Stad en Omgeving, Voor ai uw Boeken P.O.A. n.v. r Raadsvergadering Schoorl Bezoek op de Kaasmarkt Denemarken en de Denen. De brandweer adresseert Jaarvergadering Woning- bouwver. „Rochdale". Nog geen schoolfeest naar Schoorl Begin van brand op de Oudegracht Alcmaria— D.E.C. Dammen per trein V..J Heiloo. Ingezonden i Obdam Wie kaas ziel wil ze ook proeven onderoetwog is geworden. Zii habbsn gebaald, bet kleurrijke beeldt bet toael* tatoeiMbte schouwspel te missen. Predikbeurten Gistermiddag werd in de Muziek- tuin de laatste» lezing in dit seizoen gehouden van de Ned. Ver. van Huis vrouwen. Voor een groot en aandach tig publiek sprak daar mej. dr. A. Posthumus uit Den Haag over „Dene marken en de levenswijze en levens houding van zijn bewoners". „Vooral in de na-oorlogse jaren is het land ons veel nader gekomen", aldus spr. „het bleek een practisch gemeenschapsgevoel te hebben, dat zich ook op practische wijze vuitte, en waarvoor wij niet genoeg dankbaar kunnen zijn". Op uiterma'te boeiende wijze behandelde mej. Posthumus de verschillende onderwerpen in haai' be toog, waarbij zij de geschiedenis niet vergat evenmin als de culturele banden die tussen Denemarken en ons land bestaan. Voordat mej. Posthumus over de levenswijze sprak, welk onderwerp zij na de pauze behandelde, stipte zij irog tal van zeer belangwekkende pun ten aan, waaruit wij willen vermel den, dat er weer een goede verbin ding bestaat per doorgaande trein, die driemaal per week loopt. De K.L.M. onderhoudt een dienst, die luchtreiz"^ Aan Zijne Exellentie den Minister van Binnenlandse Zaken is het vol gende adres gezonden: Het zij commandant en hoofdlieden der Alkmaarse Vrijwillige Brand weer vergund, het volgende onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen: Ingevolge artikel 25, le lid, sub f, der Gemeentewet is van het lidmaat schap van de Gemeenteraad uitgeslo ten de ambtenaar, vanwege het ge meentebestuur aangesteld of daaraan ondergeschikt.1 Door deze bepaling zijn van ouds her van het raadslidmaatschap uitge sloten o.a. zij, die op aanstelling werk zaam zijn in enige functie bij de vrij willige .brandweer, in tegenstelling met hen. die krachtens een verorde ning, vastgesteld op grond van artikel 226 der Gemeentewet, met het ver richten van diensten bij de brandweer worden belast. Dientengevolge wordt een categorie ingezetenen met uitsluiting van het raadslidmaatschap getroffen die reeds, doordat zij zich vrijwillig beschik- gers in drie uur in Kopenhagen brengt -^aar stellen voor de brandweer, heb- Denemarken heeft maar één stad. n.l. Kopenhagen, waar 1 millioen van de 3 J-j millioen inwoners gehuisvest zijn. De beste tijd om Denemarken te be zoeken is eind Mei of begin Juni. De taal kan wel een bezwaar zijn, hoe- v el men in de stad ook wel met En gels of Duits terecht kan. Nog tal van belangwekkende zaken behandelde mej. dr. Posthumus in haar betoog. Zij wees o.a. op de vele afstammelin gen van Nederlanders, die nog steeds vooral op Amager zijn gevestigd, op de gemoedelijkheid, en het gevoel voor humor van de Denen, en niet te vergeten hun gastvrijheid. Met een woord van dank aan de spreekster kwam het eind van deze middag, die zonder twijfel bij vele! VRIJDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Toneeluitvoering „Er komt een vriend van avond". ZATERDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Buurtvereniging Bloemwijk. BIOSCOPEN: Harmonie-Theater, 8 uur: Zoals de ou den zongen. (Tot 14 jaar onder ge leide). Zaterdag 7 en 9,30 uur. Victoria-Theater, 8 uur: En toen kwam Jones. (14 jaar). Zaterdag 7 en 9,30 uur. Cinema Amorlcaln. 