Zwerftocht bij Strassburger Onze d Gemeentebegroting voor 1947 Alkmaarse Olympische Dag „Nun geh De belangen op geestelijk gebied n. Burgerlijke Stand Wedloop tussen Deense gastvrijheid en Hollandse dankbaarheid AGENDA Denkt om Uw bonkaarten Voor hei Tribunaal: Personeelchef Piet onder de loupe Verenigde volken in rijdende stad Sportuitwisseling met Bath Zomeravondvoetbal o<e „Ziekenverpleging" breidt haar verstrekkingen uit De Rijp. Ouderavond Marktberichten Dolle Dinsd Wij luisteren morg Het College komt tot de eerlijke be kentenis, dat het aan het enorme te kort weinig of niets zal kunnen ver anderen. Er zullen trouwens weinig Alkmaarders zijn, die iets anders ver wacht hebben. Evenwel, we zeiden het reeds, bij de jaarlijkse gemeentebegroting wordt niet alleen over de cijfers gesproken, maar komen ook de politieke over tuigingen naar voren en het is te be grijpen, dat van de zijde van het Col lege een exposé zou worden gegeven van velerlei goede voornemens welke men binnen afzienbare tijd tot werke lijkheid hoopt te brengen. B. en W. krijgen hier weer vastere grond onder de voeten want men kan veel beloven zonder dat er kapitalen mee gemoeid zijn en tegelijkertijd de aandacht weer eens afleiden van het onrustbarende nadelige saldo, dat ook dit jaar weer op onze begroting is Verschenen. Allereerst staat op het werkplan een onderzoek naar de mogelijkheid tot oprichting van een stedelijke gemeen schap haar het voorbeeld dat men daarvan in Zaandam heeft gegeven, waar een Zaanse gemeenschap ge sticht is. Deze is voortgekomen uit de samen werking van alle groepen der bevol king waardoor geestelijke, morele, so ciale en ook economische belangen kunnen worden gediend. Ook de jeugdzorg heeft de belang stelling van het College. De heer De Wilde van de Partij van de Arbeid heeft reeds meermalen in de Raad ge ïnterpelleerd wat B. en W. in dit op zicht denken te doen en het blijkt, dat het College voorstander is van de be noeming van een commissie, welke een rapport over de jeugdzorg in or,ze gemeente zal uitbrengen. De leesbibliotheken. De leesbibliotheken staan in vrijwel elke gemeente op een vrijgevochten terrein en er is onvoldoende controle over de boeken welke men daar aan de ingezetenen ter lezing verstrekt Er is een gewestelijke keuringsdienst voor waren, die al ons voedsel con troleert, maar men wenst daarnaast klaarblijkelijk toezicht op ons geeste lijk voedsel. Men komt hier op een terrein vol voetangels en klemmen, want de vol wassen mens begeert in de regel geen overheidsbemoeiing inzake de lectuur, welke hij wel of niet zal mogen lezen, maar het gaat hier blijkbaar over het weren van pornografische lectuur die te gemakkelijk in handen van jongeren kan komen en in dat op zicht is een scherper toezicht natuur lijk slechts toe te juichen. Het blijft een lastig vraagstuk want de grens is moeilijk te trekken. Vele moderne schrijvers wagen zich aan lit teratuur, die de een als kunst, de an der als pornografie zal beschouwen, maar wij veronderstellen, dat de strijd hier alleen gaat tegen die boeken waarvan iedereen zal erkennen, dat ze duidelijk op het gebied der pornogra fie liggen. Aan de commissie voor het ontwer pen van strafverordeningen zal de vraag voorgelegd worden in hoeverre toezicht hier noodzakelijk is. Overigens herinneren wij er aan, dat er hier ter stede een door Rijk en ge meente gesubsidieerde Openbare Lees zaal en Boekerij is waar men er zeker van kan zijn deskundige voorlichting te krijgen en waar aan onbevoegden geen lectuur verstrekt wordt welke gevaarlijk of zelfs minder wenselijk voor hun laten we het maar