Kruideniers in protest Stad en Omgeving, Het zilveren feest van Dr. H. J. M. Hofstee Familie Vlaanderen tachtig jaar fotografen Uitwisseling van kinderen in het binnenland Diefstal bracht meer aan het licht. Koedijk Diefstal van 2000 pakjes shag. Bonkaarten halen De Alkmaarse militairen TEGEN TE LAGE WINSTMARGE üudkarspel Te water geraakt en verdronken. Bergen, Vierjarig kind tegen de tram gelopen. Openluchttheater VW Hensbroek V. C. J. C.-weekend De post was niet vlug Ir. JOHAN RO Egmond aan Zee. Tweede kunst- en nijverheidstentoonstelling. Z. en N. Schermer. Wijkverpleging. Zijn wieg stoi Hoorn Wij spelen Bi Een van Alkmaars meest bekende burgers jubileerde Een van Alkmaars meest bekende burgers dr. H. 3. M. Hofstee vierde gis teren zjjn zilveren feest als directeur van de N.-H. Levensverzekering Maatschap pij N. V. van 1891, welke gevestigd is in het architectonisch prachtige gebouw, het Hoge Huys, op de hoek van de Langestraat en de Sint Laurensstraat. Na als volontair in Dordrecht en Brussel te hebben gewerkt in Leuven promo veerde hü tot doctor in de physio—therapie kwam de jubilaris in 1910 bij de N.-Holi. Levensverz. Mij. N, V. waarvan zijn vader directeur was en waarvan hij tot adjunct-directeur werd benoemd. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat hij het directeurschap aanvaardde in het toenmalige gebouw op het Hofplein. Men werkte daar toen met 10 man en een verzekerd bedrag van twaalf mil- lioen gulden, wat inmiddels is uitge breid tot 235 man op het hoofdkantoor en een verzekerd bedrag van 230 mil lioen gulden. Bovendien zijn er nog een paar honderd mensen werkzaam op bij kantoren in diverse steden van ons land en in Brussel. Dank zij de bemoeiingen van dr. Hofstee kwam het Hoge Huys tot stand, dat zich zo prachtig aansluit bij het stadsbeeld ter plaatse, of beter gezegd, het stadsbeeld ter plaatse heeft zich daarbij aangepast waardoor deze ge hele omgeving het cachet van de mas sieve bouw van architect Kropholler heeft gekregen. De jubilaris neemt in het Alkmaarse verenigingsleven een grote plaats in. Hij is ook directeur van de Alkmaarse Bank N. V., van de Ziektever. Mij 't Groene Kruis, van de Brandverzeke ring Mij Noord-Holland en neemt daar naast nog een belangrijke plaats in bij de besturen van diverse andere verze keringsmaatschappijen in binnen- en buitenland. Tal van spaarfondsen, begrafenisver enigingen en levensverzekeringsorgani saties in en buiten dit gewest werden in verloop van jaren door de Noord- Hollandse Levensverzekering Mij N. V. van 1891 overgenomen. Als vooraanstaand katholiek heeft dr. Hofstee zitting in tal van r. k. vereni gingsbesturen. Hij is voorts o.a. be stuurslid van „Oud-Alkmaar" en van de polders Koogras en Graftermeer voorzitter van de Voogdijraad. De jubilaris werd in 1938 door de Paus begiftigd met het ridderkruis van de Orde van Gregorius de Grote en be zit ook de Leopoldsorde van België. DE HULDIGING. Ter ere van dit jubileum werd gis termorgen in de St. Dominicuskerk een H. Mis opgedragen waarna in intieme kring in 't Gulden Vlies een huldiging plaats vond door het personeel van Alkmaar en de afgevaardigden van de bijkantoren, welk personeel gisteravond in 't Gulden Vlies op een feestavond onthaald werd. Voor de officiële huldiging hadden commissarissen gistermiddag van 3 uur tot half vijf een receptie gearrangeerd in hotel Irene. DE RECEPTIE. Met een schat van bloemen en zeer vele belangstellenden, die dr. Hofstee op deze, voor hem zo heuglijke dag, hun gelukwensen kwamen aanbieden, Het portretteren wordt sinds eeuwen uitgeoefend door de meesters van het penseel en in de vroegste geschiedenis reeds door talloze kun stenaars „in steen". In de gouden eeuw en later was het zich laten ver eeuwigen door de schilder slechts mo gelijk voor hen, die over voldoende financiën beschikte. Sinds de ontdek king en de invoering van