ROOSEVELT en CHURCHILL Onze duinen als Atlantikwall BAKKUM, Britse tijger komt er slecht at Elliott Roosevelt schreet een boek Verandering van decor Waarschuwing voor de pruimentelers kampeerdorado voor bos-, en zeelielhebbers duin- Jhizziecuériek ONRUST in de bakkerswereld Einde 1947 opheffing Tribunalen Zoals hij hei zag'' ,,'n Echte oude Tory, hè?" brom de Vader Roosevelt op een nacht tegen zijn zoon Elliott, toen hij 't de vorige avond met Minister-Presi dent Churchill op een ongewone manier aan de stok had gehad, ,,'n Echte Tory uit de oude school". Ik dacht een ogenblik dat hij uit elkaar zou springen, Paps. Roo sevelt glimlachte. De President van de Verenigde Staten kende zijn medestrijder nog maar kort en sprak: „O, ik zal uitstekend met hem kunnen samenwerken. We zullen het best met elkaar kunnen vinden. Hij is de ideale eerste mi nister in oorlogstijd. Zijn grote op dracht is te zorgen, dat Groot- Brittannië deze oorlog overleeft". Ja. Maar Vader hebt U wel opgemerkt dat hij nooit wil praten over wat er na de oorlog moet ge beuren? De zaken waarover U sprak brachten hem in verlegen heid; dat is waar. En er is nog een andere reden. De M.P. is uitstekend geschikt als oorlogsleider, maar zal Winston Churchill de leiding houden in het na-oorlogse Engeland? Ik geloof er niets van. Roosevelt tikte op dat moment de spijker op zijn kop. Het Engelse volk heeft zich direct na de overwinning op Duitsland van Churchill afgekeerd en hem een vernietigende nederlaag toe gebracht. De figuur van Churchill komt er in de reportage van Roosevelt Junior niet mooi af. In zijn boek „Zoals hij het zag" schrijft de jonge Roosevelt over zijn vader en beschrijft hu zijn per soonlijke ervaringen tijdens de oorlog. Als aide-de-camp is hij één der zeer weinigen, die nagenoeg alle conferen ties tussen Roosevelt en Churchill bij woonde en bovendien discussieerde hij met zijn vader, die veel vertrouwen in hem stelde en met hem de gebeurte nissen van de dag besprak. Ook ais officier van de luchtverkenningsdienst en later als commandant hiervan heeft de schrijver in Canada, in Afrika en later in West-Europa aan de vrij heidsstrijd deelgenomen. Churchill, Roosevelt, Stalin, de Gaulle, Tsjang-Kai-Sjek, Eisenhower en vele anderen treden in deze revue op en het is machtig interessant om hun woorden te beluisteren. Zelfs H.M. de Koningin der Nederlanden is op 't appèl aanwezig. Pur sang democraat en oer conservatief. O.i. komt Churchill er het slechtste af. De schrijver erkent het ook, het is een scherpe, geen vleiende foto die hij van de staatsman Churchill geeft. Met zijn sigaar in de mond beheerst de M.P. bij elke conferentie de gesprekken aan tafel. Roosevelt luistert en soms kan de President niet langer zwijgen. Dan knetteren Je interruptiee en dan blijkt het kardinale verschil in opvat ting tussen deze grote staatslieden. Roosevelt, pur sang democraat Churchill de oer-conservatieve, door gewinterde vechter voor zijn land. Roosevelt, de sympathieke volkeren- leider, die medelijden heeft met sol daten en arbeiders, die de graven van Amerikaanse soldaten in zijn eentje gaat bezoeken, die de oorlog zo spoedig mogelijk wil beëindigen om mensen te sparen en die aandringt op de invasie en Churchill, de man die geen haast heeft, die de Russen niet kan zetten en liever Birma en Engels-Indië wil terughalen of de Middellandse Zee wil beheersen. Hij ziet kans telkens te remmen, zijn adviseurs zijn geladen met bezwaren en zien overal gevaren; maar eindelijk moet Churchill het op geven als hij ziet dat