popu lair zeggen zieleheil zou kunnen zijn. Woningbouw- en andere vraag stukken. Het College wil bij de woningbouw streven naar een gepaste vrijheid te genover de thans z.i. te sterke cen tralisatie bij de wederopbouw in ons land. Men wil ook letten op de rechtvaar dige belangen van de maatschappelijke organisaties door het houden van voortdurend contact en fie plaatselijke middenstand zo mogelijk de voorkeur geven bij het doen van leveranties. Een wijs besluit, omdat daardoor in deze noodlijdende gemeente aan eigen ingezetenen voordelen worden gege ven waarvan in andere gevallen mid denstanders profiteren die hun ver hoogde belastingpenningen elders zul len moeten afdragen. Dat prijzen en uitvoering der werkzaamheden de toe wijzing moeten billijken is bij dit al les natuurlijk een eerste vereiste. Geboren Bernardus, zoon van P Kuiper en M M Morauw Herman J P M, zoon van A J Klaver en A M M Ja- cobse Floris J, zoon van H Groeneveïd en H Brouwer Maria E G, dochter van Iöe Tervoort en C J Wentink Her- manus J M, zoon van A L W Kempen en T M Breed. Getrouwd: Evert van der Wissel en Cornelia Jans Paulus Bakker en Jansje J Bierman Willem C de Wever en Brigitta Sneek Tewes W van Weelij en Jannetje S Verberg Thijs ^Schaak en Aartje de Bes Cornells van Dam en Hendrikje Elzer Peter van Dee en Johanna J Hoveling. Overleden Adriana Romijn, 74 jaar, gehuwd met Y Dijkstra. BENOEMD De heer R Wiardi. leraar aan de Rijks HBS hier ter stede, is benoemd tot tid van de commissie die belast is met het afnemen van examens in de Franse taal Tot plaatsvervangend-lid van dezelfde commissie is aangewezen de heer Th A J de Wit, leraar aan het R K Lyceum eveneens alhier. Scholenbouw en sportpark. Wij leven in een geheel ander tijd perk dan toen op aanvragen van di verse schoolbesturen links en rechts vaak luxleuze gebouwen konden wor den gegeven al zou het alleen maar zijn omdat de materialen daarvoor ontbreken. Evenwel, scholen moeten er zijn en nieuwe zullen er bij de uitbreiding der bevolking eveneens moeten komen en het College wil dan ook trachten de achterstand in scholenbouw, zowel bij het voorbereidend L. O. als bij het buitengewoon L. O., in te halen De aandacht blijft daarbij ook gevestigd op vernieuwing van de sterk verouder de handelsschool, een gebouw, dat niet meer aan zijn bestemming vol doet en reeds lang vervangen had moeten worden. Het is er in de „goede" tijd niet van gekomen en we vrezen dat de omstan digheden op het ogenblik dusdanig zijn, dat het voorlopig nog tot de vro me wensen blijft behoren, maar dat er thans bij de behandeling van de begroting aandacht aan geschonken zal worden is in elk geval een verblij dende mededeling. De heer E. W. schrijft ons: „Wie gast wil zijn, moet ook waard kunnen spelen." Mij werd verzocht als tussenpersoon de verschillende tochtjes mee te maken, die de Hollandse families hadden georgani seerd, om de pleegouders van hun kin deren een aangename verpozing in ons land te bieden. Het was opmerkelijk, hoe veel moeite de diverse Hollandse gast heren en -vrouwen zich hadden gegeven, om hun dankbaarheid te uiten voor alles, wat de Alkmaarse kinderen na de oor log in Denemarken hadden ondervonden De tijd was kort, tè kort om een vol ledig programma af te werken. In de allereerste plaats werd de Kaasmarkt be zocht, strand en duinen waren een niet- te-voren genoten genoegen, de Hollandse properheid en welverzorgde boerderijen trokken aller aandacht en vanzelfspre kend werd een rondtocht gemaakt vla Amsterdam naar Monnikendam, Marken, Volendam en Edam. Toen de oudste der Deense gasten de laatste avond het woord vroeg en op bui tengewoon aangename manier bedankte voor al het genotene en het interessante wat zij hadden gezien, voegde hij hieraan toe, dat zij allen wdren geïmponeerd dooi de Hollandse dankbaarheid, dat hun we derkerige dank niet in woorden was uit to drukken en zij hoopten, het gezelschap in Denemarken nog eens te kunnen ont vangen. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Een hartelijk vaarwel" en de welgemeende afscheidsgroet: „Paa gensyn i Danmark" (tot ziens in Denemarken) moge de reeds bestaande band tussen Denemarken en Holland bestendigen, het geen de uitgesproken wens is van de eer ste Deense pleegouders, die een bezoek brachten aan Alkmaar. een lelijke val Een dame uit de Rembrandtsfcraat maakte gisteren, toen zij de drogisterij van v. d. Brink aan de Geesterweg wilde verlaten, zo'n lelijke val, dat zij een vrij ernstige verwonding aan het hoofd op liep. Zij bloedde hevig en het bleek dat zij aan de hoofdslagader geraakt. De GGD, die onmiddelijk was gewaar schuwd, vervoerde haar naar het. Cen traal Ziekenhuis, vanwaar zij, na verbon-, den te zijn, na enige uren weer naar huis kon gaan. Het College wil verandering bren gen in het beheer van het Sportpark zoals dit tijdens de bezetting tot stand is gekomen en men zoekt op het ogen blik reeds naar de meest gewenste beheersvorm. De plannen tot uitbrei ding van het Sportpark zijn in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Gemeentediensten. Het College wil letten door tijde lijke en vervolgens vaste aanstelling op het belang van het gemeente- personeel, hoewel het niet mogelijk zal zijn de gemeentediensten behoorlijk te doen functioneren wanneer niet een aantal arbeidscontracten wordt aangehouden. DONDERDAG: Bioscopen Harmonie Theater: Zoal6 de ouden zon gen, 8 uur (tot 14 jaar onder geleide) victoria Theater: En toen kwam Jones, 8 uur (14 jaar) Cinema Americain: Gekke toeristen, 8 uur (tot 14 jaar onder geleide) Alkmaars Bioscoop Theater: Hij is voor de bakker, 8 uur (alle leeftijden) Voor het afhalen van hun bonkaar ten 709 kunnen degenen, wier familie naam begint met de letter O. en H. tot Helder zich op Vrijdag 20 Juni a-s. vervoe- voegen aan hert uitreiklokaal aan de Ridderstraat, hetwelk daartoe geopend is van 912 en van 24 uur. Distributiestamkaart en bonkaart 707 meenemen! De man, die in bezettingstijd met in dreigende vorm gestelde vorderin gen tot het verrichten van werkzaamheden voor de Duitse wehrmacht de burgers van Alkmaar verschrikte, de man, die bij weigering dreigde met de S.D., de man, die er om bekend stond, dat hij niet-N.S.B.-ers uit ge meentelijke dienst ontsloeg en „kameraden" benoemde, die man, de N.S.B.-er Klaas Albert Piet, stond Woensdag voor de Eerste Kamer van het Tribunaal, onder presidium van mr. Schenkevéld, terecht en ver klaarde, evenals zovelen van zjjn voorgangers, dat hg met het lidmaat schap van de N.S.B. slechts het belang van het Nederlandse volk had willen dienen en dat hjj in zjjn functie van personeelchef dér gemeente steeds onpartijdig had gehandeld. Piët of Piet? Alvorens tot voorlezing der be schuldiging over te gaan informeerde mr. Schenkeveld naar de juiste spel ling van de achternaam van beschul digde. Steeds deed in Alkmaar het verhaal de ronde, dat de zich noe mende personeelchef Piët eigenlijk heel gewoon Piet zou heten. De juistheid over dit vermoeden werd nu door hem zelf bevestigd. Pres.: „Dus, dat was maar een be- zettingsfraaiïgheid." Het ten laste gelegde. Behalve de gebruikelijke politieke beschuldigingen als het lidmaatschap Warschau, het hart van Polen. De geteisterde en beproefde