Siad en Omgeving, Les Enfants du Paradis Overdracht electrisch bedrijf aan de Provincie? „Bran Stagnatie in het treinverkeer Kind verdronken? Stichting „Fonds tot behoud der Kaasmarkt" Delinquenten-gezang AGENDA Reddend zwemmen Mulo- examens 1947 Avondtochten van de „Alkmaar Packet" Marktberichten De 22e Westfriezendag te Langendijk De Purmer bestaat 315 jaar Egmond aan Zee. M.O.D.-auto op mijn gereden Schermerhorn Oost-Graftdijk. Raad Bergen Beemster. Vorstvrije fruitbewaarplaats De oudjes gingen uit Ondersc redactie Hedenmorgen werden bij de Singel gracht ter hoogte van de Emmabrug een paar kinderklompjes gevonden. Hoewel er van de vermissing van een kind nog geen kennis was gege ven, is de politie zekerheidshalve met dreggen begonnen. Wij vernemen later, dat er inderdaad aanwijzingen zijn, dat er een kind ver dronken is. Het zou een driejarig jonge tje zijn van de familie Steven uit de Lyceumstraat. Op het moment van af drukken van onze courant was men nog met een uitgebreid personeel van politie- en gemeente-diensten bezig het water tussen de Emmabrug en de Ly ceumstraat af te dreggen. In de gisteravond m café „De Graanhandel" gehouden algemene be stuursvergadering van de stichting „Fonds tot behoud der kaasmarkt" te Alkmaar, heeft de voorzitter, de heer G. Grondsma, het overleden bestuurs- .lid, de heer N. P. Andriesma, herdacht als een man, die steeds zijn beste krachten aan het werk van de Stich ting had gegeven en met wien het altijd een voorrecht was aan eenzelfde taak werkzaam te mogen zijn. Ingekomen was o.a. een aanbie ding voor het maken van kaasmarkt speldjes, welke de bezoekers des Vrfl- dagsmorgens kunnen worden aange boden en waarvan de verkoopwinst de kaasmarkt ten goede zou kunnen komen. Besloten werd te trachten een goedkopere soort te laten maken, om dat speldjes, die bij aankoop reeds 0.60 moeten kosten, te veel risico bij de verkoop zullen opleveren. Het jaarverslag van de secretaris, de heer Tj. N. Adema, werd goedge keurd en de bescheiden van de pen ningmeester, de heer D. G. G. Marga- dant, aangehouden, omdat het batig saldo nog met de rente over het vori ge boekjaar vermeerderd zal moeten worden. In de vacature van de heer An driesma werd de heer C. W. Keysper gekozen. Van gedachten werd gewisseld over de mogelijkheid nog in de loop van dit seizoen een speciale kaasdag te orga niseren. Door het te vroeg overhalen van een rangeerwissel liep vanmorgen tussen 6 en 6.30 uur een leeg per- sonentreinstel, dat voorgereden moest worden, uit de rails op het meest gebruikte baanvak van het Centraal station, n.1. richting Zaan dam en Haarlem. Aanzienlijke ver traging van het treinverkeer in de ze richting was hier het gevolg van. Tegen 8 uur vanmorgen was het spoorwegpersoneel er in geslaagd de versperring in zoverre op te heffen, dat de eerste treinen naar de Zaan en in de richting Haarlem konden vertrekken. Men schrijft ons: De schone zomermorgen ontlokte aan de kelen van „Nederlanders?" forse Duitse strijdliederen. Vele Alkmaarders, die dit gebral in de afgelopen oorlogs jaren tot in den treure moesten aanho ren en die uit het land der dromen wer den opgeschrikt zullen zich deze mor gen met verbazing hebben afgevraagd, of de tijden van weleer waren weerge keerd. Nee lezers, het was een stel delin quenten, nog steeds in restanten van dc gehate uniformen gehuld, dat per auto naar een of ander werkobject werd vervoerd, om aldaar productief werk te verrichten in het kader van de weder opbouw. Wij betwijfelen, of zij door deze, voor hen wellicht sentimentele, ge voelsuiting blijk hebben gegeven iets te hebben geleerd. Laten wij nog niet spreken