Indonesische crisis in ernstigste phase Vooren staakt de strijd in 4 e etappe DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Onverantwoordelijk gestook van Radio-Djocja PRESSIE VAN AMERIKA yAN NABIJ EN VERRE De toestand in Indonesië Op 3 Juli weer bananen Petroleum voor verlichting en kookdoeleinden Drie zwaargewonden bij auto-ongeval Extra treinen tijdens de vacantie Franse mijnwerkersstaking geëindigd De conferentie van Parijs Tour de France Vietto na 4 dagen nog aan de kop Autobus slaat over de kop De malversaties bij V 8t D in Den Bosch Caiastrophale brand in Bossche Veemarkthallen De atoombomvoorraad der V. S. Per parachute op kraamvisite 'lüeetêeticht BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 GlTO 187294 Dir.: J. Bijlsma MAANDAG 30 JUNI 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 422. ALKMAAHSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. ..Waagjes" tot it woorden 75 ct., elk woorc. meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: t' 110 per maand f 3 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. TJ. N. Adema. Betrouwbare Nederlandse bronnen te Batavia verklaarden Zaterdagavond, dat de Nederlandse regering waarschijnlijk niet bereid zal zijn de onderhande lingen te hervatten op basis van het schrijven van Ir. Soekarno. De crisis is hiermede in haar ernstigste phase getreden, zo menen onafhankelijke waarne mers. Volgens A.F.P. heeft Sjahrir in een onderhoud met het Republikeinse blad „Kedaulatan Rajat" verklaard, dat naar zijn mening het antwoord van Soekar no op de Nederlandse aide-mémoire „voortreffelijk en tegemoetkomend" was. Mocht evenwel de Nederlandse regering dit antwoord niet bevredigend vinden dan betekent dit, aldus Sjahrir, dat verdere onderhandelingen onmogelijk zijn en dat de Nederlanders geen verdere besprekingen wensen. SJAHRIR KEERT NIET TERUG. Sjahrir voegde aan deze verkla ringen toe, dat „er geen enkele kans" bestaat, dat hjj opnieuw als premier zal optreden in het volgen de kabinet. Zelfs noemde hij het „hoogst onwaarschijnlijk", dat hij in de nieuwe regering de portefeuille van Buitenlandse Zaken zal beheren Inmiddels worden in Batavia tussen dr. van Mook en verschillende Indo nesische leiders besprekingen gevoerd over de huidige situatie. Zondagmor gen waren daar de Indonesische mi nisters Soewandi en Boediardjo ter conferentie aanwezig en nadat deze het paleis hadden verlaten zijn de Sultan van Pontianak en Soekawati, welke laatste uit Makassar te Bata via arriveerde, door dr. van Mook ontvangen. NOTA VAN DE VERENIGDE STATEN. Deze besprekingen zijn gevolgd op de ontvangst van een nota der Ver enigde Staten, gericht aan de Indo nesische regering en overhandigd aan de Republikeinse minister van Onderwijs, Soewandi. De nota zou gisteren, Zondag aan ir. Soekarno overhandigd worden. In de nota neemt de Amerikaanse regering met voldoening kennis van de voor lopige berichten over het spoedig oprichten van een federale interim regering voor geheel Indonesië. De Amerikaanse regering zag met stijgende bezorgdheid het gevaar, ontstaan door het niet-naleven van de overeenkomst van Linggadjati. De Verenigde Staten moeten zich noodzakelijkerwijze bezig houden met de ontwikkelingen in Indonsië, gezien de belangrijkheid van Indonesië als een der factoren voor het herstel van het internationaal evenwicht, zowel economisch als politiek. De Ameri kaanse regering wenst derhalve de Indonesische republiek er op te wij zen, dat uit een voortduren van de impasse waarschijnlijk ellende geboren wordt. Zij wil tevens wijzen op de voordelen, die een spoedige overeen komst en een streven