Regering verlangt de daad bij het woord Engelse Koning doet afstand van Keizerskroon Bereid Indonesisch antwoord als gunstige wending te aanvaarden Tsjecho-Slowakije toch niet naar Parijs Mountbatten G.G. van Voor-lndië? Duizenden Londenaren juichen Prinses toe In 13e etappe kwam het Belgisch offensief DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dr. Beel verdedigt regeringsbeleid Hors d'Oeuvre VAN SfABIJ ~ËN~ VERRE Arrestaties in Griekenland duren voort. Lt. Philip Mountbatten Prinses Elisabeth Hoopgevende tekenen? Reuter geen burgemeester van Berlijn Maar een Franschman zegevierde Uitspraken tegen Kommando Frank Deelname zou onvriendelijk zijn tegenover Rusland Het Londense beleid Twee mannen knock out Veestapel vergiftigd ïlkec&edcht BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3330 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma VRIJDAG M. JULI 1947. Voortsetting van de 144e JAARGANG No. 432 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties- 14 cent por miatmeter, „Waagjes" tot Li woorden 75 ot., alk woorc meer 5 et„ ultskëtend contan Abonnementen: t 1.10 per maand, f 5.25 per kwartaa- Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. De minister-president, dr. Beel, heeft gistermiddag te half vier in de ver gadering der Tweede Kamer een ver- Waring afgelegd over het regerings beleid ten aanzien van Nederlands- Indië. Zoals begrijpelijk, bestond hiervoor zowel in als buiten het Ka mergebouw grote belangstelling. Alle ministers, uitgezonderd de heer Lieftinek, waren aanwezig, ter wijl van de fractie-leiders de heren Schouten (AR), Wagenaar (CPN) en Zandt (SG) ontbraken. De voorle zing vorderde ruim een kwartier. Hedenmorgen te elf uur vangen de debatten over deze regeringsverkla ring aan, welke zo nodig hedenavond en morgen zullen worden voortgezet. Dr. Beel begon met de regeringsverkla ring van 21 Maart in herinnering te roepen en vervolgde met een histo risch overzicht van de jongste gebeur tenissen. Nogmaals passeerde de uitwis seling van nota's tussen de Commissie- Generaal en de Indonesische delegatie de revue, totdat dr. Beel kwam bij de aide-memoire, welke dr. Van Mook in opdracht van de Nederlandse regering op 23 Juni aan Sjahrir overhandigde. Op dat ogenblik zag de Neder landse regering zich gesteld voor de noodzaak eventueel de consequenties te trekken uit de voortdurende on mogelijkheid langs de weg van on derhandeling tot een goede uitvoering van Linggadjati te geraken en ze hield ermee rekening; dat ze ge dwongen zou kunnen worden als uiterste maatregel haar militair machtsmiddel aan te wenden, zjj het zo beperkt mogelijk zulks op grond van de verantwoordelijkheid welke zij draagt volgens grondwet, handvest der Verenigde Naties en overeenkomst van Linggadjati, niet alleen principieel maar ook in laatste instantie in feite. De minister-president stelde vast dat de toestand zowel staatkundig als econo misch, financieel en monetair, sociaal en militair onhoudbaar was geworden Een militaire actie van politionele aard zou het onhoudbaar karakter van deze noodtoestand moeten opheffen en be tere voorwaarden scheppen ter uitvoe ring van't staatkundig beginselprogram dat in Linggadjati ligt besloten, des- MACHTSVERTOON. Naar aanleiding van mijn ar tikel „Spoed-bestelling" schrijft een lezer mij: Ik had een overeenkomstige ervaring, maar aan het Amster damse postkantoor, aan één der bijkantoren. Ik moest een brief laten aantekenen en daarna naar het station