5 hoogspanning hoorl Amerikaanse Vliegtuigindustrie Tijmen's' vreemde vangst Zwit sa lax CONGRES urten S/C GLORIA DE PAMPDS-PIRAAT door J. D. VAN BXTER vleugellam Millioenen Staatshulp i/otjondi ling tkm, durvKukttói''- A/s AMERIKA er niet was... Een zonderling ei. Aardige attentie van Zwitserse kinderen. Professor schreef met afgebrande lucifers. Van All es Wat DE SIGAREN VAN DE BON Vleespositie wordt minder precair Wij luisteren morgen naar. Feuilleton maanden Vreemdelingenverkeer Voor de Jeugd J)— 1 uw eerst grondig kt. lan tot benoeming ïentewerklieden in raad enige tijd in ng van de open- inoemd tot Werk er R. Koning en J. Hof. Aankoop grond. ord met het voor een strook grond aan het Achterpad •ende aan Y. d. voor de prijs van behoeve van de elpad was deze dat de aanbeste- ad de raming ver aas vertraging in Bond vraag. ses er op, dat het et meer deed. ■ende een der vroe N. Kaag had be- op Pinksterzondag e zien, dat strikt den aan de bepa- sen beneden de [rens niet tot de en worden toege- igheid van dp jn had geen be- 'inksterzondag als kerktijd gebeurde, zakenmensen door ïedupeerd zouden trokken dan naar a uitvoerige ge- d overgegaan tot elens van de raad ken vóór en 4 te endag. 'jhtte het plaatsen boven op het tant Minkema in ak. Hij meende van een der par- De voorz. was 't in bevoorrechting idere had hetzelf- ij was vóór geüj- het particuliere doden. in hart hadden uit en klachten had- >orzitter de open ging de raad in i JUNI. kerk, 10 uur, ds. Warners (jeugd- 10 uur, ds. Den Rem. geref. gem., Luth. kerk mevr. Mostert i. v. d. Ind. kerk Ned. Luth. Gen. uur, ds. A. J. v. c, 10 uur, dr. Pol- in Meijenfeldt. C.O.), in gebouw r 5,30 uur, ds. F. npen. Herst. r., half 10 en 4 B um-, dienst. sb., in W. en B., heer Oostveen; openl. samen- Bapt. gem., in de evangelist Hof- enkomst. Le shoek .40, 10 uur r Zondagsschool; enkomst, leider VG. half 8, ds. Van •k, 10 en 5 uur, lam-Z. Mara- ner. 5IJK, Ned. herv. C. van Niftrik ds. Langman v. zerk, 10 en 7 uur, ef. kerk, 10 uur, ez. kerk, 10 uur, r. kerk, geen 9,30 en 2,15 uur, i. t. herv. kerk, 10 ef. kerk, 10 uur, 1,30 uur dr. Fol- SOEF, 10 uur, ds. Kastein. 5e Jong. (in evang.geb.), uur leesdienst. i, herv. gem., erk, 9,30 en 2,30 t. erk, geen dienst DE, herv. kerk, Geref. kerk, a. 10 uur, de heer ïrmer. ïpetoren. f 3, ds. Wlegers dienst. Bosch. ïerv. kerk, 10 ïtrede; de in- geschiedt door sin, van Graft). I uur, ds. J. E. r. kerk, 10 uur, eg; 7 uur, ds. 10 en 4 uur, ds. ur, ds. J. M. de vangelisatle, 10 Castein. lf 3, ds. C. M. 10 uur, ds. dB Ds iaaa- (Van onze luchtvaartmedewerker.) De eens zo machtige Amerikaan se vliegtuigindustrie, welke in de afgelopen oorlogsjaren zulk een geweldige omvang heeft aangeno men, staat voor de ernstigste crisis van haar bestaan. Verscheidene grote fabrieken hebben haar poor ten reeds moeten sluiten, andere trachten door bezuinigingsmaatre gelen, ontslag van een gedeelte van bet personeel, de zaak nog staande te houden. Ofschoon na de oorlog geen plaats meer was voor een groots opgezet fa- brieksschema van militaire, verkeers- en sportvliegtuigen, hebben slechts weinige insiders een dergelijke impas se kunnen voorzien. Grote aantallen surplus transportvliegtuigen werden over de gehele wereld verkocht en deze alleen dekken ruimschoots de behoefte van de verkeersmaatschap- pijen. De markt voor sportvliegtuigen wordt door de sterk gestegen levens standaard in de V.S., de verhoogde productie- en onderhoudskosten, met de dag kleiner. De militaire orders be perken zich uit der aard tot kleine series en experimentele opdrachten. Wij vernemen uit Washington, dat president