het roeien tegen de stroom hem toch niet baat. Roosevelt wil breken met de fouten der koloniale overheersing en wijst Churchill telkens op de nieuwe tijden die komen, waarin de Verenigde Vol ken ieder hun plaats zullen opeisen. Hij weet onze Koningin Wilhelmina juist op tijd de ogen te openen voor de toekomstige ontwikkeling van In donesië. Geen koloniale overheersing meer, geen winsten zonder tegenpres taties. Hij zegt het zo karakteristiek: vroeger hadden de koloniale volken permanent honger en epidemieën. Eén van zijn stellingen is vrijheid, econo mische welvaart voor allen, ware de mocratie. Churchill gelooft het best en laat Roo- levelt maar oreren. Als Engeland er maar weer boven op komt en de eerste viool speelt, is alles O K. Roosevelt zei het kort en pittig: Groot-Brittannië heeft het Atlantisch Handvest ondertekend. Ik hoop dat ze zullen begrijpen, dat de regering van de Verenigde Staten van plan is er voor te zorgen, dat zij het zullen na komen. Zij moeten zich niet verbeel den dat wij hen alleen maar helpen om hen te steunen in hun verouderde mid deleeuwse koloniale opvattingen. Roosevelt streed op twee fronten. Uit alles blijkt dat Amerika wel de bondgenoot van Engeland is, maar heus niet blind is voor de fouten van Groot-Brittannië. Dat belet Amerika ook niet om en Engeland en Rusland krachtig te helpen. Ook al dringt Churchill op meer hulp aan voor zijn land en minder hulp voor Rusland, V/ij luisteren morgen naar. HILVERSUM I, 301 m.. geeft Nieuws om 8, 13, 18, 20 en 23 uur. VARA: 8,1.1 Philharmonisch Orkest 8,40 Zondag morgeji-melodieën 9,30 Gramofoonmu- ziek VPRO: 10,00 Zondagshalfuur IK OR: 10,30 Kerkdienst AVRO- 12.05 Gramofoonmuziek 12,40 Mannenkoor '3 15 Zigeuner-orkest 14 05 Boekbespre king 14,30 Olympische Dag VPRO- 17,10 Gesprekken met luisteraars VARA- 17,30 Gem. Zangvereniging 18,30 Ned Strijdkrachten 19,00 Radio!vmpus 19 30 Stradiva-Sextet AVRO: 20,15 Canadees concert 21,15 Hoorspel 21,45 Zomer liederen 22,30 Strijkorkest —23,15 Paul "W hiteman. HILVERSUM II. 4 15 m, geeft Nieuws om 8, 9,30, 13, 19,30, 22,30 en 23 NCRV. 8,30 Morgenwijding KRO: 10,00 Hoog mis 11,30 Trio 12,30 Lunchconcert - 14,05 „Gooise Kring" 16,00 Luisterspel 16,30 Ziekenlof IKOR: 17,00 Kerk dienst NCRV: 18,30 Arnhems Zondag avondprogramma KRO. 20,07 De ge wone man 20,15 De Zilvervloot 21,15 Radio-humoreske —22,00 Sport 23.00 Radio Philharmonisch-orkest 23,40 Bal letmuziek. Roosevelt blijkt tegen Churchill vol ledig opgewassen en hij is tussen de kibbelende partijen de aangewezen scheidsrechter. Maar evenals Wilson eenmaal tegen Clemenceau moest optreden, zo moet Roosevelt Churchill terecht wijzen. Roosevelt strijdt op twee fronten. Op alle conferenties is hij de man, die de Duitse oorlogvoering fel bestrijdt, maar tegelijkertijd de Engelse politiek doorziet. Ook in de kring van de Ge allieerden is het nu eenmaal geen bo tertje tot de boöm. Denk maar aan de Gaulle-misère. Maar altijd weet Roo sevelt de reddende formule te vinden. En hoe arm is thans de wereld dat zij juist zulk een eminent en groot staats man heeft moeten missen. „Zoals hij het zag" is een boek om in één ruk uit te lezen. Het is een uit gave van de Uitgevers Mij. Strengholt te Amsterdam. N. P. C. MAANDAG 23 JUNI HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur. AVRO: 7.30 Gramofoonmuziek 815 Marek We ber 8,45 Pianoconcert 9,15 Morgen wijding 9,45 Arbeidsvitaminen 10 35 Fcur Centuries 11,15 Zang en piano 12,00 Jetty Cantor 12.35 Buenos Aires 13 15 Metropoie-orkest 13,50 Orgel 14,35 Piano 15,00 