Onze 80 TEXTIELPUNTEN zijn verzekerd rH Nederlandse dijkbouwers in Engeland Twee kinderen omgekomen in brandende boerderij v. 'lüeec&eticht Blauw-Wit kampioen HONGARIJE DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Een paar schoenen in l1^ jaar Iedere veertien dagen zeep Ook stakingen in Spanje Hors d'Oeuvre ]/AN fsJABIJ EN y ERRE Nagy naar de V.S. Politieke activiteit in Batavia J Tragische brand ie Julianadorp Vraaggesprek met dr. ir. J. A. Ringers in hei gedrang c heeft de ant- republiek tot deze ïouding bi.igetira- :er geen bcvreem- Van Mook de he et dijken, dat hij :inde Haagse poli- wel de mening anblijven van dr. en bewijs is, dat ebben toegegeven de landvoogd om met de repu- irhandelen. Ande- in het aanblijven als het eenmaal zou komen dr. al ook de mede- daarvoor te doen ons niet te veel ouwingen te ver uit Batavia zien men daar in of- ;el lust heeft om rhandelingen met ginnen, hoewel id is, water in de de anderen niet k blijven staan, immers ernstig politiek der re- er werkelijk wel een afdoend ac- iet alleen maar a van tijd, waar- il zong, dat zulks u, dan naar ,KMAAR en ACANTXE hebben ;ed. 3 dagen) ood bezorgd- JETTEN. tegen broodbonnen. BUREAU: VOORD AM 9. ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma ZATERDAG M JUNI 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 409 ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter ..Waagjes" tot 1 woorden ?5 ct., elk woord eneer 5 ctuitsluitend contan Abonnementen: t 1.10 per maand f s 2? per kwartaa- Hoofdredacteur M. H. E. Dyidert plv. TJ. N. Adema. De minister van Economische Za ken heeft het een en ander bekend gemaakt over de positie van ver schillende distributie-artikelen, dit met het oog op 's lands deviezen- positie. Uit dit bericht stippen wij aan, dat het de bedoeling is dit jaar de toege zegde 80 textielpunten aan te wijzen, tegen verleden jaar 50 punten. Gaarne wordt toegegeven, dat vooral in ver band met de grote achterstand, deze voorziening nog lang niet zal beant woorden aan de vraag, die er is. Hier bij moet echter niet uit het oog wor den verloren, dat vóór de oorlog, toen het aanbod aan elke vraag kon vol doen, gemiddeld per volwassen Neder lander slechts 1 costuum in ongeveer twee jaar werd aangeschaft en 1 over jas per drie en een half jaar, terwijl elke Nederlandse vrouw slechts één japon of jurk per jaar en eenmaal in de drie jaar een mantel of mantelcos- tuum kocht. Ook andere textielartike len werden minder vaak gekocht dan wel eens wordt gedacht. (Uiteraard laten wij deze mededelingen geheel voro rekening van den minister. - Red.) Boven de 80 punten ontvangen de werkers, die zulks bij de uitoefening van hun beroep nodig hebben, werk kleding, zij het in een mate die nog te wensen overlaat. Bat de productie niet voldoende zal zijn om de punten te honoreren be hoeft niet te worden gevreesd. EEN PAAR SCHOENEN IN ANDERHALF JAAR. Oorspronkelijk was de opzet, dat per jaar één paar schoenen per hoofd van Spaanse arbeiders zijn voor de twee de maal binnen zes weken in het Bas kenland in staking gegaan. Be haven arbeiders aan de kust van Biskaje heb ben het werk neergelegd. Honderd arrestaties zijn verricht. De staking begon in de haven van Pasajes, waar het personeel, belast met het la den en lossen der schepen, er bij be trokken was. Uit Saragossa werden ploegen havenarbeiders naar Pasajes gestuurd om de staking te breken. De vrees bestond, dat de staking zich zou uitbreiden over de vissers. Pasajes is de voornaamste bron voor de visvoor ziening der Spaanse markten. (United Press) MOOI-W3EJER SPELEN Tijden»- de oorlogsjaren is er te Londen niet alleen een Neder landse regering geweest, maar ook een Algemene Rekenkamer die alles wat door de regering