Truman persoonlijk, bijge staan door zijn militaire adviseurs, de toestand in de Amerikaanse vliegtuig industrie bestudeert. De algemeen geldende opinie is, dat de Amerikaanse President onder geen voorwaarde zal toestaan, dat het vliegtuigproductieapparaat en maakt dikwijls het gebruik van een laxeermiddel nood zakelijk. Vergeet dus niet mede te nemen wanneer U met vacantie gaatl ZWITSAL FABRIEKEN - APELDOORN William Bullit, voormalig ambassa deur der V.S. te Moskou, heeft tijdens een bijeenkomst in de universiteit van Georgetown verklaard, dat alleen de superieure militaire kracht der V.S. het rode leger verhinderde geheel Europa te bezetten. „In Europa", aldus Bullitt „weet iedereen, dat indien de resterende Eu ropese democratiën zich niet aanéén kunnen sluiten, zij uiteindelijk één voor één door de Sovjet-Unie opge slokt zullen worden. De regering der V.S. zou de volken van de democra tische landen van Europa terstond hun vertrouwen en hoop kunnen te rugschenken, indien zij de Britse en Franse regeringen zou kunnen over reden om samen met de V.S. de vor ming van een Europese federatie, waartoe alle landen met democratische regiems, met inbegrip van de Duitse staten, zouden kunnen toetreden, tot stand te brengen. De Russische leiders wagen het momenteel niet oorlog te voeren tegen ons of onze vrienden, omdat zij weten dat de V.S. op het ogenblik veel sterker zijn dan de Sovjet Unie en al haar bongenoten. Wanneer zij echter ooit mochten den ken sterker te zijn, zullen zij tot de aanval overgaan. Slechts de superio riteit van ons luchtwapen en het bezit van atoombommen beletten Stalin om het rode leger bevel te geven geheel Europa te bezetten. haar productievermogen verloren gaat. Desnoods door middel van be langrijke overheidssubsidies zullen de fabrieken van regelmatig werk worden voorzien. Als eerste stap in die richting wordt de subsidie van enkele fabrieken beschouwd, die thans sportvliegtuigen bouwen. De Amerikaanse verkeersluchtvaart zag zich in de afgelopen maanden ge noodzaakt, een groot aantal bestelde twee- en viermotorige verkeersvlieg tuigen te annuleren. Zo berokkende de afzegging van 20 vier-motorige Reinbow super-de-luxe transportvlieg tuigen de Republic maatschappij een verlies van bijna 1 millioen dollars. Ongerustheid over de situatie. De vereeniging van Amerikaanse vliegtuigfabrikanten heeft in haar driemaandelijkse bijeenkomst van haar grote ongerustheid over de huidige situatie gesproken. Wanneer er zich geen bijzondere gebeurtenissen voor doen, zullen de fabrieken in 1949 alle lopende militaire en civiele orders heb ben uitgevoerd Het uitbrengen, resp. ontwikkelen van nieuwe typen op eigen risico is thans een dergelijk kostbaar experiment, dat de meeste maatschappijen hiervan terugschrik ken, temeer, daar thans niet de mo gelijkheid bestaat voldoende bestel lingen te verkrijgen. waardoor de kostprijs van het betreffende type voor de luchtvaartmaatscha- -"'«n interes sant wordt. Amerikaanse militaire deskundigen beschouwen de productiemogelijkheid van de vliegtuigindustrie in geval van nood als de voornaamste factor voor het stabiliseren van de huidige toe stand. Generaal Marshall heeft eens ge zegd, dat de Amerikaanse vliegtuig fabrieken minstens één millioen mili tairen waard zijn.. Volgens een pro gramma, dat thans in Washington wordt uitgewerkt, zal op zeer korte termijn een bedrag van vijf' millioen dollars subsidie onder de noodlijden de fabrieken worden verdeeld. Ten einde een behoorlijk afzetgebied voor kleine typen sportvliegtuigen te ver krijgen, zal ook de kleine luchtvaart een overheidssubsidie ontvangen, welke