stad is nog slechts een schaduw van hetgeen zij voor de oorlog was, doch met on tembare energie hebben de inwo ners de wederopbouw aangepakt. Een straattafreeltje, dat wel iets ge meen heeft met het stadsbeeld in verschillende grote plaatsen van ons land. Een van de weinige trams, die in de Poolse hoofdstad rijden, wordt aan de halte letterlijk bestormd. Het circus komt Lang voordat er ook maar iets te zien is of te be leven valt, gaan de geruchten door de stad. Het circus komt, Vrijdag begin nen ze te bouwenEn de jeugd verkneukelt zich en trekt dagelijks langs het Canadaplein, om te zien of er al leven in de brouwerij komt. En, laat ons het eerlijk bekennen, er zijn van die dingen in de wereld, die ook vol wassenen doen beseffen, dat het kind in de mens levend blijft en daarom zullen er ook talloze mannen en vrouwen in Alkmaar zijn, die met ongeduld het tijdstip verbeiden, waarop het circus Mikkenie-Strassburger zijn zeil- doekse poorten zal openen. Wij tenminste konden ons ongeduld niet bedwingen en zijn dit dorp van wagens en tenten tegemoet gereisd, om vast een voorproefje te krijgen van wat ons Zaterdag te wachten staat, om de geur van zand en zaagsel op te snuiven en het knallen van de zwepen te horen bij de probe in een dan nog lege, holle tent. Op de terreinen troffen wij de heer Best, administrateur van de on derneming, die vele Alkmaarders niet onbekend zal zijn. De heer Best is uit Alkmaar afkomstig, maar ook hem werd de roep van het circus te sterk en sinds April is hij bij Strassburger in dienst en trekt mee van stad tot stad, kriskras door Nederland. Wij hebben in de uren, die wij met hem over het ter rein hebben gezworven, veel geleerd en veel gezien. De taal van het circus. Bijna zouden wjj in de verleiding komen, te gaan spreken in die speci fieke taal, die het circus eigen is. Weet U, wat een requisiteur is, wat een placeur wat bedoeld wordt met een chapiteau, een gradin, met qua- drepols, wat postamenten zijn, of 'en harnachement? Wij willen wedden van niet, maar wij weten zeker, dat velen, die een kijkje achter de schermen kunnen nemen, de lust in zich voelen opkomen zich over te geven aan die sfeer van het circus, die zelfs overdag, in het koude licht en zonder het geschitter van gouden lover tjes in felle schijnwerperbundels iets eigens heeft. Daar stonden ze, de Zeeuwse paarden, üe Denen, en al die andere rassen, die de trots uitmaken van het circus Mik- van N.S.B. en Motor-W.A. werd hem nog ten laste gelegd zijn werkzaam heid als colportageleider van Heiloo; het feit, dat hij een typiste, die had geweigerd voor hem te werken, had bedreigd met vordering voor d« Duitse Wehrmacht; mannen, die niet wilden gaan spitten met de S.D. had gedreigd en ten slotte het verstrek ken van gegevens over de illegale werker Wjm Kok aan de S.D.-er Vie- bahn. Vjjf getuigenverhoren. Een vijftal getuigen, onder wie de S.D.-er Viebahn, was gedagvaard en nadat beschuldigde het politieke deel van de tenlastelegging volmondig had erkend en ook het feit, dat hij zgn aanstelling als personeelchef, waaraan voorafgegaan was een betrekking als particulier secretaris van burgemees ter van der Sluys, uitsluitend te dan ken had gehad aan het N.S.B.