3 hoogspanning KLEINE VROUW DB PAMPUS -PIRAAT veroorzaakte grote oorbg Onsterfelijk boek Franse smokkelaars in staking. Verneig Stad en omgeving Filiaalhouder schoenenzaak aangehouden Explosie te Egmond aan Zee Schoor!- Schoorlse kermisregen. De Rijp. Groot Nationaal Muziek Concours Berger Kunstkring presenteert Himlaspelet. Hensbroek Marktberichten Feuilleton C maanden DAMRUBRIEK Joseph, joups la boum door J. D. VAN EXTER onder. gelach van het publiek heeft de piraat zun pistool getrokken en marcheert nu met zun assistent oe zaal uit... rikki's speurders! n- stinct wordt echter opsewekt b'j het horen van eeh bekende stem. rt mag ik u 1 verzoeken ZO, nu gaan WU eeh ogenblik uit de zaal. „De Negerhut" werd een fantastisch succes (Slot) In Januari 1851 nam zij deel aan het Avondmaal in de kerk te Brunswick, waar haar man tot pro fessor was benoemd. Eensklaps, als of het toneel voor haar ogen werd afgebeeld, zag zij de scène van Oom Tom's sterven. Onmiddellijk na haar thuiskomst greep zij pen en papier en schreef op, wat als een machtig visioen tot haar was ge komen. In April had zij het eerste hoofd stuk van haar boek gereed en zij zond dit naar de redactie van de „National Era" te Washington. Het verhaal, dat zjj op 5 Juni 1851 in dit blad begon, werd in April 1852 voltooid. De intense belangstelling, die het wekte, de vragen, die tot de auteur werden gericht, om meer feiten en details, de ontelbare aan moedigingen om voort te gaan met haar zo prachtig aangevangen werk en bovenal dé groeiende overtui ging, dat zij een hoge en heilige roeping te Vervullen had. deden haar arbeid uitgroeien tot een over weldigende aanklacht. Voor de publicatie in de „Era" ont ving de schrijfster een honorarium van 300 dollar. Het verhaal had ondertus sen de attentie getrokken van John Jewett, een Bostons uitgever, die on middellijk een bod deed om het in boekvorm te doen verschijnen. Hij bood mevr. Stowe de helft van de winst, indien zij ook de helft van de onkosten wilde dragen. Deze offerte werd door prof. Stowe geweigerd, die zei, dat hij te arm was om enige risico te kunnen lopen; en tenslotte werd overeengekomen, dat de auteur 10 zou ontvangen van elk verkocht exem plaar. Er was geen reclame gemaakt voor het boek; de crltiek zweeg het dood, maar op de dag van verschijning was alles in rep en roer op de uitgeverij. Op die 20ste Maart 1852 was de eer ste druk van 6000 exemplaren reeds aanstonds uitverkocht. Binnen een week drukten drie grote persen 24 uur per dag aan Harriet's boek; er waren 100 binders mee bezig; drie papierfabrieken werkten alleen maar voor Jewett. Het honorarium, dat Harriet kreeg voor de verkoop in de eerste drie maanden was 10.300 dol lar. Een jaar na de verschijning wa ren er 305.000 exemplaren verkocht en het boek werd nog even hard gevraagd als in de eerste tijd. DE WERELD VEROVERD. De Wegerhut werd spoedig in een tiental landen zonder dat er toe stemming voor was gegeven nage drukt; het werd in evenveel talen ver taald. De onderdrukte volkeren in Europa beschouwden het ook als het hunne; zij zagen er een schildering in van hun eigen nood. Op 15 April werd het zwijgen der critiek verbroken. Op die dag wijdde het op een na belangrijkste blad van New York, „Independent", een bespre king van anderhalve kolom aan de Negerhut. De lezers werden opgewekt het boek over de gehele wereld te ver spreiden. De rest van de pers sloot zich hierbij aan. Longfellow oordeelde: „De Negerhut is een van de grote triom- phen