deze in staat stelt de met over heidssubsidie vervaardigde sportvlieg tuigen aan te schaffen. Sic gloria Een maand geleden ongeveer raapte de heer P. van den Broeke te Schoon- dijke, van een zijner kippen een ei, dat niet minder dan 190 gram woog. Dezer dagen ontstond door een toeval een gat in de schaal van dit ei. Be halve uit een dooier met wit. .bleek de inhoud voorts nog te bestaan uit., een ei met schaal van gewone afmetingen. Leerlingen van 6 en 7 jaar van het „College de la Promenade" in Neu- chatel (Zwitserland) waren zodanig getroffen door een bezoek aan enige velden Nederlandse tulpen in de plaats hunner inwoning, dat zij door middel van hun onderwijzeres schriftelijk hun bewondering te kennen gaven aan de Nederlandse regering. Zij deden hun schrijven vergezeld gaan van een kun stig uitgevoerde album, waarin zij fraai nagetekende gekleurde exem plaren geplakt hadden van de bloe men, waarvan de schoonheid hen zo zeer had 'getroffen. De Nederlandse minister-president heeft schriftelijk voor deze vriendelijke attentie be dankt en zijn brief aan de leertingen vergezeld doen gaan van een aantal gekleurde afbeeldingen van Neder landse tulpenvelden, benevens van enige kaarten, waarop Nederlandse nationale klederdrachten zijn afge> beeld. De minister-president drukte daarbij de hoop uit, dat de kinderen nog eens in de gelegenheid zouden zijn met eigen ogen het schone van Nederland te komen aanschouwen. Copyright R.D.P DE BRUTALITEIT VMH DIE W" WACHT BAMDIET EM DAT.TERWUL 1 LIEVER TOT DE POLITIE HEM OVERAL j H'J WEER ZOEKT «..IK ARRESTEER -1 TERUGKOMT! Dezer dagen werd het leven en ster ven herdacht van den Fransen profes sor Langevin, een der grootste natuur kundigen van deze eeuw. Professor Langevin, die van het moment van de capitulatie af een der leiders was van het Franse verzet, is gevallen als slachtoffer van de Gestapo, maar zelfs na zijn dood bracht hij de Duitsers nog slag na slag toe. De geleerde had n.l. een instrument uitgevonden, de kwarts oscillator, waarmee trillingen opgewekt en opgevangen kunnen worden, die buiten het gehoor van de mens val len, doch die wel een echo veroorzaken Deze vinding maakte het mogelijk een apparaat te bouwen, dat ri» nadering van onderzeeërs verried. maakt onhoorbare dingen hoorba: '.oals de radar onzichtbare zichtbaar. De vinding die er veel toe bijgedra gen heeft, .dat de Duitsers tenslotte niet slaagden met hun onderzee-oorlog wordt thans gebruikt om visscholen en ijsbergen op te sporen, dieptemetingen te verrichten, fouten in materialen te constateren, bacteriën te doden en tijd signalen te controleren. Professor Langevin heeft tot aan zijn dood doorgewerkt. In de eerste tijd van gevangenschap gebruikte hij zelfs bij gebrek aan potlood afgebrande lucifers om zijn berekeningen op te schrijven. Het zijn immers de grootste geesten, die kunnen werken met de primitiefste hulpmiddelen. DE sigaren van de bon Door vele rokers zal dit bericht met groot enthou siasme en met niet minder grote instemming zijn ont vangen. De beloften van den minister zijn dan tojl. tegen andere verwachtin gen van enkele maanden geleden in vervulling ge gaan. Ge herinnert u tn d;t verband nog wel de tal rijke protestvergaderingen van de détaillisten in ta baksartikelen, die in de herfst van het vorige jaa» werden gehouden, waarbij men in Amsterdam zelfs tot sluiting der zaken overging. Het niet be schikbaar kunnen steller van meer deviezen vooi tabak werd ons eveneem- meermalen onder ogen gebracht. Maar nu is dan de kogel door de kerk! De stilte, die deze week in de sigarenwinkels heerste, was dan toch df bekende