Soekarno kan hel alleen nietaf Complot tegen Franse Republiek ontdekt Drie ministers falen in Parijs aP Joris v. d. Bergh over de Ronde van Frankrijk Sjahrir als zijn adviseur benoemd ONZEKERHEID DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN yAN I\IABIJ E VERRE SM -|P Aanval op Parijs beraamd De conferentie op dood spoori 'iüeetbedcM Woensdag de grote krachtproef 3-5 BUREAU: VOORD AM ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma DINSDAG 1 JULI 1947. Voortzetting oan de 144e JAARGANG No. 423 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent pet millimeter, „Waagjes" tot it woorden 75 ct., elk woort meer S et., uitsluitend contan Abonnementen: 110 per maand, f 3 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. TJ. N. Adema. Te Djokjakarta is volgens een bericht van Antara officiëel bekend ge maakt: „De president van de republiek, overwegend, dat in de huidige toe stand de benoeming van een adviseur nodig geacht wordt, decreet 6 van de president in aanmerking nemende, heeft besloten Soetan Sjahrir als adviseur van de president te benoemen". Uit republikeinse kringen te Batavia verneemt Aneta, dat de benoeming van Sjahrir tot adviseur van de president moet beschouwd worden als een duidelijk bewijs, dat de president volledig instemt met de politiek van Sjahrir en deze politiek ook ten uitvoer wenst te brengen. SJARIFOEDDIN Eerste Minister Volgens het republikeinse persbU' reau „Antara" is het waarschijnlijk, dat mr. Amir Sjarifoeddin, de tegen woordige minister van defensie, mi nister-president zal worden. Volgens ditzelfde bureau kan de formatie van een nieuw republikeins kabinet heden verwacht worden. Te dien einde heeft Soekarno brieven ge zonden aan Sjarifoeddin van de so cialistische partij, aan dr. Gani van de nationalistische partij, aan dr. Soe kiman van de Mohammedaanse par tij en aan Setiadjit van de arbeiders partij, waarin hij hen verzoekt deel uit te willen maken van de nieuwe regering. In zekere kringen meent men, dat Sjahrir gevraagd zou kun' nen worden het nieuwe kabinet te vormen. De naam van Sjarifoeddin, thans minister van defensie, wordt steeds naar voren gebracht. Bepaal de aanwijzingen geven aanleiding tot de gedachte, dat de formatie van het nieuwe kabinet niet eerder plaats zal hebben dan wanneer Soekarno zorg vuldig de Amerikaanse aide-memoire heeft bestudeerd. De Amerikaanse nota. Regeringskringen in Den Haag wensen zieh niet uit te 'laten over de nota, welke het State-Departe- ment aan de republikeinen heeft doen toekomen. Intussen wordt vernomen, dat deze stap geenszins plaats had op verzoek van de Nederlandse rege ring. Geconstateerd kan worden, dat het hier voor de eerste maal een formele stap betreft, welke de V. S. deden in de Indische aange legenheid. Hoewel officiëel hieromtrent geen enkele inlichting te verkrijgen is, oor deelt men in politieke kringen, dat deze Amerikaanse stap een lichte ontspanning teweeg gebracht heeft. Men heeft de indruk, dat, in verband met de jongste ontwikkeling, de pe riode van afwachten nog niet is af- Als gevolg van de stakingen in de Belgische mijnen bedroeg het kolen- verlies in de maand Juni 85,000 ton. De regering van Saoedi-Arabië heeft de V. S. een lening van meer van 100 millioen dollar verzocht, ie de eerste plaats bestemd voor het aanleggen van een spoorweg van de olievelden van Rahahran naar Riyadh, aldus meldt de New-York Times. Een bende van 70 inbrekers is na langdurige nasporingen van de Ber- lijnse politie gearresteerd. Deze in brekers hebben in de loop van enige maanden bij juweliers en bontwer kers van Berlijn voorwerpen ter waarde van drie millioen mark ge stolen. Te Brno in Tsjecho- Slowake is de eerste steen gelegd van het „Roosevelt-ziekenhuis", be stemd voor kinderen, die lijden aan kinderverlamming. De Sovjet regering heeft een decreet uitgevaar digd, volgens hetwelk 3.000 