een zekere R. laten overhak om sympathiserend lid van de N.S te worden. Hij bleef dit slechts Weken en bedankte toen weer. 0 betaalde hij nooit contributie en zich aan dienstneming bij de N.S-K te onttrekken. Wel werkte hü bij aantal 'weermachtsaannemers, wa, hoevéle niet N.S.B.-ers deden dat o« en hoorde er nooit iets van. Bon' dien had hij in die functies nog k gezien een radiotoestel te laten branden en een kabel door te snij Uitspraak in dez<- zaak eveneens Woensdag 25 Juni a.s.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2