in de annalen der literatuurge schiedenis; veel groter nog is df triomph van zijn morele uitwerking:" Wittier schreef: „Tienduizendmaal be dankt voor uw onsterfelijk boek." Tot ieders verrassing kwam de eer ste aanval tegen het boek uit het Noor den. Harriet had begrepen, dat zij de zonde der slavernij niet alleen op re kening der Zuidelijke staten kon schrij ven, want de katoenplantages leefden door de slaven en hierin zat zeer veel geld uit het Noorden. IN HET ZUIDEN VERBODEN. Tot op dat ogenblik was de Neger hut alleen maar 'n polemisch boek ge weest, dat zowel in het Noorden als in het Zuiden vrij circuleerde en over al aanhangers kreeg. Maar ineens werd het boek in de Zuidelijke staten verboden. Het werd gevaarlijk een exemplaar te bezitten. Moeders in die staten begonnen hun kinderen te vertellen, dat Harriet een boze heks was. De schrijfster kreeg anonieme dreigbrieven, waarin zij werd uitgemaakt voor de aanstichtster van een slavenopstand. Beide partijen begrepen thans, dat De Negerhut niet zo maar een boek was, maar de lont, die een van de pijlers der republiek in de lucht kon laten vliegen. De propaganda van Har- riet had de haat tussen de partijen aan gewakkerd, de uitbarsting kon niet achterwege blijven. Veertig jaar later schreef Kirk Monroe over de plaats van De Ne gerhut in de geschiedenis het vol gende: „De afschaffing der slavernij kon niet door een mens worden be werkstelligd en dat werd zij ook niet. Zij was het gevolg van de sa menwerking van allerlei factoren..., de grootste en verststrekkende in vloed had echter De Negerhut van Oom Tom, het boek dat op drie na de grootste oplage ter wereld be reikte. Toen Harriet Beecher Stowe op 1 Ju li 1896 stierf, rouwden duizenden ne gers. En ook dit jaar maken zij hun traditionele pelgrimstocht naar het graf van hun beminde voorvechtster. In het plaatsje Urrugne in het Baskenland heeft de dorpsom roeper het volgende bericht ter kennis der inwoners gebracht: „De bevolking wordt ervan In kennis gesteld dat gezien de hui dige omstandigheden de smokke laars vandaag en morgen in sta king zullen gaan" Deze staking heeft uitsluitend betrekking op die personen, die clandestien de grens overschrijden voor het aankopen van wijn, chocolade en andere zaken voor huishoudelijk gebruik. De smokkelaars van groter allure, die zich bezig houden met de export en import van auto's, ban den of vee hebben een dergelijke mededeling niet gedaan. Door de recherche is aangehouden de S4-jarige filiaalhouder van een schoenen- verkcopbedrijf alhier, wegens verduiste ring van een hoeveelheid goederen, sok jes en schoenmakersmateriaaa ten na dele van het bedfijf. In deze zaak is tevens proces-verbaal epgemaakt tegen een lid van het perso neel, zijnde mede schuldig aan deze feiten. DAT LIEP NOG GOED AF Gieterenmiddag was de 62-jarige schil der R. staande op een ladder bezig de raamkozijnen van een perceel aan de Ni- colaas Beetskade te schilderen. Hij viel vhn zijn ladder. Zijn val werd gebroken door een voor het huls staand tocht scherm. Hi| werd gewond aan het hoofd, door de politie verbonden en naar zijn woning vervoerd. De huisarts heeft hem verder in behandeling genomen. BONNEN VOOR 6 EENHEDEN KOLEN In aansluiting op de vorige medede lingen in de dagbladen deelt de Vak groep Detailhandel in Brandstoffen, na overleg met de Districts-adviseur van het Rijkskolenbureau mede, dat de handel slechts tot een gering per centage met anthraciet wordt bevoor raad. Dientengevolge