van politieke herscholing.!! BIOSCOPEN: v Theater Harmonie, 8 uur: Vloeibaar goud (18 jaar). Victoria-Theater, 8 uur: Tamara (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Een zaak van leven en dood (boven 14 j.) Alkra. Bioscoop Theater, 8 u.: George wint op alle fronten. Gedurende de oorlog nam de deel name aan het reddend zwemmen om begrijpelijke redenen af. Na de oorlog kwam er dadelijk nog geen sohot in. De brandstoffenschaarste in de afgelo pen winter was oorzaak, dat door het tijdelijk sluiten van de oefeninrichting het werk enige tijd werd stopgezet. Ook toen dit euvel voorbij was nam de deelname aan het reddend zwemmen niet in die mate toe als wel gewenst en ook noodzakelijk was. Ten einde de gelederen weer op peil te brengen be sloot de „Alkmaarse Reddingsbrigade" een vergadering te houden, waar door een bekende persoonlijkheid uit de zwemwereld een causerie zal worden gehouden over het nut van het red dend zwemmen. Deze vergadering zal gehouden worden op Maandag 21 Juli 1947 te 8 uur in de koffiezaal van de „Over dekte", Canadaplein, Alkmaar. Ieder, die iets voelt voor het red dend zwemmen is welkom, mits boven 16 jaar. Indien men zich wil bekwamen voor een diploma van de „Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelin gen", dan late men deze kans niet voorbijgaan, maar worde lid van de „Alkmaarse Reddingsbrigade". De „Overdekte" heeft het bad Donder dagavond ter beoefening van het red dend zwemmen beschikbaar gesteld, terwijl duikpoppen door de A.R.B. ter beschikking worden gesteld. De kosten zijn uiterst laag gesteld Gisteren slaagden voor diploma A: F. den Hartog, J. H. de Jonge, H. Ras, G. A. Roos en H. T. Scheffers, Den Helder; M. Geuzebroek, D. Lont en N. Lont te Hippolytushoef; C. Th. van Heerwaarden, De Koog; J. v. /ci teren en M. Ploeger te Barsingerhorn; J. Mus en A. K. Korver te Hoorn; J. v. Zadelhoff en N. H. Venneker te Medemblik; J. Kuiper te Sijbekarspel; L. Kwadijk te Avenhorn; S. de Vries te Andijk; A. M. van Splunter te Twisk; M. Kroon te Hauwert; K. Beumkes te 't Horntje; N. Lap te Den Hoorn; G. A. Börnemann te Beem- ster; M. Dobber te Purmerend; A. Adema te Aartswoud; M. H. Sjouw te Castricum; J. Mooy, J. M. Couwenho- ven en A. Keesman te Heiloo; C. Blom en A. A. Ridder, Schoorl; M. Hoet, H. Sougé en A. Groot, Alkmaar. Door de Mij. Alkmaar Packet wordt deze zomer voor het eerst gelegenheid geboden voor de inwoners van Alkmaar om een middag- en een avond-water tochtje te maken met de grote salon boot „Alkmaar" van hier naar Zaan dam en terug. Het middagtochtje duurt van 12.20 tot 17 uur. Het avondtochtje van van 17.20 tot 22 uur. Vooral het avond-tochtje, speciaal bij opkomend maanlicht, over het Alk maarder Meer is typisch Hollands en kan soms zeer fantastisch zijn. DISTRIBUTIE ALKMAAR. Kantoor Ridderstraat. Afhalen aanvraagformulieren rijwiel banden Donderdag 17 Juli van 912 en 24 uur letters A tot en met G. BR. OP LANGENDIJK, 16 Juli. 182.000 kg. aardappelen, gr. Schotten 3.70—10.10; Eerstelingen 8.10—10.70; drielingen 5.108.60; rode Schotten 12; blauwe Eigenheimers 12.70-13.70; kriel 4.504.90; 54.000 kg. rode kool 9.90 14.20; 1300 kg. gele kool 23.90—24.90; 500 bos peen 46.10; 500 kg. tomaten sort, a 7982, sort, b 7277. „Les enfants du paradis", dat is de bonte groep uit de heffe des volks, die avond aan avond als een uitpuilende massa op het schellinkje van het Théa- tre des Funambules zit, die de acteurs luide toejuicht of onomwonden zijn afkeer laat blijken en schreeuwend en stampend zijn geld terug eist. Le Théatre des Funambules was één der vele op de beruchte Boulevard du Temple, die in de tijd