Onze d Gemeentebegroting voor 1947 fill Duivensport zet zich in voor liefdadig doel Ti Tank^ kazei Een tekori van f 1.106.049.98 Jongen over boord gesleurd WÊËÊÊÊÈBÊm De „Stad Alkmaar" Burgerlijke Stand Groot concours ten bate van de lighallen Dokter Louis zal promoveren Een kleine wereldreiziger Het circus komt O, die verkeersvoorschriften Schaakkampioenschap Alkmaar en Omstreken Dierenbescherming Uitreiking bonkaarten Beemster. Kleine oorzaken gK*e gevolgen Marktoverzicht Purmerend Den Hekfer. Brood twee cent goedkoper? Maar de „ovei wist alles TT =n =n De gemeentebegroting voor 1947 welk dienstjaar bijna voor de helft verstreken is heeft ditmaal een tekort van niet minder dan f 1.106.049,98, dat is f 65.504,98 meer dan het vorig jaar. Toen werd het op f 1.040.545 geraamd en evenals nu naar Hoofdstuk XV van de kapitaaldienst verwezen voor het sluitend maken van de gewone dienst. Waarom de begroting zo Iaat komt. B. en W. verklaren de omstandig heid, dat de aanbieding eerst thans kan plaats vinden, door het feit dat met de samenstelling dezer begroting veel later werd aangevangen dan ge woonlijk het geval is. De oorzaak daarvan was, dat in het gemeente- personeel veel mutaties voorkwamen en nieuwe functionarissen zich moes ten inwerken. Het kostte ook veel tijd om de vele wijzigingen, welke onder de nog altijd niet stabiele omstandig heden in de werkzaamheden der ge meente ontstaan, alle in de begroting aan te brengen. B. en W. beloven evenwel beterschap voor 1948 en als het college dat zwart op wit zet mag aangenomen worden, dat de begroting voor 1948 op het daar voor voorgeschreven tijdstip door de Raad in behandeling zal worden geno men. Het beleid van B. en W. Wanneer de Raad de gemeentebe groting behandelt houdt hij geen wa penschouw over dorre reeksen lange cijfers, maar dan maken de leden graag van de gelegenheid gebruik de juist heid van hun politiek inzicht te ver kondigen en tegelijkertijd op allerlei min of meer verwerpelijke toestanden te wijzen die het gevolg zijn van het verkeerde inzicht van hun politieke tegenstanders. Dan moeten ook de wethouders het ontgelden en het is begrijpelijk dat B. en W. eventuele klachten al bij voor baat trachten te voorkomen. Zij spreken ditmaal voor zich zelf want de burgemeester heeft door ziek te niet aan de voorbereiding dezer be groting kunnen meewerken. Het is gebruikelijk zeggen zij dat een nieuw college van B. en W. bij het aanbieden van zijn eerste begro ting na de verkiezingen zich niet lou ter beperkt tot het geven van een cij feropstelling, doch tevens een korte uiteenzetting geeft van het in de ko mende bestuursperiode te voeren be leid. De samenstelling van het college. Hoewel het algemeen belang der ge meente en haar burgers natuurlijk het richtsnoer blijft, doen B. en W. toch uitkomen, dat dit college gevormd is uit twee politieke partijen uit de Raad. Er zal dus voornamelijk naar ge streefd worden de programma's_dezer partijen die naar het inzicht van het college met het algemeen belang, stroken te verwezenlijken. Aan de redelijke wensen van de partijen die niet in het college ver tegenwoordigd zijn, zal desalniettemin alle aandacht worden geschonken. De bedoeling is natuurlijk goed, maar zoals B. en W. het thans ver kondigen wordt er toch een scheiding tussen de wensen der partijen en hun verwezenlijking gemaakt: de redelijke van die partijen waaruit het college niet is voortgekomen en alle andere welke in het programma van de Par tij van de