kan de hpndel ten hoogste slechts drie eenheden ant hraciet en of ess nootjes en drie een heden andere soorten, bestaande uit eierkolen, cokes of briketten afleve ren. Nogmaals wordt het publiek drin gend veraocht de geldig verklaarde bonnen ten spoedigste bij de handel in te leveren, daar anders de kolen- Voorziening ernstig in gevaar komt. EK KOMT EEN VRIEND VANAVOND Dit stuk behoort ongetwijfeld tot de meest succesvolle van het toneel seizoen en het is daarom toe te jui- ohen dat de toneelliefhebbers nog één maal in de gelegenheid worden ge steld, dit boeiende en sterk gespeel de stuk te zien. Morgen heeft de laat ste opvoering te Alkmaar plaats in het Gulden Vlies. Dinsdagmiddag heeft zich bij het rui men van bunkers te Egmond aan Zee een Zeer ernstig ongeval voorgedaan. Waarschijnlijk tengevolge van het gebruik van een te zware springlading werd een abnormaal groot stuk steen weggeslingerd. Het zesjarige meisje E. van de uit Indië gerepatrieerde fa milie Elshoven, werd hierdoor zeer ernstig gewond. Zij werd naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar overge bracht, waar het gisterenmorgen aan de bekomen verwondingen is overle den. Wij tekenen hierbij aan dat een der gelijke geschiedenis hier reeds eerder is voorgekomeh. Een bro) steen vloog toen zover en was zo zwaar, dat het een dak van een woning vernielde en In een slaapkamer terecht kwam. De mensen waren juist opgestaan, anders had het ook toen wel minder goed kunnen aflopen. Een en ander mag wei eens geducht onderzocht worden. Men kan beier een dag langer aan het slopen van de Westwall werken dan het risico nemen dat er mensenlevens door verloren gaan. Laat men zijn maatregelen tref fen opdat herhaling hier of ergens an ders voorkomen wordt. Schoorlse kermis.... regen, heet het in de volksmond. Wie gedacht had, dat men de regenmaker zou kunnen ver schalken door de kermis nu eens een week eerder te houden dan inde Enk- huizer almanak was aangekondigd, zag zich bedrogen. Pluvius hield zich aan de traditie en gooide roet in het eten of beter ge zegd, water In de kermis, tot groot na deel van de exploitanten van de vele kermisvermakelijkheden. Dure stand plaatsen, de centen van de bezoekers zoetjesaan op en dan nog slecht weer. Intussen kwamen er toch nog Velen een kijkje nemen. Er was Weer over vloedig gelegenheid voor kermispret: iuchtschommel, zweefmolen, spin, ston den klaar om hun slachtoffers in ra zende vaart rond te slingeren, een Nim rod kon zijn hart ophalen in de schiet tent, een stevige knaap kon zijn teveel aan kracht lozen op de Kop van Jut, enz. En bij dit alles zorgden koek-, paling- en andere kramen voor de in wendige mens. De dansvloer had niet te klagen over gebrek aan belangstel ling en was een welkom toevluchtsoord bij een regenbuitje. Maandagavond trad het cabaretgezelschap „Elck wat wils" op In „De Rode Leeuw" en vermaakte daar de volle zaal met zijn kleinkunst. Poppenkast en draaiorgel deden de zaal weer daveren van de lach. „Doreas" hield, der traditie ge trouw, gedurende de kermis weer haar driedaagse tentoonstelling van handwerken in de kerkekamer van de Ned. Herv. Kerk en mocht zich ver heugen in een druk bezoek. Hier kon den de dames hun hart ophalen aan al het mooie, dat vaardige handen hadden getoverd. De tweede dag was alles reeds uit verkocht en de loodjes vlogen weg, zodat deze nuttige vereniging weer kan voortgaan met het verlenen van hulp en steun aan ouden en zieken. UITSLAG VISWEDSTRIJD. Het Rijper