8 uur: Gekke toe risten. (Alle leeftijden). Zaterdag 7 en 9,30 uur. Alkm. Btosc. Theater, 8 uur: Hij is voor den bakker. ben getoond het algemeen belang te willen dienen en door de tegenwoor dige organisatie van het brandweer wezen, niet alleen het belang van de plaats hunner inwoning, maar ook dat van de omliggende gemeenten. Deze uitsluiting van het raadslid maatschap wordt gevoeld als een ach teruitstelling, die nimmer door de wet gever kan zijn bedoeld. Immers de Gemeentewet heeft krachtens de be doelingen vooral van haar ontwerper Thorbecke beoogd, het plaatselijk burgerschap tot ontwikkeling te bren gen en de ingezetenen tot deelneming aan de openbare zaak te prikkelen. Het ambtelijk verband, gelegd door de benoeming tot een functie bij de vrijwillige brandweer, brengt boven aanwezigen^ het verlangen zal hebben dien geen revenuen van enige bete- ongewekt. óók eens een kijkje te gaan nemen in het bekoorlijke land. dat de poort naar Scandinavië vormt. NAAR PAYGLOP - ALKMAAR - TEL 3892 Gisteravond hield de woningbouw vereniging „Rochdale" haar jaarlijkse ledenvergadering in het A.B.B.-gebouw aan de Koningsweg. De voorzitter, de heer C. Couwen hoven, sprak er in zijn openingswoord zijn grote voldoening over uit, dat de opkomst der leden thans zovele malen groter was dan men in de laatste jaren gewoon was. Hij schetste verder de zeer grote moeilijkheden, die door ge brek aan de meest noodzakelijke ma terialen, bij het onderhoud der wonin gen worden ondervonden' De situatie op de woningmarkt is nog altijd zeer ernstig. Momenteel heeft „Volkshuisvesting" 23 woningen in aanbouw, terwijl on langs tot de bouw van nog 107 andere woningen kon worden besloten, omdat „Volkshuisvesting" zo gelukkig was over bouwrijpe grond te kunnen be schikken en de plannen voor deze bouw reeds vóór het uitbreken van de oorlog te hebben gereed gehad. Het bestuur van Rochdale heeft op zijn beurt thans besprekingen geopend teneinde zo spoedig mogelijk tot nieuw bouw te komen. De notulen werden met een kleine aanvulling goedgekeurd, evenals de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester. Ook het bestuursbeleid kon de dank en instemming der verga dering verwerven. Het belangrijkste punt der agenda was wel de bespreking van het onder houd der woningen. Er is een grote achterstand en per woning is slechts f 31 per jaar uitgetrokken. Gelukkig is er nog een reserve gevormd, waaruit nog enige tijd zou kunnen worden geput. Uit Den Haag is echter bericht ont vangen dat tal van onderhoudswerken voorlopig niet kunnen geschieden. De voorzitter voorzag voorlopig ook geen huurverhoging omdat daar weer andere consequenties aan zouden vast zitten. De bewoners, wier woningen drin gend zullen moeten worden behangen, zullen het arbeidsloon van het perso neel, ten bedrage van f 0,80 per rol plus het plakmateriaal, in het vervolg moeten betalen. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede, dat besprekingen gaande zijn om alle bij de vereniging in beheer zijnde woningen van een warmwaterinstallatie te voorzien. In het najaar zal een definitieve regeling tot stand kunnen komen. De aftredende bestuursleden Couwen- hoven, Schermer, Engel en Kaagman werden herkozen. Als nieuw lid van de controle-com missie werd adngewezen de heer Snel. Bij de rondvraag werd grotendeels het onderhoud der woningen bespro ken. Een der leden zou gaarne een vrouw in het bestuur willen zien doch de voorzitter deelde mede. dat in de gezinnen alleen de man lid is. Met dank voor de opkomst en de aangename toon der besprekingen sloot de voorzitter de vergadering. GESLAAGD. De heer J. B. van Merwijk, Laat 148, alhier, behaalde te Den Haag het di ploma vakleraar in het kappersbedrijf. Dit diploma werd uitgereikt door de Sti&ting Kappersvakexamene. kenis voor de betrokkene mede. Zelfs voor den commandant bedragen die meestal een luttele som, welke in veel gevallen weer geheel of voor het grootste deel aan de brandweer wordt ten koste gelegd. De ratio van artikel 25, le lid, sub f, ontbreekt hier der halve geheel. Commandant en hoofdlieden zijn dan ook van oordeel, dat een uitzon deringsbepaling als in artikel 25, 2, lid, der wet is getroffen ten behoeve van de ambtenaren van de burger lijke stand en van de artsen en vroed vrouwen. die met de armenpraktijk zijn belast, ook zou dienen te gelden voor hen, die bij de vrijwillige brand weer werkzaam zijn. Het is om deze redenen, dat com mandant en hoofdlieden Uwe Excel lentie met aandrang verzoeken, te wil len bevorderen, dat de Gemeentewet in dier voege worde gewijzigd, dat de leden der vrijwillige brandweren voortaan niet meer worden beperkt in hun burgerschapsrechten en der halve evenals andere ingezetenen tot het Raadslidmaatschap kunnen wor den toegelaten. Met verschuldigde hoogachting. Voor Commandant en Hoofdlieden der Alkmaarse Vrijwillige Brandweer, De secretaris: J. v. Maarleveld. De Commandant: F. H. Ringers Het tradijionele kinderschoolfees naar Schoorl, waarbij de kinderen per boot der Alkmaar-Packet naar Schoorl- dam- werden vervoerd en vervolgens naar Schoorl wandelden om daar te worden onthaald en in de duinen te spelen, zal helaas ook dit jaar nog niet kunnen plaats hebben Moesten de feesten reeds in do oorlogsjaren door dreigende oorlogs handelingen als beschietingen dan wel door ontoegankelijkheid van de dui nen en gemis aan versnaperingen wor den onderbroken, ook dit jaar is de veiligheid in de duinen nog niet van die aard, dat „Volksonderwijs" de verantwoordelijkheid voor ruim 1400 jonge levens durft te dragen. Op een desbetreffende vraag heeft het Staatsbosbeheer namelijk geant woord, dat zijn arbeiders nog schier dagelijks oorlogsmateriaal van de meest uiteenlopende aard in de Schoorlse duinen aantreffen. Onder deze omstandigheden dient o.i. het besluit van „Volksonderwijs" ten volle te worden gerespecteerd. Vanmorgen om half twaalf ontstond er in de smederij van den heer Schoen op de Oudegracht 93 brand. Het bleek, dat een bus met benzine verdunde lak vlam had gevat. De brandweer snelde onmiddellijk te hulp, wat weereensliet zien hoe paraat-mannen en apparatuur zün. Met behulp van een snelblusser van de brandweer en een van de bu ren werd de brand in de kiem ge smoord. Een en ander trok op dit uur zeer veel belangstelling. COLLECTE N.I.W.I.N. De onlangs gehouden collecte SLOTSTANDEN COMPETITIE 1946—1947 VAN D.D.D. Niettegenstaande de zware club competitie voor de Ned. Dambond, waarin DDD dit jaar zo fraai debu teerde, werd er ook in de „onderlinge" fel en verbeten gestreden, hetgeen het geringe puntenverschil der verschil lende deelnemers bewijst. Algemeen clubkampioen werd de heer L. Ravensteijn, die dus zijn titel voor een jaar prolongeerde. In de tweede klasse behaalde de heer J. Jorna op overtuigende w 'ze het kampioenschap, met de fraaie score van 