de „gevoe- lige plaats is dat anders geworden. Het laten maken van een portret is nu voor een ieder mogelijk geworden. De fotografie heeft de wereld ver overd en de cinematografie is er weer het overweldigende gevolg van. Een van de eersten, die in onze contreien het vak van fotograaf ging uitoefenen, was de heer Pieter Vlaan deren, die op 3 Juli 1867 aan het Verdronkenoord zijn atelier „De Rem brandt" opende. Het fotograferen werd voor de Vlaanderens een fami- Uohobby, die tot de huidige dag, dus morgen reeds tachtig jaar, werd voortgezet. In later jaren werd er in Den Hel der een filiaal geopend aan de Ka- naalweg. De weduwe van P. Vlaan deren huwde met J. Chrispijn, die hof- fotograaf werd. De „cadettenschool", eens gevestigd in het huidige Centraal Ziekenhuis, was altijd een trouwe klant van de Vlaanderens. De zoon van Pieter Vlaanderen, Leonard, zette de zaak voort aan de Oude Gracht. De tegenwoordige eige naars, de dames Tonny en Sophie Vlaanderen, namen in 1940 de zaak over. Het was merkwaardig hoevelen zich tijdens de oorlogsjaren tieten fo tograferen. De bjjzondere tijdsom standigheden speelden daarbij begrij pelijk een bijzondere rol. Heel moei lijk werd het, toen er geen stroom meer voor de lampen in atelier en donkere kamer beschikbaar was. De heer Leonard Vlaanderen was altijd nog een voorstander van de z.g. dag lichtopnamen gebleven. Tonny had in haar vader ook wat dat betreft een goede leermeester gehad. Haar ken nis in deze kwam nu nog onverwacht te pas en de resultaten waren uitste kend. Na de bevrijding werd het instru mentarium vernieuwd en aangevuld. De fotokunst van Tonny Vlaanderen als haar speciale hartstocht en de deskundige assistentie van mej. S. Vlaanderen zullen ook voor de toe komstige jaren de •'aak ongetwijfeld een goede toekomt waarborgen. Dit tachtig j?'' bestaan toont weer eens duidelijk wat liefde tot de arbeid vermag. waren de aaneensluitende zalen van hotel „Irene" gevuld. Zowel van de zij de van de pachters der vele boerderij en die in het bezit der Mij. zijn, als van andere bankinstellingen, inspec teurs, zakenrelaties en notabelen der stad, kwamen bloemen en gelukwensen binnenstromen. Wanneer wij vermelden dat zowel vertegenwoordiger v. d. Verzekerings kamer als van de vereniging „Kunst zij ons doel", het „Wit-Gele Kruis" en de hoofd-inspecteur van politie, de heer Rijpma, de heren Mol en Schoorl na mens de Nutsspaarbank, de heren Klei burg en de Lange respect, namens Twenste- en Rotterdamse Bank aan wezig waren, dan blijkt daar wel uit dat het deze, in Noord-Holland alge meen bekendstaande figuur aan be langstelling van velerlei zijden niet heeft ontbroken. EEN PRACHTIG GEDENKBOEK. Vermeldenswaard is zeker nog het door het personeel aan hun directeur aangeboden Gedenkboek, dat op zeer geestige wijze een overzicht geeft van de oprichting en groei der Mij., aan vankelijk door de onvermoeibare en bezielende werkkracht van de vader van de jubilaris en later onder leiding van de jubilaris zelf, tot de tegenwoor dige omvang. Wij vermoedden dat het Gedenkboek voor dr. Hofstee een der mooiste herinneringen zal blijven aan zijn jubileum. De uitwisseling, waartoe het initia tief uitging van Amersfoort, gaat dit jaar niet door. De aangifte van lief hebbers daarvoor heeft een zeer pover resultaat opgeleverd. En dat in alle 3 steden. Amersfoort zelf had de minste liefhebbers. In Alkmaar waren 34 aanmeldingen van alle scholen ge zamenlijk. De comité's hebben, nu deze wijze van uitwisseling blijkbaar niet gewild is, besloten het volgend jaar gehele klassenuit te wisselen, althans men zal trachten dat te doen. Dit najaar zullen de plaatselijke comité's weer bijeen komen voor een bespreking. Wellicht zullen de leerlingen der be treffende klassen te voren met elkaar correspondentie voeren. Bij een door de Alkmaarse politie ingesteld onderzoek naar aanleiding van