Vlscollege „De Hengelaar' hield Zondag jl. een wedstrijd op baars. Er waren 24 deelnemers en er werden gevangen 10 bovenmaatse en 83 onder maatse baarzen. De winnaars waren: P. Middelkoop; T. Klompenmaker; Jb. Plukker; H. Klompenmaker; D. Pol man; J. van Tol; N. Zomerdijk; J. iaam en p. van Houwelingen. Gomden Jwbflewn Bergens Harmonie Een in dit nummer voorkomende ad vertentie kondigt het gouden feest van Bergen's Harmonie aan. Drie Zonda gen en enkele andere dagen zullen de feestklanken klinken in Bergen en zul len de vrolijk wapperende vlaggen ge tuigen van de liefde van de inwoners voor hun korps. Het grote aantal be schikbaar gestelde kransen, lauwer takken en medailles getuigt wel van het medeleven van de burgerij. Ook H.M. de Koningin gaf blijk van Hare belangstelling en stelde een fraaie leg penning beschikbaar. Van den Com missaris der Koningin in Noord-Hol land mocht de jubilerende vereniging eenzelfde bewijs van belangstelling ontvangen. Zondagmiddag om 12 uur zal het festival worden geopend met een mars- wedstrijd. De deelnemende korpsen zullen hun vrolijke marsen doen ho ren rond de Hertenkamp, 's Namid dags begint de concertwedstrijd op het Maesdammerhof. 9 Korpsen zullen daar kampen om de eer. Aan de vooravond van dit festival biedt de jubilerende vereniging de muziekliefhebbers een concert aan op het concoursterrein. Degenen, die het voornemen hebben meerdere concerten bij te wonen, worden er op gewezen, dat er door lopende kaarten voor het gehele con cours verkrijgbaar zijn, wat niet al leen een gemak betekent, maar ook financieel voordeel oplevert. Na de drie voorstellingen: Zesde etage, Antigone en Het Huis aan het Moeras heeft het bestuur van de Ber ger Kunstkring besloten de nog res terende gelden te besteden aan een vierde avond en wel Dinsdag 17 Juni a.s., waarop in de nieuwe bioscoopzaal van „De Rustende Jager" zal vertoond worden de exclusieve Zweedse film „Himlaspelet". Het bestuur vertrouwt, dat dit plan de volle instemming zal hebben van de leden, die dan tevens in de ge legenheid zijn, kennis te maken met dit naar de hoogste eisen des tijds in gericht bioscooptheater. De film. die eenparig door de pers beoordeeld wordt als een der zeer weinige films, die als kunstwerk op één lijn staan met het beste Wat enige andere kunst creëren kan. die geen toneel filmt, geen ballet of Wat ook, maar die werkelijke filmtaal spreekt en die antwoord geeft op de eeuwige vraag: Is film een nieuwe kunst? En daarom mag het vertonen van deze film „de" grote gebeurtenis óp filmgebied sinds de bevrijding ge noemd worden. Het is een aaneenschakeling van op namen, die deze film doen worden tot een der mooiste en zuiverste films. Een gedicht in filmvorm. En luister vooral naar de begeleidende muziek, een telkens terugkerend koraal is een der leidmotieven, hemelse melodieën, zuiver ontsprongen uit een andere we reld die de weg naar de hemel doen vinden. Vandaar de naam Himlaspelet, het spel van de hemel. Indien er nog twijfel mocht bestaan, of de film voor het Christendom ooit wezenlijk van innerlijke betekenis kan zijn, dan wordt het door dit product van Zweedse oorsprong met nadruk bewezen. Hier is een film, waarvoor Iedere Christen Zich vooral in deze tijd moet interesseren. Nu de plannen voor het komende speelseizoen. Het bestuur heeft voor het komende seizoen reeds met twee gezelschappen gecontracteerd. Op 7 October en 25 November komt Comedia met twee nieuwe toneelspeleh Van bijzonder ge halte met Tilly Lus en Rika Hopper als excellerende en de laatste tevens als jubilerende actrice. 