stilte voor de storm. Want het is wel zeker, dat het verblijdend?, bericht een ware storm loop van hartstochtelijkc- rokers enanderen op de sigarenwinkels tot ge volg zal hebben. Zo zelfs dat het wellicht nog druk kei* zal worden dan wan- wanneer het een of andere- modehuis nylonkousen ir. de verkoop brengt. Het v nu maar weer heel geluk kig dat e r zoveel sigaren winkels zijn. De Ritmeesters, de Edel achtbaren, de Willem II s en de Uiltjes, ze zuller wegvliegen. Bij dozen en kistjes tegelijk. Endan zullen de negen millioen sigaren snel in rook zijl vervlogen en netjes wor den opgeslagen in de voor raadkamers van de zwarte handelaren. Op deze laat >te heren doelden wij hier boven het woord ,,en anderen" gebruikende; En danja dan zuller. we weer voor het bekende reeds eerder o.a bij de biscuits plaats gehad heb bende feit komen te staan, dat de man, die gewend was op zijn bon sigaren tc kopen, de echte sigaren- roker dus straks bot vangt met andere woorden min der sigaren kan kopen of en dat zal de- eerste weken zeker mogelijk zijn: in het geheel geen sigaren kan bemachtigen Wij hopen dan ook, dai de rokende man in de eer ste plaats nuchter en vei standelijk zal handelen en niet aan het inslaan zal gaan. De winkelier zou ons inziens een regeling kunnen treffen door niet meer dan een bepaald aan tal sigaren per keer aan één persoon te leveren. Hij gaat dan de zwarte nanael op energieke wijze tegen en zal minder spoe dig zijn sigarenklant be hoeven teleurstellen Gai het in deze geest dan ^z^l het bericht ,,De sigaren van de bon" niet alleen vandaag, doch ook over drie weken een verblijdend bericht blijken te zijn ge^ weest. Tot tevredenheid van si: garen rokend en sigaren verkopend Nederland. Wij wachten af en zijn hoopvol CHURCHILL.... Winston Churchill, reeds de zeventig jaren gepas seerd, heeft Woensdag een breukoperatie ondergaan Zijn toestand is tot op he den bevredigend. Vorig jaar kreeg hij longontste king. Een behandeling met penicilline bracht hem ge nezing. We zullen hopen dat de oude strijder ook thans weer geheel zal her stellen. Zijn waardevolle en deskundige gedachten en adviezen zijn van no.£ niet te onderschatten be t'ekenis W. K. Lilian Harvey, de vóór de oorlog: bekende actrice, heeft de laatste 10 jaar in Hollywood doorgebracht. Zij is nu in Stockholm, waar zij zal optreden. Men constateert met vreugde, dat zij aog altijd jong en charmant is. Waarschuwend betoog tot de slagers Te Maastricht heeft de heer De Ruy- ter, directeur van het bureau van de r. k. Hanzebond voor slagerspatroons te s-Gravenhage, uitvoerig de stand van Nederlands vleespositie besproken, waarbij hij mededeelde, dat men in de loop der komende maanden uit het dieptepunt van thans zal zijn gekomen. Spreker verwachtte, dat men van het huidige vleesrantsoen van 1y, ons vlees per week per hoofd, geleidelijk zou kunnen komen tot 314—4 ons op het einde van 1947. Daartoe zal de binnenlandse veesta pel op peil moeten worden gebracht, want Nederland moet een einde maken aan de zeer kostbare vlees-import, waarmee men tot nu toe het vleesrant soen wist te handhaven. De heer De Ruyter zeide voorts, dat het Ned. slagersbedrijf een zeer ern stige crisis wacht, tenzij de 11000 sla- HILVERSUM I, 301 m. geeft Nieuws om 7, 8, 13, 20 en 23 Uur. VARA: 8,18 Opera-programma 8,50 Voor de huis vrouw. 9,00 Gramofoonmuziek VPRO 10,00 Morgenwijding VARA: 11,15 Voor de vrouw 11,30 Grace Moore zingt - AVRO* 12,00 Pierre Palla. 