Melchert Schuurman voor het Bijzonder Gerechtshof Wat de theaters brengen SOLIDOX r Ie MONTEUR GRATIS! v Was hij landverrader of idealist witte en gezonde tanden. TANDPASTA KFNNEMER AUTOGARAGE J. C P0UWELS, ALKMAAR Hoger marktgel U He Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam had zich gister te verant woorden Melchert Schuurman, in Alkmaar een bekende figuur, die zich in de bezettingstijd ais een vurig propagandist voor de Duitse zaak heeft doen ken nen en die door daden en woorden en niet het minst door zijn musicale gaven, welke hij volledig in dienst van de vijand stelde er toe medegewerkt heeft, dat vele wankelmoedigen in die bange dagen de zijde van de vijand heb ben gekozen. Was hij een landverrader, een fantast of een idealist? Waarschijnlijk is hij dat alles te zamen geweest, maar ter zitting is ook wel gebleken, dat hij meende te goeder trouw te zijn, dat hij datgene nastreefde wat hij voor land en volk de ideale toestand achtte en dat hij zich nimmer in dienst van de vijand stelde om er beter van te worden of er winst door te be halen. Hij heeft alles duur moeten bekopen. Twee van zijn zonen zijn aan het Oost front gesneuveld, hij zelf heeft niets dan teleurstelling gekend en het resultaat Van al zijn werken is geweest, dat hij nu al meer dan twee jaar gedetineerd is en een zware straf tegen zich heeft horen eisen. Rechtop, zonder uniform, zoals wc "hem gekend hebben vóór de rampzalige oorlog ons land heeft geteisterd, zat hij in de beklaagdenbank en hoorde de ernstige beschuldigingen aan, welke in de dagvaarding waren opgenomen. Het Hof was als volgt samengesteld: voorzitter prof. mr. J. A. van Hamel, raadsheren mr. Mijnlief, mr. Botting, generaal-majoor Van den Bent en schout- b'j-nacht Jolles. Procureur-fiscaal mr. Timmega. Dienst in het Vrijwilligerslegioen. Verdachte erkende dienst te hebben genomen in het Vrijwilligerslegioen- Nederland en begaf zich na overleg met Mussert daarvoor naar generaal Seyffardt in Den Haag, die met zijn decoraties op de borst op beklaagde een grote indruk maakte, te meer omdat de generaal het deed voorkomen of de strijd aan het Oostfront een Neder lands belang was, waarvan beklaagde dan ook ten volle overtuigd was. Hij zeide thans in te zien, dat het legioen met de Duitse weermacht één geheel vormde, dat hij zich dus in dienst van de vijand gesteld had en hij gaf de president toe, dat zijn kijk op de „vaderlandlievende" generaal geheel verkeerd was geweest. Verdachte vertelde uitvoerig hoe hij aan het front had gestreden, waar hij in 1943 was afgelost. Hij had het- geweer en het machinegeweer gehanteerd, in de voorste linies gevochten en was la ter gedecoreerd met het IJzeren Kruis, omdat hij, na ingesloten te zijn ge weest, zich al vechtend een doortocht gebaand had. HU was reeds in 1933 lid van de N.S.B. en gaf vóór de oorlog muziek lessen in Alkmaar. Door Mussert werd hij later zangpropagandist en gaf Volkszangavonden, waar streekliede- ren en vaderlandse liederen maar nimmer de Duitse marsliederen werden gezongen. HU componeerde en dichtte en maakte een mars voor de legioensoldaten, welke Rauter veranderd wenste te zien, wat ver dachte geweigerd had en waarna de gehele oplage vernietigd werd. De president: Op de foto waarop U afgebeeld staat op het ogenb'lik, dat U het ijzeren kruis kreeg, staat U vol eerbied voor Rauter. Verdachte: Ja, ik was een goed sol daat. Heeft hU illegale werkers verraden? Daarover ontspon zich een vurig de bat. F. Mays verteldè uitvoerig, dat hij als tolk dienst deed bij de Feldgen- darmerié