Bonoonnière 16.30 De meneer en de bivak juffrouw 16,30 Opera 17^00 The Skyrnasters 18,30 Ned. Strijdkrachten 19.00 Vocaal-kwar tet 19,45 Landbouw 20,05 Radioscoop 21,35 Luister enhuiver 22,30 De wereld spreekt tot U 23,i5 Dutch swing college. HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 13, 19, 20 en 22,30 uur. NCRV 815 Gramofoonmuziek 8,30 Morgencon cert 9,50 Mozart-programma 10,30 Morgendienst 11,15 Ovei schrijvers 11.35 Concert Leger des Heils 12,30 Bach-cyclus 13,15 Kamer-orkest 14,00 Zwemmen en baden 14,20 Organoid Sextet 15,00 Vrolijke Klanken 15.20 Klassiek programma 16,00 Bijbellezing 17,00 Zangprogramma schoolgaande jeugd 17,45 Concert-trio 19,15 Boek bespreking 20,15 Kürhausconcert 21 00 Bont allerlei 22,10 Vocaal-kwartet 23,00 Bachconcert. (Slot) Het duurt niet lang of in de duinen verschijnen borden met de raadselachtige aanduiding: „Mars- strasze nach Deutschland". Mars- weg naar Duitsland Dat is dus om met Remarque te zeggen: „de weg terug". Nacht en dag bewegen zi -h volkomen ontwapende en haveloze Duitse formaties door de wegen en paden in de duinen in noordelijke richting, want de Canadese op perbevelhebber heeft bepaald, dat zij lopend naar de Heimat terug moeten en daarbij geen georuik van de hoofdwegen mogen maken. Een schril contrast met hun intocht in de Meimaand van 1940. Korte tijd later verandert het de cor. De Duitse pioniers, die weleer de mijnenvelden in de duinen aan legden, moeten die nu zelf opruimen. Meer dan 10% van hen valt daarbij als slachtoffer. Het zijn meest boeren jongens uit Pommeren, maar dit werk had beter door de mensenjagers van de Grüne Polizei of het geboefte van de S.D. kunnen worden uitgevoerd. Nadat de Canadezen door Engelse eenheden zijn afgelost, wordt de be waking van de krijgsgevangenen la ter Weer overgenomen door onderde len van de Joodse Brigade uit Pales tina, die als behorende tot Montgo mery's 8e leger de strijd van El-AIa- niein tot hier heeft meegemaakt. Correct doch streng treden de veel al gedecoreerde bewakingsmanschap pen op. En het Herrenvolk? „Schneidi- ger" dan ooit salueren zij voor de of ficieren en onderofficieren van de beroemde brigade, wier verwanten in de bezette gebieden op de meest laaghartige wijze werden vermoord. Opnieuw verandert het decor. Weer rijden trailers met werklie den af en aan, zoals nog maar kort geleden. Doch de bouwers van voor heen zijn nu slopers van heden gewor den. Doch hoeveel maal sneller de afbraak ook plaatsvindt vergeleken De Plantenziektenkundige Dienst te Hoorn wijst belanghebbenden erop, dat op 19 Juni verschillende eieren van de pruimebladroller zijn gevonden en dat vanaf heden waakzaamheid geboden is om op het juiste moment in te grijpen. Het middel tegen „wormstekig heid" bij pruimen is Lonchocarpus of Derris met uitvloeier. Men spuite rijkelijk. Het adres om inlichtingen is bekend genoeg. bij de opbouw, er is in de duinen zo veel gebeurd, dat het nog la,.g zal duren, eer de. laatste sporen van de Atlanticwall zullen zijn verdwenen, zo dit zelfs ooit mogelijk is. Want nog altijd liggen daar de ten dele afgebroken en zwaar verminkte steden en dorpen langs de Nederland se Noordzeekust ais stomme getuigen van de machtswaanzin van een fan- vast, die meende, dat de Hollandse ruinen de legers van de vrijheid zou den kunnen weerstaan. Ook Napoleon bouwde er eens zijn tegen Engeland gerichte forten, die al lang door het zand zijn bedolven. En als eens de laatste resten van v/ijlen Hitler's roemruchte Atlantic- wall door de vereende krachten van mens en