Oorlogstoestand in Indonesië? SOEKARNO antwoordt op Nederlandse nota Het drama van de derde etappe De Korver en v. Schendel geven op Dg N0ORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Conferentie te Parijs geheim C.C.D. op het oorlogspad Verhoging van omzetbelasting DE WARMSTE DAG Verlaging van kaasprijzen Maandagmorgen zou militaire actie beginnen Tenzij bevel wordt ingetrokken Keert Sjahrir terug VAN NABIJ EN VERRE Gemeenschappelijke gendarmerie echter onaanvaardbaar Prins Bernhard is jarig Directie V D te 's Hertogenbosch gearresteerd 40 renners uit de strijd? Duitsland als hindernis 'lüeec&ecicht BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma ZATERDAG 28 JUNI 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. »21. ALKMAARSCHE COURANT TASK VEN: Advertenties: 14 cent per millimeter „Waagjes" tot li woorden 75 ct., elk woorc meer 5 ct„ uitsluitend eontan Abonnementen: t 1.10 per maand, f 3.23 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert Plv. Tl. N. Adema. Naar het persbureau Aneta telefonisch doorgeeft, heeft het Indonesisch- Republikeinse persbureau Antara een bericht van Radio-Djokja gepubli ceerd, dat melding maakt van een officiële dagorder, welke generaal Spoor heden zou hebben uitgevaardigd. Deze dagorder zou neerkomen op de volgende punten: a. Zondag 29 Juni zal met de overgave van alle transportmiddelen aan het leger worden begonnen. b. Alle troepen zullen deelnemen aan de actie en zullen Zondagavond wor den samengetrokken. c. Maandagmorgen zal om drie uur dertig begonnen worden met een aflei dingsactie aan de aanvalspunten, terwijl om zes uur de algemene actie begint. d. In de Nederlandse bezette gebieden zullen massa-arrestaties plaats vin den. Woningen moeten doorzocht worden, bewoond door personen van welke nationaliteit dan ook. e. Dit bevel blijft van kracht, tenzij het Zaterdag te trokken. 14 uur- wordt inge- Aneta deelde ons verder mede, dat zij zich over de juistheid van dit bericht heeft gewend tot generaal Spoor. Op het ogenblik, waarop het gesprek beëindigd moest worden, was een commentaar van generaal Spoor nog niet bij Aneta binnengekomen. Wel heeft generaal Soedirman, naar aanleiding van het bericht omtrent een officiële Nederlandse dagorder, een order uitgevaardigd, waarin bevolen wordt, dat alle republikeinse strijdkrachten en het volk paraat moeten zijn en rustig moeten blijven en dat elke aanval beantwoord moet worden. „Indien grote gevechten plaats hebben en begonnen zijn door het Nederlandse leger, moet het gehele Indonesische volk aan de tegenaanval deelnemen. Het wapenstilstandsverdrag en alle andere verdragen zijn hiermede ver vallen". Volgens een bericht van Reuter heeft een Nederlandse militaire woordvoerder iedere wetenschap van een dergelijke order ontkend. Het Franse Persbureau AFP meldt uit Parijs, dat de conferentie der drie ministers van Buitenlandse Zaken gis termiddag om 16 uur is geopend. De drie ministers van Buitenlandse Zaken hebben besloten om de inhoud van hun besprekingen over het plan van Marshall tot hulp aan Europa strikt geheim te houden. De eerst,e bijeenkomst der drie minis ters eindigde om acht uur Ned. tijd. De ministers zullen heden om 16 uur weer bijeenkomen. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat Bidault naar verwachting er op aan zou dringen, dat alle Europe- sche landen geallieerde, neutrale en voormalig vijandelijke met uitzonde- ■ing van Spanje in het plan zullen wor den betrokken. Voorts verwachtte men ,dat Bidault zijn beide collega's zou wijzen op de noodzakelijkheid om snel te handelen, opdat de ministers in September over de behoeften en hulpmiddelen verslag zouden kunen uitbrengen. In Mei 1947 werden door ambtenaren van de C.C.D. 5.953 processen-verbaal opgemaakt. De meeste verdachten wa ren betrokken bij overtredingen met landbouwproducten, n.l. 2.721. 1.774 Personen werden geverbaliseerd voor clandestiqp slachten en handel in vlees, 999 kregen een verbaal op het gebied van zuivelproducten. In beslag werden genomen o.m. 63.925 kg. graan enz. 7.645 kg. vlees en spek, 101.923 eieren, 16.548 blikjes melk en 105 varkens. Met Ingang van 1 Juli a.s. wordt de Omzetbelasting gewijzigd. Het percentage van heffing, dat thans in het algemeen twee is, wordt verhoogd tot drie, terwijl 't percentage van Vier in zes verandert Het voor groothandelaren geldende per centage van één half blijft echter onge- gewijzigd De producten van landbouwers, tuin bouwers, bosbouwers, veehouders en vis sers zullen, voorzover zij niet zijn vrij gesteld - hetgeen met de meest belang rijke het geval is voortaan in plaats van met één, resp. drie percent zijn be last met drie, resp. zes percent. Alle warmterecords zijn gisteren ge broken. Het absolute temperatuur-re- cord voor De Bilt, dat op 35,6 graden Celsius stond, is gister gebroken met 1,3 graden. Er werd n.l. te De Bilt een maxi mum-temperatuur geregistreerd van 36,9 graden Celsius. In de nacht van Donderdag op Vrijdag was ook de minimum-temperatuur, welke 21,1 graad bedroeg, een voor ons land tot op heden ongekende hoogte In het kader van een nieuwe rege ling der prijzen worden met ingang van morgen de prijzen voor natuurkaas zowel voor consument als detaillist verlaagd. Eveneens worden met ingang van morgen de maximumprijzen van boter voor detaillisten verlaagd, welke dan per kg. netto f 2.37 en f 2.31 worden. De prijs voor de consument blijft ook na 29 Juni a.s. ongewijzigd. Ir. Soekarno heeft de leiding van de Regering op zich genomen voor de tijd, dat het Republikein se kabinet wordt gewijzigd na Sjahrir's plotseling besluit tot af treden, daar de laatste zich niet heeft kunnen verzekeren van de steun der linkervleugel inzake z'n concessies aan de Nederlanders. Daar deze concessies ook wor den gedaan in het antwoord van Soekarno, wordt thans verwacht, dat Sjahrir het premier-schap weer op zich zal nemen. De Presi dent deed deze concessies, nadat de linkervleugel op zijn besluit was teruggekomen na de terug keer van Setiadjit, die als Indo nesisch afgevaardigde op het Vak verenigingscongres te Praag was geweest. Naar verluidt, heeft Setiadjit de linkervleugel overreed haar stand punt op te geven. Donderdagavond heeft een groep per- Eonen gedemonstreerd voor de Argen tijnse ambassade te Rome, waar mevr. Peron, de echtgenote van de Argentijn se president, momenteel verblijft. De politie heeft met gummiknuppels de or de hersteld. De directeur van net Waldorf Astoriahotel te New-York, Lu cius Messenger Boomer, is tijdens een vacantiereis te Hamar in Noorwegen overleden. In Engeland hebben zich tot 1 Juni j.l. reeds 52.000 vrijwilli gers voor de oogst opgegeven: vorig jaar waren het er 36.000. Tengevolge yan het graantekort kan te Parijs slechts voor een derde aan de vraag naar bier voldaan worden. En dat met dit weer. Het wrak van het voormalige Duitse slagschip „Tripitz", dat in een fjord bij