en haar satellieten uitgegeven werd nagerekend en opgetekend heeft. Klaarblijkelijk heeft onze rege ring met deze rekenkamer nie- voldoende rekening gehouden en nu deze rekenkamer een en an der uit haar rekéningen openbaar heeft gemaakt ziet het er naar uit, dat het kabinet Gerbrandy het kind van 4e rekening wordt En, overigens volkomen in stijl, niet zuinig. Dat hun landgenoten in bittere nood verkeerden heeft de Londense ballingen klaarblij kelijk niet weerhouden om het er goed van te nemêri. Gedachtig aan de Duitse leus, die in de vo rige wereldoorlog opgeld deed: „Not kennt kein Gebot". Maar in het rapport, dat over een en ander uitgebracht is, lees ik ook dat een der Lon dense regerings-ambtenaren ©en declaratie heeft ingediend voor „twee parapluie's voor dient- gebruik" Ik kan dat nu zo onredelijk niet vinden.. Wij moeten niet vergeten, dat de pa- rapluie in Engeland zeer populair geweest is in de eerste periode van de oorlog. De voormalige En gelse premier Chamberlain is door zijn parapluie vermaard ge weest, en het aanzien van de Nederlandse ambtenarij was er toch bij gebaat, dat een Neder lands ambtenaar, die door de Londense straten flaneerde, er niet uitzag als een natte kat Het is voor niemand, en zeker niet voor een ambtenaar aange naam als hij afdruipen moet. Dat deze heer zich dus een parapluie aanschafte is verstandig, en dat hij het deed voor rekening van de Nederlandse Staat is vergeef lijk geweest Vermoedelijk heeft hij als particulier nooit een para pluie gebruikt, en droeg hij zijn regenscherm uitsluitend wanneei hij in functie was. En wat de tweede parapluie betreft, waar schijnlijk heeft hij de bui, die nu over de Londense ambtenarij er. deszelfs kwistigheid losbreken zal, reeds toen zien aankomen en heeft .hij begrepen, dat hei mooi-weer-spelen eens gedaan zoi zijn en dat hij dan aan één para pluie niet voldoende hebben zou de bevolking zou worden toegewezen. In verband met de noodzakelijke ver sobering zal niet meer dan één paar schoenen per 1 y2 jaar beschikbaar kunnen worden gesteld. Bovendien zal voor kinderen per jaar een extra bon worden verstrekt. Bepaalde catego rieën ontvangen bovendien een paar werkschoenen per jaar. Het totaal ver bruik aan schoenen vóór de oorlog kwam neer op iets meer dan een paar per jaar. ZEEP OM DE 14 DAGEN. De grote wereldschaarste aan grond stoffen voor de zeepfabricage is oor zaak, dat de voorziening van dit arti kel nog beneden de behoefte blijft. Het ligt in de bedoeling, telkens om de twee weken een bon aan te wijzen voor resp. 250 gram waspoeder, 250 gram zachte zeep en 225 gram gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. Hoewel niet te hopen, is speciaal op dit gebied mogelijk, dat er zich moei lijkheden zullen voordoen. De gisteravond gespeelde beslissings wedstrijd in district 2 der eerste klasse K.N.V.B. tussen Blauw Wit en Vole- wyekers is geëindigd in een 31 zege voor Blauw Wit, dat hiermede 't kam pioenschap van district 2 behaalde. De rust was ingegaan met een 12 voorsprong. Toen de wedstrijd 20 minuten oud was, vond in het uitverkochte Ajax- Stadion een ongeval plaats, dat won derlijk goed is afgelopen. Een gedeelte van 'n 2 meter hoge muur, die vóór de staantribune aan de Diemerkant is ge bouwd, stortte onder het gewicht van de daarop leunende toeschouwers over een breedte van tien meter in. Een twintigtal personen viel over en op de muurstukken, die op het gras veld neergekomen waren doch nie mand liep ernstige kwetsuren op, de wedstrijd werd niet onderbroken. Zilveren gulden keert terug, maar 't gouden tientje verdwijnt Blijkens de nieuwe regeling inzake 3ns muntwezen, die gisteren door den ninister van Financiën aan de Tweede Kamer is aangeboden, zullen de