-lid- maatschap, had toegegeven, ging het Tribunaal over tot het horen der ge tuigen. Piet weet het niet meer. Mej. N. Kolkman verklaarde, dat Piet haar indertijd had gedreigd te zullen vorderen voor de Wehrmacht, omèat zij geen adressen had willen tikken. Piet: „Ik kan mij van die dreiging niets herinneren." Ook tegen de moeder van het meis je had Piet dergelijke bedreigingen geuit, doch ook dit beweerde hg zich niet te herinneren. Het meisje is in derdaad door de Feldgendarmerie opgehaald, doch na 1 dag weer vrij gelaten. Geen dreiging, maar waar schuwing. Aan de tweede beschuldiging van dreiging, waarin als getuigen waren verschenen de heren De Wandeler en Leguit en waarbij Piet gezegd zou hebben: „Gaan jullie maar gauw naar Den Helder om te spitten, anders krijg je de S.D. op je dak," gaf be schuldigde een heel andere draai. Piet: „Ik heb dat inderdaad ge zegd, maar niet op dreigende, doch op waarschuwende toon." kenie-Strassburger. Boven hun hoofden met de sierlijke manen hingen de bord jes met exotische namen: Orloff. Ara mis, Othello, Royal. Stalknechts sjouw den met emmers water, aangegaapt door de jeugd. Wie wilde vroeger niet nè tramconducteur, stalknecht in een cir cus worden? Wat verderop trappelden pony's in hun stro, Rudi en Mausi en Angelina en heel in de -hoek stond Katchen met haar jong in een box, sier lijk en waakzaam op haar dunne benen Olifanten schudden steeds maar weer van „neen". Twaalf ton stond daar bij elkaar op de houten vloer, kettin gen om de poot en steeds in beweging, heen en weerheen en weer. Eindeloos repeteren. Binnen, in de nu sche merige chapiteau oefen de Willy Strassburger met een guanaco aan de longe, met onuitputtelijk geduld en rustige kal merende woorden er voelde zich betrap toen wij zijn linker hand-in-de-zak op werkten, Gedwee draafde het schuch tere dier rond en rond en nam de sprongen met elegant gemak. Eén van de vier Rethlems, handvoltigeurs, keek toe en de oude heer Wilke, vergrijsd in het vak, stak dwars de piste over Wilke heeft het nummer rpet de beren Ook hem laat het circus nooit meer los. De kamelen en dromedarissen met hup droeve ogen koesterden twee of drie jonge dieren en trokken zich van de bezoekers niets aan. En buiten in hun kooiwagens lagen de tijgers lui en vadsig met hun poten in de lucht te zonnen en sloften de beren in eindeloze regelmaat heen en weer achter de tralies met een telkens weer opsteken van de zware koppen. En het knallen van de zweep, waarmee één van de stalknechts aan het oefe- 1 Het Alkmaarse sportcomité heeft een ereschuld te voldoen. Verleden jaar werden de Alkmaarse voetballers, tur ners en zwemmers door Bath uitgeno digd en ze hebben daar enige genoege- lijke en niet gemakkelijk te vergeten dagen doorgebracht, geheel op kosten van Bath. Nu zijn we een jaar verder en Alkmaar zal de Engelse sportmensen uit Bath moeten ontvangen op een waardige wijze. En al behoeft de ont vangst niet zo royaal te zijn als toen in Bath, al mogen wij niet vergeten, dat Nederland en ook Alkmaar arm is, een waardige ontvangst moet toch mo gelijk zijn. Maar hoe aan geld te komen? Het sportcomité beschikt zelf niet over fi nanciën en dus moeten de guldens en dubbeltjes op een andere wijze bij el kaar getrommeld worden. Welnu, dat kan. En daarvoor zal dan de eerstvolgende Alkmaarse Olympische Dag bestemd zijn. Op die dag zal het publiek een programma worden aan geboden, dat een massaal bezoek zeker waard is. En dat nog wel zonder voet bal! Wantwe zitten dan midden in het gesloten seizoen. En zo zal op Zaterdag 26 Juli het Alkmaarse Sportcomité u allen in het Mr. Schenkeveld meende, dat de juistheid van dit verweer niet weer legd bon worden, gezien het feit, dat geen der beide getuigen zich de door Piet gebezigde woorden letterlijk kon herinneren. Getuige Viebahn was over het aan deel, dat Piet had gehad in het ver strekken van inlichtingen over de il legale werker Wim Kok niet zeer po sitief in zgn verklaring. k Piet vertelde, dat hg slechts één maal bij