Stad en Omgeving. Uit de Alkmaarse Raad In Memoriam W. A. v. Houten De keukendiefstallen in het Centraal Ziekenhuis Nasleep van de koude winter Voorzichtig zijn De Reddingsbrigade herboren Gekocht of niet gekocht? Luthers Genootschap Burgerlijke Stand AGENDA Onprettige verdwijning Openbare Leeszaal en Bibliotheek Weer het gevaarlijke kruispunt Manufacturer in ere hersteld Geen sportuitwisseling Dodelijk ongeval te "Noordscharwoude Schoorl. Concert in de open lucht Voor de talloos velen, die de heer W. A, van Houten gekend hebben, zal het bericht van diens overlijden even on verwacht als ongelooflijk zijn geweest. „Hem kennen was hem achten" kan zeker van hem gezegd worden, en nog zeer onlangs, op de receptie, die het jubilerende bestuur van de Postharmo- nie heeft gehouden, is gebleken, hoe- velen hem kenden, niet alleen in Alk maar en naaste omgeving, maar ook elders in het land. Onverwoestbaar waren de kracht en de ijver, waarmee de heer Van Houten zich wijdde aan het lichaam, waarvan hij het bestuur presideerde, de Alk- maarse Postharmonie. En deze taak vervulde hij niet alleen met een ener gie en toewijding, die boven alle lof verheven zijn, maar bovendien droeg zijn beminnelijke persoonlijkheid ertoe bij, hem bij een ieder gezien en geacht te maken. En juist daarom betekent het ver scheiden van de heer van Houten zo'n gevoelig verlies voor de Alkmaarse be volking in het algemeen en voor de Postharmonie in het bijzonder. W. A. van Houten bekleedde de func tie van voorzitter sinds 1942, en boven dien trad hij sedert 1945 op als presi dent van het C.A.M., het Comité van Alkmaarse Muziekgezelschappen, waar van behalve de Postharmonie ook Soli Deo Gloria, Excelsior en St. Caecilia deel uitmaken. En daarom zullen ook deze organisaties de overledene slechts node kunnen missen. Ook hier, in deze functie, gaf de heer Van Houten zijn gehele persoonlijkheid aan zijn taak, het verheffen en verbreiden van de muziek. Zijn eigenlijke werk vond de heer Van Houten bij de Posterijen, waar hij reeds op veertigjarige leeftijd in dienst trad en reeds bijna twintig jaar in functie was. Velen zullen hem gekend hebben in zijn hoedanigheid van post ambtenaar en ook deze taak, die zijn volle aandachte eiste, heeft hij steeds tot volle tevredenheid vervuld. Ondanks zijn drukke werkzaamheden, zijn taak in de muziek, vond de heer Van Hou ten nog tijd. verschillende examens af te leggen en trad hij jaren lang oo als gewestelijk secretaris van een Espe- ranto-organisatie. Bij het tienjarig bestaan van de Post harmonie was hij de stuwende kracht en nog bij de laatste uitvoering van j.l. Dinsdag kon men hem een rede horen uitspreken. Toen echter voelde de heer Van Houten zich reeds niet goed. ver scheen toch op kantoor de volgende dag, maar zijn constitutie kon zich niet verzetten tegen de aansluipende ziekte, en Zaterr,-g openbaarden zich long ontsteking en pleuris, die een einde maakten aan het leven van iemand, die voor Alkmaar heel veel heeft betekend. De heer Van Houten zal door Alk maar 'niet licht worden vergeten. Reeds enkele malen is het voorgeko men, dat in het Centraal Ziekenhuis verduisteringen van levensmiddelen plaats vonden. Gistermiddag verscheen opnieuw 'n lid van het personeel voor het gerecht. Ditmaal was het 't hoofd van de keu ken, mej. M. C. S., alhier. Zij nam in de maanden October 1946 tot Januari 1947 hoeveelheden boter, vlees, eieren en thee mee naar huis om haar bejaar de ouders en het gezin van haar broer daarmee te helpen, naar ze zeide. Hoewel