10 Februari is vastgelegd voor de Stichting Amster dams—Rotterdams Toneelgezelschap. TEN BATE VAN KINDERUIT ZENDING Ten bate van de afd Hensbroek van Kinderuitzending werd Zondag middag een veteranenvoetbalwedstrijd gespeeld, waarvan de uitslag was dat Wit met 4-3 won van Blauw; vooral na de rust werd goed gespeeld Bij de 800 meter hardlopen was A. Loos nr. 1 en N. Molenaar 2. Het was jammer dat als gevolg van de regen het tafelspringen van de plaatselijke gymnastiekvereniging Udi-Nea geen voortgang kon vinden. Voorts werd er nog een verloting gehouden, die een ruime bate ople verde. Alkm. Exportveiling, 11 Juni 1947. Andijvie 12—41; Postelein 28—48; Ra barber 3—14; Spruitkool 22; Peulen 121—145; Doperwten 82; Asperges 68— 1.71, alles per 100 kg; Uien 8—18 per bos; Stelen 1824; Sperciebonen 1.84 1.98: Bloemkool IA 70—84 per stuk; Bloemkool 1 5065; Bloemkool II 20— 40: Aardbeien per slof 3,60—5.20; Wor teltjes 38—52 per bos: Radijs 10—12 Selderie 3—8; Selle 8—12; Sla 418, Langedijker Groentencentrale, 12 Juni. 13500 kg aardappelen, Eerstelingen 48—60; Kléine 27—39. door Tjeerd Adema „Inderdaad," zei Hans, een beetje ,;cforceerd glimlachend. Zij bleven even in geanimeerd ge sprek en de muziek liet zich opnieuw horen. Jonkheer Stinia geleidde Irma naar de dansvloer en Hans boog voor de jonge vrouw van een industrieel, die een uitstekende partner bleek en onder 't dansen lachend zijn welge meende complimentjes afweerde. Tegen elf uur kwam de heer Van Neyenstein, met mevrouw Hoogvorst aan de arm, naar Hans en Irma, die juist van plan waren, door een der openstaande deuren een kleine excur sie in de tuin te .ondernemen. Irma keek naar haar moeder. Wat was die nog jong en elegant en hoe magnifiek kwam haar figuur uit in de nieuwe avondjapop, welke zij expres- seüjk voor deze soiree had laten ma ken. „Moeder," zei ze en streelde even onopvallend de blanke arm, die op het zwart van de rokmouw naar haar toegewend was. Moeder en dochter keken elkaar aan en in beider glinsterende ogen lagen vraag en antwoord besloten. „Ben je gelukkig? Zo gelukkig als ik ooit dacht te zullen worden." Glimlachend keek de heer Van Ney enstein naar het verloofde paar. „Kinderen," zei hij, „ik wil niet on beleefd zijn tegenover jullie introdu- cé's, maar 't wil mij vootkomen, dat jullie vriend Dirk langzamerhand naar zijn slaapkamer moet gedirigeerd wor den. Ik werd zo juist aangebroken door kolonel Woelders, die een praat je met hem gemaakt had. Hij vroeg of die oude heer met die renstallen werkelijk geparenteerd was aan gene raal Karei van der Heyden. die com mandant van het Invalidenhuis „Bron beek" geweest is. Ik geloof, dat het wel aanbeveling verdient als jullie hem ik bedoel natuurlijk jullie vriend met een zoet lijntje naar 'ijn bed loodst." „Over een kwartier ligt hii onder de wol." beloofde Hahs lachend. „Kom Trma, we. gaan hem naar zijn slaap- '•••mer brengen." Ze liepen als twee gelukkige kinde ren. hand aan hand, en de ouderen keken hen glimlachend na en bedach ten, dat deze verbintenis hen allen tot zegen zou blijken. Ouwe Dirk zat in de kleine salon nog altijd op de canapé en had, op het moment, dat Hans en Irma bin nenkwamen, maar één toehoorder, den jongen meneer Van der List, die met belangstelling naar zijn explicaties luisterde. „Ik kan uwe opvattingen volkomen delen," zei hij beleefd, „maar u zult mij moeten toegeven, dat het toch