in Alkmaar en dat hij daar een briefje moest overtikken met de namen van illegale werkers, waarbij Melchert Schuurman aanwezig was en er de naam van de heer J. Werkman bijgevoegd had, omdat deze als reser ve-officier illegaal werk zou doen en wapens zou bezitten. Mays had toen de namen goed in zijn geheugen geprent en deze mensen zo spoedig mogelijk gewaarschuwd, zodat zij zich uit de voeten, konden maken vóór des middags de overval wagens zouden komen. De heer Werkman vertelde door de heer Klomp gewaarschuwd te zijn op het bureau van het Dagblad v. Noord- Holland. De heer Klomp had een en ander van Mays vernomen en getuige had daarna Mays zelf gesproken, die evenwel hem een geheel andere lezing van het gebeurde op Huize Voorhout had gegeven, waaruit niet zou kunnen worden vastgesteld, dat Melchert Schuurman de verrader van de aan gegeven personen was geweest. Hierover ontspon zich een uitvoeri ge gedachtenwisseling waarbij ver dachte pertinent ontkende zich aan dit verraad te hebben schuldig gemaakt. Uit de verklaringen van de heer Werkman bleek, dat deze Melchert van ouds kende uit de Groninger Vereni ging, maar hem later niet meer ge groet had tot op de morgen van 8 of 9 April 1944 toen hij hem in de Lan- gestraat ontmoette. Na zijn groet was de heer W. er verbaasd over geweest, dat verdachte hem gedreigd had hem wel te zullen krijgen. Verdachte verklaarde bU de eerste arrestatie van de heer W. veel voor diens vrijlating te hebben gedaan en daarom zo teleurgesteld te zUn ge weest dat de heer Werkman totaal geen notitie meer van hem nam en later, na de plotselinge groet, een opwelling van woede te hebben ge kregen. Op de bewuste 8e October was hij evenwel niet in Alkmaar geweest. HU zat in de trein en las daar een afscheidsbrief van zijn tweede zoon am het front, welke zoveel indruk op hem maakte, dat hU de datum precies onthouden heeft. Getuige Mays gaf toe, dat het ook 9 October kan zijn geweest. Er bestond twijfel of het gebeurde in Huize Voor hout op kamer 38 dan wel in de ka mer van de Ortscommandant had plaats gevonden. Verdachte meende, dat hier van een persoonsverwisseling sprake moest zijn: Hij heeft nooit een briefje met een of meer namen in Hui ze Voorhout afgegeven. De heer Werkman vertelde uitvoerig wat er na de arrestatie van enkele personen had plaats gevonden en hoe hij daarna was ondergedoken. Hij be schouwde verdachte als een impulsief man, die weldoordacht niemand zou verraden, maar dat wel zou kunnen doen in een bijzondere gemoedstoe stand. Het requisitoir. Timme- De procureur-fiscaal, mr. ga, vroeg vrijspraak van het ten laste gelegde verraad, aangezien de verklaringen van getuige Mays niet helemaal vaststaan. Wel is zeker, dat verdachte vrijwillig dienst bij de vij and heeft genomen en door zijn voorbeeld en werken anderen tot geestdrift voor de Duitse zaak heeft opgewekt. Hij was niet passief, dicht te en componeerde en wekte ande ren op zich aan te sluiten. Daardoor is hij schuldiger dan anderen die zich lieten leiden. Mede omdat hij in vreemde krijgsdienst heeft ge vochten eiste de procureur-fiscaal een gevangenisstraf voor de tijd van vijftien jaar met ontzetting uit de burgerlijke rechten. De verdediging. Mr. H. Schuurman uit Alkmaar schetste zijn cliënt als een man die zijn leven wilde geven voor een ideaal. Als hij vroeger viool speelde, legde hij zijn gehele persoonlijkheid in zijn muziek en zo moet men ook zijn leven zien. Hij wilde geen partijbons wor den en geen voordeel voor zichzelf be halen. In zijn hart was hij niet pro- Duits. Al was