naar samen werking om de moeilijkheden waar De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, graaf Sforza, heeft het wetsontwerp tot ratificering van het vredesverdrag aan de Italiaanse con stituerende vergadering voorgelegd. In het Kanaal onder de Engelse Zuidkust is een 1516 ton metend Grieks schip op een Deense stoomboot van 2242 ton gevaren en gezonken. De opvarenden werden gered. Naar officiëel te Belgrado wordt bekend ge- 'ttaakt, zijn thans alle krijgsgevange nen uit Joego-Slavië gerepatrieerd. Indonesië voor staat te winnen, zul len opleveren'. ,De regering der Verenigde Staten is van mening, dat de onmiddellijke vestiging van een centrale interim- regering voor Indonesië op federale basis, zoals, door de Nederlandse re gering is voorgesteld en in beginsel door de Indonesische republiek is aanvaard, dringend noodzakelijk is. Uit de tekst van de overeenkomst van Linggadjati blijkt duidelijk, dat een overgangsperiode werd beoogd (tussen heden en 1 Januari 1949), ge'- durende welke Nederland de souve- reiniteit en het uiteindelijk gezag ;n Indonesië zou behouden. De regering der Verenigde Staten dringt er bjj de Indonesische re publiek derhalve op aan zonder uit stel mede te werken aan de onmid dellijke vorming van een federale interim-regering. Zij vertrouwt, dat. wanneer de overeenkomst op dit punt zal zijn verwezenlijk, de over blijvende kwesties in een geest van goede wil zullen worden opgelost. DWANGMIDDELEN. Ongeveer twee jaar geleden heeft de Indonesische regering zich tot de Verenigde Staten gewend met het verzoek om een lening van 100 mil- lioen .dollar. In de thans ontvangen nota wordt medegedeeld, dat de Ver enigde Staten financiële hulp zullen verlenen aan de Indonesische pepu- bliek zodra de interim-regering tol stand is gekomen. Tezelfder tijd hebben de Verenigde Staten door bemiddeling van de Ame rikaanse consul-generaal. Walter Foo- te, een brief verzonden, waarin ver klaard wordt, dat de Bank voor im port en export een lening niet eerder in overweging Zal nemen, dan nadat een interim-regering zal zijn samen gesteld. OOK EEN BRITSE NOTA? Tijdens de besprekingen tussen Ne derlandse en Indonesische gedelegeer den, heeft de N. I. voorlichtings dienst de volledige tekst van de nota gepubliceerd. Republikeinse kringen verklaren dat Boediardjo ook een nota van de Brit se regering, die via het consulaat ge neraal ontvangen zou zijn, naar Soe karno zou overbrengen. Van Britse zijde heeft men dit echter niet be vestigd. SENSATIEBERICHT VAN DJOCJA. Zaterdagmorgen werd door het Repu blikeinse persbureau Antara een bericht van Radio-Djocja gepubli ceerd, dat melding maakte van een officiële dagorder van generaal Spoor. Volgens deze dagorder zou heden om drie uur dertig worden begonnen met een grootscheepse militaire actie. De mededeling was in sensationele vorm gesteld en Het blijkt steeds ingewikkelder, zijn weg te vinden in de overstel pende stroom van ware en onwa re berichten, die uit Indonesië binnenkomen. Berichten'van persbureau's, van officiële voorlichtings-instanties, van radiozenders, dragen ertoe bij, het verkrijgen van een juist over zicht van de toestand in Indonesië te bemoeilijken. Hoewel echter het onverantwoordelijke gestook van Radio Djocja wel een zeer ver wrongen beeld geeft van de hui dige situatie, mag toch wel wor den aangenomen, dat de verhou ding tussen Nederland en Indone sië er sinds het aftreden van Sjah rir niet op is verbeterd. be- heeft niet nagelaten, de nodige roering te wekken. De Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia meldt echter, dat dit bericht omtrent generaal Spoor's