hoog tijd werd, dat er een halt werd toegeroepen aan alle holle rhetoriek, aan alle valse beeldspraak waaraan zo vele acteurs zich in het laatst van de negentiende eeuw hebben bezon digd. U kunt zich toch volkomen de gevoelens van de Mannen van Tach tig indenken, nietwaar?" „Natuurlijk," zei Dirk. „Als u na gaat, dat ik bijna negen-en-zeventig ben. dan begrijpt u wel. dat ik pre cies weet wat 't te betekene heb." „Ach," zei de heer Van der List, „u badineert." „Wat doe ik?" vroeg Dirk verbaasd. ..U maakt er maar een grapje van," zei de heer Van der List. „Mogen wij de heren even storen?" vroeg Hans, die het tijd vond om tussenbeiden te komen. „De kwestie is namelijk, dat wij onzen bejaarden vriend hier voor een tocht naar zijn f-laankamer komen afhalen, 't Is een drukke dag voor hem geweest en om deze tijd..." „Natuurlijk, natuurlijk," zei de heer Van der List opstaande. Hij boog voor Irma, gaf beide heren een hand en liet het drietal alleen. „Hoe gaat 't, professor?" vroeg Hans glimlachend, „Hé, Driekus" riep Dirk tegen een bediende, die met een blad vol glazen voorbijging. „Geef mij nog zo'n gla sie van dat suikerwater." Hans wenkte den man dat hij maar moest doorlopen. „Hoor eens, Dirk", zei Hans. je hebt minstens drie glazen gedronken en die Franse brandewijn is helemaal geen suikerwater. Vannacht zou jed'r last van krijgen. Geef ons nou allebei een arm, dan zullen we je naar je slaapkamer brengen." Dirk liet zich ophijsen en wandelde langzaam tussen hun steunende armen. „D'r was hier straks zo'n kerel," zei hij, „dat was een gepensionneerde korporaal." „Kolonel," verbeterde Hans. „Kan ook wel wese," zei Dirk, „ie heb z'n naam ook nog genoemd, maar die ben ik vergete. Die docht, dat ik een zoon was van een Indische Radja of zo iets en ik heb maar gezegd van yes, want je mot je hier een beetje van de deftige kant late bekijke. Die man zei, dat ie een stal had. Nou, ik heb, zoals je weet, ook 'n stal gehad, dus we raakten aan 't kletse. Weet je wat ze hier zegge tegen een paard?" (Slot volgt). Foto van de huwelijksplechtigheid van Josephine Baker en den bekenden dirigent Jo Bouillon. Oplossing probleem 36. Stand. Zw. 12 sch. op: 7, 9, 10, 12, 13, 18, 21, 23, 24, 25, 26, 35. Wit 13 sch. op: 16, 22, 27, 32, 33, 34, 36, 38, 41, 42, 43, 44, 45. Oplossing 1. 44—40 (35x44), 2. 36—31 (26x46 si. 6 sch.), 3. 16—11 (21x43). 4. 11x2 (18x27). 5. 2x5 sl. 8 sch. en nu is het werkwaardige dat zwart verloren taat. De enige zet is 4628 omdat op 2530 volgt 5x37, Zw. 46x40 en wit 45x 25! Na 46—28 is de volgende stand ont staan: Zw. 23 25 en dam op 28. Wit 34, 45 en dan op 5. Wit is nu aan zet en speelt 34—29 (zw. 23x34) en 5x32!! Nu s een klassiek eindspel ontstaan waar van men de winst moet weten. Ver schillende goede spelers kenden de winst niet. Zwart is gedw. tot 3439 Wit 32—27!! zw. 35—30 wit 27—32, zwart 3035 wit 3227, zw. 3944" en wit 2722!! wint. Men spele dit vooral na! De match om het wereldkampioen schap tussen Ghestem en Keiler wordt weer een remise geschiedenis. Na de eerste 4 partijen, die remise werden, won Ghestem de 5e partij, waarna de volgende 5 opnieuw remise werden. Na de 10e partij was de stand 119 voor Ghestem. Ter oplossing voor deze week: Probleem 37 van J. Dlenske, Haarlem. (Zie diagram). Zw. 11 sch. op: 7, 8, 9, 10, 12, 18, 22, 24, 26, 29, 36. Wit 11 SCh. op: 21, 27, 32, 35, 37, 38, 40, 44, 47, 49, 50. Wit speelt en wint! Copyright R.D.P,

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3