MET DE M.O.D. AAN HET VISSEN „LONDON" f 2.75 Plisseren van strookjes en rokken? Hoger marktgeld bij „De Tuinbouw te Obdam Belasting luxeartikelen 15 pCt. verhoogd AGENDA VJ Steeds meer bijval voor Marshall Het wrak bij Schardam is nff DE MAGNEET voeft ïecteb tfeï/wp Hotel-Café-Resiaurant Abonneert U op dit blad v.BESUYEN &Co- maakt het in orde! Koolrapen Herfstrapen Bootsman De Leeuw Jk zit liever op grote wrakken" O De coöp. tuinbouw- en handelsver enijfing „De Tuinbouw" hield Woen* dttgavend een algemene ledenverga defing. Wegens ziekte van de voorzitter de heer A. P. de Wijs, berustte de lei ding bij de heer C. Henselmans. Na goedkeuring der notulen, werd medegedeeld dat voor de op handen zijnde aardappelcampagne vlug laden op de voorgrond gesteld zal worden' daar de wagons bij de N.S. vóór de vioege avond geladen zullen moeten zijn. Voorts werd bekend gemaakt dat de volgende maten zullen gelden: kriel tot 36: drieling van 28-35; bonk 50 en hoger; alles gerekend naar vierkante maat. Het ligt in het voornemen de groen te in kisten aan te voeren. De kisten- depöts zijn; te Hensbroek bij Leeg water en Smit; Hoogwoud bij Hoog land; Obdam bij Jae. Mooy. 4% marktgeld Over de vaststelling van het markt geld was de vergadering het niet da delijk eens. In '46 bedroeg dit 3%, in clusief 1% omzetbelasting. In verband niet diverse aankopen en het uitvoe ren van werken meende het veiling- bestuur zich genoodzaakt te zien om het percentage op 4 te stellen. Hier bij dient opgemerkt dat per 1 Juli a.s. de omzetbelasting voor de tuinbouw producten komt te vervallen, waarte genover echter weer staat dat aan het Centraal Bureau 1 pet dient te worden afgedragen voor het voe ren van propaganda, etc. Goedge keurde pootaardappelen zijn vrijge steld van de bijdrage aan het Cen traal Bureau. Het bestuur wilde thans alle pro ducten aan 4% onderwerpen, dus ook de goedgekeurde pootaardappelen. Hiertegen weerden zich enkele tuin bouwers, die zich speciaal op de ver bouw van pootaardappelen hebben toegelegd en door het feit dat ze maar miniem groente van de veiling brengen, zich in een ongunstige posi tie meenden gesteld te zien. Hierbij trad ook ontstemming naar voren iter het feit dat de prijzen van poot- airdappelen nog niet bekend zijn, waarbij voorzitter meende dat het nog wel een paar weken zal duren, eer dtt wel het geval zal zijn. Bovendien meende voorzitter, dat er geen ga rantie kon worden gegeven dat alle Heiloo. pootaardappelen ook zullen worden afgenomen. Na uitvoerige discussie werd goed gevonden het marktgeld op 4% te stellen. HET ONBEVAARBARE VAARWATER Er werden klachten geuit over het aarwater, waarbij kroos, afval en gras van walkanten, dat in het water terecht komt, oorzaak zijn van veel moeilijkheden bij het varen. Voorzit ter lichtte in dit verband toe dat de tuinbouwers hier zelf veel schuld aan dragen, terwijl de heer P. Groenland een volledig resultaat meende te ver wachten van een hoge boete op het laten vervuilen der wateren. Ongetwijfeld zal dit punt bij het polderbestuur wel nader onder de aandacht worden gebracht. De Rijp. Tribune hersteld De R.E.O.-tribune, die zwaar geha vend was door de inundaties en door „planken"-slopende onbekenden, werd nog eens „behandeld" door de najaars stormen van 1946. De firma N. Oudejans te De Rijp heeft de restauratie verricht en thans prijkt het eveneens opgeknapte R.E.O.