Arbeid en de Kath. Volks partij zijn opgenomen. De gemeentelijke autonomie Allereerst zal het streven van het College er op gericht zijn de gemeen telijke autonomie, die in de oorlog zo zeer in het gedrang is gekomen, te doen herleven, waartoe nodig is het Donderdagmiddag wordt bij de werf var P. Smit Jr te Rotterdam het ss. „Stad Alkmaar" te water gelaten. Het casco van d?l' schip werd na de bevrijding in Neder land aangetroffen en afgebouwd De „Stad Alkmaar" werd genoemd naar haar voorganger van die naam, die in de eerste oorlogsjaren op een mijn liep. Een direct verband tussen de naam van de nieuwe 10.000 tonner en onze kaasstad be staat er niet De Halcyon-lijn geeft a haar schepen steden-namen. Maar de Alk- maarders weten nu, dat de naam van him stad door een flinke Nederlandse koop vaarder over de zeven zeeën zal worden uitgedragen. Geboren: Hanny, d. van Hielke Meijer en J. H. Westerhout. Johanna M., d. van Hermanus J. Stevens en M. A. Sierhuis. Henriëtte J. M., d. van Charles H. Horn en G. R. Broekhuizen. Adriaan L„ z. van Arend Slomp en L. Hein. Gehuwd: Marinus Rijbroek en Ja- coba G. Vos. Jacob J. Bakker en Henderina H. D. Roode. Frank Fre- driksen en Alida van den Heuvel. DOCTORAAL EXAMEN RECHTEN Aan de Amsterdamse Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer J. W. Koelma, al hier. herstel onzer financiële onafhankelijk heid door het tot stand brengen van een sluitende begroting. Dat is heel mooi gezegd en daarmee zal iedereen het wel eens zijn, maar een andere vraag is hoe men dat tot stand zal brengen, want een tekort van ruim een millioen kan men n<J een maal niet wegredeneren. B. en W. begrijpen dat zelf ook wel en zij zeggen zich dan ook niet te ont veinzen, dat een begroting zonder te korten niet binnen het tijdsbestek van hun machtsbevoegdheid zal worden bereikt, maar zij vestigen al hun hoop op het nog altijd niet verschenen rap port der commissie-Oud over aen nieu we regeling van de financiële verhou ding tussen Rijk en gemeente. Wanneer men zeggen B. en W. niet in aanmerking neemt de salaris verhogingen ad f 115.000, dan is het tekort pl.m. f 45.000 lager dan in 1946 werd geraamd. Dat is een voorzichtige manier om mee te delen, dat het tekort bijna f 70.000 hoger is dan in 1946. De vraag is nu maar wat B. en W. zullen doen om dat tekort zoveel mo gelijk te verminderen en het directe antwoord daarop is een beetje ont nuchterend en prozaïsch, omdat in verband daarmede medegedeeld wordt, dat men zal overwegen het tarief van enkele belastingen, met name die der tonnenbelasting, aan een herziening te onderwerpen, wat een verhoging van opbrengst zal brengen. Het is begrijpelijk dat een tekort van een ton niet door een tonnenbe lasting gecompenseerd zal kunnen wor den. Maar B. en W. doen meer. Zij streven en ook het streven is lofwaardig naar afwending van maatregelen van hogerhand, die drei gen de gemeentebronnen van inko men, waarop Alkmaar als behorende tot haar huishouden recht heeft, te ontnemen. Tenslotte en deze belofte biedt wat meer houvast zjl worden ge streefd naar een zo zuinig mogelijk beheer met achterwege laten van alle uitgaven welke niet strikt noodzake lijk zijn en die zonder nadeel tot een later tijdstip kunnen worden verscho ven. Wat er op geestelijk gebied gedaan zal worden bespreken wij in een vol gende oesehouwing. Om het kampioenschap van Nederland. Ajax nam in de Dinsdagavond te Amsterdam gespeelde wedstrijd tegen B.V.V. revanche voor de te 's-Her- togenbosch