natuur zullen zijn verdwe nen, zal nog slechts de geschiedenis gewagen van een „petit caporal" uit Ajaccio en een „gefreite" uit Braunau. die beiden de wereld in stromen bloed dompelen, maar haar niet vermoch ten te overwinnen. A. J. E. Als de vacantie begint. Het pakken der koffers behoort tot de onver mijdelijke voorbereidingen van een vacantiereis. Mocht het pakken op zichzelf een min of meer aantrek kelijke bezigheid zijn, het dicht sluiten der koffers is dit zeker niet. Tal van onvermoede problemen werpen zich op en het kost soms heel wat tact, beleid en kracht, on geacht nog de zweetdruppels, voor het zover is. Bovenstaande foto mo ge de toekomstige vacantieganger tot lering strekken. DE INVLOED VAN DE WARMTE. Hoe snel land- en tuinbouwpro ducten met de warmte tot ontplooi ing komen, moge blijken uit het vol gende: De bloemkweker W. kwam Maandag aan de veiling met 50 bos Engelse Irissen, terwijl dit kwantum Woensdag reeds was gestegen tot 1500 bos. Het Is nu bijna 27 jaar geleden, dat het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-Holland op de terreinen bij de Zeeweg te Castri- cum de eerste kampeerders ont ving. Wat is er sedert dien enorm veel werk verzet om het kamperen tot een genot te maken en in goe de banen te leiden! Outillage en toezicht. Tussen en onder de prachtige spar ren staan de tenten, huisjes en kam- peer-aanhangwagens verspreid, en zó op het licht-golvend duinterrein opge steld, dat elk idee van „massa-kamp" al bij voorbaat uitgesloten s. Niet temin is er aldus plaats voor bijna 1000 tenten. Door denkbeeldige lijnen is het mooi gelegen terrein verdeeld in acht vakken, waartussen en waar omheen fraai aangelegde klinker wegen kronkelen; lanen is juister ge zegd. Ten gerieve van de gasten zijn om en nabij 60 kranen, hygiënische hurK- closets en een eigen ophaaldienst voor afval en vuilnis aanwezig, terwijl rio lering met een electrische pompin- stallatie, electrisch licht langs de we gen en gasaansluiting aanwezig zijn. Wat het gas echter betreft, dit is uitsluitend voor dlenst-doeleinden (o.a. om met warm water de toilet ten regelmatig te reinigen). De kam peerders koken op eigen primussen of vergassers, waartoe de petroleum verkrijgbaar is bij een van de circa acht leveranciers, allen uit Castrl- cum. Als men in „hoogseizoen" zo'n 2500 k 3000 mensen heeft, wor den deze dagelijks bezocht door bakker, melkboer, slager, petro- leumleveraneier, kruidenier enz. Bovendien zijn in het kampcentrum tentwinkeltjes waar tabaksartike len, lekkernijen, schrijfbehoeften e.d. te verkrijgen zijn. Een telefooncel staat klaar voor de verbinding met het drukke wereld- gedoe, ver van het kamp, terwijl een eigen P.W.N.-brandweer, die geluk kig hoogst zelden in actie behoeft te komen, het niet denkbeeldige brand gevaar kan bestrijden. Natuurlijk blijft het niet uitgeslo ten, dat ongewenste elementen dit rustige oord zouden betreden. Dag en nacht is daartoe politietoezicht aan wezig, d.w.z. geen „koperen knopen", maar in burg-r en zowel mannelijk als vrouwelijk. De laatste kan in bepaal de gevaRen ook van groot nut zijn, I zoals de practijk heeft uitgewezen. dankbaar gebruik gemaakt van de prachtige en leerrijke excursies onder leiding van een -(bioloog, die een 25- tal mensen meeneemt. Buiten het kampterrein ligt het onvolprezen fCen van de vele fraaie hoekjes, uit het Bakkumse tentenkamp. De rustige en gezonde sfeer lokken jaarlijks zeer vele duizenden, die komen genieten van de vrye natuur. - (Foto PWN no. 1436) Puzzle 38. Een lettergreep-punle. De 25 