hij niet populair, hij trachtte steeds mensen van andere rich tingen te helpen. Toen in Alkmaar de communisten gearresteerd werden, heeft hij alles gedaan om Mussert en Rauter er van te overtuigen, dat dit Trotzky-com- communisten, dus tegenstanders van Stalin, waren en dat men ze daarom moest vrUlaten. Hij is daarvoor zelfs naar BerlUn naar Kaltenbrunner ge weest, maar kon niet gedaan krUgen wat hij zo graag wilde. Men vroeg hem in BerlUn of hU gek was, maar pleiter haalde voorbeelden aan om te laten zien, dat door goede relaties in die tijd veel mogelijk is geweest. Generaal Seyffardt heeft hem wijs ge maakt, dat de Koningin de macht aan generaal Winkelman had overgedragen en deze weer aan de Duitsers. Ver dachte was een goed musicus maar ver der een man die niet diep doordacht en een idealist was. Hij meende werkelijk op zijn wijze naar een vrij Nederland te streven. Na de bevrijding gaf hij zich op voor de strijd in Ned. Indië en plei ter hoopte, dat het deze man gegeven mag zijn ook op de goede wijze zijn vaderland te kunnen dienen. Op een vraag van de president, prof. mr- J. A. van Hamel, deelde ver dachte nog mede, dat zUn twee zoons aan het Oostfront zijn gesneuveld. Zijn vrouw en een jonger kind ver blijven in moeilijke omstandigheden te Alkmaar. HU zelf is reeds vanaf 6 Mei 1945 gedetineerd. De president bepaalde daarna de uit spraak op 3 Juli a.s. Dienst genomen bij het N. S. K. K. J. van den Akker te Castricum had zich te verantwoorden, dat hij dienst had genomen bij het N.S.K.K. Hij verklaarde niet geweten te heb ben, dat dit op enigerlei wijze verband hield met de Landwacht. Hij deed ver- keerscontröle-diensten. Nadat een getuige precies de werk zaamheden van beklaagde had om schreven, deed de heer J. Nuyens uit Limmen een omstandig verhaal van een overval te zijnen huize, waar men te vergeefs naar zijn zoon had gezocht. Hij zelf en een andere zoon waren ge arresteerd en verdachte had met een revolger gewapend aan de arrestatie deelgenomen. Verdachte beweerde daartoe de op dracht van een dronken Feldwebel te hebben gekregen en niet te hebben durven weigeren. Aan hem zou het te danken geweest zijn, dat niet meerdere arrestaties ver richt waren. Vast kwam te staan, dat verdachte in Castricum ook bewakings diensten had verricht. Hij zeide, dat hij bezwaar had gemaakt om mee te werken bij het vorderen van meubelen van geëvacueerden ten behoeve van Duitse officieren. De procureur-fiscaal memoreerde de vrijwillige dienstneming en vorderde 8 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de rechten. De verdediger schetste deze man als een zwakkeling, een sukkelaar, die overliep om wat meer te kunnen ver dienen en bij de arrestatie van Nuyens een ondergeschikte rol had gespeeld. De man is reeds twee jaar gedetineerd en kan zijn sigarenwinkel weer openen als hij vrij komt. Spr. bepleitte clemen tie. Uitspraak 3 Juli. In dienst bij de Waffen S.S. J. N. A. Out te Bergen had dienst genomen bij de Waffen S.S. Hij was reeds in 1936 lid van de N.S.B. en was met een Duitse vrouw getrouwd, die zich nu met de kinderen in Duitsland bevindt. Verdachte werkte bij de heer Kuitwaard in Bergen aan Zee als monteur en trad in 1942 tot de W.A. toe uit idealisme om tegen de gevaarlijke communisten te kunnen strijden. D- president: Dat waren onze bond genoten. Verdachte: Zo beschouwde ik ze geenszins. Verdachte, die openhartig alles toe gaf, was in Berlijn, maar niet aan het front geweest. Hij had niet de Duitse eed afgelegd, maar wel het formulier getekend. In Berlijn was hij