van Louis Phi lippe de bijnaam „Boulevard der mis daad" kreeg, omdat de draken, die daar werden opgevoerd van moord en dood slag aan elkaar hingen. Dit machtige filmwerk brengt ons het Parijs van een honderdtal jaar ge leden, de stad waar de fiacres en équi pages hun weg vonden door ongebaan de straten waar op de Boulevard du Temple een bonte menigte krioelde waarin allerlei charlatans, hele en halve artisten, en niet te vergeten mis dadigers van allerlei soort, hun sche merige of duistere practijken bedre ven. Wat een pracht opgave voor een re gisseur als Marcel Carné, de man, die o.a. „Le jour se léve" en „Hotel du Nord" heeft geschapen, om dit deel van Parijs op het doek te brengen in een natuurgetrouw decor en met een col lectie volkstypen als men zelden of nooit bijeen ziet. Het is kermis op de boulevard. Wor stelaars, acrobaten, charlatans in grote verscheidenheid trachten met luid mis baar de aandacht van het geëerde pu bliek te trekken en dan wordt de toe schouwer binnengeleid in het eertijds beruchte Théater des Funambules waar het publiek zich uitleeft en een wan hopige directeur tevergeefs probeert de vechtende artisten op het toneel te scheiden. Dan komt de reactie als de pierrot Baptiste, een door ieder bespotte dro mer, plotseling voor een weggelopen acteur moet invallen en zich in de grote pantomine ontpopt als een ras- artist, die zich door zijn kunst zo'n naam verovert, dat het publiek adem loos door zijn spel geboeid wordt. In het wereldje van armoe en ellen de waarin de toeschouwer kennis maakt met de meest lugubere typen als de moordenaar Lacenaire en zijn satelieten Jericho en Avril, komt 'n gro te figuur naar voren. Frederick Le- maitre, een beroemd acteur uit die da gen, die hier nog op de onderste sport van de ladder van het succes staat. Het lijkt onbelangrijk van deze en fants du paradis en alles wat daar bij hoort de gevoelens van liefde en haat te beschrijven, de romantiek,1 die in zijn primitiefste vorm als een bonte bloem in dit wereldje van onkruid heeft wortel geschoten. De fruitoogst in de Betuwe belooft dit jaar zeer groot te zullen worden. Ter bestrijding van het ongedierte, dat het ooft zou kunnen aantasten, worden de anjjels en peren bespoten met een preparaat. Garance (Arletty) en Baptfste (Jean - Louis Barrauh) m Marcel Carné'» „Les Enfants du Paradis". (Nederland-fifrnJ. Jacques Préverts heeft dat in zijn scenario vastgelegd en Marcel Carné beeldde het uit in een lange reeks van meesterlijk gespeelde scènes, waarbij niet alleen de massa-regie te bewon deren valt men denke eens aan de machtige indruk van het carnaval op de boulevard maar ook het spel van de meest op de voorgrond tredende personen. Baptiste Debureau, Jean Louis Bar- rault; Frederick Lemaitre, Pierre Bras- seur, 'en Lacenaire, de moordenaar, Marcel Herrand, zijn historische figu ren wier geschiedenis in dit brok ne gentiende eeuwse volksleven is ver weven. Voor romnatiek en 1' amour, zelfs in hun primitiefsten vorm, zijn vrouwen nodig en de meest op de voorgrond tredende daarvan is Garance, die in tal van Franse films, o.a. „La Gargon- ne" en „Hotel du Nord" haar talent als filmartiste reeds duidelijk gedemon streerd heeft. Garanace, het volksmeis je, de wilde roos, die tussen het on kruid is opgeschoten en ook Nathalie, de dochter van de theaterdirecteur Maria Casares geven hier spel dat volkomen in dit milieu past. Wij zullen de inhoud van deze film hier niet weergeven. Men kan deze van af Vrijdagavond in 't Theater Harmonie zien en er meer dan drie uur van ge nieten. Uren, die de eerste en de twee de episode omvatten, de „Boulevard der misdaad" en „Pierrot", het tijdperk waarin de hoofdfiguren zich door ta lent of schonheid een weg naar boven banen en dat waarin zij als beroem de personen dooi—iedereen gekend zijn. Het eerste deel, de strijd der harts tochten in het milieu van de misdaad, heeft ons het meest geboeid omdat men hier,de kern van de Franse film raakt waar de kunst van een Carné zich het beste kon uitleven, liefde en leed van de grauwe massa, die men zo vaak als les bêtes humaines kenmerkt en die de toeschouwers hier veel meer boeien dan in zo vele oppervlakkige films van vreemde oorsprong, die vaak even onwezenlijk zijn als de karton nen décors waarin ze zich afspelen. Vrijdagavond komt deze prachtige Franse film in het Théater Harmonie en na alles wat wij er hier van ge zegd hebben behoeft ze geen extra woord van aanbeveling. Men is ge boeid van het begin tot het einde en als het laatste filmbeeld verdwenen is kan men er zich slechts over verwon deren, dat er ruim drie uren zijn ver streken. Les enfants du paradis is de mar kantste Franse film, welke wij in lan ge tijd gezien hebben. Ad. De 22e Westfriezendag zal dit jaar gehouden worden aan de Langedijk. Op het programma staat o.m. een geani meerde boottocht met een bezoek aan de Broeker veiling en de conservenfa- briek van de fa. Verburg en, zo moge lijk, aan de Ned. herv. kerk te Oud karspel. Voorts zal een ouderwetse kof fiemaaltijd worden gehouden in café Concordia te Noord-Scharwoude. Des namiddags te 2 ure vangt de officiële vergadering aan. Dan krijgt men nog voorgezet een Westfrieze kermis uit 1900, gespeeld en gedanst door een ge zelschap uit Wijdenes, meest leden van de gymnastiekveren. Wilskracht, met medewerking van de heer Bas Roemer als leider van de muziek. De N.-H. Zangvereniging Crescendo van Noord- Scharwoude zal daarna enige liederen zingen o.m. Mijn hof voor gem. koor van Philip Loots en Heer Jesu heeft 'n hof ken, gem. koor bewerkt door J. Vranken, De drie princessen van Jan Nieland, Lentezang v. Fred. J. Roeske. Door het vrouwenkoor wordt gezon gen „Bloemen en sterren" van Willem Hespe enz. Op de agenda van de algemene ver gadering staat o.m. de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodiek aftreden van mej. C. Ruiterman qn de heren C. Köhne en Th. P. H. Wortel. Ook de traditionele kosteloze verloting van boeken staat weer op bet program ma. Laten we op mooi weer hopen voor deze 22e Westfriezendag, die altijd een evenement is voor ons gewest en waar oude bekenden elkander steeds weer eens spreken. Het Historisch Genootschap „Oud Westfriesland" onder haar voorzitter, de heer G. Nobel van Lutjewinkel, kan de leden dit jaar weer een goed pro gramma voorzetten. Het 325-jarig bestaan van de Pur- mer-polder zal eind Augustus met veel luister worden gevierd. Een tentoonstelling op het gebied van landbouw, veeteelt en huisvlijt, als mede volksfeesten voor jong en oud staan op het programma. Men denkt nog aan het organiseren van een hard draverij. De Purmer, eertijds bekend om de vis in 1939 heette te Londen op de markt nog een visbank de Purmer- bank is drooggelegd in 1622 door J. Adriaansz. Leeghwater, de eenvoudige molenmaker uit De Rijp, die in 1618 begon met de bedijking, nadat in 1617 de octrooien werden verleend. De polder is 2600 ha. vruchtbaar land groot. De historie zegt, dat in 1212 het bloeiende dorp Purmer in de wa tervloed ten onder ging. In 1403 teisterde opnieuw watervloe den deze polder. Het wapen van de Purmer vertoont een zeemeermin een vrouwenbeeld op een schild, geflankeerd door twee melkmeisjes uit Edam. De sage zegt, dat hier eens deze zeemeermin gevangen is, die zeer goed kon zwem men en