Tromsoe (Noorwegen) ligt, is aan een slopersfirma te Oslo verkocht. De A.J.C. houdt van 26 Juli tot 16 Augustus een „Internatio nale Rode Nederzetting" op haar terrein de Paasheuvel te Vierhouten. Het jantal werklozen in ons land neemt weer wat af. Waren er op 30 April 1947 nog 31.000, op 31 Mei waren het er nog 24.100. Naar wij vernemen, zal Zr. Hui dekoper, die nog niet zo heel lang ge leden jkvr. Feith als verzorgster der Prinsesjes opvolgde, volgende maand in het huwelijk treden, zodat de Prinsesjes ook haar weer kwijt raken. Neerlands grÜtste auÜRveg in wording. Sedert enige tijd is men weer aan gevangen met de voortzetting der werkzaamheden voor de aanleg van de weg Amsterdam-Wieringermecr-Afsluitdijk-Leeuwarden. Ten behoeve van deze weg worden nabij Wognum enorme massa's afvalsteen, afkomstig van de Hoogovens, gestort. Deze stenen worden per schip naar Hoorn gebracht en vandaar per auto naar de stortplaats. In verband met het aftreden van het kabinet-Sjahrir werd de ant- woord-nota van de Republikeinse zijde op de Nederlandse aide-me moire gisterochtend uit Djokja ontvangen, getekend door Soekar no, die blijkens die nota de rege- ringstaak heeft overgenomen. In deze nota betuigt de Republiek opnieuw het voornemen, op een be vredigende wijze tot uitvoering van Linggadjati te komen, terwijl de twee grote twistpunten tussen het Neder landse en Indonesische standpunt, t.w. de interim-regering en het instellen van een gemeenschappelijk Neder landse-Indonesische gendarmerie even eens behandeld worden. Aan de antwoord-nota ontleenen wij het volgende: De Republikeinse regering betuigt haar instemming met de interim-re gering, welke in de aide-memoire „federale raad" wordt genoemd. Zij bepleit de interim-regering ten spoedigste te benoemen en er zijn geen bezwaren, dat een vertegen woordiger der Kroon zitting heeft in deze regering. De eerste taak van de interim-rege- rihg zal zijn het tot stand brenger, van federale organen, zoals aange haald in de Nederlandse voorstellen. De samenstelling van die organen moet een kwestie van besprfeking zijn in de interim-regering, waarin vertegenwoordigers van alle delen, die later deel uitmaken van de fede ratie, zitting zullen hebben en kan niet beslist worden, door bilaterale besprekingen tussen de Nederland en de Republiek. De Republikeinse re gering stelt een vaste beslissing over deze kwestie uit, in afwachting van onderlinge besprekingen. Indien de Nederlanders voorne mens zijn de waarborg van veiligheid en rust in het Republikeinse gebied op te dragen aan een gemeenschap pelijke Nederlands-Indonesische gen darmerie, kan de Republikeinse re gering dat NIET aanvaarden. Rekening houdende met het hierbo ven vermelde, betuigt de Republikein- sche regering nogmaals haar bereidheid medewerking te verlenen voor het afschaffen van de demarcatielijnen en het terugtrekken van de troepen in de respectieve garnizoenen. Dit kan gebaseerd worden op de militaire me moranda. welke tussen de delegaties zijn gewisseld en waarover reeds vol ledige overeenstemming werd bereikt. Onmiddellijk na de vorming van de interimregering zal die regering, vol gens de opvatting van de Republikein se regering, ook tot taak hebben de defensie in Indonesië te organiseren. In deze aangelegenheid kunnen de Ne derlandse voorstellen, welke de Repu blikeinse regering in hoofdzaak onder schrijft-— zoals blijkt uit de Republi keinse antwoordnota als basis wor- den gebezigd. De