chauffeur bij de Kriegsberichtenabteilung. Hij had gedacht, dat na 1940 de oorlog voor Nederland was afgelopen. De procureur-fiscaal wilde reke ning houden met het feit, dat ver dachte een Duitse vrouw had en niet ongunstig bekend stond en eiste 8 jaar gev.straf met aftrek en verlies van de kiesrechten. De verdediger: Wanneer iemand aan het front is geweest, volgt steeds een zware eis. Is hU er niet geweest, dan zegt men: „Je was toch in vreemde krijgsdienst, dus dat maakt geen ver schil". Deze man heeft in zijn idealis me gedacht, dat de N.S.B. de partij van de toekomst was. Daarom bleef hij ook lid na 1940. Een N.S.B.er, die zich vrij willig in gevaar begaf, is beter dan één, die angstvallig in het land bleef. Zelfs Churchill noemde de communis ten gedwongen bondgenoten. De voorzitter noemde het niet ver standig te trachten het Hof op deze wijze tegen onze bondgenoten van toen te beïnvloeden. Een der raadsheren merkte nog op, dat verdachte als goed katholiek niet alleen tegen de communisten had moe ten vechten, maar ook had moeten be denken, dat de katholieken geen samen gaan met de Duitsers wilden. Verdachte deelde mede, dat hij, wan neer hi.i vrij komt, dadelijk weer aan het werk kan. Wordt hij veroordeeld, dan wil hü gaarne naar de mijnen. Uitspraak 3 Juli. In vreemde krijgsdienst getreden J. Nooder uit Alkmaar werd ten laste gelegd, dat hü in April 1941 vrij willig dienst bij de Waffen S.S. had genomen. Hij zeide na een vergadering, waarop Feldmeijer sprak, overtuigd te ziin ge worden. Zijn huisgenoten waren de nieuwe richting toegedaan en hij en zijn broer pasten zich steeds daarbij aan. Toen zijn jongere broer vrijwillig dienst nam om zijn moeder te kunnen steunen, had hij dit ook zijn plicht ge acht. Hij was naar het Oostfront ge gaan en meermalen gewond geraakt. Er zit nu nog een granaatsplinter in zyn hoofd, die niet verwijderd kan worden. Voor zijn verdiensten kreeg hij het ijzeren kruis en nog enige me dailles. Zijn eveneens jeugdige vrouw is in Alkmaar in een wasserij te werk gesteld. De procureur-fiscaal eiste, rekening houdende met verdachtes jeugd en ziin verwondingen. 10 jaar gev.straf en ontzetting uit alle rechten. De verdedigster schetste het milieu, waaruit verdachte is voortgekomen. Als N.S.B.er is verdachte in 1940 gear resteerd en mishandeld, wat hem ver bitterd heeft en tot doorzetten heeft doen besluiten. Waar zijn broer 8 iaar straf kreeg, verdient deze man zeker niet meer, ook met het oog op zyn ver wondingen Spr. legde een medische verklaring over en vroeg de uiterste clementie. «r J+' HARMONIE THEATER Jaren van scheiding Na de vorige Week bij wijze van afwisseling een showfilm in üe Har monie te hebben aanschouwd, is het deze week weer een film met psy chologische grondslag die ons in dit theater wordt geboden. „Jaren van scheiding" is een verfil ming van het boek „The years be tween" van de beroemde schrijfster Daphne du Maurier en speelt tijdens de laatste oorlog in Engeland. De vol komen apathie waarin de jonge vrouw leeft na ontvangst van de doodstijding van haar man wordt door Valerie Hobson op sublieme wijze uitgebeeld. Langzamerhand wordt zij door de haar omringende, liefhebbende huis houdster en door de vriend van haar man weer in de gang van het dage lijks leven teruggehaald en keert ook haar interesse daarvoor terug. Zij leert de vriend liefhebten, doch juist als zij samen in het huwelijk zullen treden, komt bericht dat haar man nog in leven is. HU keert terug en in hun samenleven blükt dat zü ver leerd hebben elkaar te begrijpen. Zij willen van elkaar gaan. Dan spreekt de huishoudster en vertelt haar eigen geschiedenis. Zij leert de jonge vrouw dat, wanneer zelfs tussen twee men sen het elkaar willen begrijpen niet mogelijk is, de dag van de vrede, D.