geleden nederlaag. De Ajaxieden wonnen de wedstrijd met 20. NOORDERMARKTBOND 18 Juni. Aangevoerd 4700 kg. vroe ge aardappelen f 24f 32; kleine f 14 f 21. Langedijker Groentencentrale, 18 Juni 98800 kg aardappelen: Eerstelingen 11—21 «H kleine 9—18; 600 bos peen 2S—96; 3 kg tomaten 161. De Alkmaarse Concourscommissie bestaande uit de postduivenvereni gingen Alcmaria Victrix, Steeds in Spanning, de Postduif (alle Alkmaar) en Heiloo's Luchtpost (Heiloo) heb ben besloten de duivensport dienstbaar te maken aan de liefdadigheid. De commissie besloot in haar laatste be stuursvergadering een vlucht te orga niseren waarvan de totale opbrengst ten goede zal komen aan de verbete- rinp en outillering van de Lighallen van het Centraal Ziekenhuis. Op Zondag 20 Juli a.s. wordt vanaf Helmond (een afstand van pl.m. 180 km) met jonge duiven een concours gehouden waarvoor honderden duiven z_ullen worden ingezet. Voor iedere deelnemende duif wordt 25 cent extra betaald, dat geheel ten goede komt aar de Lighallen. Daar vermoedt wordt dat méér dan 1000 duiven zullen deel nemen, beloopt deze eerste inzet reeds een flink bedrag. Maar de concours- commissie wil dit bedrag opvoeren door de duivenliefhebbers in de gele genheid te stellen hun duiven ook nog eens extra aan te tonen op spe ciale grote prijzen. Ook daarvoor kun nen alle duiven aangetoond worden, alhoewel zoiets natuurlijk niet ver plicht is. Maar voor deze groots opgezette ac tiviteit der postduivenverenigingen zijn natuurlijk prijzen nodig. Ja, zelfs vele prijzen. De commissie houdt zich ervan overtuigd, dat menig particulier, firmant of winkelier gaarne iets zal willen afstaan om de prijzenvoorraad groot te maken. Er is een klein comi té gevormd, dat zich gaarne belast met het in ontvangst nemen dezer gaven, bestaande uit de heren: N. Wiese, Pink sterbloemstraat; H. de Jager, Ricardo- straat en de heer Termaat, Oudegracht (allen Alkmaar). De bestuursleden van de concourscommissie t. w. de heren C. Rabeling. Breedstraat; H. Pel, Hei- lor; M. Pater, Zevenhuizerlaan, Heiloo; J. Huiberts, Uitenbosstraat 36, A. Ha ring, Oudegracht, v. d. Elskamp, Bree- laan 54, Bergen, zijn eveneens bereid de prijzen die door degenen die iets voor dit sympathieke doel gevoelen en willen afstaan, in ontvangst te nemen. Wij hadden één dezer dagen met den secretaris van de Lighallen van het Centraal Ziekenhuis, dr. Louis, een kort onderhoud. Wij vroegen o.a. of de Lighallen nog verbetering behoeven. Hij zeide dat er een groot deel van de inventaris nog mankeert van het zo populaire eethuisje. Verder wacht de outillering van de betonnen hal op tussenschotten van glas, waardoor de kinderen uit de wind komen te liggen. Verder moeten de stoelen nodig ver nieuwd worden en zou hij graag mo delbedden willen zien aangeschaft. Ook de geestelijke verzorging van de patiënten, o.a. door aanschaffing van boeken, pitrietbewerking en in de toe komst de werktherapie zijn nog altijd wensen die onvervuld zijn gebleven. Het moet voor de patiënt zo worden, dat hij of zij niet alleen in de gelegen heid is te kuren, maar dat ook voor de nodige afwisseling en ontspanning ge zorgd kan worden. Daarvoor is veel geld nodig. Tenslotte deelde dr. Louis mede, dat men bezig is de Zweedse barakken te bouwen, waardoor het mogelijk is dag-en-nacht- verpleging in te voeren. Hij*was ervan overtuigd, dat het de patiënten onge twijfeld prettig zal aaitdoen. nu zij be merken, dat er iets voor hen gedaan wordt. Hij hoopte, dat