37 punten uit 20 partijen. De gelijkaankomenden in de eerste klas moeten nog een beslissingswed strijd spelen om tot de juiste volg orde te geraken. Eindstand Ie klas: meente Langedijk opgebracht, 927.64, verdeeld als volgt: totaa 1. L. Ravenstijn 22 12 8 2 32 2. H. Kruider 22 11 8 3 30 3. M. Oud 22 8 12 2 28 4. P. Ravenstijn 22 5 15 2 25 5. M. A. Hemels 22 8 8 6 24 6. Jn. Schuit 22 6 10 6 22 7. L. Verver 22 8 6 8 22 8. P. J. Smolenaars 22 6 7 9 19 9. G. Woonijk 22 5 9 8 19 10. H. J. Timmerman 22 4 9 9 17 11. C. A. de Bree 22 3 11 8 17 12. H. J. Toepoel 22 1 7 14 9 Eindstand 2e klas: 1. J. Jorna 20 17 3 37 2. P. de Wijn 20 10 6 4 26 3. M. J. Langras 20 in 3 7 23 4. C. Bijwaard 20 10 2 8 22 5. B. Langras Jr. 20 7 5 8 19 6. D. Stam 20 7 5 8 19 7. R. Helderman 20 7 3 10 17 8. D. Klinkhamer 20 "6 4 10 16 9. D. Bruggeman 20 6 2 12 14 10. A. Veen 20 6, 2 12 14 11. D. Peerdeman 20 5 3 12 13 KAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAB. De spoorwegen bieden service! Dat was ons al lang bekend, maar het volgende is toch wel de moeite waard, om even aan de vergetelheid ontrukt te worden. Alcmaria speelt Zondagmiddag in Amsterdam tegen DEC op het DWS-terrein, dat men zo gezel lig vanuit de trein kan zien lig gen. Maardat DWS-terrein is een gruwelijk eind van het Centraal Station af en er is slechts de tram, die de massa er heen kan brengen. Geen nood, zeggen de spoorwe gen, we laten weer een extra- trein lopen, die om 1.04 uur uit Alkmaar vertrekt en de reizi gers netjes aflevert bij de Spaarndammer overweg, dus op een paar honderd meter afstand van het speelveld. En om het iedereen zo gemakkelijk moge lijk te maken, kan het publiek na afloop van de wedstrijd ook daar ter plaatse weer instappen en is iedereen om kwart voor zes in Alkmaar terug. En geen bestorming der loket ten, noch op het station, noch op het DWS-terrein: Alcmaria's tweede secretaris Cor de Grand heeft beide soorten kaarten in voorraad! O— De Alkm. Boys, die hun degra datiewedstrijden op het Alcma- ria-terrein spelen, krijgen Zon dag bezoek van IVV. Deze wedstrijd is na onderling overleg en met goedvinden van het KNVB-bestuur, evenals DEC- Alcmaria vastgesteld op Zon dagmiddag 2.30 uur en wordt dus niet des avonds gespeeld. De Boys komen uit met het volgende elftal: Kramer; de Ley en Krul; Bart, Blok en Admiraal; Goudsblom, Brouwer, Untied, Indri en Appel. Alcmaria's elftal is als volgt samengesteld: Brouwer, Maasen en "Hendriks; de Grand, Mulder en Rootring; Godvliet, Swaerts, van Wieringen, Schmidt en de Buyzer. COLLECTE HERW. LEVENSKRACHT Zaterdagavond zal de straatcollecte die Zondag 1 Juni is uitgesteld, plaats hebben ten bate van de tuberculose bestrijding. De muziekver. St. Caeci- lia zal mede door de straten van Heiloo gaan om op deze collecte de nodige aandacht te vestigen. B. en W. van Heiloo hebben voor deze collecte haar toestemming gegeven en ook wij bevelen deze collecte gaarne aan. Mo ge zij er toe bijdragen de volksgezond heid te bevorderen. De raad kwam Donderdagavond in openbare zifting bijeen onder voorzit terschap van burgemeester mr. C. A. J. Jochems. Ingekomen was onder meer een schrijven van de commissie buitenge meenten Centraal Ziekenhuis met het verzoek een bijdrage te willen verlenen berekend naar 1 cent per inwoner tot goedmaking van de reis-, verblijf- en vergaderkostende commissie. De raad ging accoord met het voor stel van B. en W. om het verzoek in te willigen. Door Ged. Staten gevraagd naar het gevoel van de raad omtrent het voor nemen om in de jaarweddenregeling voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers de bepaling op te nemen, dat aftrek wegens het genot van een ambts woning nimmer meer zal mogen be dragen dan de voor de ambtswoning geldende huurwaarde volgens de wet op de personele belasting, besloot de raad te berichten, dat de betreffende aangelegenheid voor deze gemeente momenteel niet van toepassing is, doch dat de voorgenomen wijziging de in stemming van de raad heeft. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van IJsbestrijding in N.-. Holland boven het Y, deelde de voorzit ter mede, dat men in de vergadering van burgemeesters van gevoelen was, dat financiële steun meer op de weg van de provincie lag. Het verzoek om een bijdrage van f 100 voor de winter '46'47 en verder jaarlijks f 25 werd dan ook aangehouden. Benoemingen. Tot November 1945 hadden Schoorl, Koedijk en Warmenhuizen samen één controleur van de steunverlening. Met de ontslagneming van den heer Blan- kenstijn eindigde deze samenwerking. Waai' de beide zustergemeenten er niet voor voelden gezamenlijk een opvolger te benoemen, stellen B. en W. voor den heer Fr. Guther aan te stellen op een jaarwedde van f 500, ingaande 1 Januari 1946. De raad kon zich hiermee verenigen. Tot concierge, tevens schoonmaak ster van het gemeentelijk gymnastiek lokaal werd benoemd H. Greeuw—Aat jes op een jaarwedde van f 400. Hier was dringend behoefte aan toezicht om het gebouw te bewaren voor verdere vernieling. Op verzoek van mevrouw de Broek op Langendijk 374.-, Zuid-I De wedstrijden om het persoonlijk Scharwoude 96.20, Noord-Scharwou-kampioenschap van Alkmaar in 4 klas- de 269.21Oudkarspel 188.221/^. j sen beginnen hedenavond. FIETSENDIEF GEVAT. Een paar weken geleden werden van den heer S. Konijn te Obdam een 3-tal fietsen ontvreemd. Thans heeft de politie den dader een recidivist en gedomiciliëerd te Amsterdam, gevat, Twee frames konden nog worden opgespoord. Het andere frame, plus de overige 6 binnen- en buitenbanden waren reeds van de hand gedaan. tBuiten verantwoordelijkheid van redactie) HENSBROEKERS LIETEN ZICH VAN HUN BESTE ZIJDE ZIEN. Hier ter plaatse is het initiatief ge nomen een sportmiddag te organiseren ten bate van de afdelingen Hensbroek en Obdam van het Centraal Genoot schap. Zondag 8 Juni aanvangende om half twee heeft deze sportmiddag plaats gevonden en laat het ons direct zeggen, onder de meest ongunstigste weersomstandigheden. Omdat dit ech ter een sportgebeuren was met een liefdadige grondslag, kan deze toch nog geslaagd worden genoemd. Allen die hun medewerking hadden toege zegd, hebben deze belofte gestand ge daan, niet alleen, maar zich letterlijk in de strijd geworpen om het beoogde doel te bereiken. Niet allen echter zijn in de gelegenheid geweest hun kun nen te demonstreren. Doordat de na tuur spelbreker was kon niet het ge hele programma worden afgewerkt. Wij wensen echter aan allen, dus ook aan hen die niet hun kunnen hebben getoond onze hartelijke dank te betui gen, terwijl wij deze dank mede bren gen aan de gemeentenaren die zich door het weer tiiet lieten weerhouden. Het resultaat? Twee kinderen voor vijf weken naar één onzer koloniehuizen. Twee kin deren die niet zo maar een vacantie van vijf weken krijgen, maar twee kin deren die door een verbeterde gezond heid, een verhoogde weerstand, een grotere levensvreugde mogen genieten Inderdaad een doel dat waard is dat er voor wordt