- veld met deze mooie tribune. Texelse boerderij afgebrand Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur is in de boerderij van de gebrs. Kik' gelegen in de polder Walenburg op Texel brand uitgebroken. De oorzaak ligt in het feit, dat uit het lasappa raat van een loodgieter, die boven op de zolder aan het werk was, een steekvlam schoot, waardoor het rie ten dak onmiddellijk vlam vatte. Het gehele gebouw stond weldra in lich te laaie. De brandweer, die spoedig aanwezig was. stelde alles in het werk om het vuur te blussen, doch stond practisch voor een hopeloze taak. Door de hulp van een 15-tal in do nabijheid werkende landbouwers en de in het huis verblijvende pension gasten, kon het grootste gedeelte van de inventaris worden gered. De boer derij zelf echter brandde tot de grond toe af. De verzekering dekt ge deeltelijk de schade. Nieuw-Zeelandse padvinders, die hun land op de wereldjamboree te Parijs zullen vertegenwoordigen, gaven tijdens hun verblijf in Engeland voor hun vertrek naar de Franse hoofdstad een demonstratie van een inheemse krijgsdans, welke niet naliet indruk op de toeschouwers te maken. WERK OPGEDRAGEN. De verbouw van het kantoor der directe belastingen in de Herenstraat te Schagen is door B. en W. aldaar ïegund aan de heer D. Langediik alhier. ZATERDAG. Sportpark, 2 uur: Concours hippique. Canadaplein, 8 uur: Circus Mikkenie- Strassburger. BIOSCOPEN. Harmonie Theater: „Jaren van Schei ding (14 jaar). Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uu- matinee. Victoria Theater: „Haal Paul Temple er bij" (18 jaar). Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema Americain: „Vlammen ovei San Francisco" (18 jaar). Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30 7 cn 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop Theater: „De graaf v ;n Morite Christo" (2-Aeekse film) le deel: „Edmond Dantés" (14 jaar) 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. ZONDAG. Canadaplein, 8 uur. Circus Mikkenie- Strassburger. Welkom!!?? In Arnhem kwam deze week de nieuwe lichting recruten op. Steeds weer nieuwe treinen voer den de bloem van Neerlands jon gelingschap aan. Bij de uitgang bereidde, aldus de Arnh. Crt., het Leger hen een „incomste"! Op het Stationsplein patrouillerende sol daten met schietgeweer in de arm; bij de loket-contróle eveneens sol daten met schietgeweer.... de ar geloze reiziger, die in Arnhem aankomt vermoedt een razzia! ,,'t Lijkt wel weer de moffentijd" zeggen de jongens tegen elkaar. Afmars van het station, in troepen' door de stad, onder escorte van gewapende soldaten. De burgerij peinst over colonnes gedeporteer den. Wij zijn niet erg thuis in het militaire van tegenwoordig. En er zal wel een bepaalde bedoeling hebben voorgezeten bij het orga niseren van deze martiale ont vangst. Maar wij betwijfelen of die ertoe medegewerkt zal hebben om het enthousiasme bij de jeug dige krijgslieden te doen ont branden. Geef ons die verweerde, vader lijke sergeant-majoor terug, die ons dertig jaar geleden bij het station stond op te wachten. Met geen ander wapen dan een goeje, ouwe sigaar in het hoofd, bracht hij ons compleet en ongeschonden op de plaats van bestemming. Ge moedelijker en hartelijker.... en minder onheilspellend. België, Nederland, Noorwegen en Denemarken hebben, naar uit offi ciële bron wordt vernomen, aan de Britse regering inlichtingen gevraagd omtrent de Britse bedoelingen ten aanzien van de voorstellen van Marshall. Men meent anderzijds te weten, dat Zweden nog geen derge