ze door de directeur gewaar schuwd was, ging ze er mee door. De Officier van Justitie, mr. Meisch- ke, eiste een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van 3 maanden. De verdediger, mr. de Lange, noem de dit een tragisch geval. Verd. was 'n uitstekend werkster, een „werkpaard" zelfs, en hetgeen ze gedaan heeft, deed ze om anderen te helpen. Ze is niet 'n gewone dievegge, volgens verdediger, doch iemand wie de omstandigheden te moeilijk werden. Zij had een eigen aardige vertrouwenspositie, waarvan zij op de duur de verleiding niet kon weerstaan. De politierechter, uitspraak doende, veroordeelde, mej. S. tot een gevange nisstraf van zes weken. Gistermiddag werden er ook weer brand, stoffendiefstallen berecht. De Alkmaarder W F K nam de afgelopen winter aan de opslagplaats bij de Spoorwegen een hoe veelheid kolen weg, omdat zijn vrouw aan bloedarmoede leed en niet in de kou kon vertoeven. De veroordeling was cor. ferm de eis: f 20,— boete subs, 10 lagen hechtenis. De Amsterdammer D v d W was deze winter ook op zoek naar warmte en vond in Stompetoren wat hij zocht, namelijk een onbeheerde hoeveelheid kolen. Bij verstek werd hij veroordeeld tot f20,- boete subs. 10 dagen hechtenis. De kappersbediende J G zaagde in Maart van dit jaar in het bos van de beeldhouwer R te Schoorl enk'ele bomen om, teneinde de salons van zijn werk gever te kunnen verwarmen. Wegens vernieling werd hij veroordeeld tot een geldboete van f 15,— subs. 10 dagen hechtenis. B T uit Alkmaar stal kolen, niet om dat hij in de kou zat, maar om ze zwart te verkopen. Deze kolendiefstal werd heel wat ernstiger aangerekend dan de ge bruikelijke nood-diefstalletjes. T werd bij verstek veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf onvoorwaardelijk. J H te Schoorl kocht van F B aldaar twee electrische rijwiellantaarns en drie dynamo's, zonder te weten, dat deze van diefstal afkomstig waren. F B was em ployé bij de ATO en drukte verschillende dingen, die hij behoorde door te zenden, achterover. De officier van Justitie meen de, dat H voorzichtiger had moeten zijn met iemand als B, die reeds een rijwiel ook had gestolen, en eiste f50,— boete De politie-rechter veroordeelde H tot f 30,— subs. 15 dagen. Gisteravond is op een vergadering in de koffiekamer van de Overdekte de Alk maarse Reddingsbrigade opgestaan uit de sluimer, waarin deze nuttige vereniging reeds al te lang was verzonken. Het bestuur vergaderde daar in het bij zijn van vrij veel belangstellenden, die zich in de loop van de avond als lid op gaven. De heer Van der Griend hield een korte propaganda-rede voor het zwemmend redden, waarin hij er o.a. op wees, dat in Winkel een bloeiende ver eniging bestaat, die zelfs dit jaar de na tionale wedstrijden uitschrijft. Waarom dat in Alkmaar niet mogelijk was, is een vraag, die talloos velen zich met de heer Van der Griend gesteld zullen hebben. En de vergadering toonde haar goede wil, door en bloc als lid toe te treden en een nieuw bestuur te kiezen, waarin de heer Mol tot voorzitter werd benoemd en als leden mevr. Van Es en de heren Roo- beek, Lammers en Coolwijk. Waarderende woorden werden gespro ken tot afscheid van de heer Nouwen. die veertien jaar lang de functie van voorzitter bekleedde. Er werden plan nen gemaakt voor de toekomst en de heer M gaf de verzekering, dat het nieuwe bestuur de Alkmaarse Reddingsbrigade zou weten terug te brengen tot het peil, waarop de organisatie in het verleden steeds heeft gestaan. De heer Uitenbogaard gaf een korte uiteenzetting over de (verplichte) medi sche sportkeuring, voor de t.b.c.