- day, het begin van een nieuwe oorlog moet betekenen. Foto-technisch is deze film prach tig,; fijn doorvoeld is het spel van Michael Redgrave en Valerie Hobson. Jammer dat de operateur Vrijdagavond r.ogal met technische moeilijkheden te kampen scheen te hebben en dat som mige mensen alleen naar de bioscoop gaan om te lachen; of de film nu werkelijk lachwekkend of tragisch is, dat doet er schynbaar niet toe. Het voorprogramma biedt ons, be- Zelfs van dichtbij zijn z* mooi en g? "Sk aan de achter zijden bekeken worden, er woeki. daar geen gevaar lijk tandsteen. Solidox doet het; alleen Solidox bevat sulforicin- oleaat, het unieke middel, dat tandsteen bestrijdt en voorkomt. TEGEN TANDSTEEN Predikbeurten. ALKMAAR: Grote kerk, 10 uur ds. Donszelman; 5 uur ds. Den Oudsten. Kapelkerk, 10 uur ds. Dikboom. Rem. geref. gem., half elf ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegr.), half elf, ds. Roo- denburg (buitendag Alg. Ver. v. Vrijz. Luth.) - Geref. kerk, 10 u. dr. Polman (voorb. H. A. en openb. belijdenis); 5 uur ds. Von Meijenfeldt. Geref. kerk (Art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, half 10 en half 6, prof. Holwerda van Amersfoort. Herst. Ap. Gem., Tous- saintstr., half 10 en 4 uur en Woensdag avond 8 uur, dienst. Bapt. gem., in de N. Doelen, 10.15 uur, de evangelist Hofhuis; half 8 jeugdsamenkomst; Vrij dagavond 8 uur in Waakt en Bidt (ki. zaal), bijbellezing. Ned. Chr. Gem.- schapsb., Zondagmiddag 4 uur open- luchtprediking in de Hout; Donderdag avond half 8 in Waakt en Bidt, spreker de heer Nierings van Enkhuizen. G.G. Het Leger des Heils, Limmerhoek 40, om 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 8 u. verlossingssamen komst, leider majoor Ter Telgte Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. v. d. Sluis. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Bierman. DE RIJP, 10 uur ds. Kastein. DRIEHUIZEN, 10 uur de heer Al berts. GRAFT, geen dienst. GROOT-SCHERMER, geen dienst wegens schoonmaak der kerk. KOEDIJK, 2 uur ds. Bierman. WEST-GRAFTDIJK, 2 uur bevesti ging en intrede ds. J. Boekee. Ter gelgenheid van het 40-jarig bestaan van de Onderzeedienst der Kon. Ned. Marine heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek aan deze dienst aan de Waal haven gebracht. De Prins tUdcns de inspectie van de aan de steiger liggende onderzeeboten. halve wereld- en Holland-nieuws een alleraardigst filmpje van natuuropna men waaromheen een verhaaltje is geweven. VICTORIA-THEATER. HAAL PAUL TEMPLE ER BIJ! De verhalen van de Engelse speur der Paul Temple, die in ons land be kend is als Paul Vlaanderen, hebben vooral als hoorspelen in Engeland en ia ons land grote opgang gemaakt. In de Engelse film, die deze week in het Victoria-Theater wordt vertoond, wordt ook weer door de politie, die een hopeloze strijd voert tegen buiten gewoon brutale diamantdiefstallen uit juwelierswinkels, geluisterd naar de stem van het publiek: Haal Paul Tem ple er bij". En inderdaad Paul komt er bij, begint zijn grote strijd tegen de gevreesde Max Lorraine, die voor niets terugdeinst. Ook nu staat de journalis te Steve Trent, die men in de Paul Vlaanderen-hoorspellen kent als Ina, hem kranig ter zijde. De strijd is moei lijk, maar tal van factoren werken samen om ten slotte Max te ontmaske ren. En dan blijkt het te zijn Maar dat moet