deze eerste grote duivenvlucht ten bate van de Lighallen een succes zal worden. Is het daarom nog nodig onze lezers eens dubbel aan te sporen nota te nemen van de adressen van de diverse commissieleden waar men eventueel een prijs of gave kan deponeren om deze duivenvlucht tot een succes te maken? De duivensport is populair! Nu zij haar sport inzet voor dit sympathieke doel, zal zij zeker de belangstelling ontvan gen die het verdiend! Dinsdag 24 Juni a.s. te 4 uur .zal dokter N. *H. Louis, alhier, ter verkrij ging van de graad van doctor in de geneeskunde, aan de Rijks-Universiteit te Utrecht een proefschrift verdedigen getiteld „Vroege herkenning en behan deling van de post-operatieve shock". Tegen mogelijke bedenkingen van de faculteit der geneeskunde zal de pro movendus een tiental stellingen ver dedigen. Na afloop der promotie wordt in Huize Molenaar, Korte Nieuwstr. 6 te Utrecht, een receptie gehouden. Zoals bekend, gaat dokter Louis on ze gemeente met ingang van 1 Sep tember verlaten om zich in Schiedam te vestigen, waar hij benoemd is tot arts in gemeentedienst. De patiënten, van deze populaire huisarts zullen ongetwijfeld met leed wezen kennis van zijn a.s. vertrek heb ben genomen. De Alkmaarse politie kreeg gister avond een telefoontje van de politie uit Haarlem, dat zich in de bus die in Haarlem vanuit Alkmaar was gearri veerd een jongetje van vier jaar zon der geleide bevond. Dat hij „Jopie" heette en „bij het water" woonde, was het enige dat hij de politie kon ver tellen. In Alkmaar was echter nog geen bericht van vermissing binnenge komen. Even hierna werd echter uit Den Helder opgebeld, dat sinds 6 uur een vierjarig jongetje werd vermist. Het signalement klopte en dus werd Jopie, na de nacht bij een Haarlemse agent te hebben doorgebracht, heden morgen weer naar zijn angstige ouders teruggebracht. Het circus Mikkenie-Strassburger, dat thans te Hoorn voorstellingen geeft gedurende ,drie dagen, zal in de loop van Vrijdag per extra trein te Alk maar aankomen, hier op Vrijdagavond zijn eerste voorstelling geven en vier dagen blijven. De wagens van het grote wereldcircus zien er voor het eerst na de oorlog weer fris opgeverfd uit, nieuwe staUingen uit Denemarken en Frankrijk zijn een prachtige woon gelegenheid voor de enorme collectie dieren en de sterke Amerikaanse le- gertractors garanderen 'n snel vervoer van de losplaats naar het circusterrein. Evenals overal zal het opbouwen yan dit grote circus weer de aandacht van jong en oud trekken. En men zal dan kunnen zien, dat de opbouw bij dit circus onder persoonlijke leiding van Karei Strassburger rustig plaats vindt. Na het uitmeten der verschil lende afstanden, wordt door de cir cusbouwers begonnen met het inslaan der haringen en spoedig daarop wor den de vier grote masten opgetrokken en daarna het grote tentzeil opgehe sen. Dan zijn de belangrijkste en vooral ook de meest interessante werkzaamheden verricht en kan men met de binnenbouw beginnen. Dan verschijnen ook de artisten op het ap pél die met het oog op de verantwoor delijkheid hun eigen apparaten moeten opbouwen en bovendien hun garderobe in de wagen in orde moeten brengen. Er heerst dan op het circusterrein die taalverwarring, die nu eenmaal eigen is aan een grote internationaal circus. Circus Mikkenie-Strassburger is te zeer bekend, dan dat nog gezegd moet worden, dat alles er keurig verzorgd uitziet en dat het een lust is, om de dieren, waarmede de stallen dadelijk na de opbouw gevuld