uit de bezettingstijd daterende zinken munten afgeschaft worden en vervangen door nikkelen en bronzen geldstukken. In de toekomst zal ons muntstelsel bestaan uit zilveren rijksdaalders en guldens, zuiver nikkelen kwartjes en dubbeltjes, bronzen stuivers en cen ten. Uit ons muntstelsel zullen echter verdwijnen het gouden tientje en het gouden vijfje, de halve gulden, het twee-en-een-halve centstuk en de halve cent. De nieuwe Muntwet zal, indien zij door de volksvertegenwoordiging wordt goedgekeurd, op een nader door de Kroon te bepalen tijdstip in werking treden. Tot inwisseling van de buiten omloop gestelde munten zal gedurende ten minste drie maanden gelegenheid worden gegeven. DE GROTE DRIE VAN VOOR-INDIE. Het lot van Voor-Indië ligt in handen van deze drie mannen, v.l.n.r. Pandit Nehru, leider der Hindoes, in het mid den Lord Mountbatten, Vice-koning van Indië, rechts dé Mohammedaanse leider Jinnah, die men hier ziet aan de conferentietafel te New Dehli. Great Expectation, een van de meest opvallende Britse films, bracht in één theater gedurende de eerste vertoningsweek ruim 8000 op 330 Schotse vissers hebben totaal in èèn maand 52 millioen haringen ge vangen ter waarde van 224.000 -•- De voormalige Duitse veldmaarschal ken en generaals, die in Neurenberg wachten op hun berechting wegens oorlogsmisdaden, hebben ernstig ge protesteerd tegen het voornemen bjj de gealliëerden om hun nieuwe unifo men te verschaffen, waarop distinc tieven en decoraties ontbreken. De Amerikaanse mijnwerkers, die in staking waren gegaan als protest te gen de arbeidswetgeving, hebben de staking beëindigd. Officieel wordt medegedeeld, dat Griekse le- gerdetachementen, gesteund door luchtmacht en marine, een nieuwe aanval hebben ingezet tegen querilla- strijders rond de berg Ölympusenaan de oost-kust van Griekenland. Gisternacht zijn in een perceel in de Tolhuisstraat te Rotterdam 91.000 ^zwarte sigaretten in beslag genomen. De bewoner van het huis met twee van zijn trawanten veerden gearres teerd. Een 44-jarige dokwerker te Rotterdam die 'met zijn stoel is uit gegleden en op het achterhoofd ge vallen, is aan de gevolgen overleden. De politie te Arnhem heeft ge arresteerd de 50-jarige A. H., expedi tiechef van een grootbedrijf in Arn hem, verdacht van verduistering van f 20.000. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Tengevolge van de overeenkomst van groente en fruit tussen Nederland en België zijn de prijzen op de groentemarkt te Mechelen reeds belangrijk gedaald. Het Amer. ministerie van buitenl. zaken heeft aan Ferenc Nagy. de voor malige Hongaarse min.-pres., die kort geleden, na van Sowjetrussische zijde van verraad te zijn beschuldigd, is af getreden, en aan zijn gezin de diplo matieke status verleend. Zij worden binnen enkele dagen per vliegtuig te New-York verwacht. Parlementaire enquete van de baan? Bij verschillende gelegenheden is zowel in de pers als in parlementaire kringen de mogelijkheid geopperd 'n parlementaire enquête in te stellen naar het financiëel beleid, dat de Ne derlandse regering, welke in oorlogs tijd te Londen zetelde, voerde. Zijn wij wel ingelicht, dan is de laatste tijd steeds minder voor een dergelijke enquête gevoeld. In parlementaire kringen gelooft men niet, dat het denkbeeld van een parlementaire enquête nog veel kans op verwezenlijking heeft. Voorberei dende stappen om tot een dergelijke enquête te komen, zijn althans nog niet gedaan. Prinëes Marijke. De Utrechtse kinderarts, J. H. G. Carstens, deelde nog mede dat de kleine dubbelzijdige lenstroebeling, die dezer dagen uit de beide ogen van Prinses Marijke chirurgisch zal wor den verwijderd, het gevolg is van het feit dat H. K. H. Prinses Juliana in hot begin harer