-bestrij- ding o a van zo eminent belang, waarna, na enkele discussie de vergadering werd gesloten, en de A R B, de Alkmaarse Red dingsbrigade, als een phoenix uit zijn as- was herrezen, een feit, waarover men zich slechts kan verheugen, gezien het vele nuttige werk, dat een vereniging als deze kan verrichten, tot heil van de Alk maarse bevolking. De bejaarde Alkmaarder A. O. was in de kost bij de familie Volkers. Hij had een mooi radio-toestel, dat zijn zoon graag wilde hebben, maar hij gunde het deze niet. Daarom verkocht hij het -•oor f 25 méér dan het bedrag van f 250 dat zijn zoon bood aan de familie V. Volgens O. echter alleen in schijn, want hij ving er geen geld voor, omdat hij het zelf wilde houden Echter schreef hij wel een kwitantie uit, die hij dan zijn zoon blijkbaar een brutale vlegel kon tonen. Toen hij na een onenigheid huize V. verliet, haalde hij het radiotoestel te rug. Volgens hem zijn goed recht. De familie V. vader, moeder en zoon alle drie als getuigen gedag vaard gaf een andere lezing. Ze zouden het toestel wèl hebben betaald waardoor O. zich dus bij het terugha len van de radio aan diefstal zou heb ben schuldig gemaakt. Bovendien zou hij of één van zijn zoons mevr. V. hebben mishandeld, toen ze weigerde haar eigendom af te staan. Zowel verdachte als getuigen hielden vast aan hun verklaringen. De Officier van Justitie eiste een ge vangenisstraf van zes weken. De poli tierechter vond het geval te raadsel achtig om terstond uitspraak te doen en verwees de zaak naar de Meervou dige Kamer. Zondag 27 Juli a.s. zal de nieuwe gees telijk verzorger van de groei? rechtzin nige Lutheranen in onze stad, de eerw. heer J K Schendelaar van Den Helder, voor het eerst in de Lutherse kerk, Oude gracht, alhier, in een kerkdienst voor gaan. Het onderwerp van zijn predikatie is. „Bijna". De dienst vangt des avonds 1 uur aan. Geboren: Hendrik, zoon van H van Tongeren en B A Lissenberg Jo hannes W, zoon van J D Doffer en A E Baltus Rudolf, zoon van J de Waard en M A Schuitmaken Aleida, dochter van K Verweel en J Boerwinkel. Getrouwd Cornelis van den Drie- sche en Engelina Jonker. Overleden: Geertruida Vlugt, S3 jaar, wedeuwe van J C de Jong Hen- drica Schotsman, 80 jaar, gesch. van G J van der Kamp Maartje Fraai, 51 jaar weduwe van J Jonker Wilhelmus M H J Muurlink, 71 jaar, gehuwd met IJ Faber BIOSCOPEN: Theater Harmonie: „Les enfants du Pa radis", 7,30 uur (18 jaar). Victoria Theater: „De witte klippen van Dover" (14 jaar), 8 uur. Cinema Americain, 8 uur: „De Klokken luider van de Notre Dame" (toegang boven 14 jaar. Alkmaarse Bioscoop Theater, 8 uur: „Spionne in de schaduw" (toegang 14 jaar). Mej. G W V, huishoudster bij J W te Alkmaar, verdween op zekere dag met de Noorderzon en nam één trui, één over hemd en zes paar sokken van haar werk gever mede. Gistermiddag werd dze strafzaak door ae politie-rechter in behandeling geno men. Mej. V was niet verschenen, doch wel W, die als getuige optrad. Hij ver telde, dat ze de trui bij hem thuis had mogen dragen, doch niet meenemen. Reeds eerder was de zaak voor geweest. Dr* eis luidde toen: drie maanden on voorwaardelijk. De politie-rechter ver oordeelde mej. V thans tot negen weken. Nieuwe aanwinsten 1947 (3e Suppl.-lijst 40) OUDE GESCHIEDENIS: 935 C23 Chriera, E. Zij schreven op klei, 1946. 937 C36 Corti, E. C. Pompeiï en Her- culaneum. 1946. Geïll. ALGEMENE GESCHIEDENIS: 901 H89m Huizinga, J. D mensch en de beschaving. 