worden, te zien, zo welgedaan en welvarend ze er uit zien. De bewoners van Alkmaar en omgeving zullen zonder twijfel de ge legenheid niet laten voorbijgaan om een bezoek te brengen aan dit grote Nederlandse circus, dat nu reeds tien jaren in ons land de beste circuskunst gebracht heeft. VELE ALKMAARDERS OP DE BON De mensen leren het nooit, zich strikt te houden aan de huidige verkeersvoor- schriften. Alleen degenen die eens één keer op het nippertje aan een ernstig ongeluk zijn ontsnapt, worden wel wat voorzichtiger. En toch Is het met de ontwikkeling die het huidige snelverkeer aanneemt zonder twijfel noodzakelijk dat de bestaande verkeersregels prompt worden opgevolgd Daarom hield de Alkmaarse politie gis teren weer eei)s een uitgebreide controle op de naleving van die voorschriften. Zeer vele Alkmaarders werden daarbij op feuten betrapt en meteen gestraft doo middel van een proces-verbaal. De meest voorkomende fouten waren "wel het niet aangeven van richtingver andering door wielrijders, het niet bin den de paaltjes blijven van voetgangers bij I het oversteken van een kruispunt, bestuurders van auto's of motoren, die geen nummer- of rijbewijs bezaten, enz. enz. Ook werden van verscheidene motor voertuigen de remmen gecontróleerd, die ock niet alle even safé bleken te zijn. AUTOBUS IN BESLAG GENOMEN Zelfs bleek de autobus, die de geregelde dienst op Wieringen onderhoudt, geen deugdelijke remmen te bezitten. De inzittende passagiers moesten uit de bus stappen en wachten tot een andere bus hen naar de plaats van bestemming bracht.. De betreffende bus werd onmid dellijk in beslag genomen, tegen de chauf feur werd proces-verbaal opgemaakt. Wij willen hopen, dat deze controle het gewenste resultaat zal hebben Na Haarlem heeft nu ook Alkmaar een kampioenswedstrijd, die georganiseerd v/ordt door de Schaakvereniging WV. Op Maandagavond en Zaterdagmiddag zullen 32 deelnemers elkaar bekampen ir. „Het Wapen van Heemskerk". Dit is de eerste keer, dat een derge lijke wedstrijd in Alkmaar wordt gehou den. Wedstrijdleider is de heer P Hoek stra. Maandag 23 Juni, half acht, begint de eerste ronde, die als volgt is samen gesteld: Hoofdklasse A: P Seewald-r-J Levendig; S D de Waal—K Schelhaas; A W Beem sterboer—W v d Veen. Hoofdklasse B: EG KayzerG Boon, D B Appel Jr—W G Bakkum; W Kwak— C P Witsmeer. Eerste klasse A: D Appel SrJ Bak kum; J G F Cool—H Huiberts; W Pie- terse—A Holtes. Eerste klasse Bï J Vink—J F Jostmeijer; G S Groenewoud-rrJ Maats; B Veltman— A Lensink. Tweede klasse: F Bosch—P J de Lange, j v Eekeren—A M Haksteen; P Zijp— j C de Ruijter; C P Woutersen—A Schaaps. Zwervend ia te Alkmaar aangetroffen een type Foxhond (wit-zwart). Het smoushondje, dat Vrijdag was aan gereden en thans herstellende is, is nog steeds niet door de eigenaar afgehaald. Ter beschikking zijn enige jonge poes jes. Laat men er om denken geen dieren bij de Inspecteur te brengen. Diens adres is: C Verwer, Baanstraat, Alkmaar VISAKTEN 1947/'48. De Burgemeester van Alkmaar maakt bekend, dat ter gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn: Grote visakten A 8,50; kleine vis- akten 2; hengelakten 1, de bijdrage ter verbetering van de visstand inbe grepen. Voor deze visakten moet een aan vraagformulier worden ingevuld, dat eveneens ter gemeente-secretarie ver krijgbaar is. Bovendien zijn verkrijgbaar voor per sonen boven de 15-Jarige leeftijd be wijzen voor het vissen met één hengel waarvoor de bijdrage ter verbetering van de visstand is bepaald op Q»50. Voor het afhalen van hun bonkaar ten 709 kunnen degenen, wier familie naam begint met de letter D. of F. zich op Donderdag 19 Juni a.s. ver voegen aan het uitreiklokaal aan de Ridderstraat, hetwelk daartoe geopend is van 912 en van 24 uur. Distributiestamkaart en bonkaart 707 meenemen! OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK ALKMAAR. Nieuwe aanwinsten 1947.. 