burgemeester v. d. Slugs was binnengeroepen, toen Viebahn er was; hg had toen in het kastje, dat aan de muur van het stadhuis hangt, moeten kgken of Wim Kok daar ook in stond. Verder beweerde hg met deze zaak niets te doen gehad te heb ben. „Ik was onpartijdig." Op de door de president gestelde vragen antwoordde beschuldigde, dat hg bg het in dienst nemen van per soneel slechts had gelet op be kwaamheid, terwijl het eventueel lid maatschap van de N.S.B. der be treffende personen bij hem, Piet, in het geheel geen gewicht in de schaal gelegd had. Onder hilariteit zeide mr. Schen keveld: ,,'t Is dan wel jammer, dat heel Alkmaar zich op dat punt heeft vergist!" Enige verklaringen, die in het voordeel van Piet spraken, werden nog door mr. Schenkeveld voorgele zen, w.o. zich een verklaring bevond van een firma, die Piet na zijn invrij heidstelling onmiddellijk in dienst zou willen nemen, omdat zijn kwaliteiten als boekhouder zo opmerkelijk goed zijn te noemen. Dit laatste ontlokte de president de opmerking: „Schoen maker, was toch bg je leest geble ven!" En met dit woord was het, dat ook de verdedigster, mr. Nieboer, haar pleidooi aanving. Zij voerde aan, dat het Piet niet mogelijk was geweest bg zijn leest te blijven, omdat hij kort na de capitulatie werd ontslagen, daar zijn werkgever door de oorlogs verhouding geen werk meer had. „Piet is geen man, die een sterk politieke inslag heeft," voerde mr. Nieboer aan en verzocht het tribunaal mede ter wille van de vrouw en kin deren van beschuldigde, clementie te willen betrachten. Uitspraak over 14 dagen. nen was, kon de cadans niet versto ren, waarmee ze hun slome gang gin gen, evenmin als de vloed van rate lende woorden die de Spaanse echt genote van een Zwitsers dompteur over een Belg uitstortte Wij keken en wij luisterden naar wat de heer Best ons vertelde en wij kwa men onder de indruk van de organi satie die met een 100 man personeel alles op rolletje doet verlopen. Er mag dan geen Tsjechisch tentenpersoneel zijn, en dientengevolge telkens een dag verloren gaan aan bouwen en afbreken, de deviezen mogen voor het circus grote moeilijkheden opleveren (keerde niet onlangs een zending apen aan de grens terug naar Marokko wegens de- viezenzwarigheid?) er wordt .gewerkt, heel hard gewerkt, en in de resultaten zal dat merkbaar zijn. Als de 1 grote lampen in de nok aangloeien, het or kest zijn schetterende klanken door de volle tent uitstort en de eerste paarden binnendraven onder het geknal van de lange zwepen, zullen vele Alkmaarders bemerken dat ze toch eigenlijk maar grote kinderen zijnDe échte kin deren zullen 's avonds moeten komen, want ook Strassburger kan geen ver gunning voor een matinee krijgen. sportpark verwachten, om te kunnen genieten allereerst van een half uurtje turnen, waarbij de nummers met zorg zullen worden gekozen. Vervolgens zal eveneens een half uur besteed worden aan ëen kort, maar krachtig athletiek- programma met sprintnummers en o.a. speciale estafettes voor sportverenigin gen, die de athletiek niet beoefenen (voetballers, tennissers, e.a.). Tenslotte zal getracht worden een kort bokspro- gramma uit te voeren en dan komt na de pauze een zeer attractief wieler- programma, dat werkelijk buitengewoon goed belooft te worden. En als inleiding van dit sportfestijn zal getracht worden, des Vrijdagsavonds op het tennispark een exhibition te laten verspelen tussen enige van onze beste nationale tennisspelers. Bath naar Alkmaar. En dan volgt de sportuitwisseling. Er is langdurig geschreven naar Bath en er is tenslotte een snelle briefwisseling gevolgd tussen de twee steden