en de tijd drong. Ik deelde dit de heer mede, die voor mij stond in de file aan het loket en verzocht hem vriendelijk mij voor te laten gaan. Hij willigde mijn verzoek natuurlijk in en ik bood de ambtenaar aan het loket mijn poststuk aan. Deze echter nam een kop koffie ter hand, welke zo juist voor hem neer was ge zet en begon langzaam te roe ren in het dampende vocht, ter wijl hij mij tartend aankeek over zijn bril. Mijnheer, hebt u niet gehoord wat ik zo juist aan deze heer heb gezegd? vroeg ik, niet weinig geërgerd over dit pe dante machtsvertoon. „Jawel", antwoordde de man. "Nu_. dan?" vroeg ik, en schoof mijn poststuk naar hem toe. „Jawel", herhaalde hij, „maar alles op zijn tijd". Daarop nam hij, om zich een houding te geven, een grote slok en ik zag tot mijn voldoening dat hij zich lelijk de mond had gebrand. U bent klaarblijkelijk een beetje vóór uw tijd, merkte ik sarcastisch op. Maar nu werd de man, die ik ten onrechte met mijnheer aangesproken had, van woede rood en hij begon ijveriger te roeren dan eerst De heer die mij had laten voorgaan keek mij veelbeteke nend aan en zei: „Zo zijn ze". „Ja, zo zijn ze, soms", ant woordde ik, nam mijn post stuk op en stelde de verzen ding maar uit tot na de reis. Ik heb mijn trein niët gemist. Ja, zo zijn ze, soms. Gelukkig zijn ze veelal ook an ders. Maar somtijds treft men het slecht. KREEFT. noods zonder medewerking van de we derpartij. De periode tussen 23 en 27 Juni werd aldus besteed om op alle mogelijkhe den voorbereid te zijn. Vervolgens besprak dr. Beel de ant- woord-nota van de President der Re publiek Indonesia van 27 Juni, welke geen of een onduidelijk of een onbe vredigend antwoord gaf. NOG EENMAAL. Nog éénmaal, op 29 Juni, richtte zich de landvoogd tot de President van de Republiek en verzocht verduidelijking in het bizonder ten aanzien van een vijftal hoofdpunten en bovendien ten aanzien van enige feitelijkheden. Inmiddels had de regering der Ver enigde Staten een aide-memoire aan de republikeinse regering doen toekomen, waarin de visie van de Amerikaanse regering werd uiteengezet. De vijfde Juli zond de nieuwe eerste minister der Republiek een antwoord aan de Ned.-Indische regering, dat even onbevredigend was als dat van 27 Juli, doch dank zij nadere overweging in de boezem van de republiek en mede dank zij goede raad, die aan de verte genwoordigers der Republiek door de Amerikaanse en Britse consuls-gene raal werd gegeven, werd op 8 Juli van de inhoud van het antwoord van 5 Juli een nadere precisering gegeven, welke weliswaar niet in alle opzichten be vredigend is, doch welke onder zeker voorbehoud tot uitvoering van de over eenkomst van Linggadjati kan mede werken. DE VERLANGENS DER REGERING. De regering, zo ging de minister president voort, is bereid in dit resul taat de mogelijkheid ener gunstige wending te zien. Dr. Beel zeide dat de regering voor alles onmiddellijke staking van de vijandelijkheden ver wacht en staking van alles wat de andere staten van Indonesië miskent of aantast. Voorts opheffing van voedselblokkade, herstel van verkeer over demarcatielijnen en voldoening ten aanzien van de punten, waarop het antwoord van 8 Juli nog onbe vredigend is. Dr. Beel noemde in dit verband de miskenning der Unie gedachte, de onvoldoende erkenning van onze uiteindelijke verant woordelijkheid in de verdere over gangstijd voor orde en rust overal in Indonesië en hij wees er op dat de ten onrechte gesloten verdragen die nen te