Russi sche gezinnen in China naar de Sov jet-Unie kunnen repatriëren. Tijdens de warme dagen is een Bel gische grensbewoner, een pas gehuw de jongeman, die per fiets een be grafenis te Maastricht ging bijwonen, aan het overmatig gebruik van koud water bezweken. Op het Festi val voor Film en Schone Kunsten te Brussel verwierf de Nederlandse re clamefilm „Zij zijn het eens" een prijs. De Surinaamse wetgeven de vergadering heeft met 7 tegen 5 stemmen het voorstel aangenomen om 30,000 joodse kolonisten op te nemen. In de nacht van Zondag op Maandag ontlastte zich boven Noord-Limburg een zwaar onweer, dat met hagelslag gepaard ging. Men vreest grote schade aan het veldge was. Einde vorige week is, doordat de ebdeuren niet op tijd wa ren gesloten, het Walcherens kanaal leeggelopen. In de afgelopen dagen heeft het water weer tal van slachtoffers geëist, die bjj het zwem men of kanovaren zijn verdronken. gesloten. Naar verluidt, zou men, al vorens verdere beslissingen te ne men, willen afwachten, hoe de reac tie der republiek op de Amerikaanse nota zal zijn. Hier en daar wordt verondersteld, dat ook de Britse regering een nota aan de republiek zou hebben gezon den. Van een dergelijke nota is echter niets bekend. De Engelsen hebben steeds nauw contact met de repu blikeinen onderhouden, zodat een afzonderlijke nota niet in de lijn zou liggen. Dr. van Mook heeft dan ook reeds medegedeeld, dat het hier be treft een persoonlijke brief van de Britse consul-generaal te Batavia aan Soekarno. De geruchten uit Djocja. De geruchten, welke gedurende het weekend op Java de ronde deden over een dreigende Nederlandse mi litaire actie en over de jongste Indo nesische nota, welke de Nederlandse autoriteiten nog niet geheel bevre digt, hebben grote ongerustheid ver oorzaakt bij diplomatieke waarne mers in Londen, waar ieder uitbreken van vijandelijkheden gezien, wordt als een tragische stap terug in de zaak voor de wereldvrede. Dr. van Mook over de situatie. Dr. van Mook heeft tijdens een persconferentie een kort overzicht gegeven, waarbij hij constateerde, dat de Nederlandse regering vol ledig duidelijk gemaakt heeft, dat 1 -f 1 1 I J S 11 iJPH m De Grote Drie bijeen. Ernst Bevin; Vincent Auriel; een Russische tolk; Molotof en Bidault (v. 1. n. r.) verlaten het Elysee paleis, waar zij een lunch gebruikten. De Prins heeft griep Z.K.H. Prins Bernhard, die zich reeds énige dagen onwel gevoelde, heeft griep en moet op advies van zijn geneesheer rust houden. Ook zijn verjaardag heeft de prins in bed moeten doorbrengen. Gen. Von Falkenhausen vrijgelaten Volgens de Berlijnse correspondent van de „Daily Telegraph" is generaal Von Falkenhausen, de voormalige Duitse gouverneur-generaal vanBeglei, die sinds Mei 1945 in Zuid-Duitsland onder Amerikaanse bewaking staat, onvoorwaardelijk vrijgelaten, aange zien men hem niet schuldig acht aan misdaden of politieke vergrijpen. haar politiek stevig verbonden is met. Linggadjati en geen ander doel nastreeft dan de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië als een souvereine staat. Het aftreden van Sjahrir, die zich steeds zeer voor het bereiken van een overeenstemming heeft ingespan nen, wekte de indruk, dat er een „deadlock" op komst is. Dr. van Mook kwalificeerde de Amerikaanse aide-memoire als nut tig en te juister tijd aangeboden. Hij meende, dat deze aide-memoire mo- gélijkheden tot opheldering van de verschillen biedt. Militaire acties. Inmiddels worden uit verschillende delen van de Archipel militaire acties gemeld. In Straat Bali werd een marineschip beschoten, terwijl bij Modjokerto een schermutseling van meer dan vijf uur plaats vond. Nog geen kabinet gevormd. De vier partijleiders, die van Soekar no opdracht hebben gekregen een nieuw kabinet te vormen, zijn daarin nog niet geslaagd en zullen morgen verder ver gaderen, zo meldt Antara. Het nieuwe kabinet zal