901 V76 Vollgraff, C. W. Herdenking van Johan Huizinga. 904 R65 Romein, J. In opdracht van de tijd. 1946, 940 W42 Wells, H G. A short history of the world. 1946. Geïll. 940.2 W61.5 Wahl, R. Karei de Groote 1946. Geïll. 940.3 B81 Brandi, K. Keizer Karei V. 1945. Geïll., krtn. ENGELAND, DUITSLAND, FRANKRIJK, SPANJE, NOORWEGEN EN AMERIKA: 942 L95 Lunshof, h a. Engeland: een politieke geschiedenis. Dl. t. 1945, Geïll. 943 N23 Nesna, h. Zoo leeft Duitsch- land op de puinhopen van het Derde Rijk. 1947, Geïll. 943 Z32 Ziller, r. Wij maken geschie- denis. 1946. Geïll. 944 P84 Presser, J. Napoleon, 1946. Geïll. 944 S57.5 Semjonow, J. Glorie en ramp spoed van het Fransche im perium. 2 dln. 1946. Geïll 944 W44.5 Wendel, H. De Marseillaisa. 1946. 944 V35 Vercors (ps. van H. Bruller). Het zand van de tijd. 1946. 946 P13.5 Palencia, I. de. Vrijheid in ballingschap. 1946. 94a N44 Norwid, S. T. Het land zon der Quisling. 1946 970 A19 Adams, J F. De geschiedenis van Amerika. 1946. 970 A23 Aken, Ch h van. De geschie denis van Verenigde Staten van Amerika. 1946. 2 dln. 970 N26 Nevins, A, and h Steele Com- mager. The pocket history of the United States (1942). Krtn. Op het beruchte punt Geesterweg— Bergerbrug—-Geestersingel heeft gistermid dag om half zes weer een ongeval plaats gehad. Twee personen, een jongen en een meisje, uit Amsterdam, beide 16 jaar. reden over de Geesterweg in de richting van de Bergerbrug. Over de Geester singel naderde van de richting Helderse- weg een met aardappelen beladen vracht auto. Op het gevaarlijke kruispunt werd door de wielrijders geen voorrang ver leend (het grote verkeer heeft daar op de hoofdweg van beide zijden voorrang). Zij trachtten nog met verhoogde snelheid voor de auto de rijweg over te steken, wat niet gelukte. Zij werden beide aangereden en over de weg geslingerd. Het meisje bekwam geen letsel. De jongen is per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht voor nader onderzoek. Mei vreesde voor hersenschudding. De beide rijwielen werden vernield. In Februari van dit jaar gingen er geruchten door de stad, als zou de manufacturier H. grote hoeveelheden textiel hebben achtergehouden, die bij de boeren in de omgeving waren verstopt. Bovendien zou hij beschik ken over duizenden aan zwart geld, waarom hij gedurende zeven weken in arrest is geweest. Dezer dagen werd de zaak voor de economische rechter behandeld, waar bleek, dat de berg van geruchten slechts een muisje baarde. Inderdaad had H. tijdens de oorlog goederen achtergehouden, doch na de bevrijding had hij slechts verzuimd voor f 300 textiel op te geven. Thans kon de beschuldiging, als zou H. de fiscus hebben ontdoken, verval len worden verklaard. Voor het verzwijgen van de textiel eiste de Officier een geldboete van 250 gulden. De uitspraak luidde 100 gulden. ATTENTIE. Herhaaldelijk wordt door de politie proces-verbaal opgemaakt tege:. wiel rijders wegens het feit, dat de rijwie len niet voorzien zijn van voor- en achterlicht, bel en wit achterspatbord. Ter waarschuwing diene dat de politie streng zal toezien op overtredingen in deze. EIGEN SCHULD. Gisteravond reed op de Bergerweg een 55-jarige man, die onder de in vloed van alcoholhoudende drank ver keerde, pardoes tegen een auto op. De man werd aan het hoofd gewond en naar het Centraal Ziekenhuis overge bracht. Proces-verbaal werd opge maakt. HERSTEL RIDDERSTRAATBRUG. Vanaf 22 Juli zal de Ridderstraat- brug tot nadere aankondiging voor 't verkeer gesloten zijn wegens repara tie van het wegdek. Sportdag in Alkmaar