3e suppl. lijst 37. Gedichten. 811 AlOm Aafjes B. Maria Sibylla Merian 1946. 811 Aiov Aafjes, B. Een voetreis naar Rome, 3e dr. 811 S87 Stip, K. Dieuwertje Diekema. Oorspr. Ned. romans, novellen. A19.2 Addeson, W. Zeelui aeftter prikkel draad. A34.3 Ankersmit, Annie. Leven, o wonder, B6C.2 Blaman, Anna. Vrouw en vriend. B70.5s Bomans, G. Sprookjes. D65.5vwDoolaard, A den. Het verjaagde water E12p Eckeren, G. van (ps. van J. Esser) De paarden van Holst F10.5h Fabricius, J. Halfbloed C50t Gogh—Kaulbach, Anna v. Toon Dintel H35.9st Havank. De schaduw is terug H54.7z Hers, Anna. Zuster Agnes. (J) H55.1i Hertog, A den. Intermezzo in Bata via. H90.4 Hulsbergen, J H. Het grote keer punt (J) J48.41m Jurgens, Marianne. Loekie onder de mensen II (J) 027.7 Ontmoeting, De (door A. Coolen) 040.21e Otten, Bep. Het leven wacht (J) R14.4 Raephorst, Marijke van. Voor de tweesprong (J) R27.7t Reest, R v. (ps„ van K C van Spron- zen) De trouw der kleine luyden S32.2g Schuttevaer—Velthuys, N. De gou den draad. S58.5p Servaefe, Anke (ps. van A Valkhoff— Wij dom) Paul 'alleen. V62 Vis, J. Gerucht op de delta. V85.4 Vosma, Emmy. Toen de lente kwam! (J) *W72.3bg Willink, L. Een boodschap aan Garcia. Z28ga Zernike, Elisabeth. De gast. is historisch; (J) is ook voor jongeren. AUTO-ONGELUJHL Op de Provincialeweg zijn twee auto's met elkander in botsing gekomen. De ene zat vol gedetineerden, die zich op weg hadden begeven naar de landbouwbe drijven, waar ze te werk zijn gesteld. Eén der gedetineerden moest met her senschudding naar het ziekènhuis te Hoorn worden overgebracht. Koedtfk. Doordat een petroleumstel ki de leu ken ki brand geraakte, terwtfl de be woner de arbeider Dekker Moh <^5 land bevond, stond binnen wein&ge ogen blikken het gehele woonhuis in vkazmneti Huig en inboedel zijn gekeel door het vuur verwoest en ook de meubelen -ran de dochter, die dezer dagen in het hu welijksbootje zou stappen, gingen de vlammen op, evenals het geld dat In cte woning aanwezig was. De dochter des huizes trachtte tever geefs iets van haar meubels te redden en liep daarbij ernstige brandwonden fei het gelaat op. Woning en inboedel eigenaar van de woning was de heer Lammersehaog waren verzekerd. De brandweer moest aich beperken tot het nat houden der omliggende percelen. Het was maar gelukkig dat de aan voeren van runderen niet zo groot wa ren, daar er wegens de hooibouw heel wat minder bezoek was, waardoor dan ook in de verse koeien maar heel weinig gang was. Daardoor waren ook de prijzen lager. Met de gelde- koeien was het iets anders. Deze kre gen wel enige steun, doordat de bon nen Dinsdagmorgen uitkwamen op 10 ct. Dit is 6 ct. hoger dan de vorige week; de verplichte levering is daar wel de oorzaak van. Op de levering zag het er dan ook heel anders uit. Niet dat er nog veel A was, maar de kwaliteit was toch heel wat beter. Ook stonden gistermorgen 10 melkkoeien aan de markt die in beslag waren genomen, omdat de eigenaar van zijn vee geen melk leverde. Voor fokkalveren was veel animo, zodat daar een willige stemming heer ste. Voor de weinige