bedoelde woorden, die voidafe aan de omschrijvingen, waren: 1. D, tatie; 2. Idioom; 3. Essaieur; 4. In^ der; 5. Nieuweling; 6. Zakelijk; 7. IJ(, lyk; 8 Normaal; 9. Lading; 10 Aa, nuensis; 11. Netelig; 12. Dahlia; Grijsaard; 14. Elders; 15. Elite; 16. k schrift; 17. Kittelorig; 18. Overeei tomst: 19 Rollade; 20 Eksteroog; 21. k, mismatiek; 22. Zaadlob; 23. Amanós 24 Amicaal; 25. Intimiteit. De eerste en derde verticale rij gein, van boven naar beneden te lezen: Die in zijn land geen koren zaait, Is zeker, dat hij distels maait. Een puzzle, die met veel genoegen opgelost. Onder de goede oplossers geloot om onze wekelijkse prijs, het resultaat, dat deze ditmaal is deel gevallen aan den heer D. v. Veen, Weststraat 108, Den Helder. Gelukgewenst. Deze prijs zal wor| toegezonden. Onze nieuwe opgave (Puzzle 39) vo| Maandag. Het centraal bestuur van de N kindse Bakkersbond te 's Gravenhi heeft aan de minister van Landbou Visserij en Voedselvoorziening een legram gezonden. Daarin zegt het ki nis te hebben genomen van de wege groeiende onrust in de bakke: bedrijven, als gevolg van de geru ter. over veranderingen van de bl en broodprijzen. Het dringt er bij minister in het algemeen belang klem op aan, geen beslissing in te nemen, alvorens de patroonsor; nisaties in het bakkersbedrijf geh zijn. De Nederlandse Bakker! brengt in dit verband onder de dacht van de minister, dat de gr van bestaansmogelijkheid reeds reikt is en verdere nadelige veraali ringen ten aanzien van het baks bedrijf noodgedwongen tot sluil van bedrijven zouden moeten den. Een zeer gewaardeerde kampdok ter mag eenmaal gratis geconsul teerd worden en mocht de „politie" een verdachte indruk krijgen van een enkele gast, dan kan deze verplicht worden zich te laten onderzoeken op huidziekten of anderszins. Bovendien kunnen wij als aardig voorbeeld aanhalen, dat alle kinde ren bij binnenkomst worden beluis terd, onderzocht, gewogen en de borstwijdte gemeten. Na ruim 14 dagen is doorgaans gewichtstoena me en ruimere borstwijdte te con stateren en talloos zijn de gevallen van dankbare ouders, die hun enthousiasme over de gezonde lucht en het doktersonderzoek niet onder stoelen of banken steken. Een ventje met asthmatische bronchitis knapte hier b.v. zienderogen op en zijn ouders straalden van voldoe ning. Helaas is de uitstekend inge richte spreekkamer van de kamp arts door de bezetters geroofd, die bovendien een deel der klinker wegen hebben opgebroken, doch deze moeilijkheden denkt men toch te kunnen overwinnen. Het kampleven. De eerste gasten verschijnen reeds half Maart, om begin October weei te vertrekken. Zij, die er meer ge weest zijn, halen dan Hun huisje of tent te voorschijn uit een der stenen opslagloodsen, die daar verborgen staan tussen het groen. Hierin kan voor een luttel bedrag het gehele huis raad worden opgeslagen, wat de rompslomp van naar-huis-transporte- ren, aldaar opslaan en weer naar het kamp transporteren vermijdt. Als „zieltje zonder zorg" bivakke ren de huismoeders temidden van de prachtige natuur, terwijl de kinderen veelal in Castricum op school gaan en vader per trein naar zijn werk „forenst" om tijdens de week-einden mee te genieten van bos, duin en zee. Fietsen en wandelen kan men er natuurlijk naar hartelust. Auto's en paardrijders worden echter op het kampterrein niet toegelaten, en even min rustverstorende muziekgezel schappen en zangverenigingen die serenades willen brengen. De kampgasten zorgen voor hun eigen muziek en vaak wordt een Wandelterrein, dat een totaal-oppervlakte