vervallen. Slechts op deze voorwaarde is be hoorlijke verwezenlijking van Ling gadjati denkbaar. Naar de Britse eerste-minister, Cle ment Attlee, gisteren in het Lager huis heeft meegedeeld, is de onder koning van Voor-lndië, Lord Mount batten, aanbevolen als gouverneur- generaal van India, terwijl de Presi dent van de Moslemliga, Mohammed Ali Djinnah, is aanbevolen als gou verneur-generaal van Pakistan. Attlee sprak de hoop uit, dat de ver deling van het land in India en Pakis tan niet lang zou duren en verklaarde, dat naar zijn overtuiging een onafhan kelijk Voor-lndië kan en ook zal tot stand komen binnen het Britse Geme nebest. Attlee ziet de Voor-Indische onaf hankelijkheid als de vervulling van de Britse missie. Als resultaat van de besprekingen met de betrokken premiers, aldus Attlee, kan ik meedelen, dat de re- Het Italiaanse blad Messaggero meldt, dat de kleinste republiek ter wereld, San Marino, een verzoek heeft inge diend tot lidmaatschap van de organi satie der V. N. Te Marano Di Castenaso (It.) is een vuurwerkfabriek in de lucht gesprongen, waarbij zes personen gedood en 29 gewond zijn. Toen de heer van R. te Veenen- daal met zijn handwagen zijn werk plaats uitreed werd hij door een pas serende auto van de firma Van W. ge grepen, waarna hij spoedig overleed. Het P/z-jarig kind van de land bouwer Huttert, wonende op „Schui- lenburg" bij Hellendoorn, raakte in een onbewaakt ogenblik in een beerput. Toen het kind later gevonden werd waren de levensgeesten reeds geweken. De vierdaagse staking bij 140 afdelingen van de coöperatie vanZuid- Londen is geëindigd. 4000 winkel bedienden zijn weer aan het werk ge gaan in afwachting van het resultaat van de onderhandelingen over hun looneisen. De Franse ambtenaren hebben beloofd de radio- en telefoon verbinding met het buitenland tijdens de conferentie over het plan-Marshall te zullen handhaven, wanneer de drei gende staking doorgaat. Drie hon derd vijftig Limburgse mijnwerkers zijn door de Amsterdamse burgemees ter in het stadhuis toegesproken. Zij zullen enige vacantiedagen in de hoofd stad doorbrengen. De Zwitserse bevolking heeft met overweldigende meerderheid een wet aangenomen be treffende het invoeren van een natio nale ouderdoms- en weduwen- en we zenverzekering. De secretaris generaal van de Amerikaanse commu nistische partij. Dennis, is wegens bele diging van het Congres tot een jaar ge vangenisstraf en 1000 dollar boete veroordeeld. geringen van de delen van het Ge menebest haar goedkeuring hebben gehecht aan de voorgestelde wijzi gingen van de titel van de koning, die afstand doet van de titel „keizer van Voor-lndië", Het terugtrekken van de Britse strijdkrachten uit Voor-lndië zal ver moedelijk tegen het eind van dit jaar geschieden. Op het Binnenhof te Den Haag heeft luitenant-generaal mr. H. J. Kruis de Engelse luitenant-gene raal Gordon MacReady begiftigd met de versierselen behorende bij de benoeming tot Groot-officier in de Orde van Oranje Nassau, hem toegekend voor zijn ver diensten bij de bevrijding van ons land. Betreffende de massa-arrestaties in Griekenland deelt de Griekse regering mede, dat alle arrestanten beschuldigd worden van deelneming aan commu nistische samenzweringen. Het aantal verdachte personen wordt op 4000 ge schat en de arrestaties vinden nog steeds voortgang. De Griekse premier, Demetrios Maximos, verklaarde o.m., dat de Amerikaanse regering de arres taties goedkeurde. Regeringsfunction- narissen zeiden niets af te