niet dan onverstaanbare gelui den uitte. Men neemt aan, dat het een onge lukkige schipbreukelinge was uit an dere gewesten, die hier „gevangen" werd. Ze werd tentoongsteld te Edam en toen de Edammers haar verkochten aan de Haarlemmers, trokken de be zoekers daar heen, om het „wijf" te zien. De Haarlemmers leerden haar spin nen, zo zegt de historie verder. Wanneer straks de Augustuszon straalt over de Purmer, zal menigeen glimlachen bij 't horen van deze sage, doch hij zal prijzen de moed der voor vaderen, die vooruitzagen, toen ze de ze 2600 ha. ontrukten aan „de water wolf". Twee gewonden Op een voor badgasten nog niet vei lig verklaard gedeelte van het strand tussen Egmond en Castricum is Dins dagmorgen een vrachtauto van de mij- nenopruimdienst terechtgekomen op een mijn, die onder het zand lag ver borgen. De mijn ontplofte, waardoor 2 marinesoldaten, die op de auto zaten, werden gewond. Resp. met een dijbeen breuk en een hersenschudding moesten de slachtoffers naar het Rode Kruis- ziekenhuis te IJmuiden worden over gebracht. De chauffeur bleef onge deerd, de auto werd zwaar beschadigd. Wij vernemen, dat het militaire transport, dat op 4 km. ten Zuiden van Egmond op een z.g. pantsermijn is ge lopen uit twee vrachtwagens bestond. De voorste passeerde de mijn zonder enig ongeval. De tweede, die vrijwel in hetzelfde spoor reed, bracht de mijn tot ontploffing en de beide soldaten, die achter op de auto zaten werden daarvan het slachtoffer. Een officier werd aan het hoofd gewond maar be hoefde niet in het ziekenhuis te wor den opgenomen. De toestand der pa tiënten is gelukkig niet van ernstige aard. kinderkoor opgericht. Als onderafdeling van de zangver eniging „Nieuw Leven" is opgericht een kinderkoor onder leiding van Joh. Ger ritsen. Opgevoerd zal worden de ope rette „Zigeunerleven". geslaagd. De heer G. Hop, alhier is jl. Maandag te 's-Gravenhage geslaagd voor de acte piano M. O. De Gilles uit Binche (België) die deelnemen aan het internationale volks dansfeest te Londen trekken met de bijzondere hoofdtooi van struisveren zeer de aandaoht. De Raad kwam Dinsdagavond in openbrae zitting bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Dr. W. Huijgens. Afwezig was de heer J. Wittebrood. Na vaststelling der notulen en het voor kennisgeving aannemen van en kele ingekomen stukken, kwam een verzoek van de commissie buitenge meenten Centraal Ziekenhuis te Alk maar om een bijdrage van 1 cent per inwoner te mogen ontvangen, aan de orde. De Raad had geen bezwaar tegen inwilliging. Ofschoon door het proces, waarbij Alkmaar als proefkonijn diende, was juridisch uitgemaakt, dat de P.E.N. het recht heeft tot naasting, achtten de betrokken gemeenten Den Helder, Alkmaar, Bergen, Egmond, Naarden en Hilversum zich gerechtigd een be roep te doen op de regering en ver zochten zij een onderzoek te doen in stellen naar de wenselijkheid van ge meentelijke distributie. Centrale op wekking van stroom moge een lands belang zijn, de distribuie achten zij 'n gemeentebelang. Ook bij Ged. Staten waren de belangen van de gemeente bepleit. De heer Broersma sprak de wense lijkheid uit om in het vervolg bij der gelijke contracten een arbitrageclau sule op te nemen om niet alles te laten afhangen van een juridische behan deling. Aankoop grond. De Raad ging na enige discussie accoord met het voorstel tot aankoop van enige stroken grond bij het Park hotel. Vergoeding vrijwillige brand weer. B. en W. stellen voor om te reke nen van 1 Juni 1947 af, aan de brand weercommandant een vaste toelage van 200.per jaar toe te kennen en voor de overige leden de vergoeding te bepalen op 1.per uur, indien