lijke stap gedaan heeft en eerst wil afwachten, welke houding de Sow- j et-Unie zal aannemen. Voorzover op het ogenblik bekend heeft Molotof nog niet geantwoord op de uitnodiging van Bidault en Be- vin. Tot op heden is nog geen der vertegenwoordigers van de landen van Centraal- en Oost-Europa offi ciéél met het Britse ministerie van buitenlandse zaken in contact getre den ten aanzien van het Amerikaanse aanbod. Italië heeft officieel zijn voornemen kenbaar gemaakt volledig samenwer king te verlenen aan het plan van Marshall voor hulp aan Europa in een nota aan het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Baldadigheid van de straatjeugd De K.N.A.C. heeft de Ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken verzocht te bevorderen, dat door de Rijks- en Gemeente Politie zoveel mo gelijk wordt opgetreden tegen de veel voorkomende baldadigheden van de jeugd op straat, welke zich uit in het gooien van voorwerpen naar rijdende en het beschadigen van stilstaande auto s. Ook aan de Minister van On der wijs is hulp verzocht de school jeugd met nadruk! hiertegen te waar schuwen. De Stern-groep weer actief De Joodse verzetsgroep Stern heeft in een communique aan de pers ver klaard, dat de wapenstilstand, die sinds de commissie van onderzoek voor Pa lestina stilzwijgend in acht genomen werd, beëindigd wordt, „daar de Brit ten zich niet aan de wapenstilstands voorwaarden houden". Tevens ver klaart de Stern-groep, dat de jeugdige Alexander Roubovitsj één van haar leden is. Hij zou onder hevige folte ringen bezweken zijn, waarvoor niet alleen majoor Farran die zich zoals gemeld in arrest bevindt maar ook de Palestijnse politie in haar geheel lansprakelijk gesteld zal worden. Juist bij de bocht in de dijk, waar het buitendijkse iand begint, iets ten Noord-Oosten van Schardam, onge veer 100 M. uit de kust, moest het wrak van een vliegtuig zitten. En naar dit wrak mochten wij helpen zoeken op een prachtige zomerdag, 's Morgens tegen achten verlieten wij de haven en stoomden het ÏJsselmeer op, dat als een spiegel in de stralen de zon lag te blikkeren. Schipper Voogt en bootsman De '.Leeuw waren onze leidsmannen en vertelden ons wat er ging gebeuren. Aanvankelijk had schipper Voogt, die ai een lange staat van dienst bij de marine achter de rug heeft, de lei ding. Hij is n.l. de man, die de plaats van het wrak nauwkeurig moet be palen. Dit gebeurt op de volgende manier; Men vaart met twee motor- vletten, welke elk aan een kabel een gewicht achter zich slepen, welke laatste weer onderling verbonden zijn, over het gebied, waar het wrak ligt. De kabel, die de gewichten ver bindt zal op een gegeven moment achter het wrak blijven haken en schipper Voogt heeft dan gauw ge noeg in de gaten, of hij z.g. „piks" heeft. Dit is voornamelijk een kwestie van feeling, die schipper Voogt in on gekende mate bezit. DE DUIKER AAN HET WERK. Loopt dus de sleepkabel vast dan gaat de duiker naar beneden. Wij za gen eerst hoe kwartiermeester Kooyman aangekleed werd in duikers- pak met daarover nog eens aparte been- en armstukken. Duikersschoe nen zijn zware ijzeren sloffen, die er ook voor zorgen, dat de duiker met zijn benen op de grond blijft. Verder heeft de duiker nog ter verzwaring een borst- en een ruglood. En terwijl Welk weer in Juli? De afdeling klimatologie van het KNMI te De Bilt heeft enige berekin- gen gemaakt omtrent de gemiddelde overdag-temperatuur voor de komende Juli-maand. De becijferingen