weten van het aankondigen van een „Griekse vrije regering", waaromtrent geruchten gaan. Guerillastrijders zouden in gevechten zijn gewikkeld met de geregelde Griek se troepen teneinde zich van een ge bied, waarop de „vrije" regering zou kunnen worden samengesteld, te ver zekeren. Te Athene is officiëel bekend ge naakt, dat alle personen, die in verband met het beweerde communistische com plot te Athene zijn gearresteerd en schuldig bevonden, voor een jaar naar et eiland Ikaria (Sporaden) zullen wor den verbannen. Ondanks stromende regen Toen de Engelse Koning, vergezeld van de Koningin en Prinsessen, zich gisteren naar de Westminster Abdij be gaf, teneinde een herdenkingskapel te onthullen ter ere van de gesneuvel den onder de gealliëerde strijdkrach ten, hebben duizenden Londenaars van de gelegenheid gebruik gemaakt Prin ses Elisabeth enthousiast toe te jui chen. Ondanks de stromende regen had zich een grote menigte verzameld, wel ke door de politie met moeite in be dwang gehouden kon worden. De Prin ses had gistermorgen reeds honderden felicitatie-telegrammen ontvangen uit alle delen der wereld. De Koning en de Koningin zullen binnen enkele dagen over de trouw dag beslissen, die, naar men verwacht, in de maand October zal vallen. Ernstige waarschuwing aan Ind. Republiek (Telegrafisch van onze Indische correspondent) Het verschil van sfeer is nu te Bata via, vergeleken met enkele weken gele den, groot. Toen waren er afwisselend besprekingen ten kantaore der Republi keinse en Nederlandse delegatie en het Paleis van de Luit. Gouverneur-Gene raal scheen vergeten; de republikeinen werden delicaat behandeld en wie hen wees op de noodzaak van gematigdheid kreeg nul op het request. Thans is het zo, dat de landvoogd zegt wat Nederland noodzakelijk acht. Intus sen kwamen berichten binnen over ver nietigingen van ondernemingen op re publikeins gebied en het opblazen van bruggen bij Bandoeng, terwijl in de Re publiek de algemene mobilisatie bevo len is. Nederlandse kringen staan in nauw contact met de Republiek en men ver wacht spoedig daden van rep. zijde. Een hoopgevend begin is het radiospreek verbod van Soetomo en in Nederlandse kringen acht men het noodzakelijk dat het rep. voorlichtingsministerie de ver anderde koers bekend maakt. In Ned. kringen is men niet best te spreken over een aanbod van Australië voor het ver lenen van diensten bij de onderhande lingen wegens de houding dier regering inzake de havenarbeiders. De Amerikaanse consul-generaal Foo- te en zijn Britse collega Mitcheson heb ben tegenover de republikeinse rege ring mondeling verklaard, dat de repu bliek door haar houding de gehele we reld tegenover zich zal krijgen. De gealliëerde bestuursraad te Ber lijn heeft gisteren geweigerd de ver- biezing van Dr. Ernst Reuter tot op perburgemeester van Berlijn te be krachtigen. Van Sovjet-Russische zijde is tegen Reuter ingebracht, dat hij, thans sociaal-democraat en voormalig communist, niet geschikt was voor deze functie. ZIEKTEWET EN INVALIDITEITSWET AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft gisteren zonder beraadslaging of stemming het Wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet en der Invaliditeitswet goedgekeurd. (Van een specialen verslaggever.) Vier Belgen klasseerden zich in de dertiende etappe van de Tour de France onder de eerste vijf aanko menden. Het Belgische offensief is hiermede begonnen, al konden onze Zuiderburen dan ook ditmaal nog geen etappe-zege