hedenavond iaat bekend worden gemaakt. Onder zeer groot voorbehoud wordt gemeld, dat er te Lamballe een complot tegen de Franse repu bliek zou zijn ontdekt. Een oud-officier voormalig ver trouwd medewerker van maarschalk Petain, die in handen der justitie zou zijn, zou de ziel van dit complot zijn geweest, waarbij eveneens ver scheidene burgerlijke en militaire personen betrokken zouden zijn. Het doel van het complot zou zijn geweest de republikeinse rege ring door een organisatie van dicta toriaal karakter te vervangen. Waarnemers te Parijs zijn van me ning, dat de besprekingen van de drie ministers van buitenlandse zaken gis teren mogelijk een keerpunt zouden bereiken. Algemeen wordt aangeno men, dat men tot de vrije Zondag" besloot om Bevin en Bidault tijd te geven, Sovjet-Russische voorstellen over de voorgestelde Amerikaanse hulp te verwerken. Deze voorstellen zouden dan zijn gedaan, nadat Molo- toi instructies uit Moskou had ont vangen. Volgens een diplomatieke correspon dent te Parijs is het thans bekend, dat Molotof een verzoek aan de V.S. om een definitie van de toekomstige Ameri kaanse hulp en de verzekering, dat het congres een dergelijke hulpverlening zal goedkeuren, indien Europa met al gemene stemmen aan de V.S. een plan voorlegt, als kwestie aan de orde heeft gesteld. Engeland en Frankrijk noem den een dergelijke stap in dit stadium een tactische fout en een, die waar schijnlijk niet tot het doel zal leiden. De besprekingen van de Grote Drie over het plan voor Amerikaanse hulp aan Europa zijn gisteren in een critiek stadium gekomen na onthullingen van het Russische persbureau Tass over bij zonderheden omtrent de Russische op positie tegen de Engels-Franse voorstel len. Deze onthullingen zijn in strijd met de overeengekomen geheimhouding. Bidault heeft de Franse delegatie in bijzondere conferentie bijeengeroepen om het Russische „lek" te bespreken en verder, of men niet beter kon voorstel len de geheimhouding op te heffen. Van betrouwbare zijde verwacht men, dat de besprekingen der ministers van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk te Parijs heden (Dinsdag) ten einde zullen zijn. Op dood spoor? Men gelooft, dat de drie ministers heden weer bijeen zullen komen en Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Maandagavond tot Dins dagavond: VRIJ WARM. De Bilt, 30 Juni. - Droog weer, in de nacht vorming van mist en wolkenvelden, die overdag oplos sen en breken. Vrij warm, zwakke wind. misscbien nog een verklaring van Molotof zullen aanhoren, aldus Reu ters diplomatieke correspondent. Over het algemeen echter zijn de gedele geerden ervan overtuigd, dat de conferentie afgelopen is en voor liet ogenblik de kans om tot overeenstem ming te komen over een economisch plan voor Europa onder leiding van de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk, de drie ministers ont glipt is. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat Bevin gisteren de Britse voor stellen voor een apparaat, dat in het kader van het plan-Marshall zou moe ten functioneren heeft geschetst, Molo tof zou daarop met Russische voorstel len voor de dag gekomen zijn Volgens het Britse plan zouden com missies moeten worden gevormd om een plan uit te werken voor het her stel van Europa in de volgende vier jaar en zouden alle landen in Europa, met uitzondering van Spanje, geraad pleegd moeten worden, doch slechts enkele landen buiten de drie grote mo gendheden van Europa in de commissie zitting hebben. Er zouden documenten zijn gevon den, waarin een plan was vervat, dat, aldus meent men te weten, voorzag in een actie, welke in Juli a.s. van ver schillende punten uit tegen Parijs, in het bijzonder tegen zijn belangrijkste strategische punten, alsmede tegen de gevangenis van Fresnes, waarvan alle politieke gevangenen bevrijd zouden zijn, zou zijn ingezet. „Commando's" zouden „divisies" voorafgaan Er zou voorts een lijst van personen zijn ge vonden, die de nieuwe regering, „direc toire" geheten, zouden vormen en wets ontwerpen en verordeningen, die onmid dellijk zouden zijn uitgevaardigd. De onderzoekingen zouden reeds maanden aan de gang zijn en pas on langs door een arrestatie te Lamballe tot een ontknoping hebben geleid. Men betracht tot nu toe de uiterste discretie in deze zaak, waarvan alle elementen nog niet bekend zijn en waarvan be paalde nog niet kunnen worden bekend gemaakt. Bijzonderheden over het plan. AFP meldt uit Parijs, dat generaal Giullaudot, commandant van de gendar merie op het ministerie van oorlog, is gearresteerd. Hij is betrokken bij het complot tegen de republiek, beraamd door fascistische organisatie. Het iongste onderzoek naar de gedra gingen van bepaalde officieren van de vroegere Vichy-regering, aldus Reuter, bad geleid tot de ontdekking van docu menten, waarin volledige bijzonderhe den omtrent het complot staan. Er worden nog meer arrestaties verwacht. De rebellie zou in Juli beginnen met het bezetten van telegraaf- en telefoon stations over het gehele land, terwijl men tegelijkertijd naar Parijs zou op trekken om de voornaamste regerings gebouwen te bezetten. De Franse minister van binnenland se zaken, Edouard Depreux, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat een fascistische organisatie bestaande uit rechtse verzetslieden, monar chisten. aanhangers van Vichy en vroegere collaborateurs en zich noe mende „de Zwarte Maquis' voorne mens was van twee kanten een aan val op Parijs te doen. De ene groep zou uit Bretagne vertrekken en de andere uit de Franse zone van Duits land. Zij zouden van tanks en pantser wagens gebruik maken. Hun eerste doel was het bevrijden van politieke gevangenen en het scheppen van een atmosfeer van burgeroorlog. Behalve generaal Guillaudot zijn tot dusver nog gearresteerd zekere Lousto- reau Lacau. wiens naam voor de oorlog verbonden was .met een geheime vere niging de „Zwarthoeden" genaamd, en zekere De Vulpain. een Bretons" grond- b zittei. wiens landhuis te Lamballe waarschijnlijk tot hoofdkwartier van de samenzweerders was. De organisatie had communistische pamfletten laten druk ke. om haar „anti-communistische" op mars naar Parijs te rechtvaardigen. Op een vraag, of ook leden van de partij van de Gaulle deel uitmaakten van de „Zwarte Maquis" antwoordde de minister dat bepaalde leden van de „Zwarte Maquis" hadden getracht zich in de partij van de Gaulle in te drin gen doch dat zij door vooraanstaande functionarissen van die partij waren ge ëlimineerd. Zwart water Tijdens de TT-races van Zaterdag is aldaar een nieuw record geves tigd. dat voor velen onbekend is gebleven. Het geldt hier n.lde prijs van water. Door enkele personen uit Nijverdal vermoedelijk hebben meerdere bezoekers deze ervaring opgedaan moest een bedrag van 50 cent betaald worden aan een boer voor een glas water, terwijl voor een liter water ..maar" 2.50 gevraagd werd. W. H. Vliegen overleden Veteraan der S.D.A.P. In de ouderdom van 84 jaar is Zondag te Bloemendaal overleden de heer W. H. Vliegen, een der twaalf oprichters van de S.D.A.P., van wie nu nog A. H. Gerhard de enige overlevende is. Hollanders krijgen het zwaar te verduren Wat wijlen Henri Desgrange in de wielersport was voor Frankrijk is Ka- rel van Wijnendacle voor België en Joris van den Bergh voor Nederland. Het zal moeilijk zijn ten onzent iemand te vinden, die met evenveel gezag en kennis van zaken over ren nen en renners oordelen kan als Jo ris. En aangezien het geval wil, dat hij tevens leider is van de gemengde Nederlands-Buitenlandse ploeg, lag het voor de hand, dat wij na deze vijf etappes zijn mening zijn gaan vragen over de ronde en speciaal over de pre staties der Nederlanders. Organisatie te loven. Wat de organisatie betreft valt er vol gens hem veel te loven: eerlijk gezegd valt het voor mij 100 pet. mee. als je de korte tijd van voorbereiding in aanmer king neemt. Veertien dagen voor de start hing het doorgaan nog aan een zijden draad door de moeilijke voedsel positie. De prestaties. „De coureurs zijn wat onbezonnen begonnen, zij hebben er niet aan ge dacht, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen en dat ze de Alpen en Pyre neeën nog voor de boeg hebben. Joris van de Bergh moest bekennen, dat het uitvallen van Van Schendel en van De Korver voor hem een verras sing en een lelijke tegenvaller is ge weest. Iedere ploeg verliest gaandeweg mensen, maar ik had Van Schendel en De Korver juist als kern genomen, waar ik een ploeg omheen wilde bouwen Geen haar op mijn hoofd, die er aan dacht, dat ze er zo gauw uit zouden zijn Ik weet ook niet precies wat ik ervan denken moet. De Korver heeft van het begin af aan niet best gereden en ook v. Schen del ging stroef. Hij was opeens totaal ontmoedigd door de hitte. Wat Arie Vooren betreft ging het erom. of hij. "er al dan niet in zou komen Hij kwam er niet in klaagde al gauw en gaf op Eigenlijk was dat normaal. Wij hebben nu 40 pet. van ons effec tief verloren en dat is helemaal niet gek. want het algemene uitvallersper centage ligt boven de dertig. Sommige ploegen zijn al tot op de helft en min der geslonken. Onze kansen. Kijk eens, gisteren was het een cri- tieke dag. Jansen en Schellingerhoudt hadden in de eerste etappe een zware klap gekregen. Schellingerhoudt had bij een valpartij zijn been lelijk be zeerd. Het was helemaal stijf. En ook Jansen liep met een dik gezwollen been. Zij hebben gelukkig volgehou den en de rustdag van heden heeft hun goed gedaan. Maar de grote proef is eigenlijk pas overmorgen, in de etappe Lyon-Grenoble. Want daar zitten een paar bergpassen van boven de 1000 meter in, en de Col du Gra- nier is erg steil ook. En als ze de Alpen hebben kunnen nemen, ben ik niet zo bang meer voor de Pyreneeën. Jansen is een voortref felijk goede constante klimmer en Seijen een baas in het afdalen. Maar ook zij krijgen het natuurlijk zwaar te verantwoorden. De toekomstige winnaar? Van de Bergh noemde Camellini een kei, een uitblinker. „Ik geef hem een kans om de Tour te winnen, als hij flinke steun krijgt" Wij vroegen v. d. Bergh naar de kansen voor onze ploeg. Als beste ploeg noemde Joris v. d. Bergh Italië, die vormen zoo'n gaaf ge heel; en als individueel gaf hij Ronco- ni de beste kansen. De Belgische ploeg zou vandaag of morgen wel eens uit een kunnen vallen. Hoevelen naar schatting ongeveer zullen aankomen? Ja, dat weet ik op geen stukken na na tuurlijk Veel zal ervan afhangen of Goddet de regel van de tijd overschrij ding blijft toepassen. En toen keerde Joris terug naar zijn lunch, want hij eet met de jongens en hoop; het te blijven doen.... tot aan Parijs toe. Het is duidelijk dat de onverzettelijk heid onzer regering ten aanzien van Linggadjati en dat de pressie welke van buitenlandse zijde op de regering te Djokjakarta geoefend werd en wordt, van invloed zijn geweest op de houding van de Republiek en dat men in de om geving van Soekarno geneigd werd eni germate in te binden en niet al te zeer het oor te lenen aan de extremisten. Wij weten niet of er in Indië een spreek woord bestaat als het Hollandse, dat luidt: beter een half ei dan een lege dop, maar in ieder geval schijnen over wegingen welke door een overeenkom stige gedachte worden beheerst de laat ste dagen in republikeinse regerings kringen opgeld te doen. Djokjakarta heeft Sjahrir de vertegenwoordiger van al wat in de Republiek bezadigd en bedachtzaam is, en de man die steeds het vertrouwen bezeten heeft van de Commissie-Generaal en die dus min of meer kon worden beschouwd als de schakel tussen Djokja en Den Haag laten vallen, doch om, onmiddellijk na zijn heengaan, zijn onmisbaarheid te gevoelen, zodat pogingen