pinken die er waren was bijna heel geen vraag. Op de wolveemarkt was het niet veel be ter. Voor de weinige schapen die er waren bestond heel weinig liefhebbe rij en bij de lammertjes was dit al dito. Inlandse lammeren waren er heel wat minder, alleen Texel had een aar dig aanbod, maar het verkopen ging heel slecht, waardoor dan ook de prij zen lager waren. Alleen de beste hiel den het meest stand. Op de bokken- en geitenmarkt was de aanvoer ook niet groot, maar daar was toch wel kooplust, zodat een goede melkgeit goed geld opbracht. Met de biggen was het anders gesteld. Daar was een groot aanbod en maar een zeer trage gang, wat tot lagere prijzen leidde. Op de paardenmarkt bleef het nog een stille boel. Daar gebeurt al h"el wei nig. Op de pluimveemarkt is het weer aardig druk. De aanvoer van geveder de dieren is tamelijk groot. Men kan wel zien, dat er weer heel wat aan de broederij wordt gedaan. De U.K. 172 had een vMe*- tuigwrak in haar ne4. Onder het aanhoudend geven van stoten op de luchtflnit draaide gis terenmiddag de botter U.K. 172, af komstig uit IJmuiden, de Nfevw*- dieper haven binnen. Het bleek dat één der opvarenden, de 14-jarige Jelle Visser, ernstig ge wond was en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De U.K. 172, van de gebr. Visser, was Maandag uit de haven van IJmuiden naar de Noordzee vertrokken. Gisteren morgen tegen 10 uur bemerkte men tijdens het binnenhalen van het trawl- net, dat zich een zwaar voorwerp in het net bevond. De gebr. Visser beslo ten het binnen boord te halen, niet alleen om het net niet te verspelen, maar om een volgende maal niet weer op hetzelfde obstakel te stuiten. De vlerk van het net was reeds bin nen boord gehaald toen de zware last boven water kwam. Juist kon men con stateren dat het een groot deel van oen vliegtuigwrak was, toen plotseling het hijswerk brak, dat uit een zware nieu we staalkabel bestond. Met grote snelheid vloog het net weer over boord. De vlerk sleepte den 14-jarigen Jelle mee de zee in. Wonder boven wonder bleef de jongen niet ha ken, maar kwamonmiddellijk weer boven water, terwijl hij riep: „Ik ben mijn been kwijt". Zijn broers, die hun tegenwoordig heid van geest geen ogenblik verloren, haalden hem binnen boord. Zijn been was even boven de enkel gebroken en vrijwel geamputeerd. Provisorisch werd het afgebonden, waarna met spoed de dichtsbijzijnde haven werd opgezocht. De U.K. bevond zich op omstreeks 20 mijl ten W. van Petten. De beman ning besloot naar IJmuiden terug te keren, maar toen de vloed opkwam, oordeelde zij het raadzamer naar Den Helder te varen. Na een tocht van 6 uur kwam de botter in de haven aan. Een ambulancewagen was zeer spoe dig ter plaatse, waarmede de jongen naar het Gemeentelijke Ziekenhuis werd overgebracht. Er bestaat goede hoop, dat hij zijn been zal mogen behouden. Gisteren avond om elf uur- was zijn toestand gunstig. Naar de Nieuwe Courant verneemt, is bij de minister een voorstel aanhan gig gemaakt om de broodprijs met twee cent te verlagen. De beslissing valt spoedig. ZWAAG, 16 Juni 1947. Vroege aard appelen 17—59; Spinazie 2024; Poste lein 39—53; Slabonen 220230; Snijbo nen 170190; Doperwten 50; Peulen 130—150; Tomaten 160—200; Bospeen (per 100 bos) 3240; Radijs 3,606; Rabarber 8—12; Andijvie 14; Sla 4—12; Bloemkool 20—90; Komkommèrs 40— 48; Perziken 1883; Aardbeien 100 200. Alles per guldeh en per 100 kg, bos en/of stuks. Hr. Ms. fregat „Johan Maurlts" is van Amsterdam naar Den Helder ver