behalen. Deze eer moesten zij laten aan de enige Frans man in hun gezelschap Teisseire. De uitslag van de dertiende etappe, MontpellierCarcassonne (172 km.), luidt: Teisseire (F) in 5 uur 18 min. 35 sec.; 2. Callens (B); 3 Impanis (B); 4. Schotte (B) allen zelfde tijd; 5. Ma- thieu (B) 5 u. 18 min. 50 sec.; 6. Leve- que (FZW) zelfde tijd; 7. Massal (F) 5 u. 19 min. 52 sec.; 8. Targlni (Zw.) 5 u. 21 min. 26 sec.; 9. Latorre (FZW) zelf de tijd; 10. Gauthier (FZO) 5 u. 31 m. 18 sec. Camellini werd zeventiende in 5 u. 31 min. 18 sec.; Klabinsky 39ste in 5 u. 44 min. 2 sec.; Jansen en Joly werden ex aequo 42ste eveneens in 5 u. 44 min. 2 sec. Na de 13de etappe luidt het algem. klasement: 1 Vietto (F) 92 u. 30 min. 2. Camellini (Gem. Ned.) 92 u. 30 min. 11 sec.; 3. Brambilla (It.) 92 u. 33 min. 4 sec.; Ronconi (It.) 92 u. 33 min. 25 sec.; 5. Fachleitner (F); 6. Robic (FW); 7. Impanis (B). Janssen is no. 39 in 95 u. 40 m. 17 sec.; 41 Klabinsky 95 u. 44 m. 24 sec.; 51 Joly 96 u. 43 m. 9 sec. Het landenklassement onderging geen wijziging. Hier gaan de Fransen dus nog steeds aan de kop, gevolgd door dc Italianen, Frankrijk-W. en België, met de Gemengde Nederlandse ploeg als 7e. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen de vier Haagse politie mannen, die tijdens de bezetting deel hebben uitgemaakt van het zoge naamde kommando Frank, een kom mando, dat voornamelijk ten behoeve van de S.D. kommissaris Frank ope reerde. De uitspraken luidden tegen J. Krom de doodstraf; W. J. baron van Boetze- laer levenslange gevangenisstraf; C. van Baarle 20 jaar gevangenisstraf en tegen H. Zinkhaan een gevangenisstraf van 15 jaar. Aan alle vier beklaagden werd het recht van cassatie toegekend. AJAX-N.E.C. 5—1 De gisteravond gespeelde kampi oenswedstrijd Ajax-N.E.C. eindigde met een 51 overwinning voor Ajax. De Tsjecho-Slowaakse regering heeft gisteravond in een buitengewone zitting van het kabinet besloten op haar besluit om deel te nemen aan de Parijse conferentie terug te komen. Als reden voor defe weigering wordt gezegd, dat vastgesteld werd, dat een aantal landen, in het bijzonder alle Sla vische staten en andere landen van Centraal- en Oost-Europa, de uitnodi ging tot deze conferentie niet hebben aanvaard. „Dientengevolge zal aan de conferentie niet deelgenomen worden door de staten, waarmede de Tsjecho- slowaakse republiek nieuwe economi sche en politieke betrekkingen, geba seerd op verdragsverplichtingen, on derhoudt". De officiële verklaring gaat verder: „In deze omstandigheden zou deelne ming van Tsjecho-Slowakije worden uitgelegd als een daad, gericht tegen de vriendschap met de Sow jet-Unie en andere van onze bondgenoten. Om deze reden heeft de regering één stemmig besloten niet aan de conferen tie deel te nemen. TRUMAN OVER PLAN-MARSHALL President Truman heeft verklaard, dat hij het niet rodig vindt deze herfst het Congres in speciale zitting bijeen te roepen ter goedkeuring van het plan- Marshall. Hij gaf echter de verzeke ring, dat de regering de stappen, die nodig zullen blijken te zijn, zal nemen. De president wees er op, dat hij het Congres geen aanbevelingen zal doen wat betreft het plan, waarmede, naar men aanneemt, een bedrag van tussen acht en tien milliard dollar gemoeid kan zijn over een periode van vier jaar. VERKLARING VAN POLEN. De Poolse eerste-minister, Cyrankie- wicz, heeft verklaard, dat Polen de Brits-Franse uitnodiging niet alleen uit eigen belang heeft afgewezen, doch ook in het