beslaat van 4000 h.a. en zich in de duinen uit strekt van Wijk aan Zee tot aan Eg- mond aan Zee. Voor vele onzer lezers zal dit geen geheim meer zijn, omdat deze prachtige gebieden bij velen genoegzaam bekend geworden zijn. Toch kunnen wjj een ieder erg aanbevelen een dagkaart te kopen voor twee luttele dubbltjes. Scholen en organisaties, die zich bezighouden met de zorg voor kinderen beneden de 18 jaar, kun nen bovendien (tijdig aanvragen aan het bijkantoor P.W.N., Zee weg 1, Bakkum) gratis kaarten verkrijgen. Er moet dan 1 meerderjarige leider op elke 20 jeugdige wandelaars zijn. Deze kaarten zijn, het dient even ver meld, te verkrijgen in Haarlem, VeJ- sen, Wijk aan Zee, Beverwijk, Heems kerk, Castricum, Bakkum, de Egmon- den en Bergen, alwaar elke vriende lijke plaatsgenoot u het adres zal wijzen. Ook maand-, jaar-, gezins- en ruiterkaarten ontsluiten ten allen tijde deze ongerepte terreinen der P.W.N. Heus, wij zouden onze lezers een „kom, zie en overtuig" u willen toeroepen om zelf te ontdekken of her-ontdekken hoeveel natuurschoon dichtbij te genieten valt. Hebt u lust om tijdens een mooie Zondag of in uw vacantiedagen zelf het kampleven in Bakkum eens van naderbij te zien, dan is aan de ingang daarvan een toegangskaart te ver krijgen. Momenteel staan er ruim 500 tenten of huisjes, alle voorzien van een zwart-wit emaille nummer, zo dat eventuele vrienden of familie ge makkelijk op te sporen zijn. Wij heb ben ons overtuigd van het ingenieuze kaartsysteem aldaar, waarop in één oogopslag valt te zien wie en hoe- velen er in het kamp verblijven (voor nog geen rijksdaalder per week). Wij kunnen, met het P.W.N., met recht trots zijn op dit uitstekend geoutilleerde en aan natuur schoon rijke kampterrein, dat als zodanig als het tot-nu-toe beste van Nederland bekend staatj Blijkens de Memorie van Antwooi aan de Eerste Kamer nopens het wel ontwerp „Nadere voorziening bijzondei rechtspleging" waren op 15 Mei j.l 5109 zaken van gedetineerden de doi siers nog niet voltooid en aan de pri cureur-fiscaal toegezonden; slechts een gering gedeelte der niet voltooit zaken is de gedetineerde nog niet g«.l hoord. Het ligt in het voornemen van de gering de tribunalen per 31 Dec. 1! en dc bijz. gerechtshoven zo spoedig gelijk na het einde van 1947 op te fen De verwachting van de mini iat ook de bijzondere -gerechtsho' per 31 Dec. 1947 zullen kunnen opgeheven, zal mogelijk niet in vi ling gaan. Naar de minister bij informatie isf| bleken, is de verwachting bij de S raad van cassatie, dat door de grot mogelijkheid van beroep in cai geen ernstige vertraging zal De minister heeft met de prestel ten der bijz. gerechtshoven de mogeiï' beid overwogen om alle uitspritól vóór 1 Sept. 1946 gewezen, nog eens tij bezien, ten einde na een ambtshsl'«| door het Hof gegeven advies bij van gratieverlening zo nodig tot Wj meer gelijke straftoemeting te koo Dat een maatregel waardoor het r op pensioen verloren gaat onjuist w| onbillijk zou zijn omdat pensioen #1 gesteld loon zou zijn, kan de miosfl met beamen. Evenzeer als bespaard1«| door verbeurdverklaring of kan worden getroffen, zai ook I op pensioen, dat een vermogens!* deel is, kunnen aangetast worden. Een regeling van schadeloosste® voor ten onrechte ondergane detents voor een politiek delict is in gevorderd^ staat van voorbereiding. De Maatsrhapi-M *4'"nr Letterkunde heeft de 5 J Hoogt-prijs voor 1945-1946 toi J aan Bertus Voeten voor diens j logsdagboek „Doortocht Voeten in zijn werkkamer.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 6