12,35 The Skymasters 14,00 Kookkunst 15.10 Verzamelde gedichten van Marsman. VARA: 16,30 Tussen 12 en 16 18,30 Voor de Ned, Strijdkrachten VPRO: 19,30 De Mens in 1947. VARA: 21,30 Buitenlands weekoverzicht VPRO: 20,40 Avondwij- ling VARA; 23,15 Verslag wereldkam pioenschap Dammen. HILVERSUM 11, 415 ""m, geeft Nieuws om 7, 8, 13, 20 en 22,30 uur. KRO: 8,15 Pluk de dag 9,00 Ochtendconcert 10,15 Uit het Boek der Boeken. 11,00 De Zonnebloem 11,35 Als de ziele luis tert. 12,30 Lunchconcert 14,30 Een zomermiddag op de Boulevards 15,40 Koorzang 16,30 Na Schooltijd. 16,45 Omroeporkest 18,00 Amusementsorkest -20,05 De gewone man zegt er het zijne van20,20 Kurhaus-concert door Tjeerd Adema „Ik heb er geen idee van," zei Hans. „Ze zeggen geen paard," zei Dirk, „maar péérd. Nou, dan zeg ik ook péérd, want as je die kerels in d'r eige dialect aanspreekt, ben je d'r 't gauwste familiair mee, waar of nie?" „Denk om het drempeltje," waar schuwde Irma. „Jewel," zei Dirk, „ik zien 't wel, maar om op die knul terug te komme ik vertelde hem van Rosa en Anna, waar ik mee gereeë heb, twee pracht- péérde en toen vroeg ie ineens of dat- te ze wellerus praise gehaald hadde. Nou, toen snapte ik meteen, dat ie docht, dat 'k een renstal had. Nou, ik liet 't maar zo en ik hield m'n eige groot en ik zee van yes en toen loog ik geeneens, want weet je wat 't ge val was?" „Denk om het trapje," waarschuw de Irma. „Ik zie 't wel," zei Dirk. „Ik zeg, weet je wat 't geval was? Ik bedoch me, dat d'r noggerus een landbouw- feest was geweest en toen heb ik in 't concours gereeë en toen hebbe m'n péérde allebei een eervolle vermel ding gekrege." „Hoor eens, Dirk", zei Hans, de deur van de slaapkamer openmakend, „hier zijn we waar we wezen moeten. Kun je alleen in je bed komen, of moeten we je nog helpen?" „Gunst", zei Dirk, verbaasd om zich heenkijkend, „binnen we d'r al? Nou bin 'k maar zo onbeleefd weggelope en ik heb ze geeneens allemaal een hand..." „We zullen wel uitleggen, dat unaar bed is gegaan," zei Hans. „Kunnen we nog iets voor u doen?" „As je die zwarte strop om m'n nek lostrekt," zei Dirk, „zal ik weer 's adem kenne hale. Zo, dank je wel, ik zal d'r m'n eige wel uitpelle. 'k Zal blij zijn als dat harnas naast m'n bed hangt." Ze wensten hem goede nacht en hij verdween in de slaapkamer. „Wat zullen we met hem doen. Hans?" vroeg Irma, toen Zij naar het gezelschap terugkeerden. „Ik zal een lijfrente voor hem ko pen, zei Hans, „en dan moeten we een goed tehuis voor hem zoeken. Ik denk, dat hij zich op den duur in zijn eigen milieu het gelukkigst zal voelen." Ze keken naar de grote salon en werden beiden getroffen door wat zich aan hun ogen vertoonde. In het door zijde en perkament ge temperde licht, bood de zaal een ca leidoscopische beeldenreeks met het zwart en wit van de avondkleding der heren en de fleurige toiletten der dames. Er waren japonnen in lichte tinten, die hals en armen bloot lie ten, robes met struisveren _en bont in velerlei kleurcombinaties, toiletten, welke schitterde» van gouden en zil veren lovertjes, zijdeglanzende stof fen, waarop melkblanke parels, von ken schietende diamanten, karmijnro de robijnen of vuurgele topazen prijk ten. Tussen de gasten bewogen zich de bedienden, die dranken en verversin gen presenteerden. Er flonkerde licht uit kristallen glazen, er was een ge luid van vroliike stemmen en door dat alles heen jubelde een viool en liet een cello een donker, melodieus ge luid horen. v Zij namen dat een ogenblik in zich op en toen trok Trma haar verloofde mee en keken zij in de heerlijke na zomeravond vanaf een balcon naar het donkere land van de Veluwe. De bloeiende heide. afgewisseld door vliegdennen en eikenhakhout, had op dit ogenblik geen kleuren. De aansluipende nacht had alles bedekt met 'n