Republikeinse regering is ervan overtuigd, dat over het wezen van de samenwerking, zoals bedoeld in de overeenkomst van Linggadjati, een zo danige overeenstemming is bereikt, dat met de practische uitvoering daar van spoedig een aanvang kan worden gemaakt. De Republikeinse Regering kan verklaren, dat haars inziens de prac tische uitvoering ten zeerste kan worden bespoedigd, indien de stappen die wederzijds genomen worden een terugkeer van wederzijds vertrouwen tengevolge hebben. In dit geval zal een vermindering van troepen van beide zijden in het bijzonder van grote waarde zijn. Morgen, Zondag 29 Juni, viert Prins Bernhard zijn 36sten ver jaardag. Het is de dag van de witte Anjer, de bloem waarmede heel Nederland zich in 1940 heeft ge tooid om ondanks de Duitse bezet ting te getuigen van zijn liefde voor ons vorstenhuis, de lieve lingsbloem van onze Prins. Wij zeggen onze Prins, want prins Bernhard heeft zich een plaats in de harten der Nederlan ders veroverd; niet slechts als Prins-Gemaal en als vader van on ze vier Prinsesjes, maar ook en vooral door het werkdadig aan deel dat deze sportieve Prins in de strijd voor onze bevrijding heeft gehad. Wij bieden hem en zijn vorstelijk gezin met de dag vi morgen onze gelukwensen aan, wensen die zeker door het grootste deel onzer bevolking - worden gedeeld. Ambtenaren van de afdeling prijs controle der politie, hebben de boek houding in beslag genomen van de N.V. Manufacturenhandel Vroom en Drees- man te 's-Hertogenbosch. Vier leden der directie werden gearresteerd en in het Huis van Bewaring ingesloten. Bevoegde instanties te 's-Hertogen bosch weigeren elke inlichting. De strijd om de gele trui in de Tour de France woedt voort in alle hevigheid, al slaagde Vietto erin van daag nog in dit begeerde kledingstuk zijn landsgrenzen te mogen over schrijden. De derde etappe van Brussel naar Luxemburg, de langste in de Tour over een afstand van 314 km. eindig de in een zege voor den Italiaan Ron- comi in 10 uur 59 min. 13 sec. voor de Fransman Cogan in 11 uur 4 min. 47 sec. en Camellini, die een der lei ders van de gemengde ploeg blijkt te zijn. De kleine Italiaan noteerde dezelfde tijd, evenals Brambille (Ita lië), Vijfde werd de leider in 't alge meen klassement Vietto in 11 uur 5 min. 44 s. Ronconi heeft, mede door zijn zege van gisteren, thans de 2de plaats in het algemeen klassement veroverd. Wat de Nederlanders betreft le verde Bouk Schellingerhoudt uit Zaandam ditmaal de beste prestatie door als dertigste te eindigen met 'n tijd van 11 uur 36 min. 36 sec. Kla- binsky werd 48e in 11 uur 43 min. 31 sec. Na de eerste vijf renners arriveerden te Luxemburg Rossello (It.) in 11 uur 10 min. 21 sec.; 7. Latorre (Fr. W.) 11 uur 10 min. 56 sec.; 8. Robic. (Fr.W.) 11 uur 14 min. 14 sec.; 9. Diot (lie de France) 11 uur 16 min. 14 sec.; 10. G. Weilenman (Zw.), 11. Matthieu (B.) beiden zelfde tijd; 12. Impanis (B.) 11 uur 17 min. 20 sec.; 13. Cottur (It.) 14. Kirchen (L.), 15. Diederich (L,), allen zelfde tijd; 16. Molli (B.) 11 uur 21 min. 8 sec.; 17. Goldschmidt (L.) zelfde tijd; 18 Tacci (It.) 11 uur 21 min. 35 sec.; 19. Schotte (B.) zelfde tijd; 20. Corrieri (It) 11 uur 25 min. 53 sec. De moordende hitte, het boomloze parcours ^an 325 km, het feit, dat de renners elk moesten zwoegen over slechte wegen onder een fel bran dende zon is oorzaak geweest, dat de derde etappe een dramatisch ver loop heeft gehad. Men vermoedt, dat niet minder