De „Tjerk Hiddcs" in Indië. Hr. Ms. Torpedobootjagcr „Tjerk Hiddes" is na een goed volbrachte uitreis in de haven van Tandjong Priok (Batavia) aangekomen. De oorlogsbodem wordt gemeerd. Verleden jaar is een groep Alkmaar se sportmensen naar Bath gegaan en de Alkmaarders hebben daar enige prachtige dagen gehad. Ze werden ont vangen op een wijze, die niets te wen sen overliet, ze hebben verschillende wedstrijden gespeeld, die een zeer sportief karakter hadden en ze heb ben tot slot elkaar allemaal een tot weerziens toegeroepen in Alkmaar. En dus zouden de Bath-mensen deze zomer naar Alkmaar komen. Het Sportcomité Alkmaar zou voor alles en nog wat zorgen en heeft daar om zeer langdurig gecorrespondeerd met Bath. Erg vlot ging die correspon dentie niet, vaak bleef antwoord op een brief geheel achterwege, maar eindelijk dan toch leek alles voor elkaar. In elk geval zouden de Engelse voetballers komen en zeer vermoedelijk ook de Engelse zwemmers. Het leek allemaal heel mooi, vooral toen bovendien nog door Bath werd ge vraagd of een groep der beste Alk maarse turnsters en turners naar Enge land wilde komen om turndemonstra- ties te geven en propaganda te maken voor de lichamelijke opvoeding. 0 Het leek heel mooi. Maar het kwam allemaal anders uit. Moeilijkheden van interne aard tussen de voetballers en zwemmers in Bath, aldus luidt 't com muniqué, dat wij van het sportcomité ontvingen, zijn oorzaak, dat de uitwis seling niet kan doorgaan. En de Alk maarse turnbeoefenaren kunnen rustig andere plannen maken, want ook hun trip naar Bath gaat niet door! En dus kunnen we onder dit alles thans een dikke streep zetten. Ook al bevredigt ons dit einde allerminst. De Engelsen zijn een zeer sportief volk. En uit het perscommuniqué van het Alkmaarse sportcomité kunnen we niet anders lezen dan een grote onsportivi- teit, die niet prettig aandoet. Moeilijkheden van interne aard tus sen voetballers en zwemsters? Maar welke moeilijkheden dan? De reis- en verblijfkosten zouden voor rekening van Alkmaar komen. Alkmaar nodigt uit. En Bath geeft öf helemaal geen antwoord öf een zeer onsportief ant woord. De turners worden uitgenodigd door Bath en Bath vraagt opgave van de kosten. Ze worden gegeven en er komt geen enkel antwoord meer binnen. Wat is dat allemaal? We zouden er graag méér van wil len weten. Omdat dit méér is dan een sport- kwestie! 0— En nu houden we Zaterdag a.s. een sportmiddag in Alkmaar. Dat kan aar dig worden. 't Begint met turnwedstrijden: vrije oefeningen en toestelturnen. We weten nog niet hoeveel turners hieraan zul len deelnemen, maar we hopen op een massale deelname. Wel weten we, dat het hoofdnummer in het turnprogram- ma een ieder zal imponeren en dat dit reeds in het begin van de middag een hoogtepunt zal worden. Na het turnen volgt een kort maar goed athletiekprogramma met goede nummers. Benieuwd zijn we vooral naar de resultaten van de estafettes tussen de Alkmaarse sportverenigingen: voetbalclubs en gymnastiekverenigin gen En vermoedelijk zal het nummer 100 meter hardlopen zeer goed wor den, omdat bekende cracks* er voor zijn uitgenodigd. En dan komt het hoofdnummer van het programma: wielerwedstrijden op de sintelbaan! Een paar weken geleden werd Faanhof winnaar van de ronde van Alkmaar en Hennink werd twee de. Deze laatste krijgt nu kans op re vanche, maar hij zal bovendien de strijd moeten opnemen tegen de Booys, die dit seizoen opmerkelijke prestaties verrichtte. En verder zijn er Duyns, Henneman, Ris, Ottenbros, Krewer en vele anderen. Daarom zal de lange af standrace zeer belangwekkend worden. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling, om ook boksdemonetratiee te ge ven, maar de tijd van voorbereiding bleek te kort. 't Hindert in dit geval niet. Het pro gramma is goed, er is voor ieder wat en zeker verdient dit programma een grote publieke belangstelling. Een Zaterdagmiddagprogramma dus, dat om half drie begint. En deee beer zonder voetbal! Wat kan! O— Er is nog meer werk aan de winkel voor het sportcomité: op Koninginne dag, 1 Septemebr a.s., zal het eveneens een sportmiddag organiseren, zulks op verzoek van het Oranjecomité. Waaruit deze middag zal bestaan is nog niet bekend, maar er is gelegen heid genoeg, om er een goede sport dag van te maken. Mogen wij zo los weg een paar pun ten geven?: een kwartier vrije oefenin gen van zoveel mogelijk Alkmaarse turners. Een handbalwedstrijd van b.v. 2 x 20 minuten. Athletiek voor middel bare scholen: 100 m. en 4x100 m. (in beide gevallen directe finales). ADt- maars voetbal elftal tegen een nader aan te wijzen tegenstander (ais de nieuwe militaire troepen hier zijn, blijkt misschien, dat uit die meer dan 2000 jonge mannen zeker een goed elf tal te vormen is; misschien een goe de tegenstander?) En dat alles opge luisterd door één of twee muziek korpsen! Maar misschien heeft het sportcomité andere verrassingen in petto..M De pl.m. 40-jarige slager G. K. uit Hoorn was gisteren op de motor naar zijn ouders in Noord-Scharwoude ge gaan. Op de terugweg wuifde hij in t voorbijgaan nog even naar zijn ouders doch bemerkte daardoor niet dat een auto op de Provinciale weg naderde. Hoewel de chauffeur van de auto krachtig remde, was een botsing on vermijdelijk, met het noodlottige ge volg dat K. vrijwel op slag gedood werd. Het stoffelijk overschot werd naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar vervoeïd. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. De po litie stelt 'n onderzoek naar de schuld vraag in. Het motorrijwiel werd to taal vernield. Begunstigd door prachtig weer gai Schoorl's fanfarecorps „De Virendschap Zaterdagavond onder leiding van zijn di rigent Jac S den Das een openlucht-con cert, waarvan ook vele gasten genoten Bijna een uur na de aangekondigde tijd gaf de dirigent het sein voor „Ankers los", een mars van Zimmerman—Newton Het programma, dat beslóten werd met de „Vrolijke Dauwtrappers" van Bisse- l'.nk, oogstte luide bijval. In da pauze richtte de heer v d Garde Jr. enkele woorden tot het publiek Schoorl is rijk aan natuurschoon, waar van de gasten volop genieten Maar Schoorl heeft de tijdelijke inwoners meer te bieden: kunstgenot op het gebied van muziek en zang. Om echter instrumen tale en vocale concerten in de open lucht goed tot hun recht te laten komen, is nodigeen muziektent. Reeds lang werd hieraan behoefte gevoeld en nu is er een comité gevormd om de nodige voorbereidingen te treffen Maar Schoorl is wel rijk aan natuurschoon, maar wat verdere rijkdom betreft, gelden nog steeds de woorden van Hildebrand in zijn Teun de Jager: Het laatste enigszins teken achtige dorp aan Hollands westelijke kustkant is zonder twijfel het „arme lijke" Schoorl. Als voorzitter van het comité deed de heer v d Garde daarom een beroep op do gasten ook een steentje te willen bij- diagen voor de bouw van een muziektent en de collectebussen hun door enige lief tallige Jonge dames aangeboden tot de rand te vullen Zo zal er ook „door" de gasten Iets moois „voor" de gasten tot stand kun nen komen. Een bouquet