en het eind van het liedje is, dat vrijwel met zekerheid kan worden aangenomen, dat de voetballers van Bath naar Alk maar zullen komen en hier twee wed- stsijden zullen spelen, tw. op 16 en 17 Augustus. Nog is wel niet alles defini tief geregeld, maar verwacht mag wor den, dat de voetballers in elk gevaï komen. Vermoedelijk zal één dezer da gen ook wel beslist worden, of de zwemmers uit Bath komen. Het programma is natuurlijk nog niet vastgesteld, doch we mogen wel ver wachten, dat een Alkmaars elftal zal spelen tegen Bato en dat de tweede dag een sterke tegenpartij uitgenodigd zei worden. De bedoeling ie om het Alk). maars elftal zo sterk mogelijk te maken. Zoals gezegd, definitief is alles nog niet geregeld, doch de gevoerde cor respondentie is dusdanig geweest, dat de zaak zeker voor elkaar komt. Intussen hebben de Alkmaarse tur ners een uitnodiging gekregen om op nieuw in Bath enige propagandadagen te organiseren en dit zal dan in Juli zgn, als de kosten tenminste niet al te hoog zijn. Déze uitzending van turners, een klein groepje van 16 dames en heren, staat natuurlijk buiten de actie van het sportcomité. Intussen is het comité met zijn voor bereidende werkzaamheden begonnen en kunnen we dus nadere berichten eerstdaags afwachten. Dinsdagavond spealde op het J H-veld voor de zomeravond-competitie Het Boek- houdbureau van de h M v L tegen de Fa Stoel. Beide elftallen deden hun uiterste best om te winnen want de eventuele winnaar zou de derde plaats bereiken. Het B H B zorgde ervoor met rust een 2—0 voorsprong te hebben. En na rust werd het zelfs 3—0. Dit werd Stoel ech ter te bar en zij vielen stevig aan. Het ge lukte hun kort achter elkaar twee doel punten te maken en de stand op 3—2 te brengen. De laatste 20 minuten verliepen onder grote spanning, maar het b h b hield de stand in zijn voordeel en behaald een 3—2 zege. De stand luidt nu: Hulskamp 4 4 0 0 13— 1 8 Stabilitas 3 3 0 0 18— 6 6 Boekh.bureau 5 3 0 2 19—13 6 RASA 6 3 0 3 13—12 6 wStfoel 6 2 1 3 17—21 5 Spoorvogels 4 2 0 2 12—11 4 Melkslijters 5 1 0 4 6—15 2 Hojsmuller 5 0 1 4 4—23 1 Om precies 8 uur opende de voorzitter de weinig bezochte vergadering. Jaarverslagen secretaris en penningmees ter werden goea gekeurd, de kascommis- sie bracht rapport uit en de leden van de vertrouwensraad werden gekozen. Het belangrijkste was dat het reglement- werd gewijzigd en de leden nu meerdere malen per jaar gedurende 42 dagen in een ziekenhuis kunnen worden opgeno men, mits het een ander geval betreft. Verder dat het aanvullingsfonds recht geeft tot een verlenging tot 100 dagen. Tevens krijgen de leden vrij vervoer naar een ziekenhuis tot een maximum van f 10,-—. De aansluiting bij de Federatie prerd besproken. Hfer beleid van het bestuur werd goed gekeurd. Ondanks alle tegenslagen door de rege ringsmaatregelen veroorzaakt, staat de vereniging ongeschokt en finantiëel zeer sterk. BEVORDERINGEN BIJ HET ALKMAARSE POLITIECORPS Door de burgemeester van Alkmaar zijn met ingang van 1 Juni j.l. bevorderd tot adjudant van gemeente-poli tie de briga diers J v d Burg en W G va,n Heusden Met ingang van dezelfde datum is be vorderd tot brigadier van politie de hoofd agent M G J Aarts. Met ingang van 1 Mei 11 is bevorderd tot hoofdagent de agent J Troost. Men deelt ons mede: Het ligt in de bedoeling zeer binnen kort een ouderavond te organiseren van de zijde van het R.K. Kerkbestuur De F.ijp. Als spreker zal er optreden dr van der Weg, schoolarts in het district „Wa terland". Deze zal spreken over „De betekenis van de hygiëne voor de mens" Verder stagt de schoolhygiëne,>als schoon houden