zwarte, gazen sluier, maar de maan had overal in die sluier zilve ren draden geweven. „Hans," zei Irma, naar hem opziend, „heb jij ook niet het gevoel, dat we een lot uit de loterij hebben getrok. ken?" Hij drukte haar tegen zich aan, hief haar lief gezichtje naar het zijne en drukte een kus op haar lippen. „Irma," fluisterde hij, „hoe kan ik er aan twijfelen, ais ik de hoofdprijs... als ik jou in mijn armen mag hou den!" EINDE Wij plaatsen heden het slot van ons feuilleton „Vijf maanden hoog spanning". Morgen beginnen wü met een ander, namelijk „Monica is ver loofd", ditmaal geen oorspronke lijk verhaal naar een dat geschre ven is door de Engelse schriifster Berta Rnck en vertaald Is door J. Jorissen. Het is weer een spannende ge schiedenis en wii verwachten, dat zeer velen er met belangstelling va.i zullen kennisnemen. i gers-vakgenoten zich hecht aaneenslui ten tegenover de coöperatie, maar voor al tegen de vleeswarenconcerns De heer De Ruyter zeide vernomen ie hebben, dat men in Oss thans druk bezig is met de bereiding van diep vries-vlees. Als de .biefstuk-in-cello- phane" door de kruidenier zou worden verkocht, zou dit voor het slagersbedrijf een grote slag zijn. De slagers zullen, zo nodig met de coöperatie, tegenover het groot-kapitaal front dienen te ma ken. Voor alles dienen de slagers hun eigen vrije vakbond in het kader van een hechte middenstandsbeweging sterk le maken, waardoor, aldus spreker, te vens de ongewenste vakgroep verdwij nen zou. BALANS MOET IN EVENWICHT Te Haarlem is gisteren het 27e congres gehouden van de Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. De voorzitter, mr dr L N Deckers, zeide in zijn openingsrede, dat de vereniging tevreden terug mag zien op hetgeen sinds het vorige congres verricht is. Spreker heeft groot vertrouwen in de toekomst, omdat de betekenis van het vreemdelingenwezen toeneemt. Nederland ontving in 1938 van vreem delingen een som van f 1.000.000,(één millioen). Nederlanders gaven in den vreemde f 42.000.000,— (42 npillioen) uit. Getracht moet worden dit verschil in de toekomst op te heffen. Vele Nederlanders hebben in de oorlog nolens volens het eigen land leren ken nen. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat het veel schoons biedt. Spreker zeide, dat er dus steeds veel aandacht aan het vreemdelingenverkeer besteed moet worden Steun van de overheid is daarbij on ontbeerlijk, wij moeten niet hebben een. ambtelijk apparaat, maar wel ambtelijke medewerking. Ons werk is voor de ge meenschap en het verhogen van de volks welvaart. De heer Breebaart merkte op, dat con- fectiebouw uit den boze is, waarna de vergadering een motie aannam, waarin het bestuur opdracht kreeg stappen te doen bij de regering een ander woning type te verkrijgen. Ook vroeg de heer Breebaart de regering om steun te ver zoeken bij de wederopbouw van ver woeste hotels. Voorts werden vragen gesteld over de vacantie-spreiding, het verkrijgen van toewijzingen voor hotels, het opheffen van het rijverbod op Zondag en bevordering van het verkrijgen van een spoorwegver binding tussen het Oostelijk deel van Bra bant met België en Luxemburg. Tenslotte vestigde de afgevaardigde van Noordwijk er de aandacht op, dat de vreemdelingen, in het bijzonder de Ame rikanen, bij hun bezoek aan Marken en Volendam bijzonder hoge prijzen voor souvenirs e.d. moeten betalen. De voor zitter deelde mede, dat deze zaak reeds de aandacht heeft van de autoriteiten en dat er maatregelen te verwachten zijn. De afdeling Wieringen heeft aange drongen op aanleg van de spoorweg over de Afsluitdijk. Men zal zich hierover met de directie van de