gestreden. G. DEN DAS, Voorz. Afd. Hensbroek v/h C.G. Hensbroek, Juni 1947. Jansen zal het gebouw eerst grondig worden schoongemaakt. Alvorens over te gaan tot benoeming van 'n tweetal gemeentewerklieden in vaste dienst, ging de raad enige tijd in comité. Bij heropening van de open bare zitting werd benoemd tot Werk man-chauffeur de heer R. Koning en tot werkman de heer J. Hof. Aankoop grond. De raad ging accoord met het voor stel tot aankoop van een strook grond van 50 M2. gelegen aan het Achterpad te Groet en toebehorende aan Y. d. Veen te Amsterdam voor de prijs van g 1.70 per M2. Ten behoeve van de aanleg van het rijwielpad was deze transactie nodig. Medegedeeld werd, dat de aanbeste ding van het rijwielpad de raming ver re overtrof, wat helaas vertraging in de uitvoering geeft. Rondvraag. Mvrouw Jansen wees er op, dat het torenuurwerk het niet meer deed. Komt van de kou, meende een der vroe de vaderen. De heer N. Kaag had be zwaar tegen dansen op Pinksterzondag en zou verder gaarne zien, dat strikt de hand werd gehouden aan de bepa ling, dat jonge mensen beneden de vastgestelde leeftijdsgrens niet tot de dansgelegenheid mogen worden toege laten zonder aanwezigheid van de ouders. De heer Blankenstijn had geen be zwaar tegen bal op Pinksterzondag als het maar niet onder kerktijd gebeurde, en betoogde, dat de zakenmensen door een verbod ernstig gedupeerd zouden worden. De jongelui trokken dan naar een andere plaats. Na uitvoerige ge dachten-wisseling werd overgegaan tot stemming om de gevoelens van de road te peilen. 3 leden bleken vóór en 4 te gen bal op Pinksterzondag. De heer C. Duin achtte het plaateen van het badpaviljoen boven op het duin door den exploitant Minkema in strijd met de afspraak. Hij meende hierin bevoorrechting van een der par tijen te moeten zien. De voorz. was 't hiermee niet eens: van bevoorrechting is geen sprake, de andere had hetzelf de kunnen vragen. Hij was vóór gelij ke rechten, maar zou het particuliere initiatief niet willen doden. Nadat alle leden hun hart hadden uit gestort en hun wensen en klachten had den geuit, sloot de voorzitter de open bare vergadering en ging de raad in comité. Er komt, nu de vacantietijd is aange broken, meer aanvoer van vreemde lingen en dat is een verheugend ver schijnsel omdat ze in tegenstelling met de kaas geen extra toeslag per kg vragen om op onze markt te ver schijnen. Integendeel, ze komen niet alleen vrijwillig, maar ze brengen ooll hun dollars en ponden maar dan gewis seld mee om onze middenstanders een extra voordeeltje te gunnen en we zijn natuurlijk even blij met de Hol landse gasten al zijn daarbij dan ook heel wat jongeren, die onze midden stand alleen maar een goed hart toe dragen. Het ziet er naar uit of wij hier al leen maar oog voor de financiën heb ben maar zo is het toch niet helemaal, want ook de reclame voor ons natio naal product en deze eigenlijk op de aliereerste plaats is een factor van giote betekenis. De kaasmarkt is eigenlijk een inge wikkelde geschiedenis, want het gaat niet alleen om de kaas maar ook om het vreemdelingenverkeer en zoals gezegd Voor een zeer groot deel om de reclame. Burgemeester en wethouders van on ze goede gemeente zijn niet alleen stadsbestuurders, zij zijn ook kooplie den en dat is onvermijdelijk omdat elke gemeente langzamerhand een financiële er geld voor" over om de kaas op de markt te krijgen of beter gezegd zij zorgen dat anderen er geld voor over hebben want: „geen kaas geen vreem delingen". De