Ieren, dat Juli 0.7 graad beneden normaal zal worden. Aangezien de normale overdagtempe- ratuur 18.4 graden Celsius bedraagt, wil dit dus zeggen, dat we in Juli op 17.7 graden Celsius mogen rekenen. Men moet zich natuurlijk bij het be kijken van zo'n cijfer afvragen: wat wilt dit zeggen voor land- en tuin bouw en wat betekent het voor de va- cantiegangers? Laten we in de lange reeks gege vens (1849heden) van het KNMI eens kijken hoe het met de tempera turen van de verschillende Julimaan den gesteld is geweest. Het blijkt dan, dat die onderling nogal variëren, men zou kunnen zeggen, dat in een gewone Julimaand de temperatuur tussen 17 en 20 graden Celsius ligt, dergelijke Jirf'imaanden komen 2 op de 3 keer voor. De aanstaande Julimaand zal dus, wat de temperatuur betreft, een gewone maand zijn. Een verdere vraag is onder andere: hoeveel zomerse dagen (maximum temperatuur boven 25 graden Celsius) zal Juli tellen? Daarop is zeker niet zo gemakkelijk een antwoord te ge ven. Een gewone Julimaand telt ge middeld 5 zomerse dagen, er komen echter gewone Julimaanden voor met slechts 2 zomerse dagen, doch ook met 13. De lezer kan hieruit dus wel de conclusie trekken, dat het KNMI zich over het aantal zomerse dagen niet positief kan uitlaten. Hoe voorzichtig we moeten zijn blijkt wel bij het be kijken van gegevens van Juiimaan- In nevenstaand artikel schrijven wij onze bevindingen neer over het werk van de M.O.D., dat wij, door de welwillende medewerking van Lt. ter zee 2e klasse Woud- berg, van zeer nabij konden mee maken. Het leek ons interessant om te weten, wat de Marine in Hoorn doet. Binnenkort zal de M.O.D. weer naar elders vertrekken. meemaakten. de duiker in de diepte verdwijnt en alleer. het geborrel van de lucht de plaats aanduidt waar hij zich onge veer bevindt, zit aan boord van de R.D. 1 bootsman De Leeuw. Door middel van een touw „praten" Kooy man en De Leeuw met elkaar en hel is wonderlijk zo goed als ze elkaar begrijpen. Ook 's middags als boots man De Leeuw duikt en kwartier meester Kooyman seingever is. Dit is het gevolg van de lange tijd van Frankrijk staakt nog steeds De financiële activiteit in geheel Frankrijk is bijna tot het nulpuntge daald tengevolge van de voortgezette staking van bankbedienden. De mees te Parijse warenhuizen zijn vandaag voor de tweede dag in successie ge sloten. 2000 arbeiders van de Hispa- no Suiza-fabrieken te Colombes, de westelijke voorstad van Parijs, heb ben het werk eneergelegd. Het enig lichtpunt in het sombere beeld, dat de stakingen in Frankrijk geven, is dat de staking van ijsvervoerders na de vierde is opgeheven. Trekvogels houden Inter nationaal jeugdkamp Gedurende 3 weken en wel van 26 Juli tot en met 16 Augustus a.s. ont vangen de jongere leden der A. J. C. (Arbeiders Jeugd Centrale) de „Trek vogels", buitenlandse vrienden. Er kwamen reeds aanmeldingen uit Engeland, België, Noorwegen, Zwe den, Denemarken, Tsjecho Slowakije en Frankrijk. De jongens en meisjes zijn gedurende hun verblijf in ons land veertien dagen de gast bij hun vriendjes in Nederland en brengen een week door in het grote internatio nale kamp dat de A. J. C. in deze pe riode houdt op haar terreinen te Vierhouten. den, die ongeveer dezelfde tempera tuur hadden als die nu wordt ver wacht. Juli 1882 had een gemiddelde temperatuur van 18.0 graden Celsius en slechts één zomerse dag, Juli 1923 met een gemiddelde temperatuur van 17.9 graden Celsius had elf zomerse