belang van de Europese solidari teit als geheel. Wij wensen het herstel van Europa, aldus de minister, doch zonder hegemonie van Duitsland. HONGARIJE NIET NAAR PARIJS. De Hongaarse regering heeft gisteren besloten dat zij geen gehoor kan geven aan de uitnodiging voor het bijwonen van de conferentie. NED. MINISTERS VERTREKKEN. Naar wij vernemen vertrekken heden de minister van buitenlandse zaken, Baron van Boetzelaer van Oosterhout en dr. Hirschfeld, regeringscommissa ris voor algemene zaken, naar Parijs ter bijwoning van de a.s. conferentie aldaar, welke 12 Juli een aanvang zal nemen met de behandeling van het olan-Marshall. OOK ALBANIË KOMT NIET. Naar Radio Moskou meldt, heeft thans ook Albanië de Brits-Franse uitnodiging van de hand gewezen. Oud-minister Steenberghe, die zich momenteel aan boord van de Wester- dam op weg naar Nederland bevindt, heeft verklaard, geen afschrift te heb ben ontvangen van het verslag der Re kenkamer, waarin critiek wordt uit geoefend op het beleid der Londense kabinetten en o.m. wordt gezegd, dat verschillende missies, in het bijzonder die, werkzaam in de V. S. en Engeland, buitensporige uitgaven zouden hebben gedaan. De economische- en scheep vaartcommissie waarvan ik als voor zitter fungeerde, aldus mr. Steen berghe, heeft steeds gewerkt onder een strenge financiële controle van de Ned. regering. De heer Steenberghe gaf de verzekering, dat hij volgaarne zijn medewerking zou verlenen aan een aanvullend onderzoek, dat, wat hem betreft, niet diepgaand genoeg zou kun nen zijn, want dit zou z.i. de waarde aantonen van bepaalde lasterlijke com mentaren in Nederlandse dagbladen met betrekking tot het beleid, door zijn missie gevoerd. De Rotterdamse politie trof gister nacht twee bewusteloze mannen in de Dresselhuysstraat aan, die de 60-jarige D W. uit Hillegersberg en de even oude D. P. van der W. uit Wassenaar bleken te zijn. In het Berwegziekenhuïs, waar zij werden opgenomen, constateerde men resp. een hersenschudding en een kaak beenfractuur. Een onderzoek werd in gesteld, waaruit bleek dat de twee man nen in een café in de Proveniersstraat de avond in gezelschap van twee dames hadden doorgebracht. Een der dames, die in de Dresselhuysstraat woonde, bracht men omstreeks drie uur naar huis. Toen de auto voor haar woning stopte, kwamen uit een andere auto, die hen klaarblijkelijk gevolgd had, drie mannen, die de beide W's neer sloegen. Het schijnt dat er in het café een woordenwisseling is ontstaan, waar in de oorzaak van deze overval gezocht moet worden. De politie stelt een na der onderzoek in. Nadat van landbouwer E. J. van Ginkel in de Schalm onder Renswoude één zijner koeien vrij plotseling was overleden, werden de andere dag weer enige beesten ziek. Hun toestand werd van dien aard, dat op bevel van de dierenarts zes stuks moesten worden afgemaakt. Vijf dieren zijn nog ernstig ziek. Men veronderstelt, dat de koeien, van de langs het weiland staande ver giftigde struik kraaienbes (Sporken- hout), door de boeren „Erik" genaamd, hebben gegeten. Een gedeelte van het vlees is opge zonden naar de Rijkskeuringsdienst te Utrecht. Vermoedelijk zal de gehele veestapel van deze boer moeten worden afgeslacht. Weersverwachting, geldig tot he denavond: NU EN DAN REGEN, Matige wind uit Westelijke rich tingen. Aanvankelijk zwaar be wolkt met regen. Later brekende bewolking met enkele regenbuien. Weinig verandering in tempera tuur.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1