toeristen happen in de kaas figuurlijk gesprokén, want het is nog altijd een tekortkoming, dat zij ze wel kunnen zien maar niet proeven, wat hun ongetwijfeld een gevoel van onvoldaanheid moet geven. x Als zij met treinen, boten en bussen vol ip onze gemeente zijn verschenen is het de grote kunst er uit te halen wat er inzit alweer figuurlijk ge sproken natuurlijk. De kaas houdt hen een uurtje in bewondering, maar zelfs de mooist geoliede Edammer kan op de duur geen vreemdeling in Alkmaar houden en als de ruitertjes hun „steek spel" hebben afgedraaid is al spoedig te bemerken, dat er meer mensen ver trekken dan er bij komen. Daarom heeft het gemeentebestuur, in samenwerking met de V. V. V., naar andere attracties gezocht en dat is niét zo eenvoudig. We laten de bezoekers voor een kwartje de toren beklimmen en over het wijde landschap uitkijken, maar Alkmaar ls niet de enige stad met een wijd landschap en er zijn dus andere attracties nodig om ze zo lang mogelijk hier te houden. Alles wat de kaasmarkt aan interes sants kan bieden wordt er grondig uit- décor van onze oude_ Waag, de zon op onze kaas als de 'zon tenminste wil meewerken de leerzame lezing van den heer Lutjeharms over de beteke nis van het oude Alkmaarse gilde, de kaasdragers in hun smetteloze pakjes, een jonge dame met een oud Hollands costuumpje op klompen natuurlijk en last not least onze torenverras singen, die evenwel niet van de laat ste tijd zijn en al verrassend-werkten - althans voor de niet-Alkmaarders toen er van vreemdelingenverkeer nog geen sprake was. Een houten schijf en daarop vier mannetjes te paard. De schijf draait en als er een mannetje verschijnt gaat er een klepje open, dat weer dichtvalt als hij er door is. Dat is een attractie waar voor men uit Amerika komt om er naar te kijken. Waarschijnlijk komt men er niet expres voor, maar het is toch een bezienswaardigheid, die in tal van buitenlandse couranten als een wonder lijk schouwspel is beschreven. Maar er is meer, want we hebben ook nog een klaroenblazer. In verloop van tijd wordt er eens wel een wegens ouderdomsgebreken gepensionneerd en verhuist dan naar het gemeentemu seum, maar dan wordt er toch altijd voor een opvolger gezorgd en de mu sicus die tegenwoordig in de toren staat is een grote bijzonderheid omdat hij de enige blazer in Nederland is die ziin trompet tegen zijn kin drukt en er dan toch geluld uit kan krijgen. Dat ls inderdaad iets bijzonder en het is geen wonder, dat honderden be langstellenden zich-tegen elf uur bij de Mientbrug verzamelen om niets van 't Alle hulde aan onze voorvaderen, die bij de torenbouw voor dergelijke ver rassingen gezorgd hebben. Zij hebben riet geweten hoe profijtelijk dat nog eens voor hun nageslacht zou blijken. De kwestie om de vreemdelingen hier vast te houden nadat ruitertjes en klaroenblazer hun nummertjes hebben afgedraaid en uitgeblazen is niet een voudig. Daar zijn al heel wat mooie plannen voor in de maak geweest, maar tot dusver is er niet veel van te recht gekomen. We zullen daarover een andere keer wel eens wat meer vertellen en ons nu bepalen tot de mededeling, dat het vanmorgen op onze kaasmarkt weer ouderwets gezellig is geweest. Het was als van ouds gezellig op de markt maar het weer werkte niet erg mee, zodat het aantal kijkers toch be» neden de verwachting bleef. De vol gende week komen leden van de Ver. Amstelodanüin en zullen ook attaché's van diverse gezantschappen, o.a. het Amerikaanse en het Canadese, een