gedurende de tijden van daadwerkelijk optreden loon gederfd wordt, en op ƒ0.75 per uur indien geen loon ge derfd wordt en voor oefeningen. De opmerking van de "heer Den Das, dat iemand, die bijv. een hele nacht in dienst was, de volgende dag niet kan werken, was voor de Raad aanlei ding te bepalen, dat er dan in overleg met de commandant dient te worden uitgemaakt of hier sprake kan zijn van loonderving. Vergoeding van Transport colonne Ned. Rode Kruis. B. en W. stelden voor om aan de -leden van de transportcolonne van het Nedë Rode Kruis eenzelfde ver goeding toe te kennen (niet voor oefe ningen). Naar aanleiding van een opmerking van de heer Taets van Amerongen wordt besloten dit punt aan te hou den tot er nader overleg is gepleegd met het bestuur. Begrafenisrechten verhoogd. Waar bij de begroting 1947 tegen over de raming van 4450.voor kosten van de algemene begraafplaats en kosten begraivng slechts een be drag van 1200.aan begrafenis rechten kon worden geraamd, stellen B. en W. voor om de bedragen, welke Aan het Noorderpad wordt door de fa J. Wittebrood, aannemer te Beem ster voor J. J. Dekker gebouwd een vorstvrije fruitbergplaats met mecha nische installatie. Het wordt modern ontworpen door architect N. Oudejans uit Purmerend. De tocht, welke de oudjes van de Beemster, ondanks de regen maakten, Is uitstekend geslaagd. Allereerst maak te men een tocht door de grachten van Amsterdam. Toen werd Schiphol be zocht eri later ging het over Bloemen- daal en Bergen terug naar de Beem ster. Daar was nog een gezellig samen zijn in de toneelzaal van Het Heren huis, waarna allen voldaan, huiswaarts keerden. thans worden geheven, met ingerigf van 1 Sept. 1947 te verhogen. Nadat op voorstel van Mr. Sluis een kleine wijziging was aangebracht, ging de Raad met het voorstel accoord. Ambtenaren secretarie. Met het oog op de nieuwe indeling in drie afdelingen stellen B. en W. voor om met ingang van 1 Sept. 1947 de verordening tot regeling der ran< gen van de ambtenaren, thans luiden' de, onder de gemeentesecretaris, zijn ter gemeentesecretarie werkzaam 6 ambtenaren, t.w. 1 hofdcommies, 1 commies, 2 adjunct-commiezen en 2 ambtenaren, te wijzigen, dat in plaats van 2 adjunct-commiezen 1 adjunct commies. Na een enkele toelichting door de voorzitter kon de Raad zich met het voorstel verenigen. Blijk van belangstelling voor Volkshogeschool. Gelet op de financiële positie van de gemeente, vond mr. Sluis de ƒ300.—' subsidie, die B. en W. voorstellen te verlenen aan de Volkshogeschool, wel wat hoog. Hij wenste het bedrag te halveren. Dr. Hemelrijk beschouwde de voor gestelde subsidie als een blijk van be langstelling van de gemeente voor de Volkshogeschool, als een blijk van er kenning van het vele en nuttige werk, dat daar verricht wordt. Bezoldiging ambtenaren Ge meentewerken. Alvorens de voorstellen in openbare vergadering te behandelen, ging de Raad geruime tijd in comité! Na heropening van de openbare zit ting wees de heer Ellis op de schrik wekkende stijging van de uitgaven voor de dienst gemeentewerken. Was de begroting in 1940 ruim ƒ4000. thans is het cijfer 4 4 5 maal zo hoog. De voorzitter verdedigde het voor stel met kracht. Gemeentewerken, één der hoofdtakken van de gemeente dienst, was ondanks dat, lager bezol digd dan het secretariepersoneel. Dit voorstel beoogde een betere verhou ding te scheppen tussen de salarissen bij beide diensten. Dr. Hemelrijk brak ook een lans voor de voorgestelde verhoging; het salarispeil is voor de ambtenaren in de regel beneden dat in particuliere dienst. Alleen goede salariëring zal 't mogelijk maken goede ambtenaren te krijgen