gij zelf maar eens gaan zien in het Victoria-Theater, waar Anthony Hulme als Paul en Joy Shel- ton als Steve de hoofdrollen vervullen ir het soms zeer spannend detective verhaal. Veel moeilijkheden moeten overwonnen worden, maar de schuldi gen ontlopen hun straf niet. In het voorprogramma ziet men naast het Polygoon Wereldnieuws en het Ned. Nieuws nog een komische film, waarin zowaar onze oude vriend Charley Chase weer eens optreedt, dit maal als pseudo-spoorwegkoning met een hoge hoed vol goocheltrucs. Denkt om Uw bonkaarten Voor het afhalen van hun bonkaar ten 709 kunnen degenen, wier fami lienaam begint met de letter H, I of J, zich op Maandag 23 Juni a.s. vervoe gen aan het uitreiklokaal aan ds Ridderstraat, hetwelk daartoe geopen 1 is van 912 en van 24 uur. Distributiestamkaart en bonkaart 707 meenemen! NACHTDIENST APOTHEEK Deze week zal het de apotheek Schouten-Oele in de Koorstraat zijn die vanaf Zaterdagavond de Zondags dienst en gedurende de daarop vol gende week, de nachtdienst waar neemt. PERSONALIA. De heer A. F. van Walt Meyer, rijks ontvanger te Zaandam, wonende te Beverwijk, is overgeplaatst naar Alk maar. HANDELSAVONDSCHOOL. Wij verwüzen belanghebbenden naar een in dit nummer voorkomend™ ad vertentie met betrekking tot de aan gifte tot toelating van leerlingen tot bovengenoemde school. Het circus is weer in de stad Eindelük is het dan zo ver. Gister morgen rolden de eerste blauw-met- crême wagens Alkmaar binnen, enorme gevaarten, gesleept door tractors of door zware trucks, In vette blokletters de naam Mlkkenie-Strassburger op de zijwanden geschilderd. De cassa-wagens stonden al heel vroeg op het Canada-plein opgesteld, want daar moet het circus het per slot van rekening toch van hebben. De schooljeugd, die in drommen, vooral tussen de middag, in de weg liep, is minder welkom, en menigeen moest haastig benen maken, als er weer een tentstut of een paar ijzeren haringen rakelings langs zün hoofd werd weg gedragen. En toen klonken de mokerslagen op de platgehamerde koppen van de tent haringen. Als jongen vonden wij dat het mooiste. Vier man sloegen tegelijk op een paaltje, beurtelings hun hamers heffend. Een wijde kring vormden de harin gen en zodra de laatste was ingeramd, werden de vier masten overeind gezet, waarvan ons toch steeds weer opvalt, dat er eigenlijk een paar vlaggen niet op zouden misstaan. Uit enorme wagens met gedrongen zware wielen, kwamen pakken zeil doek en rappe handen maakten er een geheel van, met behulp van ruglijnen en eindjes touw. Geüjk op werd er ge trokken. aan de vier hoge staken en langzaam kwam de nok van de grote tent omhoog. Het doek werd gespan nen en vastgezet en uren en uren duur de het inbrengen van de zitplaatsen. Ondertussen arriveerden van het sta tion steeds meer wagens en de levende have trok naar het Canadaplein, zodra de staltenten in gereedheid waren ge bracht, waarbü vooral de log voort stappende olifanten veel bekijks trok ken. Tot in de avond duurde het werk voort en vanavond, als de ingang van de grote tent zal baden in een zee van licht, zullen opn'euw duizenden zich verdringen om een plaats daarbinnen, on. te genieten van die wonderwereld van wilde dieren en zweepgeklap van paardendressuur en potsenmakerij. Het circus is weer in de stad. vraagt Uitsluitend eerste rangs kracht Marktberichten Alkmaarse Exportveiling;, 20 Juni Andijvie 6—17; spinazie 19—46; postelel 1 36—51; aardbeien 1,40—1,64; tomaten 1,81; peulen 961,35; doppers 52—66; tuinbo nen 26—31! ratbarber 3—13; uien 614 (bos); asperges 69—1,84 (bos); sperciebu- r.en 2,20—2,34; snijbonen (stok) 1,82; bloem kool IA 60—75 Idem I 45—55; idem 17 30—40; komkommers 26—86; worteltjes 1340 (bos) aardappelen 15—34; selderie 3—7; selie 7—10; sla 1—8. Noordermarktbond, 21 Tunl. Aange voerd: 12,000 kg vroege aardappelen 20—26; drielingen 16; kleine 7—15. LangedUker Groentencentrale, 21 Jum 152,000 kg aardappelen; Eerstelingen 24.50—28,30 en kleine 13,40—18,50; 5 kg. tomaten 156. Zij, die zich van heden af op dit blad abonneren, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers Tewaterlating s.s. Stad Alkmaar Op Donderdag 19 dezer is op de werf van de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rot terdam te water gelaten het c.a. 10.000 ton. grote stoomschip „Stad Alkmaar". Het schip, dat dient ter vervanging van het s.s. „Stad Alkmaar", dat in 1940 zyn eerste reis aanving en in Septemebr 1940 getorpedeerd werd, zal na aflevering in de vaart worden ge bracht door de Halcyon Lün N.V. te Rotterdam. Bij de tewaterlating was ook uitge nodigd het College van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, dat ver tegenwoordigd was door de heer G. van Slingerland, loco-Burgemeester en Mr. R. Veéndorp, gemeentesecretaris. Door het gemeentebestuur is bij deze gelegenheid aan de rederü aangebo den de kopergravure van de platte grond van Alkmaar van 1591 van Cor nells Drebbel, de beroemde Alkmaar- se natuurkundige. Een droevig ongeluk Gisteren is in het St. Elisabeth Zie kenhuis-te Alkmaar het 8-jarig zoon tje van de heer G„ melkhandelaar uit Castricum, ovèrlédén. Toen de heer G. zich naar de zuivelfabriek begat, stond zijn zoontje in de bak van de bakfiets, waarin zich ook een bus met kokend water bevond, bestemd om het melk gerei schoon "te maken. Bij het wach ten op zün vader is de knaap teveel naar voren gelopen waardoor de bak fiets kantelde en de jongen het koken de water over zich heen kreeg. Het kind werd in zorgwekkende toe stand naar hét Sint Elisabeth Zieken huis vervoerd waar het aan de brand wonden is overleden. R.K. A.F.C. BEGINT AAN DE PROMOTIE-WEDSTRIJDEN. Na een lange rustperiode beginnen ook voor deze Alkmaarse club de pro- motie-wedstrijden. De eerste wedstrijd is tegen S.E.W. uit, welke Zondag le Nibbixwoud zal worden gespeeld. S.E. W„ de club, die de onderste plaats be zet in de vierde klasse B van de K.N. V.B. Deze vereniging heeft lange tyd een felle strijd gevoerd met Andijk en D.E.S., maar moest uiteindelijk, met klein -verschil in punten, de laatste plaats innemen. De derde candidaat wordt vermoedelijk a.s. Zondag be kend, dan spelen M.F.C. uit Medemblilc en Oudesluis een beslissingswedstrijd tegen elkaar in Nieuwe Niedorp. De verliezer krijgt dan de onderste plaats in de vierde klasse A. Deze 3 clubs spe len dan een hele competitie om 2 plaat sen in de K.N.V.B. Het ligt voor de hand, dat deze club! hun plaats in de K.N.V.B. niet eerder dan na zware strijd zullen afstaan, en de Alkmaarders zullen zich dan ook voor de volle honderd procent moeten geven om met de punten naar Alkmaar terug te komen. A.F.C.