een klein diefstalletje, is men op het spoor gekomen van zedenmisdrij ven van ernstige aard, (art. 248 bis. W. van S.), die reeds geruime tijd werden gepleegd. De aangehoudene, de 42-ja- rige marineman M. werd ter beschik king van de justitie gesteld. De Amerikaanse staatssecretaris George Marshall, ontwerper van het Marshall-plan, dat thans door de Grote Drie te Parijs besproken wordt, te kent een overeenkomst tnssen de Verenigde Volkeren en de Ver. Staten van Amerika, welke de status van het permanent hoofdkwartier der Wereld organisatie in New-York omschrijft. Van links naar rechts dr. Ivan Kerno; Trygve Lie; Marshall en Warren R. Austin. WOENSDAG: Gulden Vlies, 2,30 uur: Jeugdfilm „Jon genskamp" Harmonie-Theater: „Jane Eyre" (14 jaar) 8 uur, 2,30 uür matinée. Victoria-Theater: „Kit Carson" (14 jaar), 8 uur; 2,30 uur matinée. Cinema-Amerlcaln: „Het spook van de Opera" (14 jaar), 8 uur; 2,so uur middagvoorstelling. Alkmaarse Bioscoop-Theater: „De Graat van Monte Chrlsto" (2e deel: De Ver gelding) (14 jaar), 8 uur. Verleden week deed een expediteur hier ter stede aangifte van vermissing van een aantal dozen inhoudende 2000 pakjes shag. Deze waren gestolen uit de auto's, terwijl deze 's nachts in de garage gestald stonden. Na 'n ingewik keld onderzoek zijn door de politie aan gehouden de beide, bij de betreffende firma werkzame chauffeurs Z. en H. Zij bekenden de daders te zijn en werden naar het huis van bewaring overge bracht. Van de 2000 pakjes shag zijn er 1799 door de politie achterhaald. Eveneens werd in deze zaak tegen diverse personen proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de ta- baksdistributiewet. Morgen (Donderdag) zullen van 912 uur en van 24 uur in het lokaal Rid derstraat nieuwe bonkaarten worden uitgereikt aan hen wier familienaam bet int van S (vanaf Smit) tot het ein de van de letter S en de letter T. Het detachement van ongeveer 2000 man, dat binnenkort te Alkmaar zal worden gelegerd is waarschijnlijk be stemd voor de dienst in West-Indië. Het heeft zijn vooropleiding ontvangen in de legerplaats Loosduinen. EEN GEVOLG VAN DE WARMTE. Een bewoner van de Maclaine Pont straat had tijdens de warmte des nachts een raam open laten staan. Een a-sociaal persoon heeft daarvan ge bruik gemaakt om een damesrijwiel, een jas en distributiebescheiden uit het huis te ontvreemden. WIE MIST EEN AUTOPED? Als gevonden voorwerpen zijn op het politiebureau twee autopeds gedepo neerd. Inlichtingen hierover zijn te be komen bij de kinderpolitie. VERGADERING CENTRAAL GENOOTSCHAP. De afdeling Koedijk van het Cen traal Genootschap voor Kinderuitzen ding en Vacantiekolonies vergaderde onder voorzitter v. d. heer M. Mulder één dezer dagen in het café van de heer C. C. Butter. Bij zijn openingswoord memoreerde de voorzitter dat het een teleurstelling was dat zo weinigen aan de oproep ge hoor hadden gegeven, maar dat niette min de besprekingen er toe zouden leiden dat er iets voor het zwakke kind gedaan zou kunnen worden. De secretaris las vervolgens de no tulen voor van de laatst gehouden al gemene vergadering, welke gehouden werd op 21 Juli 1942. Deze werden on veranderd vastgesteld. De verslagen over 1946 van de penningmeester ver meldden 'n ledental van 79. De inkom sten hadden bedragen 79, de uitga ven 21.75. Saldo derhalve 57.25. Tevens staat bij het hoofdbestuur nog een bedrag, groot 231,26. Drie kinde ren zullen dit jaar worden uitgezon den naar Egmond aan Zee. De hierna volgende bestuursverkiezing bracht de benoeming van de heren W. Butter en P. Kooij in de plaats van de aftreden de heren M. Mulder en M. Molenaar. In de plaats van mevr. Molenaar— Grimm wérd gekozen mevr. Butter Grin. Door de benoeming van de heren Butter en Kooij in het bestuur moest nog worden voorzien in twee vacatu res van de financiële commissie. Hier in werden gekozen de dames mevr. K BeekHoogland en M. KlompBaars De secretaris, de heer A. Sloof, richt te hierna nog enige welgekozen woor den van afscheid aan de scheidende voorzitter voor het vele werk dat deze gedaan had in het belang van het ge nootschap en sprak de wens uit, dat de opvolger (sters) met dezelfde bezieling het mooie werk zouden verrichten. MOOI SUCCES. Het bestuur van de onlangs opge richte vereniging „Gezinszorg" boekte met haar ledenwerfactie een mooi succes. Er konden namelijl. 