dagorder onjuist en volkomen waardeloos was. Een Nederlands militair woordvoer der verklaarde dat het bericht fictief was en in geen enkel opzicht waar heid bevatte. In tijden van minder spanning zou dit bericht door Nederl. kringen zonder meer voorbijgegaan zijn gegaan, als zijnde een van de onafzienbare reeks leugens uit het Republikeinse kamp. Indien Soedir- man zijn eigen agressieve bedoelingen wil motiveren, zal hij een ander, van meer vakmanschap getuigend voor wendsel moeten bedenken, aldus de woordvoerder. OFFICIEEL NEDERLANDS COM MENTAAR. Naar aanleiding van de berichten om trent een dagorder van generaal Spoor werd officiëel medegedeeld, dat omtrent een dergelijke dagorder niets bekend is. Ten hoogste kan dit slaan op stukken, die behoren tot voorbereidende maat regelen, waarvan niet is besloten, dat zij zullen worden uitgevoerd. Op 3 Juli a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar een nieuwe bon voor 500 gram ba nanen bekend gemaakt worden. Het is nagenoeg zeker dat omstreeks midden Juli op de sedert November 1946 lopen de bon overal in het land bananen zul len zijn afgeleverd. Aangezien de ver strekking van bananen afhankelijk is van allerlei factoren, die met de tran sitohandel in dit product samenhangen, is het noodzakelijk, dat ook de nieuwe bon op lange termijn lopende is, waar op weer naar mogelijkheid gedistri bueerd kan worden. Het Centraal Distributiekantoor deeit mede, dat gedurende de maand Juli lie volgende bonnen van de petreleum- kaarten voor verlichtings- en verwar mingsdoeleinden zijn aangewezen voor het kopen van de daarachter vermelde hoeveelheden petroleum: Bonkaart UA 611: A 33 t.m. 36: 4 liter Bonkaart UB 611: B 17 en B 18: 4 liter Bonkaart UC 611: C 09: 4 liter Bonkaart UD 611: D 14: 2 liter Een auto, terugkomende van de TT- races in Assen is Zaterdag onder de gemeente Ernst tegen een boom ge reden. Van de vijf inzittenden werden drie ernstig gewond. Zij zijn naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn over gebracht. De chauffeur en de vijfde inzittende konden na verbonden te zijn naar hun -woningen terugkeren. Om het drukke treinverkeer tijdens de vacantiemaanden te kunnen ver werken, zullep de Nederlandse Spoor wegen gedurende Juli, Augustus en September tot nadere aankondiging extra-treinen inlassen. Deze extra-trei nen lopen op Maandag, Zaterdag en Zondag. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen aan de stations. Tussen de Franse regering en de vakbond van mijnwerkers is overeen komst bereikt, tengevolg waarvan de staking onder de Franse mijnarbeiders geëindigd is. De vakbond heeft besloten, dat het werk heden hervat zal worden. De minister van industriële produc tie heeft een premie van 35 frs. per werkdag ingesteld als vergoeding voor de productietoename sedert Juli 1946. De bijeenkomst van de drie minis ters van buitenlandse zaken te Pa rijs werd Vrijdag op verzoek van Mo- lotof tot 16 uur Zaterdagmiddag ver daagd. Reuter's diplomatieke corres pondent te Parijs achtte het aanne melijk, dat Molotof, na in de ope ningszitting de volledige uiteenzet ting der Britse en Franse zienswijze te hebben aangehoord, aan Moskou om nadere instructies heeft gevraagd om op de zitting van Zaterdag zijn standpunt duidelijk te kunnen maken. De Sowjet-Russische delegatie, meer dan 90 personen groot, was Zaterdag druk bezig met de voorbereiding van de zitting van hedenmiddag. Bidault hield het grootste deel van de mor gen een bespreking met zijn staf aan het Franse ministerie van buitenland se zaken. De conferentie eindigde om 19 uur Ned. tijd. Men verwacht, dat Bidault bij Molotof