dagen. samenwerken tussen deze beide ma rinemensen. ZES UUR ONDER WATER. Bootsman De Leeuw vertelde ons tenminste, dat ze beiden reeds heel wat karweitjes hebben opgeknapt. Deze karweitjes bleken o.a. te zijn: het weer boven water brengen van het schip, dat de Duitsers indertijd brj de Hembrug hebben laten kapseizen. Ook in de Amsterdamse haven had men veel werk verricht. „We bleven soms wel zes uren of meer per dag onder water. Maar toch doe ik dat werk veel liever," zei de bootsman. DE BOK KOMT. Intussen was de bok „Simson" van de Gebr. Goedkoop uit de Hoornse na ven naar Schardam gesleept. En om streeks half één kon begonnen wor den -met het uit het water hijsen van het wrak. Duiker Kooyman had aan de wrakstukken diverse stroppen be vestigd en met spanning wachtte de bemanning het ogenblik af, dat de boel boven water komt. Wat zal het zijn En na enige minuten bljjken het twee motoren en een groot ge deelte van een vleugel van een Mos quito te zijn. Er moeten dus nog meer vliegtuigresten zitten en na de maaltijd gaat bootsman De Leeuw nog eens een kijkje nemen. Er wordt weer een strop bevestigd, maar vóórdat men aan hijsen toekomt, krijgt men order om dit werk te staken en naar Marken te varen, waar men het wrak van een schip moet opsporen en lich ten. Bij het Mosquito-wrak wordt 'n boei uitgezet. De RD 1 en de RC 38 met schipper Voogt en bootsman De Leeuw vertrekken in de richting Marken en wij keren terug in de Hoornse haven, nadat we kennis ge maakt hebben met dit piëteitsvolle werk van de M.O.D. Want aan de hand van deze wrakstukken kan de R.A.F. uitmaken welk vliegtuig in 't ÏJsselmeer terecht gekomen is en eventuele nabestaanden van de be manning, die vaak nog als vermist is opgegeven, kunnen nu te weten ko men, waar en wanneer hun dapperen gesneuveld zijn. Ook vindt men tussen de vliegtuig- resten nog wel eens persoonlijke be zittingen, zoals een sigarettenkoker of een ring. Deze dingen worden de R.A.F. natuurlijk toegezonden. De scheepvaart en de visserij is er mee gediend, dat deze wrakstukken opgeruimd worden en de Mijnen- opruimingsdienst werkt dan ook ten nauwste samen met de IJsselmeer- vissers. Het gebied brj Hoorn is nu afge werkt, maar misschien stuit men hier of daar nog eens op een wrak en dan zal ongetwijfeld de M.O.D. nog eens terug keren. Bergen. BERGENS BIOSCOOPTHEATER BRENGT „DE ZEVENDE SLUIER" Dank zij 't nieuwe Bioscooptheater in De Rustende Jager zal Bergen en omstreken dit week-end kunnen ge nieten van een schitterende filmvoor stelling. Na een voorprogramma met actueel nieuws uit buitenland, binnen land en Indochina, zal worden ver- j toond „De zevende sluier", een stuk, lat boeit van begin tot eind, prachtig *1, schitterende opnamen en heerlij- kf muziek. Een tot wanhoop gedreven Mie vrouw wordt door dr. Larssen Miandeld en onder hypnose wordt ter ziel vén haar sluier beroofd. Hij weet de angst weg te nemen en zo komt een happy-end. Schoorl Betere tram- en busverbindingen Nu het seizoen op komst is, doet zich meer en meer de behoefte aan 'n betere verbinding met dit vacantie- oord gevoelen. Het actieve bestuur van V.V.V. Noordkennemerland had gisteren een bespreking te Utrecht met hoofdambtenaren van de Ned. Spoorwegen en boekte het reéultaat, bat van 30 Juni tot 9 September de dienst zal worden uitgebreid: om 10.20, 14.20, en 20.20 zullen er extra trammen vertrekken uit Alkmaar, wat n aanmerkelijke verbetering zal zijn Ook door de directie