en te houden. Het ABC om de diensten zo goed mogelijk vervuld te krijgen, is een goede salariëring. Na dat verschillende leden nog hun me ning hebben geuit, wordt tot stem ming overgegaan. Resultaat; 9 vóór, 3 tegen, t.w. de heren Ellis, Swaag en Sluis. Ambtswoning burgemeester. Het voorstel van B. en W. om te besluiten tot het bouwen van een ambtswoning voor de burgemeester, was van de agenda afgevoerd. Suppletoire begroting. De heer Den Das maakte de op merking, dat hij vóór een goede sala riëring was, maar de extra-beloningen gaarne tot een minimum beperkt zag. De Raad maakte verder geen be zwaar. Gemeenterekening 1944. Tot leden van de commissie van onderzoek werden aangewezen de he ren Den Das, Ellis, Sluis en Broers- ma. Na de rondvraag, die geen wereld schokkend nieuws opleverde, volgde sluiting. de sirene loeide. Dinsdagavond half zeven gaf de sire ne weer het sein van uitrukken voor de brandweer. Hoe de mannen zich ook repten en hoe gauw ze ook ter plaatse waren, ditmaal kwamen ze toch te laat: het vuurtje was al gedoofd en alles kon weer inrukken. Een bewoonster van een perceel aan de Prinsesselaan kookte in een boven vertrek haar potje op een petroleum stel, toen plotseling het hele geval in brand stond en het ^houtwerk in de buurt het ook al te kwaad kreeg. Ge lukkig liep het deze keer met een sis ser af. maar een beetje meer voorzich tigheid ware wel aan te bevelen. Ons brandweercorps toonde weer pa raat te zijn en het alarmsysteem bleek weer prima. De kran de daken neergestort frontpagina weer dertig twee kolomn cursief. Tal derheden, zaak. Deel raadsel, rustig en een diepga worden. En Intus Het voelt jaarde ov toch altjjd onderneming storten maar Een mens meer zeker Dat is de krantenberichten fout. In de het nieuws van geheim vliegrampen verantwoordelijke maakt van gevaarlijke aangekweekt, hiervoor schuld de meeste, sensatie. Er meer accent standen in I moeilijkheden zake dienende brede opgesomd geschonken aan tenstaanders, waarschijnlijke een bepaald onbenullige niemand een uitvoerig besc Tevergeefs kranten zoeken auto's, welke zineleiding lanj staan. Of over een lekke band ben. Er zijn in 1176 mensen op de Nederlandse tiende van ai die deljjke afloop is bladen vermeld, vallend bericht dere nieuws. Ei nemen, dat naa 1175 doden één heeft, voortaan maken van een Maar zodra spel is, komen te liggen. Dat eerste orde. Sen zich (misschien gevaarlijke gevaarsfactor Het sentiment Dat is jammer gen nog iets definitief voorl ongewoons me men het ongew volk nog zo wei Is, ondanks de In het buitenland rechte vaak de dat een K.L.M. zijn geledingen 1 zijn. Ingewijden niet het geval is. belangrijk de pers De pers heeft in langrijke taak te bladen hebben die grepen. De meeste ben de vliegrampen ken maar al te dut luchtvaart heeft langstelling nodig, geven door wat zelfl grip. De luchtvaart muieren door het zinnigheid om de gelukken nu eindelijk ren. Er staat één i zo maar geen lucht. Daar is een kan de schuld van Het toestel kan weersomstandigheden ongeluk veroorzaker enkele reden om dit worden overal fouten lottige fouten zelfs, mer geschaad om d: uit te komen. De luc ook te doen. En voo: te wachten alvorens een onderzoek vrij de verkeerde mening bliek wegnemen. Kit wij nodig. Nuchtere wij van de luchtvaar vervoermiddel willen ten wij alledaagse leggen. En geen sensatie zinnigheid. Men verzocht ons bovenstaand artikeltj leend aan „Avis", hel de Kon. Ned. Vereen. hebben daarteger «e bezwaar. Wij kunr d«mz, welke er uit sj onderschrijven. Alleen ,"ge" door een juiste an de andere kan vliegongeval wordt

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2