en Bevin zal pro testeren tegen de geheimhouding, die ten aanzien van het plan van Mars hall is opgelegd. De volgende bijeenkomst zal heden middag worden gehouden, beginnen de om 16 uur (Ned. tijd). De vierde dag van de Tour de France is voor Nederland niet gelukkig ge weest. Wat de dag te voren reeds gevreesd werd, werd nu waarheid: de Beverwijker Vooren staakte de strijd. Reeds bij het beklimmen van enkele niet te moeilijke hellingen na de start te Luxemburg kon de Be verwijker met moeite bijblijven. Dank zij het feit, dat de renners er een wandelritje van maakten, wist onze ivndgenoot nog Chateau-Salins op 105 km van Luxemburg te bereiken, waar een ravitaillering was. Nog zette hij door, maar hij had bij de verzorging iets te veel tijd verloren laten gaan, waardoor hij de aansluiting op de hoofdgroep miste. Voor een renner met een goed moreel zou deze achter stand, welke ten hoogste twee minu ten bedroeg, gemakkelijk zijn in te halen. Maar Vooren was geslagen Nog een keer hebben wij en enkele andere landgenoten hem moed inge sproken, hem bezworen, dat hij slechts enkele minuten achter was, maar voordat wij hem overreed had den om weer op zijn fiets te gaan zitten waren er meer dan zeven kost bare minuten verloren gegaan, waar door hij bijna tien minuten ten ach ter was geraakt. Niet lang daarna staakte hij dan ook de strijd. Vooren is een renner met een prach tige stijl. Hij heeft zeer veel in zijn mars, maar hij miste de hardheid, de manlijke kracht om een inzinking, welke elke renner, ook de beste, in een etappe krijgt, te boven te komen. Een merkwaardig voorbeeld hoe het wel kan is de Zwitser Kübler. Hij won de eerste etappe, geraakte in de tweede achter en in de monsterrit was hij ho peloos er uit en kwam hij met zeer groot tijdverschil op de winnaar bin nen. Nog Zaterdagmorgen stond hij te weifelen of hij maar niet zou opgeven. Maar men wist hem over te halen en hij stapte met tegenzin weer op de fiets, richting Straatsburg, en ziet, deze ren ner bleek de kracht te hebben zich volledig te herstellen, zodat hij een belangrijke rol speelde in deze etappe. Seyen en Jansen bleven ook ditmaal weer tezamen. Seyen was door zijn in zinking van de derde etappe heen, maar waarschijnlijk heeft Jansen zich teveel ingespannen. Hoe het ook zij, hij klom zwak, moest op bijna elke helling los sen, maar op het vlakke haalde hij zijn achterstand dan weer in. Draaien kon hij wel, maar duwen de helling op, neen, dat ging niet zo best. Klabinsky had pech met drie lekke banden, maar deze ijzersterke knaap maakte er een knappe koers van en kwam nog als twintigste binnen. En, tenslotte Ca- mellini, die steeds maar bij Ronconi en Vietto bleef en zonder bijzondere in spanning de ruim 200 km volbracht, daarmede zijn fraaie plaats in het al gemeen klassement behoudend. T- De leider van de Duitse contra- spionnage en Gestapo, Siegfried Feh- mers is door een Noors gerechtshof ter dood, veroordeeld. In Tsjecho- Slowfokije zal worden overgegaan tot het afschaffen van de doodstraf De Br. besutjrscommissie zal de zorg voor de 200.0qo verplaatste personen in de Britse zone overnemen, wanneer de Unrra morgen wordt ontbonden. De commissie treedt op als vertegenwoor diger van de internationale organisa tie voor uitgeweken personen. Be Jonge koning van Irak, Feisal, ver trek^ 15 jun a.s. naar Engeland, waar hij het schoolonderwijs zal volgen. De oud-minister van buitenland se zó ken der V.S., James Byrnes, zal in O-tober a.s. zijn memoires publice ren. Naar verluidt zou de ex- vriendin van Hitler, Eva Braun, in Zuid-Tirol gesignaleerd zijn. Een hevige brand heeft de