zwangerschap aan ro de hond heeft geleden. DE FRAUDE IN DE KAMPEN LAREN. NAARDEN EN RHIJNAUWEN Naar aanleiding van de fraudes met betrekking tot de kampen Laren, Naar- den en Rhijnauwen is tegen 25 perso nen proces-verbaal opgemaakt. Dertien zijn in verzekerde bewaring gesteld. Schermerhorn en Van Poll voeren uitvoerige besprekingen met dr. van Mook. Het is niet geheel zeker, dat de Commissie-Generaal vóór Maandag ge reed zou zijn met het advies voor de Nederlandse regering, daar nog aller lei personen en instanties moeten wor den geraadpleegd, o.m. de sultan Ha mid II van Pontianak, hoofd van de Dearan West-Borneo, alsmede presi dent Soekawati en de ministers Ha melink en Anak Agoeng van Oost-In donesië, die thans allen te Batavia ver toeven. Volgens de woordvoerder was niet te verwachten, dat de Commissie-Ge neraal overleg zal plegen met de repu blikeïnsë delegatie. KREEFT Gistermorgen om tien uur is vermoedelijk tengevolge van kort sluiting brand uitgebroken in de kleine boerderij van den heer D. J. Grin, Callantsoogervaart 17, gele- gen aan de Zuidgrens van de ge meente Den Helder. Bij deze brand zijn twee kinderen, resp. 3 en 5 jaar ond, om het leven gekomen. De overbuurman van de fam. Grin, de heer Kuiper, zag rook boven het dak uitkomen, waarop hij terstond te hulp snelde. Bij het huis aangekomen, bleek de erachter staande schuur reeds in lichte laaie te staan. Mevr. Grin, die in het voorhuis haar baby hielp, terwijl een kind van vier jaar bij haar in de kamer was, had van het uitbre ken van de brand niets gemerkt. Zodra zij van de ramp hoorde, in formeerde zij naar haar beide andere kinderen, de driejarige Reindert en de vijfjarige Jacoba, Beiden hadden en kele minuten tevoren nog op de weg gespeeld. Terstond rees het angstige vermoeden, dat de kinderen misschien in het schuurtje waren, op zoek naar eieren, die daar wel-meer door de kip pen werden gedeponeerd. Het bleek echter niet mogelijk om in de vlam menzee door te dringen. In het schuur tje lag een twee meter hoge berg stro opgetast, die hevig brandde. De Helderse brandweer, die zeer spoedig werd gealarmeerd, was reeds om kwart over tien met een motorspuit ter plaatse. Met drie stralen werd het vuur aangepakt, terwijl een vierde slang werd gereedgehouden om zo no dig de tegenoverliggende boerderij van den heer Kuiper nat te houden. Toen men het vuur meester was, waren de schuur en het woonhuis vrijwel geheel afgebrand. Slechts een deel van de inboedel kon wor den gered. De meest tragische om standigheid is echter, dat de lijkjes van de twee vermiste kinderen in de verkoolde resten van het schuur tje werden gevonden. Voor het nog jonge gezin een vreselijke slag, waarbij de aanzienlijke materiële schade geheel in het niet zinkt. De boerderij van den heer Grin was, zij het ook niet zeer hoog, tegen brand schade verzekerd. Het gezin is tijdelijk ondergebracht bij de fam. Kuiper. Donderdag vertrok de eerste „Walcheren"-kraan, die meehielp het gat in de Engelse rivierdijk bij Morston te dichten, naar Huil, om daar voor de zeereis naar Ne derland gereed te worden ge maakt. De tweede kraan volgt over enige dagen. Dit betekent, dat de dijkbreuk bij Morton ten noorden van Gains borough (Lincolnshire) thans vol ledig hersteld is. De dijk begaf het omstreeks half Maart, evenals een baddijk van de Welland, waardoor 40.000 ha bewerkt akkerland onder water kwamen te staan. Het Engelse ministerie van landbouw deed een beroep op Neder land. Onmiddellijk werden twee grote kranen van de Zuiderzeewerken met armen van 28 meter, keileembakken, een groot aantal pompen en ander materiaal gereed gemaakt en overge varen. Dr. Ir. J. A. Ringers, oud-minister van waterstaat, vloog naar Engeland en al spoedig was