65 nieuwe leden worden ingeschreven. Het leden tal bedraagt thans 185. BEVORDERD. Onze plaatsgenoot de heer Cees Ott Jbz. is bevorderd tot derde machinist bij de Verenigde Nederlandse Scheep vaart-Mij. Zoals vele anderen in den lande heb ben ook de mensen uit de kruideniers branche hun grieven. Om deze te uiten en met elkaar eens te zien wat er in deze te doen en te bereiken valt, kwamen op 17 Juli in Enschede de kruideniers, grossiers en handelsagen ten uit het rayon bijeen in een pro testvergadering. Met hetzelfde doel was gisterenmid dag een groot aantal van deze mensen uit onze provincie naar Alkmaar ge komen. Het Gulden Vlies was geheel bezet- De vergadering ging uit van het ac tiecomité Noord-Holland en werd gehou den op initiatief van de Hoornse krui deniersvereniging. Het was haar voorzit ter de heer W. Homan. die de bijeen komst met enkele icorte woorden open de. Hij heette in het bijzonder het actie comité uit Enschede welkom en bracht naar voren dat thans de tijd gekomen is voor de kruideniers om zich eens te doen gelden. Aan de inkomsten van de kruideniers wordt te veel getornd. Over al worden toeslagen en loonsverhogin gen gegeven, doch ook de kruidenier heeft recht op een menswaardig be staan. Ook voor hem is het levenspeil gestegen. Als de regering niet naar on ze protesten wil luisteren, zullen wij an dere middelen vinden. DE HEER KORTENAAR. Als eerste spreker van deze middag verkreeg de heer Kortenaar, grossier uit Zaandam het woord. Spreker trok een vergelijking tussen onze tijd en die van het Spaanse schrik bewind, toen de iende penning werd ingevoerd. Ook nu wordt er roofbouw op ons gepleegd. Daarom komen wij uit nood bij elkaar. De vakgroep zond uit voerige rapporten naar de autoriteiten, maar prof. Brouwer, de prijsóictator, deed toezeggingen zonder dat er verder iets gebeurde De huidige prijzen laten bij een omzet van 50.000 per jaar voor de patroon als winst 1500. Wij bleven altijd rustig achter onze toonbank, maar moeten nu onze stem verheffen. Wij vragen geen woekerwinsten of hoge lonen, maar eisen enkele simpele rechten. De maat is nu niet vol, maar loopt over De kruidenier wordt in econo misch sociaal en moreel oogpunt ten gronde gericht. Er moet oneconomisch gewerkt worden door de duizend en een bepalingen. Daardoor staan nu bijv. enorme hoeveelheden jam te beschim melen. Wat een kapitaalsverlies! Wat de sociale kant betreft. De boer krijgt premie voor de teelt van olieza den, onze winstmarge van de olie wordt laag gehouden Men moet de een niet onthouden, wat de ander gegeven wordt. Het wordt nu of werken met heel jong personeel, of zelf nog harder werken wat bijna niet mogelijk is of stoppen met bonnen plakken. De morele kant van de zaak is deze. De ontoereikende beloning en daarbij weer de verhoogde omzetbelasting, het werkt alles knoeien in de hand. Dan komt de botsing tussen handeling en geweten De regering moet weten dat de boog ook te strak gespannen kan zijn. Het gaat niet meer om de theorie maar om een sneetje brood. DE HEER COREE. Deze spr., grossier te Zwolle meende het slagen van de geidsanering in twij fel te moeten trekken. De hoeveelheid in circulatie zijnd geld is weer ontzet tend gestegen. De spanning tussen lonen en prijzen blijft. Onze regering denkt nu te moeten gaan tornen aan de nor male winsten van de middenstand. Prijsbeheersing dient om abnormale prijzen tegen te gaan en niet voor meer. Vele