paviljoenen van de tentoonstelling „Romeinse activi teit" te Rome geheel verwoest, de schade wordt c? een honderdtal mil- lioenen lire geschat. De Sowjetf Unie heeft Roemenië 6.000 wagonla dingen tarwe en 2.000 wagons gerst geleend. Deze hoeveelheid zal met de importen uit de V.S. het land door de tijd tot de oogst van dit jaar heen helpen. OOK IN ZWEDEN „MARVA'S". Gedurende de laatste oorlog traden ook in de geallieerde legers vrouwelijke krachten op. In vele landen zijn zij tot op heden gehandhaafd. Hier ziet men hoe leuk de Zweedse meisjes het uniform staat. Een nieuwe groep arri veert bi) de opleidingsschool en wordt door het hoofd van het Instituut welkom geheten. Robic wint 4e etappe. De Fransman Vietto heeft ook deze etappe goed gereden. Bijna voortdu rend zat hij in de kopgroep, totdat 40 km van de finish de strijd ontbrandde en de drager der gele trui het tempo niet kon volgen. Een tiental renners stoof met een sneltreinvaartje er tus sen uit. Gelukkig voor hem was zijn ri vaal Ronconi evenmin bij de vluchte lingen. Beide eindigden ex aequo met een twintigtal anderen, ruim drie mi nuten achter bij de etappe-winnaar Robec, met het gevolg dat de zuidelijke Fransman ook Zondag nog de gele lei derstrui mocht dragen. Voor ons Nederlanders was het op geven van Visser van betekenis, waar door de gemengde Nederlandsbuiten landse ploeg teruggebracht is op zes man. Pe uitslag was: 1. Robic (Frankrijk West), tijd 8 uur 14 min. 29 sec; 2. Kubler (Zwitser-Lux) 8 uur 15 min. 30 sec; 3. Diot (lie de Fr.) 8 uur 17 min. 22 sec.; 4. Pawlisiak (Frankrijk N.O.) dezelfde tijd; 5. Remy (Frankrijk Z.O.) zelfde tijd. Algemeen klassement na vier etappes: I. Vietto 31 uur 23 min. 13 sec.; 2. Ronconi 31 liur 24 min. 35 sec.; 3. Bram- billa 31 uur 31 min. 14 sec.; 4. Cogan 31 uur 34 min. 09 sec.; 5. Camellini 31 uih' 35 min. 24 sec.; 39. Schellingerhoudt 32 uur 23 min. 51 sec.; 44. Janssen 32 uur 37 min. 12 sec.; 45. Seyen 32 uur 38 min. 15 sec.; 46. Klabinsky 32 uur 38 min. 56 sec.; 67. Joly 33 uur 23 min. 02 sec. Landenklassement: 1. Italië 94 uur 46 min. 21 sec; 2. Frankrijk West 95 uur 21 min. 06 sec.; 3. Frankrijk 95 uur 40 min. 13 sec.; 4. België 95 uur 50 min. 21 sec. Vijfde etappe voor Kübler De vijfde etappe van de Tour de France, StraatsburgBesancon (248 km) werd gewonnen door Kübler in 8 uur 10 minuten 45 seconden.; 2. zelfde tijd Rossello; 3. Bonnaventurè; 4. Mat- thieu; 7. Dessertine (8 uur 17 min- 44 sec.; 8. Cottur; 9. Diederich; 10. Mollin; II. Derreex; 13. Joly; 17. de Korver. Zaterdag is een grote autobus van de N. V. Esoo bezet met 21 passagier? komende van Dordrecht en rijdende in de richting Sliedrecht, te Papen- drecht van het Nanegat, een hoqgte van ruim 3 meter, gestort. De autobus, die geheel was bezet, sloeg over de kop en kwam in een Griend terecht. 9 Passagiers liepen min of meer ernstige verwondingen op. Twee geneesheren, die spoedig ter plaatse waren, verleenden de eerste hulp. Rode Kruis auto's uit Dordrecht en Sliedrecht zijn direct naar de plaats van het ongeluk gereden er. hebben de gewonden, waaronder vier ernstige patiënten naar de ziekenhui zen te Dordrecht vervoerd. De chauf feur heeft vermoedelijk bij het uit wijken voor een tegenligger te ver uitgehaald. De arrestatie van de directie der N V- Vroom en Dreesmann te 's-Hertogen- besch is gebaseerd op het vermoeden v^n prijsopdrijving en ernstige distributie overtreding. Er is een omvangrijke knoeierij met textielpunten in behandeling, waarbij honderdduizenden punten aan de nor male handel zouden zijn onttrokken. Op enorme schaal moeten verder zwarte textielaankopen hebben