dan 40 pet heeft opge geven. Onder degenen, die de strijd staakten, beh -ren ook de Nederlan ders van Schendel en de Korver en de Italiaan Galliusso. Het heeft zelfs weinig gescheeld of ook Arie Vooren en Seyen hadden opgegeven. De Korver was de eerste, die het niet langer kon volhouden. „Het gaat niet, ik houd het niet vol" waren zijn woor den, toen Joris v. d. Bergh hem voor bij reed. De volgwagen stopte, de Kor- vei haalde zijn fiets uit elkaar, stapte ir en hiermede was de Tour 1947 voor hem ten einde. Morele steun redde Arie Vooren. Door toevallige omstandigheden za ten wij aan het einde van het lange tientallen kilometers lint der renners en bij Charleville kwamen wij Vooren achterop, die juist een reservefiets had gekregen, want hij kon met zijn ver- snellingsapparaat niet overweg. O'- hij dacht aan opgeven, want hij wisi, da, hij aan de staart lag. Maar wij spra ken hem moed in, bleven enige tijd achter hem rijden en deze morele steun deed hem goed. zodat de cadans er steeds beter in kwam. Niet te lang daarna haalden wij weer een klein "roeoie 'n met v. Schendel en Galliusso, die op de helft van de koers, wederom in de omgeving van Charleville, een zware inzinking hadden gekregen en wilden opgeven. Arie Vooren ging hen voorbij en waarschijnlijk zijn v. Schen del en Galliusso daarna uit de koers verdwenen Maar Vooren vocht zich door zijn inzinking heen, waardoor hij zich nog. zii het met een uur achter stond. op den winnaar wist te klas seren. De wederwaardigheden van Seyen en Jansen waren dramatischer. Seyen had het zeer moeilijk en moest op een gegeven ogenblik, met nog honderd km voor de boeg, lossen. Maar Jansen, die in een klein maar select groepje zat. liet zich afzakken, haalde zijn makker en streekgenoot door zijn in zinking heen, trok vele kilometers lang alleen met Seyen aan zijn wiel en zo slaagde hij er in weer bij een ander groepje te komen, waarna beiden de tour konden uitrijden. Toen wij Jan sen geluk wensten na afloop met zijn kameraadschappelijk rijden, zeide hij ons: „dat moet toch ook" en met deze enkele woorden is voldoende getekend wat vriendschap in de moeilijke ogen blikken van de wegrenner kan be tekenen. Nader wordt gemeld, dat Jansen 53e werd, Seyen 55e, Vooren 61e en Joly 69e. In het ilg. klassement is Camellini 5c, Schellingerhoudt 30e, Vooren 41e, Jansen 44e, Seyen 47e, Klabinsky 51e en Joly 68e. Het zal iedereen duidelijk zijn dat het plan dat minister Marshall te Cambrid ge opgeworpen heeft en dat in bijna alle kabinetten van Europa geestdriftige instemming heeft verworven, niet te verwezenlijken is zonder dat én Rus land én Duitsland erin worden betrok ken en er hun medewerking aan verle nen. Van Russische zijde moet dit na tuurlijk vrijwillig geschieden; Duits land kan ertoe worden gedwongen; maar beider medewerking is noodzake lijk. Het plan is voortgekomen uit het in zicht, dat het verlenen van dollarcre- dieten aan afzonderlijke Europese sta ten niets is dan lapwerk en het alge meen economisch herstel niet bevorde ren kan, en dat zulke credieten slechts vrucht kunnen afwerpen en duurzaam profijt kunnen opleveren als zij ten be hoeve van geheel Europa met inbe grip van Rusland en Duitsland wor den verleend. Daartoe echter is een eer ste vereiste, dat men van dit gehele Europa ook als van een Europees ge heel spreken kan, dus dat de Europese landen de handen inéénslaan en het ini tiatief nemen tot vreedzame samenwer king ten behoeve