een plan de cam pagne opgemaakt om te verhinderen, dat het Britse volk van de landbouw producten van een zo grote opper vlakte verstoken zou blijven. De Engelse ingenieurs waren van mening, dat het gat in de Trentdijk bij Morton zelf gedicht moest worden. Hun Nederlandse collega's bewezen echter, dat zulks niet mogelijk was, ook al, omdat dit gat op de plaats van een oude breuk was ontstaan. Vier dagen na het begin der werk zaamheden, waarbij ongeveer een do zijn Nederlandse schippers, machinis ten en bazen betrokken was, was de heerschappij van het water gebroken. Het verziltingsgevaar, waaraan de lan derijen onder Morton bloot stonden, was toen eveneens bezworen. „Ze zullen er geen last meer van hebben", verklaarde Dr. Ir. Ringers, die als voornaamste deskundige van Nederlandse zijde optrad. „Van ons standpunt uit bezien, was het een betrekkelijk eenvoudig werk. Wij zijn blij, dat wij onze Engelse vrien den hebben kunnen helpen, en dat wij ze hebben kunnen behoeden voor een groot verlies aan voedsel van eigen grond, welk voedsel zij anders zouden hebben moeten im porteren." Er is hard gewerkt. De Nederlandse motoren en pomp- installaties zijn op 27 Mei inmiddels vrijwel gereed gekomen met het droogmalen der overstroomde gebie den. „Het werk is krachtig aangepakt en juist op tijd klaar gekomen", aldus dr. ir. Ringers. De Engelse arbeiders heb ben buitengewoon hard gewerkt. Zij zijn trouwens nog niet klaar, want het jiijkgat in de bandijk van de Welland is nog lang niet dicht, maar de achter liggende gronden zijn reeds droog en bewerkt. lil dit gebied bevinden wij ons in zekere zin op voor Nederland histo risch terrein. De dijk werd tussen 1625 en 1655 gebouwd door Cornelis Ver- muiden in opdracht van dezelfde on dernemers, die de Beemster lieten droogleggen. De dichter Jacob Cats was een der grote aandeelhouders in deze firma, die met geld, verdiend in de Oost-Indische Compagnie, werkte. „Het gaat goed op de Engelse dij ken", aldus dr. ir. Ringers, die op 15 Juni weer naar Engeland vertrekt om als adviseur poolshoogte van de stand der werkzaamheden te nemen. „Wij hebben er een stukje goodwill verdiend, waarmee ik zeer tevreden ben." Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Vrijdagavond tot Zater dagavond. Weinig verandering OVERDRIJVENDE WOLKEN VELDEN. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Tot matig toenemende wind tus sen Noord-West en Noord-Oost, later in het Zuiden omlopend naar het Zuid-Westen. Overdrijvende wolkenvelden. Weinig verande ring van temperatuur. Overwe gend droog. rije gebeurt. Dit klinkt zeker bemoe digend voor het benarde Hongaarse land. Maar kan Amerika wc-kelijk hulp verleenen? Economische hulp zeer zeker, maar daarmede bezweert het de partijstrijd nog niet. U, De oorlog heeft voor de twee voor naamste landen van de voormalige Donau-monarchie, Hongarije en Oos tenrijk, verschrikkelijke gevolgen ge had, niet alleen doordat de troepen der Nazi's daar zeer traag voor de zegevierende Geallieerden het veld hebben geruimd, zodat de vernieti gende strijd het land zwaar geteisterd heeft en in de eertijds prachtige hoofd steden van de Donau enorme verwoes tingen heeft aangericht, maar vooral door de economische en politieke chaos waarin deze landen, na het be ëindigen van de strijd, achtergelaten zijn. Zij delen dit lot trouwens met enige Balkanlanden en tot op zekere hoogte met het oost-Duitse grensge bied. Dat het communisme in Hongarije niet bepaald populair is, qn dat de aanhangers van deze ideologie daar slechts een minderheid vormen, kan geen verwondering baren voor wie zich de terreur herinnert, welke na de vorige wereldoorlog onder leiding van Bela Kun en zijn partijgangers over dit land heeft