plaats gehad. De gearresteerde directeuren gaven eerst na lang aarzelen toe, dat er een zwarte cassa bestond, waarin de inkomsten van de zwarte textielpunten werden gestort. De zwarte textiel werd weer gebruikt om in de vorm van cadeaux bepaalde personen te bewerken om de firma aan warenhuis-artikelen te hel pen, die anders moeilijk of niet te be komen zijn. De politie, die was overgegaan tot 111 beslagneming van de bedrijfsadministra tie en van deze zwarte cassa, had deze geborgen in een verzegelde kamer op de vijfde verdieping van het enorme ge bouw. Toen zij des morgens na een nacht werken terugkeerde, bleek dat een jonge dame van het personeel langs de bui tenzijde van het gebouw in de kamer was binnengedrongen. Toen de politie het zegel had verbroken en de kamer betrad, trof zij de jongedame tussen de stapels papier aan. Bij het voorlopig verhoor gaf zij toe, dat het doel van haar bezoek was de zwarte kas weg te halen. Nader vernemen wij, dat de directie leden, na verhoor door de economische recherche weer op vrije voeten zijn ge steld. Tijdens een congres van de Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Rap hael" in de Veemarkthallen te 's-Her- togenbosch is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken, die zich ontwikkelde tot een vuurzee van ongekende afmetingen. De brand ontstond in de varkenshal ten en werd gevoed door stapels geperst hooi en stro, die daar waren opgeslagen. Het vuur* werd aangewakkerd door een felle wind, en gretig voedsel vindend in het dak, dat met teer en asfalt was be dekt, sloeg het over naar de grote hallen, c!rie in getal, waarvan er twee vernield werden. Behalve de Bossche brandweer, waren de ploegen uit Vught, Tilburg en Eind hoven aanwezig. Een gedeelte van de hallen was bij de bevrijding vernield en no£ niet weer opgebouwd. Van. het hoofdgebouw is het gedeelte, waarin de 3 dienstwoningen en de admi nistratie waren ondergebracht, totaal u\tgebrand. Het restaurant bleef gespaard. De to tale schade wordt geraamd op 5 ton. De veemarkt ondervindt geen stagnatie en gaat, aldus deelde de burgemeester mede, gewoon door. De V. S. beschikken thans over voorraden atoombommen van een nieuw en verbeterd type, voldoende volgens gewoonlijk conservatieve kringen om iedere grote stad ter aarde te vernietigen, aldus schrijft dr. Robert Hutchins, vprbonden aan de universiteit te' Chicago, in „Common Cause", het orgaan van de commissie voor het opstellen van een wereld constitutie. Het type atoombom, dat men op Hirosjima en Nagasaki heeft neergeworpen, is volgens dr. Hut chins nu al weer uit de tijd. Een we- reldparlement en wereldontwapening acht hij de enige oplossing om tot duurzame vrede te geraken. Een parachutist, die op het punt stond met een aantal collega's per vliegtuig van Turijn naar Rome +e vertrekken, ontving het bericht, dat zijn vrouw zo juist het leven had ge schonken aan een zoon. De onderne mende vader vroeg en verkreeg toe stemming om zich op zijn wijze naar het kraambed te begeven. Op het ogenblik, dat het vliegtuig boven zijn woonplaats Spezia vloog, sprong de parachutist uit het toestel. Hij kwam in zee terecht en bereikte al zwem mend behouden de kust. Enkele ogen blikken later kon de gelukkige vader Ie jong geborene aanschouwen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig tot Dinsdagavond: GEBROKEN BEWOLKING. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Droog weer, gebroken bewolking, matige wind tussen West en Zuid- West. In het binnenland nog vrij warm, doeh koel vergeleken bij de voorafgaande dagen. S

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1