prijzen worden zonder overleg met ons van bovenaf opgelegd. Wij kun nen wel protesteren en bezwaren indie nen, maar ondanks dat gaat men ge woon door. Men rekent niet meer met onze volksvrijheden. Het roer moet worden omgegooid. Een van de middelen, die in een .n ander verbetering zouden kunnen bren gen, ziet spreker in het bezuinigen op de uitgaven van de staat. Er wordt met twee maten gemeten. Ook wij hebben meerdere kosten (ver hoogde telefoon en vrachttarieven, om zetbelasting etc.) Wij mogen onze prij zen niet verhogen. De semie-staatsbe- drijven wel (b.v. de spoorwegen). Zijn wij dan tweede rangsburgers? Het is verkeerd om onze onderne mingsgeest te remmen en dat gebeurt nu. De regering dient deze juist aan te wakkeren. Eerst wanneer wij meer medezeggen schap hebben, zullen wij kunnen zeggen, dat we in een geheel vrij land leven. NIET STAKEN. Tijdens de pauze konden vragen inge diend worden. Deze werden daarna door beide sprekers beantwoord. Sommige stemmen brachten het middel van sta ken naar voren, doch dit werd afge keurd. Wij moeten waardig blijven in onze strijd. Stakingen ontwrichten net volksleven. Frankrijk is daar op heden een duidelijk voorbeeld van. Dit mid del dient slechts in uiterste noodzaak te v/orden toegepast. De heer Greeuw van Heiloo betrad nog even het spreekgestoelte en betreur de de weinige activiteit van de vakgroep ir deze, waarop de chef de bureau van de vakgroep in een duidelijk antwoord de diverse werkzaamheden van de groep uiteenzette, waaruit bleek dat deze wel degelijk attent was geweest en nog is. Nadat de voorzitter nog een opwek king had uitgesproken om de a.s. lande lijke meeting in Utrecht op 15 Juli bij te wonen en tevens de opbrengst van de gehouden collecte, zijnde 430, had me degedeeld. werd tenslotte door de ver gadering de volgende aan minister Huysmans te zenden motie aangeno men: „MOTIE NOORD-HOLLAND". De groothandel, detaillisten en han delsagenten in kruidenierswaren in de provincie Noord-Holland in vergadering bijeen met gedeputeerden in hotel Gul den Vlies te Alkmaar, doen een beroep op Uwe excellentie om aandacht te be steden aan de noodt >estand in de bedrij ven door een redelijke winstmarge toe t- staan. De vergadering onderschrijft ten volle de U gezonden gemotiveerde nota van de vakgroep detailhandel, welke op de door U toe te stane audiëntie zal wor den besproken en wij dringen met klem aan op bespoediging dezer audiëntie. Het drie-jarig zoontje van den heer D. G., wonende aan de Dijk, is spelen derwijze te water geraakt en jammer lijk verdronken. Dinsdagmorgen ongeveer half elf is een vierjarig meisje L. H., woonachtig te Bergen, bij de overweg in Oostdorp tegenover de Matthieu Wiegmanweg te gen een uit Alkmaar komende tram aangelopen met het noodlottige gevolg, dat zij lelijke schaafwonden opliep en haar beide beentjes brak. Nadat dr. Poot de eerste hulp ver leend had, werd het kind overgebracht naar het Centraal ziekenhuis te Alk' Het bestuur van de VW is er in geslaagd, in verband met het groot aantal gasten, dat nu al in Bergen vertoeft reeds op 6 Juli a.s. de ope ningsvoorstelling in het Openlucht theater te doen plaats vinden. Het in onze streken zeer goed be kende gezelschap „Zuid-Nederlands toneel" (Dir. Reg. Pierre Balledux), dat ieder jaar zowel vóór als na de oorlog, duizenden bezoekers van het theater gepaste verstrooiing en goede kunst heeft geboden, komt ook dit seizoen weer in Bergen spelen. Zoals gezegd heeft de eerste opvoe ring plaats op Zondag 6 Juli a.s., des middags half drie, en zal er gebracht worden het toneelspel „HERBERG DE VIER WINDEN" door Pierre Du- maine en Marcel Dubois. De acteurs zeggen van dit toneelspel, dat speelt tijdens de bezetting van Frankrijk „Het stuk is geïnspireerd op enkele authentieke episoden uit onze onder grondse strijd. Daden als deze werden door duizenden verricht. Het is