e.d op het programma. Wegens ziekte van het hoofd moet men even wachten met het vaststellen van de datum. Deze wordt nader bekend ge maakt. Langedyker Groentencentrale, 19 Juni. 105,000 kg aardappelen: Eerstelingen 22,40—28,80 en kleine 14,1016,80; 1400 bos peen 11,0025,00. Noordermarktbond, 19 Juni 3900 kg vroege aardappelen 20,26, drielingen 17.00 en kleine 10,17. n. Hun geluid verstomt a late najaar van 1942 eer 900 oorlogs- en transpor tellende machtige ge vloot onopgemerkt de oversteekt en de toegang Afrika forceert. Van de ©vergestelde zijde nadere, weerstaan baar tempo z8 bU El Alamein de broken hebben de ze de legers van de even o„ lijke als glorieuze Mont Nadat In Tunis de laatsti van het eens zo trotse korps" met hun comr de generaal Von Arnim, delljk zgn gemaakt, vi eilanden Pantellaria en La In geallieerde handen, later gevolgd door het onneembaar geachte Sic Nauwelijks een groot ha dat Eisenhower zijn leg< Noord-Afrikaanse bodem te, capituleert het eens zo lië, dat eens snorkend hac het toen zieltogende Frai lendenen te zullen breken. In Berlijn schreeuwt het Göbels, dat één onbetrouwbi genoot minder, een bondgenoot méér is, daar jetzt nur Spielerei gewesen es nun erst recht los geht. ben, kfimpfen und siegen! Terwfll aan het oostelijk geduchte Russische legers van de Kaspische Zee tot terugslaan, vorderen de van de generaals Montg Alexander, beiden gescheid kusten oprukkend, slechts Een centimete Weer steken de eeuwige de kop op en spreken *dn gend langzaam centimeter Inderdaad, de strgd tegen gebleven Duitse legers van maarschalk Kesselring nekkig en fel, vooral in waar een verdediger altga voordeel is. Toch vorderen lieerde legers langzaam en óp de 4e Juni 1944 rollen ste geallieerde tanks Rome en plant generaal Alexander vlag. Nog zgn de jubelkreten geallieerde landen niet of 2 dagen later, in de van de 6e Juni 1944 voltre de grootste militaire gebe aller tgden. „De overkant" komt!! Bg tienduizenden vallen chutisten boven het Nori schiereiland Ootentin uit zweef- en andere vlieg! gen versterkingen en m: geweldige oorlogs- en ten stomen de Seine-baai in een zware kruitdamp en van een ontzettende kanonn nen ook hier de ontscheping Nog op dezelfde dag hele wereld, dat ,,D-day' ken is, de dag aller dag van Eisenhower en dieze houdt de adem in. Als in de late avond va voorjaarsdag de zon in is ondergegaan, spreidt voorzomernacht zijn be vleugels uit over vermoeic van de Verenigde Staten HILVERSUM I geeft Nieuws 13, 18, 20 en 23 uur. VARA tendgymnastiek 8,18 Opera 8,50 Voor de huisvrouw Morgenwijding VARA: 10, boog, 11,15 Voor de vrouw milieberichten AVRO: 12,00 pen van Zweden 12,35 The 13,25 Vaudeville-orkest. kunst 15,00 Boekenschouw rade van dansorkesten Operette „Les petites cardin Orgelspel 18,15 VARA 18,20 Alfredo Campoli ïfi ma voor de Ned. Srijdkrach Tango-orkest VPRO: 19,3o reldtragiek en Christelijk „De verhouding van christen tuur" VARA: 21,00 Men vi 21,30 Buitenlands Week 21,45 Amateurs VPRO: 22, djng VARA: 23,15 Symph eert. HILVERSUM II geeft Nieuv 13, 19, 20 en 22,30 uur NCR tendgymnastiek 7,45 Een de dag 8,30 Orkestwerken l.ichte Disco-potpourri 10 dienst 11,15 Blaaskwintet duo Rawicz—Lapdauer 12,00 vierkwartsmaat 13,15 Fran z:ek 13,35 AU round sextet oude en nieüwe schrijvers laire orgelbespeling 15,20 pianokwartet 16,00 Declam Amsterdams vocaal-kwartet monie- en fanfareklanken souci 19,15 Appèl ex-politi P.enen 19,30 Geestelijke liede Handelsverdragen 20,05 De 20.15 Aansluiting met Kurha Orgelbespeling" 22,00 Vrager bU gangers 23.00 Avondconc

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2