-ers, laat deze mooie kans dit jaar niet glippen, zet deze moeilijke Wedstrijden in met een overwinning, wat een morele steun is voor de vol gende wedstrüden. Stompetoren. SCHOOLREISJES. Naar wij vernemen, heeft de Ouder commissie van de O.L.S. besloten ook dit jaar weer een schoolreisje te orga niseren. De bedoeling is om met de oudste leerlingen een tweedaagse reis te maken naar de omgeving Van Apel doorn, Arnhem en NUmegen. Overnacht zal worden op enkele boerderijen 'n Oosterhout bü NUmegen. De leerlingen van de lagere klassen zullen zich weer kunnen vermaken in de duinen en i de speeltuin en aan het strand te Be - gen en Bergen aan Zee. Een en ander kost in deze tyd n 8 veel geld, doch de ouders en belang- Wljïe De oo&p. tuinbouw- en hanc eniging „De Tuinleeuw" hield daeevend «en algemene lede; dtefing. Wegens ziekte van de voi de heer A. P. de Wijs, berustte ding bij de heer C. Henselma Na goedkeuring der notulen medegedeeld dat voor de op zijnde aardappelcampagne vlug op de voorgrond gesteld zal v daar de wagons bij de N.S. v vioege avond geladen zullen j zijn. Voorts werd bekend gemaakt volgende maten zullen gelden tot 28; drieling van 28-35; bonk hoger; alles gerekend naar vi( maat. Het ligt in het voornemen de te in kisten aan te voeren. De depóts zijn: te Hensbroek bij water en Smit; Hoogwoud bij land; Obdam bij Jae. Mooy. 4% ma; Ovor de vaststelling van het geld was de vergadering het n delijk eens. In '46 bedroeg dit 3 clusief 1% omzetbelasting. In v met diverse aankopen en het ren van werken meende het bestuur zich genoodzaakt te zi het percentage op 4 te stellen, bij dient opgemerkt dat per 1 J de omzetbelasting voor de tuir producten komt te vervallen, v genover echter weer staat dat a Centraal Bureau 1 pet dien! worden afgedragen voor het ren van propaganda, etc. Gi keurde pootaardappelen zijn steld van de bijdrage aan hel traal Bureau. Het bestuur wilde thans all ducten aan 4% onderwerpen, dl de goedgekeurde pootaarda] Hiertegen weerden zich enkele bouwers, die zich speciaal op d bouw van pootaardappelen 1 toegelegd en door het feit i maar miniem groente van de brengen, zich in een ongunstige tie meenden gesteld te zien. 1 trad ook ontstemming naar over het feit dat de prijzen van aardappelen nog niet bekenc waarbij voorzitter meende dat b wel een paar weken zal durei dit wel het geval zal zijn. Bovi meende voorzitter, dat er gee rantie kon worden gegeven da WERK OPGEDRAGEN. De verbouw van het kantooi directe belastingen in de Heren te Schagen is door B. en W. gegund aan de heer D. Lan alhier. Ber BERGEN'S BIOSCOOPTHEAT BRENGT „DE ZEVENDE SLU1 Dank zij 't nieuwe Bioscoopti in De Rustende Jager zal Bergi omstreken dit week-end kunnei nieten van een schitterende film stelling. Na een voorprogramma actueel nieuws uit buitenland, bi land en Indochina, zal worden toond „De zevende sluier", een dat boeit van begin tot eind, pr; spel. schitterende opnamen en h ke muziek. Een tot wanhoop ged jonge vrouw wordt door dr. Li behandeld en onder hypnose baar ziel vin haar sluier beroofi weet de angst weg te nemen e komt een happy-end. Sch< Betere tram- en busverbindingen Nu het seizoen op komst is, zich meer en meer de behoefte a betere verbinding met dit vac; oord gevoelen. Het actieve be van V.V.V. Noordkennemerland gisteren een bespreking te Ut net hoofdambtenaren van de Spoorwegen en boekte het reA dat van 30 Juni tot 9 Septembe dienst zal worden uitgebreid; 10.20, 14.20, en 20.20 zullen er trammen vertrekken uit Alkmaar n aanmerkelijke verbetering zal Ook door de directie van de werd alle medewerking toegezegi onderneming zal al het beschi matrieel inzetten om 'n goede tussen Schoorl en Camperduir stand te brengen. IH «ss** stellenden hebben op zo ruime öltriiciiucu 1ICUUCI1 Uf .j- in de beurs getast, dat er geen ge liike bezwaren tegen deze reizen m zijn. Een hartelük woord van aan hen allen is hier zeer op zijn P >grs~-.s CHIPHOL HERRIJST. Langzaa ">1 uit de as. Zoals bekend, wer outillage met de grond gelül

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2