gewoed. Een overwe gend agrarisch land als het Hongaarse kan trouwens voor een politiek stre ven als dat der communisten geen groeizame bodem opleveren en de meerderheid van het huidige parle ment wordt dan ook gevormd door de z.g. partij der kleine boeren, welke voor de communisten weinig of niets gevoelt. Tussen de wettige regering van de Hongaarse republiek en de Russische bezettingsautoriteiten, die deze regering als anti-democratisch beoordelen en daarom omver willen werpen, is vreedzame samenwerking onmogelijk, naar weer duidelijk ge bleken is. De bezettingsautoriteiten verkeren nog altijd in een positie waartegen regering en parlement te Boedapest machteloos staan. In de laatste week van de vorige maand hebben de Russen wederom enige kopstukken van de partij der kleine boeren gearresteerd en Ferenc Nagy, de minister-president, is aan dit lot slechts ontsnapt door tijdig de wijk te nemen naar Zwitserland. Bedacht op zijn persoonlijke veiligheid heeft hij geen gevolg durven geven aan de som matie van naar Budapest terug te keren en hij heeft de president der republiek zijn ontslag aangeboden Het land is door een en ander in een pa niekstemming geraakt, die er met de ontwikkeling der gebeurtenissen niet op verminderd is. Ruslands bondgenoten hebben het aan protesten tegen het optreden der bezettingsautoriteiten niet laten ont breken, maar het heeft weinig gebaat. Molotof heeft op een Engels ver zoek om inlichtingen met een wei gering gereageerd, waarop de Britse regering gedreigd heeft, dat zij aan het economisch herstel van Hongarije geen verdere medewerking meer ver lenen zou, wanneer aan de Russische willekeur niet paal en perk werd ge steld en Bevins plaatsvervanger, McNeill, heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat Groot-Brittannië zich niet zal neerleggen bij deze weigering. Washington heeft aan Rusland schen ding van het verdrag van Jalta voor de voeten geworpen en in uitzicht ge steld dat de Hongaarse zaak zo nodig voor de U.N.O. zal worden gebracht Doch ook dit dreigement heeft niet gebaat. De Russen gaan met het ne men van ingrijpende maatregelen voort. Tegen Hongaarse parlements leden. die het hebben gewaagd critiek te oefenen op hetgeen zij als een com munistische staatsgreep hebben ge brandmerkt, is onmiddellijk een arres tatie-bevel uitgevaardigd. Het streven der bezettingsautoritei ten is klaarblijkelijk gericht op het vormen van een coalitie-kabinet, waarin communisten en socialisten en leden uit de uiterste linkerzijde van de partij der kleine boeren zitting zouden moeten nemen, een stap. waardoor de meerderheidspartij in het parlement gesplitst en de macht der minderheden verzekerd zou zijn. Door het tot stand komen van een derge lijke constellatie zouden de Russen, wanneer straks hun troepen het Hon gaarse land moeten verlaten, zoals bij het vredesverdrag is bepaald,, tot op zekere hoogte waarborgen bezitten, dat hun belangen in Hongarije niet in het gedrang zouden geraken. Op een overeenkomstige wijze zijn zij in Zuid- Slavië, Roemenië en Bulgarije werk zaam geweest. Het is begrijpelijk, dat zij in Oost-Europa een stevige basis voor hun invloedsfeer willen behouden, en dat hun streven waarbij ook Tsjecho-Slowakije en Polen be trokken zijn, gericht is op vorming van een Oost-Europees blok, in tegen stelling dus van het streven naar vor ming van een westelijk blok. dat van Amerika en Engeland uitgaat. In dit licht bezien is de heftigheid begrijpelijk, waarmede president Tru man de vorige week op de gebeurte nissen in Hongarije heeft gereageerd. De Verenigde Staten zijn niet van plan, heeft Truman verkirird. wer keloos toe te zien bij wat in Honga- OllOllOli

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1