je politiek Alles heeft zijn tijd en een gemeen tebegroting bij welker behandeling het in de regel nog al warm toegaat behoort eigenlijk in de winter te worden besproken. Ze is ditmaal een nakomertje ge weest, een begroting voor een jaar, dat al voor meer dan de helft is ver streken en de voorzitter heeft zich zo nu en dan het voorhoofd afgewist en met de blik van iemand, die aan de martepaal is gebonden de brede kring der critici rondgekeken. Maar de heer Van Slingerland is 'n hoffelijk man en het klonk bijna ge loofwaardig, toen hij verkondigde, dat ook de critiek hem goed deed en hij ze niet gaarne had willen missen. „Lof en blaam" hebben wij boven het raadsverslag geschreven, maar de loco-burgemeester is een geboren op timist, die de critiek blijkbaar niet zo ernstig opvat en na de eerste ronde reeds tot de conclusie kwam, dat het college eigenlijk alleen maar lauweren geoogst had. Laten wij eerlijk constateren, dat de bos lauweren, die hij in vier debat vergaderingen bijeen gaarde, groter was dan wij en waarschijnlijk ook hij verwacht had, maar de bou quet was niet helemaal zuiver, want hier en daar staken er wat disteltjes tussen uit, die evenwel aan de schoon heid van het geheel geen afbreuk heb ben gedaan. Er was een milde stemming, er werd niet nagekaart over verdwenen reservepotjes en andere vervelende dingen, er was als in de tijd van de heer Vogelaar niemand, die een duikerspak aantrok om in de grote brijpot der gemeentelijke financiën af te dalen teneinde de materie ook eens in haar diepere lagen te onderzoeken. De heer Venneker, die thans blijk baar onze financiëele expert is, con stateerde in weinige woorden, dat de gemeente er financieel nog niet zo slecht voorstaat en de betrokken wet houder nam daarvan dankbaar acte en voegde deze pluim met welgeval len bij de lauweren, die de wethouders tafel langzamerhand een feestelijk aanzien begonnen te geven. O Waren er dan geen klachten? Natuurlijk waren die er. Er werden tal van vrome en minder vrome wen sen geuit, er was zo nu en dan een heftig verwijt, er was zelfs een motie, welke direct het beleid van B. en W. raakte en die hoewel door het col lege sterk ontraden door de Raad geaccepteerd werd. Maar dat waren ten slotte maar bijkomstigheden. De Raad was van goeden wille en zelfs de grootste op posant, de heer Hoytink, had zjjn har nas thuis gelaten en verkondigde, dat hij door de verbonden partijen wel als quantité negligeable beschouwd wordt, maar dat hij desniettemin een loyale oppositie zou voeren. En ook de andere edelachtbare^ maakten het de wethouders niet moei lijk. Zij hebben dat was duidelijk merkbaar voor het grootste deel geen politieke ervaring. Ze zijn nog ongetraind in het politieke spiegel gevecht, dat jaarlijks in onze raads zaal aan den volke vertoond wordt en de leden van de oude garde zaten achter de tafel van het college en op de publieke tribune, of waren mar kante figuren in de verbonden par tijen, waar triomfantelijk het urgerr- tieprogram werd voorgelezen om iedereen te laten weten hoe goed 't is in een huis waar men als politieke broeders eendrachtelijk kan samen wonen. o Het debuut van de heren commu nisten was niet schitterend, maar zij hadden de wind in alle opzichten te gen. Zij zaten er maar met z'n tweeën omdat de helft van de fractie door verschil van mening juist vóór de be grotingsbehandeling gedeserteerd was en zij beschikken niet of nog niet over de politieke mannetjesputters, die hun beginselen zó kunnen verde digen, dat anderen er door geïmpo