Nederlandse Spoor wegen in verbinding stellen. DE OUDE MAARTEN was ter visvangst geweest en nu keerde hij ein delijk na negen lange dagen en nachten van hard werken huiswaarts. Tij- men, zijn kleinzoontje, mocht deze keer mee. Hij had toch vrij van school en Maarten kon het kleine hulpje best gebruiken. Hij kon al wat handig met de netten omgaan en allerlei karweitjes opknappen, waarvoor Groot vader eigenlijk geen tijd had. Tijmen was ijverig genoeg en Grootvader was dan ook best tevreden over hem. De avond van hun thuiskomst was de zee glad en kalm. Het was een warme dag geweest, maar de vangst was best en Grootvader zat moe én voldaan aan het roer, de pijp in zijn mond en de kleine oogjes in het verweerde gezicht dichtgeknepen tot spleetjes. Tij men zat bij hem, de knieën hoog opgetrokken en zijn armen er om heen geslagen. Meestal zeiden zij niet veel tegen elkaar, ook Tijmen hield er van rustig te zitten en uit te kijken over zee. Op deze kalme avond gebeurde het merkwaardige. Zonder het te weten waren Maarten en Tijmen uit de verte bespied door een school zeemeerminnen, die aangelokt door het mooie weer, dichter bij de kust waren gekomen, dan zij gewoon waren. Er waren weinig schepen op zee en de meerminnen die vreselijk nieuwsgierig zijn, hadden zich tot dicht bjj Grootvader's bootje gewaagd om toch vooral maar eens onder de boot door te zwemmen. Niemand vond het eigenlijk goed, maar het was toch wel een grappig idee en ze plaagden 't kleine meerminnetje: „Je durft toch niet, je durft toch niet". Nu was het meerminnetje een trots en eigenzinnig ding on natuurlijk overwonnen de plagerijtjes van haar vriendinnetjes de laatste aarzelingzo zwom zij weg, recht op de boot van de oude Maarten aan. De andere meerminnetjes, half angstig en toch lachend over de moed van het kleine ding, keken haar na. Juist op dat ogenblik sprak Grootvader Tijmen aan: Zeg, Tijmen, wil jij nog eens een paar putsen water over het dek gooien, er liggen nog wat visschubben en ik zou graag hebben dat de schuit netjes binnen kwam. Tijmen stond bereidwillig op, pakte het emmertje en ging fluitend naar achteren. Met vaardige hand smeet hij een paar putsen water over het dek en wilde juist de laatste emmer ophalen, toen hij bemerkte dat hij 'm bijna niet naar boven kreegEr moest iets zwaars inzitten, maar wat? Nieuwsgierig nam Tijmen het touw in beide handen en trokHet was, dat Tijmen al meer vreemde dingen gezien en gehoord had, maar anders had hij zeker het touw weer losgela ten. Nu zette hij de emmer behoedzaam aan dek en al leen zijn mond stond wijd open van verbazing. In de puts zat de kleine zeemeermin. Haar vissen- staart hing over de rand van de emmer en haar lange rode haren slierden in natte krullen over haar schouders. Een ogenblik keek zij Tijmen aan met verschrikte ogen en net dat ogenblikje was voor Tijmen genoeg om een besluit te nemen. Even was de gedachte bij hem opgekomen, meenemen en de jongens op school la ten zien, maar nu greep hij de puts en met een geweldige zwaai belandde het brutale meerminnetje weer in de gol ven. Nog juist zag Tijmen het rode haar en de staart, die schuimdruppels opsloeg uit het water, toen was ze weg. Had hij verder gekeken, dan had hij in de verte het water kunnen zien opspatten en de visstaarten van de andere meer minnetjes kunnen zien, die met angstige ogen hadden toegekeken. Maar Tij men was zo onder de Indruk van dit vreemde avontuur, dat hij stilletjes bij Grootvader ging zitten en het verhaal pas durfde te vertellen toen ze gced en wel de haven binnen liepen. R. S.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3