een ware geschiedenis. De nelden van dit spel zijn er enige van de vele die ons volk heeft voortgebracht. Van de ve len, die gaarne gewerkt hebben ter vernietiging van de gehate vijand. Wie denkt hierbij niet onwillekeu rig aan het sterke toneelwerk: Er komt een vriend vanavond? Gasten, die voor de eerste maal Bergen als hun vacantieoord hebbenl gekozen, zullen ongetwijfeld van deze gelegenheid gebruik maken, ons prachtig gelegen theater te bezoeken en... de vaste bezoekers behoeven ver der geen aansporing. Voor 13 Juli staat er een blijspel op het programma: „VERLIEFD EN JALOERS" en verder nog de open luchtspelen: „De Kringloop der be langen" en „De Paradijsvloek", dit laatste door een grote groep amateurs uit Bergen, Alkmaar en Warmenhui zen, onder regie van de heer J. Haak man uit Bergen. De repetities van dit grote en grootse, spel zijn reeds in volle gang en worden meermalen be zocht door de schrijver, de heer Al- phons Laudy, oud-hoofdredacteur van ,.De Tijd", die zijn volle tevredenheid betuigd heeft over de toewijding der executanten en zeer ingenomen is met de wijze, waarop zijn geesteskind in het Noorden van ons land zal worden herboren. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer J. van Bentem mocht na een half jaar een op leidingscursus te Bilthoven te hebben gevolgd, de voldoening smaken te sla gen voor het examen wachtmeester le klasse. De afd. HensbroekObdam van de Vrije Vogels, een onderdeel van de Vrijz. Chr. Jeugd Centrale ontving Zaterdag en Zondag j.l. voor 'n week end verschillende nabuur-afdelingen uit West-Friesland en Heer-Hugo- waard. In het geheel waren er pl.m. 76 jongens en meisjes, ingekwartierd op 3 boerderijen. Zaterdagmiddag werd begonnen met sport en volksdansen op het sportter rein, voor deze gelegenheid welwil lend afgestaan door het gemeentebe stuur van Hensbroek. Leden van de afd. HensbroekObdam boden een bonte avond aan in één van de boer derijen en ^oogstten veel succes. 's Avonds werd een kampvuur op het sportterrein gehouden, begunstigd door uitnemend weer. Het geheel werd geleid door hoofdleider Tromp uit Haarlem. Natuurlijk ontbrak het kampvuurverhaal niet, opgeluisterd door liederen. Van slapen is niet zo veel terecht gekomen, mede door de tropische temperatuur. Dit euvel vermocht ech ter geenszins afbreuk aan de stem ming te doen, die Zaterdag reeds zo uitstekend was gekweekt. En zo trok men dan ook tegen een uur of zes Zondagmorgen er op uit voor een wandeltocht door Hensbroek en langs de Dijk. In de Ned. Herv. Kerk te Ob dam werd o.l.v. de godsdienstonder wijzer J. Cieremans een jeugddienst gehouden- Had het weer zich tot nu van z'n allerbeste zijde doen kennen, tijdens de dienst kwam er een onweer op zetten met regen, zodat het er duister begon uit te zien voor het verdere verloop, gezien het weekend geheel op de openlucht was ingesteld. Even wel spoedig klaarde de lucht op en kon men 's middags, na een prima maaltijd genoten te hebben, naar har telust deelnemen aan een zeer ani merende speurtocht langs het land pad te Hensbroek. Te ongeveer 5 uur werd dit bijzon der geslaagde weekend gesloten, waar aan door de deelnemers de prettigste herinneringen bewaard zullen wor den, mede dank zij de hulp en mede werking, die vele Hensbroeker-inge- zetenen zo overvloedig en spontaan verleenden. De heer Boon uit Nieuwe Nie- dorp toonde ons hedenmorgen een prentbriefkaart, geadresseerd aan de jongejuffrouw A. Brands die destijds te zijnen huize woonde. De kaart werd naar het post stempel uitwijst gepost op 11 Juni 1916. De tweede poststempel ia er op 18 Juni j.l. in Egmond aan Zee opgezet en de kaart zelf is dezer dagen op zijn bestemming aan gekomen, na ruim 31 jaar onder weg te zjjn geweest. Dat de geadresseerde, die nu geen jongejuffrouw meer Is, min of meer verbaasd was, laat zich begrijpen. De technische voorbereiding voor deze groots