neerd worden. Zij missen een figuur als wijlen de heer Westerhof, die zo menigmaal met zijn toen nog vuurrood groepje in deze raadszaal werd aangevallen, maar die zijn mannetje staan kon en wiens ora torisch talent en slagvaardigheid in het debat de vroegere begrotingsver gaderingen tot een bijzondere attrae» tie maakten. De heer Knuistingh Neven las zijn verlanglijstje van een papiertje voor trouwens te vele raadsleden heb ben zich daaraan nog schuldig ge maakt en de heer Asjes, die laat op de avond nog een goed bedoelde poging deed zijn van alle kanten ver guisde partij in een aantrekkelijker licht te stellen, was daarbij zo breed sprakig en onzeker, dat er niet één in de zaal der vroedschap zal ge weest zijn, die daardoor een andere kijk op zijn beginselen heeft gekregen. Eerlijkheidshalve dient gezegd, dat de voorzitter bij de replieken de teu gels veel te los hield en eerst na het verweer van de heer Asjes de leiding weer in vastere handen heeft genomen Dat de communisten van alle kan ten zouden horen hoe verderfelijk hun beginselen zijn was te verwachten. Niet sympathiek was daarbij het ver wijt, dat ze aan het verzet eerst heb ben deelgenomen, toen de belangen van Moskou daarmede gediend wer den. Men heeft hen in de ondergrondse regionen destijds gaarne als mede strijders geaccepteerd, zij hebben met anderen jarenlang hun aandeel in het verzet en het daaraan verbonden ge vaar gedragen en het lijkt ons daar om niet goed hen thans hun motieven te verwijten. O De papierpositie staat ons niet toe de debatten van vier lange vergade ringen aan een uitvoerige beschouwing te onderwerpen. Er werd een kapstok getimmerd om alle onderwijskwesties, welker bespre king nog dagen in beslag had geno men, voorlopig op te hangen. Er werd eendrachtig vastgesteld, dat de woningcommissie enkele schoon heidsfoutjes daargelaten uitstekend werk verricht en dat haar vroegere secretaris een achtenswaardig man is. De Muziektuin werd van alle kanten bekeken en beluisterd zonder dat daar iets zal veranderen en er werden stadsbussen beloofd, die nog gemaakt moeten worden. Er werd nog wat na gekaart over de woningbouw, de in dustrie en de vermakelijkheidsbelas ting, men voelde algemeen medelijden met de vergeten ambtenaren van het Slachthuis, die in de Raad over mach tige beschermers beschikken, en er werd vastgesteld, dat de buitenge meenten niet alleen aan het zieken huis moeten denken als ze er een pa tiënt willen brengen, maar ook als er gesubsidieerd zal moeten worden. o De jeugdzorg zal, ter nadere be studering, aan een van de beroemde commissies worden toevertrouwd en er werd met gepast medelijden naar de weezen gekeken, die men voortaan even liefderijk wil opvoeden, hoewel 't de helft minder mag kosten. De heer Van der Borden brak di verse „warme" lansen voor de nog altijd miskende huiseigenaren en de moeilijkheid der grenswijziging kon gelukkig weer omzeild worden door dat men ook dienaangaande op het rapport van een commissie zal wach ten. Toen om half één m de nacht de hamer viel en de ambtenaren, die de begroting hebben samengesteld, der tradie getrouw, voor hun lofwaardi ge arbeid waren geprezen, trok een eendrachtig gezelschap van edelacht bare broeders en zusters naar de trouwzaal, waar de dorstige kelen blijkbaar gelaafd zijn en men geza menlijk zal geconstateerd hebben, dat Alkmaars bevolking met een Raad als deze, zelfs in de gevaarlijke golf slag van onze tijd, zich niet ongerust hoeft te maken.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2