kijkje op onze markt komen nemen. Was de aanvoer van vreemdelingen wat beneden de verwachting, die van de kaas was hedenmorgen bijzonder groot. Er was veel meer dan er tot nu toe geweest is. 15 stapels fabriekskaas en 5 stapels kleine boerenkaas, samen 46500 kg. Ook de prijs was buitenge woon hoog. Voor de fabriekskaas werd f 1,51, dus f 75,50 per 50 kg geboden. Er wps thans ook Goudse kaas (volvette) die f 1,58, dus f 79 per 50 kg deed. De boerenkaas was van mindere kwaliteit en daarvoor werd dan ook beduidend lager geboden. ZONDAG 15 JUNI. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Van Wijk; 7 uur, ds. Warners (jeugd dienst). Kapelkerk, 10 uur, ds. Den Oudsten (H.Doop) Rem. geref. gem., half elf, ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), 10 uur, mevr. Mostert Schendelaar, wnd pred. v. d. Ind. kerk te Bandoeng, voor het Ned. Luth. Gen. Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. A. J. v. d. Sluis. Geref. kerk, 10 uur, dr. Pol man, 5 uur ds. C. von Meijenfeldt. Geref. kerk (art 13 K.O.), in gebouw Waakt en Bidt, 9,30 en 5,30 uur, ds. F. Kouwenhoven van Kampen. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur, dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B., Donderdag 7,30 uur de heer Oostveen; Zondagmiddag, 4 uur, openl. samen komst in de Hout. Bapt. gem., in de N. Doelen, 10,15 uur, evangelist Hof huis, half 8, jeugdsamenkomst. Le ger des Heils, Limmerhoek .40, 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingsbijeenkomst, leider majoor Ter Telgte. OMGEVING. AKERSLOOT, av. half 8, ds. Van Santen. BERGEN, geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Sikkel van Amsterdam-Z. Mara- natha, half elf, ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, Ned. herv. kerk, 9,30 uur, prof. G. C. van Niftrik van A'dam, 3,30 uur ds. Langman v. Amsterdam. Geref. kerk, 10 en 7 uur, ds. Donner. Chr. geref. kerk, 10 uur, ds. Henstra. Doopsgez. kerk, 10 uur, da. Schepman. DIRKSHORN, herv. kerk, geen dienst. Geref. kerk, 9,30 en 2,15 uur, ds. F. Slomp van Hoorn. DE RIJP geen dienst. EGMOND AAN ZEE, herv. kerk. 10 uur, ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur, ds. C. von Meijenfeldt, 4,30 uur dr. Pol man. EGMOND AAN DE HOEF, 10 uur, ds. Plug. GRAFT, nam. half 3, ds. Kastein. GROET, 10 uur, ds. De Jong. HEILOO, geref. kerk (in evang.geb.), 8,30 uur dr. Polman, 4 uur leesdienst. HEER-HUGOWAARD, herv. gem., geen dienst. Geref. kerk, 9,30 en 2,30 uur, ds. W. C. Huisman. N.-NIEDORP, herv. kerk, geen dienst NOORD-SCHARWOUDE, herv. kerk, av. half 8, ds. Hoeders. Geref. kerk, 10 en 4 uur, ds. Haitsma. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur, de heer Albertz van Groot-Schermer. OTERLEEK, zie Stompetoren. OUDE NIEDORP, half 3, ds. Wiegers van St. Pancras. OUDKARSPEL, geen dienst. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. kerk, 10 uur, ds. Leendertsna (intrede; de in leiding bij de gemeente geschiedt door den consulent ds. Kastein, van Graft). Geref. kerk, 10 en 3 uur, ds. J. E. Visser. SCHOORL, zie Groet. SINT-PANCRAS, herv. kerk, 10 uur, ds. Molenaar van Halfweg; 7 uur, ds. Wiegers. Geref. kerk, 10 en 4 uur, ds. D Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur, ds. J. M. de Jong (kerkkoor). Evangelisatie, 10 uur, de heer Dekker. URSEM, half elf, ds. Kastein. WARMENHUIZEN, half 3, ds. C. M. de Jong. ZUID-SCHARWOUDE, 10 uur, ds. ten Bruggenkate. <fc De ftw»

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2