opgezette tentoonstelling, welk het vorig jaar, op bescheider schaal, alreeds zo'n succes was, heeft thans het stadium bereikt, waarover enige belangrijke me dedelingen kunnen worden gedaan. Het is de beide ijverige samenstellers, de heren Cor Wijker en Bob Denneboom met de bijzondere medewerking van de burgemeester der drie Egmonden, de heer M Niele, gelukt, beslag te leggen op inzendingen van diverse musea, scho len en industriën, die alle betrekking hebben op de culturele historie der drie Egmonden. In de eerste plaats ontvingen wij van het Gemeente Museum te Alkmaar de volledige collectie oude waardevolle pren ten, die een beeld geven van de ont wikkeling der drie Egmonden. Als interessante bijzonderheid en als con trast zal er een door den heer Cor Wij ker vervaardigde maquette van de we deropbouw van Egmond aan Zee zijn te bewonderen. In de tweede plaats werd door de di rectie der Gemeentelijke Visserij school te IJmuiden toezegging gedaan van inzen ding van zeer interessante voorwerpen en benodigdheden, die tot het zo belang rijke Visserijbedrijf behoren. Bij deze afdeling zullen als actualiteit de voorwerpen te zien zijn, die gebruikt werden bij de laatste walvisvangst van de „Willem Barendsz". Bovendien zullen tij dens de gehele duur der tentoonstelling demonstraties gegeven worden van het nog, bij het grote publiek, zo onbekende nettenboeten en matten breien van helm gras. Dit is een uitgestorven huisvlijt, welke thans nog slechts door één visser beoefend wordt. Voorts komt er van het Provinciaal Waterleiding-Bedrijf een geheel natuur getrouw diorama van het duinlandschap, met de gehele flora en fauna hiervan Hetzelfde bedrijf staat voor deze ten toonstelling tevens datgene af, dat bij de blootlegging der fundamenten van het slot te Egmond aan de Hoef werd op gegraven. Ook de Abdij te Egmond-Binnen zorgt voor een interessante inzending. Buiten de inzending van de bewoners der drie gemeenten met amatèur-kunst- nijverheidsvoorwerpen zullen de samen stellers Cor Wijker met nieuwe beelden snijwerken en Bob Denneboom met zijn laatste tekeningen, aquarellen en schil derijen de tentoonstelling opluisteren. Met toestemming van B en W zal er tevens een grote loterij worden georga niseerd, waarvoor talrijke fraaie prijzen, zoals schilderijen en andere kunstvoor werpen zijn aangekocht. Resumerend kan stellig gezegd worden dat deze tweede Kunst- en Nijverheids tentoonstelling te Egmond aan Zee een groot succes belooft te worden en zeker in het belang van de culturele arbeid der drie Egmonden waardering verdient. Maandagavond werd in het café van den heer TT. Slooten te Driehui zen een zeer belangrijke vergadering gehouden van bovengenoemde vereni ging. De voorzitter, de heer Caton, open de en zeide, dat op deze avond zou behandeld worden de mogelijke op heffing der Wijkverpleging Z.- en N.- Schermer, waarop dan samengaan zou volgen met de Wijkverpleging De Rijp. Echter zou op deze avond niet de eindbeslissing genomen wor den. In een gecombineerde bestuursver gadering is besproken, dat het econo mischer is om samen te werken, ook met 't oog op 't werk der beide zusters, die een uitgestrekte wijk hebben. Dan zou één per auto de buitengemeenten kunnen doen en de andere zuster de dorpen. Na voorlezing' hiervan wer den verschillende punten nader door de aanwezigen besproken. Over de wijkverdeling volgde een uitvoerige discussie, daar het bleek, dat Zr. Tienstra dan niet in Oost- en West- Graftdijk zal komen. Hiertegen kwa men de Graftdijkers in protest; bij monde van den heer Houtkoper. Vol gens spr. heeft Zr. Tienstra die wijk 16 jaar lang als uit de grond opge werkt. Ook mevr. v. Truyen en mevr. Wiedijk—Terpstra pleitten er voor om de laatste vier jaar, die Zr. Tienstra nog voor de boeg heeft, haar eigen wijk waarmee ze 25 jaar is ver bonden te laten en Oterleek en de Noordervaart hier bij te