trokken. Hoewel het niet de gewoonte is, dat een oorlogshodem passagier» medeneemt, werd ditmaal een uitzondering gemaakt voor een tiental leer lingen van een Amsterdamse school, welke de „Maurlts" geadopteerd heeft. Tevens maakten tien Marva's voor het eerst deze reis mede. Dat de school jongens dit reisje buitengewoon apprecieerden, behoeft geen betoog. I. De argeloze reiziger, loop der bezettingsjare reizen per spoor, autobus per fiets nog mogelijk wi nabijheid van de Holland streek kwam, zal aan de oude wachters de duim taal niets bijzonders hebb merkt. Rustig lagen daar hur in het licht van de worn gouden zonsondergang zomermaanden. Elven ru wazig bleven zij ook in onwezenlijke licht van we, late herfstdag en tig toonden zij hun 1 kruinen als een wit kleed alles smetteloos t Nu ja, hier en daar enkele eenzame hoge uil maar dat was dan ook er vroeger eigenlijk niet weest. Insiders en de bewoners kustgebied wisten echter Hitier besloot, dat de kuststrook in zijn „Atlantil worden opgenomen en h verkondigde, dat van de tot de Pyreneeën 6000 stu gesteld geschut het zeeft verdedigen, ja, toen was rust in het duingebied geds Dag in dag uit vervoerd: trailers duizenden en de beiders elke bouwvak der scheen in die per „Wehrmacht" te werken andere trailers rusteloos cement, stenen, rivierzand bouwmaterialen aan. Zo gu elke dag van de week van ochtend tot de late avond greep, dat er in dit prachtigs tuur ontzettend veel vernield den. SOMBERE BE Steeds somberder herichts uit het kustgebied. De Du cuëren de gehele bevolking afbraak van de oeroude zee de moderne badplaatsen is de duinen worden aan loodrecht afgegraven als imitatie van de Noorse zee wordt op de laag-ws stalen hekken afgesloten; omtrek worden de brand: requireerd om in het stra lange palen te spuiten, van deze palen, waarvan drie in de vorm van een elkaar worden ingeheid, landmijnen en andere voorzien; aan de buitenvoe duinen worden op bepaald den met geschut bewaper matten gebouwd, waardoor ven van kruisvuur mof Duitse pioniers leggen in uitgestrekte mijnenvelden In de duinen Uit de mededelingen werkzame betrouwbare ar te begrijpen wat daar worden straat- en bitumenv gelegd, munitie- en andere sen gebouwd, soms onderli smalspoor verbonden en hunkers en machinegew dat daar in steeds toeneme dagelpks gereed komt v te tellen. Op elke viei grond kan de vijand zijn WAARMEE DE GEEN WEG WI Met één ding weet hij wegde helmbeplanting die op de ene vooravond reed worden afgeleverd, gende morgen na een fiks zuidwesterstorm volkomen Maar toch, de afwi van de zo schijnbaar rustige duinenreeks is Soms passeren laagvlieger een bombardementsvlucht kerende Amerikaanse vliegtuigen op wel wat dige wijze het duinge plotseling uit duizend vuur blijkt te spuwen richten zich machtige bundels ten hemel. Kilometers landwaarts vjjand zelfs de kleinste tjes met dikke betonnen gegrendeld, tankgrachten „asperges" aangebracht belangrijke verkeerswegen re „spermuren", die met rollen, kunnen worden voorzien. Op donkere avonden soms geheimzinnige licht de duinen. Daar zijn allere kerlichten, die de licht van vroeger werkende moeten imiteren, hoewel totaal andere plaatsen ven. Enerzijds blijken dit lichten te zijn voor buitengaa vende U- en Schnellboten hoopt de vijand aanvlieg lieerde vliegtuigen op dez< kunnen misleiden en hun in de baan van zijn afwee krijgen. En dan zijn er waarts gerichte semaphoren hun gekleurde Morse-flikker

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2