van de bus Werd alle medewerking toegezegd. De onderneming zal al het beschikbare matrieel inzetten om 'n goede dienst tussen Schoorl en Camperduin tot stand te brengen. Ingaande 1 Juli a.s. Van regeringszijde wordt medegedeeld dat met ingang van 1 Juli a.s. de her ziene omzetbelasting in werking treedt,. Wanneer deze verncging, zoals dat in een normale situatie het geval zou zijn, zonder meer in de prijzen zou worden doorberekend zou net prijspeil dienten gevolge een geringe stijging ondergaan behalve voor een beperkt aantal artike len, waarvoor de omzetbelasting wordt verlaagd, respectievelijk afgeschaft. Slechts indien aan de hand van het nodige cijfermateriaal uitdrukkelijk kan worden aangetoond, dat de winstmarges aan de toelaatbare eisen voldoen, zal prijswijziging met machtiging van het directoraat-generaal voor de prijzen op grond van de verhoging der omzetbelas ting kunnen plaats hebben. Met betrekking tot de nieuwe weel debelasting staat de zaak anders. Op grond hiervan zal de omzetbelasting op een aantal in meer of mindere mate als luxe te beschouwen artikelerf zeer belangrijk worden verhoogd, n.l. op 15 pet. worden gebracht. Gezien de aard dezer artikelen en de hoogte der nieu we belasting zal een dezer dagen een maatregel het licht zien, welke zal aan geven op welke wijze de weeldebelas ting in de prijzen van de desbetreffen de artikelen zai mogen worden doorbe rekend. Eervol ontslag voor Hr. Ms. adjudant. Bij Koninklijk Besluit is aan de vice-admiraal J. W. Termijtelen, Hr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, met ingang van 1 Mei 1947, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ont slag uit de zeedienst verleend we gens langdurige dienst en met dank betuiging voor de langdurige en ge wichtige diensten door hem aan den lande bewezen. - - CHIPHOL HERRIJST. Langzaam maar zeker herrijst het vliegveld Schip- •>1 uit de as. Zoals bekend, werd tijdens de oorlog het gehele vliegveld met outillage met de grond gelijk gemaakt. Het nieuwe stationsgebouw in wording. HEI GOEDKOPE IIZERMAGAZUN GAZON- SPROEIERS GEREEDSCHAPPEN N.ZOMERDIJK -HOUTTIL 46 ALKMAAR; VERDRONKENOORD 94—96 ALKMAAR GEZELLIG ZITJE MUZIEK Kamers met stromend water. Lunch Diners PRIMA KEUKEN DE BESTE BORREL ZALEN v. bruiloften, partijen, diners, vergaderingen, enz. .JESTUREN VAN VERENIGINGEN, komt eens oen kijkje nemen; komt eens even praten Th. G, Kreijermaat Mient 1 Alkmaar Telefoon 3256 en Fa. W. Zaadnoordijijk, Waagplein, Alkmaar. Te koop gevraagd: elk kwantum roestvrije blikken bussen tegen hoge prijs N.V. Hoornse Zui vel- en Marg.handel, KI. Noord 19, Hoorn. Tel. 4176 De geallieerde Luchtmacht kreeg in de loop van de oorlog de beschik king over een onnoemelijk aantal vliegtuigen. De Nederlanders in bezet gebied konden dat in de jaren 1943, 1944 en 1945 constateren, als dagelijks de eskaders over ons land vlogen naar Duitsland om daar hun verderfelijke last te laten vallen. Bij deze overmacht in de lucht was het echter toch niet mogelijk, elke dag alle vliegtuigen weer behouden thuis te brengen. Zo gebeurde het, we weten het al te goed, dat vele machines neerstortten of noodlandingen moesten maken. En neergestorte vliegtuigen lagen er vele in het IJselmeer. Het is de taak van de Mijnen-Opruimingsdienst deze wrakken uit de weg te ruimen. Wij zijn met de Hoornse M.O.D. eens meegeweest om te zien, hoe dit in zijn werk gaat. i

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3