voegen, wan neer de auto er is. Temeer daar het geld voor een auto van de zuster is samengebracht voor haar door de wijk Z. en N.Schermer. Op voorstel van den heer Houtko per zou dit aan De Rijp worden voor gedragen. Er volgde nog een korte bespreking over verschillende zaken. Ook werd naar voren gebracht, dat het wense lijk is om voor de volgende vergade ring, over veertien dagen, waarin de beslissende stemming of er gecombi neerd zal worden, plaats vindt, con vocaties rond te zenden. Hierna sluiting. Leden der wijkverpleging komt al len over veertien dagen, dit is een algemeen belsuig. Veertig jaar geleden, vier jaren nadat de Geb: in Amerika met een j combinatie van latten, den en spandoeken hadd zen, dat het, alle tege beweringen ten spijt, toe Ijjk mogelijk was te vlii een apparaat zwaarder lucht, toen de demonstri de Wright's nog wer schouwd als een aardig i vaarltjk spelletje, toen nant ter zee A. E. Ran met veel moeite in slaa nen onze grenzen de b< ling voor de vliegerij w schudden, toen leefde ti nóg een Nederlander die staanbaar door het vliej aangetrokken en met v« uitziende blik het vlieg grootse, ja fantastische voorspelde. Die Nederlander was ingenieur John Rosendaa 1 Juli 1877 te Hoorn h( levenslicht aanschouwde. Rosendaal studeerde aar nische Hogescholen te Stu Darmstadt, was op divc locomotieffabrieken in België en Duitsland maakte zich in 1904 zelfsta Berljjns vertegenwoordiger Amerikaans consortium niet voor hij in die hoeda oontact was gekomen met Wright van wier toestel hij dlge studie had gemaakt. V Dat contact groeide uit vriendschap en zo gebeurd op 7 Oct. 1908 Rosendaal Vliegende Nederlander bij met Wilbur Wright de luci In 1909 organiseerde hij Tempelhofer Feld te Berliji week bij welke de Anglo-Fi ger Hubert Latlas met zijn te eendekker sensationele d tlea gaf en kort daarna ma ham, wederom door de zoi Rosendaal, een vlucht van T naar Johannisthal, de eers landvlucht in Duitschland. PROPAGANDIST V LUCHTVAART Daarmede was in dat lan gebroken. En wanneer Ros die gebeurtenissen wederon hield en artikelen schreef verstrekkende gevolgen w vliegen zou hebben, zowel verkeer als wat de landsvi betrof, bleek het aantal der dat alles met een glimlach derophalen hoorden of laze sendaal een fantast noemdei ner en kleiner te worden. Rosendaal heeft de lucht' haar geboorte af meegemaa op de dag van heden heeft al die jaren heen als mana nisch adviseur, animator e driftig en overtuigend pr( daadwerkelijk aan haar ont meegewerkt. In 1913 was het aan R< initiatief te danken, dat Friedrich als eerste Duitser Duits toestel (Erich Taube) die tijd enorme rondvlucht ParjjsLondenAntwerpen lijn maakte. In 't zelfde jaar werd hij bij sluit als deskundige en tech vlseur toegevoegd aan een XXX. In onze laatste rubriek gave volgende spel ter bestudering. De kaartverdeling was als v S. a, 9 H. h, 5, 4, 2 R. 10. 6, 5, 4, 3. 2 KI. 4 S. 4, 2 H. b. 10, 8 R. h, b, 9, 7 KI. h, v, 10. 2 S. h, v, b, 7, 6, H. a, 3 R. a KI. a, b. 9. 7 Zuid moest op dit spel groi schoppen spelen. West kwam klaver heer. Om aan zijn contract te void Zuid als volgt spelen: le slag kl. heer-4-3-aas. 2e sl aas-7-2-8. 3e slag kl. boer-vrouw-sch. 4e slag. ruiten 3-vrouw-sch. 3- 5e slag. kl. 9-10-sch. aas-kl. 6. 6e slag. ruiten 4-harten 8-sc ten boer. 7e slag. sch. heer-2-harten 2 8e slag. sch. vrouw-seh. 4-ri sch. 8. 9e slctg. sch boer-kl. 2-ruiten En wanneer Zuid iu in de 10 laatste troef 7 speelt, kómen I gensnelers in dwangpositie. Al een harten wegdoet gaat de r in N. weg. Zou West ruiten he doen. dan behoudt Noord h-5 ten en ruiten 10 en de laatste zijn voor N-Z. West doet dus een harten w in N. ruiten 10. Oost moet dan harten wegdoen om klaver 7 niet vrij te maken. bestudere aandachtig de; dubbele dwangpositie. ïn onze volgende rubriek eer spel. S. H. R. Kl. 3

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2