in het werk werden gesteld om tot reconstructie van zijn kabinet te geraken. Klaarblijkelijk ziïn de extremisten zelf geschrokken ,van de gevolgen die hun drijven heeft gehad en kunnen zij het zonder Sjahrir moeilijk bolwex-ken. en niet zonder tot consequenties te vervallen waarvan de gevolgen onherroepelijk en noodlottig zouden kunnen zijn en die een vreedza me regeling ten enenmale onmogelijk maken. Sjahrir wel? Sjahrir niet? Soe karno. de president van de Republiek, heeft persoonlijk op de aide-mémoire ciizer regering geantwoord en dit ant woord later weer op belangrijke pun ten aangevuld en gewijzigd. Uit dit alles blijkt ten volle in welke onzekerheid de republikeinse regering zich in de laatste dagen van de vorige week be vonden heeft en dat het gistingsproces in de boezem der Republiek toen nog niet uitgewerkt was. In afwachting tot dit geschied zou zijn heeft onze minis terraad herhaaldelijk en langdurig ver gaderd maar klaarblijkelijk nog een af wachtende houding aangenomen. Misschien heeft zij haar besluit reeds kenbaar gemaakt als dit artikel onder de ogen onzer lezers verschijnt, maar boe dit besluit ook uitgevallen is of uit vallen mag, dit staat vast, dat de repu blikeinse regering in de dagen die ach ter ons liggen heen en weer geslingerd werd en waarschijnlijk nog wordt, tus sen uitersten van politiek begrip en dat van eensgezindheid in hare gelederen geen sprake is geweest of is. Niet zozeer het optreden van de Ne derlandse regering dan wel de tweespalt onder de Indonesische leidsmannen zelf verijdelt voor de republikeinen de ver wezenlijking van het droombeeld dat zij to langen tijd voor ogen hebben gehad. En hoe de afloop van de huidige crisis ook mag zijn, wanneer de Republiek tenslotte teleurgesteld en ontgoocheld worden mocht zal zii dit minder te wij ten hebben aan de Nederlandse regering dan aan de verdeeldheid in eigen huis. Ht is zeer wel mogelijk dat de pressie welke van Amerikaanse zijde op de re gering te Djokja geoefend wordt, een kentering zal hebben gebracht in de daar gevoerde politiek. Het vooruitzicht cp een aanzienlijke dollar-lening aan de interim-regering zoals Nederland die heeft voorgesteld, en onder garantie van Nederland, moet aanlokkelijk zijn. Wij zullen op de besluiten welke on ze regering nemen zal niet vooruitlo pen. Wellicht zijn zij reeds gevallen als dit artikel verschijnt. Het lijdt echter peen twijfel dat zij Linggadjati handha ven zal, want daartoe heeft zij zich te genover Oost-Indonesië en de andere gebieden welke deel zullen uitmaken van de toekomstige Unie, verplicht. TI. De Nederlandse korfballers hebben tegen België hun eerste nederlaag ge leden. Met 53 (rust 11) werden zij yerslagen door de vertegenwoordigende Belgische ploeg, die zo fel en enthou siast speelde, dat zij de betere techni sche capaciteiten van onze landgenoten volkomen in de schaduw stelde. De striicFnacht der V.N. In de militaire strafcommissie van de Grote Vijf heeft men nog geen overeen stemming bereikt over de voorgestelde omvang van de strijdmacht der V.N. De Veiligheidsraad had verzocht tegen vandaag een aanbeveling te doen. Naar verluidt benaderen het Franse en het Britse voorstel elkaar vrij dicht. Zij verschillen echter aanzienlijk met het Amerikaanse. China is bereid het Britse voorstel als basis van bespreking te aanvaarden Rusland heeft geen voor stel ingediend. Na afloop dezer vergadering heeft de commissie bekend gemaakt, wat de gewenste sterkte van de strijdkrach ten der V.N. was. Engeland stelde voor: 8 tot 12 grond- divisies, 1.200 vliegtuigen, 2 slagsche pen en begeleidende schepen. Frankrijk: 16 divisies, 1275 vliegtui gen, 3 slagschepen. V.S.: 20 divisies, 3.800 vliegtuigen, 3 slagschepen, 3 vliegtuig-moederschepen. 15 kruisers, 84 torpedo- en 90 onder zeeboten. Sowjet-Unie: geen voorstel.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1