van algemeen econo misch herstel. Is men zo ver, dan staat Amerika met zijn milliarden-crediet ge reed. De toestand in Duitsland echter is dermate verward wij hebben er on langs op gewezen in ons artikel „Woe kerend kwaad" dat het uiterst moei lijk zal zijn dit verbitterde en opstan dige volk te betrekken in een regeling welke Amerika bevredigen kan. Daarbij komt, dat er meer dan één Duitsland is, het westen onder Anglo-Amerikaanse, het Oosten onder Russische invloed, en dat men, zodra men deze Duitse landen op de been helpen wil tot de ontdek king komen moet, dat dit niet mogelijk is zonder aan de door Duitslands agres sie geplunderde buurstaten nadeel te berokkenen. Het is voldoende om n dit verband te herinneren aan het pro bleem van de productie der Duitse steenkoolmijnen. Frankrijk, Nederland, België, maken aanspraak op een deel dier productie, en terecht, doch de Duit se industrie kan niet tot nieuw leven worden gewekt wanneer het de uitvoer niet binnen 2ekere perken houdt. En zo is' er meer. Dan dringt de vraag zich op: Graaft Europe niet zijn eigen graf, bereidt het zijn eigen ondergang niet voor wanneer het Duitsland in economisch opzicht nu dan met behulp van Amerika weer levenskrachtig maakt? Vervalt het dan niet in dezelfde fout die Engeland heeft begaan toen het mede uit be duchtheid voor het Oost-Europese com munisme steun verleende aan het na- tionaal-socialisme en een volk hielp red den uit de chaos welke na de vorige wereldoorlog was ontstaan, dat zich, eenmaal op krachten gekomen, tegen zijn helpers keren zou? Het spreekt vanzelf dat men, bij de uitvoering van Marshalls plan, dus bij het tot stand brengen van een eensge zind samenwerkend Europa, een volk van tussen de zestig en zeventig mil- lioen zielen, dat in het centrum van dit Europa zetelt, niet uitsluiten kan; daar over is ieder het eens; maar het ligt ook voor de hand dat een economisch her steld Duitsland spoedig een gevaar op leveren zou, niet slechts voor naburige Europese volken, maar voor geheel de wereld, want het kwaad van het Nazi dom, inclusief de vergeldings-idee, woe kert welig voort. Neen, bij de uitvoering van Marshall's gulle aanbod stuit men op enorme moei lijkheden en het zal zeer de vraag zijn of men deze overwinnen kan. En daarbij komt nog de factor „Tijd" in het geding. Marshall's plan houdt verband met dit tüdsgewricht. Wil men het uitvoeren dan moet men het onmiddellijk doen. Talmt men te lang dan zal het niet te verwezenlijken zijn. Immers, de wel vaart van Amerika, waardoor Marshall in de gelegenheid wordt gesteld zulke enorme milliarden-credieten te verstrek ken, is van het herstel der Europese welvaart afhankelijk en wanneer de Europese crisis naar de Nieuwe Wereld overslaat zal van een milliarden-crediet geen sprake meer kunnen zijn. En dan is er, behalve het Duitse pro bleem, nog het Russische, dat zo moge lijk nog ingewikkelder zal blijken te zijn. U. WIMBLEDON- KAMPIOENSCHAPPEN Mej. Rollin Conquerque en de Brits Indiër Ahmed Haar wonnen hun eerste gemengd dubbelspel met 64, 63 van Mrs. Morris-Hamburger. In het herenenkelspel hebben drie spelers, t.w. de Amerikaan Tom Brown, de Fransman Petra (Wimbledon-kam- pioen 1946) en de Australiër Geoff Brown de „laatste acht" bereikt. Weersverwachting geldig tot he denavond. NOG WARM Meer bewolking. Nog warm hoewel minder hoge temperatuur dan gisteren. Veranderlijke wind.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1